Horde_Core - en to sv translation catalogue (193 entries)

en:  (Accesskey %s)
sv:  (snabbtangent %s)

en: "%s" is not configured in the Horde Registry.
sv: "%s" är inte konfigurerad i Horde Registry.

en: "%s" share driver not found.
sv: Delningsdrivrutin  "%s" saknas.

en: %d contact was successfully added to your address book. | %d contacts were successfully added to your address book.
sv[0]: %d kontakt lades till i adressboken.
sv[1]: %d kontakter lades till i adressboken.

en: %d day until your password expires. | %d days until your password expires.
sv[0]: Ditt lösenord går ut om %d dag.
sv[1]: Ditt lösenord går ut om %d dagar.

en: %s Sign Up
sv: %s anmälan

en: %s is not authorized for %s.
sv: %s är inte behörig för %s.

en: -- select --
sv: -- välj --

en: 1 day
sv: 1 dag

en: 1 hour
sv: 1 timme

en: 15 minutes
sv: 15 minuter

en: 5 minutes
sv: 5 minuter

en: 6 hours
sv: 6 timmar

en: <Previous
sv: <Föregående

en: A fatal error has occurred
sv: Ett fatalt fel har inträffat

en: A message has been sent to "%s" to verify that this is really your address. The new email address is activated as soon as you confirm this message.
sv: Ett meddelande har skickats till "%s" för att verifiera att det verkligen är din adress. Den nya e-postadressen aktiveras så fort du bekräftar detta meddelande.

en: A new account for the user "%s" has been requested through the signup form.
sv: Ett nytt konto för användaren "%s" har begärts genom anmälningsformuläret.

en: A popup window could not be opened. Your browser may be blocking popups.
sv: Ett popup-fönster kunde inte öppnas. Din webläsare kanske blockerar popup-fönster.

en: Account signup request for "%s"
sv: Kontobegäran för "%s"

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Child Permission
sv: lägg till underbehörigheter

en: Add New Permission
sv: Lägg till ny behörighet

en: Add Permission
sv: Lägg till behörighet

en: Add a child permission to "%s"
sv: Lägg till underbehörighet till "%s"

en: Add source
sv: Lägg till källa

en: Add to address book:
sv: Lägg till i adressbok:

en: Add to my address book
sv: Lägg till i min adressbok

en: Address
sv: Adress

en: Address Book
sv: Adressbok

en: All Authenticated Users
sv: Alla authentiserade användare

en: All Permissions
sv: Alla behörigheter

en: An illegal value was specified.
sv: Ett felaktigt värde angavs.

en: Approve the account:
sv: Godkänn kontot:

en: April
sv: april

en: August
sv: augusti

en: Available address books:
sv: Tillgängliga adressböcker:

en: Birthday
sv: Födelsedag

en: Calendar
sv: Kalender

en: Cell Phone
sv: Mobiltelefon

en: Choose a password
sv: Välj ett lösenord

en: Choose a username
sv: Välj ett användarnamn

en: Choose the order of address books to search when expanding addresses.
sv: Välj i vilken ordning adressböcker ska sökas när adresser expanderas.

en: Color Picker
sv: Färghanterare

en: Company
sv: Företag

en: Confirm new email address
sv: Bekräfta ny e-postadress:

en: Creator Permissions
sv: Behörigheter för skapare

en: December
sv: december

en: Delete
sv: Radera

en: Delete Permission
sv: Radera behörighet

en: Delete permissions for "%s"
sv: Radera behörighet för "%s"

en: Delete permissions for "%s" and any sub-permissions?
sv: Radera behörighet för "%s" och underbehörigheter?

en: Deny the account:
sv: Neka kontot:

en: Department
sv: Avdelning

en: Details
sv: Detaljer

en: Details have been logged for the administrator.
sv: Detaljer har loggats för systemadministratören.

en: Dial %s
sv: Ring %s

en: Dismiss
sv: Avfärda

en: Do not delete
sv: Radera inte

en: Domestic Address
sv: Hemadress

en: Edit Permission
sv: Ändra behörighet

en: Edit permissions for "%s"
sv: Ändra behörigheter för "%s"

en: Email
sv: E-post

en: Email addresses to confirm not found.
sv: E-postadress att bekräfta saknas.

