phosh - en to fur translation catalogue (72 entries)

en: Window management and application launching for mobile
fur: Gjestion barcons e inviament aplicazions par celulârs

en: Application
fur: Aplicazion

en: Show All Apps
fur: Mostre dutis lis app

en: Show Only Mobile Friendly Apps
fur: Mostre dome lis app par celulârs

en: On
fur: Ativât

en: Docked
fur: Leât

en: Undocked
fur: Molât

en: Log Out
fur: Termine session

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
fur[0]: %s al jessarà in automatic chi di %d secont.
fur[1]: %s al jessarà in automatic chi di %d seconts.

en: Power Off
fur: Distude

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
fur[0]: Il sisteme si distudarà in automatic chi di %d secont.
fur[1]: Il sisteme si distudarà in automatic chi di %d seconts.

en: Restart
fur: Torne invie

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
fur[0]: Il sisteme si tornarà a inviâ in automatic chi di %d secont.
fur[1]: Il sisteme si tornarà a inviâ in automatic chi di %d seconts.

en: Unknown application
fur: Aplicazion no cognossude

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Quiet
fur: Cuiet

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Silent
fur: Cidin

en: Allow '%s' to access your location information?
fur: Permeti a '%s' di cognossi la tô posizion?

en: Geolocation
fur: Posizion

en: Yes
fur: Sì

en: Enter Passcode
fur: Inserìs codiç di sbloc

en: Checking…
fur: Verifiche…

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A, %B %-e
fur: %A, %d di %B

note: Translators: Used when the title of a song is unknown
en: Unknown Title
fur: Titul no cognossût

note: Translators: Used when the artist of a song is unknown
en: Unknown Artist
fur: Artist no cognossût

en: Built-in display
fur: Display integrât

note: Translators: An unknown monitor type
en: Unknown
fur: No cognossût

en: Authentication type of wifi network “%s” not supported
fur: Gjenar di autenticazion de rêt wifi “%s” no supuartât

en: Enter password for the wifi network “%s”
fur: Inserìs la password pe rêt wifi “%s”

en: Open
fur: Vierç

en: Notification
fur: Notifiche

[ctx: timestamp-suffix-hour]
note: Translators: Timestamp hour suffix
en: h
fur: o

[ctx: timestamp-suffix-hours]
note: Translators: Timestamp hours suffix
en: h
fur: o

[ctx: timestamp-suffix-month]
note: Translators: Timestamp month suffix
en: mo
fur: mês

[ctx: timestamp-suffix-months]
note: Translators: Timestamp months suffix
en: mos
fur: mês

[ctx: timestamp-suffix-year]
note: Translators: Timestamp year suffix
en: y
fur: a

[ctx: timestamp-suffix-years]
note: Translators: Timestamp years suffix
en: y
fur: a

en: now
fur: cumò

note: Translators: time difference "Over 5 years"
en: Over %dy
fur: Plui di %da

note: Translators: time difference "almost 5 years"
en: Almost %dy
fur: Cuasi %da

en: Authentication dialog was dismissed by the user
fur: Dialic di autenticazion refudât dal utent

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
fur: Mi displâs, no je lade drete. Prove di gnûf.

en: Portrait
fur: Verticâl

en: Landscape
fur: Orizontâl

note: Translators: Automatic screen orientation is either on (enabled) or off (locked/disabled) Translators: Automatic screen orientation is off (locked/disabled)
en: Off
fur: Disativât

en: Passwords do not match.
fur: Lis password no corispuindin.

en: Password cannot be blank
fur: La password no pues jessi vueide

en: Torch
fur: Torce

en: Remember decision
fur: Visâsi de decision

en: Cancel
fur: Anule

en: Ok
fur: Va ben

en: App
fur: Aplicazion

en: Remove from _Favorites
fur: Gjave dai _preferîts

en: Add to _Favorites
fur: Zonte tai _preferîts

en: Search apps…
fur: Cîr aplicazions…

en: Some applications are busy or have unsaved work
fur: Cualchi aplicazion e je impegnade opûr e à lavôrs no salvâts

en: User:
fur: Utent:

en: Domain:
fur: Domini:

en: Co_nnect
fur: Co_net

en: Slide up to unlock
fur: Scor in sù par sblocâ

en: Emergency
fur: Emergjence

en: Unlock
fur: Sbloche

en: Back
fur: Indaûr

en: Authentication required
fur: Autenticazion necessarie

en: _Cancel
fur: _Anule

en: C_onnect
fur: C_onet

en: Authenticate
fur: Autentiche

en: Run Command
fur: Eseguìs comant

en: Press ESC to close
fur: Frache Esc par sierâ

en: Confirm:
fur: Conferme:

en: Lock Screen
fur: Bloche schermi

en: Logout
fur: Jes

note: Translators: Refers to the cellular wireless network
en: Cellular
fur: Cellulâr
