ansel v1.0-cvs - en to it translation catalogue (448 entries)

en: "%s" is not a directory.
it: "%s" non è una directory.

en: %d bytes
it: %d byte

en: %d comment | %d comments
it[0]: %d commento
it[1]: %d commenti

en: %d gallery | %d galleries
it[0]: %d galleria
it[1]: %d gallerie

en: %d photo | %d photos
it[0]: %d foto
it[1]: %d foto

en: %d photo was uploaded. | %d photos were uploaded.
it[0]: %d foto caricata.
it[1]: %d foto caricate.

en: %d pixels
it: %d pixel

en: %s :: Sort
it: %s :: Ordina

en: %s from %s
it: da %s a %s

en: %s on %s
it: %s su %s

en: %s's Galleries
it: %s's Gallerie

en: %s: faces %s
it: %s: facce %s

en: -a, --add[=filename]         Add local file to selected gallery
it: -a, --add[=filename]         Aggiungi file locale nella galleria selezionata

en: -c, --create[=name/description/owner]
                                 Create gallery (and use it)  Combined with -g to create a subgallery.
it: -c, --create[=name/description/owner]
                                 Crea galleria (e la usa)  Combinato con -g crea una sottogalleria.

en: -d, --dir[=directory]        Add all files from the directory to the selected
                                 gallery
it: -d, --dir[=directory]        Aggiungi tutti i file dalla directory alla galleria
                                 selezionata

en: -d, --dir[=directory]        Recursively add all files from the directory, creating
                                 a gallery for each directory
it: -d, --dir[=directory]        Aggiunge ricorsivamente tutti i file dalla directory, creando
                                 una galleria per ogni directory

en: -g, --gallery[=shortname]    Select gallery to use
it: -g, --gallery[=shortname]    Seleziona galleria da usare

en: -h, --help                   Show this help
it: -h, --help                   Mostra questo help

en: -l, --list                   List galleries or photos (if combined with -g)
it: -l, --list                   Lista gallerie o foto (se combinato con -g)

en: -t, --caption[=caption]      Caption for photo (if combined with -a)
it: -t, --caption[=caption]      Contenitore per le foto (se combinato con -a)

en: 90 deg CCW
it: 90 gradi CCW

en: 90 deg CCW Mirrored
it: 90 gradi CCW Specchiati

en: 90 deg CW
it: 90 gradi CW

en: 90 deg CW Mirrored
it: 90 gradi CW Specchiati

en: A Lightbox Inspired Style (No Background)
it: Stile ispirato a una scatola di luce (senza sfondo)

en: A Lightbox Inspired Style (White Background)
it: Stile ispirato a una scatola di luce (sfondo bianco)

en: A gallery to add this photo to is required.
it: E' richiesta una galleria per aggiungere questa foto.

en: Access denied editing galleries.
it: Accesso negato durante la modifica delle gallerie.

en: Access denied setting captions for %s.
it: Accesso negato durante l'impostazione delle didascalie per %s.

en: Action was cancelled.
it: Azione cancellata.

en: Actions
it: Azioni

en: Actions:
it: Azioni:

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Content
it: Aggiungi un contenuto

en: Add Photo
it: Aggiungi Foto

en: Add a custom face range
it: Aggiungi un face range personalizzato

en: Add to bookmarks
it: Aggiungi ai Preferiti

en: Adding A New Gallery
it: Aggiungi Una Nuova Galleria

en: Adding A Subgallery to %s
it: Aggiungi una sottogalleria a %s

en: Adding subdirectories:
it: Aggiungi sottodirectory:

en: Administrators
it: Amministratore

en: Advertisement content
it: Contenuto inserzione

en: All
it: Tutti

en: All Galleries
it: Tutte le gallerie

en: All faces
it: Tutte le facce

en: Anyone
it: Chiunque

en: Aperture
it: Fessura

en: Are you sure you want to delete the selected photos?
it: Sei sicuro di voler eliminare le foto selezionate?

en: Artist
it: Artista

en: Attempt to edit a non-existent share.
it: Tentativo di modificare una condivisione non esistente.

en: Authenticated users
it: Utente Autenticato

en: Av-priority
it: Priorità Av

en: Average
it: Media

en: Back to gallery
it: Torna alla galleria

en: Bad input.
it: Input errato.