en: Enter the letters below:
sv: Ange bokstäverna nedan:

en: Error
sv: Fel

en: February
sv: februari

en: Fix ratio
sv: Fixa förhållande

en: Flip
sv: Vänd

en: Friday
sv: fredag

en: Global Preferences
sv: Allmänna inställningar

en: Google Maps
sv: Googlekartor

en: Grayscale
sv: Gråskala

en: Groups
sv: Grupper

en: Guest Permissions
sv: Gästbehörigheter

en: Help
sv: Hjälp

en: Home Address
sv: Hemadress

en: Home Phone
sv: Hemtelefon

en: Individual Users
sv: Individuella användare

en: International Address
sv: Internationell adress:

en: Invert selection
sv: Invertera urval

en: January
sv: januari

en: July
sv: juli

en: June
sv: juni

en: Keep original?
sv: Behåll original?

en: Log in
sv: Logga in

en: Log out
sv: Logga ut

en: MapQuest map
sv: MapQuest-karta

en: March
sv: mars

en: May
sv: maj

en: Message
sv: Meddelande

en: Mirror
sv: Spegla

en: Mo
sv: Må

en: Monday
sv: måndag

en: Move down
sv: Flytta ner

en: Move up
sv: Flytta upp

en: Multimap UK map
sv: Multimap UK-karta

en: Name
sv: Namn

en: Next>
sv: Nästa>

en: No
sv: Nej

en: No OAuth Key or Secret found for the Twitter API
sv: OAuth-nyckel eller "secret" saknas för Twitter-API:t

en: No Sound
sv: Inget ljud

en: No address book selected.
sv: Ingen adressbok vald.

en: No children can be added to this permission.
sv: Inga underbehörigheter kan läggas till den här behörigheten.

en: No configuration information specified for %s.
sv: Ingen konfigureringsinformation angiven för %s.

en: No valid email address found
sv: Giltig e-postadress saknas

en: No values
sv: Inga värden

en: Notes
sv: Anteckningar

en: November
sv: november

en: Object
sv: Objekt

en: October
sv: oktober

en: Parcel Address
sv: Paket-adress

en: Permission
sv: Behörighet

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Phone
sv: Telefon

en: Photo
sv: Foto

en: Postal Address
sv: Postadress

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preferences for %s
sv: Inställningar för %s

en: Preferred Address
sv: Föredragen adress

en: Preview
sv: Förhandsvisning

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove source
sv: Ta bort källa

en: Required "%s" not specified in %s configuration.
sv: Erfodrad "%s" är inte angiven i konfigurationen av %s.

en: Reset
sv: Återställ

en: Role
sv: Roll

en: Rotate 180
sv: Rotera 180

en: Rotate Left
sv: Rotera vänster

en: Rotate Right
sv: Rotera höger

en: Sa
sv: Lö

en: Saturday
sv: lördag

en: Select a date
sv: Välj ett datum

en: Select all
sv: Välj alla

en: Select an object
sv: Välj ett objekt

en: Select none
sv: Välj ingen

en: Select the identity you want to change:
sv: Välj identitet du vill ändra:

en: Selected address books:
sv: Vald adressbok:

en: Send SMS
sv: Skicka SMS

en: September
sv: september

en: Sign up
sv: Anmäl

en: Su
sv: Sö

en: Success
sv: Lyckat

en: Sunday
sv: söndag

en: Th
sv: To

en: The History system is disabled.
sv: Historiksystemet är avaktiverat.

en: The email address %s has been added to your identities. You can close this window now.
sv: E-postadressen %s har lagts till i dina identiteter. Du kan stänga detta fönster nu.

en: The encryption features require a secure web connection.
sv: Krypteringsfunktionerna kräver en säker webförbindelse (HTTPS).

en: The file %s should contain a %s setting.
sv: Filen %s skall innehålla en inställning för %s.

