phosh - en to fr translation catalogue (217 entries)

en: Phone Shell
fr: Interface système

en: Window management and application launching for mobile
fr: Gestion de fenêtres et lancement d’applications pour mobile

en: This session logs you into Phosh
fr: Cette session vous connecte à Phosh

en: Caffeine Quick Setting
fr: Paramètre rapide de Caffeine

en: Prevent the session from going idle
fr: Empêcher la session devenir inactive

en: Calendar
fr: Calendrier

en: A simple calendar widget
fr: Un simple composant calendrier

en: Dark Mode / Color Scheme Quick Setting
fr: Paramètre rapide pour le thème de couleur et le mode sombre

en: Toggle dark mode
fr: Basculer le mode sombre

en: Emergency Info
fr: Informations d’urgence

en: Show emergency information and contacts
fr: Afficher les informations et contacts d’urgence

en: Launcher Box
fr: Boîte de lanceurs

en: Add launchers to the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
fr: Ajouter des lanceurs sur l’écran de verrouillage. <b>Ce greffon est expérimental.</b>

en: Mobile Data Quick Setting
fr: Paramètre rapide des données mobiles

en: Toggle mobile data on/off
fr: Basculer les données mobiles

en: Night Light Quick Setting
fr: Paramètre rapide du mode nuit

en: Toggle night light on/off
fr: Basculer le mode nuit

note: Translators: "Pomodoro" is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Quick Setting
fr: Paramètre rapide de Pomodoro

en: Simple Pomodoro Timer
fr: Minuteur Pomodoro simple

en: Ticket Box
fr: Boîte de ticket

en: Show PDFs on the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
fr: Affiche des PDFs sur l’écran de verrouillage. <b>Cette extension est expérimentale.</b>

en: Upcoming Events
fr: Prochains évènements

en: Show upcoming calendar events
fr: Afficher les prochains évènements de l’agenda

en: Add to Folder
fr: Ajouter au dossier

en: Create new folder
fr: Créer un nouveau dossier

en: Show All Apps
fr: Afficher toutes les applications

en: Show Only Mobile Friendly Apps
fr: Afficher seulement les applications adaptées au mobile

note: Translators: a battery level in percent
en: Battery %.0f%%
fr: Batterie %.0f%%

[ctx: bluetooth:enabled]
en: On
fr: Activé

en: No connectable Bluetooth Devices found
fr: Aucun appareil connectable par Bluetooth trouvé

en: Bluetooth disabled
fr: Bluetooth désactivé

en: Unknown caller
fr: Appelant inconnu

en: Wi-Fi network '%s' uses a captive portal
fr: Le réseau Wi-Fi « %s » utilise un portail captif

en: The Wi-Fi network uses a captive portal
fr: Le réseau Wi-Fi utilise un portail captif

en: Sign into Wi-Fi network
fr: S’identifier pour le réseau Wi-Fi

en: Docked
fr: Connecté

en: Undocked
fr: Non connecté

en: Ok
fr: Valider

en: Unable to place emergency call
fr: Impossible d’émettre un appel d’urgence

en: Internal error
fr: Erreur interne

en: Log Out
fr: Déconnexion

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
fr[0]: %s sera automatiquement déconnecté dans %d seconde.
fr[1]: %s sera automatiquement déconnecté dans %d secondes.

en: Power Off
fr: Éteindre

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
fr[0]: Le système sera automatiquement éteint dans %d seconde.
fr[1]: Le système sera automatiquement éteint dans %d secondes.

en: Restart
fr: Redémarrer

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
fr[0]: Le système sera automatiquement redémarré dans %d seconde.
fr[1]: Le système sera automatiquement redémarré dans %d secondes.

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Quiet
fr: Silencieux

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Silent
fr: Muet

[ctx: feedback:enabled]
note: Translators: Enable LED, haptic and audio feedback
en: On
fr: Activé

en: Allow '%s' to access your location information?
fr: Autoriser « %s » à accéder à vos informations de position ?

en: Geolocation
fr: Géolocalisation

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

note: give visual feedback on error
en: Enter Passcode
fr: Saisir le mot de passe

en: Checking…
fr: Vérification…

note: Translators: '%s' is the filename of a screenshot
en: Screenshot saved to '%s'
fr: Capture d’écran copiée dans « %s »

en: Failed to save screenshot
fr: Impossible d’enregistrer la capture d’écran

en: Screenshot
fr: Capture d’écran

note: Translators: name of the folder beneath ~/Pictures used to store screenshots
en: Screenshots
fr: Captures d’écran

note: Translators: Name of a screenshot file. The first '%s' is a timestamp * like "2017-05-21 12-24-03" the 2nd '%s' is a possible suffix in case * the file already exists like '-3'
en: Screenshot from %s%s.png
fr: Capture d’écran de %s%s.png

note: Translators: Used when the title of a song is unknown
en: Unknown Title
fr: Titre inconnu