en: Bottom
it: Sotto

en: Browse
it: Passa in Rassegna

en: Browse Tags
it: Passa in Rassegna i tag

en: Camera Make
it: Fabbricazione macchina fotografica

en: Camera Model
it: Modello macchina fotografica

en: Camera Orientation
it: Orientazione macchina fotografica

en: Can't get unknown file type "%s".
it: Impossibile aprire il file, formato "%s" sconosciuto.

en: Cancel
it: Cancella

en: Cancel Change
it: Annulla modifiche

en: Caption
it: Didascalia

en: Caption Editor
it: Modificatore didascalie

en: Captions Saved.
it: Didascalie salvate.

en: Category
it: Categoria

en: Center
it: Centrato

en: Center Weighted Average
it: Media a pesatura centrata

en: Change properties
it: Cambia proprietà

en: Change your watermark options.
it: Cambia le tue opzioni di filigrana.

en: Cloudy
it: Nuvoloso

en: Color Sequential Area Sensor
it: Sensore d'area di colori sequenziale

en: Color Sequential Linear Sensor
it: Sensore lineare di colori sequenziale

en: Color Space
it: Spaziatura Colore

en: Comments:
it: Commenti:

en: Compulsory Flash
it: Flash forzato

en: Compulsory Flash, Return light detected
it: Flash forzato, rilevato ritorno di luce

en: Compulsory Flash, Return light not detected
it: Flash forzato, ritorno di luce non rilevato

en: Content Disclaimer
it: Contenuti responsabilità

en: Content abuse report in %s
it: Abuso di Contenuto rapportato in %s

en: Continue - I'm over %d
it: Continua - Ho finito %d

en: Copied %d photo from %s to %s | Copied %d photos from %s to %s
it[0]: Copiate %d foto da %s su %s
it[1]: Copiate %d foto da %s su %s

en: Copy
it: Copia

en: Copyright infringement
it: Violazione Copyright

en: Couldn't list galleries.
it: Impossibile elencare le gallerie.

en: Couldn't read command-line options.
it: Impossibile leggere l'opzione della linea di comando.

en: Create
it: Crea

en: Create a new gallery:
it: Crea una nuova galleria

en: Create a subgallery
it: Crea una sottogalleria

en: Created:
it: Creato:

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom Watermark
it: Filigrana personalizzata

en: Custom text to display describing your galleries. This will be displayed in place of your username when grouping galleries by username.
it: Testo personalizzato da visualizzare descrive le tue gallerie. Il testo verrà visualizzato nel posto del tuo username quando si raggruppano gallerie per username.

en: Custom watermark to use for photos
it: Usare filigrana personalizzata per le foto

en: Date
it: Data

en: Date Photo Digitized
it: Data difitalizzazione foto

en: Date Photo Modified
it: Data odifica foto

en: Date Photo Taken
it: Data in cui è stata fatta la foto

en: Default style for galleries
it: Stile predefinito per le gallerie

en: Delete
it: Cancella

en: Delete face
it: Elimina faccia

en: Deleted the photo.
it: Elimina la foto.

en: Display Options
it: Opzioni di Visualizzazione

en: Do you know someone in this photo?
it: Conosci qualcuno in questa foto?

en: Do you really want to report this gallery?
it: Vuoi veramente fare un resoconto di questa galleria?

en: Done
it: Fatto

en: Drag photos to the desired sort position.
it: trascina le foto nella desiderata posizione.

en: ERROR: %s
it: ERRORE: %s

en: Easy shooting
it: Scatto facile

en: Edit
it: Modifica

en: Edit %s :: %s
it: Modifica %s :: %s

en: Edit Permissions
it: Modifica Permessi

en: Edit Permissions for %s
it: Modifica permessi per %s

en: Edit Photo
it: Modifica Foto

en: Edit face region
it: Modifica faccia regione

en: Edit faces
it: Modifica facce

en: Edit properties :: %s
it: Modifica proprietà :: %s

en: Empty
it: Svuota

en: Error accessing %s: %s
it: Errore nell'accesso a %s: %s

en: Existing galleries:
it: Gallerie esistenti

en: Exposure
it: Esposizione

en: Exposure Bias
it: Effetti esposizione

en: Exposure Mode
it: Modo esposizione

en: F-Number
it: F-Numero

en: Face
it: Faccia

en: Face does not exist
it: La faccia non esiste

en: Face name to search
it: Nome faccia da cercare

en: Face name was not reported.
it: Il nome della faccia non è riportato.

