Horde 3.0-cvs - en to sv translation catalogue (396 entries)

en: "%s" is not a directory.
sv: '%s' är inte en katalog

en: %d images were successfully extracted and uploaded.
sv: %d bilder extraherades och laddades upp.

en: %s Galleries
sv: %s gallerier

en: %s images
sv: %s bilder

en: %s pixels
sv: %s pixlar

en: %s sec
sv: %s sekunder

en: %s to %s of %s subgalleries
sv: %s till %s av %s undergallerier

en: %s's Galleries
sv: %s's gallerier

en: '%s' is an invalid unique name; it may already be taken. Please choose a different unique name.
sv: '%s' är ett felaktigt namn; det kanske redan används. Var god välj

en: (must be unique)
sv: (måste vara unikt)

en: 1 Gallery
sv: 1 galleri

en: 1 image
sv: 1 bild

en: 1 image was successfully extracted and uploaded.
sv: 1 bild extraherades och laddades upp.

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: 1 second
sv: 1 sekund

en: 10 seconds
sv: 10 sekunder

en: 15 seconds
sv: 15 sekunder

en: 2 seconds
sv: 2 sekunder

en: 3 seconds
sv: 3 sekunder

en: 30 seconds
sv: 30 sekunder

en: 4 seconds
sv: 4 sekunder

en: 45 seconds
sv: 45 sekunder

en: 5 seconds
sv: 5 sekunder

en: Access denied deleting gallery %s.
sv: Behörighet saknas att radera galleri %s.

en: Access denied deleting image %s.
sv: Behörighet saknas att radera bild %s.

en: Access denied downloading %s.
sv: Behörighet saknas att ladda ner %s.

en: Access denied editing galleries.
sv: Behörighet saknas att ändra gallerier.

en: Access denied saving gallery %s.
sv: Behörighet saknas att spara galleri %s.

en: Access denied saving image to %s.
sv: Behörighet saknas att spara bild till %s.

en: Access denied setting captions for %s.
sv: Behörighet saknas att sätta rubriker för %s.

en: Add Image
sv: Lägg till bild

en: Add Subgallery
sv: Lägg till undergalleri

en: Adding A New Gallery
sv: Lägger till nytt galleri

en: Adding A Subgallery to %s
sv: Lägger till undergalleri till %s

en: Adding subdirectories:
sv: Lägger till underkataloger:

en: After
sv: efter

en: All
sv: Alla

en: An error occurred counting galleries: %s
sv: Fel vid räkning av gallerier: %s

en: An error occurred listing galleries: %s
sv: Fel vid listning av gallerier: %s

en: Aperture
sv: Bländare

en: Are you sure you want to delete all of the images in this gallery?
sv: Är du säker att du vill radera alla bilder i aktuellt galleri?

en: Are you sure you want to delete the selected images?
sv: Är du säker att du vill radera valda bilder?

en: Are you sure you want to delete this gallery? All images in it will be deleted.
sv: Är du säker att du vill radera aktuellt galleri? Alla bilder kommer att raderas.

en: Ascending
sv: Stigande

en: Attempt to edit a non-existent share.
sv: Försök att ändra en utdelning som inte finns.

en: Automatically generate unique name for new galleries?
sv: Generera iautomatiskt unika namn på nya gallerier?

en: Av-priority
sv: Av-prioritet

en: Before
sv: Före

en: Begins With
sv: Börjar med

en: Between
sv: Mellan

en: Blend
sv: Sammansmältning

en: Blinds
sv: Sammansmälter

en: Bottom
sv: Botten

en: Camera Make
sv: Kameramärke

en: Camera Model
sv: Kameramodell

en: Camera Orientation
sv: Kameraorientering

en: Can't get unknown file type '%s'.
sv: Kan inte hämta okänd filtyp '%s'.

en: Cancel Change
sv: Avbryt ändring

en: Caption
sv: Rubrik

en: Caption Editor
sv: Rubrikeditor

en: Captions
sv: Rubriker

en: Captions Saved.
sv: Rubriker sparade.

