phosh - en to cs translation catalogue (240 entries)

en: Phone Shell
cs: Shell telefonu

en: Window management and application launching for mobile
cs: Správa oken a spouštění aplikací pro mobilní zařízení

en: This session logs you into Phosh
cs: Toto sezení vás přihlásí do prostředí Phosh

en: Caffeine Quick Setting
cs: Rychlé nastavení Caffeine

en: Prevent the session from going idle
cs: Zabránit nečinnosti sezení

en: Calendar
cs: Kalendář

en: A simple calendar widget
cs: Jednoduchý widget kalendáře

en: Dark Mode / Color Scheme Quick Setting
cs: Rychlé nastavení tmavého režimu / barevného schématu

en: Toggle dark mode
cs: Přepnout tmavý režim

en: Emergency Info
cs: Tísňové informace

en: Show emergency information and contacts
cs: Zobrazit tísňové informace a kontakty

en: Launcher Box
cs: Spouštěcí box

en: Add launchers to the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
cs: Přidat spouštěče na zamykací obrazovku. <b>Tento zásuvný modul je experimentální.</b>

en: Location Quick Setting
cs: Rychlé nastavení polohy

en: Toggle location services on/off
cs: Zapnutí/vypnutí služeb určování polohy

en: Media Players
cs: Přehrávače médií

en: Track currently running media players
cs: Sledovat aktuálně spuštěné přehrávače médií

en: Mobile Data Quick Setting
cs: Rychlé nastavení mobilních dat

en: Toggle mobile data on/off
cs: Zapnutí/vypnutí mobilních dat

en: Night Light Quick Setting
cs: Rychlé nastavení nočního osvětlení

en: Toggle night light on/off
cs: Zapnutí/vypnutí nočního osvětlení

note: Translators: "Pomodoro" is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Quick Setting
cs: Rychlé nastavení Pomodoro

en: Simple Pomodoro Timer
cs: Jednoduchý časovač Pomodoro

en: Ticket Box
cs: Rámeček lístků

en: Show PDFs on the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
cs: Zobrazit soubory PDF na zamykací obrazovce. <b>Tento zásuvný modul je experimentální.</b>

en: Upcoming Events
cs: Nadcházející události

en: Show upcoming calendar events
cs: Zobrazit nadcházející události kalendáře

en: Add to Folder
cs: Přidat do složky

en: Create new folder
cs: Vytvořit novou složku

en: Application
cs: Aplikace

en: Show All Apps
cs: Zobrazit všechny aplikace

en: Show Only Mobile Friendly Apps
cs: Zobrazit pouze optimalizované aplikace

note: Translators: a battery level in percent
en: Battery %.0f%%
cs: Baterie %.0f %%

[ctx: bluetooth:enabled]
en: On
cs: Zapnout

en: No connectable Bluetooth Devices found
cs: Nebyla nalezena žádná připojitelná zařízení Bluetooth

en: Bluetooth disabled
cs: Bluetooth zakázáno

en: Unknown caller
cs: Neznámý volající

en: Wi-Fi network '%s' uses a captive portal
cs: Síť Wi-Fi „%s“ využívá captive portál

en: The Wi-Fi network uses a captive portal
cs: Síť Wi-Fi využívá captive portál

en: Sign into Wi-Fi network
cs: Přihlásit se k síti Wi-Fi

en: Docked
cs: V doku

en: Undocked
cs: Mobilní

en: Ok
cs: OK

en: Unable to place emergency call
cs: Nelze uskutečnit tísňové volání

en: Internal error
cs: Vnitřní chyba

en: Log Out
cs: Odhlásit se

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
cs[0]: Uživatel %s bude automaticky odhlášen za %d sekundu.
cs[1]: Uživatel %s bude automaticky odhlášen za %d sekundy.
cs[2]: Uživatel %s bude automaticky odhlášen za %d sekund.

en: Power Off
cs: Vypnout

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
cs[0]: Systém bude automaticky vypnut za %d sekundu.
cs[1]: Systém bude automaticky vypnut za %d sekundy.
cs[2]: Systém bude automaticky vypnut za %d sekund.

en: Restart
cs: Restartovat

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
cs[0]: Systém bude automaticky restartován za %d sekundu.
cs[1]: Systém bude automaticky restartován za %d sekundy.
cs[2]: Systém bude automaticky restartován za %d sekund.

