phosh - en to nl translation catalogue (226 entries)

en: Phone Shell
nl: Telefoonshell

en: Window management and application launching for mobile
nl: Vensterbeheer en opstarten van mobiele toepassingen

en: This session logs you into Phosh
nl: Deze sessie meldt u aan bij Phosh

en: Caffeine Quick Setting
nl: Caffeïne – snelle instelling

en: Prevent the session from going idle
nl: Voorkomt dat de sessie inactief wordt

en: Calendar
nl: Agenda

en: A simple calendar widget
nl: Een eenvoudige agendawidget

en: Dark Mode / Color Scheme Quick Setting
nl: Donkere modus / kleurenschema – snelle instelling

en: Toggle dark mode
nl: Donkere modus aan/uit

en: Emergency Info
nl: Noodinfo

en: Show emergency information and contacts
nl: Toon noodinformatie en -contacten

en: Launcher Box
nl: Startervak

en: Add launchers to the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
nl: Voeg starters toe aan het vergrendelscherm. <b>Dit is een experimentele plug-in.</b>

en: Media Players
nl: Mediaspelers

en: Track currently running media players
nl: Volg welk mediaspelers momenteel actief zijn

en: Mobile Data Quick Setting
nl: Mobiele gegevens – snelle instelling

en: Toggle mobile data on/off
nl: Mobiele gegevens aan/uit

en: Night Light Quick Setting
nl: Nachtlicht – snelle instelling

en: Toggle night light on/off
nl: Nachtlicht aan/uit

note: Translators: "Pomodoro" is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Quick Setting
nl: Pomodoro – snelle instelling

en: Simple Pomodoro Timer
nl: Eenvoudige pomodorotimer

en: Ticket Box
nl: Ticketvak

en: Show PDFs on the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
nl: Toon PDF’s op het vergrendelscherm. <b>Dit is een experimentele plug-in.</b>

en: Upcoming Events
nl: Aankomende afspraken

en: Show upcoming calendar events
nl: Aankomende agenda-afspraken weergeven

en: Add to Folder
nl: Toevoegen aan map

en: Create new folder
nl: Nieuwe map aanmaken

en: Application
nl: Toepassing

en: Show All Apps
nl: Alle apps weergeven

en: Show Only Mobile Friendly Apps
nl: Alleen mobielvriendelijke apps weergeven

note: Translators: a battery level in percent
en: Battery %.0f%%
nl: Accu %.0f%%

[ctx: bluetooth:enabled]
en: On
nl: Aan

en: No connectable Bluetooth Devices found
nl: Geen Bluetooth-apparaten gevonden waarmee verbinding gemaakt kan worden

en: Bluetooth disabled
nl: Bluetooth uitgeschakeld

en: Unknown caller
nl: Onbekende beller

en: Wi-Fi network '%s' uses a captive portal
nl: Wifinetwerk ‘%s’ gebruikt een aanmeldportaal

en: The Wi-Fi network uses a captive portal
nl: Het wifinetwerk gebruikt een aanmeldportaal

en: Sign into Wi-Fi network
nl: Aanmelden bij wifinetwerk

en: Docked
nl: In dock

en: Undocked
nl: Uit dock

en: Ok
nl: Oké

en: Unable to place emergency call
nl: Noodoproep mislukt

en: Internal error
nl: Interne fout

en: Log Out
nl: Uitloggen

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
nl[0]: %s wordt automatisch uitgelogd over %d seconde.
nl[1]: %s wordt automatisch uitgelogd over %d seconden.

en: Power Off
nl: Uitschakelen

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
nl[0]: Het systeem wordt automatisch uitgeschakeld over %d seconde.
nl[1]: Het systeem wordt automatisch uitgeschakeld over %d seconden.

en: Restart
nl: Herstarten

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
nl[0]: Het systeem zal automatisch herstarten over %d seconde.
nl[1]: Het systeem zal automatisch herstarten over %d seconden.

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Quiet
nl: Rustig

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Silent
nl: Stil

[ctx: feedback:enabled]
note: Translators: Enable LED, haptic and audio feedback
en: On
nl: Aan

en: Allow '%s' to access your location information?
nl: ‘%s’ toegang geven tot uw locatiegegevens?

en: Geolocation
nl: Geolocatie

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

note: give visual feedback on error
en: Enter Passcode
nl: Voer de pincode in

en: Checking…
nl: Bezig met controleren…

note: Translators: '%s' is the filename of a screenshot
en: Screenshot saved to '%s'
nl: Schermafdruk opgeslagen als ‘%s’

en: Failed to save screenshot
nl: Kon schermafdruk niet opslaan

en: Screenshot
nl: Schermafdruk

note: Translators: name of the folder beneath ~/Pictures used to store screenshots
en: Screenshots
nl: Schermafdrukken

note: Translators: Name of a screenshot file. The first '%s' is a timestamp * like "2017-05-21 12-24-03" the 2nd '%s' is a possible suffix in case * the file already exists like '-3'
en: Screenshot from %s%s.png
nl: Schermafdruk opgeslagen als %s%s.png

note: Translators: Used when the title of a song is unknown
en: Unknown Title
nl: Onbekende titel