en: The file %s should contain some %s settings.
sv: Filen %s skall innehålla inställningar för %s.

en: The full error message is logged in Horde's log file, and is shown below only to administrators. Non-administrative users will not see error details.
sv: Hela felmeddelandet är loggat i Hordes logfil och visas nedan endast för administratörer. Vanliga användare kommer inte att se feldetaljerna.

en: The identity "%s" has been deleted.
sv: Identiteten "%s" har raderats.

en: The new from address can't be verified, try again later:
sv: Den nya avsändaradressen kan inte verifieras, för senare:

en: There are no email addresses to confirm.
sv: Det finns inga e-postadresse att bekräfta.

en: There are no preferences available for this application.
sv: Inga inställningar tillgängliga för denna applikation.

en: There was an error importing the contact data:
sv: Ett fel uppstod vid import av kontaktdata:

en: There was an error reading the contact data.
sv: Det uppstod ett fel vid läsning av kontaktdata.

en: This number must be non-zero.
sv: Det här numret måste vara skilt från noll.

en: This request cannot be completed because the link you followed or the form you submitted was only valid for %s minutes. Please try again now.
sv: Denna begäran kan inte slutföras eftersom den länk du följde eller formuläret du skickade var endast giltig i %s minuter. Försök igen.

en: This system is currently deactivated.
sv: Systemet är för tillfället avaktiverat.

en: This value must be a number.
sv: Det här värdet måste vara numeriskt.

en: Thursday
sv: torsdag

en: Title
sv: Titel

en: To select multiple items, hold down the Control (PC) or Command (Mac) key while clicking.
sv: För att välj flera, håll ned CTRL- (PC) eller kommandoknappen (Mac)

en: Tu
sv: Ti

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Update
sv: Uppdatera

en: Upload
sv: Ladda upp

en: User "%s" does not exist.
sv: Användaren "%s" existerar inte.

en: User Preferences
sv: Användarinställningar

en: Username "%s" already exists.
sv: Användarnamn "%s" finns redan.

en: Warning
sv: Varning

en: We
sv: On

en: We cannot verify that this request was really sent by you. It could be a malicious request. If you intended to perform this action, you can retry it now.
sv: Det går inte att verifiera att denna begäran verkligen skickades av dig. Det kan vara en ondskefull begäran. Om du avsåg att utföra denna handling så kan du försöka igen nu.

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Whereis Australia map
sv: Whereis Australien-karta

en: Work Address
sv: Adress, arbete

en: Work Phone
sv: Telefon, arbete

en: Yahoo! map
sv: Yahoo! karta

en: Yes
sv: Ja

en: You are not authenticated.
sv: Du är inte autentisierad.

en: You have requested to add the email address "%s" to the list of your personal email addresses.
    
    Go to the following link to confirm that this is really your address:
    %s
    
    If you don't know what this message means, you can delete it.
sv: Du har begärt att lägga till e-postadressen "%s" till lista över dina personliga e-postadresser.
    
    Klicka på följande länk för att bekräfta att detta verkligen är din adress:
    %s
    Om du inte vet vad detta meddelande betyder så kan du radera det.

en: You must configure a VFS backend.
sv: Du måste konfigurerar ett VFS-backend.

en: You must provide a setting for "%s".
sv: Du måste göra en inställning för "%s".

en: Your default identity has been changed.
sv: Din förvalda identitet har ändrats.

en: Your default identity:
sv: Din förvalda identitet:

en: Your preferences have been updated for the duration of this session.
sv: Dina inställningar har uppdaterats under sessionens varaktighet.

en: Your preferences have been updated.
sv: Dina inställningar har uppdaterats.

en: [Hide Quoted Text]
sv: [Göm citerad text]

en: [Show Quoted Text - %d lines]
sv: [Visa citerad text - %d rader]

en: _Home
sv: _Hem

en: _Log in
sv: _Logga in

en: _Log out
sv: _Logga ut

en: _Preferences
sv: Inställningar

en: type the password twice to confirm
sv: ange lösenordet två gånger för att bekräfta
