photofilmstrip - en to uk translation catalogue (127 entries)

en: Random motion
uk: Випадковий рух

en: Language
uk: Мова

en: Open folder
uk: Відкрити теку

en: Play video
uk: Відтворити відео

en: all done
uk: завершено

en: processing project
uk: обробка проекту

en: using renderer
uk: з використанням обробника

en: output format
uk: формат виводу

en: framerate
uk: частота кадрів

en: specifies the project file
uk: вказує файл проекту

en: The path where to save the output files. Use - for stdout.
uk: Шлях для збереження вихідних файлів. Використайте - для stdout.

en: enable draft mode
uk: увімкнути чернетковий режим

en: Activate this option to generate a preview of your PhotoFilmStrip. The rendering process will speed up dramatically, but results in lower quality.
uk: Виберіть цей параметр, щоб створити попередній перегляд фільму. Обробка значно прискориться, але знизиться якість.

en: project file does not exist: %s
uk: файла проекту %s не існує.

en: no project file specified!
uk: не вказаний файл проекту!

en: invalid format specified: %s
uk: вказано неправильний формат: %s

en: invalid profile specified: %s
uk: вказано неправильний профіль: %s

en: cannot create output path: %s
uk: неможливо створити вихідний шлях %s

en: Audio file '%s' does not exist!
uk: Звукового файла '%s' не існує!

en: ...aborted!
uk: ...припинено!

en: Unknown property: %s
uk: Невідома властивість: %s

en: <default>
uk: <типово>

en: no
uk: ні

en: Loading '%s' ...
uk: Завантаження '%s' ...

en: processing transition %d/%d
uk: обробка переміщення %d/%d

en: processing image %d/%d
uk: обробка зображення %d/%d

en: Bitrate must be a number!
uk: Швидкість потоку має бути числом!

en: Single pictures
uk: Окремі зображення

en: generating subtitle
uk: створення субтитрів

en: &File
uk: &Файл

en: &Edit
uk: З&міни

en: &Help
uk: До&помога

en: &Close
uk: &Закрити

en: E&xit
uk: В&ихід

en: &About
uk: &Про...

en: An unexpected error occured
uk: Виникла несподівана помилка

en: An unexpected error occured. Do you want to send this bug report to the developers of %s?
uk: Трапилась помилка. Чи бажаєте ви надіслати звіт про помилку розробникам %s?

en: Bug-Report send. Thank you for your support.
uk: Повідомлення про помилку надіслане. Дякуємо за підтримку.

en: Information
uk: Інформація

en: Sorry, this function is temporary not available..
uk: Вибачте, ця функція тимчасово недоступна.

en: Error
uk: Помилка

en: &Cancel
uk: &Скасувати

en: &Ok
uk: &Гаразд

en: Select music
uk: Вибрати музику

en: Audio files
uk: Звукові файли

en: Audio file not supported!
uk: Звуковий файл не підтримується!

en: Total length:
uk: Загальна тривалість:

en: Overrides the duration of single pictures and gives the project this total length.
uk: Скасовує значення тривалості окремих зображень і задає загальну тривалість проекту.

en: User defined:
uk: Вказати:

en: Project name:
uk: Назва проекту:

en: Folder:
uk: Тека:

en: Aspect ratio:
uk: Співвідношення розмірів:

en: My PhotoFilmStrips
uk: Мої фільми

en: Browse for folder
uk: Вибрати теку

en: Folder does not exists! Do you want %s to create it?
uk: Тека не існує! Чи бажаєте, щоб %s створив її?

en: Question
uk: Запитання

en: Cannot create folder: %s
uk: Не вдається створити теку: %s

en: Cannot write into folder!
uk: Не вдається записати до теки!

en: The project name must be filled.
uk: Слід вказати назву проекту.

en: The project name contains invalid characters.
uk: Назва проекту містить недопустимі символи.

