Horde_Core - en to tr translation catalogue (224 entries)

en:  (Accesskey %s)
tr: (Erişim Anahtarı %s)

en: "%s" group driver not found.
tr: "%s" paylaşım sürücüsü yok

en: "%s" is not configured in the Horde Registry.
tr: "%s" Horde Kayıtlarında yapılandırılmamış.

en: "%s" share driver not found.
tr: "%s" paylaşım sürücüsü yok

en: %d contact was successfully added to your address book.
tr: %d kişi adres defterinize başarıyla eklendi.

en: %d day until your password expires.
tr: Parolanızın süresinin dolmasına %d gün kaldı.

en: -- select --
tr: -- Seç --

en: 1 day
tr: 1 gün

en: 1 hour
tr: 1 saat

en: 15 minutes
tr: 15 dakika

en: 5 minutes
tr: 5 dakika

en: 6 hours
tr: 6 saat

en: <Previous
tr: <Önceki

en: A fatal error has occurred
tr: Bir ölümcül hata oluştu

en: A message has been sent to "%s" to verify that this is really your address. The new email address is activated as soon as you confirm this message.
tr: "%s" adresine, adresin gerçekten size ait olduğunu doğrulamak için bir mesaj gönderilmiştir. Bu mesajı onayladığınızda yeni eposta adresi aktif olacaktır.

en: A new account for the user "%s" has been requested through the signup form.
tr: "%s" kullanıcısı için kayıt fırmu aracılıyla yeni bir hesap isteği gönderildi.

en: A popup window could not be opened. Your browser may be blocking popups.
tr: Açılır pencere görüntülenemedi. Tarayıcınızız açılır pencereleri engellemediğinden emin olun.

en: Account signup request for "%s"
tr: "%s" için kayıt talebi iptal edildi.

en: Add
tr: Ekle

en: Add Child Permission
tr: Alt İzin EKle

en: Add New Permission
tr: Yeni İzin Ekle

en: Add Permission
tr: İzin Ekle

en: Add a child permission to "%s"
tr: "%s" için alt izin ekle

en: Add source
tr: Kaynak Ekle

en: Add to address book:
tr: Adres defterine ekle:

en: Add to my address book
tr: Adres defterime ekle

en: Address
tr: Adres

en: Address Book
tr: Adres Defteri

en: Administration
tr: Yönetim

en: Alias
tr: Takma Ad

en: All Authenticated Users
tr: Tüm Doğrulanmış Kullanıcılar

en: All Permissions
tr: Tüm İzinler

en: An illegal value was specified.
tr: Geçersiz değer belirtildi.

en: Approve the account:
tr: Hesabı onayla:

en: April
tr: Nisan

en: August
tr: Ağustos

en: Available address books:
tr: Mevcut Adres Defteri:

en: Birthday
tr: Doğumgünü

en: Block "%s" of application "%s" not found.
tr: "%s" öbeği  "%s" uygulaması içerisinde bulunamadı.

en: Calendar
tr: Takvim

en: Cell Phone
tr: Cep Telefonu

en: Choose a password
tr: Şifre seçin

en: Choose a username
tr: Kullanıcı adı seçin

en: Choose the order of address books to search when expanding addresses.
tr: Adresleri açarken aranacak adres defterini seçin.

en: Color Picker
tr: Renk Seçici

en: Company
tr: Firma

en: Confirm new email address
tr: Yeni eposta adresini doğrula

en: Could not save the backup configuration file %s.
tr: Yedek yapılandırma dosyası %s kaydedilemedi.

en: Creator Permissions
tr: Yaratıcı İzinleri

en: DD
tr: GG

en: December
tr: Aralık

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Permission
tr: İzin Sil

en: Delete permissions for "%s"
tr: "%s" için izinleri sil

en: Delete permissions for "%s" and any sub-permissions?
tr: "%s" için izinler ve olası alt izinler silinsin mi?

en: Deny the account:
tr: Hesabı engelle:

en: Department
tr: Bölüm

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Details have been logged for the administrator.
tr: Ayrıntılar yönetici için günlük olarak kaydedildi.

en: Dial %s
tr: %s i çevir

en: Dismiss
tr: Gözardı et

en: Do not delete
tr: Silmeyin

en: Domestic Address
tr: Yurtiçi Adres

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Permission
tr: İzin Düzenle

en: Edit permissions for "%s"
tr: "%s" için izinleri düzenle

en: Email
tr: Eposta

en: Email addresses to confirm not found.
tr: Doğrulanacak eposta adresi bulunamadı.