en: Face successfuly created
it: Faccia creata con successo

en: Face successfuly updated
it: Faccia aggiornata con successo

en: Face to search for
it: Faccia da cercare per

en: Faces
it: Facce

en: File Size
it: Dimensione File

en: File not found.
it: File non trovato.

en: File to upload
it: File da caricare

en: Filename
it: Nome File

en: Find faces
it: Trova facce

en: Find similar
it: Trova simili

en: Flash Setting
it: Impostazioni Flash

en: Flash, Auto-Mode
it: Flash, modalità automatica

en: Flash, Auto-Mode, Return light detected
it: Flash, modalità automatica, ritorno di luce rilevato

en: Flash, Auto-Mode, Return light not detected
it: Flash, modalità automatica, ritorno di luce non rilevato

en: Flash, strobe return light detected
it: Flash, ritorno di luce stroboscopica rilevato

en: Flash, strobe return light not detected
it: Flash, ritorno di luce stroboscopica non rilevato

en: Flip
it: Invertire

en: Fluorescent
it: Fluorescente

en: Focal Length
it: Lunghezza focale

en: Focal Length (35mm equiv)
it: Lunghezza focale (35mm equiv)

en: From my galleries
it: Dalle mie gallerie

en: From:
it: Da:

en: Galleries
it: Gallerie

en: Galleries grouped by %s
it: Gallerie raggruppate per %s

en: Gallery
it: Galleria

en: Gallery %s not found.
it: Galleria %s non trovata.

en: Gallery Ages
it: Età galleria

en: Gallery Category
it: Categoria galleria

en: Gallery Description
it: Descrizione galleria

en: Gallery Display Name
it: Mostra nome galleria

en: Gallery Id
it: Id galleria

en: Gallery List
it: Lista gallerie

en: Gallery Name
it: Nome galleria

en: Gallery Parent
it: Genitori galleria

en: Gallery Properties
it: Proprietà galleria

en: Gallery Slug
it: Slug galleria

en: Gallery Tags
it: Tag galleria

en: Gallery does not exist.
it: La galleria non esiste.

en: Gallery sorted.
it: Galleria ordinata.

en: Gallery was not reported.
it: La galleria non è riferita.

en: Gallery was reported.
it: La galleria non è riferita.

en: Giant
it: Gigante

en: Grayscale
it: Scala di griggi

en: Group by:
it: Raggruppa per:

en: Group galleries by
it: Gruppo gallerie di

en: Height
it: Altezza

en: Horizontal Alignment
it: Allineamento orizzontale

en: ISO Setting
it: Impostazioni ISO

en: Incomplete photo
it: Foto incompleta

en: Invalid gallery "%s" specified.
it: Galleria specificata "%s" invalida.

en: Invalid gallery specified.
it: Galleria specificata invalida.

en: Large
it: Larga

en: Last Modified
it: Ultima Modifica

en: Learn how to publish photos directly from Windows.
it: Impara come pubblicare foto direttamente da windows.

en: Left
it: Sinistra

en: Lightbox with Polaroids (No Background)
it: Scatol di luce con Polaroid (senza sfondo)

en: Links
it: Link

en: Listing Gallery/Name
it: Elenco Galleria/Nome

en: Listing photos in %s
it: Elenco foto in %s

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Logged in successfully as "%s".
it: Autenticazione come "%s" eseguita con successo.

en: Login is incorrect.
it: Login incorretto.

en: Login to %s
it: Autenticazione in %s

en: Make this the default photo for this gallery?
it: Rendi questa la foto di default per la galleria?

