phosh - en to fi translation catalogue (266 entries)

en: Phone Shell
fi: Puhelimen käyttöliittymä

en: Window management and application launching for mobile
fi: Ikkunointijärjestelmän hallinta ja ohjelmien käynnistys mobiililaitteille

en: This session logs you into Phosh
fi: Tämä istunto kirjaa sinut Phoshiin

en: Caffeine Quick Setting
fi: Caffeine-pika-asetus

en: Prevent the session from going idle
fi: Estä istuntoa menemästä jouten

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: A simple calendar widget
fi: Yksinkertainen kalenterisovelma

en: Dark Mode / Color Scheme Quick Setting
fi: Tumman tilan / väriteeman pika-asetus

en: Toggle dark mode
fi: Tumma tila päällä/pois

en: Emergency Info
fi: Hätätilatiedot

en: Show emergency information and contacts
fi: Näytä hätätilatiedot ja -yhteystiedot

en: Launcher Box
fi: Käynnistinlaatikko

en: Add launchers to the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
fi: Lisää käynnistimiä lukitusnäytölle. <b>Tämä liitännäinen on kokeellinen.</b>

en: Location Quick Setting
fi: Paikannuksen pika-asetus

en: Toggle location services on/off
fi: Paikannuspalvelu päällä/pois

en: Media Players
fi: Mediasoittimet

en: Track currently running media players
fi: Seuraa käynnissä olevia mediasoittimia

en: Mobile Data Quick Setting
fi: Mobiilidatan pika-asetus

en: Toggle mobile data on/off
fi: Mobiilidata päällä/pois

en: Night Light Quick Setting
fi: Yövalon pika-asetus

en: Toggle night light on/off
fi: Yövalo päällä/pois

note: Translators: "Pomodoro" is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Quick Setting
fi: Pomodoron pika-asetus

en: Simple Pomodoro Timer
fi: Yksinkertainen Pomodoro-ajastin

en: Ticket Box
fi: Tikettilaatikko

en: Show PDFs on the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
fi: Näytä PDF-tiedostoja lukitusnäytöllä. <b>Tämä liitännäinen on kokeellinen.</b>

en: Upcoming Events
fi: Tulevat tapahtumat

en: Show upcoming calendar events
fi: Näytä tulevat kalenteritapahtumat

en: Add to Folder
fi: Lisää kansioon

en: Create new folder
fi: Luo uusi kansio

en: Application
fi: Sovellus

en: Show All Apps
fi: Näytä kaikki sovellukset

en: Show Only Mobile Friendly Apps
fi: Näytä vain mobiilille suunnatut sovellukset

en: Phone Shell Volume Control
fi: Puhelimen käyttöliittymän äänihallinta

note: Translators: a battery level in percent
en: Battery %.0f%%
fi: Akku %.0f%%

[ctx: bluetooth:enabled]
en: On
fi: Päällä

en: No connectable Bluetooth Devices found
fi: Yhdistettävissä olevia Bluetooth-laitteita ei löytynyt

en: Bluetooth disabled
fi: Bluetooth pois käytöstä

en: Unknown caller
fi: Tuntematon soittaja

en: Wi-Fi network '%s' uses a captive portal
fi: Wi-Fi-verkko '%s' käyttää kirjautumisportaalia

en: The network uses a captive portal
fi: Verkko käyttää kirjautumisportaalia

en: Sign into network
fi: Kirjaudu verkkoon

en: Docked
fi: Telakassa

en: Undocked
fi: Ei telakassa

en: Ok
fi: OK

en: Unable to place emergency call
fi: Hätäpuhelu ei onnistunut

en: Internal error
fi: Sisäinen virhe

en: Log Out
fi: Kirjaudu ulos

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
fi[0]: %s kirjataan ulos automaattisesti %d sekunnin kuluttua.
fi[1]: %s kirjataan ulos automaattisesti %d sekunnin kuluttua.

en: Power Off
fi: Sammuta

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
fi[0]: Järjestelmä sammuu automaattisesti %d sekunnin kuluttua.
fi[1]: Järjestelmä sammuu automaattisesti %d sekunnin kuluttua.

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
fi[0]: Järjestelmä käynnistyy uudelleen automaattisesti %d sekunnin kuluttua.
fi[1]: Järjestelmä käynnistyy uudelleen automaattisesti %d sekunnin kuluttua.

