Horde_Form - en to tr translation catalogue (144 entries)

en:  (%s days ago)
tr:  (%s gün önce)

en:  (in %s days)
tr:  (%s günde)

en:  (today)
tr:  (bugün)

en:  (tomorrow)
tr:  (yarın)

en:  (yesterday)
tr:  (dün)

en: "%s" is not a valid email address.
tr: "%s" geçerli bir eposta adresi değil

en: %s is required
tr: %s istenmektedir.

en: -- select --
tr: -- Seç --

en: A temporary directory
tr: Geçici bir dizin

en: Address
tr: Adres

en: Address Link
tr: Adres Bağlantısı

en: Allow multiple addresses?
tr: Birden çok adrese izin verilsin mi?

en: Assignment columns
tr: Atama Kolonları

en: Category
tr: Sınıf

en: Character to split multiple addresses with
tr: Birden fazla adresi ayırmak için kullanılan karakter

en: Colour selection
tr: Renk Seçimi

en: Column titles
tr: Kolon Başlıkları

en: Counted text
tr: Sayılmış metin

en: Country drop down list
tr: Açılır ülke listesi

en: Credit card number
tr: Kredi kart numarası

en: DSN (see http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)
tr: DSN (bkz. http://pear.php.net/manual/en/package.database.db.intro-dsn.php)

en: Database lookup
tr: Veritabanı sorgusu

en: Date
tr: Tarih

en: Date and time selection
tr: Tarih ve saat seçimi

en: Date selection
tr: Tarih Seçimi

en: Description
tr: Açıklama

en: Display format
tr: Görüntüleme Biçimi

en: Drop down list
tr: Aşağı açılır liste

en: Email
tr: Eposta

en: Email addresses must match.
tr: Eposta adresleri eşleşmeli.

en: Email with confirmation
tr: Onaylı elektronik posta

en: End year
tr: Bitiş yılı

en: Field matrix
tr: Alan matrisi

en: Figlet font
tr: Figlet harf

en: File selection
tr: Dosya seçimi

en: File upload
tr: Dosya yükleme

en: Font
tr: Harf Tipi

en: Header
tr: Başlık

en: Headers
tr: Başlık Bilgisi

en: Helpers
tr: Yardımcılar

en: IP address
tr: IP adresi

en: IPv6 address
tr: IPv6 adresi

en: Id
tr: No

en: Image CAPTCHA
tr: Resim CAPTCHA

en: Image upload
tr: Görüntü yüklemek

en: Integer
tr: Tamsayı

en: Integer list
tr: Tamsayı listesi

en: Invalid data submitted.
tr: Geçersiz veri gönderildi.

en: Left header
tr: Sol başlık bilgisi

en: Left values
tr: Soldaki değerler

en: Link
tr: Bağlantı

en: Link URL
tr: URL Bağı

en: Link access key
tr: Bağ erişim anahtarı

en: Link style
tr: Bağ tipi

en: Link target
tr: Bağ hedefi

en: Link text
tr: Bağ metni

en: Link the email address to the compose page when displaying?
tr: Görüntüleme sırasında eposta adresi ileti oluşturma sayfasına bağlansın mı?

en: Link title attribute
tr: Başlık niteliğini bağla

en: Long text
tr: Uzun metin

en: Maximum file size in bytes
tr: Bayt cinsinden en fazla dosya boyu

en: Maximum length
tr: En yüksek uzunluk

en: Mobile phone number
tr: Cep telefonu numarası

en: Month and year
tr: Ay ve yıl

en: Multi-level drop down lists
tr: Çoklu düzey aşağı açılır listeler

en: Multiple selection
tr: Çoklu Seçim

en: Number
tr: Sayı

en: Number of characters
tr: Karakter sayısı

en: Number of columns
tr: Kolon sayısı

en: Number of rows
tr: Satır sayısı

en: Octal
tr: Sekizlik Sistem

en: Onclick event
tr: Tıklandığında eylem

en: Only one email address allowed.
tr: Sadece bir elektronik posta adresine izin verilmektedir.

en: Only one email address is allowed.
tr: Sadece bir eposta adresine izin var.

en: PGP Key
tr: PGP Anahtarı

en: Password
tr: Şifre

en: Password with confirmation
tr: Onaylı Şifre

en: Passwords must match.
tr: Şifreler eşleşmek zorundadır.

en: Path to the GnuPG binary
tr: GnuPG binary yolu

en: Phone number
tr: Telefon numarası

en: Please choose a sound.
tr: Lütfen bir ses seçiniz.

en: Please enter a month and a year.
tr: Lütfen bir ay ve bir yıl girin.

en: Please enter a valid IP address.
tr: Lütfen geçerli bir IP adresi girin.

en: Please enter a valid date, check the number of days in the month.
tr: Lütfen geçerli bir gün girin, aydaki gün sayısını kontrol edin.

