Horde_Core - en to ja translation catalogue (251 entries)

en:  (Accesskey %s)
ja: (アクセスキイ %s)

en: "%s" is not configured in the Horde Registry.
ja: "%s" は Horde レジストリに設定されていません。

en: %d contact was successfully added to your address book. | %d contacts were successfully added to your address book.
ja[0]: %d 個の連絡先があなたのアドレス帳に追加されました。

en: %d day until your password expires. | %d days until your password expires.
ja[0]: パスワードはあと %d 日有効です。

en: -- select --
ja: -- 選択 --

en: 1 day
ja: １日

en: 1 hour
ja: １時間

en: 15 minutes
ja: 15 分

en: 5 minutes
ja: 5 分

en: 6 hours
ja: 6 時間

en: <Previous
ja: <前のページ

en: A fatal error has occurred
ja: 致命的なエラーが発生しました

en: A message has been sent to "%s" to verify that this is really your address. The new email address is activated as soon as you confirm this message.
ja: これが本当にあなたのアドレスかを確認するために ¥"%s¥" にメッセージを送信しました。あなたがそのメッセージを承認すれば、新しいメールアドレスが有効になります。

en: A new account for the user "%s" has been requested through the signup form.
ja: ユーザ "%s" の新規アカウントはサインアップフォームで要求されました。

en: A popup window could not be opened. Your browser may be blocking popups.
ja: ポップアップ・ウインドーが開けませんでした。ブラウザがブロックしているようです。

en: Account signup request for "%s"
ja: "%s" へのサインアップ要求

en: Add
ja: 追加

en: Add Child Permission
ja: サブ権限を追加

en: Add New Permission
ja: 新しい権限を追加

en: Add Permission
ja: 権限を追加

en: Add a child permission to "%s"
ja: サブ権限を "%s" に追加

en: Add source
ja: ソースを追加

en: Add to address book:
ja: アドレス帳に追加：

en: Add to my address book
ja: マイアドレス帳に追加

en: Address
ja: 住所

en: Address Book
ja: アドレス帳

en: Admin authentication requested, but no admin users defined in configuration.
ja: 管理者としての認証が必要ですが、管理者が定義されていません。

en: Administration
ja: 管理

en: Alarm
ja: アラーム

en: Alias
ja: 別名

en: All Authenticated Users
ja: 全認証ユーザ

en: All Permissions
ja: 全ての権限

en: An illegal value was specified.
ja: 不正な値が指定されました。

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Approve the account:
ja: 承認するアカウント：

en: April
ja: ４月

en: August
ja: ８月

en: Available address books:
ja: 使用可能なアドレス帳：

en: Back
ja: 戻る

en: Birthday
ja: 誕生日

en: Block "%s" of application "%s" not found.
ja: アプリケーション "%s" のブロック "%s" が見つかりません。

en: Calendar
ja: 予定表

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Cell Phone
ja: 携帯電話

en: Choose a password
ja: パスワードを選択

en: Choose a username
ja: ユーザ名を選択

en: Choose the order of address books to search when expanding addresses.
ja: アドレスを展開する際に検索するアドレス帳の順序を指定してください。

en: Clear All
ja: 全て消去

en: Click to add caption...
ja: クリックして説明を追加...

en: Close
ja: 閉じる

en: Color Picker
ja: 色選択

en: Company
ja: 会社

en: Confirm new email address
ja: 新しいメールアドレスの確認

en: Contacts
ja: 連絡先

en: Could not save the backup configuration file %s.
ja: 設定のバックアップを保存できませんでした：%s

en: Creator Permissions
ja: 作成者の権限

en: DD
ja: 日

en: December
ja: 12月

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Permission
ja: 権限を削除

en: Delete permissions for "%s"
ja: "%s" の権限を削除

en: Delete permissions for "%s" and any sub-permissions?
ja: "%s" の権限とそのサブ権限を全て削除しますか？