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Quiet
fi: Äänetön

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Silent
fi: Hiljainen

[ctx: feedback:enabled]
note: Translators: Enable LED, haptic and audio feedback
en: On
fi: Päällä

en: Allow '%s' to access your location information?
fi: Voiko '%s' käyttää sijaintitietoasi?

en: Geolocation
fi: Paikannus

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

note: give visual feedback on error
en: Enter Passcode
fi: Syötä salasana

en: Checking…
fi: Tarkistetaan…

note: Translators: '%s' is the filename of a screenshot
en: Screenshot saved to '%s'
fi: Kuvakaappaus tallennettu tiedostoon '%s'

en: Failed to save screenshot
fi: Kuvakaappauksen tallentaminen epäonnistui

en: Screenshot
fi: Kuvakaappaus

note: Translators: name of the folder beneath ~/Pictures used to store screenshots
en: Screenshots
fi: Kuvakaappaukset

note: Translators: Name of a screenshot file. The first '%s' is a timestamp * like "2017-05-21 12-24-03" the 2nd '%s' is a possible suffix in case * the file already exists like '-3'
en: Screenshot from %s%s.png
fi: Kuvakaappaus %s%s.png

note: Translators: Used when the title of a song is unknown
en: Unknown Title
fi: Tuntematon kappale

note: Translators: Used when the artist of a song is unknown
en: Unknown Artist
fi: Tuntematon esittäjä

en: Built-in display
fi: Sisäänrakennettu näyttö

note: Translators: An unknown monitor type
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Authentication type of Wi-Fi network “%s” not supported
fi: Wi-Fi-verkon “%s” tunnistautumistyyppi ei ole tuettu

en: Enter password for the Wi-Fi network “%s”
fi: Anna salasana Wi-Fi-verkolle “%s”

en: Open
fi: Avaa

note: We don't just set the app_info but name and icon separately to * not overwrite values set by the caller
en: Notification
fi: Ilmoitus

note: Translators: Point in time, use a short word or abbreviation Please stick to a maximum of 12 chars
en: now
fi: nyt

note: Translators: abbreviated time difference "Less than one minute" Please stick to a maximum of 12 chars
en: <1m
fi: <1 min

note: Translators: abbreviated time difference "About one minute" Please stick to a maximum of 12 chars
en: ~1m
fi: ~1 min

note: Translators: abbreviated, exact time difference "1 minute ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dm | %dm
fi[0]: %d min
fi[1]: %d min

note: Translators: abbreviated time difference "About 3 hours ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~%dh | ~%dh
fi[0]: ~%d t
fi[1]: ~%d t

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 day ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1d
fi: ~1 pv

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 days ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dd | %dd
fi[0]: %d pv
fi[1]: %d pv

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 month ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1mo
fi: ~1 kk

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 months ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dmo | %dmos
fi[0]: %d kk
fi[1]: %d kk

note: Translators: abbreviated time difference "About 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~%dy | ~%dy
fi[0]: ~%d v
fi[1]: ~%d v

note: Translators: abbreviated time difference "Over 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Over %dy | Over %dy
fi[0]: Yli %d v
fi[1]: Yli %d v

note: Translators: abbreviated time difference "almost 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Almost %dy | Almost %dy
fi[0]: Melkein %d v
fi[1]: Melkein %d v

en: Application failed to start
fi: Sovelluksen käynnistäminen epäonnistui

en: Authentication dialog was dismissed by the user
fi: Tunnistautumisikkuna peruttu käyttäjän toimesta

en: Password:
fi: Salasana:

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
fi: Valitettavasti se ei toiminut. Ole hyvä ja yritä uudelleen.

en: Portrait
fi: Pystysuunta

en: Landscape
fi: Vaakasuunta

[ctx: automatic-screen-rotation-disabled]
en: Off
fi: Pois

[ctx: automatic-screen-rotation-enabled]
en: On
fi: Päällä

en: Press ESC to close
fi: Paina ESC sulkeaksesi

en: Running '%s' failed
fi: Kohteen '%s' suorittaminen epäonnistui

en: Passwords do not match.
fi: Salasanat eivät täsmää.

en: Password cannot be blank
fi: Salasana ei voi olla tyhjä

en: Torch
fi: Taskulamppu

en: Remember decision
fi: Muista valinta

en: Cancel
fi: Peru

en: Remove from _Favorites
fi: Poista _suosikeista

en: Add to _Favorites
fi: Lisää _suosikkeihin

en: View _Details
fi: Näytä yk_sityiskohdat

en: Uninstall
fi: Poista asennus

en: _Remove from Folder
fi: _Poista kansiosta

en: Search apps…
fi: Etsi sovelluksia…

en: Output Devices
fi: Ulostulolaitteet

en: Input Devices
fi: Sisääntulolaitteet

en: Sound Settings
fi: Ääniasetukset

en: Automatic Brightness
fi: Automaattinen kirkkaus

en: Brightness Settings
fi: Kirkkauden asetukset

en: Enable Bluetooth
fi: Ota Bluetooth käyttöön

en: Bluetooth Settings
fi: Bluetooth-asetukset

en: Close the emergency call dialog
fi: Sulje hätäpuheluikkuna

en: Emergency _Contacts
fi: H_ätäyhteystiedot

en: Go to the emergency contacts page
fi: Siirry hätäyhteystietojen sivulle

en: Go back to the emergency dialpad page
fi: Siirry takaisin hätäpuhelun yhdistyssivulle

en: Owner unknown
fi: Tuntematon omistaja

en: Emergency Contacts
fi: Hätäyhteystiedot

en: No emergency contacts available.
fi: Hätäyhteystietoja ei ole saatavilla.

