phosh - en to ja translation catalogue (256 entries)

en: Window management and application launching for mobile
ja: モバイル向けのウィンドウ管理とアプリケーション起動

en: This session logs you into Phosh
ja: このセッションを使うことで Phosh にログインできます

en: Caffeine Quick Setting
ja: スリープ防止のクイック設定

en: Prevent the session from going idle
ja: セッションがアイドル状態になるのを防ぎます

en: Calendar
ja: カレンダー

en: A simple calendar widget
ja: シンプルなカレンダーウィジェット

en: Dark Mode / Color Scheme Quick Setting
ja: ダークモード/カラースキームのクイック設定

en: Toggle dark mode
ja: ダークモードを切り替えます

en: Emergency Info
ja: 緊急時情報

en: Show emergency information and contacts
ja: 緊急時情報と緊急連絡先を表示します

en: Launcher Box
ja: ランチャーボックス

en: Add launchers to the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
ja: ランチャーをロック画面に追加します。<b>このプラグインは試験段階です。</b>

en: Location Quick Setting
ja: 位置情報のクイック設定

en: Toggle location services on/off
ja: 位置情報サービスのオン/オフを切り替えます

en: Media Players
ja: メディアプレイヤー

en: Track currently running media players
ja: 現在実行中のメディアプレイヤーを表示します

en: Mobile Data Quick Setting
ja: モバイルデータのクイック設定

en: Toggle mobile data on/off
ja: モバイルデータのオン/オフを切り替えます

en: Night Light Quick Setting
ja: 夜間モードのクイック設定

en: Toggle night light on/off
ja: 夜間モードのオン/オフを切り替えます

note: Translators: "Pomodoro" is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Quick Setting
ja: ポモドーロのクイック設定

en: Simple Pomodoro Timer
ja: シンプルなポモドーロタイマー

en: Show PDFs on the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
ja: PDF をロック画面に表示します。<b>このプラグインは試験段階です。</b>

en: Upcoming Events
ja: 今後のイベント

en: Show upcoming calendar events
ja: 今後のカレンダーイベントを表示します

en: Add to Folder
ja: フォルダーに追加

en: Create new folder
ja: 新しいフォルダーを作成

en: Application
ja: アプリケーション

en: Show All Apps
ja: すべてのアプリを表示

en: Show Only Mobile Friendly Apps
ja: モバイル対応アプリのみを表示

en: Phone Shell Volume Control
ja: Phone Shell 音量コントロール

note: Translators: a battery level in percent
en: Battery %.0f%%
ja: バッテリー %.0f%%

[ctx: bluetooth:enabled]
en: On
ja: オン

en: No connectable Bluetooth Devices found
ja: 接続可能な Bluetooth デバイスが見つかりません

en: Bluetooth disabled
ja: Bluetooth が無効です

en: Unknown caller
ja: 不明な発信者

en: Wi-Fi network '%s' uses a captive portal
ja: Wi-Fi ネットワーク「%s」はキャプティブポータルを使用しています

en: The network uses a captive portal
ja: このネットワークはキャプティブポータルを使用しています

en: Sign into network
ja: ネットワークにサインイン

en: Docked
ja: ドック中

en: Undocked
ja: 非ドック中

en: Ok
ja: OK

en: Unable to place emergency call
ja: 緊急電話をかけられませんでした

en: Internal error
ja: 内部エラー

en: Log Out
ja: ログアウト

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
ja[0]: %s は %d 秒後に自動的にログアウトします。

en: Power Off
ja: 電源オフ

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
ja[0]: %d 秒後に自動的にシステムを電源オフします。

en: Restart
ja: 再起動

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
ja[0]: %d 秒後に自動的にシステムを再起動します。

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Quiet
ja: マナー

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Silent
ja: サイレント

[ctx: feedback:enabled]
note: Translators: Enable LED, haptic and audio feedback
en: On
ja: オン

en: Allow '%s' to access your location information?
ja: 「%s」に位置情報へのアクセスを許可しますか?