note: Translators: Used when the artist of a song is unknown
en: Unknown Artist
nl: Onbekende artiest

en: Built-in display
nl: Ingebouwd beeldscherm

note: Translators: An unknown monitor type
en: Unknown
nl: Onbekend

en: Authentication type of Wi-Fi network “%s” not supported
nl: Authenticatietype van wifinetwerk ‘%s’ wordt niet ondersteund

en: Enter password for the Wi-Fi network “%s”
nl: Voer het wachtwoord in voor wifinetwerk ‘%s’

en: Open
nl: Openen

note: We don't just set the app_info but name and icon separately to * not overwrite values set by the caller
en: Notification
nl: Notificatie

note: Translators: Point in time, use a short word or abbreviation Please stick to a maximum of 12 chars
en: now
nl: nu

note: Translators: abbreviated time difference "About 3 hours ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~%dh | ~%dh
nl[0]: ~%du
nl[1]: ~%du

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 month ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1mo
nl: ~1mnd

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 months ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dmo | %dmos
nl[0]: %dmnd
nl[1]: %dmnd

note: Translators: abbreviated time difference "About 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~%dy | ~%dy
nl[0]: ~%dj
nl[1]: ~%dj

note: Translators: abbreviated time difference "Over 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Over %dy | Over %dy
nl[0]: Meer dan %dj
nl[1]: Meer dan %dj

note: Translators: abbreviated time difference "almost 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Almost %dy | Almost %dy
nl[0]: Bijna %dj
nl[1]: Bijna %dj

en: Authentication dialog was dismissed by the user
nl: Authenticatievenster is door de gebruiker afgesloten

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
nl: Helaas, dat werkte niet. Probeer het opnieuw.

en: Portrait
nl: Staand

en: Landscape
nl: Liggend

[ctx: automatic-screen-rotation-disabled]
en: Off
nl: Uit

[ctx: automatic-screen-rotation-enabled]
en: On
nl: Aan

en: Press ESC to close
nl: Druk op ESC om te sluiten

en: Running '%s' failed
nl: Uitvoeren van ‘%s’ mislukt

en: Phone Shell Volume Control
nl: Volumeregeling van Telefoonshell

en: Passwords do not match.
nl: Wachtwoorden komen niet overeen.

en: Password cannot be blank
nl: Wachtwoord mag niet leeg zijn

en: Torch
nl: Zaklamp

en: Remember decision
nl: Keuze onthouden

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove from _Favorites
nl: Verwijderen uit _favorieten

en: Add to _Favorites
nl: Toevoegen aan _favorieten

en: View _Details
nl: _Details bekijken

en: Uninstall
nl: Verwijderen

en: _Remove from Folder
nl: Verwijde_ren uit map

en: Search apps…
nl: Apps zoeken…

en: Output Devices
nl: Uitvoerapparaten

en: Input Devices
nl: Invoerapparaten

en: Sound Settings
nl: Geluidsinstellingen

en: Enable Bluetooth
nl: Bluetooth inschakelen

en: Bluetooth Settings
nl: Bluetooth-instellingen

en: Close the emergency call dialog
nl: Sluit de noodoproepdialoog

en: Emergency _Contacts
nl: Nood_contacten

en: Go to the emergency contacts page
nl: Ga naar de noodcontactenpagina

en: Go back to the emergency dialpad page
nl: Ga terug naar het noodtoetsenblok

en: Owner unknown
nl: Onbekende eigenaar

en: Emergency Contacts
nl: Noodcontacten

en: No emergency contacts available.
nl: Geen noodcontacten beschikbaar.

en: Some applications are busy or have unsaved work
nl: Sommige applicaties zijn bezig of hebben niet-opgeslagen werk

en: Do not disturb
nl: Niet storen

en: Feedback Settings
nl: Feedbackinstellingen

en: User:
nl: Gebruikersnaam:

en: Domain:
nl: Domein:

en: Co_nnect
nl: Verbi_nden

en: Back
nl: Terug

en: Slide up to unlock
nl: Veeg omhoog om te ontgrendelen

en: Unlock
nl: Ontgrendelen

en: Authentication required
nl: Verificatie vereist

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: C_onnect
nl: _Verbinden

en: Authenticate
nl: Aanmelden

en: Suspend
nl: Pauzestand

en: Lock
nl: Vergrendelen

en: Emergency
nl: Noodgeval

en: Run Command
nl: Opdracht uitvoeren

en: No notifications
nl: Geen meldingen

en: Notifications
nl: Notificaties

en: Clear all
nl: Alles wissen

en: Confirm:
nl: Bevestigen:

en: _Power Off…
nl: _Uitschakelen…

en: _Restart…
nl: He_rstarten…

en: _Suspend…
nl: _Slaapstand…

en: _Log Out…
nl: Afme_lden…

en: Wi-Fi
nl: Wifi

en: Wi-Fi Settings
nl: Wifi-instellingen

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A, %B %-e
nl: %A %d %B

en: Plugin not found
nl: Plug-in niet gevonden

en: The plugin '%s' could not be loaded.
nl: De plug-in ‘%s’ kon niet geladen worden.