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
it: Argomenti obbligatori per le opzioni lunghe sono abbligatori anche per le opzioni corte.

en: Manual
it: Manuale

en: Manual face selection
it: Selezione facce manuale

en: Maximum file size:
it: Dimensione massima del file:

en: Maximum number of galleries
it: Numero Massimo di gallerie

en: Maximum number of photos
it: Massimo numero di foto

en: Medium
it: Medio

en: Metering Mode
it: Modalità di misurazione

en: Mirror
it: Specchio

en: Mirrored
it: Specchiato

en: Modified
it: Modificato

en: Modifying: %s
it: Modifica in corso: %s

en: Move
it: Sposta

en: Multi-Segment
it: Multi-Segmento

en: Multiple Photos
it: Foto multiple

en: My Galleries
it: Gallerie personali

en: My Photos :: Add Content
it: Foto personali :: Aggiungi elemento

en: Name
it: Nome

en: Named faces
it: Facce nominate

en: New Gallery Description
it: Descrizione nuova galleria

en: New Gallery Title
it: Titolo nuova Galleria

en: Next
it: Prossimo

en: No Flash
it: Flash disattivato

en: No faces found
it: Nessuna faccia trovata

en: No faces found. Define you own.
it: Nessuna faccia trovata. Definiscine una personale.

en: No file specified
it: Nessun file specificato

en: None
it: Nessuno

en: Normal (O deg)
it: Normale (0 gradi)

en: Not defined
it: Non definito

en: Number of faces per page
it: Numero di facce per pagina

en: Number of groups per page
it: Numero di gruppi per pagina

en: Number of tiles per page
it: Numero di mattonelle per pagina

en: Number of tiles per row
it: Numero di mattonelle per riga

en: Offensive content
it: Contenuto offensivo

en: One Chip Color Area Sensor
it: Un Chip Color Area Sensor

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
it: Solo il proprietario o l'amministratore di sistema può cambiare la proprietà o i permessi per una condivisione

en: Other
it: Altro

en: Others
it: Altri

en: Owner
it: Proprietario

en: Partial
it: Parziale

en: Pause Slideshow
it: Pausa presentazione

en: People in this photo
it: Persone in questa foto

en: Person
it: Persona

en: Photo Count
it: Conteggio foto

en: Photo Description
it: Descrizione Foto

en: Photo Galleries
it: Galleria Foto

en: Photo Type
it: Tipo foto

en: Photo Upload
it: carica foto

en: Photo not found
it: Foto non trovata

en: Photos by %s
it: Foto di %s

en: Photos not found
it: Foto non trovate

en: Photos tagged with %s on %s
it: Foto inserite con %s su %s

en: Polaroid Style Thumbnails (White Background)
it: Anteprima immagini stile Polaroid (sfondo bianco)

en: Press the "Back" button and try again.
it: Premi il bottone "Indietro" e prova ancora.

en: Pretty Thumbnails
it: Buona anteprima

en: Pretty Thumbnails (No Background)
it: Buona anteprima (senza sfondo)

en: Pretty Thumbnails (White Background)
it: Buona anteprima (sfondo bianco)

en: Pretty Thumbnails on White Background
it: Buona anteprima su sfondo bianco

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview changes for %s :: %s
it: Anteprima cambiamenti per %s :: %s

en: Previous
it: Precedente

en: Program
it: Programma

en: Properties
it: Proprietà

en: Publish Photos to:
it: Pubblica foto da:

en: Publish to %s
it: Pubblica da %s

en: Publish your photos to %s on %s.
it: Pubblica le tue foto da %s su %s.

en: Random Gallery
it: Galleria casuale

en: Random photo
it: Foto casuale

en: Really Delete
it: Elimina veramente

en: Really Empty
it: Vuota veramente

en: Really delete %s?
it: Vuoi veramente eliminare %s?

en: Really delete this gallery and all of the photos in it? This action cannot be undone.
it: Sicuro di voler eliminare questa galleria e tutte le sue foto? Questa operazione non può essere annullata.

en: Really empty %s?
it: Vuoi veramente svuotare %s?

en: Really empty this gallery and all of the photos in it? This action cannot be undone.
it: Sicuro di voler svuotare questa galleria e tutte le sue foto? Questa operazione non può essere annullata.

