Horde_Form - en to fa translation catalogue (82 entries)

en:  (%s days ago)
fa:  (روز قبل %s)

en:  (in %s days)
fa: (در %s روز)

en:  (today)
fa:  (امروز)

en:  (tomorrow)
fa:  (فردا)

en:  (yesterday)
fa:  (دیروز)

en: %s is required
fa: %s مورد نیاز است

en: -- select --
fa:  انتخاب

en: Address
fa: آدرس

en: Assignment columns
fa: انتساب ستونها

en: Colour selection
fa: انتخاب رنگ

en: Column titles
fa: عناوین ستونها

en: Counted text
fa: متن شمارش شده

en: Credit card number
fa: شماره کارت اعتباری

en: Date
fa: تاریخ

en: Date selection
fa: تاریخ انتخاب

en: Description
fa: توضیح

en: Display format
fa: نمایش قالب

en: Drop down list
fa: فهرست پایین‌پر

en: Email
fa: نامه الکترونیکی

en: Email addresses must match.
fa: آدرسهای نامه‌های الکترونیکی باید منطبق باشد

en: Email with confirmation
fa: نامهٔ الکترونیکی با تأیید

en: End year
fa: انتهای سال

en: File selection
fa: انتخاب پرونده

en: File upload
fa: ارسال پرونده

en: Header
fa: سرآمد

en: Image upload
fa: ارسال تصویر

en: Integer
fa: عدد صحیح

en: Integer list
fa: فهرست عدد صحیح

en: Invalid data submitted.
fa: دادهٔ نامعتبر ارائه شده

en: Left header
fa: سرآمد چپ

en: Left values
fa: مقادیر چپ

en: Link
fa: پیوند

en: Long text
fa: متن بلند

en: Maximum length
fa: بیشینه طول

en: Month and year
fa: ماه و سال

en: Multi-level drop down lists
fa: فهرست پایین‌پر چند سطحی

en: Multiple selection
fa: چند انتخابی

en: Number
fa: عدد

en: Number of characters
fa: تعداد نویسه‌ها

en: Number of columns
fa: تعداد ستونها

en: Number of rows
fa: تعداد سطرها

en: Octal
fa: هشتایی

en: Only one email address allowed.
fa: تنها یک آدرس پست الکترونیکی مجاز است

en: Password
fa: اسم رمز

en: Password with confirmation
fa: اسم رمز  با تأیید

en: Passwords must match.
fa: اسم رمز‌ها باید منطبق باشند

en: Please enter a month and a year.
fa: لطفاً یک ماه و یک سال وارد کنید.

en: Please enter a valid IP address.
fa: لطفاً آدرس IP معتبری وارد کنید

en: Please enter a valid date, check the number of days in the month.
fa: لطفاً یک تاریخ معتبر وارد کنید، تعداد روزها در ماه را کنترل کنید

en: Please enter a valid time.
fa: لطفاً یک زمان معتبر وارد کنید

en: Prompt text
fa: متن اعلان

en: Radio selection
fa: انتخاب رادیو

en: Required Field
fa: فیلدهای مورد نیاز

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Right header
fa: سرآمد راست

en: Right values
fa: مقادیر راست

en: Select Files
fa: انتخاب پرونده‌ها

en: Select all date components.
fa: انتخاب تمام مؤلفه‌های تاریخ

en: Set
fa: تنظیم

en: Size
fa: اندازه

en: Sort order selection
fa: انتخاب جهت مرتب سازی

en: Spacer
fa: فاصله‌گذار

en: Start year
fa: سال شروع

en: Storage format
fa: قالب ذخیره سازی

en: String list
fa: فهرست رشته

en: Submit
fa: ارسال

en: Text
fa: متن

en: The name to use when linking to the compose page
fa: نامی که به هنگام پیونددهی به صفحه ایجاد نامه استفاده می‌شود

en: This does not seem to be a valid card number.
fa: به نظر نمی‌رسد که شماره کارت معتبری باشد

en: This field is required.
fa: این فیلد مورد نیاز است

en: This field may only contain integers.
fa: این فیلد ممکن است شامل اعداد صحیح باشد

en: This field may only contain numbers and the colon.
fa: این فیلد ممکن است شامل اعداد و ویرگول باشد

en: This field may only contain octal values.
fa: این فیلد ممکن است شامل مقادیر هشت هشتی باشد

en: This field must be a comma or space separated list of integers
fa: این فیلد باید حاوی کاما و یا فهرستی از اعداد صحیح جدا شده با نویسه خالی باشد

en: This field must be a valid number.
fa: این فیلد باید یک عدد معتبر باشد

en: Time
fa: زمان

en: Time selection
fa:  انتخاب زمان

en: True or false
fa: درست و یا نادرست

en: Values
fa: مقادیر

en: Values to select from
fa: مقادیر برای انتخاب از

en: Width in CSS units
fa:  پهنا در واحد CSS

en: You did not enter a valid email address.
fa: شما آدرس پست الکترونیک معتبری وارد نکرده‌اید
