Horde_Form - en to ja translation catalogue (144 entries)

en:  (%s days ago)
ja:  (%s 日前)

en:  (in %s days)
ja:  (%s 日の内に)

en:  (today)
ja:  (今日)

en:  (tomorrow)
ja:  (明日)

en:  (yesterday)
ja:  (昨日)

en: "%s" is not a valid email address.
ja: "%s" は有効な電子メールアドレスではありません。

en: %s is required
ja: %s が必要です

en: -- select --
ja: -- 選択 --

en: A temporary directory
ja: 一時ディレクトリ

en: Address
ja: 住所

en: Address Link
ja: アドレスのリンク

en: Allow multiple addresses?
ja: 複数のアドレスを許可しますか？

en: Assignment columns
ja: 列の割り当て

en: Category
ja: 分類

en: Character to split multiple addresses with
ja: 複数のアドレスを区切る文字

en: Colour selection
ja: 色選択

en: Column titles
ja: 列タイトル

en: Counted text
ja: 文字の統計

en: Country drop down list
ja: 国名リスト

en: Credit card number
ja: クレジットカード番号

en: DSN (see http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)
ja: DSN (参考 http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)

en: Database lookup
ja: データベース参照

en: Date
ja: 日付

en: Date and time selection
ja: 日付と時間の選択

en: Date selection
ja: 日付の選択

en: Description
ja: 説明

en: Display format
ja: 表示形式

en: Drop down list
ja: ドロップダウンリスト

en: Email
ja: 電子メール

en: Email addresses must match.
ja: 電子メールアドレスが一致しなければいけません。

en: Email with confirmation
ja: 電子メールでの確認

en: End year
ja: 終了年

en: Field matrix
ja: 行列

en: Figlet font
ja: Figlet フォント

en: File selection
ja: ファイル選択

en: File upload
ja: ファイルアップロード

en: Font
ja: フォント

en: Header
ja: ヘッダー

en: Headers
ja: ヘッダー

en: Helpers
ja: ヘルパー

en: IP address
ja: IP アドレス

en: IPv6 address
ja: IPv6 アドレス

en: Image CAPTCHA
ja: 画像 CAPTCHA

en: Image upload
ja: 画像アップロード

en: Integer
ja: 整数

en: Integer list
ja: 整数の並び

en: Invalid data submitted.
ja: 無効なデータが送信されました。

en: Left header
ja: 左ヘッダー

en: Left values
ja: 左辺値

en: Link
ja: リンク

en: Link CSS class
ja: CSSクラスへのリンク

en: Link URL
ja: リンク URL

en: Link access key
ja: リンクアクセスキイ

en: Link style
ja: リンクスタイル

en: Link target
ja: リンク先

en: Link text
ja: リンク文字

en: Link the email address to the compose page when displaying?
ja: メールアドレスをメール作成画面ににリンクしますか？

en: Link title attribute
ja: リンクタイトル属性

en: Long text
ja: 長い文字列

en: Maximum file size in bytes
ja: 最大ファイルサイズ（バイト）

en: Maximum length
ja: 最大長さ

en: Mobile phone number
ja: 携帯電話番号

en: Month and year
ja: 月と年

en: Multi-level drop down lists
ja: 多段のドロップダウン・メニュー

en: Multiple selection
ja: 複数選択

en: Multiple selection, preserving keys
ja: 複数選択、キイ保存

en: Number
ja: 数

en: Number of characters
ja: 文字数

en: Number of columns
ja: 列数

en: Number of rows
ja: 行数

en: Octal
ja: 8進数

en: Onclick event
ja: Onclick イベント

en: Only one email address allowed.
ja: 電子メールアドレスは1つだけ指定できます。

en: Only one email address is allowed.
ja: 電子メールアドレスは1つだけ指定できます。

en: PGP Key
ja: PGP 鍵

en: Password
ja: パスワード

en: Password with confirmation
ja: パスワードの確認

en: Passwords must match.
ja: パスワードが一致しません。

en: Path to the GnuPG binary
ja: GnuPGプログラムのパス

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Please choose a sound.
ja: 音を選択して下さい。

en: Please enter a month and a year.
ja: 月と年を入力してください。

en: Please enter a valid IP address.
ja: 正しいIPアドレスを入力して下さい。

en: Please enter a valid date, check the number of days in the month.
ja: 正しい日付を入力してください. 月の日数をチェックしてください。