en: Category
sv: Kategori

en: Center
sv: Centrerad

en: Change your display options.
sv: Ändra visningsinställningar.

en: Change your gallery creation options.
sv: Ändra inställningar för hur gallerier skapas.

en: Change your gallery sorting options.
sv: Ändra inställningar för sortering av gallerier.

en: Checkerboard
sv: Sckackbräde

en: Choose an existing gallery
sv: Välj ett befintligt galleri

en: Cloudy
sv: Molningt

en: Comments:
sv: Kommentarer:

en: Compulsory Flash
sv: Tvingande blixt

en: Contains
sv: Innehåller

en: Copied %s to %s.
sv: Kopierade %s till %s.

en: Copy
sv: Kopiera

en: Couldn't list galleries.
sv: Kan inte visa gallerier.

en: Couldn't read command-line options.
sv: Kunde inte läsa kommandoraden.

en: Create
sv: Skapa

en: Create a new Gallery
sv: Skapa nytt galleri

en: Create a new gallery instead
sv: Skapa nytt galleri istället

en: Created
sv: Skapad

en: Crop
sv: Beskära

en: Crop Image
sv: Beskär bild

en: Cropped
sv: Beskuren

en: Custom Watermark
sv: Vattenmärke

en: Custom watermark to use for images
sv: Vattenmärke som läggs till på bilder

en: Date Created
sv: Datum skapad

en: Date Field
sv: Datumfält

en: Date Fields
sv: Datumfält

en: Date Image Digitized
sv: Datum bild digitaliserades

en: Date Image Modified
sv: Datum bild ändrad

en: Date Image Taken
sv: Datum bild tagen

en: Date Modified
sv: Datum ändrar

en: Date Operator
sv: Datum operator

en: Date Uploaded
sv: Datum uppladdad

en: Default sorting criteria:
sv: Förvald sorteringsordning:

en: Default sorting direction:
sv: Förvald sorteringsriktning:

en: Delay
sv: Fördröjning

en: Delete
sv: Radera

en: Delete Gallery
sv: Radera galleri

en: Deleted the image.
sv: Raderade bilden.

en: Descending
sv: Fallande

en: Description
sv: Beskrivning

en: Display Options
sv: Visningsinställningar

en: Displaying from %s to %s of %s galleries
sv: Visar från %s till %s av %s gallerier

en: Displaying from %s to %s of %s groups
sv: Visar från %s till %s av %s grupper

en: Displaying from %s to %s of %s images
sv: Visar från %s till %s av %s bilder

en: Do you want to permanently delete %s?
sv: Vill du radera %s?

en: Does Not Contain
sv: Innehåller inte

en: Doors
sv: Döörar

en: Download
sv: Hämta

en: Download Full Image
sv: Ladda ner bilden

en: Download all images in a .zip file
sv: Ladda ner alla bilder (som en zip-fil)

en: ERROR: %s
sv: Fel: %s

en: Ecard -
sv: E-vukort -

en: Edit
sv: Ändra

en: Edit %s :: %s
sv: Ändra %s :: %s

en: Edit Image
sv: Ändra bild

en: Edit Permissions
sv: Öndra behörighet

en: Edit Permissions for %s
sv: Ändra behörigheter för %s

en: Edit an image
sv: Ändra en bild

en: Edit properties :: %s
sv: Ändra egenskaper :: %s

en: Empty Gallery
sv: Töm galleri

en: End Date
sv: Slutdatum

en: Ends With
sv: Slutar med

en: Error accessing %s: %s
sv: Fel vid åtkomst av %s: %s

en: Exposure
sv: Exponering

en: Exposure Bias
sv: Diagonal exponering

en: Exposure Mode
sv: Exponeringsläge

en: F-Number
sv: F-nummer

en: File %s
sv: Fil %s

en: File Size
sv: Filstorlek

en: File to upload
sv: Fil att ladda upp

en: Filename
sv: Filnamn

en: Flash
sv: Blixt

en: Flash Setting
sv: Blixtinställning

en: Flash, Auto-Mode
sv: Blixt, automatisk

en: Focal Length
sv: Brännvidd

en: Focal Length (35mm equiv)
sv: Brännvidd (35 mm)