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Quiet
cs: Ztlumeno

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Silent
cs: Potichu

[ctx: feedback:enabled]
note: Translators: Enable LED, haptic and audio feedback
en: On
cs: Zapnout

en: Allow '%s' to access your location information?
cs: Povolit aplikaci „%s“ přístup k vaší poloze?

en: Geolocation
cs: Geolokace

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

note: give visual feedback on error
en: Enter Passcode
cs: Zadejte heslo

en: Checking…
cs: Kontroluje se…

note: Translators: '%s' is the filename of a screenshot
en: Screenshot saved to '%s'
cs: Snímek obrazovky byl uložen do „%s“

en: Failed to save screenshot
cs: Nezdařilo se uložit snímek obrazovky

en: Screenshot
cs: Snímek obrazovky

note: Translators: name of the folder beneath ~/Pictures used to store screenshots
en: Screenshots
cs: Snímky obrazovky

note: Translators: Name of a screenshot file. The first '%s' is a timestamp * like "2017-05-21 12-24-03" the 2nd '%s' is a possible suffix in case * the file already exists like '-3'
en: Screenshot from %s%s.png
cs: Snímek obrazovky z %s%s.png

note: Translators: Used when the title of a song is unknown
en: Unknown Title
cs: Neznámý název

note: Translators: Used when the artist of a song is unknown
en: Unknown Artist
cs: Neznámý umělec

en: Built-in display
cs: Vestavěný displej

note: Translators: An unknown monitor type
en: Unknown
cs: Neznámé

en: Authentication type of Wi-Fi network “%s” not supported
cs: Typ autentizace sítě Wi-Fi „%s“ není podporován

en: Enter password for the Wi-Fi network “%s”
cs: Vložte heslo sítě Wi-Fi „%s“

en: Open
cs: Otevřít

note: We don't just set the app_info but name and icon separately to * not overwrite values set by the caller
en: Notification
cs: Upozornění

note: Translators: Point in time, use a short word or abbreviation Please stick to a maximum of 12 chars
en: now
cs: nyní

note: Translators: abbreviated time difference "Less than 30 seconds" Please stick to a maximum of 12 chars
en: <30s
cs: <30 sek.

note: Translators: abbreviated time difference "Less than one minute" Please stick to a maximum of 12 chars
en: <1m
cs: <1 min.

note: Translators: abbreviated time difference "About one minute" Please stick to a maximum of 12 chars
en: ~1m
cs: ~1 min.

note: Translators: abbreviated, exact time difference "1 minute ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dm | %dm
cs[0]: %d min.
cs[1]: %d min.
cs[2]: %d min.

note: Translators: abbreviated time difference "About 3 hours ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~%dh | ~%dh
cs[0]: ~%d hod.
cs[1]: ~%d hod.
cs[2]: ~%d hod.

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 day ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1d
cs: ~1 den

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 days ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dd | %dd
cs[0]: %d den
cs[1]: %d dny
cs[2]: %d dnů

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 month ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1mo
cs: ~1 měs.

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 months ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dmo | %dmos
cs[0]: %d měs.
cs[1]: %d měs.
cs[2]: %d měs.

note: Translators: abbreviated time difference "About 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~%dy | ~%dy
cs[0]: ~%d rok
cs[1]: ~%d roky
cs[2]: ~%d let

note: Translators: abbreviated time difference "Over 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Over %dy | Over %dy
cs[0]: Více než %d rok
cs[1]: Více než %d roky
cs[2]: Více než %d let

note: Translators: abbreviated time difference "almost 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Almost %dy | Almost %dy
cs[0]: Téměř %d rok
cs[1]: Téměř %d roky
cs[2]: Téměř %d let

en: Authentication dialog was dismissed by the user
cs: Dialog ověření byl uživatelem zrušen

en: Password:
cs: Heslo:

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
cs: Promiňte, toto nefungovalo. Zkuste to prosím znovu.

en: Portrait
cs: Na výšku

en: Landscape
cs: Na šířku

[ctx: automatic-screen-rotation-disabled]
en: Off
cs: Vypnout

[ctx: automatic-screen-rotation-enabled]
en: On
cs: Zapnout

en: Press ESC to close
cs: Stisknutím Escape zavřete

en: Running '%s' failed
cs: Spuštění „%s“ selhalo

en: Phone Shell Volume Control
cs: Ovládání hlasitosti shellu telefonu

en: Passwords do not match.
cs: Hesla nesouhlasí.

