ansel 1.0-cvs - en to tr translation catalogue (587 entries)

en: "%s" is not a directory.
tr: "%s" Bir dizin değil.

en: %d Gallery | %d Galleries
tr[0]: %d Galeri

en: %d Group | %d Groups
tr[0]: %d Grup

en: %d Item | %d Items
tr[0]: %d Öğe

en: %d bytes
tr: %d bayt

en: %d comment | %d comments
tr[0]: %d Yorum

en: %d gallery | %d galleries
tr[0]: %d galerı

en: %d item | %d items
tr[0]: %d öğe

en: %d photo | %d photos
tr[0]: %d fotoğraf

en: %d photo was uploaded. | %d photos were uploaded.
tr[0]: %d fotoğraflar yüklendi.

en: %d pixels
tr: %d piksel

en: %d to %d of %d Galleries
tr: %d - %d / %d galeri

en: %d to %d of %d Groups
tr: %d - %d / %d Gruplar

en: %d to %d of %d Items
tr: %d - %d / %d fotoğraf

en: %s :: Sort
tr: %s :: Sırala

en: %s from %s
tr: %s / %s

en: %s sec
tr: %s san.

en: %s's Galleries
tr: %s'in galerileri

en: %s: faces %s
tr: %s: %s Sima

en: -a, --add[=filename]         Add local file to selected gallery
tr: -a, --add[=dosyaadı]          Yerel dosyayı secilmiş galeriye ekle

en: -c, --create[=name/description/owner]
                                 Create gallery (and use it)  Combined with -g to create a subgallery.
tr: -c, --create[=ad/başlık/sahibi]
                                 Galerie oluştur (ve kullan)  -g ile beraber alt galeri oluşturulur

en: -d, --dir[=directory]        Add all files from the directory to the selected
                                 gallery
tr: -d, --dir[=dizin]        Dizinden tüm dosyaları seçilmiş galeriye ekle

en: -d, --dir[=directory]        Recursively add all files from the directory, creating
                                 a gallery for each directory
tr: -d, --dir[=dizin]        Dizinden altdizinlere inerek tüm dosyaları ekle, eklerken
                                 her dizin için galeri oluştur

en: -g, --gallery[=shortname]    Select gallery to use
tr: -g, --gallery[=kısaad]      Kullanılacak galeri seç

en: -h, --help                   Show this help
tr: -h, --help                     Bu yardımı göster

en: -k, --keep                   Do not delete empty galleries after import is complete.
tr: -k, --keep                  Yükleme işinden sonra boş galerileri silme

en: -l, --list                   List galleries or photos (if combined with -g)
tr: -l, --list                   Galeri veya fotoğrafları listele (-g ile beraber kullanıldığında)

en: -p, --password[=password]    Horde login password
tr: -p, --password[=şifre]      Horde-Şifresi

en: -r, --remotehost[=url]       The url of the remote rpc server.
tr: -r, --remotehost[=url]       Erisilmesi istenen rpc serverin url adresi.

en: -t, --caption[=caption]      Caption for photo (if combined with -a)
tr: -t, --caption[=başlık]      Fotoğraf için başlık (-a ile beraber kullanıldığında)

en: -u, --username[=username]    Horde login username
tr: -u, --username[=kullanıcıadı]  Horde kullanıcı adı

en: 90 deg CCW
tr: 90° Saat Yönünün ters yönde

en: 90 deg CCW Mirrored
tr: 90° saat yönünde döndürerek yansıt

en: 90 deg CW
tr: 90° Saat Yönünde

en: 90 deg CW Mirrored
tr: 90° saat yönünün tersi yönüne yansıt

en: A Lightbox Inspired Style (Drop Shadows, No Background)
tr: Lightbox'a benzyen stil (Arkapanosu olmayan)

en: A Lightbox Inspired Style (No Background)
tr: Lightbox'a benzeyen stil (Arkapanosuz)

en: A Lightbox Inspired Style (White Background)
tr:  Lightbox'a benzeyen stil (Beyaz arkapanolu)

en: A gallery to add this photo to is required.
tr: Resmi eklemek istediğiniz galeri belirtilmeli.

en: Access denied adding a gallery to "%s".
tr: Galeriyi "%s" eklerken erişim engellendi.

en: Access denied adding photos to "%s".
tr: Fotoğrafı "%s" eklerken erişim engellendi.

en: Access denied adding tags to this gallery.
tr: Bu galeriye anahtarsözcük kaydedilmesine izin verilmedi.

en: Access denied adding tags to this photo.
tr: Bu fotoğrafa anahtarsözcük kaydedilmesine izin verilmedi .

en: Access denied copying photos to "%s".
tr: Fotoğrafı "%s" kayd edilmesine izin verilmedi.

en: Access denied creating new galleries.
tr: Yeni galeri oluşturmaya müsade edilmedi.

en: Access denied deleting galleries.
tr: Galerilerin silinmesine müsade verilmedi.

en: Access denied deleting gallery "%s".
tr: "%s" galerisinin silinmesi izin verilmedi.

en: Access denied deleting photos from "%s".
tr: "%s" fotoğraların silinmesine müsade edilmedi.

en: Access denied downloading photos from "%s".
tr: "%s" den fotoğraların indirilmesine müsade edilmedi.

en: Access denied editing galleries.
tr: Galerilerin düzenlemesine izin verilmedi.

en: Access denied editing gallery "%s".
tr: "%s" galerisini düzenlenmesine müsade edilmedi.

en: Access denied editing the photo.
tr: Fotoğrafın düzenlemesine müsade edilmedi.

en: Access denied moving photos to "%s".
tr: Fotoğrafların "%s" taşınmasına müsade edilmedi.

