phosh - en to pt translation catalogue (277 entries)

en: Phone Shell
pt: Interface de telefone

en: Window management and application launching for mobile
pt: Gestão de janelas e lançador de aplicações para telemóvel

en: This session logs you into Phosh
pt: Esta sessão inicia-o no Phosh

en: Caffeine Quick Setting
pt: Definição rápida de cafeína

en: Prevent the session from going idle
pt: Evita que a sessão fique inativa

en: Calendar
pt: Calendário

en: A simple calendar widget
pt: Um simples widget de calendário

en: Dark Mode / Color Scheme Quick Setting
pt: Definição rápida de modo escuro / esquema de cores

en: Toggle dark mode
pt: Ativar/destivar o modo escuro

en: Emergency Info
pt: Informação de emergência

en: Show emergency information and contacts
pt: Mostrar informações de emergência e contactos

en: Launcher Box
pt: Caixa de lançadores

en: Add launchers to the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
pt: Adiciona lançadores ao ecrã de bloqueio. <b>Esta extensão é experimental.</b>

en: Location Quick Setting
pt: Definição rápida de localização

en: Toggle location services on/off
pt: Alternar serviços de localização

en: Media Players
pt: Leitores multimédia

en: Track currently running media players
pt: Acompanhar leitores multimédia em execução

en: Mobile Data Quick Setting
pt: Definição rápida de dados móveis

en: Toggle mobile data on/off
pt: Alternar os dados móveis

en: Night Light Quick Setting
pt: Definição rápida de luz noturna

en: Toggle night light on/off
pt: Alternar luz noturna

note: Translators: "Pomodoro" is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Quick Setting
pt: Definição rápida de Pomodoro

en: Simple Pomodoro Timer
pt: Temporizador simples de Pomodoro

en: Scaling Quick Setting
pt: Configuração rápida de escala

en: A quick setting for adjusting the display scaling.
pt: Uma configuração rápida para ajustar a escala do ecrã.

en: Syncthing Quick Setting
pt: Configuração rápida do Syncthing

en: A quick setting for Syncthing.
pt: Uma configuração rápida do Syncthing.

en: Ticket Box
pt: Bilheteira

en: Show PDFs on the lock screen. <b>This plugin is experimental.</b>
pt: Mostrar PDFs no ecrã de bloqueio. <b>Esta extensão é experimental.</b>

en: Upcoming Events
pt: Próximos eventos

en: Show upcoming calendar events
pt: Mostrar os próximos eventos do calendário

en: Wi-Fi Hotspot Quick Setting
pt: Configuração rápida do ponto de acesso Wi-Fi

en: Toggle Wi-Fi hotspot on/off
pt: Ativar/desativar o ponto de acesso Wi-Fi

en: Add to Folder
pt: Adicionar à pasta

en: Create new folder
pt: Criar nova pasta

en: Can't uninstall application
pt: Não foi possível desinstalar a aplicação

en: Undo
pt: Anular

en: Application is now permanently hidden and disabled
pt: A aplicação está agora permanentemente oculta e desativada

en: Failed to hide application
pt: Não foi possível ocultar a aplicação

en: Application
pt: Aplicação

en: %s folder is empty
pt: %s pasta está vazia

en: Show All Apps
pt: Mostrar todas as aplicações

en: Show Only Mobile Friendly Apps
pt: Mostrar apenas aplicações adaptadas a telemóvel

en: Phone Shell Volume Control
pt: Controlo de volume da interface de telefone

note: Translators: a battery level in percent
en: Battery %.0f%%
pt: Bateria %.0f%%

[ctx: bluetooth:enabled]
en: On
pt: Ligado

en: No connectable Bluetooth Devices found
pt: Nenhum dispositivo Bluetooth ligável encontrado

en: Bluetooth disabled
pt: Bluetooth desativado

en: Unknown caller
pt: Chamada desconhecida

en: Wi-Fi network '%s' uses a captive portal
pt: A rede Wi-Fi '%s' utiliza um portal cativo

en: The network uses a captive portal
pt: A rede utiliza um portal cativo

en: Sign into network
pt: Iniciar sessão na rede

en: Docked
pt: Ancorado

en: Undocked
pt: Desancorado

en: Ok
pt: OK

en: Unable to place emergency call
pt: Impossível efetuar chamada de emergência

en: Internal error
pt: Erro interno

en: Log Out
pt: Terminar sessão

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
pt[0]: %s terminará a sessão automaticamente em %d segundo.
pt[1]: %s terminará a sessão automaticamente em %d segundos.

en: Power Off
pt: Desligar

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
pt[0]: O sistema irá desligar-se automaticamente em %d segundo.
pt[1]: O sistema irá desligar-se automaticamente em %d segundos.

en: Restart
pt: Reiniciar

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
pt[0]: O sistema irá reiniciar automaticamente em %d segundo.
pt[1]: O sistema irá reiniciar automaticamente em %d segundos.