en: Password cannot be blank
cs: Heslo nemůže být prázdné

en: Torch
cs: Svítilna

en: Remember decision
cs: Zapamatovat si rozhodnutí

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Remove from _Favorites
cs: Odebrat z _oblíbených

en: Add to _Favorites
cs: Přidat mezi _oblíbené

en: View _Details
cs: Zobrazit po_drobnosti

en: Uninstall
cs: Odinstalovat

en: _Remove from Folder
cs: Odeb_rat ze složky

en: Search apps…
cs: Hledat aplikace…

en: Output Devices
cs: Výstupní zařízení

en: Input Devices
cs: Vstupní zařízení

en: Sound Settings
cs: Nastavení zvuku

en: Enable Bluetooth
cs: Povolit Bluetooth

en: Bluetooth Settings
cs: Nastavení Bluetooth

en: Close the emergency call dialog
cs: Zavřít dialog tísňového volání

en: Emergency _Contacts
cs: Tísňové _kontakty

en: Go to the emergency contacts page
cs: Přejít na stránku tísňových kontaktů

en: Go back to the emergency dialpad page
cs: Vrátit se na stránku tísňového vytáčení

en: Owner unknown
cs: Neznámý vlastník

en: Emergency Contacts
cs: Tísňové kontakty

en: No emergency contacts available.
cs: Nejsou k dispozici žádné tísňové kontakty.

en: Some applications are busy or have unsaved work
cs: Některé aplikace jsou zaneprázdněné nebo obsahují neuloženou práci

en: Feedback
cs: Zpětná vazba

en: Do not disturb
cs: Nerušit

en: Feedback Settings
cs: Nastavení zpětné vazby

en: User:
cs: Uživatel:

en: Domain:
cs: Doména:

en: Co_nnect
cs: _Připojit

en: Back
cs: Zpět

en: Slide up to unlock
cs: Táhnutím nahoru odemknete

en: Unlock
cs: Odemknout

en: Authentication required
cs: Požadováno ověření

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: C_onnect
cs: _Připojit

en: Authenticate
cs: Ověřit

en: Suspend
cs: Uspat

en: Lock
cs: Uzamknout

en: Emergency
cs: Stav nouze

en: Run Command
cs: Spustit příkaz

en: No notifications
cs: Žádná upozornění

en: Notifications
cs: Upozornění

en: Clear all
cs: Vymazat vše

en: Confirm:
cs: Potvrdit:

en: _Power Off…
cs: Vy_pnout…

en: _Restart…
cs: _Restartovat…

en: _Suspend…
cs: U_spat…

en: _Log Out…
cs: Odh_lásit se…

en: Wi-Fi Settings
cs: Nastavení WiFi

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A, %B %-e
cs: %A, %-e. %B

en: Plugin not found
cs: Zásuvný modul nebyl nalezen

en: The plugin '%s' could not be loaded.
cs: Zásuvný modul „%s“ nelze načíst.

en: No Wi-Fi Device Found
cs: Nebylo nalezeno žádné zařízení Wi-Fi

en: Wi-Fi Disabled
cs: Wi-Fi zakázáno

en: Enable Wi-Fi
cs: Povolit Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
cs: Přístupový bod Wi-Fi je aktivní

en: Turn Off
cs: Vypnout

en: No Wi-Fi Hotspots
cs: Žádné přístupové body Wi-Fi

note: Translators: Refers to the cellular wireless network
en: Cellular
cs: Mobilní síť

note: Translators: Phosh prevents the session from going idle because the caffeine quick setting is toggled
en: Phosh on caffeine
cs: Phosh na caffeine