en: Access denied removing photos from "%s".
tr: "%s" fotoğrafların silinmesine izin verilmedi.

en: Access denied saving gallery "%s".
tr: "%s" galerisini kaydetmeye müsade edilmedi.

en: Access denied saving photo to "%s".
tr: Fotoğrafın "%s" kaydedilmesine izin verilmedi.

en: Access denied setting captions for %s.
tr: %s başlığını velirlenmesine müsade edilmedi.

en: Access denied to gallery "%s".
tr: "%s" galerisine izin verilmedi.

en: Access denied viewing this gallery.
tr: Bu galerinin görüntülenmesine izin verilmedi

en: Access denied viewing this photo.
tr: Bu fotoğrafın görüntülenmesine izin verilmedi.

en: Action was cancelled.
tr: Eylem durduruldu.

en: Actions for Selected Images:
tr: İşaretlenmiş Fotoğraflar için Eylemler

en: Actions:
tr: Eylemler:

en: Add
tr: Ekle

en: Add Content
tr: İçerik ekle

en: Add Photo
tr: Fotoğraf ekle

en: Add a custom face range
tr: Manuel sima ekle

en: Add to bookmarks
tr: Sık kullanılanlara ekle

en: Adding A New Gallery
tr: Yeni galeri ekle

en: Adding A Subgallery to %s
tr: %s'e altgaleri ekle

en: Adding subdirectories:
tr: Altdizinler ekle:

en: Administrators
tr: Administratörler

en: Advertisement content
tr: Reklam içerikleri

en: All
tr: Hepsi

en: All Galleries
tr: Tüm Galeriler

en: All faces
tr: Tüm simalar

en: Allow all ages
tr: Tüm yaşlara müsade et

en: Anyone
tr: Herkes

en: Aperture
tr: Objektif Açıklığı

en: Are you sure you want to delete the selected photos?
tr: Seçilmiş fotoğrafları gerçekten silmek istiyor musun?

en: Artist
tr: Fotoğrafcı

en: Ascending
tr: Yükselen

en: Attempt to edit a non-existent share.
tr: Mevcut olmayan share düzenlenmeye çalışıldı.

en: Authenticated users
tr: Giriş yapmış kullanıcılar

en: Automatically watermark photos?
tr: Otomatik gizli damga girilsin mi?

en: Av-priority
tr: Av-Priorität

en: Average
tr: Ortalama

en: Back to gallery
tr: Galeriye geri dön

en: Bad input.
tr: Yanlış veri.

en: Bottom
tr: Alt

en: Browse
tr: Listele

en: Browse Tags
tr: Anahtarsözcükleri göster

en: Camera Make
tr: Kamerayı üreten

en: Camera Model
tr: Kamera modeli

en: Camera Orientation
tr: Kamera bakışı

en: Can't get unknown file type "%s".
tr: Tanınmamış dosya tipi "%s" düzenlenemiyor.

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel Change
tr: Değişiklikleri İptal Et

en: Cannot read photo signature
tr: Fotoğraf imzası okunamıyor

en: Cannot save photo signature
tr: Fotoğraf imzası kaydedilemedi

en: Cannot store search photo
tr: Arama fotoğrafı kaydedilemedi

en: Caption
tr: Fotoğrafbaşlığı

en: Caption Editor
tr: Fotoğrafbaşlığı için editör

en: Captions Saved.
tr: Fotoğrafbaşlığı kayıt edildi.

en: Category
tr: kategori

en: Center
tr: Ortala

en: Center Weighted Average
tr: Santral Ortalama Ağırlık

en: Change display options such as which view to display by default, how many photos to display on a page, and the default gallery style to use.
tr: Görüntüleme ayarlarını değiştir, örneğin hangi standart görünüm, kaç fotoğraf bir sayfada görüntülensin ve galeri stilini seç gibi.

en: Change options dealing with tags and exif data.
tr: Exif verileri ve anahtarsözcüklerle ilgili ayarları değiş

en: Change properties
tr: Özellikleri değiştir

en: Change your user permission options such as who can download original photos, and what permissions newly created galleries should have by default.
tr: Kullanıcı izinleleri seçeneklerini değiştirin. Örneğin kimler orijinal fotoğrafları indirebilir ve hangi haklar/izinler yeni oluşturulmuş galerilere standart olarak verilsin.

en: Change your watermark options.
tr: Gizli damga ayarlarını değiştir.

en: Changes cancelled.
tr: Değişiklikler iptal edildi.

en: Claim
tr: Bildir

en: Click to add caption...
tr: Başlık eklemek için tıkla...

en: Cloudy
tr: Bulutlu

en: Color Space
tr: Renk alanı

en: Comments:
tr: Yorumlar:

en: Compulsory Flash
tr: Kompulsif Flaş

en: Compulsory Flash, Return light detected
tr: Kompulsif Flaş, Yansıma Işığı bulundu

en: Compulsory Flash, Return light not detected
tr: Kompulsif Flaş, Yansıma Işığı bulunamadı

en: Content Disclaimer
tr: İçerik açıklamaları

en: Content abuse report in %s
tr: %s deki yasa dışı içeriği rapor et

en: Continue - I'm over %d
tr: Devam - %d'den üzereyim

en: Copied %d photo from %s to %s | Copied %d photos from %s to %s
tr[0]: %d fotoğraf %s dan %s kopyalandı

en: Copied %d photo to %s | Copied %d photos to %s
tr[0]: %d fotoğraf %s kopyalandı

