phosh - en to it translation catalogue (158 entries)

en: Phone Shell
it: Interfaccia per telefono

en: Window management and application launching for mobile
it: Gestore di finestre e lanciatore di applicazioni per cellulare

en: This session logs you into Phosh
it: Questa sessione permette l'accesso a Phosh

en: Caffeine Quick Setting
it: Opzioni per Caffeina

en: Prevent the session from going idle
it: Evita che la sessione diventi inattiva

en: Calendar
it: Calendario

en: A simple calendar widget
it: Un calendario in miniatura

en: Emergency Info
it: Info emergenza

en: Show emergency information and contacts
it: Mostra le informazioni di emergenza e i contatti

en: Launcher Box
it: Box lanciatore

en: Add launchers to the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
it: Aggiunge lanciatori sulla schermata di blocco. <b>Questo plugin è sperimentale.</b>

en: Ticket Box
it: Biglietteria

en: Show PDFs on the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
it: Mostra i PDF sulla schermata di blocco. <b>Questo plugin è sperimentale.</b>

en: Upcoming Events
it: Prossimi eventi

en: Show upcoming calendar events
it: Mostra i prossimi eventi del calendario

en: Application
it: Applicazione

en: Show All Apps
it: Mostra tutte le app

en: Show Only Mobile Friendly Apps
it: Mostra solo le app per cellulari

[ctx: bluetooth:enabled]
en: On
it: Attivo

en: Unknown caller
it: Chiamante sconosciuto

en: Docked
it: Agganciato

en: Undocked
it: Sganciato

en: Unable to place emergency call
it: Impossibile effettuare chiamata di emergenza

en: Internal error
it: Errore interno

en: Log Out
it: Termina sessione

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
it[0]: %s verrà disconnesso automaticamente fra %d secondo.
it[1]: %s verrà disconnesso automaticamente fra %d secondi.

en: Power Off
it: Spegni

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
it[0]: Il sistema si spegnerà automaticamente fra %d secondo.
it[1]: Il sistema si spegnerà automaticamente fra %d secondi.

en: Restart
it: Riavvia

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
it[0]: Il sistema verrà riavviato automaticamente fra %d secondo.
it[1]: Il sistema verrà riavviato automaticamente fra %d secondi.

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Quiet
it: Muto

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Silent
it: Silenzioso

[ctx: feedback:enabled]
note: Translators: Enable LED, haptic and audio feedback
en: On
it: Attivo

en: Allow '%s' to access your location information?
it: Consenti a '%s' di conoscere la tua posizione?

en: Geolocation
it: Posizione

en: Yes
it: Sì

en: Enter Passcode
it: Inserire la password

en: Checking…
it: Sto controllando…

en: Screenshot
it: Schermata

en: Screenshot copied to clipboard
it: Schermata copiata negli appunti

note: Translators: Used when the title of a song is unknown
en: Unknown Title
it: Titolo sconosciuto

note: Translators: Used when the artist of a song is unknown
en: Unknown Artist
it: Artista sconosciuto

en: Built-in display
it: Schermo integrato

note: Translators: An unknown monitor type
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Authentication type of Wi-Fi network “%s” not supported
it: Tipo di autenticazione della rete Wi-Fi “%s” non accettato

en: Enter password for the Wi-Fi network “%s”
it: Inserire la password per la rete Wi-Fi “%s”

en: Open
it: Apri

en: Notification
it: Notifica

[ctx: timestamp-suffix-month]
note: Translators: Timestamp month suffix
en: mo
it: me

[ctx: timestamp-suffix-months]
note: Translators: Timestamp months suffix
en: mos
it: mesi

[ctx: timestamp-suffix-year]
note: Translators: Timestamp year suffix
en: y
it: a

[ctx: timestamp-suffix-years]
note: Translators: Timestamp years suffix
en: y
it: a

en: now
it: adesso

note: Translators: time difference "Over 5 years"
en: Over %dy
it: Oltre %da

note: Translators: time difference "almost 5 years"
en: Almost %dy
it: Quasi %da

en: Authentication dialog was dismissed by the user
it: La finestra di autenticazione è stata chiusa dall'utente

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
it: Non ha funzionato. Riprovare.

en: Portrait
it: Verticale

en: Landscape
it: Orizzontale

[ctx: automatic-screen-rotation-disabled]
en: Off
it: Inattivo

[ctx: automatic-screen-rotation-enabled]
en: On
it: Attivo

en: Press ESC to close
it: Premere ESC per chiudere

en: Running '%s' failed
it: Esecuzione di '%s' fallita

en: Phone Shell Volume Control
it: Controllo del volume

en: Passwords do not match.
it: Le password non corrispondono.