[ctx: caffeine-enabled]
en: On
cs: Zapnout

[ctx: caffeine-disabled]
en: Off
cs: Vypnout

en: Default style
cs: Výchozí styl

en: Dark mode
cs: Tmavý režim

en: Light mode
cs: Světlý režim

en: Personal Information
cs: Osobní informace

en: Date of Birth
cs: Datum narození

en: Preferred Language
cs: Preferovaný jazyk

en: Home Address
cs: Adresa bydliště

en: Medical Information
cs: Zdravotní informace

en: Age
cs: Věk

en: Blood Type
cs: Krevní skupina

en: Height
cs: Výška

en: Weight
cs: Váha

en: Allergies
cs: Alergie

en: Medications & Conditions
cs: Léky a zdravotní stav

en: Other Information
cs: Další informace

en: Emergency Info Preferences
cs: Předvolby nouzových informací

en: Done
cs: Hotovo

en: _Owner Name
cs: _Jméno vlastníka

en: _Date of Birth
cs: _Datum narození

en: _Preferred Language
cs: _Preferovaný jazyk

en: _Age
cs: _Věk

en: _Blood Type
cs: Krevní _skupina

en: _Height
cs: Výš_ka

en: _Weight
cs: Vá_ha

en: Medications and Conditions
cs: Léky a zdravotní stav

en: Add Contact
cs: Přidat kontakt

en: Add New Contact
cs: Přidat nový kontakt

en: _Add
cs: Přid_at

en: _Contact Name
cs: Jméno _kontaktu

en: Relationship
cs: Vztah

en: _Contact Number
cs: Číslo _kontaktu

en: No launchers configured
cs: Nejsou nakonfigurovány žádné spouštěče

en: Launchers
cs: Spouštěče

en: Location On
cs: Poloha zapnuta

en: Location Off
cs: Poloha vypnuta

en: No running media players
cs: Žádné spuštěné přehrávače médií

en: Mobile Data On
cs: Mobilní data zapnuta

en: Mobile Data Off
cs: Mobilní data vypnuta

en: Night Light On
cs: Noční osvětlení zapnuto

en: Night Light Off
cs: Noční osvětlení vypnuto

en: Pomodoro start
cs: Pomodoro zahájeno

en: Focus on your task for %d minutes
cs: Soustřeďte se na svůj úkol po dobu %d minut

en: Take a break
cs: Dejte si pauzu

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: You have %d minutes until next Pomodoro
cs: Do příštího Pomodoro vám zbývá %d minut

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Timer
cs: Časovač Pomodoro

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Off
cs: Pomodoro vypnuto

en: Pomodoro Quick Setting Preferences
cs: Předvolby rychlého nastavení Pomodoro

en: Pomodoro Technique
cs: Technika Pomodoro

en: _Active Duration
cs: Trvání _aktivity

en: Duration of the focus session
cs: Doba trvání soustředění

en: _Break Duration
cs: Trvání _pauzy

en: Duration of the break between sessions
cs: Doba trvání přestávky mezi sezeními

en: _Start on unlock
cs: _Spustit po odemknutí

en: Whether to start the timer on screen unlock
cs: Zda spustit časovač po odemknutí obrazovky

en: No documents to display
cs: Žádné dokumenty k zobrazení

en: Tickets
cs: Lístky

en: _Open
cs: _Otevřít

en: Choose Folder
cs: Vyberte složku

en: Ticket Box Preferences
cs: Předvolby rámečku lístků

en: Paths
cs: Cesty

en: Folder Settings
cs: Nastavení složky

en: Where Phosh looks for your tickets
cs: Kde Phosh hledá vaše lístky

en: Ticket Folder
cs: Složka lístků

en: Today
cs: Dnes

en: Tomorrow
cs: Zítra

note: Translators: The current date and weekday for display in a calendar entry
en: %x %a
cs: %x, %a.

en: No events
cs: Žádné události

note: Translators: This is the time format used in 12-hour mode.
en: %l:%M %p
cs: %l∶%M %p

note: Translators: An all day event
en: All day
cs: Celý den

note: Translators: When the event ends: Ends\r16:00
en: Ends
cs: Končí

en: Untitled event
cs: Bezejmenná událost

en: No events for the next %d days
cs: Žádné události na příštích %d dní

en: No upcoming events
cs: Žádné nadcházející události

en: Upcoming Events Preferences
cs: Předvolby nadcházejících událostí

en: Days
cs: Dny

en: Date Range
cs: Časové období

en: Number of days to show events for
cs: Počet dní pro zobrazení událostí

en: Monitor scales
cs: Škálování monitoru

note: Translators: This is scale factor of a monitor in percent
en: %d%%
cs: %d %%

en: Hotspot On
cs: Přístupový bod zapnut

en: Hotspot Off
cs: Přístupový bod vypnut