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copyright
tr: Telif hakkı

en: Copyright infringement
tr: Telif hakkı ihlali

en: Could not extract exif fields from %s: %s
tr: %s: %s'den exif verileri çıkarılamadı

en: Could not load the gzip extension
tr: Gzip modülü yüklenemedi

en: Could not load the lzf extension
tr: lzf modülü yüklenemedi

en: Could not save gallery, the slug, "%s", already exists.
tr: Galeriyi kaydedemedim. Kullanılan kısa ad, "%s", zaten mevcut

en: Couldn't list galleries.
tr: Galeriler listelenemedi.

en: Couldn't read command-line options.
tr: Komut satırı seçenekleri okunamadı.

en: Create
tr: Oluştur

en: Create a new face
tr: Yeni sima oluştur

en: Create a new gallery
tr: Yeni galeri oluştur:

en: Create a new gallery:
tr: Yeni bir galeri oluştur:

en: Create a subgallery
tr: Altgaleri oluştur

en: Created:
tr: Oluşturulma:

en: Creating gallery: "%s"
tr: Galeri oluşturuluyor: "%s"

en: Crop
tr: Kes

en: Custom
tr: Özel

en: Custom Watermark
tr: Özel gizli damga

en: Custom text to display describing your galleries. This will be displayed in place of your username when grouping galleries by username.
tr: Galerinizi tarif eden özgür yazı. Kullanıcı adına göre gruplaştırıldığında kullanıcı adınız yerine gösterileçektir.

en: Custom watermark to use for photos
tr: Fotoğraflarda kullanılması için özel gizli damga

en: Date
tr: Tarih

en: Date Photo Digitized
tr: Dijitalleştirme tarihi

en: Date Photo Modified
tr: Fotoğrafın değişitirilme tarihi

en: Date Photo Taken
tr: Çekiliştarihi

en: Default
tr: Standart

en: Default category for galleries
tr: Galeriler için standart kategori

en: Default style for galleries
tr: Galeriler için standart stil

en: Delete
tr: Sil

en: Delete face
tr: Simayı sil

en: Deleted the photo.
tr: Fotoğraf silindi.

en: Deleting empty gallery, "%s"
tr: Silinecek boş galeri: "%s"

en: Descending
tr: Azalan

en: Desired dimensions:
tr: İstenilen ebat:

en: Display Mode
tr: Görüntüleme modu

en: Display Options
tr: Görüntüleme Ayarları

en: Do you know someone in this photo?
tr: Bu fotoğrafta birisini tanıyor musunuz?

en: Do you really want to report this gallery?
tr: Bu galeriyi gerçekten rapor etmek istiyor musun?

en: Do you really want to report this photo?
tr: Bu fotoğrafı gerçekten bildirmek istiyor musunuz?

en: Do you want to permanently delete "%s"?
tr: "%s" Tamamen silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Done
tr: Bitti

en: Download Original Photo
tr: Orijinal fotoğrafı indir

en: Download as zip file
tr: Zip dosyası olarak indir

en: Drag photos to the desired sort position.
tr: Sıralamak istediğiniz şekilde fotoğrafları yerleştirin.

en: ERROR: %s
tr: HATA: %s

en: Ecard -
tr: E-Kartpostal -

en: Edit
tr: Değiştir

en: Edit %s :: %s
tr: %s değiştir :: %s

en: Edit Dates
tr: Tarihleri düzenle

en: Edit Permissions
tr: İzinleri değiştir

en: Edit Permissions for %s
tr: '%s' izinlerini değiştir

en: Edit Photo
tr: Fotoğrafı düzenle

en: Edit a photo
tr: Bir fotoğrafı düzenle

en: Edit face region
tr: Sima alanını düzenle

en: Edit faces
tr: Simaları düzenle

en: Edit properties :: %s
tr: Özellikleri değiştir :: %s

en: Editing dates for the following images
tr: Şu fotoğrafların tarihleri düzenlenecek

en: Embed:
tr: Göm:

en: Empty
tr: Boşalt

en: Error accessing %s: %s
tr: %s erişimde hata oluştu: %s

en: Error retrieving feed
tr: Feed okunurken hata oluştu

en: Existing galleries:
tr: Var olan galeriler:

en: Exposure
tr: Poz

en: Exposure Bias
tr: Poz Meyili

en: Exposure Mode
tr: Poz Modu

en: Exposure Time
tr: Poz Süresi

en: Extracted exif fields from %s
tr: %s'den exif verilierini oku

en: F-Number
tr: F-Numarası

en: Face
tr: Sima

en: Face does not exist
tr: Sima bulunamadı

en: Face driver does not exist.
tr: Sima tanıma mekanizması için sürüçü mevcut değil.

en: Face name to search
tr: Aranması istenen simaadı

en: Face name was not reported.
tr: Der Gesichtername wurde nicht gespeichert.

en: Face successfuly created
tr: Sima başarıyla oluşturuldu

en: Face successfuly updated
tr: Sima başarıyla düzenlendi

en: Face to search for
tr: Aranması istenilen sima

en: Faces
tr: Simalar

en: File %s
tr: Dosya %s

en: File Size
tr: Dosya boyutu

en: File not found.
tr: Dosya bulunamadı.

en: File to upload
tr: Yüklenecek dosya

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Find faces
tr: Sima bul

en: Find other photos this face appears in
tr: Bu simanın bulunduğu diğer fotoğrafları bul

en: Find similar
tr: Benzer ara

en: Flash
tr: Flaş

en: Flash Setting
tr: Flaş Ayarları

en: Flash, Auto-Mode
tr: Flaş, Oto-Modu

en: Flash, Auto-Mode, Return light detected
tr: Flaş, Oto-Modu, Yansıtma Işığı Bulundu

en: Flash, Auto-Mode, Return light not detected
tr: Flaş, Oto-Modu, Yansıtma Işığı Bulunamadı

en: Flip
tr: Çevir

en: Fluorescent
tr: Floresan Işık

en: Focal Length
tr: Odaklama Mesafesi

en: Focal Length (35mm equiv)
tr: Brennweite (entsprechend KB)

en: From galleries of %s
tr: %s'in galerilerinden

en: From my galleries
tr: Benim galerilerimden

en: From:
tr: Gönderen:

en: Galleries
tr: Galeriler

en: Galleries grouped by %s
tr: %s göre gruplaştırılmış galeriler

en: Galleries in category "%s"
tr: Kategoride galeri "%s"

en: Gallery
tr: Galeri

en: Gallery %s not found.
tr: %s galerisi bulunamadı.