en: Geolocation
ja: 位置情報

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

note: give visual feedback on error
en: Enter Passcode
ja: パスコードを入力

en: Checking…
ja: 確認中…

note: Translators: '%s' is the filename of a screenshot
en: Screenshot saved to '%s'
ja: スクリーンショットを「%s」に保存しました

en: Failed to save screenshot
ja: スクリーンショットの保存に失敗しました

en: Screenshot
ja: スクリーンショット

note: Translators: Used when the title of a song is unknown
en: Unknown Title
ja: 不明な曲

note: Translators: Used when the artist of a song is unknown
en: Unknown Artist
ja: 不明なアーティスト

en: Built-in display
ja: ビルトインディスプレイ

note: Translators: An unknown monitor type
en: Unknown
ja: 不明

en: Authentication type of Wi-Fi network “%s” not supported
ja: Wi-Fi ネットワーク “%s” の認証方式には非対応です

en: Enter password for the Wi-Fi network “%s”
ja: Wi-Fi ネットワーク “%s” のパスワードを入力してください

en: Open
ja: 開く

note: We don't just set the app_info but name and icon separately to * not overwrite values set by the caller
en: Notification
ja: 通知

note: Translators: Point in time, use a short word or abbreviation Please stick to a maximum of 12 chars
en: now
ja: 今

note: Translators: abbreviated time difference "Less than 30 seconds" Please stick to a maximum of 12 chars
en: <30s
ja: 30 秒前

note: Translators: abbreviated time difference "Less than one minute" Please stick to a maximum of 12 chars
en: <1m
ja: 1 分前

note: Translators: abbreviated time difference "About one minute" Please stick to a maximum of 12 chars
en: ~1m
ja: 約 1 分前

note: Translators: abbreviated, exact time difference "1 minute ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dm | %dm
ja[0]: %d 分前

note: Translators: abbreviated time difference "About 3 hours ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~%dh | ~%dh
ja[0]: 約 %d 時間前

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 day ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1d
ja: 約 1 日前

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 days ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dd | %dd
ja[0]: %d 日前

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 month ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1mo
ja: 約 1 か月前

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 months ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dmo | %dmos
ja[0]: %d か月前

note: Translators: abbreviated time difference "About 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~%dy | ~%dy
ja[0]: 約 %d 年前

note: Translators: abbreviated time difference "Over 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Over %dy | Over %dy
ja[0]: %d 年以上前

note: Translators: abbreviated time difference "almost 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Almost %dy | Almost %dy
ja[0]: 約 %d 年前

en: Application failed to start
ja: アプリケーションの起動に失敗しました

en: Authentication dialog was dismissed by the user
ja: ユーザーが認証ダイアログを閉じました

en: Password:
ja: パスワード:

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
ja: パスワード認証が機能しませんでした。もう一度お試しください。

en: Portrait
ja: 縦方向

en: Landscape
ja: 横方向

[ctx: automatic-screen-rotation-disabled]
en: Off
ja: オフ

[ctx: automatic-screen-rotation-enabled]
en: On
ja: オン

en: Press ESC to close
ja: Esc を押すと閉じます

en: Running '%s' failed
ja: 「%s」の実行に失敗しました

en: Passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません。

en: Password cannot be blank
ja: パスワードを空にすることはできません

en: Torch
ja: 懐中電灯

en: Remember decision
ja: 覚える

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove from _Favorites
ja: お気に入りから外す(_F)

en: Add to _Favorites
ja: お気に入りに追加(_F)

en: View _Details
ja: 詳細を表示(_D)

