Horde_Form - en to cs translation catalogue (93 entries)

en:  (%s days ago)
cs:  (před %s dny)

en:  (in %s days)
cs:  (v %s dnech)

en:  (today)
cs:  (dnes)

en:  (tomorrow)
cs:  (zítra)

en:  (yesterday)
cs:  (včera)

en: %s is required
cs: %s je požadováno

en: -- select --
cs: -- výběr --

en: Address
cs: Adresa

en: Assignment columns
cs: Sloupce s úkoly

en: Colour selection
cs: Paleta barev

en: Column titles
cs: Názvy sloupce

en: Counted text
cs: Odpočítaný text

en: Credit card number
cs: Číslo kreditní karty

en: DSN (see http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)
cs: DSN (viz http://pear.php.net/manual/cs/package.database.db.intro-dsn.php)

en: Date
cs: Datum

en: Date selection
cs: Výběr datumu

en: Description
cs: Popis

en: Display format
cs: Formát zobrazení

en: Drop down list
cs: Roletový seznam

en: Email addresses must match.
cs: Emailové adresy se musí shodovat.

en: Email with confirmation
cs: Email s potvrzením

en: End year
cs: Konec roku

en: Field matrix
cs: Matice pole

en: File selection
cs: Výběr souboru

en: File upload
cs: Přenést soubor

en: Header
cs: Hlavička

en: Headers
cs: Hlavičky

en: Image upload
cs: Přenos obrázku

en: Integer
cs: Celé číslo

en: Integer list
cs: Seznam celých čísel

en: Invalid data submitted.
cs: Byla zadána neplatná data

en: Left header
cs: Levá hlavička

en: Left values
cs: Hodnoty nalevo

en: Link
cs: Odkaz

en: Link URL
cs: Odkaz na URL

en: Link access key
cs: Odkaz na přístupový klíč

en: Link target
cs: Odkaz na cíl

en: Link text
cs: Odkaz na text

en: Link title attribute
cs: Odkaz na název atributu

en: Long text
cs: Dlouhý text

en: Maximum length
cs: Maximální délka

en: Month and year
cs: Měsíc a rok

en: Multi-level drop down lists
cs: Více-úrovňové roletové seznamy

en: Multiple selection
cs: Vícenásobná selekce

en: Number
cs: Číslo

en: Number of characters
cs: Počet znaků

en: Number of columns
cs: Počet sloupců

en: Number of rows
cs: Počet řádků

en: Octal
cs: Osmičkový

en: Onclick event
cs: Událost kliknutí

en: Only one email address allowed.
cs: Je povolena pouze jedna e-mailová adresa.

en: Password
cs: Heslo

en: Password with confirmation
cs: Heslo s potvrzením

en: Passwords must match.
cs: Hesla se musí shodovat.

en: Please enter a month and a year.
cs: Prosím zadejte měsíc a rok.

en: Please enter a valid IP address.
cs: Prosím zadejte správnou IP adresu..

en: Please enter a valid date, check the number of days in the month.
cs: Prosím zadejte správný datum a zkontrolujte počet dní v měsíci.

en: Please enter a valid time.
cs: Prosím zadejte správný čas.

en: Radio selection
cs: Spřažené tlačítko

en: Required Field
cs: Požadované pole

en: Reset
cs: Výchozí nastavení

en: Right header
cs: Hlavička napravo

en: Right values
cs: Hodnoty napravo

en: SQL statement for value lookups
cs: SQL příkaz pro hledání hodnoty

en: Select Files
cs: Vybrat soubory

en: Select all date components.
cs: Vybrat všechny části datumu.

en: Set
cs: Nastavit

en: Size
cs: Velikost

en: Sort order selection
cs: Směr třídění

en: Spacer
cs: Mezerník

en: Start year
cs: Rok začátku

en: Storage format
cs: Formát uložení

en: String list
cs: Seznam řetězce

en: Submit
cs: Podat

en: Table Set
cs: Tabulka

en: The name to use when linking to the compose page
cs: Název, který bude použit při odkazování na stránce tvorby zpráv

en: The text you entered did not match the text on the screen.
cs: Vámi zadaný text neodpovídá textu na obrazovce.

en: This does not seem to be a valid card number.
cs: Toto nevypadá jako platné číslo karty.

en: This field is required.
cs: Toto pole je nutné vyplnit.

en: This field may only contain integers.
cs: Toto pole může obsahovat pouze celá čísla.

en: This field may only contain numbers and the colon.
cs: Toto pole může obsahovat pouze celá čísla a dvojtečku.

en: This field may only contain octal values.
cs: Toto pole může obsahovat pouze osmičkové čísla.

en: This field must be a comma or space separated list of integers
cs: Toto pole musí být seznam celých čísel oddělených čárkou nebo mezerou

en: This field must be a valid number.
cs: Toto pole musí být platné číslo.

en: This field must contain a color code in the RGB Hex format, for example '#1234af'.
cs: Toto pole musí pbsahovat barevný kód v šestnáckovém RGB formátu, např. '#1234af'.

en: This form has already been processed.
cs: Tento formulář již byl zpracován.

en: Time
cs: Čas

en: Time selection
cs: Výběr času

en: True or false
cs: Správně nebo špatně

en: Values
cs: Hodnoty

en: Values to select from
cs: Vybrané hodnoty z

en: Width in CSS units
cs: Šířka v CSS jednotkách

en: You did not enter a valid email address.
cs: Byla zadána neplatná e-mailová adresa.