en: Gallery Actions
tr: Galeri Eylemleri

en: Gallery Ages
tr: Galeri Yaşı

en: Gallery Category
tr: Galeri kategorisi

en: Gallery Description
tr: Galeri-Tanımlaması

en: Gallery Display Name
tr: Galeri Görüntüleme Adı

en: Gallery Id
tr: Galeri-Id'si

en: Gallery List
tr: Galeri Listesi

en: Gallery Name
tr: Galeri adı

en: Gallery Parent
tr: Üst galeri

en: Gallery Properties
tr: Galeri Özellikleri

en: Gallery Slug
tr: Kısa Galeri Adı

en: Gallery Tags
tr: Galerinin Anahtarsözcükleri

en: Gallery does not exist.
tr: Galeri mevcut değil.

en: Gallery sorted.
tr: Galeri yeniden düzenlendi.

en: Gallery was not reported.
tr: Bu galeri rapor edilmedi.

en: Gallery was reported.
tr: Bu galeri rapor edildi.

en: General Options
tr: Genel Seçenekler

en: Giant
tr: Çok Büyük

en: Grayscale
tr: Gri Ton

en: Group By Date
tr: Tarihe Göre Gruplaştır

en: Group by:
tr: Gruplaştır:

en: Group galleries by
tr: Galerileri gruplaştır

en: Height
tr: Boy

en: Horizontal Alignment
tr: Yatay hizalandır

en: I know who is on one of your photos
tr: Fotoğraflarının birinde birisini tanıyorum

en: ISO Setting
tr: ISO-Ayarları

en: Image not found.
tr: Fotoğraf bulunamadı.

en: Images in this gallery
tr: Bu galerideki fotoğraflar

en: Incomplete photo
tr: Tam olmayan fotoğraf

en: Invalid gallery "%s" specified.
tr: Gecersiz Galeri "%s" belirtildi.

en: Invalid gallery specified.
tr: Gecersiz galeri belirtildi.

en: Landscape
tr: Manzara

en: Large
tr: Büyük

en: Last Modified
tr: Son Değiştirme

en: Learn how to publish photos directly from Windows.
tr: Fotoğrafları Windows'dan direk yüklemeyi öğren.

en: Left
tr: Sol

en: Lightbox with Polaroids (No Background)
tr: Polaroidlı Lightbox (Arka panosuz)

en: Links
tr: Linkler

en: Listing Gallery/Name
tr: Galerilistesi/Ad

en: Listing photos in %s
tr: Fotoğraflı %s göster

en: Loading ...
tr: Yükleniyor ...

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Logged in successfully as "%s".
tr: Başarı ile "%s" olarak giriş yapıldı.

en: Login is incorrect.
tr: Giriş bilgileri yanlış.

en: Login to %s
tr: %s giriş yap

en: Make this the default photo for this gallery?
tr: Bu galeri için standard fotoğraf olarak kullanılsın mı?

en: Manual
tr: Manuel

en: Manual face selection
tr: Kendiniz sima seçin

en: Maximum file size:
tr: Maksimum dosya ebatı:

en: Maximum number of faces
tr: Maksimum sima sayısı

en: Maximum number of galleries
tr: Maksimum galeri sayısı

en: Maximum number of photos
tr: Maksimum fotoğraf sayısı

en: Maximum number of photos to display (0 means unlimited)
tr: Görüntülemek istediğiniz maksimum fotoğraf sayısı (0 = sınır yok)

en: Maximum photo size:
tr: Maksimum dosya boyutu:

en: Maximum photo size: %s; with a total of: %s
tr: Maksimum fotoğraf ebatı: %s; tüm boyutu: %s

en: Medium
tr: Orta

en: Metering Mode
tr: Ölcüm modu

en: Mirror
tr: Yansıtmak

en: Mirrored
tr: Yansıtılmış

en: Missing container parameter.
tr: Konteyner parametresi eksik

en: Modified
tr: Son Değiştirme

en: Modifying: %s
tr: Değiştiriliyor: %s

en: More then one face found in photo. Please note that you can search only one faceat a time.
tr: Birden fazla sima bulundu. Lütfen birden fazla sima aramanız mümkün olmadığını göz önünde bulundurun.

en: Move
tr: Taşı

en: Moved %d photo from "%s" to "%s" | Moved %d photos from "%s" to "%s"
tr[0]: %d Fotoğraf "%s"'dan "%s"'a taşındı

en: Multiple Photos
tr: Birden fazla fotoğraf

en: My Galleries
tr: Benim Galerilerim

en: My Photos :: Add Content
tr: Benim Fotoğraflarım :: İçerik Ekle

en: Name
tr: Ad

en: Named faces
tr: İsim verilmiş simalar

en: New Gallery Description
tr: Yeni Galeri-Tanımı

en: New Gallery Title
tr: Yeni Galeri Başlığı

en: Next
tr: İleri

en: No
tr: Hayır

en: No Flash
tr: Flaşsız

en: No faces found
tr: Hiç bir sima bulunamadı

en: No faces found. Define you own.
tr: Sima bulunamadı. Kendiniz belirleyin.

