Horde_Core - en to pt translation catalogue (133 entries)

en:  (Accesskey %s)
pt:  (Chave de acesso %s)

en: "%s" is not configured in the Horde Registry.
pt: "%s" não está configurado no Registo do Horde.

en: %s Sign Up
pt: %s Subscrever

en: -- select --
pt: -- escolha --

en: <Previous
pt: <Anterior

en: A fatal error has occurred
pt: Ocorreu um erro fatal

en: Add
pt: Adicionar

en: Add Child Permission
pt: Adicionar Permissão Filha

en: Add New Permission
pt: Adicionar Nova Permissão

en: Add a child permission to "%s"
pt: Adicionar uma permissão filha a "%s"

en: Add to address book:
pt: Adicionar aos Contactos:

en: Add to my address book
pt: Adicionar aos meus contactos

en: Address
pt: Endereço

en: Address Book
pt: Contactos

en: Administration
pt: Administração

en: Alias
pt: Alcunha

en: All Authenticated Users
pt: Todos os Utilizadores Autenticados

en: All Permissions
pt: Todas as Permissões

en: An illegal value was specified.
pt: Foi especificado um valor inválido.

en: April
pt: Abril

en: August
pt: Agosto

en: Birthday
pt: Aniversário

en: Calendar
pt: Calendário

en: Cell Phone
pt: Telefone Celular

en: Choose a password
pt: Escolha a palavra-passe

en: Choose a username
pt: Escolha um Nome de Utilizador

en: Color Picker
pt: Palete

en: Company
pt: Empresa

en: Creator Permissions
pt: Permissões do Criador

en: December
pt: Dezembro

en: Delete
pt: Remover

en: Delete Permission
pt: Remover Permissão

en: Delete permissions for "%s"
pt: Remover permissões de "%s"

en: Delete permissions for "%s" and any sub-permissions?
pt: Remover permissões e quaisquer sub-permissões de "%s"?

en: Details have been logged for the administrator.
pt: Os detalhes foram enviados para o administrador do sistema.

en: Do not delete
pt: Não remover

en: Edit Permission
pt: Editar Permissões

en: Edit permissions for "%s"
pt: Editar permissões de "%s"

en: Email
pt: Correio Electrónico

en: Emoticons
pt: Símbolos de Emoção

en: Enter the letters below:
pt: Escreva as letras abaixo:

en: Error
pt: Erro

en: February
pt: Fevereiro

en: Fix ratio
pt: Fixar rácio

en: Flip
pt: Inverter

en: Fr
pt: 6ª

en: Google Maps
pt: Mapas Google

en: Grayscale
pt: Níveis de cinzento

en: Groups
pt: Grupos

en: Guest Permissions
pt: Permissões das Visitas

en: Help
pt: Ajuda

en: Home Address
pt: Endereço de Casa

en: Home Phone
pt: Telefone de Casa

en: Individual Users
pt: Utilizadores Individuais

en: Invert selection
pt: Inverter selecção

en: January
pt: Janeiro

en: July
pt: Julho

en: June
pt: Junho

en: Keep original?
pt: Preservar o original?

en: Log in
pt: Entrar

en: Log out
pt: Sair

en: MapQuest map
pt: Mapa MapQuest

en: March
pt: Março

en: May
pt: Maio

en: Message
pt: Mensagem

en: Mirror
pt: Espelho

en: Mo
pt: 2ª

en: Move down
pt: Descer

en: Move up
pt: Subir

en: Multimap UK map
pt: Mapa Multimap do Reino Unido

en: Name
pt: Nome

en: Next>
pt: Próxima>

en: No
pt: Não

en: No children can be added to this permission.
pt: Não se pode adicionar filhos a esta permissão.

en: No configuration information specified for %s.
pt: Não foi especificada a informação de configuração para %s.

en: No values
pt: Sem valores

en: Notes
pt: Notas

en: November
pt: Novembro

en: Object
pt: Objecto

en: October
pt: Outubro

en: Permission
pt: Permissão

en: Permissions
pt: Permissões

en: Phone
pt: Telefone

en: Preview
pt: Previsão

en: Problem
pt: Problema

en: Remove
pt: Remover

en: Required "%s" not specified in %s configuration.
pt: "%s" obrigatório não foi especificado na configuração de %s.

en: Reset
pt: Limpar

en: Role
pt: Regra

en: Rotate 180
pt: Rodar 180

en: Rotate Left
pt: Rodar à Esquerda

en: Rotate Right
pt: Rodar à direita

en: Sa
pt: sá

en: Select a date
pt: Seleccione uma data

en: Select all
pt: Seleccionar tudo

en: Select an object
pt: Seleccione um objecto

en: Select none
pt: Seleccionar nenhuma

en: Select the identity you want to change:
pt: Seleccione a identidade que pretende alterar:

en: Send SMS
pt: Enviar SMS

en: September
pt: Setembro

en: Sign up
pt: Subscrever

en: Su
pt: do

en: Success
pt: Sucesso

en: Th
pt: 5ª

en: The History system is disabled.
pt: O sistema de Histórico está desactivado.

en: The encryption features require a secure web connection.
pt: As funcionalidades de encriptação exigem uma ligação segura.

en: The file %s should contain a %s setting.
pt: O arquivo %s deveria conter um atributo %s.

en: The file %s should contain some %s settings.
pt: O arquivo %s deveria conter alguns atributos %s.

en: The identity "%s" has been deleted.
pt: A identidade "%s" foi removida.

en: This system is currently deactivated.
pt: Este sistema encontra-se desactivado.

en: This value must be a number.
pt: Esta valor tem de ser um número.

en: Title
pt: Título

en: To select multiple items, hold down the Control (PC) or Command (Mac) key while clicking.
pt: Para seleccionar múltiplos itens, carregue em Control (PC) ou Command (Mac) enquanto clicar.

en: Tu
pt: 3ª

en: Update
pt: Modificar

en: Username "%s" already exists.
pt: O Nome de Utilizador "%s" já existe.

en: Warning
pt: Aviso

en: We
pt: 4ª

en: Whereis Australia map
pt: Mapa Whereis da Austrália

en: Work Address
pt: Endereço (Emprego)

en: Work Phone
pt: Telefone (Emprego)

en: YYYY
pt: AAAA

en: Yahoo! map
pt: Mapa Yahoo!

en: Yes
pt: Sim

en: You are not authenticated.
pt: Não está autenticado.

en: You must configure a VFS backend.
pt: Tem de configurar um mecanismo base para o VFS.

en: Your default identity has been changed.
pt: A sua identidade por omissão foi alterada.

en: Your default identity:
pt: Identidade padrão:

en: [Hide Quoted Text]
pt: [Esconder Texto Citado]

en: _Log in
pt: _Entrar

en: _Log out
pt: _Sair

en: type the password twice to confirm
pt: introduza a palavra-passe duas vezes, para confirmação

en: w:
pt: Reenc:
