Horde_Crypt - en to ja translation catalogue (81 entries)

en: A passphrase is required to decrypt a message.
ja: メッセージを復号するためにパスフレーズが必要です。

en: A public PGP key is required to verify a signed message.
ja: PGP公開鍵が署名されたメッセージの検証に必要です。

en: A public PGP key, private PGP key, and passphrase are required to sign a message.
ja: PGP公開鍵、PGP秘密鍵およびパスフレーズがメッセージの署名に必要です。

en: A public S/MIME key is required to encrypt a message.
ja: S/MIME公開鍵がメッセージの暗号化に必要です。

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to decrypt a message.
ja: S/MIME公開鍵、S/MIME秘密鍵およびパスフレーズが暗号化メッセージの復号に必要です。

en: A public S/MIME key, private S/MIME key, and passphrase are required to sign a message.
ja: S/MIME公開鍵、S/MIME秘密鍵およびパスフレーズがメッセージの署名に必要です。

en: CRL Distribution Points
ja: CRL 配布ポイント

en: Certificate Details
ja: 証明書の詳細

en: Certificate Owner
ja: 証明書の所有者

en: Certificate Policies
ja: 証明書ポリシー

en: Comment
ja: コメント

en: Common Name
ja: 一般名

en: Connection refused to the public keyserver.
ja: 公開鍵サーバへの接続が拒否されました。

en: Connection refused to the public keyserver. Reason: %s (%s)
ja: 公開鍵サーバへの接続が拒否されました。理由：%s (%s)

en: Could not PGP encrypt message:
ja: メッセージの PGP 暗号化ができませんでした：

en: Could not PGP sign message:
ja: メッセージの PGP 署名ができませんでした：

en: Could not S/MIME encrypt message.
ja: メッセージの S/MIME 暗号化ができませんでした。

en: Could not S/MIME sign message.
ja: メッセージの S/MIME 署名ができませんでした。

en: Could not decrypt PGP data:
ja: PGP データの復号化ができませんでした:

en: Could not decrypt S/MIME data.
ja: S/MIME データの復号化ができませんでした。

en: Could not determine the recipient's e-mail address.
ja: 受信者の電子メールアドレスが確定できませんでした。

en: Could not obtain public key from the keyserver.
ja: 公開鍵を鍵サーバから取得できませんでした。

en: Country
ja: 国

en: Description
ja: 説明

en: E-Mail
ja: 電子メール

en: Email Address
ja: 電子メールアドレス

en: Error parsing S/MIME certficate: %s
ja: S/MIME 証明書の解析エラー：%s

en: Error while talking to pgp binary.
ja: PGP プログラムとの通信中にエラーが起きました。

en: Error while talking to smime binary.
ja: SMIME プログラムとの通信中にエラーが起きました。

en: Expiration Date
ja: 有効期限

en: Given Name
ja: 姓

en: Hash-Algorithm
ja: ハッシュアルゴリズム

en: Issuer
ja: 発行者

en: Key Creation
ja: 鍵作成日

en: Key Fingerprint
ja: 鍵指紋

en: Key ID
ja: 鍵 ID

en: Key Length
ja: 鍵長

en: Key Type
ja: 鍵種

en: Key Usage
ja: 鍵の使用

en: Key already exists on the public keyserver.
ja: 電子鍵がすでに公衆鍵サーバに存在します。

en: Location
ja: 場所

en: Message verified successfully but the signer's certificate could not be verified.
ja: メッセージは検証できましたが、署名者の証明書は検証できませんでした。

en: Message verified successfully.
ja: メッセージは正常に検証されました。

en: Name
ja: 名前

en: Never
ja: なし

en: No path to the OpenSSL binary provided. The OpenSSL binary is necessary to work with PKCS 12 data.
ja: OpenSSL プログラムのパスが指定されていません。OpenSSL は PKCS 12 のデータを扱うのに必要です。

en: None
ja: なし

en: Not After
ja: これより前

en: Not Before
ja: これより後

en: OpenSSL error: Could not extract data from signed S/MIME part.
ja: OpenSSL エラー：S/MIME 署名されたパートからデータを取り出せませんでした。

en: Organisation
ja: 組織

en: Organisational Unit
ja: 部署

en: PGP Digital Signature
ja: PGP 電子署名

en: PGP Encrypted Data
ja: PGP 暗号文

en: PGP Public Key
ja: PGP 公開鍵

en: PGP Signed/Encrypted Data
ja: PGP 署名済/暗号化データ

en: Password incorrect
ja: パスワードが正しくありません

en: Private Key
ja: 秘密鍵

en: Public Key
ja: 公開鍵

en: Public/Private keypair not generated successfully.
ja: 公衆鍵/秘密鍵が生成できませんでした。

en: Returned error message:
ja: 返ってきたエラーメッセージ：

en: Revocation key not generated successfully.
ja: 失効鍵は生成できませんでした。

en: S/MIME Encrypted Message
ja: S/MIME 暗号文

en: Serial Number
ja: 通し番号

en: State or Province
ja: 州または県

en: Street Address
ja: 住所番地

en: Surname
ja: 姓

en: Telephone Number
ja: 電話番号

en: The detached PGP signature block is required to verify the signed message.
ja: 電子署名されたメッセージを検証するには、PGP 署名が必要です。

en: The openssl module is required for the Horde_Crypt_Smime:: class.
ja: Horde_Crypt_smime::クラスには openssl モジュールが必要です。

en: Unknown
ja: 不明

en: Validity
ja: 有効性

en: Verification failed - an unknown error has occurred.
ja: 検証失敗 - 予期しないエラーが発生しました。

en: Verification failed - this message may have been tampered with.
ja: 検証失敗 - このメッセージは改竄されているようです。

en: Version
ja: バージョン

en: X509v3 Basic Constraints
ja: X509v3 基本制限

en: X509v3 Extended Key Usage
ja: X509v3 鍵使用法

en: X509v3 Subject Alternative Name
ja: X509v3 主体者の別名

en: X509v3 Subject Key Identifier
ja: X509v3 主体者の鍵識別子

en: X509v3 extensions
ja: X509v3 拡張機能

en: not yet implemented
ja: まだ実装されていません
