PhotoFilmStrip - en to tr translation catalogue (121 entries)

en: Random motion
tr: Rastgele hareket

en: Language
tr: Dil

en: Open folder
tr: Dosya aç

en: Play video
tr: Videoyu oynat

en: all done
tr: Bitti

en: processing project
tr: proje işleniyor

en: using renderer
tr: çevirici kullanılıyor

en: output format
tr: Çıkış formatı

en: specifies the project file
tr: Belirtilen proje dosyası

en: The path where to save the output files. Use - for stdout.
tr: Çıktı dosyalarını kaydetmek için yol.Stdout için - kullanın.

en: enable draft mode
tr: taslak mod seç

en: Activate this option to generate a preview of your PhotoFilmStrip. The rendering process will speed up dramatically, but results in lower quality.
tr: PhotoFilmStrip'te bir önizleme oluşturmak için bu seçeneği etkinleştirin.Oluşturma sürecini önemli ölçüde hızlandırır, ancak sonuçlar daha düşük kalitede olur .

en: project file does not exist: %s
tr: proje dosyası yok: %s

en: no project file specified!
tr: Belirtilen proje dosyası yok!

en: invalid format specified: %s
tr: Hatalı format belirtilmiş: %s

en: invalid profile specified: %s
tr: Hatalı profil belirtilmiş: %s

en: cannot create output path: %s
tr: Çıkış yolu yaratılamıyor: %s

en: Audio file '%s' does not exist!
tr: Ses dosyası '%s' yok!

en: ...aborted!
tr: ...iptal edildi!

en: Unknown property: %s
tr: Bilinmeyen özellik: %s

en: <default>
tr: <ön tanımlı>

en: no
tr: hayır

en: Loading '%s' ...
tr: Yükleniyor '%s' ...

en: processing transition %d/%d
tr: İşlenen geçiş  %d/%d

en: processing image %d/%d
tr: İşlenen resim %d/%d

en: Bitrate must be a number!
tr: Bitrate bir sayı olmalıdır!

en: Single pictures
tr: Ufak resimler

en: generating subtitle
tr: Altyazı hazırlanıyor

en: &File
tr: &Dosya

en: &Edit
tr: &Düzenle

en: &Help
tr: &Yardım

en: &Close
tr: &Kapat

en: E&xit
tr: Ç&kış

en: &About
tr: &Hakkında

en: An unexpected error occured
tr: Beklenmeyen hata oluştu

en: An unexpected error occured. Do you want to send this bug report to the developers of %s?
tr: Beklenmeyen hata oluştu.Bu hatayı %s geliştiricilerine göndermek istermisiniz?

en: Bug-Report send. Thank you for your support.
tr: Hata gönderildi. Desteğiniz için teşekkür ederiz.

en: Information
tr: Bilgi

en: Sorry, this function is temporary not available..
tr: Üzgünüm,bu fonksiyona ulaşılamıyor..

en: Error
tr: Hata

en: &Cancel
tr: &Vazgeç

en: &Ok
tr: &Tamam

en: Select music
tr: Müzik seçin

en: Audio files
tr: Ses dosyaları

en: Audio file not supported!
tr: Ses dosyası desteklenmiyor!

en: Total length:
tr: Toplam uzunluk:

en: Overrides the duration of single pictures and gives the project this total length.
tr: Tek resim süresini geçersiz kılar ve projenin toplam uzunluğunu verir.

en: User defined:
tr: Kullanıcı tanımlı:

en: Project name:
tr: Proje ismi:

en: Folder:
tr: Dosya:

en: Aspect ratio:
tr: En-boy oranı:

en: My PhotoFilmStrips
tr: PhotoFilmStrips

en: Browse for folder
tr: Dosya için gözat

en: Folder does not exists! Do you want %s to create it?
tr: Klasör yok! %s klasörü yaratılsın mı?

en: Question
tr: Soru

en: Cannot create folder: %s
tr: Dosya yaratılamadı: %s

en: Cannot write into folder!
tr: Dosya içine yazılamadı!

en: The project name must be filled.
tr: Proje adı doldurulması zorunludur.

en: The project name contains invalid characters.
tr: Proje isminde hatalı karakterler var.

