Horde_Form - en to pt translation catalogue (142 entries)

en:  (%s days ago)
pt: (%s dias atrás)

en:  (in %s days)
pt: (em %s dias)

en:  (today)
pt:  (hoje)

en:  (tomorrow)
pt:  (amanhã)

en:  (yesterday)
pt:  (ontem)

en: "%s" is not a valid email address.
pt: "%s" não é um e-mail válido.

en: %s is required
pt: %s é exigido

en: -- select --
pt: -- selecione --

en: A temporary directory
pt: Um diretório temporário

en: Address
pt: Endereço

en: Address Link
pt: Endereço de Link

en: Allow multiple addresses?
pt: Permitir endereços múltiplos?

en: Assignment columns
pt: Colunas de designação

en: Category
pt: Categoria

en: Character to split multiple addresses with
pt: Caracter para separar endereços múltiplos

en: Colour selection
pt: Seleçõa de cor

en: Column titles
pt: Títulos de coluna

en: Counted text
pt: Texto contado

en: Country drop down list
pt: Lista de países

en: Credit card number
pt: Número do Cartão de crédito

en: DSN (see http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)
pt: DSN (veja http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)

en: Database lookup
pt: Consulta banco de dados

en: Date
pt: Data

en: Date and time selection
pt: Seleção de data e hora

en: Date selection
pt: Seleção de data

en: Description
pt: Descrição

en: Display format
pt: Exibir formato

en: Drop down list
pt: Lista de seleção

en: Email
pt: E-mail

en: Email addresses must match.
pt: O endereço de e-mail deve corresponder.

en: Email with confirmation
pt: Mensagem com confirmação

en: End year
pt: Final do ano

en: Field matrix
pt: Matriz do campo

en: Figlet font
pt: Fonte de figlet

en: File selection
pt: Seleção de arquivo

en: File upload
pt: Envio de arquivo

en: Font
pt: Fonte

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Headers
pt: Cabeçalhos

en: Helpers
pt: Assistentes

en: IP address
pt: Enderêço IP

en: IPv6 address
pt: Endereço IPv6

en: Id
pt: ID

en: Image CAPTCHA
pt: Imagem CAPTCHA

en: Image upload
pt: Envio de Imagem

en: Integer
pt: Número Inteiro

en: Integer list
pt: Lista de Inteiros

en: Invalid data submitted.
pt: Dados enviados são inválidos.

en: Left header
pt: Cabeçalho esquerdo

en: Left values
pt: Valores da esquerda

en: Link CSS class
pt: Linkar classe CSS

en: Link access key
pt: Tecla de Atalho para link

en: Link style
pt: Estilo de link

en: Link target
pt: Destino do Link

en: Link text
pt: Texto de link

en: Link the email address to the compose page when displaying?
pt: Linkar o endereço de e-mail da página de composição ao apresentar?

en: Link title attribute
pt: Atributo de título do Link

en: Long text
pt: Texto longo

en: Maximum file size in bytes
pt: Tamanho máximo de arquivo em bytes

en: Maximum length
pt: Tamanho máximo

en: Mobile phone number
pt: Número do Celular

en: Month and year
pt: Mês e ano

en: Multi-level drop down lists
pt: Listas de seleção de múltiplos níveis

en: Multiple selection
pt: Seleção múltipla

en: Multiple selection, preserving keys
pt: Seleção múltipla, preservando chaves

en: Number
pt: Número

en: Number of characters
pt: Número de caracteres

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Number of rows
pt: Número de linhas

en: Onclick event
pt: Evento OnClick

en: Only one email address allowed.
pt: Somente um endereço de e-mail permitido.

en: Only one email address is allowed.
pt: Somente um endereço de e-mail é permitido.

en: PGP Key
pt: Chave PGP

en: Password
pt: Senha

en: Password with confirmation
pt: Senha com confirmação

en: Passwords must match.
pt: Senhas devem ser iguais.

en: Path to the GnuPG binary
pt: Caminho para o binário GnuPG

en: Phone number
pt: Número do Telefone

en: Please choose a sound.
pt: Por favor selecione um som.

en: Please enter a month and a year.
pt: Por favor forneça um mês e um ano.

en: Please enter a valid IP address.
pt: Por favor forneça um endereço IP válido.

en: Please enter a valid date, check the number of days in the month.
pt: Por favor forneça uma data válida, verifique o número de dias no mês.