en: Reason
it: Ragione

en: Recent Comments In %s
it: Commenti recenti in %s

en: Recent Photo Comments
it: Commenti foto recenti

en: Recent photos by %s
it: Foto recenti da %s

en: Recent photos in %s
it: Foto recenti in %s

en: Recently Added Photos
it: Foto recenti aggiunte

en: Recently Added Photos From %s
it: Foto recenti aggiunte da %s

en: Recently added photos by %s on %s
it: Foto recenti aggiunte da %s su %s

en: Recently added photos on %s
it: Foto recenti aggiunte su %s

en: Red Eye
it: Occhi Rossi

en: Red Eye, Auto-Mode
it: Occhi rossi, modalità automatica

en: Red Eye, Auto-Mode, Return light detected
it: Occhi rossi, modalità automatica, ritorno di luce rilevato

en: Red Eye, Auto-Mode, Return light not detected
it: Occhi rossi, modalità automatica, ritorno di luce non rilevato

en: Red Eye, Compulsory Flash
it: Occhi rossi, Flash forzato

en: Red Eye, Compulsory Flash, Return light detected
it: Occhi rossi, Flash forzato, ritorno di luce rilevato

en: Red Eye, Compulsory Flash, Return light not detected
it: Occhi rossi, Flash forzato, ritorno di luce non rilevato

en: Red Eye, Return light detected
it: Occhi rossi, ritorno di luce rilevato

en: Red Eye, Return light not detected
it: Occhi rossi, ritorno di luce non rilevato

en: Refresh List
it: Aggiorna Lista

en: Reget faces for this image
it: Rifiuta facce per questa immagine

en: Related Tags
it: Etichette associate

en: Remove %s from search
it: Rimuovi %s dalla ricerca

en: Remove Tag
it: Rimuovi tag

en: Report
it: Rapporti

en: Report abuse or submit a removal request
it: Riporta abusi o sottoscrivi una richiesta di rimozione

en: Report by user
it: Rapporto dall'utente

en: Report driver does not exist.
it: I driver del rapporto non esistono.

en: Report face
it: Rapporto faccia

en: Report reason
it: Rapporto ragione

en: Report type
it: Rapporto tipo

en: Reset all thumbnails
it: Resetta tutte le anteprime

en: Reset default photo
it: Resetta foto di default

en: Right
it: destra

en: Rotate 180
it: Rotazione 180

en: Rotate Left
it: Rotazione a Sinistra

en: Rotate Right
it: Rotazione a Destra

en: Save
it: Salva

en: Save Captions
it: Salva didascalie

en: Save Change
it: Salva modifiche

en: Save Gallery
it: Salva galleria

en: Save Photo
it: Salva foto

en: Save face name
it: Salva nome faccia

en: Search
it: Cerca

en: Search by name
it: Ricerca per nome

en: Searching %s's photos tagged:
it: Ricerca %s delle foto contrassegnate:

en: Searching all photos tagged:
it: Ricerca tutte le foto contrassegnate:

en: Searching for faces in %s
it: Cerca facce in %s

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select None
it: Deseleziona tutto

en: Select for Action
it: Seleziona per azione

en: Select: %s, %s
it: Seleziona: %s, %s

en: Selected photos to
it: Foto selezionate da

en: Send
it: Invia

en: Send Ecard :: %s
it: Invia Ecard :: %s

en: Send an Ecard
it: Invia una Ecard

en: Send ecard to the following address:
it: Invia Ecard al seguente indirizzo:

en: Sensing Method
it: Metodo sensibile

en: Separate tags with commas.
it: Separa tag con virgolette.

en: Set captions
it: Imposta didascalie

en: Set permissions
it: Imposta permessi

en: Shadowed Thumbnails (White Background)
it: Anteprime ombreggiate (sfondo bianco)

en: Shadowed Thumbnails on White Background
it: Anteprime ombreggiate su sfondo bianco

en: Show EXIF data
it: Mostra dati EXIF

en: Shutter Speed
it: Velocità otturatore

en: Similar Photos
it: Foto simili

en: Simple
it: Semplice

en: Simple Lightbox
it: Scatola di luce semplice

en: Single Photo
it: Foto Singola

en: Slugs allows direct access to this gallery by visiting: %s. <br /> Slug names may contain only letters, numbers or the _ (underscore) character.
it: permetti accesso diretto a questa galleria dai visitatori: %s. <br /> I nomi possono contenere solo lettere, numeri o il carattere _ (underscore).

