phosh - en to de translation catalogue (255 entries)

en: Phone Shell
de: Telefon-Shell

en: Window management and application launching for mobile
de: Fensterverwaltung und Starten von Anwendungen für Mobilgeräte

en: This session logs you into Phosh
de: Diese Sitzung meldet Sie in Phosh an

en: Caffeine Quick Setting
de: Koffein-Schnelleinstellungen

en: Prevent the session from going idle
de: Inaktivwerden der Sitzung verhindern

en: Calendar
de: Kalender

en: A simple calendar widget
de: Ein einfaches Kalender-Widget

en: Dark Mode / Color Scheme Quick Setting
de: Dunkler Modus/Farbschema-Schnelleinstellungen

en: Toggle dark mode
de: Dunklen Modus ein-/ausschalten

en: Emergency Info
de: Notfallinformationen

en: Show emergency information and contacts
de: Notfallinformationen und -kontakte anzeigen

en: Launcher Box
de: Starterbox

en: Add launchers to the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
de: Starter zum Sperrbildschirm hinzufügen. <b>Diese Erweiterung ist experimentell.</b>

en: Location Quick Setting
de: Standort-Schnelleinstellungen

en: Toggle location services on/off
de: Ortungsdienste ein-/ausschalten

en: Media Players
de: Medienspieler

en: Track currently running media players
de: Aktuell laufende Medienspieler verfolgen

en: Mobile Data Quick Setting
de: Mobile Daten-Schnelleinstellungen

en: Toggle mobile data on/off
de: Mobile Daten ein-/ausschalten

en: Night Light Quick Setting
de: Nachtmodus-Schnelleinstellungen

en: Toggle night light on/off
de: Nachtmodus ein-/ausschalten

note: Translators: "Pomodoro" is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Quick Setting
de: Pomodoro-Schnelleinstellungen

en: Simple Pomodoro Timer
de: Einfacher Pomodoro-Zeitmesser

en: Ticket Box
de: Ticketbox

en: Show PDFs on the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
de: PDFs auf dem Sperrbildschirm anzeigen. <b>Diese Erweiterung ist experimentell.</b>

en: Upcoming Events
de: Anstehende Termine

en: Show upcoming calendar events
de: Anstehende Kalendertermine anzeigen

en: Add to Folder
de: Zum Ordner hinzufügen

en: Create new folder
de: Neuen Ordner erstellen

en: Application
de: Anwendung

en: Show All Apps
de: Alle Anwendungen anzeigen

en: Show Only Mobile Friendly Apps
de: Nur mobiloptimierte Anwendungen anzeigen

note: Translators: a battery level in percent
en: Battery %.0f%%
de: Akku %.0f%%

[ctx: bluetooth:enabled]
en: On
de: An

en: No connectable Bluetooth Devices found
de: Keine verbindbaren Bluetooth-Geräte gefunden

en: Bluetooth disabled
de: Bluetooth deaktiviert

en: Unknown caller
de: Unbekannter Anrufer

en: Wi-Fi network '%s' uses a captive portal
de: Das WLAN-Netzwerk »%s« verwendet ein Captive Portal

en: The Wi-Fi network uses a captive portal
de: Das WLAN-Netzwerk verwendet ein Captive Portal

en: Sign into Wi-Fi network
de: Im WLAN-Netzwerk anmelden

en: Docked
de: Angedockt

en: Undocked
de: Abgedockt

en: Ok
de: OK

en: Unable to place emergency call
de: Absetzen eines Notrufs nicht möglich

en: Internal error
de: Interner Fehler

en: Log Out
de: Abmelden

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
de[0]: %s wird automatisch in %d Sekunde abgemeldet.
de[1]: %s wird automatisch in %d Sekunden abgemeldet.

en: Power Off
de: Ausschalten

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
de[0]: Das System wird in %d Sekunde ausgeschaltet.
de[1]: Das System wird in %d Sekunden ausgeschaltet.

en: Restart
de: Neustart

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
de[0]: Das System wird in %d Sekunde neu gestartet.
de[1]: Das System wird in %d Sekunden neu gestartet.