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: _Remove from Folder
ja: フォルダーから外す(_R)

en: Search apps…
ja: アプリを検索…

en: Output Devices
ja: 出力デバイス

en: Input Devices
ja: 入力デバイス

en: Sound Settings
ja: サウンド設定

en: Automatic Brightness
ja: 明るさを自動調整

en: Brightness Settings
ja: 明るさ設定

en: Enable Bluetooth
ja: Bluetooth を有効にする

en: Bluetooth Settings
ja: Bluetooth 設定

en: Close the emergency call dialog
ja: 緊急電話ダイアログを閉じる

en: Emergency _Contacts
ja: 緊急連絡先(_C)

en: Go to the emergency contacts page
ja: 緊急連絡先画面を表示

en: Go back to the emergency dialpad page
ja: 緊急発信画面に戻る

en: Owner unknown
ja: 所有者不明

en: Emergency Contacts
ja: 緊急連絡先

en: No emergency contacts available.
ja: 緊急連絡先がありません。

en: Some applications are busy or have unsaved work
ja: 一部のアプリケーションがビジー状態であるか、未保存の作業があります

en: Feedback
ja: 触覚フィードバック

en: Do not disturb
ja: 再生しない

en: Feedback Settings
ja: 触覚フィードバック設定

en: User:
ja: ユーザー:

en: Domain:
ja: ドメイン:

en: Co_nnect
ja: 接続(_N)

en: Back
ja: 戻る

en: Slide up to unlock
ja: 上にスワイプしてロック解除

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Authentication required
ja: 認証が必要です

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: C_onnect
ja: 接続(_O)

en: Authenticate
ja: 認証

en: Suspend
ja: サスペンド

en: Lock
ja: ロック

en: Emergency
ja: 緊急

en: Run Command
ja: コマンドを実行

en: No notifications
ja: 通知なし

en: Notifications
ja: 通知

en: Clear all
ja: すべて消去

en: Confirm:
ja: 確認:

en: _Power Off…
ja: 電源オフ(_P)…

en: _Restart…
ja: 再起動(_R)…

en: _Suspend…
ja: サスペンド(_S)…

en: _Log Out…
ja: ログアウト(_L)…

en: Wi-Fi Settings
ja: Wi-Fi 設定

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A, %B %-e
ja: %-m月%-e日 (%a)

en: Plugin not found
ja: プラグインが見つかりません

en: The plugin '%s' could not be loaded.
ja: プラグイン「%s」を読み込めませんでした。

en: No Wi-Fi Device Found
ja: Wi-Fi デバイスが見つかりません

en: Wi-Fi Disabled
ja: Wi-Fi が無効です

en: Enable Wi-Fi
ja: Wi-Fi を有効にする

en: Wi-Fi Hotspot Active
ja: Wi-Fi ホットスポットが有効です

en: Turn Off
ja: オフにする

en: No Wi-Fi Hotspots
ja: Wi-Fi ホットスポットがありません

note: Translators: Refers to the cellular wireless network
en: Cellular
ja: モバイル通信

note: Translators: Phosh prevents the session from going idle because the caffeine quick setting is toggled
en: Phosh on caffeine
ja: Phosh のスリープ防止機能がオン

[ctx: caffeine-disabled]
en: Off
ja: オフ

[ctx: caffeine-enabled]
en: On
ja: オン

en: Caffeine timers
ja: スリープ防止の有効時間

en: No caffeine intervals
ja: スリープ防止の有効時間なし

en: Caffeine Settings
ja: スリープ防止設定

en: No timeout (∞)
ja: タイムアウトなし (無期限)

en: Caffeine Quick Setting Preferences
ja: スリープ防止のクイック設定

en: Caffeine Duration
ja: スリープ防止の有効時間

en: Manage Caffeine Duration
ja: スリープ防止の有効時間を管理

en: Add or remove custom caffeine intervals
ja: スリープ防止の有効時間を追加または削除します

en: Add interval
ja: 有効時間を追加

en: Add New Interval
ja: 新しい有効時間を追加

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: Quickstart Intervals
ja: プリセットの有効時間

en: 5 m
ja: 5 分

en: 15 m
ja: 15 分

en: 30 m
ja: 30 分

en: 1 h
ja: 1 時間

en: Choose Interval
ja: 有効時間を選択

en: Default style
ja: デフォルトのスタイル

en: Dark mode
ja: ダークモード

en: Light mode
ja: ライトモード

en: Personal Information
ja: 個人情報

en: Date of Birth
ja: 誕生日

en: Preferred Language
ja: 第一言語

en: Home Address
ja: 住所

en: Medical Information
ja: メディカル情報

en: Age
ja: 年齢

en: Blood Type
ja: 血液型

en: Height
ja: 身長

en: Weight
ja: 体重

en: Allergies
ja: アレルギー

en: Medications & Conditions
ja: 服薬および体調

en: Other Information
ja: その他の情報

en: Emergency Info Preferences
ja: 緊急時情報の設定

en: Done
ja: 完了

en: _Owner Name
ja: 所有者の名前(_O)

