phosh - en to sv translation catalogue (255 entries)

en: Window management and application launching for mobile
sv: Fönsterhantering och programstartare för mobil

en: This session logs you into Phosh
sv: Denna session loggar in dig i Phosh

en: Caffeine Quick Setting
sv: Koffeinsnabbinställning

en: Prevent the session from going idle
sv: Förhindra sessionen från att bli inaktiv

en: Calendar
sv: Kalender

en: A simple calendar widget
sv: En enkel kalenderkomponent

en: Dark Mode / Color Scheme Quick Setting
sv: Snabbinställning för mörkt läge / färgschema

en: Toggle dark mode
sv: Växla mörkt läge

en: Emergency Info
sv: Nödinformation

en: Show emergency information and contacts
sv: Visa nödinformation och nödkontakter

en: Launcher Box
sv: Programstartarbox

en: Add launchers to the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
sv: Lägger till programstartare på låsskärmen. <b>Denna insticksmodul är experimentell.</b>

en: Location Quick Setting
sv: Snabbinställning för plats

en: Toggle location services on/off
sv: Aktivera/inaktivera platstjänster

en: Media Players
sv: Mediaspelare

en: Track currently running media players
sv: Följ vilka mediaspelare som körs

en: Mobile Data Quick Setting
sv: Snabbinställning för mobildata

en: Toggle mobile data on/off
sv: Aktivera/inaktivera mobildata

en: Night Light Quick Setting
sv: Snabbinställning för nattbelysning

en: Toggle night light on/off
sv: Aktivera/inaktivera nattbelysning

note: Translators: "Pomodoro" is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Quick Setting
sv: Snabbinställning för Pomodoro

en: Simple Pomodoro Timer
sv: Enkel Pomodoroklocka

en: Ticket Box
sv: Biljettstånd

en: Show PDFs on the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
sv: Visa PDF-filer på låsskärmen. <b>Denna insticksmodul är experimentell.</b>

en: Upcoming Events
sv: Kommande händelser

en: Show upcoming calendar events
sv: Visa kommande kalenderhändelser

en: Add to Folder
sv: Lägg till i mapp

en: Create new folder
sv: Skapa ny mapp

en: Application
sv: Program

en: Show All Apps
sv: Visa alla appar

en: Show Only Mobile Friendly Apps
sv: Visa endast mobilanpassade appar

en: Phone Shell Volume Control
sv: Volymkontroll för Phone Shell

note: Translators: a battery level in percent
en: Battery %.0f%%
sv: Batteri %.0f%%

[ctx: bluetooth:enabled]
en: On
sv: På

en: No connectable Bluetooth Devices found
sv: Inga Bluetooth-enheter att ansluta till hittades

en: Bluetooth disabled
sv: Bluetooth inaktiverat

en: Unknown caller
sv: Okänd uppringare

en: Wi-Fi network '%s' uses a captive portal
sv: Wi-fi-nätverket ”%s” använder en upplåsningsportal

en: The network uses a captive portal
sv: Nätverket använder en upplåsningsportal

en: Sign into network
sv: Logga in på nätverk

en: Docked
sv: Dockad

en: Undocked
sv: Ej dockad

en: Ok
sv: OK

en: Unable to place emergency call
sv: Det går inte att ringa nödsamtal

en: Internal error
sv: Internt fel

en: Log Out
sv: Logga ut

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
sv[0]: %s kommer att loggas ut automatiskt om %d sekund.
sv[1]: %s kommer att loggas ut automatiskt om %d sekunder.

en: Power Off
sv: Stäng av

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
sv[0]: Systemet kommer att stängas av automatiskt om %d sekund.
sv[1]: Systemet kommer att stängas av automatiskt om %d sekunder.

en: Restart
sv: Starta om

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
sv[0]: Systemet kommer att startas om automatiskt om %d sekund.
sv[1]: Systemet kommer att startas om automatiskt om %d sekunder.