en: No file specified
tr: Dosya belirlenmemiş

en: No gallery specified
tr: Galeri belirlenmedi.

en: None
tr: Hiçbiri

en: None (Owner only)
tr: Hiç (Sadece sahibi)

en: Normal (O deg)
tr: Normal (0°)

en: Not defined
tr: Belirsiz

en: Number of faces per page
tr: Bir sayfada gösterilmesi istenen sima sayısı

en: Number of groups per page
tr: Bir sayfada gösterilmesi istenen grup sayısı

en: Number of tags to display
tr: Görüntülenilmesi istenen anahtarsözcük sayısı

en: Number of tiles per page
tr: Bir sayfada öğe sayısı

en: Number of tiles per row
tr: Satır başı öğe sayısı

en: Offensive content
tr: Rahatsız edici içerik

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
tr: Sadece sahibi veya sistem administratörü kullanıcı haklarını veya sahibini değiştirebilir.

en: Orientation:
tr: Oryantasyon :

en: Original Date
tr: Orijinal veri

en: Other
tr: Diğer

en: Others
tr: Başka

en: Owned by: %s
tr: Sahibi: %s

en: Owner
tr: Sahibi

en: Partial
tr: Bir bölüm

en: Password
tr: Şifre

en: Pause Slideshow
tr: Diaşova Ara Ver

en: People in galleries of %s (%d of %d)
tr: %s galerilerindeki şahıslar (%d / %d)

en: People in this gallery
tr: Bu galerideki şahıslar

en: People in this photo
tr: Bu fotoğraftaki şahıslar

en: Permission Options
tr: İzin Seçenekleri

en: Person
tr: Şahıs

en: Person in photo
tr: Fotoğrafta olan şahıslar

en: Photo
tr: Fotoğraf

en: Photo Count
tr: Fotoğraf miktarı

en: Photo Description
tr: Fotoğraf betimlemesi

en: Photo Galleries
tr: Fotoğraf galerileri

en: Photo Type
tr: Fotoğraf türü

en: Photo Upload
tr: Fotoğraf yükle

en: Photo content may be offensive. You must be over %d to continue.
tr: Fotoğraf içerigi yaşınıza müsait olmayabilir. Devam etmek için %d yaş üstü olmalısınız.

en: Photo is too small. Search photo must be at least 50x50 pixels.
tr: Fotoğraf yeterince büyük değil. Arama fotoğrafı en azından 50x50 piksel olmalı.

en: Photo not found
tr: Fotoğraf bulunamadı

en: Photo search
tr: Fotoğraf arama

en: Photos by %s
tr: %s göre fotoğraflar

en: Photos not found
tr: Fotoğraflar bulunamadı

en: Photos tagged with %s on %s
tr: %s anahtarsözcüklerini içeren %s'de fotoğraflar

en: Play
tr: Başlat

en: Please describe the reasons. For example, you don't want to be mentioned etc...
tr: Lütfen nedenleri belirtin. Örneğin, adınızın geçmesini istemiyorsunuz gibi...

en: Please enter your username and password.
tr: Lütfen kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.

en: Please upload photo with the face to search for. You can search only one face per time.
tr: Lütfen aranmasını istediğiniz simayı içeren fotoğrafı yükleyin. Bir aramada sadece bir sima arayabilirsiniz.

en: Polaroid Style Thumbnails (White Background)
tr: Polaroid-Önizlenim (Beyaz arkapano)

en: Portrait
tr: Portre

en: Press the "Back" button and try again.
tr: "Geri" tuşuna tıklayın ve bir daha deneyin.

en: Pretty Thumbnails
tr: Nazik Önizlenim

en: Pretty Thumbnails (No Background)
tr: Nazik Önizlenim (Arka panosuz)

en: Pretty Thumbnails (White Background)
tr: Nazik Önizlenim (Beyaz arkapano)

en: Pretty Thumbnails on White Background
tr: Beyaz arkapanolu nazik önizlenim

en: Preview
tr: Önizlenim

en: Preview changes for %s :: %s
tr: Vorschau der Änderungen für %s :: %s

en: Previous
tr: Geri

en: Program
tr: Proğram

en: Properties
tr: Özellikler

en: Publish Photos to:
tr: Fotoğrafları yayınla:

en: Publish to %s
tr: %s'de yayınla

en: Publish your photos to %s on %s.
tr: Fotoğraflarınızı %s / %s yayınlayın.

en: Random Gallery
tr: Rasgele Galerie

en: Random gallery
tr: Rasgele galeri

en: Random photo
tr: Rasgele Fotoğraf

en: Read and write
tr: Oku ve yaz

en: Read, write, and delete
tr: Oku, Yaz ve Sil

en: Read-only
tr: Sadece oku

en: Really Delete
tr: Gerçekten Silinsin mi

en: Really Empty
tr: Gerçekten Boşaltılsın mı

en: Really delete %s and all of its subgalleries?
tr: Gerçekten %s ve tüm altgalerileri silinsin mi?

en: Really delete this gallery and all of the photos and subgalleries in it? This action cannot be undone.
tr: Bu galeriyi ve tüm fotoğraflar ve altgaleriler silinsin mi? Bu işlem sonrası geri dönüşüm mümkün değil.

en: Really empty %s?
tr: %s gerçekten silinsin mi?

en: Really empty this gallery and all of the photos in it? This action cannot be undone.
tr: Bu galeri gerçekten boşaltılsın ve içindeki tüm resimler silinsin mi? Bu eylem sonrası geri dönüşüm mümkün değil.