en: Please enter a valid time.
ja: 正しい時間を入力して下さい。

en: Prompt text
ja: プロンプト

en: Protect address from spammers?
ja: スパマーからアドレスを保護しますか？

en: Radio selection
ja: ラジオボタン

en: Relationship browser
ja: 関係の表示

en: Required Field
ja: 必須項目

en: Required secret is invalid - potentially malicious request.
ja: 必要なシークレットが無効です - 悪意のある要求かも知れません。

en: Reset
ja: リセット

en: Right header
ja: 右ヘッダー

en: Right values
ja: 右辺値

en: S/MIME Key
ja: S/MIME 鍵

en: SQL statement for value lookups
ja: 値を検索するための SQL 文

en: Select Files
ja: ファイルを選択

en: Select all date components.
ja: 年月日を全て選択して下さい。

en: Set
ja: セット

en: Show icon?
ja: アイコンを表示しますか？

en: Show option to keep original?
ja: オリジナルを保存するオプションを表示しますか？

en: Show picker?
ja: 色選択を表示？

en: Show seconds?
ja: 秒を表示しますか？

en: Show upload?
ja: アップロードを表示しますか？

en: Size
ja: サイズ

en: Sort order selection
ja: 並び順の選択

en: Sound selection
ja: 音選択

en: Spacer
ja: 空白

en: Start year
ja: 開始年

en: Storage format
ja: 保存形式

en: String list
ja: 文字並び

en: String list returning an array
ja: 文字列リストを配列で返す

en: Submit
ja: 実行

en: Table Set
ja: 表組

en: Text
ja: テキスト

en: The image file size could not be determined or it was 0 bytes. The upload may have been interrupted.
ja: 画像ファイルのサイズが不明かゼロです。アップロードが中断されたようです。

en: The image file was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
ja: 画像ファイルがサイズ制限値(%dバイト)を越えています。

en: The name to use when linking to the compose page
ja: メール作成画面にリンクする時に使用する名前

en: The text you entered did not match the text on the screen.
ja: あなたの入力した文字は画面の文字と一致しません。

en: There are too many characters in this field. You have entered %d character;  | There are too many characters in this field. You have entered %d characters;
ja[0]: 文字数がこのフィールドに多過ぎます。%d の文字が入力されています。

en: This does not seem to be a valid card number.
ja: これは有効なカード番号ではないようです。

en: This field is required.
ja: このフィールドは必須です。

en: This field may only contain integers.
ja: このフィールドは整数でなくてはいけません。

en: This field may only contain numbers and the colon.
ja: このフィールドは数字かコロンでなくてはいけません。

en: This field may only contain octal values.
ja: このフィールドは8進数でなくてはいけません。

en: This field must be a comma or space separated list of integers
ja: このフィールドはコンマまたは空白で区切られた整数のリストでなくてはいけません。

en: This field must be a valid number.
ja: このフィールドは数字でなければなりません。

en: This field must contain a color code in the RGB Hex format, for example '#1234af'.
ja: このフィールドは16進RGB表記の色コードなくてはいけません。例:'#1234af'.

en: This form has already been processed.
ja: このフォームは既に処理されています。

en: Time
ja: 時間

en: Time selection
ja: 時間選択

en: True or false
ja: 真か虚

en: Value is over the maximum length of %d.
ja: 最大長 %d を超過しています。

en: Values
ja: 値

en: Values to select from
ja: 選択候補の値

en: Width in CSS units
ja: CSS 単位での幅

en: You did not enter a valid email address.
ja: 有効な電子メールアドレスではありません。

en: You must choose a date.
ja: 日付けを選択して下さい。

en: You must choose a time.
ja: 時間を選択して下さい。

en: You must enter a valid phone number, digits only with an optional '+' for the international dialing prefix.
ja: 正しい電話番号を入力するように注意して下さい。数字だけが使用できますが、国際電話なら先頭に＋を付けます。

en: You must enter a valid value.
ja: 正しい値を入力して下さい。

en: You must enter an email address.
ja: 電子メールアドレスを入力して下さい。

en: You must enter at least one email address.
ja: 少なくとも１つの電子メールアドレスを入力して下さい。

en: you must enter less than %d.
ja: %d 文字以下で入力してください。