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Quiet
sv: Ljudlös

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Silent
sv: Tyst

[ctx: feedback:enabled]
note: Translators: Enable LED, haptic and audio feedback
en: On
sv: På

en: Allow '%s' to access your location information?
sv: Ge ”%s” tillgång till din platsinformation?

en: Geolocation
sv: Platsbestämning

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

note: give visual feedback on error
en: Enter Passcode
sv: Ange lösenord

en: Checking…
sv: Kontrollerar…

note: Translators: '%s' is the filename of a screenshot
en: Screenshot saved to '%s'
sv: Skärmbild sparad till ”%s”

en: Failed to save screenshot
sv: Misslyckades med att spara skärmbild

en: Screenshot
sv: Skärmbild

note: Translators: name of the folder beneath ~/Pictures used to store screenshots
en: Screenshots
sv: Skärmbilder

note: Translators: Name of a screenshot file. The first '%s' is a timestamp * like "2017-05-21 12-24-03" the 2nd '%s' is a possible suffix in case * the file already exists like '-3'
en: Screenshot from %s%s.png
sv: Skärmbild från %s%s.png

note: Translators: Used when the title of a song is unknown
en: Unknown Title
sv: Okänd titel

note: Translators: Used when the artist of a song is unknown
en: Unknown Artist
sv: Okänd artist

en: Built-in display
sv: Inbyggd skärm

note: Translators: An unknown monitor type
en: Unknown
sv: Okänd

en: Authentication type of Wi-Fi network “%s” not supported
sv: Autentiseringstyp för Wi-Fi-nätverket ”%s” stöds ej

en: Enter password for the Wi-Fi network “%s”
sv: Ange lösenord för Wi-Fi-nätverket ”%s”

en: Open
sv: Öppna

note: We don't just set the app_info but name and icon separately to * not overwrite values set by the caller
en: Notification
sv: Avisering

note: Translators: Point in time, use a short word or abbreviation Please stick to a maximum of 12 chars
en: now
sv: nu

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 month ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1mo
sv: ~1må

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 months ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dmo | %dmos
sv[0]: %dmå
sv[1]: %dmå

note: Translators: abbreviated time difference "About 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~%dy | ~%dy
sv[0]: ~%dår
sv[1]: ~%dår

note: Translators: abbreviated time difference "Over 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Over %dy | Over %dy
sv[0]: Över %dår
sv[1]: Över %dår

note: Translators: abbreviated time difference "almost 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Almost %dy | Almost %dy
sv[0]: Nästan %dår
sv[1]: Nästan %dår

en: Application failed to start
sv: Programmet kunde inte starta

en: Authentication dialog was dismissed by the user
sv: Autentiseringsdialogen avvisades av användaren

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
sv: Tyvärr, det fungerade inte. Var god försök igen.

en: Portrait
sv: Stående

en: Landscape
sv: Liggande

[ctx: automatic-screen-rotation-disabled]
en: Off
sv: Av

[ctx: automatic-screen-rotation-enabled]
en: On
sv: På

en: Press ESC to close
sv: Tryck Esc för att stänga

en: Running '%s' failed
sv: Körning av ”%s” misslyckades

en: Passwords do not match.
sv: Lösenorden matchar inte.

en: Password cannot be blank
sv: Lösenordet får inte vara tomt

en: Torch
sv: Ficklampa

en: Remember decision
sv: Kom ihåg beslut

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove from _Favorites
sv: Ta bort från _favoriter

en: Add to _Favorites
sv: Lägg till i _favoriter

en: View _Details
sv: Visa _detaljer

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: _Remove from Folder
sv: _Ta bort från mapp

en: Search apps…
sv: Sök appar…

en: Output Devices
sv: Utgångsenheter

en: Input Devices
sv: Ingångsenheter

en: Sound Settings
sv: Ljudinställningar

en: Automatic Brightness
sv: Automatisk ljusstyrka

en: Brightness Settings
sv: Ljusstyrkeinställningar

en: Enable Bluetooth
sv: Aktivera Bluetooth

en: Bluetooth Settings
sv: Bluetooth-inställningar

en: Close the emergency call dialog
sv: Stäng nödsamtalsdialogrutan

en: Emergency _Contacts
sv: Nöd_kontakter

en: Go to the emergency contacts page
sv: Gå till sidan för nödkontakter

en: Go back to the emergency dialpad page
sv: Gå tillbaka till nöduppringningssidan

en: Owner unknown
sv: Ägare okänd

en: Emergency Contacts
sv: Nödkontakter

en: No emergency contacts available.
sv: Inga nödkontakter tillgängliga.