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Quiet
de: Leise

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Silent
de: Lautlos

[ctx: feedback:enabled]
note: Translators: Enable LED, haptic and audio feedback
en: On
de: An

en: Allow '%s' to access your location information?
de: Zulassen, dass »%s« Ihre Standortinformationen abruft?

en: Geolocation
de: Standort

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

note: give visual feedback on error
en: Enter Passcode
de: Zugangscode eingeben

en: Checking…
de: Überprüfung läuft …

note: Translators: '%s' is the filename of a screenshot
en: Screenshot saved to '%s'
de: Bildschirmfoto wurde in »%s« gespeichert

en: Failed to save screenshot
de: Bildschirmfoto konnte nicht gespeichert werden

en: Screenshot
de: Bildschirmfoto

note: Translators: name of the folder beneath ~/Pictures used to store screenshots
en: Screenshots
de: Bildschirmfotos

note: Translators: Name of a screenshot file. The first '%s' is a timestamp * like "2017-05-21 12-24-03" the 2nd '%s' is a possible suffix in case * the file already exists like '-3'
en: Screenshot from %s%s.png
de: Bildschirmfoto vom %s%s.png

note: Translators: Used when the title of a song is unknown
en: Unknown Title
de: Unbekannter Titel

note: Translators: Used when the artist of a song is unknown
en: Unknown Artist
de: Unbekannter Interpret

en: Built-in display
de: Eingebaute Anzeige

note: Translators: An unknown monitor type
en: Unknown
de: Unbekannt

en: Authentication type of Wi-Fi network “%s” not supported
de: Die Art der Legitimierung des WLAN-Netzwerks »%s« wird nicht unterstützt

en: Enter password for the Wi-Fi network “%s”
de: Geben Sie das Passwort für das WLAN-Netzwerk »%s« ein

en: Open
de: Öffnen

note: We don't just set the app_info but name and icon separately to * not overwrite values set by the caller
en: Notification
de: Benachrichtigung

note: Translators: Point in time, use a short word or abbreviation Please stick to a maximum of 12 chars
en: now
de: Jetzt

note: Translators: abbreviated time difference "Less than 30 seconds" Please stick to a maximum of 12 chars
en: <30s
de: < 30 s

note: Translators: abbreviated time difference "Less than one minute" Please stick to a maximum of 12 chars
en: <1m
de: < 1 min

note: Translators: abbreviated time difference "About one minute" Please stick to a maximum of 12 chars
en: ~1m
de: ~ 1 min

note: Translators: abbreviated, exact time difference "1 minute ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dm | %dm
de[0]: %d min
de[1]: %d min

note: Translators: abbreviated time difference "About 3 hours ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~%dh | ~%dh
de[0]: ~%d H
de[1]: ~%d H

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 day ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1d
de: ~ 1 T

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 days ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dd | %dd
de[0]: %d T
de[1]: %d T

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 month ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1mo
de: ~ 1 M

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 months ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dmo | %dmos
de[0]: %d M
de[1]: %d M

note: Translators: abbreviated time difference "About 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~%dy | ~%dy
de[0]: ~%d J
de[1]: ~%d J

note: Translators: abbreviated time difference "Over 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Over %dy | Over %dy
de[0]: Über %d J
de[1]: Über %d J

note: Translators: abbreviated time difference "almost 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Almost %dy | Almost %dy
de[0]: Fast %d J
de[1]: Fast %d J

en: Authentication dialog was dismissed by the user
de: Der Dialog zur Anmeldung wurde vom Benutzer geschlossen

en: Password:
de: Passwort:

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
de: Entschuldigung, das hat nicht funktioniert. Bitte versuchen Sie es erneut.

en: Portrait
de: Hochformat

en: Landscape
de: Querformat

[ctx: automatic-screen-rotation-disabled]
en: Off
de: Aus

[ctx: automatic-screen-rotation-enabled]
en: On
de: An

en: Press ESC to close
de: Drücken Sie Esc zum Schließen

en: Running '%s' failed
de: »%s« konnte nicht ausgeführt werden

en: Phone Shell Volume Control
de: Telefon-Shell-Lautstärkeregelung

en: Passwords do not match.
de: Die Passwörter stimmen nicht überein.