note: Translators: Used when the artist of a song is unknown
en: Unknown Artist
fr: Artiste inconnu

en: Built-in display
fr: Écran intégré

note: Translators: An unknown monitor type
en: Unknown
fr: Inconnu

en: Authentication type of Wi-Fi network “%s” not supported
fr: Le type d’authentification du réseau Wi-Fi « %s » n’est pas pris en charge

en: Enter password for the Wi-Fi network “%s”
fr: Entrer le mot de passe du réseau Wi-Fi « %s »

en: Open
fr: Ouvert

note: Translators: Point in time, use a short word or abbreviation Please stick to a maximum of 12 chars
en: now
fr: maintenant

note: Translators: abbreviated time difference "Less than one minute" Please stick to a maximum of 12 chars
en: <1m
fr: <1min

note: Translators: abbreviated time difference "About one minute" Please stick to a maximum of 12 chars
en: ~1m
fr: ~1min

note: Translators: abbreviated, exact time difference "1 minute ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dm | %dm
fr[0]: %dmin
fr[1]: %dmin

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 day ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1d
fr: ~1j

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 days ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dd | %dd
fr[0]: %dj
fr[1]: %dj

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 month ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1mo
fr: ~1mois

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 months ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dmo | %dmos
fr[0]: ~%dmois
fr[1]: ~%dmois

note: Translators: abbreviated time difference "About 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~%dy | ~%dy
fr[0]: ~%dan
fr[1]: ~%dans

note: Translators: abbreviated time difference "Over 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Over %dy | Over %dy
fr[0]: Plus de %dan
fr[1]: Plus de %dans

note: Translators: abbreviated time difference "almost 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Almost %dy | Almost %dy
fr[0]: Presque %dan
fr[1]: Presque %dans

en: Authentication dialog was dismissed by the user
fr: La fenêtre d’authentification a été fermée par l’utilisateur

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
fr: Désolé, ça n’a pas fonctionné. Veuillez réessayer.

en: Landscape
fr: Paysage

[ctx: automatic-screen-rotation-disabled]
en: Off
fr: Désactivée

[ctx: automatic-screen-rotation-enabled]
en: On
fr: Activée

en: Press ESC to close
fr: Appuyer sur Échap pour fermer

en: Running '%s' failed
fr: Impossible d’exécuter « %s »

en: Phone Shell Volume Control
fr: Contrôle du volume de l’interface système

en: Passwords do not match.
fr: Les mots de passe ne sont pas identiques.

en: Password cannot be blank
fr: Le mot de passe ne doit pas être vide

en: Torch
fr: Torche

en: Remember decision
fr: Se souvenir de la décision

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove from _Favorites
fr: Supprimer des _Favoris

en: Add to _Favorites
fr: Ajouter au _Favoris

en: View _Details
fr: Afficher les _détails

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: _Remove from Folder
fr: Supp_rimer du dossier

en: Search apps…
fr: Recherche d’applis…

en: Output Devices
fr: Périphériques de sortie

en: Input Devices
fr: Périphériques d’entrée

en: Sound Settings
fr: Paramètres son

en: Enable Bluetooth
fr: Activer le Bluetooth

en: Bluetooth Settings
fr: Paramètres Bluetooth

en: Close the emergency call dialog
fr: Fermer la fenêtre d’appel d’urgence

en: Emergency _Contacts
fr: _Contacts d’urgence

en: Go to the emergency contacts page
fr: Accéder à la page des contacts d’urgence

en: Go back to the emergency dialpad page
fr: Retourner à la page du clavier d’urgence

en: Owner unknown
fr: Propriétaire inconnu

en: Emergency Contacts
fr: Contacts d’urgence

en: No emergency contacts available.
fr: Aucun contact d’urgence disponible.

en: Some applications are busy or have unsaved work
fr: Certaines applications sont en cours d’exécution ou ont des travaux non sauvegardés

en: User:
fr: Utilisateur :

en: Domain:
fr: Domaine :

en: Co_nnect
fr: Co_nnecter

en: Back
fr: Retour

en: Slide up to unlock
fr: Glisser vers le haut pour déverrouiller

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Authentication required
fr: Authentification requise

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: C_onnect
fr: C_onnecter

en: Authenticate
fr: S’authentifier

en: Suspend
fr: Suspendre

en: Lock
fr: Verrouiller

en: Emergency
fr: Urgences

en: Run Command
fr: Exécuter la commande

en: No notifications
fr: Aucune notification

en: Clear all
fr: Tout effacer

en: Confirm:
fr: Confirmer :

en: _Power Off…
fr: _Éteindre…

en: _Restart…
fr: _Redémarrer…

en: _Suspend…
fr: _Suspendre…

en: _Log Out…
fr: _Déconnexion…

en: Wi-Fi Settings
fr: Paramètres Wi-Fi

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A, %B %-e
fr: %A %-e %B

en: Plugin not found
fr: Greffon non trouvé

en: The plugin '%s' could not be loaded.
fr: Le greffon « %s » n’a pas pu être chargé.

