Horde_Core - en to da translation catalogue (241 entries)

en:  (Accesskey %s)
da:  (Genvejstast %s)

en: "%s" is not configured in the Horde Registry.
da: "%s" er ikke konfigureret i Hordes konfiguration.

en: %d contact was successfully added to your address book. | %d contacts were successfully added to your address book.
da[0]: %d Kontakten blev tilføjet til dit adressekartoteket.
da[1]: %d Kontakter blev tilføjet til dit adressekartoteket.

en: %d day until your password expires. | %d days until your password expires.
da[0]: %d dag til dit kodeord udløber.
da[1]: %d dage til dit kodeord udløber.

en: -- select --
da: -- vælg --

en: 1 day
da: 1 dag

en: 1 hour
da: 1 time

en: 15 minutes
da: 15 minutter

en: 5 minutes
da: 5 minutter

en: 6 hours
da: 6 timer

en: <Previous
da: <Forrige

en: A fatal error has occurred
da: Der er opstået en graverende fejl

en: A message has been sent to "%s" to verify that this is really your address. The new email address is activated as soon as you confirm this message.
da: Der er blevet sendt en besked til "%s" for at verificere, at dette virkeligt er din adresse. Den nye adresse vil blive aktiveret i det øjeblik at du bekræfter denne besked.

en: A new account for the user "%s" has been requested through the signup form.
da: Der er, via signup formularen, anmodet om oprettelse af bruger "%s".

en: A popup window could not be opened. Your browser may be blocking popups.
da: Et popup vindue kunne ikke åbnes. Din browser blokerer måske for popups.

en: Account signup request for "%s"
da: Konto anmodning for "%s"

en: Add
da: Tilføj

en: Add Child Permission
da: Tilføj underordnet tilladelse

en: Add New Permission
da: Tilføj ny rettighed

en: Add Permission
da: Tilføj rettighed

en: Add a child permission to "%s"
da: Tilføj en underrettighed til "%s"

en: Add source
da: Tilføj kilde

en: Add to address book:
da: Tilføj til adressekartotek:

en: Add to my address book
da: Tilføj til mit adressekartotek

en: Address
da: Adresse

en: Address Book
da: Adressekartotek

en: Admin authentication requested, but no admin users defined in configuration.
da: Der er anmodet om Admin login godkendelse, men der er ikke defineret nogen admin i konfigurationen.

en: Alias
da: Kaldenavn

en: All Authenticated Users
da: Alle godkendte (login) brugere

en: All Permissions
da: Alle tilladelser

en: An illegal value was specified.
da: Den værdi, der blev angivet, var ikke gyldig.

en: Applications
da: Applikationer

en: Approve the account:
da: Godkend kontoen:

en: Available address books:
da: Tilgængelige adressekartoteker:

en: Back
da: Tilbage

en: Birthday
da: Fødselsdag

en: Block "%s" of application "%s" not found.
da: Blokken "%s" af programmet "%s" kunne ikke findes.

en: Calendar
da: Kalender

en: Cancel
da: Annuller

en: Cell Phone
da: Mobil

en: Choose a password
da: Vælg et kodeord

en: Choose a username
da: Vælg et brugernavn

en: Choose the order of address books to search when expanding addresses.
da: Vælg hvilken rækkefølge addressekartoteker skal gennemsøges når addresser udfoldes.

en: Clear All
da: Ryd alt

en: Click to add caption...
da: Klik for at tilføje billedtekst

en: Close
da: Luk

en: Color Picker
da: Farvevælger

en: Company
da: Firma

en: Confirm new email address
da: Bekræft ny email adresse

en: Contacts
da: Kontakter

en: Could not save the backup configuration file %s.
da: Kunne ikke gemme en backup af konfigurations filen %s.

en: Creator Permissions
da: Skabers rettigheder

en: Delete
da: Slet

en: Delete Permission
da: Slet tilladelser

en: Delete permissions for "%s"
da: Slet tilladelser for "%s"

en: Delete permissions for "%s" and any sub-permissions?
da: Slet tilladelser for "%s" og alle underordnede tilladelser?

