phosh - en to he translation catalogue (272 entries)

en: Phone Shell
he: מעטפת לטלפון

en: Window management and application launching for mobile
he: מנהל חלונות ומשגר יישומים לטלפון נייד

en: This session logs you into Phosh
he: הפעלה זאת מחברת אותך ל־Phosh

en: Caffeine Quick Setting
he: הגדרות קפאין מהירות

en: Prevent the session from going idle
he: למנוע מעבר למצב לא פעיל של ההפעלה

en: Calendar
he: לוח שנה

en: A simple calendar widget
he: יישומון לוח שנה פשוט

en: Dark Mode / Color Scheme Quick Setting
he: הגדרה מהירה של ערכת צבעים / מצב כהה

en: Toggle dark mode
he: שינוי מצב כהה

en: Emergency Info
he: פרטי חירום

en: Show emergency information and contacts
he: להציג פרטי חירום וקשר

en: Launcher Box
he: קופסת משגר

en: Add launchers to the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
he: הוספת משגרים למסך הנעילה. <b>זה תוסף נסיוני.</b>

en: Location Quick Setting
he: הגדרות מיקום מהירות

en: Toggle location services on/off
he: כיבוי/הפעלת שירותי מיקום

en: Media Players
he: נגני מדיה

en: Track currently running media players
he: מעקב אחר נגני המדיה שפעילים כרגע

en: Mobile Data Quick Setting
he: הגדרת נתונים ניידים מהירה

en: Toggle mobile data on/off
he: כיבוי/הפעלת נתונים ניידים

en: Night Light Quick Setting
he: הגדרות מהירות לתאורת לילה

en: Toggle night light on/off
he: כיבוי/הפעלת תאורת לילה

note: Translators: "Pomodoro" is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Quick Setting
he: הגדרות פומודורו מהירות

en: Simple Pomodoro Timer
he: מתזמן פומודורו פשוט

en: Ticket Box
he: תיבת כרטיסים

en: Show PDFs on the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
he: הצגת קובצי PDF במסך הנעילה. <b>זהו תוסף ניסיוני.</b>

en: Upcoming Events
he: אירועים קרובים

en: Show upcoming calendar events
he: הצגת אירועים קרובים בלוח השנה

en: Add to Folder
he: הוספה לתיקייה

en: Create new folder
he: יצירת תיקייה חדשה

en: Application
he: יישום

en: Show All Apps
he: הצגת כל היישומים

en: Show Only Mobile Friendly Apps
he: הצגת יישומים מותאמים לנייד בלבד

en: Phone Shell Volume Control
he: בקרת עצמת שמע של מעטפת הטלפון

note: Translators: a battery level in percent
en: Battery %.0f%%
he: סוללה %.0f%%

en: Bluetooth
he: בלוטות'

[ctx: bluetooth:enabled]
en: On
he: פעיל

en: No connectable Bluetooth Devices found
he: לא נמצאו התקני בלוטות׳ שאפשר להתחבר אליהם

en: Bluetooth disabled
he: בלוטות׳ מושבת

en: Unknown caller
he: שיחה לא מזוהה

en: Wi-Fi network '%s' uses a captive portal
he: הרשת האלחוטית ‚%s’ משתמשת במסך חסימה

en: The Wi-Fi network uses a captive portal
he: הרשת האלחוטית משתמשת במסך חסימה

en: Sign into Wi-Fi network
he: כניסה לרשת אלחוטית

en: Docked
he: מעוגן

en: Undocked
he: לא מעוגן

en: Ok
he: אישור

en: Unable to place emergency call
he: לא ניתן לבצע שיחת חירום

en: Internal error
he: שגיאה פנימית

en: Log Out
he: יציאה

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
he[0]: המשתמש %s יצא אוטומטית בעוד שנייה.
he[1]: המשתמש %s יצא אוטומטית בעוד שתי שניות.
he[2]: המשתמש %s יצא אוטומטית בעוד %d שניות.
he[3]: ‫המשתמש %s יצא אוטומטית בעוד %d שניות.

