Horde_Core - en to uk translation catalogue (238 entries)

en:  (Accesskey %s)
uk:  (Гаряча клавіша %s)

en: "%s" is not configured in the Horde Registry.
uk: "%s" не сконфігуровано в реєстрі Horde.

en: %d contact was successfully added to your address book. | %d contacts were successfully added to your address book.
uk[0]: %d контакт успішно доданий до Вашого адресника.
uk[1]: %d контакти успішно додано до Вашого адресника.
uk[2]: %d контактів успішно додано до Вашого адресника.

en: %d day until your password expires. | %d days until your password expires.
uk[0]: ще %d день ваш пароль є дійсним.
uk[1]: ще %d дні ваш пароль є дійсним.
uk[2]: ще %d днів ваш пароль є дійсним.

en: %s is not activated.
uk: %s не активовано.

en: -- select --
uk: -- вибір --

en: 1 day
uk: 1 день

en: 1 hour
uk: 1 година

en: 15 minutes
uk: 15 хвилин

en: 5 minutes
uk: 5 хвилин

en: 6 hours
uk: 6 годин

en: <Previous
uk: <Попередня

en: A fatal error has occurred
uk: Трапилась серйозна помилка

en: A message has been sent to "%s" to verify that this is really your address. The new email address is activated as soon as you confirm this message.
uk: Надіслано лист до "%s" для перевірки дійсності Вашої адреси. Нова адреса буде активована після підтвердження Вами цього листа.

en: A new account for the user "%s" has been requested through the signup form.
uk: Замовлено новий обліковий запис для користувача "%s" через форму реєстрації.

en: A popup window could not be opened. Your browser may be blocking popups.
uk: Не вдалося відкрити виринаюче вікно. Ймовірно, Ваш браузер блокує їх.

en: Account signup request for "%s"
uk: Запит створення аккаунта для "%s"

en: Add
uk: Додати

en: Add Child Permission
uk: Додати дочірні права

en: Add New Permission
uk: Додати нові права

en: Add Permission
uk: Додати права

en: Add a child permission to "%s"
uk: Додати дочірні права для "%s"

en: Add source
uk: Додати джерело

en: Add to address book:
uk: Додати до адресника:

en: Add to my address book
uk: Додати до мого адресника

en: Address
uk: Адреса

en: Address Book
uk: Адресник

en: Admin authentication requested, but no admin users defined in configuration.
uk: Запитана автентикація адміністратора, однак адміністратор не визначений в конфігурації.

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Alarm
uk: Дзвоник

en: Alias
uk: Псевдонім

en: All Authenticated Users
uk: Всі аутентифіковані користувачі

en: All Permissions
uk: Всі Права

en: An illegal value was specified.
uk: Вказане некоректне значення.

en: Applications
uk: Модулі

en: Approve the account:
uk: Затвердити обліковий запис:

en: April
uk: Квітень

en: August
uk: Серпень

en: Available address books:
uk: Доступні адресники:

en: Back
uk: Назад

en: Birthday
uk: День народження

en: Block "%s" of application "%s" not found.
uk: Блок "%s" модуля "%s" не знайдено.

en: Calendar
uk: Календар

en: Cancel
uk: Відмінити

en: Cell Phone
uk: Мобільний телефон

en: Choose a password
uk: Виберіть пароль

en: Choose a username
uk: Оберіть назву користувача

en: Choose the order of address books to search when expanding addresses.
uk: Виберіть черговість адресників для пошуку при розкритті адрес.

en: Clear All
uk: Очистити все

en: Click to add caption...
uk: Клацніть, щоб додати ремарку...

en: Close
uk: Закрити

en: Color Picker
uk: Піпетка кольору

en: Company
uk: Компанія

en: Confirm new email address
uk: Підтвердження нової адреси е-пошти

en: Contacts
uk: Контакти

en: Could not save the backup configuration file %s.
uk: Не можу зберегти файл резервної конфігурації %s.

en: Creator Permissions
uk: Права творця

en: December
uk: Грудень

en: Delete
uk: Витерти

en: Delete Permission
uk: Витерти права

en: Delete permissions for "%s"
uk: Витерти права для "%s"

en: Delete permissions for "%s" and any sub-permissions?
uk: Витерти права для "%s" і всі під-права?

en: Deny the account:
uk: Заборонити обліковий запис:

en: Department
uk: Відділ

en: Desktop notification (with certain browsers)
uk: Сповіщення на Робоочому столі (з певними браузерами)

en: Details
uk: Деталі

en: Details have been logged for the administrator.
uk: Деталі збережені для адміністратора.