en: Some applications are busy or have unsaved work
sv: Några program är upptagna eller innehåller icke sparat arbete

en: Feedback
sv: Återkoppling

en: Do not disturb
sv: Stör ej

en: Feedback Settings
sv: Återkopplingsinställningar

en: User:
sv: Användare:

en: Domain:
sv: Domän:

en: Co_nnect
sv: A_nslut

en: Back
sv: Bakåt

en: Slide up to unlock
sv: Svep uppåt för att låsa upp

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Authentication required
sv: Autentisering krävs

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: C_onnect
sv: A_nslut

en: Authenticate
sv: Godkänn

en: Suspend
sv: Försätt i vänteläge

en: Lock
sv: Lås

en: Emergency
sv: Nödläge

en: Run Command
sv: Kör kommando

en: No notifications
sv: Inga aviseringar

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: Clear all
sv: Rensa alla

en: Confirm:
sv: Bekräfta:

en: _Power Off…
sv: S_täng av…

en: _Restart…
sv: Starta _om…

en: _Suspend…
sv: _Försätt i vänteläge…

en: _Log Out…
sv: _Logga ut…

en: Wi-Fi Settings
sv: Wi-Fi-inställningar

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A, %B %-e
sv: %A, %-e %B

en: Plugin not found
sv: Insticksmodul hittades inte

en: The plugin '%s' could not be loaded.
sv: Insticksmodulen ”%s” kunde inte läsas in.

en: No Wi-Fi Device Found
sv: Ingen Wi-Fi-enhet hittades

en: Wi-Fi Disabled
sv: Wi-Fi inaktiverat

en: Enable Wi-Fi
sv: A_ktivera Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
sv: Wi-Fi-surfzon aktiv

en: Turn Off
sv: Stäng av

en: No Wi-Fi Hotspots
sv: Inga Wi-Fi-surfzoner

note: Translators: Refers to the cellular wireless network
en: Cellular
sv: Mobilt nätverk

note: Translators: Phosh prevents the session from going idle because the caffeine quick setting is toggled
en: Phosh on caffeine
sv: Phosh på koffein

[ctx: caffeine-disabled]
en: Off
sv: Av

[ctx: caffeine-enabled]
en: On
sv: På

en: Caffeine timers
sv: Koffeintidtagare

en: No caffeine intervals
sv: Inga koffeinintervall

en: Caffeine Settings
sv: Koffeininställningar

en: No timeout (∞)
sv: Ingen tidsgräns (∞)

en: Caffeine Quick Setting Preferences
sv: Koffeinsnabbinställning

en: Caffeine Duration
sv: Koffeinlängd

en: Manage Caffeine Duration
sv: Hantera koffeinlängd

en: Add or remove custom caffeine intervals
sv: Lägg till eller ta bort anpassade koffeinintervall