en: Password cannot be blank
de: Das Passwort darf nicht leer sein

en: Torch
de: Taschenlampe

en: Remember decision
de: Entscheidung merken

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Remove from _Favorites
de: Aus _Favoriten entfernen

en: Add to _Favorites
de: Zu _Favoriten hinzufügen

en: View _Details
de: _Details betrachten

en: Uninstall
de: Deinstallieren

en: _Remove from Folder
de: Aus dem _Ordner entfernen

en: Search apps…
de: Anwendungen suchen …

en: Output Devices
de: Ausgabegeräte

en: Input Devices
de: Eingabegeräte

en: Sound Settings
de: Klangeinstellungen

en: Automatic Brightness
de: Automatische Helligkeit

en: Brightness Settings
de: Helligkeitseinstellungen

en: Enable Bluetooth
de: Bluetooth aktivieren

en: Bluetooth Settings
de: Bluetooth-Einstellungen

en: Close the emergency call dialog
de: Den Notrufdialog schließen

en: Emergency _Contacts
de: Notfall_kontakte

en: Go to the emergency contacts page
de: Zur Notfallkontakte-Seite wechseln

en: Go back to the emergency dialpad page
de: Zur Notfallziffernblock-Seite zurückgehen

en: Owner unknown
de: Besitzer unbekannt

en: Emergency Contacts
de: Notfallkontakte

en: No emergency contacts available.
de: Keine Notfallkontakte verfügbar.

en: Some applications are busy or have unsaved work
de: Einige Anwendungen sind beschäftigt oder haben ungesicherte Änderungen

en: Do not disturb
de: Nicht stören

en: Feedback Settings
de: Feedback-Einstellungen

en: User:
de: Benutzer:

en: Domain:
de: Domäne:

en: Co_nnect
de: _Verbinden

en: Back
de: Zurück

en: Slide up to unlock
de: Nach oben wischen zum Entsperren

en: Unlock
de: Entsperren

en: Authentication required
de: Legitimierung erforderlich

en: _Cancel
de: _Abbrechen

en: C_onnect
de: _Verbinden

en: Authenticate
de: Legitimieren

en: Suspend
de: Bereitschaft

en: Lock
de: Sperren

en: Emergency
de: Notfall

en: Run Command
de: Befehl ausführen

en: No notifications
de: Keine Benachrichtigungen

en: Notifications
de: Benachrichtigungen

en: Clear all
de: Alles leeren

en: Confirm:
de: Bestätigen:

en: _Power Off…
de: _Ausschalten …

en: _Restart…
de: _Neu starten …

en: _Suspend…
de: _Bereitschaft …

en: _Log Out…
de: _Abmelden …

en: Wi-Fi
de: WLAN

en: Wi-Fi Settings
de: WLAN-Einstellungen

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A, %B %-e
de: %A %d. %B

en: Plugin not found
de: Erweiterung nicht gefunden

en: The plugin '%s' could not be loaded.
de: Die Erweiterung »%s« konnte nicht geladen werden.

en: No Wi-Fi Device Found
de: Kein WLAN-Gerät gefunden

en: Wi-Fi Disabled
de: WLAN deaktiviert

en: Enable Wi-Fi
de: WLAN aktivieren

en: Wi-Fi Hotspot Active
de: WLAN-Hotspot aktiv

en: Turn Off
de: Ausschalten

en: No Wi-Fi Hotspots
de: Keine WLAN-Hotspots

note: Translators: Refers to the cellular wireless network
en: Cellular
de: Mobilfunk

note: Translators: Phosh prevents the session from going idle because the caffeine quick setting is toggled
en: Phosh on caffeine
de: Phosh auf Koffein

[ctx: caffeine-disabled]
en: Off
de: Aus

[ctx: caffeine-enabled]
en: On
de: An

en: Caffeine timers
de: Koffein-Timer

en: No caffeine intervals
de: Keine Koffein-Intervalle

en: No timeout (∞)
de: Keine Zeitüberschreitung (∞)

en: Caffeine Quick Setting Preferences
de: Koffein-Schnelleinstellungen

en: Caffeine Duration
de: Koffein-Dauer

en: Manage Caffeine Duration
de: Koffein-Dauer verwalten

en: Add or remove custom caffeine intervals
de: Benutzerdefinierte Koffein-Intervalle hinzufügen oder entfernen