en: Deny the account:
ja: アカウント拒否：

en: Department
ja: 部署

en: Desktop notification (with certain browsers)
ja: デスクトップ通知（特定のブラウザで）

en: Details
ja: 詳細

en: Details have been logged for the administrator.
ja: 詳細は管理者のために記録されました。

en: Dial %s
ja: ダイアル %s

en: Dismiss
ja: 止める

en: Do not delete
ja: 削除しない

en: Domestic Address
ja: 国内郵便用住所

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Permission
ja: 権限の編集

en: Edit permissions for "%s"
ja: "%s" の権限の編集

en: Email
ja: 電子メール

en: Email address to confirm not found.
ja: 確認用メールアドレスが見つかりません。

en: Emoticons
ja: 顔文字

en: End forwarded message
ja: 転送するメッセージは以上です

en: Enter the letters below:
ja: 以下の文字を入力：

en: Error
ja: エラー

en: Error when communicating with the server.
ja: サーバとの通信エラーです。

en: Expand
ja: 拡大

en: Fax
ja: FAX

en: February
ja: ２月

en: Fix ratio
ja: 固定比率

en: Flip
ja: 上下反転

en: Forwarded message
ja: 転送されたメッセージ

en: Forwarded message from %s
ja: %s から転送されたメッセージ

en: Fr
ja: 金

en: Friday
ja: 金曜

en: Global Preferences
ja: 共通の個人設定

en: Google Maps
ja: Google マップ

en: Grayscale
ja: グレイスケール

en: Groups
ja: グループ

en: Guest Permissions
ja: ゲストの権限

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help file not found.
ja: ヘルプファイルが見付かりません。

en: Home Address
ja: 自宅の住所

en: Home Phone
ja: 自宅の電話番号

en: Inbox
ja: INBOX

en: Individual Users
ja: 個別ユーザ

en: Inline
ja: インライン

en: International Address
ja: 国際郵便用住所

en: Invert selection
ja: 選択を反転

en: January
ja: １月

en: July
ja: ７月

en: June
ja: ６月

en: Keep original?
ja: オリジナルを保存？

en: Log out
ja: ログアウト

en: MM
ja: 月

en: MapQuest map
ja: MapQuest マップ

en: March
ja: ３月

en: May
ja: ５月

en: Message
ja: 本文

en: Mirror
ja: 左右反転

en: Mo
ja: 月

en: Monday
ja: 月曜

en: Move Down
ja: 下へ

en: Move Left
ja: 左に移動

en: Move Right
ja: 右に移動

en: Move Up
ja: 上へ

en: Move down
ja: 下へ

en: Move up
ja: 上へ

en: Name
ja: 名前

en: Next>
ja: 次のページ>

en: No
ja: いいえ

en: No Alerts
ja: 警告なし

en: No OAuth Key or Secret found for the Twitter API
ja: Twitter API 用の OAuth キイかシークレットがありません

en: No Sound
ja: 音なし

en: No address book selected.
ja: アドレス帳が選択されていません。

en: No children can be added to this permission.
ja: この権限にはサブ権限は追加できません。

en: No configuration information specified for %s.
ja: %s の設定情報が指定されていません。

en: No message body text
ja: 本文なし

en: No valid email address found
ja: 有効な電子メールアドレスがありません

en: No values
ja: 値なし

en: Not an admin
ja: 管理者以外

en: Notes
ja: メモ

en: November
ja: 11月

en: Object
ja: オブジェクト

en: October
ja: 10月

en: Ok
ja: OK

en: Out Of Office
ja: 外出中

en: Parcel Address
ja: 小包配達用住所

en: Permission
ja: 権限

en: Permission denied.
ja: アクセスは拒否されました。

en: Permissions
ja: 権限

en: Phone
ja: 電話

en: Photo
ja: 写真

en: Play a sound?
ja: 音を鳴らしますか？

en: Postal Address
ja: 郵便物配達用住所

en: Preferences
ja: 個人設定

en: Preferences for %s
ja: %s の個人設定

en: Preferred Address
ja: 優先アドレス

en: Preview
ja: プレビュー

en: Problem
ja: 障害報告

en: Quoted
ja: 引用文

en: Quoting %s
ja: 引用 %s

en: Really delete this block?
ja: このブロックを本当に削除しますか？

en: Remove
ja: 削除

en: Remove source
ja: ソースを削除

en: Required "%s" not specified in %s configuration.
ja: 要求された "%s" は %s の設定に指定されていません。

