Horde_Crypt - en to fa translation catalogue (68 entries)

en: %s Fingerprint
fa: اثر انگشت %s

en: A public PGP key is required to verify a signed message.
fa: یک کلید عمومی PGP برای بازبینی یک پیغام امضاء شده مورد نیاز است

en: A public PGP key, private PGP key, and passphrase are required to sign a message.
fa: یک کلید عمومی، یک کلید خصوصی PGP و یک عبارت گذر برای امضاء یک پیغام مورد نیاز است

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to decrypt a message.
fa: یک کلید عمومی، یک کلید خصوصی S/MIME و یک عبارت گذر برای رمزگشایی پیغام مورد نیاز است

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to sign a message.
fa: یک کلید عمومی، یک کلید خصوصی S/MIME و یک عبارت گذر برای امضاء یک پیغام مورد نیاز است

en: CRL Distribution Points
fa: نقاط توزیع CRL

en: Certificate Details
fa: جزئیات گواهی

en: Certificate Policies
fa: سیاستهای گواهی

en: Comment
fa: توضیح

en: Common Name
fa: نام عمومی

en: Connection refused to the public keyserver.
fa: اتصال به کارساز کلید عمومی رد شد

en: Connection refused to the public keyserver. Reason: %s (%s)
fa: اتصال به کارساز کلید عمومی رد شد. دلیل: %s (%s)

en: Could not S/MIME encrypt message.
fa: نمی‌تواند پیغام را رمزبندی کند S/MIME

en: Could not S/MIME sign message.
fa: نمی‌تواند پیغام را امضاء کند S/MIME

en: Could not decrypt S/MIME data.
fa: نمی‌توان داده S/MIME را رمزگشایی نمود

en: Could not determine the recipient's e-mail address.
fa: نمی‌توان آدرس گیرنده نامهٔ الکترونیکی را تشخیص داد

en: Could not obtain public key from the keyserver.
fa: نمی‌توان کلید عمومی را از کارساز کلید بدست آورد

en: Country
fa: کشور

en: E-Mail
fa: نامه الکترونیکی

en: Email Address
fa: آدرس نامهٔ الکترونیکی

en: Expiration Date
fa: تاریخ انقضاء

en: Exponent
fa: نماینده

en: Given Name
fa: نام داده شده

en: Hash-Algorithm
fa: الگوریتم Hash

en: Issuer
fa: منتشر کننده

en: Key Creation
fa: ایجاد کلید

en: Key Fingerprint
fa: اثر انگشت کلید

en: Key Length
fa: طول کلید

en: Key Type
fa: نوع کلید

en: Key Usage
fa: کاربرد کلید

en: Key already exists on the public keyserver.
fa: کلید قبلاً در کارساز عمومی کلید موجود است

en: Location
fa: موقعیت

en: Message Verified Successfully but the signer's certificate could not be verified.
fa: پیغام با موفّقیّت بازبینی شد اما گواهی امضاء کننده نمی‌تواند بازبینی شود

en: Name
fa: نام

en: Netscape Base URL
fa: URL پایه Netscape

en: Netscape certificate comment
fa: توضیح گواهی Netscape

en: Netscape certificate type
fa: نوع گواهی Netscape

en: Never
fa: هرگز

en: None
fa: هیچ‌کدام

en: Not After
fa: نه بعد

en: Not Before
fa: نه قبل

en: Organisation
fa: سازمان

en: Organisational Unit
fa: واحد سازمانی

en: PGP Digital Signature
fa: امضاء‌ دیجیتالی PGP

en: PGP Encrypted Data
fa: پیغام رمزبندی شدهٔ PGP

en: PGP Public Key
fa:  کلید عمومی PGP

en: PGP Signed/Encrypted Data
fa: پیغام رمزبندی شده/امضاء شده PGP

en: Password incorrect
fa: اسم رمز  نادرست است

en: Private Key
fa: کلید شخصی

en: Public Key
fa: کلید عمومی

en: Public Key Algorithm
fa: الگوریتم کلید عمومی

en: Public/Private keypair not generated successfully.
fa: جفت کلید عمومی/خصوصی با موفّقیّت تولید نشد

en: RSA Public Key (%d bit)
fa:  کلید عمومی RSA (%d بیت)

en: S/MIME Encrypted Message
fa: پیغام رمزبندی  شدهٔ S/MIME

en: Serial Number
fa: اعداد ترتیبی

en: Signature
fa: امضاء

en: Signature Algorithm
fa: الگوریتم امضاء

en: State or Province
fa: وضعیت حوزه‌ها

en: Street Address
fa: آدرس خیابان

en: Surname
fa: نام خانوادگی

en: Telephone Number
fa: شماره تلفن

en: The detached PGP signature block is required to verify the signed message.
fa: یک بلوک امضای PGP برای بازبینی یک پیغام امضاء شده مورد نیاز است

en: Unable to extract certificate details
fa: نمی‌توان جزئیات گواهی را استخراج نمود

en: Unknown
fa: داده ناشناخته

en: Unsupported Extension
fa: بسط بدون پشتیبانی

en: Validity
fa: اعتبار

en: Version
fa: نسخه

en: not yet implemented
fa: هنوز پیاده سازی نشده است