en: Reason
tr: Neden

en: Recent Comments In %s
tr: %s'de son yorumlar

en: Recent Photo Comments
tr: Son Fotoğraf Yorumları

en: Recent faces
tr: Son simalar

en: Recent photos by %s
tr: %s'in son fotoğrafları

en: Recent photos in %s
tr: %s'de son fotoğraflar

en: Recently Added Photos
tr: Son eklenen fotoğraflar

en: Recently Added Photos From %s
tr: %s'den eklenen son fotoğraflar

en: Recently added photos by %s on %s
tr: %s tarafından eklenen son fotoğraf %s

en: Recently added photos on %s
tr: %s olan son fotoğraflar

en: Red Eye
tr: Kızıl Göz

en: Red Eye, Auto-Mode
tr: Kızıl Göz, Oto-Ayar

en: Red Eye, Auto-Mode, Return light detected
tr: Kızıl Göz, Oto-Ayar, Yansıyan ışık bulundu

en: Red Eye, Auto-Mode, Return light not detected
tr: Kızıl Göz, Oto-Ayar, Yansıyan ışık bulunamadı

en: Red Eye, Compulsory Flash
tr: Kızıl Göz, Kompulsif Flaş

en: Red Eye, Compulsory Flash, Return light detected
tr: Kızıl Göz, Kompulsif Flaş, Yansıtma Işığı bulundu

en: Red Eye, Compulsory Flash, Return light not detected
tr: Kızıl Göz, Kompulsif Flaş, Yansıtma Işığı bulunamadı

en: Red Eye, Return light detected
tr: Kızıl Göz, Yansıtma ışığı bulundu

en: Red Eye, Return light not detected
tr: Kızıl Göz, Yansıtma ışığı bulunamadı

en: Refresh List
tr: Listeyi Yenile

en: Reget faces for this image
tr: Bu fotoğraf için simalar yeniden tanınsın

en: Related Tags
tr: Benzer Anahtarsözcükleri

en: Remove %s from search
tr: %s'yi aramadan çıkar

en: Remove Tag
tr: Anahtarsözcüğü sil

en: Replace photo with this file
tr: Fotoğrafı bu dosya ile değiştir

en: Report
tr: Rapor

en: Report abuse or submit a removal request
tr: Suistimal edilişini rapor et veya silinmesini iste

en: Report by user
tr: Kullanıcı tarafı rapor edilme

en: Report driver does not exist.
tr: Rapor etme sürücüsü mevcut değil.

en: Report face
tr: Simayı rapor et

en: Report reason
tr: Rapor nedeni

en: Report type
tr: Rapor tipi

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset all thumbnails
tr: Tüm önizlenimleri yenile

en: Reset default photo
tr: Standartfotoğrafı gerial

en: Resize
tr: Ebatı değiştir

en: Right
tr: Sağ

en: Rotate 180
tr: 180° cevir

en: Rotate Left
tr: Sola Döndür

en: Rotate Right
tr: Sağa Döndür

en: Save
tr: Kaydet

en: Save Captions
tr: Fotoğraf başlıklarını kaydet

en: Save Change
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Save Gallery
tr: Galeriyi kaydet

en: Save Photo
tr: Fotoğrafı kaydet

en: Save face name
tr: Sima adını kaydet

en: Search
tr: Ara

en: Search by name
tr: Ad ile ara

en: Search by photo
tr: Fotoğraf ile ara

en: Searching %s's photos tagged:
tr: %s'in anahtarsözcüklerinini içeren fotoğraflar aranıyor:

en: Searching all photos tagged:
tr: Şu anahtarsözcüklerini içeren fotoğrafları ara:

en: Searching for faces in %s
tr: %s'de sima ara

en: Select All
tr: Tümünü seç

en: Select None
tr: Hiçbirini seç

en: Select for Action
tr: Eylem için seç

en: Select: %s, %s
tr: Seçim: %s, %s

en: Selected photos to
tr: Secilmiş fotoğrafları buraya

en: Send
tr: Gönder

en: Send Ecard :: %s
tr: E-Kartpostal gönder :: %s

en: Send an Ecard
tr: E-Kartpostal gönder

en: Send ecard to the following address:
tr: E-Kartpostalı şu adreslere gönder:

en: Sensing Method
tr: Sensortipi

en: Separate tags with commas.
tr: Birden fazla anahtarsözcüklerini virgülle ayır.

en: Set captions
tr: Fotoğraf başlıklarını belirle

en: Set permissions
tr: Erişim izinlemesini belirt

en: Shadowed Thumbnails (White Background)
tr: Gölgeli önizlenim (Beyaz arkapano)

en: Shadowed Thumbnails on White Background
tr: Beyaz arka panolu gölgeli önizlenim

en: Show EXIF data
tr: EXIF-Verilerini göster

en: Shutter Speed
tr: Fotoğraf Çekme Hızı

en: Similar Photos
tr: Benzer Fotoğraflar

en: Similar faces
tr: Benzer simalar

en: Simple
tr: Basit

en: Simple Lightbox
tr: Basit Lightbox

en: Single Photo
tr: Tek Fotoğraf

en: Slugs allows direct access to this gallery by visiting: %s. <br /> Slug names may contain only letters, numbers or the _ (underscore) character.
tr: Kısa ad; bu galeriye: %s.<br /> URL'iyle erişilmesini sağlar. Kısa harf, rakam ve _ (altçigi) içerebilir.

en: Small
tr: Küçük

en: Sort by:
tr: Sıralama:

en: Sort images
tr: Fotoğrafları sırala

en: Start Slideshow
tr: Diaşov başlat

en: Storing photo "%s"...
tr: Fotoğrafı kaydet "%s"...

en: Style for this gallery
tr: Bu Galeri için stil

en: Successfully added %d photo (%s) to gallery "%s" from "%s". | Successfully added %d photos (%s) to gallery "%s" from "%s".
tr[0]: %d Fotoğraf (%s) "%4$s"'den "%3$s" galerisine eklenmiştir.