en: Deny the account:
da: Opret Ikke kontoen:

en: Department
da: Afdeling

en: Desktop notification (with certain browsers)
da: Skrivebords beskeder (Kun bestemte browsere)

en: Details
da: Detaljer

en: Details have been logged for the administrator.
da: Detaljer er skrevet til logbogen af hensyn til administratoren.

en: Dial %s
da: Ring %s

en: Dismiss
da: Afbryd

en: Do not delete
da: Fortryd sletning

en: Domestic Address
da: Privat-adresse

en: Edit
da: Rediger

en: Edit Permission
da: Redigér tilladelse

en: Edit permissions for "%s"
da: Redigér tilladelser for "%s"

en: Email addresses to confirm not found.
da: De email adresser, som skal bekræftes, kunne ikke findes.

en: Emoticons
da: Smileys

en: End forwarded message
da: Slutning af videresendt besked

en: Enter the letters below:
da: Indtast bogstaverne nedenfor:

en: Error
da: Fejl

en: Error when communicating with the server.
da: Fejl under kommunikationen med serveren.

en: Expand
da: Udvid

en: February
da: Februar

en: Fix ratio
da: Fiksér størrelsesforhold

en: Flip
da: Vend

en: Forwarded message
da: Videresendt besked

en: Forwarded message from %s
da: Videresendt besked fra %s

en: Fr
da: Fre

en: Friday
da: Fredag

en: Global Preferences
da: Basis indstillinger

en: Grayscale
da: Gråskala

en: Groups
da: Grupper

en: Guest Permissions
da: Gæstetilladelser

en: Help
da: Hjælp

en: Help file not found.
da: Hjælpefilen kunne ikke findes.

en: Home Address
da: Hjem adresse

en: Home Phone
da: Telefon (hjemme)

en: Inbox
da: Indbakke

en: Individual Users
da: Individuelle brugere

en: Inline
da: I browseren

en: International Address
da: International adresse

en: Invert selection
da: Invertér markering

en: January
da: Januar

en: July
da: Juli

en: June
da: Juni

en: Keep original?
da: Bevar original?

en: Log out
da: Log ud

en: MapQuest map
da: MapQuest kort

en: March
da: Marts

en: May
da: Maj

en: Message
da: Besked

en: Mirror
da: Spejl

en: Mo
da: Man

en: Monday
da: Mandag

en: Move Down
da: Flyt ned

en: Move Left
da: Flyt til venstre

en: Move Right
da: Flyt til højre

en: Move Up
da: Flyt op

en: Move down
da: Flyt ned

en: Move up
da: Flyt op

en: Multimap UK map
da: Multimap UK kort

en: Name
da: Navn

en: Next>
da: Næste>

en: No
da: Nej

en: No Alerts
da: Ingen Advarsler

en: No OAuth Key or Secret found for the Twitter API
da: Der blev ikke fundet nogen OAuth nøgle til Twitter Api'en.

en: No Sound
da: Ingen lyd

en: No address book selected.
da: Intet adressekartotek valgt.

en: No children can be added to this permission.
da: Der kan ikke tilføjes børn til denne tilladelse.

en: No configuration information specified for %s.
da: Ingen konfiguration information angivet for %s.

en: No message body text
da: Ingen indholdstekst

en: No valid email address found
da: Ingen gyldig email adresse fundet

en: No values
da: Ingen værdier

en: Not an admin
da: Ikke en administrator

en: Notes
da: Noter

en: Object
da: Objekt

en: October
da: Oktober

en: Out Of Office
da: Ikke på kontoret

en: Parcel Address
da: Pakke adresse

en: Permission
da: Tilladelse

en: Permission denied.
da: Tilladelse nægtet

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Phone
da: Telefon

en: Photo
da: Billed

en: Play a sound?
da: Spil en lyd?

en: Postal Address
da: Post adresse

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Preferences for %s
da: Indstillinger for %s

en: Preferred Address
da: Foretrukne adresse.