en: Motion positions
uk: Позиції руху

en: Start position
uk: Початок

en: Location:
uk: Розташування:

en: Size:
uk: Розмір:

en: End position
uk: Кінець

en: Reset
uk: Скинути

en: Adjust motion positions directly
uk: Налаштуйте рух безпосередньо

en: Format:
uk: Формат:

en: Properties
uk: Параметри

en: Profile:
uk: Профіль:

en: Draft
uk: Чернетка

en: &Start
uk: &Почати

en: Configure output and start render process
uk: Налаштувати вихід і розпочати обробку

en: Property
uk: Параметр

en: Value
uk: Значення

en: Output properties
uk: Параметри виведення

en: Edit extended output properties
uk: Змінити розширені параметри виведення

en: Edit property
uk: Змінити параметр

en: Welcome
uk: Вітаємо!

en: Select %s-Project
uk: Вибрати проект %s

en: You must restart %s for your new language setting to take effect.
uk: Потрібно перезапустити %s щоб активувати нові мовні параметри.

en: PhotoFilmStrip creates movies out of your pictures in just 3 steps. First select your photos, customize the motion path and render the video. There are several output possibilities for VCD, SVCD, DVD up to FULL-HD.
uk: PhotoFilmStrip створює фільм з ваших зображень за 3 кроки. Спочатку виберіть фотографії, налаштуйте шляхи переміщення і обробіть відео. Є можливість виводити у форматах VCD, SVCD, DVD аж до FULL-HD.

en: online
uk: онлайн

en: Invalid %(app)s-Project: %(file)s
uk: Неправильний %(app)s-Проект: %(file)s

en: Welcome to PhotoFilmStrip
uk: Ласкаво просимо до PhotoFilmStrip!

en: Drag some pictures onto this text or
    click the button below
    to add pictures to your new PhotoFilmStrip.
uk: Перетягніть зображення на цей текст або
    клацніть кнопку внизу,
    щоб додати зображення до нового проекту.

en: Settings
uk: Налаштування

en: Rotation:
uk: Обертання:

en: Effect:
uk: Ефект:

en: Process
uk: Обробка

en: sec
uk: сек

en: Transition:
uk: Переміщення:

en: Subtitle
uk: Субтитри

en: No effect
uk: Без ефекту

en: Black and White
uk: Чорно-біле

en: Sepia tone
uk: Сепія

en: None
uk: Немає

en: Fade
uk: Згасання

en: Roll
uk: Прокручування

en: Could not save the file '%(file)s': %(errMsg)s
uk: Неможливо записати файл '%(file)s': %(errMsg)s

en: '%s' has been modified. Save changes?
uk: '%s' змінено. Зберегти зміни?

en: Overwrite existing file '%s'?
uk: Переписати наявний файл '%s'?

en: Set motion start to end
uk: Зробити початкове положення кінцевим

en: Set motion end to start
uk: Зробити кінцеве положення початковим

en: Adjust motion manual
uk: Налаштувати рух вручну

en: &Import Pictures
uk: &Імпортувати зображення

en: Move picture &left
uk: Пересунути зображення &ліворуч

en: Move picture &right
uk: Пересунути зображення п&раворуч

en: Rotate &clockwise
uk: Повернути &за годинниковою стрілкою

en: Rotate counter clock&wise
uk: Повернути п&роти годинникової стрілки

en: Import images
uk: Імпорт зображень

en: Audio file '%s' does not exist! Continue anyway?
uk: Звукового файлу '%s' не існує! Все одно продовжити?

en: Warning
uk: Застереження

en: &Properties
uk: В&ластивості

en: Import Pictures
uk: Імпортувати зображення

en: Render filmstrip
uk: Обробити фільм

en: Images
uk: Зображень

en: Duration
uk: Тривалість

en: Recent projects
uk: Останні проекти

en: Open existing project
uk: Відкрити наявний проект

en: How to start...
uk: Як розпочати...

en: Create a new project or load an existing one.
uk: Створіть новий проект або відкрийте наявний.

en: Update available
uk: Доступне оновлення

en: The following changes has been made:
uk: Внесено такі зміни:

en: Some images does not exist in the folder '%s' anymore. If the files has moved you can select the new path. Do you want to select a new path?
uk: Деяких зображень вже немає у теці '%s'. Якщо вони переміщені, ви можете вказати новий шлях. Чи бажаєте ви вказати новий шлях?

en: Aborted
uk: припинено

en: Aborting...
uk: припинення...