en: Successfully added photo "%s" to gallery "%s".
tr: "%s" fotoğrafı başarıyla "%s" galerisine eklenmiştir.

en: Successfully deleted %s.
tr: %s başarıyla silindi.

en: Successfully emptied "%s"
tr: "%s" başarıyla boşaltıldı

en: Successfully modified the date on %d images.
tr: Başarıyla %d fotoğrafta tarih değiştirildi.

en: Sunny
tr: Güneşli

en: Tag Cloud
tr: Anahtarsözcük Dağılımı

en: Tags
tr: Anahtarsözcükler

en: Tags and EXIF Options
tr: Anahtarsözcükler ve EXIF Ayarları

en: Tell us who is in this photo
tr: Bu fotoğrafta kimler görünüyor?

en: Terms and conditions infringement
tr: Genel Anlaşma İhlali

en: The directory "%s" doesn't exist.
tr: "%s" adlı dizin mevcut değil.

en: The directory "%s" had no valid photos.
tr: "%s" adlı dizinde geçerli fotoğraf yok.

en: The directory "%s" is empty.
tr: "%s" adlı dizini boş.

en: The file "%s" doesn't exist.
tr: "%s" adlı dosya mevcut değil.

en: The file you uploaded does not appear to be a valid photo.
tr: Yüklediğiniz dosya büyük ihtimal geçerli bir fotoğraf değil.

en: The gallery "%s" could not be created: %s
tr: "%s" adlı galeri oluşturulamadı: %s

en: The gallery "%s" couldn't be created: %s
tr: "%s" adlı galeri oluşturulamadı: %s

en: The gallery "%s" was created successfully.
tr: "%s" adlı galeri başarıyla oluşturuldu.

en: The gallery was saved.
tr: Galeri kayedildi.

en: The gallery's default photo has successfully been reset.
tr: Bu galerinin standart fotoğrafı başarı ile yeni oluşturuldu.

en: The gallery's thumbnails have successfully been reset.
tr: Bu galerinin ön izlenim fotosu başarıyla yeni oluşturuldu.

en: The owner of the photo was notified.
tr: Fotoğraf sahibine haber iletilti.

en: The owner of the photo, who will delegate the face name, was notified.
tr: Sima ismini belirleyen fotoğrafın sahibine haber gönderildi.

en: The slug "%s" already exists.
tr: Bu ad "%s" zaten mevcut.

en: The uploaded file appears to be empty. It may not exist on your computer.
tr: Yüklenen dosya boş görünüyor. Bilgisayarınızda olmayabilir.

en: There are no photo galleries available.
tr: Mevcut fotoğraf galerisi yok.

en: There are no photos in %s to download.
tr: %s'de indirebileceğiniz fotoğraf yok.

en: There are no photos in this gallery.
tr: Bu galeride fotoğraf yok.

en: There was a problem adding the photo "%s" to gallery "%s".
tr: "%s" adlı fotoğrafı "%s" galerisine eklerken bir sorun oluştu.

en: There was a problem adding the photo "%s" to gallery "%s": %s
tr: "%s" adlı fotoğrafı "%s" galerisine eklerken sorun oluştu: %s

en: There was a problem deleting %s: %s
tr: %s silerken bir sorun oluştu: %s

en: There was a problem deleting photos: %s
tr: Fotoğrafları silerken bir sorun oluştu: %s

en: There was a problem saving the photo: %s
tr: Fotoğrafları kaydederken bir sorun oluştu: %s

en: There was a problem uploading the photo.
tr: Fotoğrafı yüklerken bir sorun oluştu.

en: There was a problem uploading the photo: %s
tr: Fotoğrafı yüklerken bir sorun oluştu: %s

en: There was an error accessing the gallery
tr: Galeriye erişimde hata oluştu

en: There was an error accessing the gallery.
tr: Galeriye erişimde hata oluştu.

en: There was an error editing the dates: %s
tr: Tarihler düzenlenirken hata oluştu: %s

en: There was an error processing the uploaded archive: %s
tr: Yüklemeye çalıştığınız arşivi işlerken sorun oluştu: %s

en: There was an error replacing the photo.
tr: Fotoğrafı değiştiriken sorun oluştu.

en: There was an error sending your message: %s
tr: İletiyi gönderirken sorun oluştu: %s

en: There was an unspecified error. The server returned: %s
tr: Belirlenmemiş hata oluştu. Server şu hatayı verdi: %s.

en: This install does not support the %s feature. Please contact your administrator.
tr: Aradığınız "%s" işlem desteklenmiyor, administratörünüze başvurun.

en: Three Chip Color Area Sensor
tr: Üç Çip Color Area Sensor

en: Tiny
tr: Çok küçük

en: Top
tr: Üstte

en: Top Level Gallery
tr: En Üst Galeri

en: Tungsten
tr: Volfram

en: Tv-priority
tr: Tv-öncelikli

en: Unable to load the definition of %s.
tr: %s-sürücüsü yüklenemedi.

en: Unable to retrieve requested feed
tr: İstenilen feed getirtilemedi

en: Uncalibrated
tr: Kalibresiz

en: Undo Changes
tr: Değişiklikleri Geri al

en: Unfiled
tr: Belirtilmemiş

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Unknown gallery
tr: Tanınmayan Galeri

en: Unnamed
tr: Adsız

en: Unsupported
tr: Desteklenmemiş

en: Untitled
tr: Başlıksız

en: Updated %s.
tr: %s güncelleştirildi.

