Horde_Form - en to da translation catalogue (140 entries)

en:  (%s days ago)
da: (%s dage siden)

en:  (in %s days)
da:  (i %s dage)

en:  (today)
da: (I dag)

en:  (tomorrow)
da: (I morgen)

en:  (yesterday)
da: (i går)

en: "%s" is not a valid email address.
da: "%s" er ikke en gyldig email adresse.

en: %s is required
da: %s er nødvendigt

en: -- select --
da: -- vælg --

en: A temporary directory
da: En midlertidig mappe

en: Address
da: Adresse

en: Address Link
da: Adresse link

en: Allow multiple addresses?
da: Tillad flere adresser?

en: Assignment columns
da: Udpegede kolonner

en: Category
da: Kategori

en: Character to split multiple addresses with
da: Tegn til at adskille flere adresser med

en: Colour selection
da: Farve valg

en: Column titles
da: Kolonne titler

en: Counted text
da: Talt tekst

en: Country drop down list
da: Lande drop down liste

en: Credit card number
da: Kredit kort nummer

en: DSN (see http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)
da: DSN (se http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)

en: Database lookup
da: Database søgning

en: Date
da: Dato

en: Date and time selection
da: Dato og tids valg

en: Date selection
da: Dato valg

en: Description
da: Beskrivelse

en: Display format
da: Visnings format

en: Drop down list
da: Drop down liste

en: Email addresses must match.
da: Email adresser skal være ens.

en: Email with confirmation
da: Email med bekræftelse

en: End year
da: Slut år

en: Field matrix
da: Felt matrix

en: Figlet font
da: Figlet skrifttype

en: File selection
da: Valg af fil

en: File upload
da: Fil upload

en: Font
da: Skrifttype

en: Header
da: Overskrift

en: Headers
da: Overskrifter

en: Helpers
da: Hjælpere

en: IP address
da: IP adresse

en: IPv6 address
da: IPv6 adresse

en: Image CAPTCHA
da: Billed CAPTCHA

en: Image upload
da: Billed upload

en: Integer
da: Heltal

en: Integer list
da: Heltals liste

en: Invalid data submitted.
da: De leverede data er ugyldige.

en: Left header
da: Venstre header

en: Left values
da: Venstre værdier

en: Link access key
da: Link genvejstast

en: Link style
da: Link stil

en: Link target
da: Link mål

en: Link text
da: Link tekst

en: Link the email address to the compose page when displaying?
da: Link email adressen til compose siden under visningen?

en: Link title attribute
da: Link titel attributten

en: Long text
da: Lang tekst

en: Maximum file size in bytes
da: Maksimal fil størrelse i bytes

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: Mobile phone number
da: Mobil telefon nr.

en: Month and year
da: Måned og år

en: Multi-level drop down lists
da: Flertrins drop down liste

en: Multiple selection
da: Flere valg

en: Multiple selection, preserving keys
da: Flere valg, sikre nøgler

en: Number
da: Nummer

en: Number of characters
da: Antal tegn

en: Number of columns
da: antal kolonner

en: Number of rows
da: Antal rækker

en: Octal
da: Oktal

en: Onclick event
da: Onclick handling

en: Only one email address allowed.
da: Kun en email adresse er tilladt.

en: Only one email address is allowed.
da: Kun en email adresse er tilladt.

en: PGP Key
da: PGP nøgle

en: Password
da: Kodeord

en: Password with confirmation
da: Kodeord med bekræftelse

en: Passwords must match.
da: Kodeordene skal være ens.

en: Path to the GnuPG binary
da: Sti til GnuPG eksekver fil

en: Phone number
da: Telefon nummer

en: Please choose a sound.
da: Vælg en lyd.

en: Please enter a month and a year.
da: Skriv en måned og et år.

en: Please enter a valid IP address.
da: Indtast en gyldig IP adresse.

en: Please enter a valid date, check the number of days in the month.
da: Venligst skiv en gyldig dato, check antal dage i måneden.

en: Please enter a valid time.
da: Indtast en gyldig tidsangivelse.