en: Power Off
he: כיבוי

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
he[0]: המערכת תכבה אוטומטית בעוד שנייה.
he[1]: המערכת תכבה אוטומטית בעוד שתי שניות.
he[2]: המערכת תכבה אוטומטית בעוד %d שניות.
he[3]: ‫המערכת תכבה אוטומטית בעוד %d שניות.

en: Restart
he: הפעלה מחדש

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
he[0]: המערכת תופעל אוטומטית מחדש בעוד שנייה.
he[1]: ‫המערכת תופעל אוטומטית מחדש בעוד שתי שניות.
he[2]: המערכת תופעל אוטומטית מחדש בעוד %d שניות.
he[3]: ‫המערכת תופעל אוטומטית מחדש בעוד %d שניות.

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Quiet
he: רטט

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Silent
he: שקט

[ctx: feedback:enabled]
note: Translators: Enable LED, haptic and audio feedback
en: On
he: פעיל

en: Allow '%s' to access your location information?
he: לאפשר ל־„%s” לגשת למידע על המיקום שלך?

en: Geolocation
he: מיקום גאוגרפי

en: Yes
he: כן

en: No
he: לא

note: give visual feedback on error
en: Enter Passcode
he: הזנת ססמה

en: Checking…
he: בודק…

note: Translators: '%s' is the filename of a screenshot
en: Screenshot saved to '%s'
he: צילום המסך נשמר אל ‚%s’

en: Failed to save screenshot
he: שמירת צילום המסך נכשלה

en: Screenshot
he: צילום מסך

note: Translators: name of the folder beneath ~/Pictures used to store screenshots
en: Screenshots
he: צילומי מסך

note: Translators: Name of a screenshot file. The first '%s' is a timestamp * like "2017-05-21 12-24-03" the 2nd '%s' is a possible suffix in case * the file already exists like '-3'
en: Screenshot from %s%s.png
he: צילום מסך מ־%s%s.png

note: Translators: Used when the title of a song is unknown
en: Unknown Title
he: כותרת לא ידועה

note: Translators: Used when the artist of a song is unknown
en: Unknown Artist
he: אמן לא ידוע

en: Built-in display
he: תצוגה מובנית

[ctx: This is a monitor vendor name, followed by a size in inches, like 'Dell 15"']
en: %s %s
he: ‏%s ‏%s

[ctx: This is a monitor vendor name followed by product/model name where size in inches could not be calculated, e.g. Dell U2414H]
en: %s %s
he: ‏%s ‏%s

note: Translators: An unknown monitor type
en: Unknown
he: לא ידוע

en: Authentication type of Wi-Fi network “%s” not supported
he: אימות רשת אלחוטית מסוג „%s” אינו נתמך

en: Enter password for the Wi-Fi network “%s”
he: נא להזין את הססמה עבור רשת האינטרנט האלחוטית „%s”

en: Open
he: פתיחה

note: We don't just set the app_info but name and icon separately to * not overwrite values set by the caller
en: Notification
he: התרעה

note: Translators: Point in time, use a short word or abbreviation Please stick to a maximum of 12 chars
en: now
he: לא ידוע1

note: Translators: abbreviated time difference "Less than 30 seconds" Please stick to a maximum of 12 chars
en: <30s
he: < 30 שנ׳

note: Translators: abbreviated time difference "Less than one minute" Please stick to a maximum of 12 chars
en: <1m
he: < דק׳

note: Translators: abbreviated time difference "About one minute" Please stick to a maximum of 12 chars
en: ~1m
he: בערך דקה

note: Translators: abbreviated, exact time difference "1 minute ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dm | %dm
he[0]: דקה
he[1]: שתי דק׳
he[2]: ‫%d דק׳
he[3]: ‫%d דק׳

note: Translators: abbreviated time difference "About 3 hours ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~%dh | ~%dh
he[0]: בערך שעה
he[1]: בערך שעתיים
he[2]: בערך %d שעות
he[3]: בערך %d שעות