en: Reset
ja: リセット

en: Role
ja: 役割

en: Rotate 180
ja: 180度回転

en: Rotate Left
ja: 左に回転

en: Rotate Right
ja: 右に回転

en: Sa
ja: 土

en: Saturday
ja: 土曜

en: Script must be run from the command line
ja: スクリプトはコマンド行から実行して下さい

en: Select a date
ja: 日付を指定

en: Select all
ja: 全て選択

en: Select an object
ja: オブジェクトを選択

en: Select none
ja: どれも選択しない

en: Select the identity you want to change:
ja: 変更したいIDを選択:

en: Select...
ja: -- 選択 --

en: Selected address books:
ja: 選択されたアドレス帳：

en: Send SMS
ja: SMS 送信

en: Sent
ja: 送信控え

en: September
ja: ９月

en: Shrink
ja: 縮小

en: Sign up
ja: サインアップ

en: Sign up for an account
ja: アカウントのサインアップ

en: Snooze...
ja: スヌーズ...

en: Su
ja: 日

en: Success
ja: 成功

en: Successfully saved the backup configuration file %s.
ja: 設定ファイルのバックアップ %s は正常に保存されました。

en: Successfully wrote %s
ja: %s は正常に書き込まれました

en: Sunday
ja: 日曜

en: Tasks
ja: タスク

en: Th
ja: 木

en: The alarm was dismissed.
ja: アラームは取り消されました。

en: The connection to the server has been restored.
ja: サーバへの接続が回復しました。

en: The email address %s has been added to your identities. You can close this window now.
ja: メールアドレス %s があなたの ID に追加されました。このウインドーは閉じても構いません。

en: The encryption features require a secure web connection.
ja: 暗号化には安全なウェブ接続が必要です。

en: The file %s should contain a %s setting.
ja: ファイル %s には %s の設定が必須です。

en: The file %s should contain some %s settings.
ja: ファイル %s には %s のいくつかの設定が必須です。

en: The following applications encountered errors removing user data: %s
ja: 以下のアプリケーションはユーザーデータを削除中にエラーになりました： %s

en: The full error message is logged in Horde's log file, and is shown below only to administrators. Non-administrative users will not see error details.
ja: エラーメッセージの全文は Horde ログファイルに記録され、管理者だけが閲覧できます。管理者でないユーザは詳細を見ることはできません。

en: The identity "%s" has been deleted.
ja: ID "%s" は削除されました。

en: The new from address can't be verified, try again later:
ja: 新しい from アドレスは確認できませんでした。後で再度試して下さい。

en: The preference "%s" could not be saved because its data exceeds the maximum allowable size
ja: 個人設定 "%s" はデータの大きさが制限を越えていたため保存できませんでした.

en: The preferences backend is currently unavailable and your preferences have not been loaded. You may continue to use the system with default preferences.
ja: 個人設定のバックエンドは現在使用不能になっているため、あなたの個人設定はロードできませんでした。デフォルト設定での使用は可能です。

en: There are no preferences available for this application.
ja: このアプリケーションに指定できる個人設定はありません。

en: There has been no contact with the server for several minutes. The server may be temporarily unavailable or network problems may be interrupting your session. You will not see any updates until the connection is restored.
ja: しばらくの間サーバとの通信がありません。サーバが一時的に使えない、あるいはネットワークの問題であなたのセッションが中断すると思われます。接続が回復するまで新しい情報を見ることはできません。