en: Motion positions
tr: Hareket pozisyonları

en: Start position
tr: İlk pozisyon

en: Location:
tr: Yer:

en: Size:
tr: Boyut:

en: End position
tr: Son pozisyon

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Adjust motion positions directly
tr: Hareket pozisyonunu ayarlama

en: Properties
tr: Özellikler

en: Profile:
tr: Profil:

en: Draft
tr: Taslak

en: &Start
tr: &Başlat

en: Configure output and start render process
tr: Düzenlemeleri yapın ve başlat tıklayın.

en: Property
tr: Özellik

en: Value
tr: Değer

en: Output properties
tr: Çıkış özellikleri

en: Edit extended output properties
tr: Geniş çıkış özelliklerini ayarla

en: Edit property
tr: Özellikleri düzenle

en: Welcome
tr: Hoşgeldin

en: Select %s-Project
tr: %s-Projesini seçin

en: You must restart %s for your new language setting to take effect.
tr: Yeni dilin aktif olması için %s programını tekrar başlatın.

en: PhotoFilmStrip creates movies out of your pictures in just 3 steps. First select your photos, customize the motion path and render the video. There are several output possibilities for VCD, SVCD, DVD up to FULL-HD.
tr: PhotoFilmStrip ile sadece 3 adımda resimlerinizden film yaratın.Önce resimleri seçin,dosyanızı ayarlayın  ve filminizi yaratın.VCD, SVCD, DVD ve FULL-HD için birçok seçenek mevcuttur.

en: online
tr: Bağlı

en: Invalid %(app)s-Project: %(file)s
tr: Hatalı %(app)s-Proje: %(file)s

en: Welcome to PhotoFilmStrip
tr: PhotoFilmStrip'e hoşgeldiniz

en: Drag some pictures onto this text or
    click the button below
    to add pictures to your new PhotoFilmStrip.
tr: Resimleri bu yazıya taşıyın veya
    butona tıklayıp resimleri ekleyin.

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Rotation:
tr: Rotasyon:

en: Effect:
tr: Efekt:

en: Process
tr: İşlem

en: sec
tr: san.

en: Transition:
tr: Dönüşüm:

en: Subtitle
tr: Altyazı

en: No effect
tr: Efekt yok

en: Black and White
tr: Siyah ve beyaz

en: Sepia tone
tr: Sepya tonu

en: None
tr: Yok

en: Could not save the file '%(file)s': %(errMsg)s
tr: '%(file)' dosyası kaydedilmedi: %(errMsg)s

en: '%s' has been modified. Save changes?
tr: '%s' modifiye edildi. Değişiklikler kaydedilsinmi?

en: Overwrite existing file '%s'?
tr: Var olan '%s' üzerine yazılsın mı?

en: Set motion start to end
tr: Hareketi baştan sona ayarla

en: Set motion end to start
tr: Hareketi sondan başa ayarla

en: Adjust motion manual
tr: Hareket pozisyonu elle ayarlama

en: &Import Pictures
tr: &Resimleri al

en: Move picture &left
tr: Resmi &sola taşı

en: Move picture &right
tr: Resmi &sağa taşı

en: Rotate &clockwise
tr: Saat yönüne &çevir

en: Rotate counter clock&wise
tr: Saat&yönü tersine çevir

en: Import images
tr: Resimleri al

en: Audio file '%s' does not exist! Continue anyway?
tr: Ses dosyası '%s' yok! Devam etmek istermisin?

en: Warning
tr: Dikkat

en: &Properties
tr: &Özellikler

en: Import Pictures
tr: Resimleri al

en: Render filmstrip
tr: Film yap

en: Images
tr: Resimler

en: Duration
tr: Süre

en: Recent projects
tr: Proje geçmişi

en: Open existing project
tr: Önceki projeyi aç

en: How to start...
tr: Nasıl başlar...

en: Create a new project or load an existing one.
tr: Yeni proje yarat veya önceki projeyi aç tıklayın.

en: Update available
tr: Yükseltme bulundu

en: The following changes has been made:
tr: Yapılan değişiklikler :

en: Some images does not exist in the folder '%s' anymore. If the files has moved you can select the new path. Do you want to select a new path?
tr: Bazı görüntüler artık '% s' klasöründe yok.Eğer dosyalar taşındıysa  yeni bir yol seçebilirsiniz. Yeni bir yol seçmek istiyor musunuz?