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 day ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1d
he: בערך יום

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 days ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dd | %dd
he[0]: יום
he[1]: הוספהיומיים
he[2]: ‫%d יום
he[3]: ‫%d ימים

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 month ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1mo
he: בערך חודש

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 months ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dmo | %dmos
he[0]: חודש
he[1]: חודשיים
he[2]: ‫%d חודשים
he[3]: ‫%d חודשים

note: Translators: abbreviated time difference "About 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~%dy | ~%dy
he[0]: בערך שנה
he[1]: בערך שנתיים
he[2]: בערך %d שנה
he[3]: בערך %d שנים

note: Translators: abbreviated time difference "Over 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Over %dy | Over %dy
he[0]: יותר משנה
he[1]: יותר משנתיים
he[2]: יותר מ־%d שנה
he[3]: יותר מ־%d שנים

note: Translators: abbreviated time difference "almost 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Almost %dy | Almost %dy
he[0]: כמעט שנה
he[1]: כמעט שנתיים
he[2]: כמעט %d שנה
he[3]: כמעט %d שנים

en: Application failed to start
he: הפעלת היישומון נכשלה

en: Authentication dialog was dismissed by the user
he: המשתמש בחר להתעלם מתיבת דו־שיח האימות

en: Password:
he: ססמה:

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
he: לצערינו פעולה זו לא צלחה. יש לנסות שוב.

en: Portrait
he: לאורך

en: Landscape
he: לרוחב

[ctx: automatic-screen-rotation-disabled]
en: Off
he: כבוי

[ctx: automatic-screen-rotation-enabled]
en: On
he: פעיל

en: Press ESC to close
he: יש להקיש Esc לסגירה

en: Running '%s' failed
he: הרצת „%s” נכשלה

en: Passwords do not match.
he: הססמאות אינן תואמות.

en: Password cannot be blank
he: הססמה אינה יכולה להישאר ריקה

en: Torch
he: פנס

en: Remember decision
he: לזכור את הבחירה

en: Cancel
he: ביטול

en: Remove from _Favorites
he: הסרה מה_מועדפים

en: Add to _Favorites
he: הוספה למועד_פים

en: View _Details
he: הצגת _פרטים

en: Uninstall
he: הסרה

en: _Remove from Folder
he: הסרה מ_תיקייה

en: Search apps…
he: חיפוש יישומים…

en: Output Devices
he: התקני פלט

en: Input Devices
he: התקני קלט

en: Sound Settings
he: הגדרות שמע

en: Automatic Brightness
he: בהירות אוטומטית

en: Brightness Settings
he: הגדרות בהירות

en: Enable Bluetooth
he: הפעלת בלוטות׳

en: Bluetooth Settings
he: הגדרות בלוטות׳

en: Close the emergency call dialog
he: סגירת דו־שיח לחיוג במקרה חירום

en: Emergency _Contacts
he: _אנשי קשר למקרה חירום

en: Go to the emergency contacts page
he: מעבר לעמוד אנשי קשר למקרה חירום

en: Go back to the emergency dialpad page
he: חזרה לדף החיוג במקרה חירום

en: Owner unknown
he: בעלים לא ידוע

en: Emergency Contacts
he: אנשי קשר למקרה חירום

en: No emergency contacts available.
he: אין בנמצא אנשי קשר למקרה חירום.

