Horde_Core - en to it translation catalogue (195 entries)

en:  (Accesskey %s)
it:  (Chiave di accesso %s)

en: "%s" is not configured in the Horde Registry.
it: "%s" non è configurato nel Registro di Horde.

en: "%s" share driver not found.
it: "%s" non trovato.

en: %d contact was successfully added to your address book. | %d contacts were successfully added to your address book.
it[0]: %d contatto aggiunto alla tua rubrica
it[1]: %d contatti aggiunti alla tua rubrica

en: %d day until your password expires. | %d days until your password expires.
it[0]: %d giorno prima della scadenza della tua password
it[1]: %d giorni prima della scadenza della tua password

en: %s Sign Up
it: %s Registra

en: %s is not authorized for %s.
it: %s non è autorizzato per %s.

en: -- select --
it: -- seleziona --

en: 1 day
it: 1 giorno

en: 1 hour
it: 1 ora

en: 15 minutes
it: 15 minuti

en: 5 minutes
it: 5 minuti

en: 6 hours
it: 6 ore

en: <Previous
it: <Precedente

en: A fatal error has occurred
it: è avvenuto un errore fatale

en: A message has been sent to "%s" to verify that this is really your address. The new email address is activated as soon as you confirm this message.
it: Questo messaggio e stato inviato a "%s" per verificare sia realmente il tuo indirizzo. Il nuovo indirizzo email sarà attivato non appena confermerai questo messaggio.

en: A new account for the user "%s" has been requested through the signup form.
it: Un nuovo account per l'utente "%s" è stato richiesto attraverso il modulo di iscrizione.

en: A popup window could not be opened. Your browser may be blocking popups.
it: Non è stato possibile aprire una finestra popup. Il tuo browser potrebbe bloccare i popup.

en: Account signup request for "%s"
it: Richiesta di iscrizione account per "%s"

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Child Permission
it: Tutti i Permessi

en: Add New Permission
it: Aggiungi un nuovo permesso

en: Add Permission
it: Aggiungi Permesso

en: Add a child permission to "%s"
it: Aggiungi sotto-permesso a "%s"

en: Add source
it: Aggiungi sorgente

en: Add to address book:
it: Aggiungi alla rubrica:

en: Add to my address book
it: Aggiungi alla mia rubrica

en: Address
it: Rubrica

en: Address Book
it: Rubrica

en: Administration
it: Amministrazione

en: Alarm
it: Allarme

en: Alias
it: Pseudonimo

en: All Authenticated Users
it: Tutti gli Utenti Autenticati

en: All Permissions
it: Tutti i Permessi

en: An illegal value was specified.
it: E' stato specificato un valore illegale

en: Approve the account:
it: Approvare l'account:

en: April
it: Aprile

en: August
it: Agosto

en: Available address books:
it: Rubriche disponibili:

en: Birthday
it: Compleanno

en: Calendar
it: Calendario

en: Cell Phone
it: Numero di Cellulare

en: Choose a password
it: Scegli una Password

en: Choose a username
it: Scegli uno username

en: Choose the order of address books to search when expanding addresses.
it: Scegli l'ordine delle rubriche in cui cercare quando si espandono gli indirizzi.

en: Color Picker
it: Seleziona Colore

en: Company
it: Azienda

en: Confirm new email address
it: Indirizzo email alternativo

en: Creator Permissions
it: Permessi di Creazione

en: December
it: Dicembre

en: Delete
it: Cancella

en: Delete Permission
it: Elimina Permesso

en: Delete permissions for "%s"
it: Elimina permessi per "%s"

en: Delete permissions for "%s" and any sub-permissions?
it: Elimina i permessi per "%s" e qualsiasi sotto-permesso?

en: Deny the account:
it: Nega l'account:

en: Department
it: Dipartimento

en: Details
it: Dettagli

en: Details have been logged for the administrator.
it: Dettagli loggati per l'amministratore

en: Dial %s
it: Chiamare %s

en: Dismiss
it: Disattivato

en: Do not delete
it: Non eliminare

en: Domestic Address
it: Indirizzo nazionale

en: Edit Permission
it: Modifica Permesso

en: Edit permissions for "%s"
it: Modifica permessi per "%s"

en: Email
it: Posta

en: Email addresses to confirm not found.
it: Indirizzo e-mail da confermare non trovato.

