phosh - en to da translation catalogue (67 entries)

en: Phone Shell
da: Telefonskal

en: Window management and application launching for mobile
da: Vindueshåndtering og programstarter til mobiltelefon

en: Application
da: Program

en: On
da: Til

en: Docked
da: Forankeret

en: Undocked
da: Ikke forankeret

en: Log Out
da: Log ud

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
da[0]: %s logges automatisk ud om %d sekund.
da[1]: %s logges automatisk ud om %d sekunder.

en: Power Off
da: Sluk

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
da[0]: Systemet slukkes automatisk om %d sekund.
da[1]: Systemet slukkes automatisk om %d sekunder.

en: Restart
da: Genstart

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
da[0]: Systemet genstartes automatisk om %d sekund.
da[1]: Systemet genstartes automatisk om %d sekunder.

en: Unknown application
da: Ukendt program

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Quiet
da: Stille

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Silent
da: Lydløs

en: Allow '%s' to access your location information?
da: Tillad at '%s' får adgang til din placeringsinformation?

en: Geolocation
da: Geoplacering

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Enter Passcode
da: Indtast adgangskode

en: Checking…
da: Tjekker …

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A, %B %-e
da: %A %d. %B

note: Translators: Used when the title of a song is unknown
en: Unknown Title
da: Ukendt titel

note: Translators: Used when the artist of a song is unknown
en: Unknown Artist
da: Ukendt kunstner

en: Built-in display
da: Indbygget skærm

note: Translators: An unknown monitor type
en: Unknown
da: Ukendt

en: Authentication type of wifi network “%s” not supported
da: Godkendelsestypen for wifi-netværket “%s” understøttes ikke

en: Enter password for the wifi network “%s”
da: Indtast adgangskode til wifi-netværket “%s”

en: Open
da: Åbn

en: Notification
da: Underretning

[ctx: timestamp-suffix-hour]
note: Translators: Timestamp hour suffix
en: h
da: t

[ctx: timestamp-suffix-hours]
note: Translators: Timestamp hours suffix
en: h
da: t

[ctx: timestamp-suffix-month]
note: Translators: Timestamp month suffix
en: mo
da: må

[ctx: timestamp-suffix-months]
note: Translators: Timestamp months suffix
en: mos
da: må

[ctx: timestamp-suffix-year]
note: Translators: Timestamp year suffix
en: y
da: å

[ctx: timestamp-suffix-years]
note: Translators: Timestamp years suffix
en: y
da: å

en: now
da: nu

note: Translators: time difference "Over 5 years"
en: Over %dy
da: Over %då

note: Translators: time difference "almost 5 years"
en: Almost %dy
da: Næsten %då

en: Authentication dialog was dismissed by the user
da: Godkendelsesdialogen blev lukket af brugeren

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
da: Beklager, det virkede ikke. Prøv venligst igen.

en: Portrait
da: Portræt

en: Landscape
da: Landskab

note: Translators: Automatic screen orientation is either on (enabled) or off (locked/disabled) Translators: Automatic screen orientation is off (locked/disabled)
en: Off
da: Fra

en: Passwords do not match.
da: Adgangskoderne er ikke ens.

en: Password cannot be blank
da: Adgangskoden må ikke være tom

en: Torch
da: Lommelygte (Torch)

en: Remember decision
da: Husk beslutning

en: Cancel
da: Annuller

en: Ok
da: OK

en: App
da: Program

en: Remove from _Favorites
da: Fjern fra _favoritter

en: Add to _Favorites
da: Tilføj til _favoritter

en: Search apps…
da: Søger efter programmer …

en: Some applications are busy or have unsaved work
da: Nogle programmer er optagede eller har arbejde som ikke er blevet gemt

en: Slide up to unlock
da: Skub op for at låse op

en: Emergency
da: Nødopkald

en: Unlock
da: Lås op

en: Authentication required
da: Godkendelse kræves

en: _Cancel
da: _Annuller

en: C_onnect
da: _Opret forbindelse

en: Authenticate
da: Godkend

en: Confirm:
da: Bekræft:

en: Lock Screen
da: Lås skærm

en: Logout
da: Log ud

note: Translators: Refers to the cellular wireless network
en: Cellular
da: Mobil