en: No Wi-Fi Device Found
nl: Geen wifi-apparaat gevonden

en: Wi-Fi Disabled
nl: Wifi uitgeschakeld

en: Enable Wi-Fi
nl: Wifi inschakelen

en: Wi-Fi Hotspot Active
nl: Wifi-hotspot ingeschakeld

en: Turn Off
nl: Uitschakelen

en: No Wi-Fi Hotspots
nl: Geen wifi-hotspots

note: Translators: Refers to the cellular wireless network
en: Cellular
nl: Mobiel

note: Translators: Phosh prevents the session from going idle because the caffeine quick setting is toggled
en: Phosh on caffeine
nl: Phosh met caffeïne

[ctx: caffeine-enabled]
en: On
nl: Aan

[ctx: caffeine-disabled]
en: Off
nl: Uit

en: Default style
nl: Standaardstijl

en: Dark mode
nl: Donkere modus

en: Light mode
nl: Lichte modus

en: Personal Information
nl: Persoonlijke informatie

en: Date of Birth
nl: Geboortedatum

en: Preferred Language
nl: Voorkeurstaal

en: Home Address
nl: Thuisadres

en: Medical Information
nl: Medische informatie

en: Age
nl: Leeftijd

en: Blood Type
nl: Bloedgroep

en: Height
nl: Lengte

en: Weight
nl: Gewicht

en: Allergies
nl: Allergieën

en: Medications & Conditions
nl: Medicatie & aandoeningen

en: Other Information
nl: Overige informatie

en: Emergency Info Preferences
nl: Voorkeuren voor noodinfo

en: Done
nl: Gereed

en: _Owner Name
nl: Naam van _eigenaar

en: _Date of Birth
nl: Geboorte_datum

en: _Preferred Language
nl: _Voorkeurstaal

en: _Age
nl: _Leeftijd

en: _Blood Type
nl: _Bloedgroep

en: _Height
nl: _Lengte

en: _Weight
nl: Ge_wicht

en: Medications and Conditions
nl: Medicatie en aandoeningen

en: Add Contact
nl: Contact toevoegen

en: Add New Contact
nl: Nieuw contact toevoegen

en: _Add
nl: _Toevoegen

en: _Contact Name
nl: _Contactnaam

en: Relationship
nl: Relatie

en: _Contact Number
nl: _Contactnummer

en: No launchers configured
nl: Geen toepassingsstarter geconfigureerd

en: Launchers
nl: Starters

en: No running media players
nl: Geen mediaspelers actief

en: Mobile Data On
nl: Mobiele gegevens aan

en: Mobile Data Off
nl: Mobiele gegevens uit

en: Night Light On
nl: Nachtlicht aan

en: Night Light Off
nl: Nachtlicht uit

en: Pomodoro start
nl: Pomodoro starten

en: Focus on your task for %d minutes
nl: Focus %d minuten op uw taak

en: Take a break
nl: Neem even pauze

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: You have %d minutes until next Pomodoro
nl: U hebt %d minuten tot de volgende pomodoro

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Timer
nl: Pomodorotimer

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Off
nl: Pomodoro uit

en: Pomodoro Quick Setting Preferences
nl: Voorkeuren voor Pomodoro – snelle instelling

en: Pomodoro Technique
nl: Pomodoromethode

en: _Active Duration
nl: _Activiteitsduur

en: Duration of the focus session
nl: Duur van de focussessie

en: _Break Duration
nl: _Pauzeduur

en: Duration of the break between sessions
nl: Duur van de pauze tussen sessies

en: _Start on unlock
nl: _Starten bij ontgrendelen

en: Whether to start the timer on screen unlock
nl: Bepaalt of de timer moet starten wanneer het scherm ontgrendeld wordt

en: No documents to display
nl: Geen documenten om weer te geven

en: _Open
nl: _Openen

en: Choose Folder
nl: Selecteer map

en: Ticket Box Preferences
nl: Voorkeuren voor ticketvak

en: Paths
nl: Paden

en: Folder Settings
nl: Mapinstellingen

en: Where Phosh looks for your tickets
nl: Waar Phosh uw tickets zoekt

en: Ticket Folder
nl: Ticketmap

en: Today
nl: Vandaag

en: Tomorrow
nl: Morgen

en: No events
nl: Geen afspraken

note: Translators: An all day event
en: All day
nl: De hele dag

note: Translators: When the event ends: Ends\r16:00
en: Ends
nl: Loopt af

en: Untitled event
nl: Naamloze afspraak

en: No events for the next %d days
nl: Geen afspraken voor de volgende %d dagen

en: No upcoming events
nl: Geen aankomende afspraken

en: Upcoming Events Preferences
nl: Voorkeuren voor aankomende afspraken

en: Days
nl: Dagen

en: Date Range
nl: Datumbereik

en: Number of days to show events for
nl: Aantal dagen waarvoor afspraken weergegeven moeten worden

en: Monitor scales
nl: Beeldscherm schalen

en: Hotspot On
nl: Hotspot aan

en: Hotspot Off
nl: Hotspot uit