en: Emoticons
tr: Duygu simgerleri

en: Enter the letters below:
tr: Aşağıdaki harfleri giriniz:

en: Error
tr: Hata

en: Expand
tr: Genişlet

en: Fax
tr: Faks

en: February
tr: Şubat

en: Fix ratio
tr: Oranı sabitle

en: Flip
tr: Çevir

en: Fr
tr: Cu

en: Friday
tr: Cuma

en: Global Preferences
tr: Genel Seçenekler

en: Google Maps
tr: Google Maps (haritalar)

en: Grayscale
tr: Siyah Beyaz

en: Groups
tr: Gruplar

en: Guest Permissions
tr: Konuk İzinleri

en: Help
tr: Yardım

en: Home Address
tr: Ev Adresi

en: Home Phone
tr: Ev Telefonu

en: Individual Users
tr: Bireysel Kullanıcılar

en: Inline
tr: Metine Gömülü

en: International Address
tr: Uluslararası Adres

en: Invert selection
tr: Seçimi tersle

en: January
tr: Ocak

en: July
tr: Temmuz

en: June
tr: Haziran

en: Keep original?
tr: Özgün olan saklansın mı?

en: Log in
tr: Oturum aç

en: Log out
tr: Oturumu Kapat

en: MM
tr: AA

en: MapQuest map
tr: MapQuest haritası

en: March
tr: Mart

en: May
tr: Mayıs

en: Message
tr: İleti

en: Mirror
tr: Yansı

en: Mo
tr: Pzt

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

en: Move Left
tr: Sola Taşı

en: Move Right
tr: Sağa Taşı

en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

en: Move down
tr: Aşagı taşı

en: Move up
tr: Yukarı taşı

en: Multimap UK map
tr: Multimap İngiltere haritası

en: Name
tr: Ad

en: Next>
tr: Sonraki>

en: No
tr: Hayır

en: No OAuth Key or Secret found for the Twitter API
tr: Twitter API'de OAuth Anahtaru yada Şifresi bulunamadı.

en: No Sound
tr: Ses Yok

en: No address book selected.
tr: Adres defteri tanımlanmadı.

en: No children can be added to this permission.
tr: Bu izne hiçbir alt izin eklenemeyecektir.

en: No configuration information specified for %s.
tr: %s için hiçbir yapılandırma bilgisi belirtilmedi.

en: No valid email address found
tr: Geçerli eposta adresi bulunamadı.

en: No values
tr: Değer yok

en: Notes
tr: Notlar

en: November
tr: Kasım

en: Object
tr: Nesne

en: October
tr: Ekim

en: Parcel Address
tr: %s Adres Defteri

en: Permission
tr: İzin

en: Permissions
tr: İzinler

en: Phone
tr: Telefon

en: Photo
tr: Fotoğraf

en: Play a sound?
tr: Ses Yok

en: Postal Address
tr: Posta Adresi

en: Preferences
tr: Seçenekler

en: Preferences for %s
tr: %s için Seçenekler

en: Preferred Address
tr: Tercih Edilen Adres

en: Preview
tr: Önizleme

en: Problem
tr: Sorun

en: Really delete this block?
tr: Bu not gerçekten silinsin mi?

en: Remove
tr: Sil

en: Remove source
tr: Kaynağı çıkar

en: Required "%s" not specified in %s configuration.
tr: İstenene "%s" %s yapılandırmasında belirtilmemiş.

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Role
tr: Görev

en: Rotate 180
tr: 180 derece döndür

en: Rotate Left
tr: Sola Döndür

en: Rotate Right
tr: Sağa Döndür

en: Sa
tr: Cts

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Select a date
tr: Bir tarih Seçin

en: Select all
tr: Hepsi

en: Select an object
tr: Bir nesne seçin

en: Select none
tr: Hiçbiri

en: Select the identity you want to change:
tr: Değiştirmek istediğiniz kimliği seçin:

en: Selected address books:
tr: Seçilmiş Adres Defterleri:

en: Send SMS
tr: SMS Gönder

en: September
tr: Eylül

en: Shrink
tr: Küçült

en: Sign up
tr: Üye ol

en: Sign up for an account
tr: Hesabınız yok mu? Kayıt olun.

en: Snooze...
tr: Uyuyor...

en: Su
tr: Pzr

en: Success
tr: Başarı

en: Successfully saved the backup configuration file %s.
tr: Yedek yapılandırma dosyası %s başarıyla kaydedildi.

en: Sunday
tr: Pazar

en: Th
tr: Prş

en: The History system is disabled.
tr: Tarih sistemi devre dışı bırakıldı.

en: The email address %s has been added to your identities. You can close this window now.
tr: %s eposta adresi kimlikleriniz arasına eklendi. Şimdi bu pencereyi kapatabilirsiniz.

en: The encryption features require a secure web connection.
tr: Şifreleme özellikleri güvenli bir web bağlantısı gerektirmektedir.

en: The file %s should contain a %s setting.
tr: %s dosyası %s ayarı içermelidir.

en: The file %s should contain some %s settings.
tr: %s dosyası %s ayarları içermelidir.

