PhotoFilmStrip - en to nl translation catalogue (115 entries)

en: Random motion
nl: Willekeurige bewegingen

en: Language
nl: Taal

en: Open folder
nl: Map openen

en: Play video
nl: Video afspelen

en: all done
nl: alles verwerkt

en: processing project
nl: bewerken project

en: using renderer
nl: gebruik renderer

en: output format
nl: uitvoer formaat

en: framerate
nl: aantal beelden p/s

en: specifies the project file
nl: specificeert het project bestand

en: The path where to save the output files. Use - for stdout.
nl: Het pad waar de uitvoer bestanden worden opgeslagen. In gebruik - voor standaard uitvoer.

en: enable draft mode
nl: ontwerp-modus toestaan

en: Activate this option to generate a preview of your PhotoFilmStrip. The rendering process will speed up dramatically, but results in lower quality.
nl: Activeer deze optie om een voorbeeld van je PhotoFilmStrip te genereren. Het renderen zal drastisch versnellen, maar resulteert in een lagere kwaliteit.

en: project file does not exist: %s
nl: project file bestaat niet: %s

en: no project file specified!
nl: geen projec tbestand gespecificeerd!

en: invalid format specified: %s
nl: ongeldig formaat opgegeven: %s

en: invalid profile specified: %s
nl: ongeldig profiel opgegeven: %s

en: cannot create output path: %s
nl: kan uitvoer niet opslaan in: %s

en: Audio file '%s' does not exist!
nl: Geluidsbestand '%s' bestaat niet!

en: ...aborted!
nl: ...onderbroken!

en: Unknown property: %s
nl: Onbekende eigenschap: %s

en: <default>
nl: <standaard>

en: no
nl: nee

en: Loading '%s' ...
nl: Aan het laden '%s' ...

en: processing transition %d/%d
nl: overgang verwerking %d/%d

en: processing image %d/%d
nl: bewerk foto %d/%d

en: Bitrate must be a number!
nl: Bitrate moet een getal zijn!

en: Single pictures
nl: per stuk foto's

en: generating subtitle
nl: genereren ondertiteling

en: &File
nl: &Bestand

en: &Edit
nl: &Wijzig

en: &Close
nl: &Afsluiten

en: E&xit
nl: &Afsluiten

en: &About
nl: &Over

en: An unexpected error occured
nl: Er is een onverwachte fout opgetreden

en: An unexpected error occured. Do you want to send this bug report to the developers of %s?
nl: Er is een onverwachte fout opgetreden. Wilt u dit foutrapport versturen naar de ontwikkelaars van %s?

en: Bug-Report send. Thank you for your support.
nl: Foutreport verstuurd. Dank voor uw steun.

en: Information
nl: Informatie

en: Sorry, this function is temporary not available..
nl: Sorry, deze functie is tijdelijk niet beschikbaar ...

en: Error
nl: Fout

en: &Cancel
nl: &Onderbreek

en: Select music
nl: Selecteer muziek

en: Audio files
nl: Audio bestanden

en: Total length:
nl: Totale lengte:

en: Overrides the duration of single pictures and gives the project this total length.
nl: Overschrijft de duur van enkele foto's en geeft het project dit totale lengte.

en: User defined:
nl: Door gebruiker gedefinieerd:

en: Project name:
nl: Project naam:

en: Folder:
nl: Map:

en: My PhotoFilmStrips
nl: Mijn Fotofilmstrip

en: Browse for folder
nl: Blader naar de map

en: Folder does not exists! Do you want %s to create it?
nl: Map bestaat niet! Wilt u %s deze aanmaken?

en: Question
nl: Vraag

en: Cannot create folder: %s
nl: Kan map '%s' niet maken

en: Cannot write into folder!
nl: Kan niet opslaan in de map!

en: The project name must be filled.
nl: De naam van het project moet worden ingevuld.

en: Motion positions
nl: Bewegingsposities

en: Start position
nl: Start positie

en: Location:
nl: Locatie:

en: Size:
nl: Maat:

en: End position
nl: Eind positie

en: Reset
nl: Hertsel

en: Adjust motion positions directly
nl: Pas beweging posities direct aan

en: Format:
nl: Formaat:

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Profile:
nl: Profiel:

en: Draft
nl: Voorbeeld

en: Configure output and start render process
nl: Configureer uitvoer en start bewerkingsproces

en: Property
nl: Eigenschap

en: Value
nl: Waarde

en: Output properties
nl: Uitvoer eigenschappen

en: Edit extended output properties
nl: Wijzig uitgebreide uitvoer eigenschappen

en: Edit property
nl: Wijzig eigenschap

en: Welcome
nl: Welkom

en: Select %s-Project
nl: Selecteer %s-Project

en: You must restart %s for your new language setting to take effect.
nl: U moet opnieuw starten %s voor de nieuwe taalinstelling van kracht wordt.

en: PhotoFilmStrip creates movies out of your pictures in just 3 steps. First select your photos, customize the motion path and render the video. There are several output possibilities for VCD, SVCD, DVD up to FULL-HD.
nl: Fotofilmstrip creëert films van uw foto's in slechts 3 stappen. Selecteer eerst uw foto's, aanpassen van de beweging pad en maak de video. Er zijn verschillende output mogelijkheden voor VCD, SVCD, DVD tot FULL-HD.

en: Invalid %(app)s-Project: %(file)s
nl: Ongeldige %(app)s-Project: %(file)s

en: Welcome to PhotoFilmStrip
nl: Welkom bij Fotofilmstrip

en: Drag some pictures onto this text or
    click the button below
    to add pictures to your new PhotoFilmStrip.
nl: Sleep een paar foto's op deze tekst of 
    Klik op de onderstaande knop 
    om foto's toe te voegen aan uw nieuwe Fotofilmstrip

en: Settings
nl: Instellingen

en: Rotation:
nl: Rotatie:

en: Process
nl: Proces

en: Transition:
nl: Overgang:

en: Subtitle
nl: Ondertiteling

en: No effect
nl: Geen effect

en: Black and White
nl: Zwart en Wit

en: Sepia tone
nl: Sepia kleur

en: None
nl: Geen

en: Fade
nl: Vervagen

en: Roll
nl: Rollen

en: Could not save the file '%(file)s': %(errMsg)s
nl: Kon bestand '%(file)s' niet opslaan: %(errMsg)s

en: '%s' has been modified. Save changes?
nl: '%s' is gewijzigd. Wijzigingen opslaan?

en: Overwrite existing file '%s'?
nl: Overschrijf bestaand bestand '%s'?

en: Set motion start to end
nl: Zet begin beweging aan het eind

en: Set motion end to start
nl: Zet eind beweging aan het begin

en: Adjust motion manual
nl: Beweging handmatig instellen

en: &Import Pictures
nl: &Importeer foto's

en: Move picture &left
nl: Verplaats foto & links

en: Move picture &right
nl: Verplaats foto &rechts

en: Rotate &clockwise
nl: Roteer &Rechtsom

en: Rotate counter clock&wise
nl: Roteer &Linksom

en: Import images
nl: Importeer foto's

en: Audio file '%s' does not exist! Continue anyway?
nl: Geluid-bestand '%s' bestaat niet! Toch doorgaan?

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: &Properties
nl: &Eigenschappen

en: Import Pictures
nl: Importeer Foto's

en: Images
nl: Foto's

en: Duration
nl: Tijdsduur

en: Recent projects
nl: Recente projecten

en: Open existing project
nl: Open bestaand project

en: How to start...
nl: Hoe te beginnen

en: Create a new project or load an existing one.
nl: Maak een nieuw project of laad een bestaand project

en: Update available
nl: Update beschikbaar

en: The following changes has been made:
nl: De volgende wijzigingen zijn gemaakt

en: Some images does not exist in the folder '%s' anymore. If the files has moved you can select the new path. Do you want to select a new path?
nl: Sommige afbeeldingen bestaat niet meer in de map '%s' . Als de bestanden zijn verplaatst kunt u nu het nieuwe pad. Wilt u een nieuw pad te kiezen?