en: Some applications are busy or have unsaved work
he: כמה יישומים עסוקים או שיש עבודה שלא נשמרה

en: Feedback
he: משוב

en: Do not disturb
he: לא להפריע

en: Feedback Settings
he: הגדרות משוב

en: User:
he: משתמש:

en: Domain:
he: מתחם:

en: Co_nnect
he: הת_חברות

en: Back
he: חזרה

en: Slide up to unlock
he: החלקה כלפי מעלה לביטול הנעילה

en: Unlock
he: שחרור

en: Authentication required
he: נדרש אימות

en: _Cancel
he: _ביטול

en: C_onnect
he: הת_חברות

en: Authenticate
he: אימות

en: Suspend
he: השהיה

en: Lock
he: נעילה

en: Emergency
he: מצב חירום

en: Run Command
he: הרצת פקודה

en: No notifications
he: אין התרעות

en: Notifications
he: התראות

en: Clear all
he: ניקוי הכול

en: Confirm:
he: אישור:

en: _Power Off…
he: _כיבוי…

en: _Restart…
he: ה_פעלה מחדש…

en: _Suspend…
he: _השהיה…

en: _Log Out…
he: י_ציאה…

en: Wi-Fi
he: רשת אלחוטית

en: Wi-Fi Settings
he: הגדרות רשת אלחוטית

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A, %B %-e
he: %A, %B %e

en: Plugin not found
he: לא נמצאו תוספים

en: The plugin '%s' could not be loaded.
he: לא ניתן לטעון את התוסף '%s'.

en: No Wi-Fi Device Found
he: לא נמצא התקן לרשת אלחוטית

en: Wi-Fi Disabled
he: הרשת האלחוטית מושבתת

en: Enable Wi-Fi
he: הפעלת רשת אלחוטית

en: Wi-Fi Hotspot Active
he: נקודת גישה אלחוטית פעילה

en: Turn Off
he: כיבוי

en: No Wi-Fi Hotspots
he: אין נק׳ גישה לרשת אלחוטית

note: Translators: Refers to the cellular wireless network
en: Cellular
he: רשת סלולרית

note: Translators: Phosh prevents the session from going idle because the caffeine quick setting is toggled
en: Phosh on caffeine
he: ‫Phosh על קפאין

[ctx: caffeine-disabled]
en: Off
he: כבוי

[ctx: caffeine-enabled]
en: On
he: פעיל

en: Caffeine timers
he: מתזמני קפאין

en: No caffeine intervals
he: אין הפרשי זמן בין קפאין

en: Caffeine Settings
he: הגדרות קפאין

en: No timeout (∞)
he: אין תום זמן המתנה (∞)

en: Caffeine Quick Setting Preferences
he: הגדרות קפאין מהירות

en: Caffeine Duration
he: משך קפאין

en: Manage Caffeine Duration
he: ניהול משך זמן קפאין

en: Add or remove custom caffeine intervals
he: הוספת או הסרת משכי זמן מותאמים של קפאין