en: Forward direction
sv: Riktning framåt

en: Galleries
sv: Gallerier

en: Galleries grouped by %s
sv: Gallerier grupperade på %s

en: Galleries in category %s
sv: Gallerier med kategori %s

en: Gallery
sv: Galleri

en: Gallery Category
sv: Kategori

en: Gallery Description
sv: Beskrivning

en: Gallery Display Name
sv: Namn

en: Gallery List
sv: Gallerilista

en: Gallery Name
sv: Gallerinamn

en: Gallery Options
sv: Galleriinställningar

en: Gallery Owner
sv: Ägare

en: Gallery Short Name
sv: Kortnamn

en: Gallery Short Name (must be unique)
sv: Kortnamn (måste vara unikt)

en: Gallery Unique name '%s' already exists.
sv: Unikt namn '%s' finns redan.

en: Gallery Unique name is already taken.
sv: Unikt namn på galleri finns redan.

en: Gallery names must be non-empty
sv: Namn på galleri får inte vara tomt

en: Gallery not found.
sv: Galleri saknas.

en: Gallery re-ordered.
sv: Galleri omsorterat.

en: Grayscale
sv: Gråskala

en: Group galleries by
sv: Grupper gallerier på

en: Height
sv: Höjd

en: Horizontal Alignment
sv: Horisontell justering

en: ISO Setting
sv: ISO inställning

en: Image
sv: Bild

en: Image Details
sv: Bilddetaljer

en: Image Type
sv: bildtyp

en: Image names must be non-empty
sv: Namn på bild får inte vara tomt

en: Image not found.
sv: Bild saknas.

en: Invalid gallery '%s' specified.
sv: Felaktig galleri '%s' angivet.

en: Invalid gallery specified.
sv: Felaktig galleri angivet.

en: Is
sv: Är

en: Is Not
sv: Är inte

en: Large
sv: Stor

en: Left
sv: Vänster

en: Left X
sv: Vänster X

en: Listing Gallery/Name
sv: Lista galleri/namn

en: Listing images in %s
sv: Visar bilder i %s

en: Logged in successfully as '%s'.
sv: Loggade in som '%s'.

en: Login is incorrect.
sv: Felaktig inloggning.

en: Login to %s
sv: Logga in på %s

en: Lower Y
sv: Minska Y

en: Make this the default image for this gallery?
sv: Sät bilden som default för aktuellt galleri?

en: Manual
sv: Manuell

en: Matched %s images
sv: Matchade %s bilder

en: Matched 1 image
sv: Matchade 1 bild

en: Middle
sv: Mitten

en: Mirror
sv: Spegla

en: Mirrored
sv: Speglad

en: Modified
sv: Ändrad

en: Modify
sv: Ändra

en: Modify Gallery
sv: Ändra galleri

en: Modifying: %s
sv: Ändrar: %s

en: Move
sv: Flytta

en: Moved %s to %s.
sv: Flyttade %s till %s.

en: Multiple Images
sv: Flera bilder

en: My Galleries
sv: Mina gallerier

en: Name
sv: Namn

en: New Gallery Description
sv: Ny beskrivinig på galleri

en: New Gallery Title
sv: Titel på nytt galleri

en: Next
sv: Nästa

en: No
sv: Nej

en: No Flash
sv: Ingen blixt

en: No Gallery Name Specified.
sv: Inget namn angivet.

en: No Gallery Unique Name Specified.
sv: Inget unikt namn angivet.

en: No file specified
sv: Inget fil angiven

en: None
sv: Ingen

en: Normal (O deg)
sv: Normal (O grader)

en: Not defined
sv: Inte definierad

en: Not found or error accessing gallery.
sv: Saknas eller fel vid årkomst av galleri.

