phosh - en to el translation catalogue (256 entries)

en: Phone Shell
el: Κέλυφος Τηλεφώνου

en: Window management and application launching for mobile
el: Διαχείριση παραθύρων και εκκίνηση εφαρμογών για κινητά

en: This session logs you into Phosh
el: Αυτή η συνεδρία σας συνδέει στο Phosh

en: Caffeine Quick Setting
el: Γρήγορη Ρύθμιση Caffeine

en: Prevent the session from going idle
el: Αποτροπή αδράνειας συνεδρίας

en: Calendar
el: Ημερολόγιο

en: A simple calendar widget
el: Ένα απλό widget ημερολογίου

en: Dark Mode / Color Scheme Quick Setting
el: Γρήγορη Ρύθμιση Σκούρας Λειτουργίας / Χρωματικού Συνδυασμού

en: Toggle dark mode
el: Εναλλαγή σκούρας λειτουργίας

en: Emergency Info
el: Πληροφορίες Έκτακτης Ανάγκης

en: Show emergency information and contacts
el: Εμφάνιση πληροφοριών και επαφών έκτακτης ανάγκης

en: Launcher Box
el: Πλαίσιο Εκκινητών

en: Add launchers to the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
el: Προσθήκη εκκινητών στην οθόνη κλειδώματος. <b>Αυτό το πρόσθετο είναι πειραματικό.</b>

en: Location Quick Setting
el: Γρήγορη Ρύθμιση Τοποθεσίας

en: Toggle location services on/off
el: Εναλλαγή υπηρεσιών τοποθεσίας ενεργό/ανενεργό

en: Media Players
el: Αναπαραγωγείς Πολυμέσων

en: Track currently running media players
el: Παρακολούθηση τρεχόντων αναπαραγωγέων πολυμέσων

en: Mobile Data Quick Setting
el: Γρήγορη Ρύθμιση Κινητών Δεδομένων

en: Toggle mobile data on/off
el: Εναλλαγή κινητών δεδομένων ενεργό/ανενεργό

en: Night Light Quick Setting
el: Γρήγορη Ρύθμιση Νυχτερινού Φωτός

en: Toggle night light on/off
el: Εναλλαγή νυχτερινού φωτός ενεργό/ανενεργό

note: Translators: "Pomodoro" is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Quick Setting
el: Γρήγορη Ρύθμιση Pomodoro

en: Simple Pomodoro Timer
el: Απλός Χρονομετρητής Pomodoro

en: Ticket Box
el: Πλαίσιο Εισιτηρίων

en: Show PDFs on the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
el: Εμφάνιση αρχείων PDF στην οθόνη κλειδώματος. <b>Αυτό το πρόσθετο είναι πειραματικό.</b>

en: Upcoming Events
el: Επερχόμενα Συμβάντα

en: Show upcoming calendar events
el: Εμφάνιση επερχόμενων συμβάντων ημερολογίου

en: Add to Folder
el: Προσθήκη σε Φάκελο

en: Create new folder
el: Δημιουργία νέου φακέλου

en: Application
el: Εφαρμογή

en: Show All Apps
el: Εμφάνιση Όλων των Εφαρμογών

en: Show Only Mobile Friendly Apps
el: Εμφάνιση Μόνο Εφαρμογών Φιλικών προς Κινητά

note: Translators: a battery level in percent
en: Battery %.0f%%
el: Μπαταρία %.0f%%

[ctx: bluetooth:enabled]
en: On
el: Ενεργό

en: No connectable Bluetooth Devices found
el: Δεν βρέθηκαν συσκευές Bluetooth που μπορούν να συνδεθούν

en: Bluetooth disabled
el: Το Bluetooth είναι απενεργοποιημένο

en: Unknown caller
el: Άγνωστος καλών

en: Wi-Fi network '%s' uses a captive portal
el: Το δίκτυο Wi-Fi '%s' χρησιμοποιεί captive portal

en: The Wi-Fi network uses a captive portal
el: Το δίκτυο Wi-Fi χρησιμοποιεί captive portal

en: Sign into Wi-Fi network
el: Σύνδεση στο δίκτυο Wi-Fi

en: Docked
el: Σε Θήκη

en: Undocked
el: Εκτός Θήκης

en: Ok
el: ΟΚ

en: Unable to place emergency call
el: Αδυναμία πραγματοποίησης κλήσης έκτακτης ανάγκης

en: Internal error
el: Εσωτερικό σφάλμα

en: Log Out
el: Αποσύνδεση

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
el[0]: Ο %s θα αποσυνδεθεί αυτόματα σε %d δευτερόλεπτο.
el[1]: Ο %s θα αποσυνδεθεί αυτόματα σε %d δευτερόλεπτα.