en: Password cannot be blank
it: La password non può essere vuota

en: Torch
it: Torcia

en: Remember decision
it: Ricorda la decisione

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove from _Favorites
it: Rimuovi dai _Preferiti

en: Add to _Favorites
it: Aggiungi ai _Preferiti

en: View _Details
it: Visualizza _dettagli

en: Search apps…
it: Ricerca app…

en: Output Devices
it: Dispositivi di uscita

en: Input Devices
it: Dispositivi di ingresso

en: Sound Settings
it: Opzioni suono

en: Close the emergency call dialog
it: Chiudere la finestra della chiamata di emergenza

en: Emergency _Contacts
it: _Contatti di emergenza

en: Go to the emergency contacts page
it: Vai alla pagina dei contatti di emergenza

en: Go back to the emergency dialpad page
it: Torna alla pagina della chiamata di emergenza

en: Owner unknown
it: Proprietario sconosciuto

en: Emergency Contacts
it: Contatti di emergenza

en: No emergency contacts available.
it: Non ci sono contatti di emergenza.

en: Some applications are busy or have unsaved work
it: Alcune applicazioni sono occupate o hanno del lavoro non salvato

en: User:
it: Utente:

en: Domain:
it: Dominio:

en: Co_nnect
it: Co_nnetti

en: Back
it: Indietro

en: Slide up to unlock
it: Scorri verso l'alto per sbloccare

en: Unlock
it: Sblocca

en: Authentication required
it: Autenticazione richiesta

en: _Cancel
it: _Annulla

en: C_onnect
it: C_onnetti

en: Authenticate
it: Autenticazione

en: _Power Off
it: S_pegni

en: _Lock
it: B_locca

en: _Screenshot
it: _Schermata

en: _Emergency
it: _Emergenza

en: Run Command
it: Esegui comando

en: No notifications
it: Nessuna notifica

en: Clear all
it: Cancella tutto

en: Confirm:
it: Conferma:

en: _Power Off…
it: S_pegni…

en: _Restart…
it: _Riavvia…

en: _Suspend…
it: _Sospendi…

en: _Log Out…
it: _Termina sessione…

en: No Wi-Fi Device Found
it: Nessun dispositivo Wi-Fi trovato

en: Wi-Fi Disabled
it: Wi-Fi disattivato

en: Wi-Fi Hotspot Active
it: Hotspot Wi-Fi attivo

en: No Wi-Fi Hotspots Found
it: Nessun Hotspot Wi-Fi trovato

en: Scan
it: Cerca

en: Wi-Fi Settings
it: Opzioni Wi-Fi

en: Plugin not found
it: Plugin non trovato

en: The plugin '%s' could not be loaded.
it: Impossibile caricare il plugin '%s'.

note: Translators: Refers to the cellular wireless network
en: Cellular
it: Cellulare

note: Translators: Phosh prevents the session from going idle because the caffeine quick setting is toggled
en: Phosh on caffeine
it: Phosh con Caffeina

en: On
it: Attivo

en: Off
it: Inattivo

en: Personal Information
it: Informazioni personali

en: Date of Birth
it: Data di nascita

en: Preferred Language
it: Lingua preferita

en: Home Address
it: Indirizzo di residenza

en: Medical Information
it: Informazioni mediche

en: Age
it: Età

en: Blood Type
it: Gruppo sanguigno

en: Height
it: Altezza

en: Weight
it: Peso

en: Allergies
it: Allergie

en: Medications & Conditions
it: Medicine e Malattie

en: Other Information
it: Altre informazioni

en: Emergency Info Preferences
it: Preferenze info emergenza

en: Done
it: Fatto

en: Owner Name
it: Nome del proprietario

en: Medications and Conditions
it: Medicine e Malattie

en: Add Contact
it: Aggiungi contatto

en: Add New Contact
it: Aggiungi nuovo contatto

en: Add
it: Aggiungi

en: New Contact Name
it: Nome del nuovo contatto

en: Relationship
it: Relazione

en: Number
it: Numero

en: No launchers configured
it: Nessun lanciatore configurato

en: Launchers
it: Lanciatori

en: No documents to display
it: Nessun documento da mostrare

en: Tickets
it: Biglietti

en: Choose Folder
it: Scegliere la cartella

en: _Open
it: _Apri

en: Ticket Box Preferences
it: Preferenze Biglietteria

en: Paths
it: Percorsi

en: Folder Settings
it: Opzioni cartella

en: Where Phosh looks for your tickets
it: Dove saranno cercati i biglietti

en: Ticket Folder
it: Cartella Biglietti

en: Today
it: Oggi

en: Tomorrow
it: Domani

en: In %d day | In %d days
it[0]: Fra %d giorno
it[1]: Fra %d giorni

en: No events
it: Nessun evento

note: Translators: An all day event
en: All day
it: Tutto il giorno

note: Translators: When the event ends: Ends\r16:00
en: Ends
it: Termina

en: Untitled event
it: Evento senza titolo