en: Dismiss
uk: Скасувати

en: Do not delete
uk: Не витирати

en: Domestic Address
uk: Домашня адреса

en: Drafts
uk: Чернетки

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit Permission
uk: Редагувати Права

en: Edit permissions for "%s"
uk: Редагувати права для "%s"

en: Email
uk: Е-пошта

en: Email address to confirm not found.
uk: Адресу е-пошти для підтвердження не знайдено.

en: Emoticons
uk: Смайлики

en: Enter the letters below:
uk: Введіть літери нижче:

en: Error
uk: Помилка

en: Error when communicating with the server.
uk: Помилка комунікації з сервером.

en: Expand
uk: Розкрити

en: Fax
uk: Факс

en: February
uk: Лютий

en: Fix ratio
uk: Фіксоване співвідношення

en: Flip
uk: Перевернути

en: Fr
uk: Пт

en: Friday
uk: П'ятниця

en: Global Preferences
uk: Глобальні опції

en: Google Maps
uk: Карта Google

en: Grayscale
uk: Чорно-білий

en: Groups
uk: Групи

en: Guest Permissions
uk: Права гостя

en: Help
uk: Довідка

en: Help file not found.
uk: Файл допомоги не знайдено.

en: Home Address
uk: Домашня адреса

en: Home Phone
uk: Домашній телефон

en: Individual Users
uk: Індивідуальні користувачі

en: Inline
uk: Вбудовано

en: International Address
uk: Міжнародна адреса

en: Invert selection
uk: Інвертувати вибір

en: January
uk: Січень

en: July
uk: Липень

en: June
uk: Червень

en: Keep original?
uk: Берегти оригінал?

en: Log out
uk: Вийти

en: MM
uk: ММ

en: MapQuest map
uk: Карта MapQuest

en: March
uk: Березень

en: May
uk: Травень

en: Message
uk: Лист

en: Mirror
uk: Зеркально

en: Mo
uk: Пн

en: Monday
uk: Понеділок

en: Move Down
uk: Посунути донизу

en: Move Left
uk: Посунути вліво

en: Move Right
uk: Посунути вправо

en: Move Up
uk: Посунути догори

en: Move down
uk: Донизу

en: Move up
uk: Догори

en: Multimap UK map
uk: Багаторівнева Карта UK

en: Name
uk: Ім'я

en: Next>
uk: Наступний>

en: No
uk: Ні

en: No Sound
uk: Без звуку

en: No address book selected.
uk: Не вибрано жодного адресника.

en: No children can be added to this permission.
uk: Діти не можуть бути додані до цих прав.

en: No configuration information specified for %s.
uk: Не вказана конфігурація для %s.

en: No message body text
uk: Тіло листа відсутнє

en: No valid email address found
uk: Не знайдено коректної адреси e-пошти

en: No values
uk: Без величин

en: Not an admin
uk: Не адмін

en: Notes
uk: Нотатки

en: November
uk: Листопад

en: OK
uk: ОК

en: Object
uk: Об'єкт

en: October
uk: Жовтень

en: Ok
uk: Гаразд

en: Out Of Office
uk: Поза межами офісу

en: Parcel Address
uk: Адреса для посилок

en: Permission
uk: Права

en: Permission denied.
uk: Доступ заборонений.

en: Permissions
uk: Права

en: Phone
uk: Телефон

en: Photo
uk: Фото

en: Play a sound?
uk: Грати мелодію?

en: Postal Address
uk: Поштова Адреса

en: Preferences
uk: Опції

en: Preferences for %s
uk: Налаштування для %s

en: Preferred Address
uk: Пріоритетна адреса

en: Preview
uk: Огляд

en: Problem
uk: Проблема

en: Really delete this block?
uk: Справді витерти цей блок?

en: Remove
uk: Видалити

en: Remove source
uk: Видалити джерело

en: Required "%s" not specified in %s configuration.
uk: Необхідний "%s" не вказаний в %s конфігурації.

en: Reset
uk: Очистити

en: Role
uk: Роль

en: Rotate 180
uk: Повернути на 180

en: Rotate Left
uk: Повернути Вліво

en: Rotate Right
uk: Повернути Вправо

en: Sa
uk: Сб

en: Saturday
uk: Субота

en: Select a date
uk: Виберіть дату

en: Select all
uk: Вибрати всі

en: Select an object
uk: Виберіть об'єкт

en: Select none
uk: Не вибрати жодного

en: Select the identity you want to change:
uk: Вкажіть, яку іпостась змінити:

en: Select...
uk: Виберіть...

en: Selected address books:
uk: Вибрані адресники:

en: Send SMS
uk: Надіслати SMS

en: Sent
uk: Відіслані

en: September
uk: Вересень

en: Shrink
uk: Згорнути

en: Sign up
uk: Підписатись

en: Snooze...
uk: Дрімаю...