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Quiet
pt: Discreto

note: Translators: quiet and silent are fbd profiles names: see https://source.puri.sm/Librem5/feedbackd#profiles for details
en: Silent
pt: Silencioso

[ctx: feedback:enabled]
note: Translators: Enable LED, haptic and audio feedback
en: On
pt: Ligado

en: Allow '%s' to access your location information?
pt: Permitir que '%s' aceda à sua informação de localização?

en: Geolocation
pt: Geolocalização

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

note: give visual feedback on error
en: Enter Passcode
pt: Introduza o código

en: Checking…
pt: A verificar…

note: Translators: '%s' is the filename of a screenshot
en: Screenshot saved to '%s'
pt: Captura de ecrã guardada em '%s'

en: Failed to save screenshot
pt: Falha ao guardar a captura de ecrã

en: Screenshot
pt: Captura de ecrã

note: Translators: name of the folder beneath ~/Pictures used to store screenshots
en: Screenshots
pt: Capturas de ecrã

note: Translators: Name of a screenshot file. The first '%s' is a timestamp * like "2017-05-21 12-24-03" the 2nd '%s' is a possible suffix in case * the file already exists like '-3'
en: Screenshot from %s%s.png
pt: Captura de ecrã de %s%s.png

note: Translators: Used when the title of a song is unknown
en: Unknown Title
pt: Título desconhecido

note: Translators: Used when the artist of a song is unknown
en: Unknown Artist
pt: Artista desconhecido

en: Built-in display
pt: Ecrã integrado

note: Translators: An unknown monitor type
en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Authentication type of Wi-Fi network “%s” not supported
pt: O tipo de autenticação da rede Wi-Fi “%s” não é suportado

en: Enter password for the Wi-Fi network “%s”
pt: Introduza a palavra-passe para a rede Wi-Fi “%s”

en: Open
pt: Abrir

note: We don't just set the app_info but name and icon separately to * not overwrite values set by the caller
en: Notification
pt: Notificação

note: Translators: Point in time, use a short word or abbreviation Please stick to a maximum of 12 chars
en: now
pt: agora

note: Translators: abbreviated time difference "About 1 month ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~1mo
pt: ~1mês

note: Translators: abbreviated, exact time difference "3 months ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: %dmo | %dmos
pt[0]: %dmês
pt[1]: %dmeses

note: Translators: abbreviated time difference "About 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: ~%dy | ~%dy
pt[0]: ~%da
pt[1]: ~%da

note: Translators: abbreviated time difference "Over 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Over %dy | Over %dy
pt[0]: > %da
pt[1]: > %da

note: Translators: abbreviated time difference "almost 5 years ago" Please stick to a maximum of 4 chars for the time unit
en: Almost %dy | Almost %dy
pt[0]: Quase %da
pt[1]: Quase %da

en: Application is slow or failed to start
pt: A aplicação está lenta ou não conseguiu iniciar

en: Authentication dialog was dismissed by the user
pt: A janela de autenticação foi descartada pelo utilizador

en: Password:
pt: Palavra-passe:

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
pt: Não funcionou. Por favor, tente novamente.

en: Portrait
pt: Retrato

en: Landscape
pt: Paisagem

[ctx: automatic-screen-rotation-disabled]
en: Off
pt: Desligada

[ctx: automatic-screen-rotation-enabled]
en: On
pt: Ligada

en: Press ESC to close
pt: Premir Esc para fechar

en: Running '%s' failed
pt: Falha ao executar '%s'

en: Passwords do not match.
pt: As palavras-passe não coincidem.

en: Password cannot be blank
pt: A palavra-passe não pode estar vazia

en: Torch
pt: Lanterna

en: Remember decision
pt: Lembrar decisão

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove from _Favorites
pt: Remover dos _favoritos

en: Add to _Favorites
pt: Adicionar aos _favoritos

en: View _Details
pt: Ver _detalhes

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Hide Application
pt: Ocultar aplicação

en: _Remove from Folder
pt: _Remover da pasta

en: Manage Hidden Apps
pt: Gerir aplicações ocultas

en: Search apps…
pt: Procurar aplicações…

en: Output Devices
pt: Dispositivos de saída

en: Input Devices
pt: Dispositivos de entrada

en: Sound Settings
pt: Definições de som

en: Automatic Brightness
pt: Brilho automático

en: Brightness Settings
pt: Definições de brilho

en: Enable Bluetooth
pt: Ativar Bluetooth

en: Bluetooth Settings
pt: Definições de Bluetooth

en: Close the emergency call dialog
pt: Fechar o diálogo de chamada de emergência

en: Emergency _Contacts
pt: _Contactos de emergência

en: Go to the emergency contacts page
pt: Ir para a página de contactos de emergência

en: Go back to the emergency dialpad page
pt: Voltar à página do marcador de emergência

en: Owner unknown
pt: Proprietário desconhecido

en: Emergency Contacts
pt: Contactos de emergência

en: No emergency contacts available.
pt: Nenhum contacto de emergência disponível.