en: Number of galleries per page
sv: Antal gallerier per sida

en: Number of groups per page
sv: Antal grupper per sida

en: Number of images per page
sv: Antal bilder per sida

en: Number of images per row
sv: Antal bilder per rad

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
sv: Endast ägare eller systemadministratör kan ändra ägare eller behörigheter på en utdelning

en: Original
sv: Orginal

en: Other
sv: Annan

en: Other Options
sv: Andra inställningar

en: Owner
sv: Ägare

en: Partial
sv: Delvis

en: Password
sv: Lösenord

en: Permissions
sv: behörigheter

en: Photo Upload
sv: Bild uppladdad

en: Pinwheel
sv: Vindsnurra

en: Pixelate
sv: Punktvis

en: Play
sv: Starta

en: Please enter your Username and Password.
sv: Ange ditt användarnamn och lösenord.

en: Press the 'Back' button and try again.
sv: Tryck på 'Tillbaka' och försök igen.

en: Preview changes for %s :: %s
sv: Förhandsgranska ändringar för %s :: %s

en: Previous
sv: Föregående

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print on Shutterfly
sv: Skriv ut hos Shutterfly

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Publish to %s
sv: Publicera till %s

en: Publish your photos to %s on %s.
sv: Publicera dina bilder till %s på %s.

en: Rain
sv: Regn

en: Random
sv: Slumpvis

en: Random gallery
sv: Slumpvis galleri

en: Random photo
sv: Slumpvis bild

en: Re-order the images in %s
sv: Ändra ordning på bilder i %s

en: Red Eye
sv: Röda ögon

en: Red Eye, Auto-Mode
sv: Röda ögon, automatiskt

en: Red Eye, Compulsory Flash
sv: Röda ögon, Tvingande blixt

en: Refresh Gallery View
sv: Förnya gallerivy

en: Refresh List
sv: Förnya lista

en: Reorder
sv: Ändra ordning

en: Reorder Gallery
sv: Ändra ordning på galleri

en: Resize selection
sv: Ändra storlek på markering

en: Reverse direction
sv: Omvänd riktning

en: Right
sv: Höger

en: Right X
sv: Höger X

en: Rotate 180
sv: Rotera 180

en: Rotate Left
sv: Rotera vänster

en: Rotate Right
sv: Rotera höger

en: Save
sv: Spara

en: Save Captions
sv: Spara rubriker

en: Save Change
sv: Spara ändring

en: Save Gallery
sv: Spara galleri

en: Save Image
sv: Spara bild

en: Screen Image Height
sv: Skärmbilds höjd

en: Screen Image Width
sv: Skärmbilds bredd

en: Search
sv: Sök

en: Search Type
sv: Sök på

en: Search for Images
sv: Sök efter bilder

en: Select All
sv: Välj alla

en: Select None
sv: Välj ingen

en: Select the Gallery to publish images to
sv: Välj galleri att publicera bilder till

en: Select: %s, %s
sv: Välj: %s, %s

en: Selected images to
sv: Vald bild till

en: Send
sv: Skicka

en: Send Ecard :: %s
sv: Skiva e-vykort :: %s

en: Send as Ecard
sv: Skicka som e-vykort

en: Send ecard to the following address:
sv: Skicka e-vykort till följande adresser:

en: Set Permissions
sv: Sätt behörigheter

en: Show EXIF data
sv: Visa EXIF-infromation

en: Single Image
sv: Enkel bild

en: Slide
sv: Bild

en: Slide Show
sv: Bildspel

en: Slide show
sv: Bildspel

en: Slide show for %s
sv: Bildspel för %s

en: Slide show is running
sv: Bildspel är aktivt

en: Small
sv: Liten

en: Snow
sv: Snö

en: Sort Direction
sv: Sorteringsriktning

en: Sort Options
sv: Sorteringsinställningar

en: Sort by Description
sv: Sortera på beskrivning

en: Sort by Name
sv: Sortera på namn

en: Specified screen image height is too large, value has been set to %s
sv: Angivet värde på skärmbilds höjd är för stort. Värdet har ändrats till %s

en: Specified screen image height is too small, value has been set to %s
sv: Angivet värde på skärmbilds höjd är för litet. Värdet har ändrats till %s

