Horde_Core - en to fa translation catalogue (118 entries)

en:  (Accesskey %s)
fa: (کلید دسترسی %s)

en: %s Sign Up
fa: %s ثبت نام

en: -- select --
fa:  انتخاب

en: A fatal error has occurred
fa: یک خطای جدی رخ داده است

en: Add
fa: اضافه کردن

en: Add Child Permission
fa: اضافه کردن مجوز فرعی‌

en: Add New Permission
fa: اضافه کردن مجوز جدید

en: Add a child permission to "%s"
fa: اضافه کردن یک مجوز فرعی به "%s"

en: Add to address book:
fa: اضافه کردن به کتابچهٔ آدرس:

en: Add to my address book
fa: اضافه کردن به کتابچهٔ آدرس من

en: Address
fa: آدرس

en: Address Book
fa: کتابچهٔ آدرس

en: Administration
fa: سرپرستی

en: Alias
fa: معادل

en: All Authenticated Users
fa: تمامی کاربران تأیید صلاحیت شده

en: All Permissions
fa: همه مجوز‌ها

en: An illegal value was specified.
fa: یک مقدار نادرست تعیین شده بود

en: April
fa: آوریل

en: August
fa: آگوست

en: Calendar
fa: تقویم

en: Cell Phone
fa: موبایل

en: Choose a password
fa: انتخاب یک اسم رمز

en: Choose a username
fa: انتخاب یک نام کاربری

en: Color Picker
fa: انتخاب کننده رنگ

en: Company
fa: شرکت

en: Creator Permissions
fa: مجوزهای ایجاد کننده

en: December
fa: دسامبر

en: Delete
fa: حذف

en: Delete Permission
fa: حذف مجوز

en: Delete permissions for "%s"
fa: حذف مجوزها برای  "%s"

en: Delete permissions for "%s" and any sub-permissions?
fa: آیا مجوزها و زیرمجوزها برای "%s" حذف شود؟

en: Details have been logged for the administrator.
fa:  جزئیات برای سرپرست سامانه ثبت شده است

en: Do not delete
fa: حذف نشود

en: Edit Permission
fa: ویرایش مجوز

en: Edit permissions for "%s"
fa: ویرایش مجوز‌ها برای "%s"

en: Email
fa: نامه الکترونیکی

en: Emoticons
fa: احساسات

en: Error
fa: خطا

en: Fax
fa: فکس

en: February
fa: فوریه

en: Fix ratio
fa: نسبت ثابت

en: Fr
fa: جمعه

en: Grayscale
fa: درجه خاکستری

en: Groups
fa: گروه&#x200c;ها

en: Guest Permissions
fa: مجوزهای مهمان

en: Help
fa: راهنما

en: Home Address
fa: آدرس خانه

en: Home Phone
fa: شماره تلفن منزل

en: Individual Users
fa: کاربران خاص

en: Invert selection
fa: برگرداندن انتخاب

en: January
fa: ژانویه

en: July
fa: ژوئیه

en: June
fa: ژوئن

en: Keep original?
fa: اصلی نگه داشته شود؟

en: Log in
fa: ورود

en: Log out
fa: خروج

en: March
fa: مارس

en: May
fa: می

en: Message
fa: پیغام

en: Mirror
fa: آینه

en: Mo
fa: دوشنبه

en: Move down
fa: انتقال به پایین

en: Move up
fa: انتقال به بالا

en: Name
fa: نام

en: No
fa: نه

en: No children can be added to this permission.
fa: هیچ مجوز فرعی‌ای نمی‌تواند به این مجوز اضافه شود

en: No configuration information specified for %s.
fa: هیچ اطلاعات پیکربندی برای %s مشخص نشد

en: No values
fa: بدون مقدار

en: Notes
fa: یادداشتها

en: November
fa: نوامبر

en: Object
fa: شیء

en: October
fa: اکتبر

en: Permission
fa: مجوز

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Phone
fa: تلفن

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Problem
fa: مشکل

en: Remove
fa: حذف

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Role
fa: نقش

en: Rotate 180
fa: چرخش ۱۸۰ درجه

en: Rotate Left
fa: چرخش به چپ

en: Rotate Right
fa: چرخش به راست

en: Sa
fa: شنبه

en: Select a date
fa: انتخاب یک تاریخ

en: Select all
fa: انتخاب همه

en: Select an object
fa: انتخاب یک شئ

en: Select none
fa: انتخاب هیچ‌کدام

en: Select the identity you want to change:
fa: انتخاب هویّتی که می‌خواهید تغییر دهید:

en: Send SMS
fa: ارسال SMS

en: September
fa: سپتامبر

en: Sign up
fa: ثبت نام

en: Su
fa: یکشنبه

en: Success
fa: موفّقیّت

en: Th
fa: پنجشنبه

en: The encryption features require a secure web connection.
fa: مشخصه‌‌های رمزبندی نیازمند یک ارتصال امن وب می‌باشند

en: The file %s should contain a %s setting.
fa: پرونده %s باید دارای تنظیم %s باشد

en: The file %s should contain some %s settings.
fa: پرونده %s باید حاوی تنظیمات %s باشد

en: The identity "%s" has been deleted.
fa: هویّت "%s" حذف شده است

en: This system is currently deactivated.
fa: این سامانه در حال حاضر غیر فعال است

en: This value must be a number.
fa: این مقدار باید عدد باشد

en: Title
fa: عنوان

en: To select multiple items, hold down the Control (PC) or Command (Mac) key while clicking.
fa: برای انتخاب چند فیلد، دکمه Ctrl روی (PC) یا Command روی (Mac) را در مدت کلیک کردن نگهدارید

en: Tu
fa: سه شنبه

en: Update
fa: بروزرسانی

en: Upload
fa: ارسال کردن

en: Warning
fa: اخطار:

en: We
fa: چهارشنبه

en: Work Address
fa: آدرس محل کار

en: Work Phone
fa: تلفن محل کار

en: Yes
fa: آری

en: You are not authenticated.
fa: شما تصدیق هویّت نشدید

en: You must configure a VFS backend.
fa: شما باید یک سامانه پشتیبان VFS را پیکربندی کنید

en: Your default identity:
fa: هویّت پیش فرض شما:

en: [Hide Quoted Text]
fa: [پنهان کردن متن نقل قول شده]

en: _Log in
fa: ورود

en: _Log out
fa: خروج

en: type the password twice to confirm
fa: اسم رمز را برای تأیید دوبار وارد کنید