en: Small
it: Piccola

en: Sort images
it: Ordina immagini

en: Start Slideshow
it: Comincia presentazione

en: Storing photo "%s"...
it: Salva foto "%s"...

en: Style for this gallery
it: Stile per questa galleria

en: Successfully added %d photo (%s) to gallery "%s" from "%s". | Successfully added %d photos (%s) to gallery "%s" from "%s".
it[0]: Agiunta con successo %d foto (%s) alla galleria "%s" da "%s".
it[1]: Agiunte con successo %d foto (%s) alla galleria "%s" da "%s".

en: Successfully added photo "%s" to gallery "%s".
it: Agiunta con successo foto "%s" alla galleria "%s".

en: Successfully deleted %s.
it: %s eliminato con successo.

en: Sunny
it: Soleggiato

en: Tag Cloud
it: Tag nuvoloso

en: Tags
it: Tag

en: Terms and conditions infringement
it: Termini e condizioni infrante

en: The directory "%s" doesn't exist.
it: La directory "%s" non esiste.

en: The directory "%s" had no valid photos.
it: La directory "%s" non ha foto valide.

en: The directory "%s" is empty.
it: La directory "%s" è vuota.

en: The file "%s" doesn't exist.
it: Il file "%s" non esiste.

en: The file you uploaded does not appear to be a valid photo.
it: Il file che hai caricato non sembra essere una foto valida.

en: The gallery "%s" could not be created: %s
it: La galleria "%s" non può essere creata: %s

en: The gallery "%s" couldn't be created: %s
it: La galleria "%s" non può essere creata: %s

en: The gallery "%s" was created successfully.
it: La galleria "%s" è stata creata con successo.

en: The gallery was saved.
it: La galleria è stata salvata.

en: The gallery's default photo has successfully been reset.
it: Le foto di default della galleria sono state resettate con successo.

en: The gallery's thumbnails have successfully been reset.
it: Le anteprime della galleria sono state resettate con successo.

en: The owner of the photo was notified.
it: Il proprietario della foto è stato notificato.

en: The owner of the photo, who will delegate the face name, was notified.
it: Il proprietario della foto, che sarà delegato al nome della faccia, è stato notificato.

en: The slug "%s" already exists.
it: Lo slug "%s" esiste già.

en: The uploaded file appears to be empty. It may not exist on your computer.
it: Il file caricato sembra essere vuoto. Potrebbe non esistere sul tuo computer.

en: There are no photo galleries available.
it: Non ci sono gallerie di foto disponibili.

en: There are no photos in %s to download.
it: Non ci sono foto in %s da scaricare.

en: There are no photos in this gallery.
it: Non ci sono foto in questa galleria.

en: There was a problem adding the photo "%s" to gallery "%s".
it: Si è verificato un problema aggiungendo la foto "%s" alla galleria "%s".

en: There was a problem adding the photo "%s" to gallery "%s": %s
it: Si è verificato un problema aggiungendo la foto "%s" alla galleria "%s": %s

en: There was a problem deleting %s: %s
it: Si è verificato un problema eliminando %s: %s

en: There was a problem deleting photos: %s
it: Si è verificato un problema eliminando le foto: %s

en: There was a problem saving the photo: %s
it: Si è verificato un problema salvando la foto: %s.

en: There was a problem uploading the photo.
it: Si è verificato un problema caricando la foto.

en: There was a problem uploading the photo: %s
it: Si è verificato un problema caricando la foto: %s

en: There was an error processing the uploaded archive: %s
it: C'è stato un errere durante l'elaborazione dell'archivio caricato: %s

en: There was an error sending your message: %s
it: Si è verificato un errore inviando il messaggio: %s

en: This install does not support the %s feature. Please contact your administrator.
it: Questa installazione non supporta le caratteristiche di %s. Contatta il tuo amministratore.

en: Three Chip Color Area Sensor
it: Tre Chip Color Area Sensor

en: Tiny
it: Minuscolo

en: Top
it: Alto

en: Top Level Gallery
it: Galleria di alto livello

en: Trilinear Sensor
it: Sensore trilineare

en: Tungsten
it: Tungsteno

en: Tv-priority
it: Priorità-Tv

en: Two Chip Color Area Sensor
it: Due Chip Color Area Sensor

en: Unable to load the definition of %s.
it: Impossibile caricare la definizione di %s.

en: Unable to retrieve requested feed
it: Impossibile recuperare la richiesta feed

en: Uncalibrated
it: Non calibrato

en: Undo Changes
it: Annulla ultima modifica

en: Unfiled
it: Non classificato

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown gallery
it: Galleria sconosciuta

en: Unnamed
it: Senza nome

en: Unsupported
it: Non supportato.