en: Some applications are busy or have unsaved work
pt: Algumas aplicações estão ocupadas ou têm trabalho não guardado

en: Feedback
pt: Reações

en: Do not disturb
pt: Não incomodar

en: Feedback Settings
pt: Definições de reações

en: User:
pt: Utilizador:

en: Domain:
pt: Domínio:

en: Co_nnect
pt: _Ligar

en: Back
pt: Retroceder

en: Slide up to unlock
pt: Deslizar para desbloquear

en: Unlock
pt: Desbloquear

en: Authentication required
pt: Autenticação necessária

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: C_onnect
pt: _Ligar

en: Authenticate
pt: Autenticar

en: Suspend
pt: Suspender

en: Lock
pt: Bloquear

en: Emergency
pt: Emergência

en: Run Command
pt: Executar comando

en: No notifications
pt: Sem notificações

en: Notifications
pt: Notificações

en: Clear all
pt: Limpar tudo

en: Confirm:
pt: Confirmar:

en: _Power Off…
pt: _Desligar…

en: _Restart…
pt: _Reiniciar…

en: _Suspend…
pt: _Suspender…

en: _Log Out…
pt: _Terminar sessão…

en: Wi-Fi Settings
pt: Definições de Wi-Fi

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A, %B %-e
pt: %A, %d de %B

en: Plugin not found
pt: Extensão não encontrada

en: The plugin '%s' could not be loaded.
pt: Não foi possível carregar a extensão '%s'.

en: No Wi-Fi Device Found
pt: Nenhum dispositivo Wi-Fi encontrado

en: Wi-Fi Disabled
pt: Wi-Fi desativado

en: Enable Wi-Fi
pt: Ativar Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
pt: Ponto de acesso Wi-Fi ativo

en: Turn Off
pt: Desligar

en: No Wi-Fi Hotspots
pt: Nenhum ponto de acesso Wi-Fi

note: Translators: Refers to the cellular wireless network
en: Cellular
pt: Rede móvel

note: Translators: Phosh prevents the session from going idle because the caffeine quick setting is toggled
en: Phosh on caffeine
pt: Phosh com cafeína

[ctx: caffeine-disabled]
en: Off
pt: Desligada

[ctx: caffeine-enabled]
en: On
pt: Ligada

en: Caffeine timers
pt: Temporizadores de cafeína

en: No caffeine intervals
pt: Sem intervalos de cafeína

en: Caffeine Settings
pt: Definições de cafeína

en: No timeout (∞)
pt: Sem limite de tempo (∞)

en: Caffeine Quick Setting Preferences
pt: Preferências da definição rápida de cafeína

en: Caffeine Duration
pt: Duração da cafeína

en: Manage Caffeine Duration
pt: Gerir duração da cafeína

en: Add or remove custom caffeine intervals
pt: Adicionar ou remover intervalos de cafeína personalizados