en: _Date of Birth
ja: 誕生日(_D)

en: _Preferred Language
ja: 第一言語(_P)

en: _Age
ja: 年齢(_A)

en: _Blood Type
ja: 血液型(_B)

en: _Height
ja: 身長(_H)

en: _Weight
ja: 体重(_W)

en: Medications and Conditions
ja: 服薬および体調

en: Add Contact
ja: 連絡先を追加

en: Add New Contact
ja: 新しい連絡先を追加

en: _Contact Name
ja: 連絡先の名前(_C)

en: Relationship
ja: 関係

en: _Contact Number
ja: 連絡先の電話番号(_C)

en: No launchers configured
ja: ランチャー未設定

en: Launchers
ja: ランチャー

en: Location On
ja: 位置情報オン

en: Location Off
ja: 位置情報オフ

en: Location Accuracy
ja: 位置情報の精度

en: Location Disabled
ja: 位置情報が無効です

en: Enable Location
ja: 位置情報を有効にする

en: Location Settings
ja: 位置情報設定

en: No running media players
ja: 実行中のメディアプレイヤーなし

en: Mobile Data On
ja: モバイルデータオン

en: Mobile Data Off
ja: モバイルデータオフ

en: Night Light On
ja: 夜間モードオン

en: Night Light Off
ja: 夜間モードオフ

en: Pomodoro start
ja: ポモドーロを開始しました

en: Focus on your task for %d minutes
ja: %d 分間は作業に集中しましょう

en: Take a break
ja: 休憩の時間です

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: You have %d minutes until next Pomodoro
ja: 次のポモドーロは %d 分後です

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Timer
ja: ポモドーロタイマー

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Off
ja: ポモドーロオフ

en: Pomodoro Quick Setting Preferences
ja: ポモドーロのクイック設定

en: Pomodoro Technique
ja: ポモドーロテクニック

en: _Active Duration
ja: 作業時間の長さ(_A)

en: Duration of the focus session
ja: 作業に集中する時間の長さ

en: _Break Duration
ja: 休憩時間の長さ(_B)

en: Duration of the break between sessions
ja: 作業の合間に設ける休憩時間の長さ

en: _Start on unlock
ja: ロック解除時に開始(_S)

en: Whether to start the timer on screen unlock
ja: 画面のロック解除時にタイマーを開始するかどうか

en: No documents to display
ja: 表示する文書なし

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Choose Folder
ja: フォルダーを選択

en: Paths
ja: パス

en: Folder Settings
ja: フォルダー設定

en: Today
ja: 今日

en: Tomorrow
ja: 明日

note: Translators: The current date and weekday for display in a calendar entry
en: %x %a
ja: %x (%a)

en: No events
ja: イベントなし

note: Translators: This is the time format used in 12-hour mode.
en: %l:%M %p
ja: %p %l:%M

note: Translators: An all day event
en: All day
ja: 終日

note: Translators: When the event ends: Ends\r16:00
en: Ends
ja: 終了

en: Untitled event
ja: 名称未設定イベント

en: No events for the next %d days
ja: 今後 %d 日間はイベントなし

en: No upcoming events
ja: 今後のイベントなし

en: Upcoming Events Preferences
ja: 今後のイベント設定

en: Days
ja: 日数

en: Date Range
ja: 日付の範囲

en: Number of days to show events for
ja: 何日先のイベントまで表示するか

en: Monitor scales
ja: モニターの拡大率

en: Wi-Fi Hotspot
ja: Wi-Fi ホットスポット

en: Turn On
ja: オンにする

en: Hotspot On
ja: ホットスポットオン

en: Hotspot Off
ja: ホットスポットオフ