en: Upload
tr: Yükle

en: Upload Photos to %s
tr: Fotoğrafları %s yükle

en: Upload face photo
tr: Yeni sima fotoğrafını yükle

en: Upload photos
tr: Fotoğraf yükle

en: Upsidedown
tr: Üstü Alta

en: Upsidedown Mirrored
tr: Üstü Alta Yansıtılmış

en: Usage: %s [OPTIONS]...
tr: Kullanılış: %s [OPTIONEN]...

en: Use a lightbox to view images
tr: Fotoğraflara bakmak için bir lightbox kullan

en: Use the following return address:
tr: Şu çevap adresi kullanın:

en: User Comment
tr: Kullanıcı Yorumu

en: User must be over %d
tr: Kullanıcı %d üstünde olmalı

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Username or password are incorrect.
tr: Kullanıcı adı ve şifre yanlış.

en: Username or password is incorrect.
tr: Kullanıcı adı veya şifre yanlış.

en: Users with edit permissions
tr: Düzenleme izni olan kullanıcılar

en: Vertical Alignment
tr: Dikey hizalandır

en: View %s
tr: %s göster

en: View All Results
tr: Tüm sonuçları göster

en: View Photo
tr: Fotoğrafı göster

en: View Results from All Users
tr: Tüm kullanıcıların sonucunu göster

en: View or leave comments
tr: Yorumları göster veya Yorum bırak

en: View to display by default
tr: Standart bakış

en: Watermark
tr: Gizli damga

en: Watermark Font
tr: Gizli damga fontu

en: Watermark Options
tr: Gizli Damga Seçenekleri

en: When a new gallery is created, what default permissions should be given to groups that the user is a member of?
tr: Yeni Galeri oluşturulduğunda, gruplara dahil olan kullanıcılara hangi standart haklar verilsin?

en: When a new gallery is created, what permissions should be given to authenticated users by default?
tr: Yeni bir galeri oluşturulduğunda giriş yapmış kullanıcılara hangi standart haklar verilsin?

en: When a new gallery is created, what permissions should be given to guests by default?
tr: Yeni bir galeri oluşturulduğunda misafirlere hangi standart haklar verilsin?

en: Which EXIF fields should we automatically add as image tags during upload?
tr: Yüklemede esnasında hangi EXIF verileri otomatik olarak fotoğrafa anahtarsözcük olarak eklensin

en: White Balance
tr: Beyaz dengesi

en: Who should be allowed to download original photos
tr: Orijinal fotoğrafları kimler indirebilsin?

en: Width
tr: Genişlik

en: X Resolution
tr: X-Çözünürlüğü

en: Y Resolution
tr: Y-Çözünürlüğü

en: Yes
tr: Evet

en: You are not allowed to edit these images.
tr: Bu fotoğrafları düzenlemeye izniniz yok.

en: You are not allowed to edit this photo.
tr: Bu fotoğrafı düzenlemeye izniniz yok.

en: You do not have permission to add children to %s.
tr: %s alt noktalar eklemek için yeterli hakkınız yok.

en: You do not have the facedetect extension enabled in PHP
tr: PHP'de sima bulma modulleriniz aktif değil.

en: You do not have the opencv extension enabled in PHP
tr: PHP'de opencv desteğiniz yok.

en: You have been sent an Ecard. To view the Ecard, you must be able to view text/html messages in your mail reader. If you are viewing this message, then most likely your mail reader does not support viewing text/html messages.
tr: Bir E-Kartpostalı aldınız. Bu Karpostalı görüntüleyebilmeniz için, E-Posta proğramınız HTML İletileri gösterebilmeli. HTML yerine bu yazıyı görüyorsanız bir ihtimal E-Posta proğramınız HTML İletileri gösteremiyor.

en: You have no photo galleries, add one!
tr: Fotoğraf galeriniz yok. Galeri ekleyin!

en: You must choose a gallery to move photos to.
tr: Fotoğrafları taşıyabilmeniz için bir galeri seçmelisiniz.

en: You must choose photos to delete.
tr: Silmek istediğiniz fotoğrafları seçmeniz gerekiyor.

en: You must choose photos to edit.
tr: Düzenlemek istediğiniz fotoğrafları seçmeniz gerekiyor.

en: You must configure a VFS backend to use Ansel.
tr: Ansel'i kullanabilmeniz için bir VFS-Backend ayarlamanız gerekiyor.

en: You must enter an e-mail address to send the message to.
tr: Gönderilmesini istediğiniz geçerli E-Posta adresi girmelisiniz.

en: You must enter your e-mail address.
tr: E-Posta adresinizi belirtmeniz gerekiyor.

en: You must login with an administrative account.
tr: Yönetici girişi ile giriş yapmanız gerekiyor

en: You must provide a display name for your new gallery.
tr: Sie müssen einen Anzeigenamen für die neue Galerie angeben.

en: You must select at least on photo to edit.
tr: Düzenlemek için en azından bir fotoğraf seçmelisiniz.

en: You must specify a valid directory.
tr: Gecerli bir dizin belirtmelisiniz.

en: You must specify a valid username and password.
tr: Gecerli bir kullanıcı adı ve şifre girmelisiniz.

en: You must specify the url for the remote Horde RPC server.
tr: Uzak Horde RPC server için url belirtmelisiniz.

en: You must upload the search photo first
tr: İlk önce arama fotoğrafı yüklemelisiniz

en: Zip File Upload
tr: ZIP-Dosyası yükle

en: _Browse
tr: _Gözat

en: _Faces
tr: _Simalar

en: _Galleries
tr: _Galeriler

en: _My Galleries
tr: _Benim Galerilerim

en: _New Gallery
tr: _Yeni Galeri

en: _Print
tr: _Yazdır

en: category
tr: kategori

en: height
tr: Boy

en: image
tr: resim

en: none
tr: hiç

en: owner
tr: sahibi

en: width
tr: genişlik