en: Add interval
pt: Adicionar intervalo

en: Add New Interval
pt: Adicionar novo intervalo

en: _Add
pt: _Adicionar

en: Quickstart Intervals
pt: Intervalos de início rápido

en: 5 m
pt: 5 min

en: 15 m
pt: 15 min

en: 30 m
pt: 30 min

en: Choose Interval
pt: Escolher intervalo

en: Default style
pt: Estilo predefinido

en: Dark mode
pt: Modo escuro

en: Light mode
pt: Modo claro

en: Personal Information
pt: Informação pessoal

en: Date of Birth
pt: Data de nascimento

en: Preferred Language
pt: Idioma preferido

en: Home Address
pt: Morada

en: Medical Information
pt: Informação médica

en: Age
pt: Idade

en: Blood Type
pt: Tipo sanguíneo

en: Height
pt: Altura

en: Weight
pt: Peso

en: Allergies
pt: Alergias

en: Medications & Conditions
pt: Medicação e condições

en: Other Information
pt: Outra informação

en: Emergency Info Preferences
pt: Preferências de informação de emergência

en: Done
pt: Concluído

en: _Owner Name
pt: Nome do _proprietário

en: _Date of Birth
pt: _Data de nascimento

en: _Preferred Language
pt: _Idioma preferido

en: _Age
pt: _Idade

en: _Blood Type
pt: Tipo _sanguíneo

en: _Height
pt: _Altura

en: _Weight
pt: _Peso

en: Medications and Conditions
pt: Medicação e condições

en: Add Contact
pt: Adicionar contacto

en: Add New Contact
pt: Adicionar novo contacto

en: _Contact Name
pt: Nome do _contacto

en: Relationship
pt: Parentesco

en: _Contact Number
pt: Número do _contacto

en: No launchers configured
pt: Nenhum lançador configurado

en: Launchers
pt: Lançadores

note: Translators: Location precision level - country-wide
en: Country
pt: País

note: Translators: Location precision level - city-wide
en: City
pt: Cidade

note: Translators: Location precision level - neighborhood
en: Neighborhood
pt: Bairro

note: Translators: Location precision level - street
en: Street
pt: Rua

note: Translators: Location precision level - exact position
en: Exact
pt: Exata

en: Location On
pt: Localização ligada

en: Location Off
pt: Localização desligada

en: Location Accuracy
pt: Precisão da localização

en: Location Disabled
pt: Localização desativada

en: Enable Location
pt: Ativar localização

en: Location Settings
pt: Definições de localização

en: No running media players
pt: Nenhum leitor multimédia em execução

en: Mobile Data On
pt: Dados móveis ligados

en: Mobile Data Off
pt: Dados móveis desligados

en: Night Light On
pt: Luz noturna ligada

en: Night Light Off
pt: Luz noturna desligada

en: Pomodoro start
pt: Início do Pomodoro

en: Focus on your task for %d minute | Focus on your task for %d minutes
pt[0]: Concentre-se na sua tarefa por %d minuto
pt[1]: Concentre-se na sua tarefa por %d minutos

en: Take a break
pt: Faça um intervalo

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: You have %d minute until next Pomodoro | You have %d minutes until next Pomodoro
pt[0]: Tem %d minuto até ao próximo Pomodoro
pt[1]: Tem %d minutos até ao próximo Pomodoro

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Timer
pt: Temporizador Pomodoro

note: Translators: Pomodoro is a technique, no need to translate it
en: Pomodoro Off
pt: Pomodoro desligado

en: Pomodoro Quick Setting Preferences
pt: Preferências da definição rápida do Pomodoro

en: Pomodoro Technique
pt: Técnica Pomodoro

en: _Active Duration
pt: Duração _ativa

en: Duration of the focus session
pt: Duração da sessão de concentração

en: _Break Duration
pt: Duração do _intervalo

en: Duration of the break between sessions
pt: Duração dos intervalos entre sessões

en: _Start on unlock
pt: _Iniciar ao desbloquear

en: Whether to start the timer on screen unlock
pt: Se deve iniciar o temporizador ao desbloquear o ecrã

en: No documents to display
pt: Sem documentos para mostrar

en: Tickets
pt: Bilhetes

en: _Open
pt: _Abrir

en: Choose Folder
pt: Escolher pasta

en: Ticket Box Preferences
pt: Preferências da bilheteira

en: Paths
pt: Caminhos

en: Folder Settings
pt: Definições de pasta

en: Where Phosh looks for your tickets
pt: Onde o Phosh procura os seus bilhetes

en: Ticket Folder
pt: Pasta de bilhetes

en: Today
pt: Hoje

en: Tomorrow
pt: Amanhã

en: No events
pt: Sem eventos

note: Translators: An all day event
en: All day
pt: Todo o dia

note: Translators: When the event ends: Ends\r16:00
en: Ends
pt: Termina

en: Untitled event
pt: Evento sem título

en: No events for the next %d day | No events for the next %d days
pt[0]: Sem eventos para o próximo %d dia
pt[1]: Sem eventos para os próximos %d dias

en: No upcoming events
pt: Sem eventos próximos

en: Upcoming Events Preferences
pt: Preferências dos próximos eventos

en: Days
pt: Dias

en: Date Range
pt: Intervalo de datas

en: Number of days to show events for
pt: Número de dias para mostrar eventos

en: Monitor scales
pt: Escala do monitor

en: No folders
pt: Sem pastas

en: Syncthing is disabled
pt: O Syncthing está desativado

en: Enable
pt: Ativar

en: Open Syncthing GUI
pt: Abrir a interface gráfica do Syncthing

en: Unable to connect to Syncbus
pt: Não foi possível estabelecer ligação ao Syncbus

en: Wi-Fi Hotspot
pt: Ponto de acesso Wi-Fi

en: Turn On
pt: Ligar

en: Hotspot On
pt: Ponto de acesso ligado

en: Hotspot Off
pt: Ponto de acesso desligado