en: Please enter a valid time.
pt: Por favor forneça uma hora válida.

en: Prompt text
pt: Texto breve

en: Protect address from spammers?
pt: Proteger endereço de spammers?

en: Radio selection
pt: Botões de seleção

en: Relationship browser
pt: Navegador de Relacionamento

en: Required Field
pt: Campo Obrigatório

en: Required secret is invalid - potentially malicious request.
pt: Senha requerida é inválida - requisição potencialmente maliciosa.

en: Reset
pt: Limpar

en: Right header
pt: Cabeçalho direito

en: Right values
pt: Valores da direita

en: S/MIME Key
pt: Chave S/MIME

en: SQL statement for value lookups
pt: Comando SQL para procura de valores

en: Select Files
pt: Selecione os Arquivos

en: Select all date components.
pt: Selecione todos os componentes de data.

en: Set
pt: Pronto

en: Show icon?
pt: Mostrar ícone?

en: Show option to keep original?
pt: Exibir a opção de manter o original?

en: Show picker?
pt: Exibir seletor?

en: Show seconds?
pt: Exibir segundos?

en: Show upload?
pt: Exibir upload?

en: Size
pt: Tamanho

en: Sort order selection
pt: Ordenar seleção

en: Sound selection
pt: Seleção de som

en: Spacer
pt: Espaçador

en: Start year
pt: Ano inicial

en: Storage format
pt: Formato do armazenamento

en: String list
pt: Lista de cadeias de caracteres

en: String list returning an array
pt: Lista de caracteres retornando um arranjo

en: Submit
pt: Enviar

en: Table Set
pt: Tabela

en: Text
pt: Texto

en: The image file size could not be determined or it was 0 bytes. The upload may have been interrupted.
pt: O tamanho do arquivo de imagem não pode ser determinado ou era 0 bytes. O upload deve ter sido interrompido.

en: The image file was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
pt: O arquivo de imagem era maior que o tamanho máximo permitido (%d bytes).

en: The name to use when linking to the compose page
pt: O nome utilizado ao vincular a página de composição

en: The text you entered did not match the text on the screen.
pt: O texto digitado não corresponde ao texto na tela.

en: There are too many characters in this field. You have entered %d character;  | There are too many characters in this field. You have entered %d characters;
pt[0]: Existem demais caracteres neste campo. Você digitou %d caracter;
pt[1]: Existem demais caracteres neste campo. Você digitou %d caracteres;

en: This does not seem to be a valid card number.
pt: Este não parece ser um número de cartão válido.

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: This field may only contain integers.
pt: Este campo pode conter apenas números inteiros.

en: This field may only contain numbers and the colon.
pt: Este campo pode conter apenas números e vírgula.

en: This field may only contain octal values.
pt: Este campo pode conter apenas valores octais.

en: This field must be a comma or space separated list of integers
pt: Este campo deve ser uma lista de números inteiros separada por vírgulas ou espaços

en: This field must be a valid number.
pt: Este campo deve ser um número válido.

en: This field must contain a color code in the RGB Hex format, for example '#1234af'.
pt: Este campo deve conter um código de cor em formato RGB Hexa, por exemplo '#1234af'.

en: This form has already been processed.
pt: Este formulário já foi processado.

en: Time
pt: Hora

en: Time selection
pt: Seleção de hora

en: True or false
pt: Verdadeiro ou falso

en: Value is over the maximum length of %d.
pt: Valor está acima do tamanho máximo de %d.

en: Values
pt: Valores

en: Values to select from
pt: Valores para selecionar

en: Width in CSS units
pt: Largura em unidades CSS

en: You did not enter a valid email address.
pt: Você não forneceu um endereço de e-mail válido.

en: You must choose a date.
pt: Você deve escolher uma data.

en: You must choose a time.
pt: Você deve escolher um horário.

en: You must enter a valid phone number, digits only with an optional '+' for the international dialing prefix.
pt: Você deve preencher um número de telefone válido, somente dígitos com um '+' opcional para o prefixo de discagem internacional.

en: You must enter a valid value.
pt: Você deve digitar um valor válido.

en: You must enter an email address.
pt: Você deve fornecer um endereço de e-mail.

en: You must enter at least one email address.
pt: Você deve fornecer pelo menos um enderêço de e-mail.

en: you must enter less than %d.
pt: Você deve fornecer menos que %d.