en: Please enter a valid time.
tr: Lütfen geçerli bir zaman girin.

en: Prompt text
tr: Metin bilgi istemi

en: Protect address from spammers?
tr: Adres spamcilerden korunsun mu?

en: Radio selection
tr: Radyo Seçimi

en: Regex
tr: Düzenli İfade

en: Relationship browser
tr: İlişki tarayıcı

en: Required Field
tr: Gereken Alan

en: Required secret is invalid - potentially malicious request.
tr: Gerekli olan gizli alan geçersiz - olası kötü niyetli istek.

en: Reset
tr: Temizle

en: Right header
tr: Sağ başlık bilgisi

en: Right values
tr: Doğru değerler

en: S/MIME Key
tr: S/MIME Anahtarı

en: SQL statement for value lookups
tr: Değer sorguları için SQL cümlesi

en: Select Files
tr: Dosyaları Seç

en: Select all date components.
tr: Bütün tarih bileşenlerini seçin.

en: Set
tr: Belirt

en: Show icon?
tr: Simgeler gösterilsin mi?

en: Show option to keep original?
tr:  saklama seçeneği gö

en: Show picker?
tr: Seçici gösterilsin mi?

en: Show seconds?
tr: Eylem tuşları gösterilsin mi?

en: Show upload?
tr: Not defteri adı gösterilsin mi?

en: Size
tr: Boyut

en: Sort order selection
tr: Sıralama düzeni seçimi

en: Sound selection
tr: Ses seçimi

en: Spacer
tr: Boşluk Ayarlayıcı

en: Start year
tr: Başlangıç yılı

en: Storage format
tr: Depolama biçimi

en: String list
tr: Dizgi listesi

en: String list returning an array
tr: Dizi listesi bir dizge dönüyor

en: Submit
tr: Gönder

en: Table Set
tr: Tablo Grubu

en: Text
tr: Metin

en: The image file size could not be determined or it was 0 bytes. The upload may have been interrupted.
tr: Resim dosyası boyu belirlenemedi ya da boyu 0. Yükleme kesilmiş olabilir.

en: The image file was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
tr: Resim dosyası, izin verilen en fazla boydan (%d bayt) büyüktü.

en: The name to use when linking to the compose page
tr: Oluştur penceresine bağlanırken kullanılacak isim

en: The text you entered did not match the text on the screen.
tr: Girdiğiniz metin, ekrandaki ile eşleşmiyor.

en: There are too many characters in this field. You have entered %d character;  | There are too many characters in this field. You have entered %d characters;
tr[0]: Bu alanda çok fazla karakter var. %d adet karakter girdiniz;
tr[1]: Bu alanda çok fazla karakter var. %d adet karakter girdiniz;

en: This does not seem to be a valid card number.
tr: Bu geçerli bir kart numarası değil.

en: This field is required.
tr: Bu gerekli bir alandır.

en: This field may only contain integers.
tr: Bu alan sadece sayı içermelidir.

en: This field may only contain numbers and the colon.
tr: Bu alan sadece sayı ve iki nokta üstüste işareti içerebilir.

en: This field may only contain octal values.
tr: Bu alan sadece sekizlik sayı sisteminden değerle içerebilir.

en: This field must be a comma or space separated list of integers
tr: Bu alan virgül veya boşlukla ayrılmış sayı liste olmalıdır.

en: This field must be a valid number.
tr: Bu alan geçerli bir numara olmalıdır.

en: This field must contain a color code in the RGB Hex format, for example '#1234af'.
tr: Bu alan RGB Hex biçiminde bir renk kodu içermelidir, örnek: '#1234af'

en: This form has already been processed.
tr: Bu form zaten işlendi.

en: Time
tr: Zaman

en: Time selection
tr: Zaman Seçimi

en: True or false
tr: Doğru veya Yanlış

en: Value is over the maximum length of %d.
tr: Değer, en fazla boydan (%d) daha büyük.

en: Values
tr: Değerler

en: Values to select from
tr: Değerlerin seçileceği

en: Width in CSS units
tr: CSS birimiyle genişlik

en: You did not enter a valid email address.
tr: Geçerli bir elektronik posta adresi girmediniz.

en: You must choose a date.
tr: Bir tarih seçmelisiniz.

en: You must choose a time.
tr: Bir zaman seçmelisiniz.

en: You must enter a valid phone number, digits only with an optional '+' for the international dialing prefix.
tr: Sadece rakamlardan oluşan, isteğe bağlı uluslararası ön ek '+' içeren birtelefon numarası girmelisiniz.

en: You must enter a valid value.
tr: Geçerli bir değer girmelisiniz.

en: You must enter an email address.
tr: Bir eposta adresi girmelisiniz.

en: You must enter at least one email address.
tr: En az bir eposta adresi girmelisiniz.

en: you must enter less than %d.
tr: girdiğiniz değer, %d 'den daha az olmalı.
