PhotoFilmStrip - en to fr translation catalogue (62 entries)

en: all done
fr: Terminer

en: processing project
fr: Traitement du projet

en: using renderer
fr: utilisation du moteur de rendu

en: output format
fr: Format de sortie

en: framerate
fr: Images par seconde

en: specifies the project file
fr: spécifie le fichier projet

en: invalid format specified: %s
fr: Format invalide spécifié: %s

en: invalid profile specified: %s
fr: Profil spécifié invalide: %s

en: ...aborted!
fr: ...abandonner!

en: Unknown property: %s
fr: Propriété inconnue: %s

en: <default>
fr: <défaut>

en: Loading '%s' ...
fr: Chargement '%s'

en: processing transition %d/%d
fr: Traitement transition %d/%d

en: processing image %d/%d
fr: Traitement image %d/%d

en: Single pictures
fr: Images fixes

en: generating subtitle
fr: Création des sous-titres

en: &File
fr: &Fichier

en: &Edit
fr: &Editer

en: &Help
fr: &Aide

en: &Close
fr: &Fermer

en: E&xit
fr: Q&uitter

en: &About
fr: &A propos

en: An unexpected error occured
fr: Une erreur imprévue est survenue

en: An unexpected error occured. Do you want to send this bug report to the developers of %s?
fr: Une erreur imprévue est survenue. Vous vous envoyer le rapport d'incident au développeur %s?

en: Bug-Report send. Thank you for your support.
fr: Rapport de bug envoyé. Merci de votre soutien.

en: Sorry, this function is temporary not available..
fr: Désolé cette fonction est temporairement indisponible..

en: Error
fr: Erreur

en: &Cancel
fr: &Annulé

en: Select music
fr: Sélectionner la musique

en: Total length:
fr: Longueur total:

en: User defined:
fr: Défini par l'utilisateur:

en: Cannot create folder: %s
fr: Ne peux créer le dossier: %s

en: Profile:
fr: Profil:

en: &Start
fr: &Démarrer

en: Property
fr: Propriété

en: Value
fr: Valeur

en: Edit property
fr: Éditer propriétés

en: Select %s-Project
fr: Sélectionner %s-Projet

en: PhotoFilmStrip creates movies out of your pictures in just 3 steps. First select your photos, customize the motion path and render the video. There are several output possibilities for VCD, SVCD, DVD up to FULL-HD.
fr: PhotoFilmStrip réalise des films a partir des vos images en juste trois étapes. Premièrement sélectionnez vos photos, vos effets et le rendu vidéo. Il y a plusieurs possibilités de formats,  VCD, SVCD, DVD, jusqu'au FULL-HD.

en: online
fr: en ligne

en: Invalid %(app)s-Project: %(file)s
fr: Projet %(app)s-invalide: %(file)s

en: Welcome to PhotoFilmStrip
fr: Bienvenue dans PhotoFilmStrip

en: Drag some pictures onto this text or
    click the button below
    to add pictures to your new PhotoFilmStrip.
fr: Glissez des images sur ce texte ou
    cliquez sur le bouton ci-dessous

en: Settings
fr: Configuration

en: Effect:
fr: Effets:

en: Subtitle
fr: Sous-titres

en: No effect
fr: Pas d'effets

en: Black and White
fr: Noir et blanc

en: Sepia tone
fr: Ton sépia

en: Could not save the file '%(file)s': %(errMsg)s
fr: Ne peux enregistrer le fichier '%(file)s': %(errMsg)s

en: '%s' has been modified. Save changes?
fr: '%s' a été modifié. Enregistrer les changements?

en: Overwrite existing file '%s'?
fr: Écraser le fichier existant '%s'?

en: &Import Pictures
fr: &Importer des images

en: Move picture &left
fr: Bouger l'image à&gauche

en: Move picture &right
fr: Bouger l'image à&droite

en: Rotate &clockwise
fr: Rotation &horaire

en: Rotate counter clock&wise
fr: Rotation sens anti&horaire

en: Import images
fr: Importer des images

en: Import Pictures
fr: Importer des images

en: Render filmstrip
fr: Rendu filmstrip

en: Duration
fr: Durée

en: Some images does not exist in the folder '%s' anymore. If the files has moved you can select the new path. Do you want to select a new path?
fr: Certaines images dans ce dossier n'existent '%s' plus. Si ces fichiers ont été déplacés vous pouvez sélectionner un nouveau chemin. Voulez vous sélectionner un nouveau chemin?