en: No Wi-Fi Device Found
fr: Aucun appareil Wi-Fi trouvé

en: Wi-Fi Disabled
fr: Wi-Fi désactivé

en: Enable Wi-Fi
fr: Activer le Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
fr: Point d’accès Wi-Fi activé

en: Turn Off
fr: Désactiver

en: No Wi-Fi Hotspots
fr: Aucun point d’accès Wi-Fi

note: Translators: Refers to the cellular wireless network
en: Cellular
fr: Téléphone

note: Translators: Phosh prevents the session from going idle because the caffeine quick setting is toggled
en: Phosh on caffeine
fr: Phosh sous Caffeine

[ctx: caffeine-enabled]
en: On
fr: Activé

[ctx: caffeine-disabled]
en: Off
fr: Désactivé

en: Default style
fr: Style par défault

en: Dark mode
fr: Mode sombre

en: Light mode
fr: Mode clair

en: Personal Information
fr: Informations personnelles

en: Date of Birth
fr: Date de naissance

en: Preferred Language
fr: Langue préférée

en: Home Address
fr: Adresse du domicile

en: Medical Information
fr: Information médicale

en: Age
fr: Âge

en: Blood Type
fr: Groupe sanguin

en: Height
fr: Taille

en: Weight
fr: Poids

en: Medications & Conditions
fr: Médicaments et maladies

en: Other Information
fr: Autres informations

en: Emergency Info Preferences
fr: Préférences pour les informations d’urgence

en: Done
fr: Terminé

en: _Owner Name
fr: _Nom du propriétaire

en: _Date of Birth
fr: _Date de naissance

en: _Preferred Language
fr: Langue _préférée

en: _Age
fr: Â_ge

en: _Blood Type
fr: Groupe _sanguin

en: _Height
fr: _Taille

en: _Weight
fr: P_oids

en: Medications and Conditions
fr: Médicaments et maladies

en: Add Contact
fr: Ajouter un contact

en: Add New Contact
fr: Ajouter un nouveau contact

en: _Add
fr: _Ajouter

en: _Contact Name
fr: Nom du _contact

en: Relationship
fr: Relation

en: _Contact Number
fr: Numéro du _contact

en: No launchers configured
fr: Aucun lanceur configuré

en: Launchers
fr: Lanceurs

en: Mobile Data On
fr: Données mobile activées

en: Mobile Data Off
fr: Données mobile désactivées

en: Night Light On
fr: Mode nuit activé

en: Night Light Off
fr: Mode nuit désactivé

en: Pomodoro start
fr: Démarrage de Pomodoro

en: Focus on your task for %d minutes
fr: Se concenter sur votre tâche pendant %d minutes

en: Take a break
fr: Prendre une pause

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: You have %d minutes until next Pomodoro
fr: Vous disposez de %d avant le prochain Pomodoro

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Timer
fr: Minuteur Pomodoro

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Off
fr: Pomodoro désactivé

en: Pomodoro Quick Setting Preferences
fr: Préférences de paramètre rapide de Pomodoro

en: Pomodoro Technique
fr: Technique Pomodoro

en: _Active Duration
fr: Durée d’_activation

en: Duration of the focus session
fr: Durée de la session de concentration

en: _Break Duration
fr: Durée de _pause

en: Duration of the break between sessions
fr: Durée de la pause entre les sessions

en: No documents to display
fr: Aucun document à afficher

en: _Open
fr: _Ouvert

en: Choose Folder
fr: Choisir un dossier

en: Ticket Box Preferences
fr: Préférences de la boîte à tickets

en: Paths
fr: Chemins

en: Folder Settings
fr: Paramètres du dossier

en: Where Phosh looks for your tickets
fr: Emplacement où Phosh recherche vos tickets

en: Ticket Folder
fr: Dossier de tickets

en: Today
fr: Aujourd’hui

en: Tomorrow
fr: Demain

en: In %u day | In %u days
fr[0]: Dans %u jour
fr[1]: Dans %u jours

en: No events
fr: Aucun évènement

note: Translators: An all day event
en: All day
fr: Journée entière

note: Translators: When the event ends: Ends\r16:00
en: Ends
fr: Fin à

en: Untitled event
fr: Évènement sans titre

en: Upcoming Events Preferences
fr: Préférences des prochains évènements

en: Days
fr: Jours

en: Date Range
fr: Intervalle de dates

en: Number of days to show events for
fr: Nombre de jours pour lequel afficher les évènements

en: Monitor scales
fr: Échelles du moniteur

note: Translators: This is scale factor of a monitor in percent
en: %d%%
fr: %d %%

en: Hotspot On
fr: Point d’accès activé

en: Hotspot Off
fr: Point d’accès désactivé