en: Add interval
he: הוספת משך זמן

en: Add New Interval
he: הוספת משך זמן חדש

en: _Add
he: הו_ספה

en: Quickstart Intervals
he: משכי זמן להתחלה מהירה

en: 5 m
he: 5 דק׳

en: 15 m
he: 15 דק׳

en: 30 m
he: 30 דק׳

en: 1 h
he: שעה

en: Choose Interval
he: בחירת משך זמן

en: Default style
he: סגנון ברירת מחדל

en: Dark mode
he: מצב כהה

en: Light mode
he: מצב בהיר

en: Personal Information
he: מידע אישי

en: Date of Birth
he: תאריך לידה

en: Preferred Language
he: שפה מועדפת

en: Home Address
he: כתובת בית

en: Medical Information
he: מידע רפואי

en: Age
he: גיל

en: Blood Type
he: סוג דם

en: Height
he: גובה

en: Weight
he: משקל

en: Allergies
he: אלרגיות

en: Medications & Conditions
he: תרופות והגבלות

en: Other Information
he: מידע נוסף

en: Emergency Info Preferences
he: העדפות מידע למקרה חירום

en: Done
he: בוצע

en: _Owner Name
he: שם _בעלים

en: _Date of Birth
he: תאריך _לידה

en: _Preferred Language
he: _שפה מועדפת

en: _Age
he: _גיל

en: _Blood Type
he: סוג _דם

en: _Height
he: _גובה

en: _Weight
he: מ_שקל

en: Medications and Conditions
he: תרופות והגבלות

en: Add Contact
he: הוספת איש קשר

en: Add New Contact
he: הוספת איש קשר חדש

en: _Contact Name
he: _שם איש קשר

en: Relationship
he: קרבה

en: _Contact Number
he: מ_ספר איש קשר

en: No launchers configured
he: לא הוגדרו משגרים

en: Launchers
he: משגרים

note: Translators: Location precision level - country-wide
en: Country
he: מדינה

note: Translators: Location precision level - city-wide
en: City
he: עיר

note: Translators: Location precision level - neighborhood
en: Neighborhood
he: שכונה

note: Translators: Location precision level - street
en: Street
he: רחוב

note: Translators: Location precision level - exact position
en: Exact
he: מדויק

en: Location On
he: מיקום פעיל

en: Location Off
he: מיקום כבוי

en: Location Accuracy
he: דיוק מיקום

en: Location Disabled
he: מיקום הושבת

en: Enable Location
he: הפעלת מיקום

en: Location Settings
he: הגדרות מיקום

en: No running media players
he: אין נגני מדיה פעילים

en: Mobile Data On
he: נתונים ניידים פועלים

en: Mobile Data Off
he: נתונים ניידים כבויים

en: Night Light On
he: תאורת לילה פעילה

en: Night Light Off
he: תאורת לילה כבויה

en: Pomodoro start
he: התחלת פומודורו

en: Focus on your task for %d minutes
he: נא להתמקד על המשימה שלך למשך %d דקות

en: Take a break
he: נא לקחת הפסקה

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: You have %d minutes until next Pomodoro
he: נותרו לך %d דקות עד הפומודורו הבא

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Timer
he: מתזמן פומודורו

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Off
he: פומודורו כבוי

en: Pomodoro Quick Setting Preferences
he: העדפות הגדרות מהירות לפומודורו

en: Pomodoro Technique
he: טכניקת פומודורו

en: _Active Duration
he: משך _פעילות

en: Duration of the focus session
he: משך פעילות ממוקדת

en: _Break Duration
he: משך הפ_סקה

en: Duration of the break between sessions
he: משך ההפסקה בין הפעילויות

en: _Start on unlock
he: להפעיל ל_אחר שחרור נעילה

en: Whether to start the timer on screen unlock
he: האם להתחיל את המתזמן עם שחרור נעילת המסך

en: No documents to display
he: אין מסמכים להצגה

en: Tickets
he: תעודות

en: _Open
he: _פתיחה

en: Choose Folder
he: בחירת תיקייה

en: Ticket Box Preferences
he: העדפות תיבת כרטיסים

en: Paths
he: נתיבים

en: Folder Settings
he: הגדרות תיקיות

en: Where Phosh looks for your tickets
he: היכן Phosh יחפש את הכרטיסים שלך

en: Ticket Folder
he: תיקיית כרטיסים

en: Today
he: היום

en: Tomorrow
he: מחר

en: No events
he: אין אירועים

note: Translators: This is the time format used in 12-hour mode.
en: %l:%M %p
he: ‏‎%l:%M ‏‏%p

note: Translators: An all day event
en: All day
he: כל היום

note: Translators: When the event ends: Ends\r16:00
en: Ends
he: סיום

en: Untitled event
he: אירוע ללא כותרת

en: No events for the next %d days
he: אין אירועים למשך %d הימים הקרובים

en: No upcoming events
he: אין אירועים קרובים

en: Upcoming Events Preferences
he: העדפות אירועים קרובים

en: Days
he: ימים

en: Date Range
he: טווח תאריכים

en: Number of days to show events for
he: מספר הימים להצגת אירועים

en: Monitor scales
he: קני מידה של צגים

en: Wi-Fi Hotspot
he: נק׳ חמה לרשת אלחוטית

en: Turn On
he: הפעלה

en: Hotspot On
he: נק׳ חמה פעילה

en: Hotspot Off
he: נק׳ חמה כבויה