en: Some applications are busy or have unsaved work
fi: Jotkin sovellukset ovat kiireisiä tai sisältävät tallentamatonta työtä

en: Feedback
fi: Palaute

en: Do not disturb
fi: Älä häiritse

en: Feedback Settings
fi: Palautteen asetukset

en: User:
fi: Käyttäjä:

en: Domain:
fi: Toimialue:

en: Co_nnect
fi: _Yhdistä

en: Back
fi: Takaisin

en: Slide up to unlock
fi: Liu'uta ylös avataksesi

en: Unlock
fi: Avaa lukitus

en: Authentication required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

en: _Cancel
fi: _Peru

en: C_onnect
fi: _Yhdistä

en: Authenticate
fi: Tunnistaudu

en: Suspend
fi: Valmiustila

en: Lock
fi: Lukitse

en: Emergency
fi: Hätä

en: Run Command
fi: Suorita komento

en: No notifications
fi: Ei ilmoituksia

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: Clear all
fi: Tyhjennä kaikki

en: Confirm:
fi: Vahvista:

en: _Power Off…
fi: _Sammuta…

en: _Restart…
fi: _Käynnistä uudelleen…

en: _Suspend…
fi: _Valmiustila…

en: _Log Out…
fi: Kirjaudu _ulos…

en: Wi-Fi
fi: Wifi

en: Wi-Fi Settings
fi: Wi-Fi-asetukset

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A, %B %-e
fi: %A, %-e. %Bta

en: Plugin not found
fi: Liitännäistä ei löytynyt

en: The plugin '%s' could not be loaded.
fi: Liitännäistä '%s' ei voitu ladata.

en: No Wi-Fi Device Found
fi: Wi-Fi-laitetta ei löydy

en: Wi-Fi Disabled
fi: Wi-Fi on pois käytöstä

en: Enable Wi-Fi
fi: Ota Wi-Fi käyttöön

en: Wi-Fi Hotspot Active
fi: Wi-Fi-yhteyspiste aktiivisena

en: Turn Off
fi: Sammuta

en: No Wi-Fi Hotspots
fi: Wi-Fi-yhteyspisteitä ei ole

note: Translators: Refers to the cellular wireless network
en: Cellular
fi: Puhelinverkko

note: Translators: Phosh prevents the session from going idle because the caffeine quick setting is toggled
en: Phosh on caffeine
fi: Phosh ja caffeine

[ctx: caffeine-disabled]
en: Off
fi: Pois

[ctx: caffeine-enabled]
en: On
fi: Päällä

en: Caffeine timers
fi: Caffeine-ajastimet

en: No caffeine intervals
fi: Ei Caffeine-aikavälejä

en: Caffeine Settings
fi: Caffeine-asetukset

en: No timeout (∞)
fi: Ei aikakatkaisua (∞)

en: Caffeine Quick Setting Preferences
fi: Caffeinen pika-asetukset

en: Caffeine Duration
fi: Caffeine-kesto

en: Manage Caffeine Duration
fi: Hallitse Caffeine-kestoa

en: Add or remove custom caffeine intervals
fi: Lisää tai poista mukautettuja Caffeine-aikavälejä