en: Add interval
sv: Lägg till intervall

en: Add New Interval
sv: Lägg till nytt intervall

en: _Add
sv: _Lägg till

en: Quickstart Intervals
sv: Snabbstartsintervall

en: Choose Interval
sv: Välj intervall

en: Default style
sv: Standardstil

en: Dark mode
sv: Mörkt läge

en: Light mode
sv: Ljust läge

en: Personal Information
sv: Personlig information

en: Date of Birth
sv: Födelsedatum

en: Preferred Language
sv: Föredraget språk

en: Home Address
sv: Hemadress

en: Medical Information
sv: Medicinsk information

en: Age
sv: Ålder

en: Blood Type
sv: Blodgrupp

en: Height
sv: Längd

en: Weight
sv: Vikt

en: Allergies
sv: Allergier

en: Medications & Conditions
sv: Medicin och diagnoser

en: Other Information
sv: Annan information

en: Emergency Info Preferences
sv: Inställningar för nödinformation

en: Done
sv: Färdig

en: _Owner Name
sv: Ägarens _namn

en: _Date of Birth
sv: Födelse_datum

en: _Preferred Language
sv: _Föredraget språk

en: _Age
sv: Ålde_r

en: _Blood Type
sv: _Blodgrupp

en: _Height
sv: _Längd

en: _Weight
sv: _Vikt

en: Medications and Conditions
sv: Medicin och diagnoser

en: Add Contact
sv: Lägg till kontakt

en: Add New Contact
sv: Lägg till ny kontakt

en: _Contact Name
sv: Namn på _kontakt

en: Relationship
sv: Relation

en: _Contact Number
sv: _Kontaktens nummer

en: No launchers configured
sv: Inga programstartare konfigurerade

en: Launchers
sv: Programstartare

note: Translators: Location precision level - country-wide
en: Country
sv: Land

note: Translators: Location precision level - city-wide
en: City
sv: Stad

note: Translators: Location precision level - neighborhood
en: Neighborhood
sv: Grannskap

note: Translators: Location precision level - street
en: Street
sv: Gata

note: Translators: Location precision level - exact position
en: Exact
sv: Exakt

en: Location On
sv: Plats på

en: Location Off
sv: Plats av

en: Location Accuracy
sv: Precision för plats

en: Location Disabled
sv: Plats inaktiverad

en: Enable Location
sv: Aktivera plats

en: Location Settings
sv: Platsinställningar

en: No running media players
sv: Inga mediaspelare körs

en: Mobile Data On
sv: Mobildata på

en: Mobile Data Off
sv: Mobildata av

en: Night Light On
sv: Nattbelysning på

en: Night Light Off
sv: Nattbelysning av

en: Pomodoro start
sv: Pomodorostart

en: Focus on your task for %d minutes
sv: Fokusera på din uppgift i %d minuter

en: Take a break
sv: Ta en rast

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: You have %d minutes until next Pomodoro
sv: Du har %d minuter till nästa Pomodoro

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Timer
sv: Pomodoroklocka

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Off
sv: Pomodoro av

en: Pomodoro Quick Setting Preferences
sv: Snabbinställningar för Pomodoro

en: Pomodoro Technique
sv: Pomodoroteknik

en: _Active Duration
sv: _Aktiv längd

en: Duration of the focus session
sv: Längd på fokussessionen

en: _Break Duration
sv: _Längd på rast

en: Duration of the break between sessions
sv: Längd på rasten mellan sessioner

en: _Start on unlock
sv: _Starta vid upplåsning

en: Whether to start the timer on screen unlock
sv: Huruvida tidtagaren ska startas då skärmen låses upp

en: No documents to display
sv: Inga dokument att visa

en: Tickets
sv: Biljetter

en: _Open
sv: Ö_ppna

en: Choose Folder
sv: Välj mapp

en: Ticket Box Preferences
sv: Inställningar för biljettstånd

en: Paths
sv: Sökvägar

en: Folder Settings
sv: Mappinställningar

en: Where Phosh looks for your tickets
sv: Var Phosh söker dina biljetter

en: Ticket Folder
sv: Biljettmapp

en: Today
sv: I dag

en: Tomorrow
sv: I morgon

en: No events
sv: Inga händelser

note: Translators: An all day event
en: All day
sv: Hela dagen

note: Translators: When the event ends: Ends\r16:00
en: Ends
sv: Slutar

en: Untitled event
sv: Namnlös händelse

en: No events for the next %d days
sv: Inga händelser för de närmaste %d dagarna

en: No upcoming events
sv: Inga kommande händelser

en: Upcoming Events Preferences
sv: Inställningar för kommande händelser

en: Days
sv: Dagar

en: Date Range
sv: Datumintervall

en: Number of days to show events for
sv: Antal dagar att visa händelser för

en: Monitor scales
sv: Skärmskalning

en: Wi-Fi Hotspot
sv: Wi-Fi-surfzon

en: Turn On
sv: Slå på

en: Hotspot On
sv: Surfzon på

en: Hotspot Off
sv: Surfzon av