en: Power Off
el: Απενεργοποίηση

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
el[0]: Το σύστημα θα απενεργοποιηθεί αυτόματα σε %d δευτερόλεπτο.
el[1]: Το σύστημα θα απενεργοποιηθεί αυτόματα σε %d δευτερόλεπτα.

en: Restart
el: Επανεκκίνηση

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
el[0]: Το σύστημα θα επανεκκινηθεί αυτόματα σε %d δευτερόλεπτο.
el[1]: Το σύστημα θα επανεκκινηθεί αυτόματα σε %d δευτερόλεπτα.

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Quiet
el: Σιωπηλό

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Silent
el: Αθόρυβο

[ctx: feedback:enabled]
note: Translators: Enable LED, haptic and audio feedback
en: On
el: Ενεργό

en: Allow '%s' to access your location information?
el: Να επιτραπεί στο '%s' η πρόσβαση στις πληροφορίες τοποθεσίας σας;

en: Geolocation
el: Γεωτοποθεσία

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

note: give visual feedback on error
en: Enter Passcode
el: Εισαγωγή Κωδικού Πρόσβασης

en: Checking…
el: Γίνεται έλεγχος…

note: Translators: '%s' is the filename of a screenshot
en: Screenshot saved to '%s'
el: Το στιγμιότυπο οθόνης αποθηκεύτηκε στο '%s'

en: Failed to save screenshot
el: Αποτυχία αποθήκευσης στιγμιότυπου οθόνης

en: Screenshot
el: Στιγμιότυπο οθόνης

note: Translators: name of the folder beneath ~/Pictures used to store screenshots
en: Screenshots
el: Στιγμιότυπα Οθόνης

note: Translators: Name of a screenshot file. The first '%s' is a timestamp * like "2017-05-21 12-24-03" the 2nd '%s' is a possible suffix in case * the file already exists like '-3'
en: Screenshot from %s%s.png
el: Στιγμιότυπο οθόνης από %s%s.png

note: Translators: Used when the title of a song is unknown
en: Unknown Title
el: Άγνωστος Τίτλος

note: Translators: Used when the artist of a song is unknown
en: Unknown Artist
el: Άγνωστος Καλλιτέχνης

en: Built-in display
el: Ενσωματωμένη οθόνη

note: Translators: An unknown monitor type
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Authentication type of Wi-Fi network “%s” not supported
el: Ο τύπος πιστοποίησης του δικτύου Wi-Fi «%s» δεν υποστηρίζεται

en: Enter password for the Wi-Fi network “%s”
el: Εισαγωγή κωδικού πρόσβασης για το δίκτυο Wi-Fi «%s»

en: Open
el: Άνοιγμα

note: We don't just set the app_info but name and icon separately to * not overwrite values set by the caller
en: Notification
el: Ειδοποίηση

note: Translators: Point in time, use a short word or abbreviation Please stick to a maximum of 12 chars
en: now
el: τώρα

note: Translators: abbreviated time difference "Less than 30 seconds" Please stick to a maximum of 12 chars
en: <30s
el: <30δ

note: Translators: abbreviated time difference "Less than one minute" Please stick to a maximum of 12 chars
en: <1m
el: <1λ

note: Translators: abbreviated time difference "About one minute" Please stick to a maximum of 12 chars
en: ~1m
el: ~1λ

note: Translators: abbreviated, exact time difference "1 minute ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dm | %dm
el[0]: %dλ
el[1]: %dλ

note: Translators: abbreviated time difference "About 3 hours ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~%dh | ~%dh
el[0]: ~%dω
el[1]: ~%dω

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 day ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1d
el: ~1η

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 days ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dd | %dd
el[0]: %dη
el[1]: %dη