en: Su
uk: Нд

en: Success
uk: Успішно

en: Successfully saved the backup configuration file %s.
uk: Успішно збережений файл конфігурації %s.

en: Successfully wrote %s
uk: Успішно записано %s

en: Sunday
uk: Неділя

en: Tasks
uk: Завдання

en: Th
uk: Чт

en: The alarm was dismissed.
uk: Дзвоник скасовано.

en: The connection to the server has been restored.
uk: З'єднання з сервером відновлено.

en: The email address %s has been added to your identities. You can close this window now.
uk: Адреса %s додана до Ваших іпостасей. Можна закрити це вікно.

en: The encryption features require a secure web connection.
uk: Функції криптування вимагають захищеного веб зв'язку.

en: The file %s should contain a %s setting.
uk: Файл %s мав би містити %s значення.

en: The file %s should contain some %s settings.
uk: Файл %s мав би містити деякі %s значення.

en: The following applications encountered errors removing user data: %s
uk: Наступні модулі повідомили про помилки при витиранні даних користувача: %s

en: The identity "%s" has been deleted.
uk: Іпостась "%s" витерто.

en: The new from address can't be verified, try again later:
uk: Нова зворотня адреса не може бути перевірена, спробуймо пізніше:

en: There are no preferences available for this application.
uk: Нема доступних опцій для цього модуля.

en: There was an error importing the contact data:
uk: Трапилась помилка імпорту контактних даних:

en: There was an error reading the contact data.
uk: Трапилась помилка читання контактних даних.

en: This is the notification log.
uk: Вахтовий журнал

en: This system is currently deactivated.
uk: Система тимчасово неактивна.

en: This value must be a number.
uk: Це значення має бути числом.

en: This value must be non-zero.
uk: Це значення не може бути порожнім.

en: Thursday
uk: Четвер

en: Title
uk: Назва

en: To select multiple items, hold down the Control (PC) or Command (Mac) key while clicking.
uk: Для вибору кількох полів тримайте натиснутою клавішу Control (PC) або Command  (Mac).

en: Toggle Alerts Log
uk: Вахтовий журнал

en: Tu
uk: Вт

en: Tuesday
uk: Вівторок

en: Type your password twice to confirm
uk: Двічі введіть пароль для підтвердження

en: Update
uk: Оновлення

en: Upload
uk: Закачати

en: User "%s" does not exist.
uk: Користувача "%s" не існує.

en: User Preferences
uk: Налаштування користувача

en: Username "%s" already exists.
uk: Користувач "%s" вже існує.

en: Warning
uk: Зауваження

en: We
uk: Ср

en: Weather support not configured.
uk: Підтримка погоди не налаштована.

en: Wednesday
uk: Середа

en: Work Address
uk: Робоча адреса

en: Work Phone
uk: Робочий телефон

en: YYYY
uk: РРРР

en: Yahoo! map
uk: карта Yahoo!

en: Yes
uk: Так

en: You are not allowed to create more than %d block. | You are not allowed to create more than %d blocks.
uk[0]: Вам не дозволено створювати більше, ніж %d блок.
uk[1]: Вам не дозволено створювати більше, ніж %d блоки.
uk[2]: Вам не дозволено створювати більше, ніж %d блоків.

en: You are not allowed to remove user data.
uk: Вам не дозволено витирати дані користувача.

en: You must configure a VFS backend.
uk: Вам слід сконфігурувати вихідний буфер VFS

en: You must provide a setting for "%s".
uk: Вам слід вказати значення для "%s".

en: Your browser does not support javascript. Using minimal view instead.
uk: Ваш броузер не підтримує javascript. Використовую мінімальний режим.

en: Your browser does not support the dynamic view. Using basic view instead.
uk: Ваш браузер не підтримує Динамічного режиму. Використовуємо базовий режим.

en: Your browser does not support the dynamic view. Using minimal view instead.
uk: Ваш браузер не підтримує Динамічного режиму. Використовуємо мінімальний режим.

en: Your default identity has been changed.
uk: Основна іпостась змінилась.

en: Your default identity:
uk: Основна іпостась:

en: Your preferences have been updated for the duration of this session.
uk: Ваші налаштування оновлено за час тривалості цієї сесії.

en: Your preferences have been updated.
uk: Ваші налаштування оновлено.

en: [Hide Quoted Text]
uk: [Сховати цитування]

en: [No Label]
uk: [Без мітки]

en: [Show Quoted Text - %d lines]
uk: [Показати цитований текст - %d рядків]

en: h:
uk: г:

en: hh
uk: гг:

en: loading
uk: завантажую

en: mm
uk: хх

en: ss
uk: сс
