Horde_Form - en to it translation catalogue (126 entries)

en:  (%s days ago)
it:  (%s giorni fa)

en:  (in %s days)
it:  (entro %s giorni)

en:  (today)
it:  (oggi)

en:  (tomorrow)
it:  (domani)

en:  (yesterday)
it:  (ieri)

en: "%s" is not a valid email address.
it: "%s" non è un indirizzo email valido.

en: %s is required
it: %s è richiesto

en: -- select --
it: -- seleziona --

en: Address
it: Rubrica

en: Allow multiple addresses?
it: Permetti indirizzi multpli?

en: Assignment columns
it: Assegnamento colonne

en: Category
it: Categoria

en: Character to split multiple addresses with
it: Carattere per dividere gli indirizzi multipli

en: Colour selection
it: Selezione Colore

en: Column titles
it: Titoli Colonne

en: Counted text
it: Conteggio parole

en: Country drop down list
it: Menù a tendina Paese

en: Credit card number
it: Numero di Carta di Credito

en: DSN (see http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)
it: DSN (vedi http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)

en: Database lookup
it: Controllo Database

en: Date
it: Dati

en: Date and time selection
it: Selezione Data e Ora

en: Date selection
it: Selezione Data

en: Description
it: Descrizione

en: Display format
it: Formato Vista

en: Drop down list
it: Menù a tendina

en: Email
it: Posta

en: Email addresses must match.
it: Le password devono corrispondere.

en: Email with confirmation
it: Email di conferma

en: End year
it: Fine anno

en: Field matrix
it: Campi della matrice

en: File selection
it: Selezione File

en: File upload
it: Upload File

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: Image CAPTCHA
it: Immagine CAPTCHA

en: Image upload
it: Uploade dell'immagine

en: Integer
it: intero

en: Integer list
it: Elenco Intero

en: Invalid data submitted.
it: Dato fornito non valido.

en: Left header
it: Intestazione sinistra

en: Left values
it: Dati di sinistra

en: Link URL
it: URL Link

en: Link access key
it: Chiave di accesso al link

en: Link target
it: Target del Link

en: Link text
it: Testo del link

en: Link the email address to the compose page when displaying?
it: Linka l'indirizzo email alla pagina di composizione quando mostrata?

en: Link title attribute
it: Attributo del titolo del link

en: Long text
it: Testo lungo

en: Maximum file size in bytes
it: Dimensione massima del file in bytes

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Mobile phone number
it: Cellulare

en: Month and year
it: Mese e anno

en: Multi-level drop down lists
it: Elenco a tendina su più livelli

en: Multiple selection
it: Selezione Multipla

en: Number
it: Numero

en: Number of characters
it: Numero di caratteri

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: Number of rows
it: Numero di righe

en: Octal
it: Ottale

en: Only one email address allowed.
it: E' consentito un solo indirizzo email

en: Only one email address is allowed.
it: E' consentito un solo indirizzo email

en: Password with confirmation
it: Digita la password due volte per confermare

en: Passwords must match.
it: Le password devono coincidere.

en: Phone number
it: Numero di telefono

en: Please choose a sound.
it: Selezionare un Suono.

en: Please enter a month and a year.
it: Inserisci mese e anno.

en: Please enter a valid IP address.
it: Inserire un indirizzo IP valido

en: Please enter a valid date, check the number of days in the month.
it: Inserire una data valida, verificare il giorno del mese inserito

en: Please enter a valid time.
it: Inserire un orario valido

en: Prompt text
it: Prompt di testo

en: Protect address from spammers?
it: Proteggi indirizzo email dallo spam?

en: Radio selection
it: Selezione Radio

en: Regex
it: Regex(espressione regolare)

en: Relationship browser
it: Browser in relazione

en: Required Field
it: Campo richiesto

en: Required secret is invalid - potentially malicious request.
it: Codice richiesto non valido - richiesta potenzialmente sospetta.

en: Reset
it: Annulla

en: Right header
it: Header corretto

en: Right values
it: Valori corretti

en: SQL statement for value lookups
it: Dichiarazione SQL per valori di lookup

en: Select Files
it: Scegli i file:

en: Select all date components.
it: Scegli il formato della data:

en: Set
it: Configurato

en: Show icon?
it: Mostrare le icone

en: Show option to keep original?
it: Mostra opzione per mantenere l'originale?

en: Show picker?
it: Mostra selettore?

en: Show seconds?
it: Mostra secondi?

en: Show upload?
it: Mostrare l'upload?

en: Size
it: Dimensione

en: Sort order selection
it: selezione ordinamento

en: Spacer
it: Spaziatura

en: Start year
it: Anno di partenza

en: Storage format
it: Formato di salvataggio

en: String list
it: Elenco stringhe

en: Submit
it: Invia

en: Table Set
it: Proprietà Tabella

en: Text
it: Testo

en: The image file size could not be determined or it was 0 bytes. The upload may have been interrupted.
it: La dimensione del file di immagine è nulla o non può essere determinata. L'upload è stato initerrotto

en: The image file was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
it: La dimensione del file di immagine supera il massimo consentito (%d bytes).

en: The name to use when linking to the compose page
it: Il nome da utilizzare sul link alla pagina di composizione

en: The text you entered did not match the text on the screen.
it: Il testo immesso non coincide con quello mostrato nella schermata

en: There are too many characters in this field. You have entered %d character;  | There are too many characters in this field. You have entered %d characters;
it[0]: Troppi caratteri immessi. E' stato inserito %d carattere;
it[1]: Troppi caratteri immessi. Sono stati inseriti %d caratteri;

en: This does not seem to be a valid card number.
it: Numero di carta non valido

en: This field is required.
it: Campo Obbligatorio

en: This field may only contain integers.
it: Questo campo può contenere solo interi

en: This field may only contain numbers and the colon.
it: Questo campo può contenere solo numeri e il carattere doppio apice

en: This field may only contain octal values.
it: Questo campo può contenere solo valori ottali

en: This field must be a comma or space separated list of integers
it: Questo campo deve essere una lista di interi separati da virgole o da spazi

en: This field must be a valid number.
it: Questo campo deve essere un numero valido

en: This field must contain a color code in the RGB Hex format, for example '#1234af'.
it: Questo campo deve contenere un colore in formato RGB esadecimale, ad esempio '#1234af'.

en: This form has already been processed.
it: Questa richiesta è già stata processata

en: Time
it: Tempo

en: Time selection
it: Selezione orario

en: True or false
it: Vero o falso

en: Value is over the maximum length of %d.
it: Valore oltre il massimo consentito di %d.

en: Values
it: Valori

en: Values to select from
it: Valori su cui scegliere

en: Width in CSS units
it: larcghezza in unità CSS

en: You did not enter a valid email address.
it: Indirizzo email non valido

en: You must choose a date.
it: Scegliere una data.

en: You must choose a time.
it: Scegliere un orario.

en: You must enter a valid phone number, digits only with an optional '+' for the international dialing prefix.
it: Inserire un numero di telefono valido, solo cifre tranne l'eventuale carattere '+' per il prefisso internazionale

en: You must enter a valid value.
it: Inserire un dato valido.

en: You must enter an email address.
it: Inserire un indirizzo email

en: You must enter at least one email address.
it: Inserire almeno un indirizzo email

en: you must enter less than %d.
it: Inserire meno di %d.