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Quoted
da: Citat

en: Quoting %s
da: Citerer %s

en: Really delete this block?
da: Vil du virkelig slette denne blok?

en: Remove
da: Slet

en: Remove source
da: Fjern kilde

en: Required "%s" not specified in %s configuration.
da: Krævede "%s" er ikke angivet i %s konfiguration.

en: Reset
da: Nulstil

en: Role
da: Regel

en: Rotate 180
da: Roter 180

en: Rotate Left
da: Roter venstre

en: Rotate Right
da: Roter højre

en: Sa
da: Lør

en: Saturday
da: Lørdag

en: Script must be run from the command line
da: Dette script skal køres fra kommando linjen.

en: Select a date
da: Vælg en dato

en: Select all
da: Vælg alle

en: Select an object
da: Vælg et objekt

en: Select none
da: Vælg ingen

en: Select the identity you want to change:
da: Vælg den identitet, som du vil ændre:

en: Select...
da: Vælg...

en: Selected address books:
da: Valgte adressekartoteker:

en: Sent
da: Sendt

en: Shrink
da: Skrump

en: Sign up
da: Skriv ind

en: Sign up for an account
da: Skriv dig op til en konto

en: Snooze...
da: Udsæt...

en: Su
da: Søn

en: Success
da: Udført

en: Successfully saved the backup configuration file %s.
da: Gemte backup konfigurationsfilen %s.

en: Successfully wrote %s
da: Gemte %s.

en: Sunday
da: Søndag

en: Tasks
da: Opgaver

en: Th
da: Tor

en: The alarm was dismissed.
da: Alarmen blev afbrudt.

en: The connection to the server has been restored.
da: Forbindelsen til serveren er genetableret.

en: The email address %s has been added to your identities. You can close this window now.
da: Email adressen %s er føjet til dine identiteter. Du kan nu lukke dette vindue.

en: The encryption features require a secure web connection.
da: Krypteringsfaciliteterne kræver en https forbindelse.

en: The file %s should contain a %s setting.
da: Filen %s bør indeholde en %s indstilling.

en: The file %s should contain some %s settings.
da: Filen %s bør indeholde nogle %s indstillinger.

en: The following applications encountered errors removing user data: %s
da: Følgende programmer havde fejl under fjernelse af bruger data: %s

en: The full error message is logged in Horde's log file, and is shown below only to administrators. Non-administrative users will not see error details.
da: Hele fejlmeddelelsen er logget i Horde's log fil. Og vises herunder kun til Administratorer. Ikke administratorer kan ikke se hele fejlmeddelelsen.

en: The identity "%s" has been deleted.
da: Identiteten "%s" er slettet.

en: The new from address can't be verified, try again later:
da: Den nye Fra adresse kan ikke verificeres; prøv igen senere:

en: The preference "%s" could not be saved because its data exceeds the maximum allowable size
da: Indstillingen "%s" kunne ikke gemmes da data overskrider max. tilladte størrelse.

en: The preferences backend is currently unavailable and your preferences have not been loaded. You may continue to use the system with default preferences.
da: Indstillingssystemet er midlertidigt ikke til rådighed. Dine indstillinger kunne ikke hentes. Du må desværre fortsætte med Standard indstillinger.

en: There are no email addresses to confirm.
da: Der er ingen email adresser at bekræfte.

en: There are no preferences available for this application.
da: Der er ingen indstillinger til dette program

en: There has been no contact with the server for several minutes. The server may be temporarily unavailable or network problems may be interrupting your session. You will not see any updates until the connection is restored.
da: Der har ikke været kontakt med serveren i flere minutter. Serveren kan være midlertidigt offline eller andre netværksproblemer er i vejen for din session. Du kan ikke se nogen opdateringer før forbindelsen er genoprettet.

en: There was an error importing the contact data:
da: Der opstod en fejl under importeringen af kontaktinformation.

en: There was an error reading the contact data.
da: Der opstod en fejl under læsningen af kontaktinformation.

en: There were errors encountered while updating your preferences.
da: Der opstod fejl under opdateringen af dine indstillinger.

en: This is the notification log.
da: Dette er Varselsloggen.