en: Specified screen image width is too large, value has been set to %s
sv: Angivet värde på skärmbilds bredd är för stort. Värdet har ändrats till %s

en: Specified screen image width is too small, value has been set to %s
sv: Angivet värde på skärmbilds bredd är för litet. Värdet har ändrats till %s

en: Specified thumbnail height is too large, value has been set to %s
sv: Angivet värde på miniatyrbilds höjd är för stort. Värdet har ändrats till %s

en: Specified thumbnail height is too small, value has been set to %s
sv: Angivet värde på miniatyrbilds höjd är för litet. Värdet har ändrats till %s

en: Specified thumbnail width is too large, value has been set to %s
sv: Angivet värde på miniatyrbilds bredd är för stort. Värdet har ändrats till %s

en: Specified thumbnail width is too small, value has been set to %s
sv: Angivet värde på miniatyrbilds bredd är för litet. Värdet har ändrats till %s

en: Start Date
sv: Startdatum

en: Stop
sv: Stoppa

en: Storing image '%s'...
sv: Sparar bild '%s'...

en: Stretch
sv: Sträck

en: Subgalleries of %s
sv: Undergalleri till %s

en: Subgallery
sv: Undergalleri

en: Successfully added %d image(s) (%s) to gallery '%s' from '%s'.
sv: La till %d bild(er) (%s) till galleri '%s' från '%s'.

en: Successfully added image '%s' to gallery '%s'.
sv: La till bild '%s' till galleri '%s'.

en: Successfully deleted %s.
sv: '%s' raderades.

en: Sunny
sv: Soligt

en: Text Field
sv: Textfält

en: Text Fields
sv: Textfält

en: Text Operator
sv: Text operator

en: Text Value
sv: Textvärde

en: The directory '%s' doesn't exist.
sv: Katalogen '%s' existerar inte.

en: The directory '%s' had no valid images.
sv: Katalogen '%s' saknar godkända bilder.

en: The directory '%s' is empty.
sv: Katalogen '%s' är tom.

en: The file '%s' doesn't exist.
sv: Filen '%s' finns inte.

en: The file you uploaded does not appear to be a valid image.
sv: Filen verkar inte vara en godkänd bild-fil.

en: The gallery "%s" (%s) was created successfully.
sv: Galleri '%s' (%s) skapades.

en: The gallery "%s" could not be created: %s
sv: Galleri '%s' kunde inte skapas: %s

en: The gallery "%s" couldn't be created: %s
sv: Galleri '%s' kunde inte skapas: %s

en: The gallery "%s" was created successfully.
sv: Galleri '%s' skapades.

en: The gallery was saved.
sv: Galleri sparades.

en: The image was saved.
sv: Bilden sparades.

en: The slide show is stopped, click [Play] to resume.
sv: Bildspelet är stoppat, klicka på [Starta] för att starta igen.

en: The target gallery was not found.
sv: Målgalleri saknas.

en: The uploaded file appears to be empty. It may not exist on your computer.
sv: Uppladdad fil verkar vara tom. Den kanske inte finns på din dator.

en: There are no images in %s to download.
sv: Det finns inga bilder i %s att ladda ner.

en: There are no images in this gallery to show.
sv: Det finns inga bilder i aktuellt galleri.

en: There are no images in this gallery.
sv: Det finns inga bilder i aktuellt galleri.

en: There are no photo galleries available.
sv: Inget galleri tillgängligt.

en: There was a problem adding the image '%s' to gallery '%s'.
sv: Problem med att lägga till '%s' till galleri '%s'.

en: There was a problem copying "%s": %s
sv: Problem vid kopiering av '%s': %s

en: There was a problem deleting "%s": %s
sv: Problem vid radering av '%s': %s

en: There was a problem deleting %s: %s
sv: Problem vid radering av '%s': %s

en: There was a problem deleting %s: %s.
sv: Problem vid radering av '%s': %s

en: There was a problem deleting images: %s
sv: Problem vid radering av bilder: %s

en: There was a problem moving "%s": %s
sv: Problem vid flytt av '%s': %s

en: There was a problem saving the image: %s
sv: Fel uppstod när bilden skulle sparas: %s

en: There was a problem uploading the image.
sv: Fel vid uppladdning av bilden.