en: Add interval
de: Intervall hinzufügen

en: Add New Interval
de: Neues Intervall hinzufügen

en: _Add
de: _Hinzufügen

en: Quickstart Intervals
de: Schnellstart-Intervalle

en: 5 m
de: 5 min

en: 15 m
de: 15 min

en: 30 m
de: 30 min

en: Choose Interval
de: Intervall auswählen

en: Default style
de: Standardstil

en: Dark mode
de: Dunkler Modus

en: Light mode
de: Heller Modus

en: Personal Information
de: Persönliche Informationen

en: Date of Birth
de: Geburtsdatum

en: Preferred Language
de: Bevorzugte Sprache

en: Home Address
de: Privatadresse

en: Medical Information
de: Medizinische Informationen

en: Age
de: Alter

en: Blood Type
de: Blutgruppe

en: Height
de: Größe

en: Weight
de: Gewicht

en: Allergies
de: Allergien

en: Medications & Conditions
de: Medikamente und Erkrankungen

en: Other Information
de: Weitere Informationen

en: Emergency Info Preferences
de: Einstellungen für Notfallinformationen

en: Done
de: Fertig

en: _Owner Name
de: Name des _Besitzers

en: _Date of Birth
de: Geburts_datum

en: _Preferred Language
de: Bevorzugte S_prache

en: _Age
de: _Alter

en: _Blood Type
de: _Blutgruppe

en: _Height
de: _Höhe

en: _Weight
de: Ge_wicht

en: Medications and Conditions
de: Medikamente und Erkrankungen

en: Add Contact
de: Kontakt hinzufügen

en: Add New Contact
de: Neuen Kontakt hinzufügen

en: _Contact Name
de: _Kontaktname

en: Relationship
de: Beziehung

en: _Contact Number
de: _Kontaktnummer

en: No launchers configured
de: Keine Starter eingerichtet

en: Launchers
de: Starter

en: Location On
de: Standort ein

en: Location Off
de: Standort aus

en: No running media players
de: Keine laufenden Medienspieler

en: Mobile Data On
de: Mobile Daten an

en: Mobile Data Off
de: Mobile Daten aus

en: Night Light On
de: Nachtmodus an

en: Night Light Off
de: Nachtmodus aus

en: Pomodoro start
de: Pomodoro Start

en: Focus on your task for %d minutes
de: Konzentrieren Sie sich für %d Minuten auf Ihre Aufgabe

en: Take a break
de: Legen Sie eine Pause ein

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: You have %d minutes until next Pomodoro
de: Sie haben %d Minuten bis zum nächsten Pomodoro

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Timer
de: Pomodoro-Zeitmesser

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Off
de: Pomodoro Aus

en: Pomodoro Quick Setting Preferences
de: Pomodoro-Schnelleinstellung-Einstellungen

en: Pomodoro Technique
de: Pomodoro-Technik

en: _Active Duration
de: _Aktive Dauer

en: Duration of the focus session
de: Dauer der Fokussitzung

en: _Break Duration
de: _Pausendauer

en: Duration of the break between sessions
de: Dauer der Pause zwischen den Sitzungen

en: _Start on unlock
de: Beim Entsperren _starten

en: Whether to start the timer on screen unlock
de: Ob beim Entsperren des Bildschirms der Timer gestartet werden soll

en: No documents to display
de: Keine anzuzeigenden Dokumente

en: _Open
de: _Öffnen

en: Choose Folder
de: Ordner auswählen

en: Ticket Box Preferences
de: Ticketbox-Einstellungen

en: Paths
de: Pfade

en: Folder Settings
de: Ordnereinstellungen

en: Where Phosh looks for your tickets
de: Wo Phosh nach Ihren Tickets sucht

en: Ticket Folder
de: Ticketordner

en: Today
de: Heute

en: Tomorrow
de: Morgen

en: No events
de: Keine Termine

note: Translators: An all day event
en: All day
de: Ganztägig

note: Translators: When the event ends: Ends\r16:00
en: Ends
de: Endet

en: Untitled event
de: Unbenannter Termin

en: No events for the next %d days
de: Kein Termin für die nächsten %d Tage

en: No upcoming events
de: Keine anstehenden Termine

en: Upcoming Events Preferences
de: Einstellungen für anstehende Termine

en: Days
de: Tage

en: Date Range
de: Datumsbereich

en: Number of days to show events for
de: Anzahl der Tage, für die Termine angezeigt werden sollen

en: Monitor scales
de: Bildschirmskalierung

note: Translators: This is scale factor of a monitor in percent
en: %d%%
de: %d %%

en: Wi-Fi Hotspot
de: WLAN-Hotspot

en: Turn On
de: Einschalten

en: Hotspot On
de: Hotspot an

en: Hotspot Off
de: Hotspot aus