en: Emoticons
it: Emoticon

en: Enter the letters below:
it: Inserire le lettere qui sotto:

en: Error
it: Errore

en: February
it: Febbraio

en: Fix ratio
it: Rapporto fisso

en: Flip
it: Invertire

en: Fr
it: Ven

en: Friday
it: Venerdì

en: Global Preferences
it: Preferenze globali

en: Grayscale
it: Scala di grigi

en: Groups
it: Gruppi

en: Guest Permissions
it: Permessi degli Ospiti

en: Help
it: Aiuto

en: Home Address
it: Indirizzo di Posta

en: Home Phone
it: Telefono di Casa

en: Individual Users
it: Utenti Individuali

en: International Address
it: Indirizzo internazionale

en: Invert selection
it: Inverti selezione

en: January
it: Gennaio

en: July
it: Luglio

en: June
it: Giugno

en: Keep original?
it: Mantieni originale?

en: Log in
it: Utente

en: Log out
it: Fine sessione

en: MapQuest map
it: Mappa MapQuest

en: March
it: Marzo

en: May
it: Maggio

en: Message
it: Messaggio

en: Mo
it: Lun

en: Monday
it: Lunedì

en: Move down
it: Sposta in basso

en: Move up
it: Sposta in alto

en: Multimap UK map
it: Mappa Reggno Unito

en: Name
it: Nome

en: Next>
it: Prossimo>

en: No OAuth Key or Secret found for the Twitter API
it: Nessuna chiave OAuth o segreto trovato per l'API di Twitter

en: No Sound
it: Nessun suono

en: No address book selected.
it: Nessuna rubrica selezionata.

en: No children can be added to this permission.
it: Non puoi aggiungere figli a questo permesso.

en: No configuration information specified for %s.
it: Nessuna configurazione specificata per %s.

en: No valid email address found
it: Nessun indirizzo email valido trovato

en: No values
it: Nessun valore

en: Notes
it: Note

en: November
it: Novembre

en: Object
it: Oggetto

en: October
it: Ottobre

en: Parcel Address
it: Indirizzo per pacchi

en: Permission
it: Permessi

en: Permissions
it: Permessi

en: Phone
it: Telefono

en: Photo
it: Foto

en: Postal Address
it: Indirizzo postale

en: Preferences
it: Preferenze

en: Preferences for %s
it: Preferenze per %s

en: Preferred Address
it: Indirizzo preferito

en: Preview
it: Anteprima

en: Problem
it: Problema

en: Remove
it: Elimina

en: Remove source
it: Elimina sorgente

en: Required "%s" not specified in %s configuration.
it: Richiesta "%s" non specificata nella configurazione %s.

en: Reset
it: Annulla

en: Role
it: Ruolo

en: Rotate 180
it: Ruota di 180

en: Rotate Left
it: Ruota verso sinistra

en: Rotate Right
it: Ruota verso destra

en: Sa
it: Sab

en: Saturday
it: Sabato

en: Select a date
it: Scegli una data

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select an object
it: Seleziona un oggetto

en: Select none
it: Selezione nulla

en: Select the identity you want to change:
it: Selezione l'identità da modificare

en: Selected address books:
it: Rubriche selezionale:

en: Send SMS
it: Invia SMS

en: September
it: Settembre

en: Sign up
it: Firma

en: Su
it: Dom

en: Success
it: Successo

en: Sunday
it: Domenica

en: Th
it: Gio

en: The History system is disabled.
it: La funzione cronologia è disattivata.