en: There was an error importing the contact data:
ja: 連絡先データのインポート中にエラーが発生しました。

en: There was an error reading the contact data.
ja: 連絡先データの読み込み中にエラーが発生しました。

en: There were errors encountered while updating your preferences.
ja: あなたの設定を更新中にエラーが発生しました。

en: This is the notification log.
ja: これが通知ログです

en: This system is currently deactivated.
ja: このシステムは一時的に無効になっています。

en: This value must be a number.
ja: この値は数字でなければなりません。

en: This value must be non-zero.
ja: この値はゼロ以外でなければなりません。

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Title
ja: タイトル

en: To select multiple items, hold down the Control (PC) or Command (Mac) key while clicking.
ja: 複数の項目を選択するには、PCではControlキイ、MacならCommandキイを押しながらクリックします。

en: Toggle Alerts Log
ja: 警告ログ表示変更

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Tu
ja: 火

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Type your password twice to confirm
ja: 確認のためパスワード2度入力して下さい

en: Update
ja: 更新

en: Upload
ja: アップロード

en: User "%s" does not exist.
ja: ユーザ "%s" は存在しません。

en: User Preferences
ja: 個人設定

en: Username "%s" already exists.
ja: ユーザ名 "%s" は既にあります。

en: Warning
ja: 警告

en: We
ja: 水

en: Weather support not configured.
ja: Weatherサポートが設定されていません。

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Work Address
ja: 勤務先の住所

en: Work Phone
ja: 勤務先の電話番号

en: YYYY
ja: 年

en: Yahoo! map
ja: Yahoo! マップ

en: Yes
ja: はい

en: You are not allowed to create more than %d block. | You are not allowed to create more than %d blocks.
ja[0]: あなたは %d 以上のブロックを作成できません。

en: You are not allowed to remove user data.
ja: あなたがユーザーデータを削除することは許されていません。

en: You are using an old, unsupported version of Internet Explorer. You need at least Internet Explorer 8. If you already run IE8 or higher, disable the Compatibility View. Minimal view will be used until you upgrade your browser.
ja: お使いの Internet Explorer は古く、サポートされていないバージョンです。IE8以上が必要です。もしもIE8以上をお使いなら、互換表示をオフにして下さい。ブラウザを更新するまでは最低限の文字版は使用できます。

en: You can snooze it for %s or %s dismiss %s it entirely
ja: %s スヌーズにするか、あるいは %s 解除 %s できます

en: You have requested to add the email address "%s" to the list of your personal email addresses.
    
    Go to the following link to confirm that this is really your address:
    %s
    
    If you don't know what this message means, you can delete it.
ja: あなたはメールアドレス "%s" をあなたの個人メールアドレスのリストに追加するよう要求しました。
    
    以下のリンクで、これが本当にあなたのアドレスであることを確認します：
    %s
    
    もしもこのメッセージに心当たりがないなら、削除して下さい。

en: You must configure a VFS backend.
ja: VFS バックエンドを設定する必要があります。

en: You must provide a setting for "%s".
ja: "%s" の設定をして下さい。

en: Your browser does not support javascript. Using minimal view instead.
ja: お使いのブラウザは JavaScript をサポートしていませんので、文字だけの表示を使用します。

en: Your browser does not support the dynamic view. Using basic view instead.
ja: お使いのブラウザは動的表示をサポートしていませんので、基本表示を使用します。

en: Your browser does not support the dynamic view. Using minimal view instead.
ja: お使いのブラウザは動的表示をサポートしていませんので、文字だけの表示を使用します。

en: Your default identity has been changed.
ja: あなたのデフォルトIDは変更されました。

en: Your default identity:
ja: あなたのデフォルトID:

en: Your preferences have been updated for the duration of this session.
ja: あなたの個人設定は現在のセッション中に変更されました。

en: Your preferences have been updated.
ja: あなたの個人設定は更新されました。

en: [Hide Quoted Text]
ja: [引用文を隠す]

en: [No Label]
ja: [ラベルなし]

en: [Show Quoted Text - %d lines]
ja: [引用文を表示 - %d 行]

en: loading
ja: ロード中