en: Prompt text
da: Prompt tekst

en: Protect address from spammers?
da: Beskyt adressen mod spam?

en: Radio selection
da: Radio valgfelt

en: Relationship browser
da: Relations browser

en: Required Field
da: Nødvendigt felt

en: Required secret is invalid - potentially malicious request.
da: Den krævede hemmelighed er forkert - Mulig fjentligt anmodning.

en: Reset
da: Nulstil

en: Right header
da: Højre header

en: Right values
da: Højre værdier

en: S/MIME Key
da: S/MIME nøgle

en: SQL statement for value lookups
da: SQL statement for værdi søgning

en: Select Files
da: Vælg filer

en: Select all date components.
da: Vælg alle dato komponenter.

en: Set
da: Sæt

en: Show icon?
da: Vis icon?

en: Show option to keep original?
da: Vis mulighed for at beholde original?

en: Show picker?
da: Vis vælger?

en: Show seconds?
da: Vis sekunder?

en: Show upload?
da: Vis upload?

en: Size
da: Størrelse

en: Sort order selection
da: Sorteringsretnings valg

en: Sound selection
da: Lyd valg

en: Spacer
da: Mellemrum

en: Start year
da: Start år

en: Storage format
da: Lagrings format

en: String list
da: Streng liste

en: String list returning an array
da: Streng liste der retunerer et array

en: Submit
da: Godkend

en: Table Set
da: Tabel sæt

en: Text
da: Tekst

en: The image file size could not be determined or it was 0 bytes. The upload may have been interrupted.
da: Billed filens størrelse kunne ikke bestemmes eller den er 0 byte. Uploaden kan være blevet forstyrret.

en: The image file was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
da: Billed filen er større end den maksimale tilladte størrelse (%d bytes).

en: The name to use when linking to the compose page
da: Navnet der skal bruges når der linkes til compose siden

en: The text you entered did not match the text on the screen.
da: Den tekst du skrev passer ikke med teksten på skærmen.

en: There are too many characters in this field. You have entered %d character;  | There are too many characters in this field. You have entered %d characters;
da[0]: Der er for mange tegn i dette felt. Du skrev %d tegn;
da[1]: Der er for mange tegn i dette felt. Du skrev %d tegn;

en: This does not seem to be a valid card number.
da: Dette synes ikke at være et gyldigt kort nummer.

en: This field is required.
da: Dette felt er nødvendigt.

en: This field may only contain integers.
da: Dette felt må kun indeholde heltal.

en: This field may only contain numbers and the colon.
da: Dette felt må kun indeholde tal og kolon.

en: This field may only contain octal values.
da: Dette felt må kun indeholde octal værdier.

en: This field must be a comma or space separated list of integers
da: Dette felt skal være en komma separeret liste af heltal

en: This field must be a valid number.
da: Dette felt skal være et gyldigt nummer.

en: This field must contain a color code in the RGB Hex format, for example '#1234af'.
da: Dette felt skal indeholde en farve kode i RGB hexadecimal format, som eksempel: '#1234af'.

en: This form has already been processed.
da: Denne form er allerede eksekveret.

en: Time
da: Tid

en: Time selection
da: Tidsvalg

en: True or false
da: Sand eller falsk

en: Value is over the maximum length of %d.
da: Værdien er over maksimum længde af %d.

en: Values
da: Værdier

en: Values to select from
da: Værdier at vælge fra

en: Width in CSS units
da: Bredde i CSS enheder

en: You did not enter a valid email address.
da: Du indtastede ikke en gyldig email adresse.

en: You must choose a date.
da: Du skal vælge en dato.

en: You must choose a time.
da: Du skal vælge et tidspunkt

en: You must enter a valid phone number, digits only with an optional '+' for the international dialing prefix.
da: Du skal skrive et gyldigt telefon nummer, kun tal og måske et + som international prefix

en: You must enter a valid value.
da: Du skal indtaste en gyldig værdi.

en: You must enter an email address.
da: Du skal indtaste en email adresse.

en: You must enter at least one email address.
da: Du skal indtaste mindst en email adresse.

en: you must enter less than %d.
da: Du skal indtaste mindre end %d.