en: The email address %s has been added to your identities. You can close this window now.
it: L'indirizzo email %s è stato aggiunto alle tue identità. Ora puoi chiudere questa finestra

en: The encryption features require a secure web connection.
it: La funzionalità di crittografia richiede una connessione al web sicura

en: The file %s should contain a %s setting.
it: Il file %s dovrebbe contenere un parametro %s

en: The file %s should contain some %s settings.
it: Il file %s dovrebbe contenere alcuni parametri %s

en: The full error message is logged in Horde's log file, and is shown below only to administrators. Non-administrative users will not see error details.
it: Il messaggio completo di errore è salvato nel file di log di Horde, ed è visualizzato sotto solo per gli amministratori. Utenti non amministrativi non vedranno i dettagli.

en: The identity "%s" has been deleted.
it: L'identità "%s" è stata eliminata.

en: The new from address can't be verified, try again later:
it: Il nuovo indirizzo di provenienza non può essere verificato, riprova in seguito:

en: There are no email addresses to confirm.
it: Non ci sono indirizzi email da confermare

en: There are no preferences available for this application.
it: Non ci sono preferenze disponibili per questa applicazione.

en: There was an error importing the contact data:
it: Errore nell'importazione dei contatti:

en: There was an error reading the contact data.
it: Errore nella lettura dei dati del contatto

en: This number must be non-zero.
it: Questo numero deve essere diverso da 0.

en: This request cannot be completed because the link you followed or the form you submitted was only valid for %s minutes. Please try again now.
it: La richiesta non può essere completata in quanto il link usato o il form inviato erano validi solo per %s minuti. Si prega di riprovare ora.

en: This system is currently deactivated.
it: Sistema attualmente disattivato

en: This value must be a number.
it: Questo valore deve essere un numero

en: Thursday
it: Giovedì

en: Title
it: Titolo

en: To select multiple items, hold down the Control (PC) or Command (Mac) key while clicking.
it: Per selezionare più voci, cliccare tenendo premuto contemporaneamente il tasto CTRL (Command su Mac)

en: Tu
it: Mar

en: Tuesday
it: Martedì

en: Update
it: Aggiorna

en: Upload
it: Aggiorna

en: User "%s" does not exist.
it: L'utente "%s" non esiste.

en: User Preferences
it: Preferenze dell'utente

en: Username "%s" already exists.
it: Utente "%s" già presente

en: Warning
it: Attenzione

en: We
it: Mer

en: We cannot verify that this request was really sent by you. It could be a malicious request. If you intended to perform this action, you can retry it now.
it: Impossibile verificare che questa richiesta sia veramente la tua. Potrebbe essere una richiesta malevola. Se intendi procedere, puoi riprovare adesso.

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Whereis Australia map
it: Dov'è la mappa dell'Australia

en: Work Address
it: Tuo Indirizzo Email

en: Work Phone
it: Telefono Ufficio

en: YYYY
it: AAAA

en: Yes
it: Sì

en: You are not authenticated.
it: Non sei autenticato

en: You have requested to add the email address "%s" to the list of your personal email addresses.
    
    Go to the following link to confirm that this is really your address:
    %s
    
    If you don't know what this message means, you can delete it.
it: E' stato richiesto di aggiungere l'indirizzo email "%s" alla lista degli indirizzi email personali.
    
    Seguire il link seguente per confermare il proprio indirizzo email:
    %s
    
    E' possibile cancellare questo messaggio se non ne è chiaro il significato

en: You must configure a VFS backend.
it: E' necessario configurare un backend VFS

en: You must provide a setting for "%s".
it: Configurare "%s".

en: Your default identity has been changed.
it: L'Identità di Default è stata modificata.

en: Your default identity:
it: Identità di Default

en: Your preferences have been updated for the duration of this session.
it: Le tue preferenze sono state aggiornate per la durata di questa sessione.

en: Your preferences have been updated.
it: Le tue preferenze sono state aggiornate.

en: [Hide Quoted Text]
it: [Nascondi Testo quotato]

en: [Show Quoted Text - %d lines]
it: [Mostra testo quotato - %d linee]

en: _Log in
it: _Accedi

en: _Log out
it: _Fine sessione

en: _Preferences
it: _Preferenze

en: type the password twice to confirm
it: digita la password due volte per confermare