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 month ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1mo
el: ~1μ

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 months ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dmo | %dmos
el[0]: %dμ
el[1]: %dμ

note: Translators: abbreviated time difference "About 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~%dy | ~%dy
el[0]: ~%dχ
el[1]: ~%dχ

note: Translators: abbreviated time difference "Over 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Over %dy | Over %dy
el[0]: Πάνω από %dχ
el[1]: Πάνω από %dχ

note: Translators: abbreviated time difference "almost 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Almost %dy | Almost %dy
el[0]: Σχεδόν %dχ
el[1]: Σχεδόν %dχ

en: Authentication dialog was dismissed by the user
el: Ο διάλογος πιστοποίησης ακυρώθηκε από τον χρήστη

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
el: Συγγνώμη, αυτό δεν λειτούργησε. Παρακαλώ δοκιμάστε ξανά.

en: Portrait
el: Πορτρέτο

en: Landscape
el: Τοπίο

[ctx: automatic-screen-rotation-disabled]
en: Off
el: Ανενεργό

[ctx: automatic-screen-rotation-enabled]
en: On
el: Ενεργό

en: Press ESC to close
el: Πατήστε ESC για κλείσιμο

en: Running '%s' failed
el: Η εκτέλεση του '%s' απέτυχε

en: Phone Shell Volume Control
el: Έλεγχος Έντασης Κελύφους Τηλεφώνου

en: Passwords do not match.
el: Οι κωδικοί πρόσβασης δεν ταιριάζουν.

en: Password cannot be blank
el: Ο κωδικός πρόσβασης δεν μπορεί να είναι κενός

en: Torch
el: Φακός

en: Remember decision
el: Απομνημόνευση απόφασης

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Remove from _Favorites
el: Αφαίρεση από τα _Αγαπημένα

en: Add to _Favorites
el: Προσθήκη στα _Αγαπημένα

en: View _Details
el: Προβολή _Λεπτομερειών

en: Uninstall
el: Απεγκατάσταση

en: _Remove from Folder
el: _Αφαίρεση από Φάκελο

en: Search apps…
el: Αναζήτηση εφαρμογών…

en: Output Devices
el: Συσκευές Εξόδου

en: Input Devices
el: Συσκευές Εισόδου

en: Sound Settings
el: Ρυθμίσεις Ήχου

en: Automatic Brightness
el: Αυτόματη Φωτεινότητα

en: Brightness Settings
el: Ρυθμίσεις Φωτεινότητας

en: Enable Bluetooth
el: Ενεργοποίηση Bluetooth

en: Bluetooth Settings
el: Ρυθμίσεις Bluetooth

en: Close the emergency call dialog
el: Κλείσιμο διαλόγου κλήσης έκτακτης ανάγκης

en: Emergency _Contacts
el: Επαφές _Έκτακτης Ανάγκης

en: Go to the emergency contacts page
el: Μετάβαση στη σελίδα επαφών έκτακτης ανάγκης

en: Go back to the emergency dialpad page
el: Επιστροφή στη σελίδα πληκτρολογίου έκτακτης ανάγκης

en: Owner unknown
el: Άγνωστος κάτοχος

en: Emergency Contacts
el: Επαφές Έκτακτης Ανάγκης

en: No emergency contacts available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες επαφές έκτακτης ανάγκης.

en: Some applications are busy or have unsaved work
el: Ορισμένες εφαρμογές είναι απασχολημένες ή έχουν μη αποθηκευμένη εργασία

en: Feedback
el: Ανατροφοδότηση

en: Do not disturb
el: Να μην ενοχλείτε

en: Feedback Settings
el: Ρυθμίσεις Ανατροφοδότησης

en: User:
el: Χρήστης:

en: Domain:
el: Τομέας:

en: Co_nnect
el: Σύν_δεση

en: Back
el: Πίσω

en: Slide up to unlock
el: Σύρετε προς τα πάνω για ξεκλείδωμα

en: Unlock
el: Ξεκλείδωμα

en: Authentication required
el: Απαιτείται πιστοποίηση

en: _Cancel
el: _Ακύρωση

en: C_onnect
el: Σύν_δεση

en: Authenticate
el: Πιστοποίηση

en: Suspend
el: Αναστολή

en: Lock
el: Κλείδωμα

en: Emergency
el: Επείγον

en: Run Command
el: Εκτέλεση Εντολής

en: No notifications
el: Δεν υπάρχουν ειδοποιήσεις

en: Notifications
el: Ειδοποιήσεις

en: Clear all
el: Καθαρισμός όλων

en: Confirm:
el: Επιβεβαίωση:

en: _Power Off…
el: _Απενεργοποίηση…

en: _Restart…
el: _Επανεκκίνηση…

en: _Suspend…
el: _Αναστολή…

en: _Log Out…
el: _Αποσύνδεση…

en: Wi-Fi Settings
el: Ρυθμίσεις Wi-Fi

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A, %B %-e
el: %A, %e %B

en: Plugin not found
el: Το πρόσθετο δεν βρέθηκε

en: The plugin '%s' could not be loaded.
el: Το πρόσθετο '%s' δεν μπόρεσε να φορτωθεί.

en: No Wi-Fi Device Found
el: Δεν Βρέθηκε Συσκευή Wi-Fi

en: Wi-Fi Disabled
el: Το Wi-Fi είναι Απενεργοποιημένο

en: Enable Wi-Fi
el: Ενεργοποίηση Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
el: Ενεργό Hotspot Wi-Fi

en: Turn Off
el: Απενεργοποίηση

en: No Wi-Fi Hotspots
el: Κανένα Hotspot Wi-Fi

note: Translators: Refers to the cellular wireless network
en: Cellular
el: Κινητό Δίκτυο

note: Translators: Phosh prevents the session from going idle because the caffeine quick setting is toggled
en: Phosh on caffeine
el: Phosh με caffeine

[ctx: caffeine-disabled]
en: Off
el: Ανενεργό

[ctx: caffeine-enabled]
en: On
el: Ενεργό

en: Caffeine timers
el: Χρονομετρητές caffeine

en: No caffeine intervals
el: Κανένα διάστημα caffeine

en: No timeout (∞)
el: Χωρίς χρονικό όριο (∞)

en: Caffeine Quick Setting Preferences
el: Προτιμήσεις Γρήγορης Ρύθμισης Caffeine

en: Caffeine Duration
el: Διάρκεια Caffeine

en: Manage Caffeine Duration
el: Διαχείριση διάρκειας Caffeine

en: Add or remove custom caffeine intervals
el: Προσθήκη ή αφαίρεση προσαρμοσμένων διαστημάτων Caffeine

en: Add interval
el: Προσθήκη διαστήματος

en: Add New Interval
el: Προσθήκη νέου διαστήματος

en: _Add
el: _Προσθήκη

en: Quickstart Intervals
el: Διαστήματα γρήγορης εκκίνησης

en: 5 m
el: 5 λ

en: 15 m
el: 15 λ

en: 30 m
el: 30 λ

en: 1 h
el: 1 ω

en: Choose Interval
el: Επιλογή διαστήματος

en: Default style
el: Προεπιλεγμένο στυλ

en: Dark mode
el: Σκούρα λειτουργία

en: Light mode
el: Φωτεινή λειτουργία

en: Personal Information
el: Προσωπικές Πληροφορίες

en: Date of Birth
el: Ημερομηνία Γέννησης

en: Preferred Language
el: Προτιμώμενη Γλώσσα

en: Home Address
el: Διεύθυνση Κατοικίας

en: Medical Information
el: Ιατρικές Πληροφορίες

en: Age
el: Ηλικία

en: Blood Type
el: Ομάδα Αίματος

en: Height
el: Ύψος

en: Weight
el: Βάρος

en: Allergies
el: Αλλεργίες

en: Medications & Conditions
el: Φάρμακα & Παθήσεις

en: Other Information
el: Άλλες Πληροφορίες

en: Emergency Info Preferences
el: Προτιμήσεις Πληροφοριών Έκτακτης Ανάγκης

en: Done
el: ΟΚ

en: _Owner Name
el: _Όνομα Κατόχου

en: _Date of Birth
el: _Ημερομηνία Γέννησης

en: _Preferred Language
el: _Προτιμώμενη Γλώσσα

en: _Age
el: _Ηλικία

en: _Blood Type
el: _Ομάδα Αίματος

en: _Height
el: _Ύψος

en: _Weight
el: _Βάρος

en: Medications and Conditions
el: Φάρμακα και Παθήσεις

en: Add Contact
el: Προσθήκη Επαφής

en: Add New Contact
el: Προσθήκη Νέας Επαφής

en: _Contact Name
el: _Όνομα Επαφής

en: Relationship
el: Σχέση

en: _Contact Number
el: _Αριθμός Επαφής

en: No launchers configured
el: Δεν έχουν ρυθμιστεί εκκινητές

en: Launchers
el: Εκκινητές

en: Location On
el: Τοποθεσία Ενεργή

en: Location Off
el: Τοποθεσία Ανενεργή

en: No running media players
el: Κανένας ενεργός αναπαραγωγέας πολυμέσων

en: Mobile Data On
el: Κινητά Δεδομένα Ενεργά

en: Mobile Data Off
el: Κινητά Δεδομένα Ανενεργά

en: Night Light On
el: Νυχτερινό Φως Ενεργό

en: Night Light Off
el: Νυχτερινό Φως Ανενεργό

en: Pomodoro start
el: Εκκίνηση Pomodoro

en: Focus on your task for %d minutes
el: Εστίαση στην εργασία σας για %d λεπτά

en: Take a break
el: Κάντε ένα διάλειμμα

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: You have %d minutes until next Pomodoro
el: Έχετε %d λεπτά μέχρι το επόμενο Pomodoro

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Timer
el: Χρονομετρητής Pomodoro

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Off
el: Pomodoro Ανενεργό

en: Pomodoro Quick Setting Preferences
el: Προτιμήσεις Γρήγορης Ρύθμισης Pomodoro

en: Pomodoro Technique
el: Τεχνική Pomodoro

en: _Active Duration
el: _Διάρκεια Ενεργότητας

en: Duration of the focus session
el: Διάρκεια συνεδρίας εστίασης

en: _Break Duration
el: _Διάρκεια Διαλείμματος

en: Duration of the break between sessions
el: Διάρκεια του διαλείμματος μεταξύ συνεδριών

en: _Start on unlock
el: _Εκκίνηση κατά το ξεκλείδωμα

en: Whether to start the timer on screen unlock
el: Εάν θα ξεκινά ο χρονομετρητής κατά το ξεκλείδωμα οθόνης

en: No documents to display
el: Δεν υπάρχουν έγγραφα προς εμφάνιση

en: Tickets
el: Εισιτήρια

en: _Open
el: Άνοι_γμα

en: Choose Folder
el: Επιλογή φακέλου

en: Ticket Box Preferences
el: Προτιμήσεις Πλαισίου Εισιτηρίων

en: Paths
el: Μονοπάτια

en: Folder Settings
el: Ρυθμίσεις φακέλου

en: Where Phosh looks for your tickets
el: Όπου ο Phosh αναζητά τα εισιτήριά σας

en: Ticket Folder
el: Φάκελος Εισιτηρίων

en: Today
el: Σήμερα

en: Tomorrow
el: Αύριο

en: No events
el: Χωρίς συμβάντα

note: Translators: An all day event
en: All day
el: Όλη μέρα

note: Translators: When the event ends: Ends\r16:00
en: Ends
el: Τελειώνει

en: Untitled event
el: Άτιτλο συμβάν

en: No events for the next %d days
el: Κανένα συμβάν για τις επόμενες %d ημέρες

en: No upcoming events
el: Κανένα επερχόμενο συμβάν

en: Upcoming Events Preferences
el: Προτιμήσεις Επερχόμενων Συμβάντων

en: Days
el: Ημέρες

en: Date Range
el: Εύρος Ημερομηνιών

en: Number of days to show events for
el: Αριθμός ημερών για εμφάνιση συμβάντων

en: Monitor scales
el: Κλίμακες οθόνης

en: Wi-Fi Hotspot
el: Hotspot Wi-Fi

en: Turn On
el: Ενεργοποίηση

en: Hotspot On
el: Hotspot Ενεργό

en: Hotspot Off
el: Hotspot Ανενεργό