en: Add interval
fi: Lisää aikaväli

en: Add New Interval
fi: Lisää uusi aikaväli

en: _Add
fi: _Lisää

en: Quickstart Intervals
fi: Pika-asetuksen aikavälit

en: 5 m
fi: 5 min

en: 15 m
fi: 15 min

en: 30 m
fi: 30 min

en: Choose Interval
fi: Valitse aikaväli

en: Default style
fi: Oletustyyli

en: Dark mode
fi: Tumma tila

en: Light mode
fi: Vaalea tila

en: Personal Information
fi: Henkilökohtaiset tiedot

en: Date of Birth
fi: Syntymäpäivä

en: Preferred Language
fi: Ensisijainen kieli

en: Home Address
fi: Kotiosoite

en: Medical Information
fi: Lääkitystiedot

en: Age
fi: Ikä

en: Blood Type
fi: Verityyppi

en: Height
fi: Pituus

en: Weight
fi: Paino

en: Allergies
fi: Allergiat

en: Medications & Conditions
fi: Lääkitykset ja terveydentila

en: Other Information
fi: Muut tiedot

en: Emergency Info Preferences
fi: Hätätilatietojen asetukset

en: Done
fi: Valmis

en: _Owner Name
fi: _Omistajan nimi

en: _Date of Birth
fi: _Syntymäpäivä

en: _Preferred Language
fi: _Ensisijainen kieli

en: _Age
fi: _Ikä

en: _Blood Type
fi: _Verityyppi

en: _Height
fi: _Pituus

en: _Weight
fi: _Paino

en: Medications and Conditions
fi: Lääkitykset ja terveydentila

en: Add Contact
fi: Lisää yhteystieto

en: Add New Contact
fi: Lisää uusi yhteystieto

en: _Contact Name
fi: _Yhteyshenkilön nimi

en: Relationship
fi: Suhde

en: _Contact Number
fi: _Yhteyshenkilön numero

en: No launchers configured
fi: Käynnistimiä ei ole määritetty

en: Launchers
fi: Käynnistimet

note: Translators: Location precision level - country-wide
en: Country
fi: Maa

note: Translators: Location precision level - city-wide
en: City
fi: Kaupunki

note: Translators: Location precision level - neighborhood
en: Neighborhood
fi: Kaupunginosa

note: Translators: Location precision level - street
en: Street
fi: Katu

note: Translators: Location precision level - exact position
en: Exact
fi: Tarkka

en: Location On
fi: Paikannus päällä

en: Location Off
fi: Paikannus pois päältä

en: Location Accuracy
fi: Paikannuksen tarkkuus

en: Location Disabled
fi: Paikannus pois käytöstä

en: Enable Location
fi: Ota paikannus käyttöön

en: Location Settings
fi: Paikannuksen asetukset

en: No running media players
fi: Ei käynnissä olevia mediasoittimia

en: Mobile Data On
fi: Mobiilidata päällä

en: Mobile Data Off
fi: Mobiilidata pois

en: Night Light On
fi: Yövalo päällä

en: Night Light Off
fi: Yövalo ei päällä

en: Pomodoro start
fi: Pomodoro-aloitus

en: Focus on your task for %d minutes
fi: Keskity tehtävääsi %d minuutin ajan

en: Take a break
fi: Ota tauko

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: You have %d minutes until next Pomodoro
fi: Seuraavaan Pomodoroon on %d minuuttia

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Timer
fi: Pomodoro-ajastin

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Off
fi: Pomodoro pois

en: Pomodoro Quick Setting Preferences
fi: Pomodoro-pika-asetuksen asetukset

en: Pomodoro Technique
fi: Pomodoro-tekniikka

en: _Active Duration
fi: _Aktiivinen kesto

en: Duration of the focus session
fi: Keskittymisistunnon kesto

en: _Break Duration
fi: _Tauon kesto

en: Duration of the break between sessions
fi: Istuntojen välillä olevan tauon kesto

en: _Start on unlock
fi: _Käynnistä näytön avauduttua

en: Whether to start the timer on screen unlock
fi: Käynnistetäänkö ajastin näytön lukituksen avauksen yhteydessä

en: No documents to display
fi: Ei näytettäviä asiakirjoja

en: Tickets
fi: Tiketit

en: _Open
fi: _Avaa

en: Choose Folder
fi: Valitse kansio

en: Ticket Box Preferences
fi: Tikettilaatikon asetukset

en: Paths
fi: Polut

en: Folder Settings
fi: Kansion asetukset

en: Where Phosh looks for your tickets
fi: Mistä Phosh etsii tikettejä

en: Ticket Folder
fi: Tikettikansio

en: Today
fi: Tänään

en: Tomorrow
fi: Huomenna

en: No events
fi: Ei tapahtumia

note: Translators: This is the time format used in 24-hour mode.
en: %R
fi: %H.%M

note: Translators: An all day event
en: All day
fi: Koko päivä

note: Translators: When the event ends: Ends\r16:00
en: Ends
fi: Päättyy

en: Untitled event
fi: Nimetön tapahtuma

en: No events for the next %d days
fi: Ei tapahtumia seuraavan %d päivän aikana

en: No upcoming events
fi: Ei tulevia tapahtumia

en: Upcoming Events Preferences
fi: Tulevien tapahtumien asetukset

en: Days
fi: Päivää

en: Date Range
fi: Päiväväli

en: Number of days to show events for
fi: Kuinka monelta päivältä tapahtumat näytetään

en: Wi-Fi Hotspot
fi: Wi-Fi-yhteyspiste

en: Turn On
fi: Ota käyttöön

en: Hotspot On
fi: Yhteyspiste päällä

en: Hotspot Off
fi: Yhteyspiste pois