en: There was a problem uploading the image: %s
sv: Fel vid uppladdning av bilden: %s

en: There was an error processing the uploaded archive: %s
sv: Fel vid bearbetning av det uppladdade arkivet: %s

en: There was an error sending your message: %s
sv: Det uppstod ett fel vid skickning av ditt meddelande: %s

en: Thumbnail
sv: Miniatyrbild

en: Thumbnail Height
sv: Miniatyrbild, höjd

en: Thumbnail Width
sv: Miniatyrbild, bredd

en: Tiny
sv: Liten

en: Today
sv: Idag

en: Transition
sv: Övergång

en: Tv-priority
sv: Tv-prioritet

en: Uncalibrated
sv: Okalibrerad

en: Undo Changes
sv: Ångra ändringar

en: Unfiled
sv: Ej kategoriserad

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown gallery
sv: Okänt galleri

en: Unnamed
sv: Namnlös

en: Untitled
sv: Namnlos

en: Updated %s.
sv: Uppdaterad %s.

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Upload Photos to %s
sv: Ladda upp bilder till %s

en: Upload new images
sv: Ladda upp nya bilder

en: Upsidedown
sv: Upp och ner

en: Upsidedown Mirrored
sv: Upp och ner, spegelvänd

en: Use Default
sv: Använd förvalt

en: Use the following return address:
sv: Använd följande avsändaradress:

en: User Comment
sv: Kommentar

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username and Password are incorrect.
sv: Felaktigt användarnamn och/eller lösenord.

en: Username or password is incorrect.
sv: Felaktigt användarnamn och/eller lösenord.

en: Vertical Alignment
sv: Vertikal justering

en: View %s
sv: Visa %s

en: View Photo
sv: Visa bild

en: Watermark
sv: Vattenmärke

en: Watermark Font
sv: Vattenmärke, typsnitt

en: White Balance
sv: Vitbalans

en: Width
sv: Bredd

en: X Resolution
sv: X-upplösning

en: Y Resolution
sv: Y-upplösning

en: Yes
sv: Ja

en: Yes, and don't prompt to change it
sv: Ja, och fråga inte om att ändra

en: Yesterday
sv: i går

en: You are not allowed to edit this image.
sv: Du har inte behörighet att redigera aktuell bild.

en: You cannot add photos in that gallery.
sv: Du kan inte lägga till bilder i galleriet.

en: You cannot add photos to the gallery '%s'.
sv: Du kan inte lägga till bilder i galleri '%s'.

en: You cannot delete %s, it contains nested galleries.
sv: Du kan inte radera %s, det innehåller gallerier.

en: You do not have permission to add children to %s.
sv: Du har inte behörighet att lägga till barnd till %s.

en: You do not have permission to empty %s.
sv: Behörighet saknas för att tömma %s.

en: You do not have permission to view this gallery.
sv: Du har inte behörighet att visa aktuellt galleri.

en: You must choose a gallery to copy images to.
sv: Välj galleri att kopiera bilder till

en: You must choose a gallery to move images to.
sv: Välj galleri att flytta bilder till

en: You must enter an e-mail address to send the message to.
sv: Du måste ange en e-postadress att skicka meddelandet till.

en: You must enter your e-mail address.
sv: Du måste ange din e-postadress.

en: You must provide a display name for your new gallery.
sv: Du måste ange ett namn på ditt nya galleri.

en: You must specify a valid directory.
sv: Välj en godkänd katalog.

en: You must specify a valid username and password.
sv: Du måste ange ett godkänt användarnamn och lösenord.

en: Zip File Upload
sv: ZIP-fil uppladdad

en: Zoom
sv: Zooma

en: _Galleries
sv: _Galleri

en: _My Galleries
sv: _Mina gallerier

en: _New Gallery
sv: _Nytt galleri

en: _Search
sv: _Sök