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Updated %s.
it: %s Aggiornato.

en: Upload Photos to %s
it: Carica foto in %s

en: Upload photos
it: Carica foto

en: Upsidedown
it: Capovolto

en: Upsidedown Mirrored
it: Capovolto specchiato

en: Usage: %s [OPTIONS]...
it: Utilità: %s [OPZIONI]...

en: Use the following return address:
it: Usa il seguente indirizzo di ritorno:

en: User Comment
it: Commento utente

en: User must be over %d
it: L'utente deve avere più di %d anni

en: Username
it: Nome Utente

en: Username or password is incorrect.
it: Nome Utente o Password non corretti.

en: Users with edit permissions
it: Utente con permessi di modifica

en: Vertical Alignment
it: Allineamento verticale

en: View %s
it: Mostra %s

en: View All Results
it: Mostra tutti i risultati

en: View Photo
it: Mostra foto

en: View Results from All Users
it: Mostra risultati di tutti gli utenti

en: View or leave comments
it: Vedi o abbandona commenti

en: View to display by default
it: Mostra la visualizzazione di default

en: Watermark
it: Filigrana

en: Watermark Font
it: Carattere filigrana

en: Watermark Options
it: Opzioni filigrana

en: White Balance
it: Bilanciamento bianco

en: Width
it: Larghezza

en: X Resolution
it: Risoluzione x

en: Y Resolution
it: Risoluzione y

en: Yes
it: Si

en: You are not allowed to edit this photo.
it: Non sei autorizzato a modificare questa foto.

en: You cannot delete %s, it contains nested galleries.
it: Non puoi eliminare %s, contiene gallerie nidificate.

en: You do not have permission to add children to %s.
it: Non hai il permesso di aggiungere figli a %s.

en: You do not have the facedetect extension enabled in PHP
it: Non hai l'estensione facedetect abilitata in PHP

en: You do not have the opencv extension enabled in PHP
it: Non hai l'estensione opencv abilitata in PHP

en: You have been sent an Ecard. To view the Ecard, you must be able to view text/html messages in your mail reader. If you are viewing this message, then most likely your mail reader does not support viewing text/html messages.
it: Hai mandato un ecard. Per visualizzare l'ecard, devi essere in grado di vedere messaggi text/html nel tuo lettore mail. Se stai vedendo questo messaggio, molto facilmente il tuo lettore mail non support la visualizzazione di messaggi text/html.

en: You have no photo galleries, add one!
it: Non hai gallerie di foto, aggiungine una!

en: You must choose a gallery to move photos to.
it: Devi scegliere una galleria per spostare photo al suo interno.

en: You must configure a VFS backend to use Ansel.
it: E' necessario configurare un backend VFS per usare Ansel.

en: You must enter an e-mail address to send the message to.
it: Devi inserire un indirizzo e-mail per mandargli un messaggio.

en: You must enter your e-mail address.
it: Devi specificare il tuo indirizzo e-mail.

en: You must provide a display name for your new gallery.
it: Devi fornire un nome da visualizzare per le tue nuove gallerie.

en: You must specify a valid directory.
it: Devi specificare una directory valida.

en: You must specify a valid username and password.
it: Devi specificare nome utente e password validi.

en: Zip File Upload
it: File zip caricato

en: _Galleries
it: _Gallerie

en: _My Galleries
it: Galleria _Personali

en: _New Gallery
it: _Nuova Galleria

en: _Print
it: _Stampa

en: category
it: categoria

en: height
it: altezza

en: image
it: immagine

en: none
it: nessuno

en: of
it: di

en: owner
it: proprietario

en: width
it: larghezza