en: The following applications encountered errors removing user data: %s
tr: Kullanıcı bilgisi silinirken şu uygulamalarda hata oluştu: %s

en: The full error message is logged in Horde's log file, and is shown below only to administrators. Non-administrative users will not see error details.
tr: Tam hata metni Horde günlüğüne kaydedildi. Aşağıdakiler yalnızca yöneticilere gösterilmektedir. Yönetici olmayan kullanıcılar hata detaylarını göremezler.

en: The identity "%s" has been deleted.
tr: Kimlik "%s" silindi.

en: The new from address can't be verified, try again later:
tr: Yeni "gönderen" adresi doğrulanamadı. Daha sonra tekrar deneyiniz:

en: The preference "%s" could not be saved because its data exceeds the maximum allowable size
tr: "%s" tercihi verisi izin verilen en yüksek boyutu geçtiği için kaydedilememektedir.

en: The preferences backend is currently unavailable and your preferences have not been loaded. You may continue to use the system with default preferences.
tr: "Tercihler" arka aracı şu anda kullanılabilir değil. Tercihleriniz yüklenmedi. Sistemi öntanımlı ayarlar ile kullanmaya devam edebilirsiniz.

en: There are no email addresses to confirm.
tr: Doğrulanacak eposta adresi yok.

en: There are no preferences available for this application.
tr: Bu uygulama için yapılandırılabilir seçenek bulunmamaktadır.

en: There was an error importing the contact data:
tr: İletişim noktasının verileri içeri aktarılırken hata oluştu.

en: There was an error reading the contact data.
tr: İletişim noktasının verileri içeri aktarılırken hata oluştu.

en: There were errors encountered while updating your preferences.
tr: Seçeneklerinizi güncellerken hata oluştu.

en: This system is currently deactivated.
tr: Sistemin etkinliği kaldırılmıştır.

en: This value must be a number.
tr: Bu değer bir sayı olmalıdır.

en: This value must be non-zero.
tr: Bu değer 0 (sıfır) olamaz.

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Title
tr: Başlık

en: To select multiple items, hold down the Control (PC) or Command (Mac) key while clicking.
tr: Çoklu öğe seçimi için, tıklarken Control (PC) veya Command (Mac) tuşuna basın.

en: Tu
tr: Sa

en: Tuesday
tr: Salı

en: Type your password twice to confirm
tr: Doğrulamak için parolanızı bir kez daha yazın

en: Update
tr: Güncelle

en: Upload
tr: Yükle

en: User "%s" does not exist.
tr: "%s" kullanıcısı bulunamadı.

en: User Preferences
tr: Kullanıcı Seçenekleri

en: Username "%s" already exists.
tr: Kullanıcı Adı "%s" zaten var.

en: Warning
tr: Uyarı

en: We
tr: Çrş

en: Weather support not configured.
tr: Hava durumu yapılandırılmamış.

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Whereis Australia map
tr: Whereis Australia haritası

en: Work Address
tr: İş Adresi

en: Work Phone
tr: İş Telefonu

en: Yahoo! map
tr: Yahoo! haritası

en: Yes
tr: Evet

en: You are not allowed to create more than %d block.
tr: %d öbekten fazla yaratamazsınız.

en: You are not allowed to remove user data.
tr: Kullanıcı verisini silmeye yetkili değilsiniz.

en: You are not authenticated.
tr: Yetkiniz doğrulanamadı.

en: You have requested to add the email address "%s" to the list of your personal email addresses.
    
    Go to the following link to confirm that this is really your address:
    %s
    
    If you don't know what this message means, you can delete it.
tr: "%s" eposta adresini, kişisel eposta adresleriniz arasına ekleme talebinde bulundunuz.
    
    Bu adresin gerçekten size ait olduğunu doğrulamak için şu bağı takip ediniz:
    %s
    
    Bu iletinin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız silebilirsiniz.

en: You must configure a VFS backend.
tr: VFS son aşamasını yapılandırmalısınız.

en: You must provide a setting for "%s".
tr: "%s" için bir ayar belirtmelisiniz.

en: Your default identity has been changed.
tr: Öntanımlı kimliğiniz değiştirildi.

en: Your default identity:
tr: Ön tanımlı kimliğiniz:

en: Your preferences have been updated for the duration of this session.
tr: Seçenekleriniz bu oturumun süresi içinde güncellendi.

en: Your preferences have been updated.
tr: Seçenekleriniz güncellendi.

en: [Hide Quoted Text]
tr: [Alıntı Metni Sakla]

en: [No Label]
tr: [Etiket Yok]

en: [Show Quoted Text - %d lines]
tr: [Alıntı Metni Göster - %d satır]

en: _Log in
tr: _Oturum Aç

en: _Log out
tr: _Oturumu Kapat

en: _Preferences
tr: _Seçenekler

en: mm
tr: dd

en: Toggle Alerts Log
tr: Uyarı Günlüğünü Aç / Kapat

en: This is the notification log.
tr: Bu bildirim günlüğüdür.

en: Clear All
tr: Hepsini Temizle