en: This system is currently deactivated.
da: Systemet er midlertidigt deaktiveret.

en: This value must be a number.
da: Denne værdi skal være et tal.

en: This value must be non-zero.
da: Værdien skal være ikke nul.

en: Thursday
da: Torsdag

en: Title
da: Titel

en: To select multiple items, hold down the Control (PC) or Command (Mac) key while clicking.
da: For at vælge multiple indgange skal Ctrl- (PC) eller Command (Mac)-tasten holdes nede mens der klikkes.

en: Toggle Alerts Log
da: Varselslog til / fra

en: Trash
da: Affald

en: Tu
da: Tir

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Type your password twice to confirm
da: indtast kodeordet to gange for at bekræfte

en: Update
da: Opdatér

en: User "%s" does not exist.
da: Bruger "%s" eksisterer ikke

en: User Preferences
da: Bruger Indstillinger

en: Username "%s" already exists.
da: Brugernavn "%s" findes allerede.

en: Warning
da: Advarsel

en: We
da: Ons

en: Weather support not configured.
da: Vejr understøttelsen er ikke konfigureret.

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Whereis Australia map
da: Whereis Australien kort

en: Work Address
da: Adresse (arbejde)

en: Work Phone
da: Telefon (arbejde)

en: YYYY
da: ÅÅÅÅ

en: Yahoo! map
da: Yahoo! kort

en: Yes
da: Ja

en: You are not allowed to create more than %d block. | You are not allowed to create more than %d blocks.
da[0]: Du har ikke tilladelse til at oprette mere end %d blok.
da[1]: Du har ikke tilladelse til at oprette mere end %d blokke.

en: You are not allowed to remove user data.
da: Du har ikke tilladelse til at fjerne bruger data.

en: You are using an old, unsupported version of Internet Explorer. You need at least Internet Explorer 8. If you already run IE8 or higher, disable the Compatibility View. Minimal view will be used until you upgrade your browser.
da: Du bruger en gammel ikke understøttet Internet Explorer. Du skal have internet Explorer 8 eller højere. Hvis du bruger IE8 eller bedre, så skal du disable Compatibilitet View. Minimalistisk visning vil blive brugt, indtil du opgraderer din browser.

en: You can snooze it for %s or %s dismiss %s it entirely
da: Du kan udsætte den i %s eller %s afbryde %s den helt.

en: You have requested to add the email address "%s" to the list of your personal email addresses.
    
    Go to the following link to confirm that this is really your address:
    %s
    
    If you don't know what this message means, you can delete it.
da: Du har anmodet om at tilføje email adressen "%s" til listen over dine personlige email adresser.
    
    Gå til følgende link for at bekræfte at dette virkeligt er din adresse:
    %s
    
    Hvis du ikke ved, hvad denne besked betyder, så slet den.

en: You must configure a VFS backend.
da: Du skal konfigurere end VFS backend.

en: You must provide a setting for "%s".
da: Du skal angive en indstilling for "%s".

en: Your browser does not support javascript. Using minimal view instead.
da: Din browser understøtter ikke javaskripts. Bruger minimalistisk visning i stedet.

en: Your browser does not support the dynamic view. Using basic view instead.
da: Din browser understøtter ikke Dynamisk visning. Bruger Basic visning i stedet.

en: Your browser does not support the dynamic view. Using minimal view instead.
da: Din browser understøtter ikke Dynamisk visning. Bruger minimalistisk visning i stedet.

en: Your default identity has been changed.
da: Din Standard identitet er ændret.

en: Your default identity:
da: Din standard identitet:

en: Your preferences have been updated for the duration of this session.
da: Dine indstillinger er blevet opdateret for denne session.

en: Your preferences have been updated.
da: Dine Indstillinger er opdateret.

en: [Hide Quoted Text]
da: [Skjul citeret tekst]

en: [No Label]
da: [Ingen Label]

en: [Show Quoted Text - %d lines]
da: [Vis citeret tekst - %d linier]

en: h:
da: t:

en: hh
da: tt

en: loading
da: Henter

en: w:
da: b:
