Horde_Form - en to uk translation catalogue (121 entries)

en:  (%s days ago)
uk:  (%s днів тому)

en:  (in %s days)
uk:  (за %s днів)

en:  (today)
uk:  (сьогодні)

en:  (tomorrow)
uk:  (завтра)

en:  (yesterday)
uk:  (вчора)

en: "%s" is not a valid email address.
uk: "%s" не є коректною адресою e-пошти.

en: %s is required
uk: %s необхідний

en: -- select --
uk: -- вибір --

en: A temporary directory
uk: Тимчасова папка

en: Address
uk: Адреса

en: Allow multiple addresses?
uk: Дозволити багато адрес?

en: Category
uk: Категорія

en: Character to split multiple addresses with
uk: Символ для розмежування кількох адрес

en: Colour selection
uk: Вибір кольору

en: Column titles
uk: Заголовки колонок

en: Counted text
uk: Підрахований текст

en: Country drop down list
uk: Спадний список країн

en: Credit card number
uk: Номер кредитки

en: Database lookup
uk: Пошук в базі даних

en: Date
uk: Дата

en: Date and time selection
uk: Вибір часу і дати

en: Date selection
uk: Вибір дати

en: Description
uk: Опис

en: Display format
uk: Формат відображення

en: Drop down list
uk: Спадний список

en: Email
uk: Е-пошта

en: Email addresses must match.
uk: Адреси е-пошти мусять співпадати.

en: Email with confirmation
uk: Е-пошта з підтвердженням

en: End year
uk: Кінець року

en: File selection
uk: Вибір файлу

en: File upload
uk: Закачування файлу

en: Font
uk: Шрифт

en: Header
uk: Заголовок

en: Headers
uk: Заголовки

en: Helpers
uk: Помічники

en: IP address
uk: IP адреса

en: IPv6 address
uk: IPv6 адреса

en: Image upload
uk: Закачування зображення

en: Integer
uk: Ціле

en: Integer list
uk: Список цілих

en: Invalid data submitted.
uk: Подані неправильні дані.

en: Left header
uk: Лівий заголовок

en: Left values
uk: Значення зліва

en: Link access key
uk: Гаряча клавіша посилання

en: Link text
uk: Текст посилання

en: Link the email address to the compose page when displaying?
uk: Підв'язувати адресу е-пошти до вікна створення при відображенні?

en: Long text
uk: Довгий текст

en: Maximum file size in bytes
uk: Максимальний розмір файлу в байтах

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: Mobile phone number
uk: Номер мобільного телефону

en: Month and year
uk: Місяць і рік

en: Multi-level drop down lists
uk: Багаторівневі спадаючі списки

en: Multiple selection
uk: Множинний Вибір

en: Number
uk: Номер

en: Number of characters
uk: Кількість символів

en: Number of columns
uk: Кількість колонок

en: Number of rows
uk: Кількість рядків

en: Onclick event
uk: Подія при натисканні

en: Only one email address allowed.
uk: Дозволено тільки 1 поштову адресу.

en: Only one email address is allowed.
uk: Дозволена тільки одна поштова адреса.

en: PGP Key
uk: Ключ PGP

en: Password
uk: Пароль

en: Password with confirmation
uk: Пароль з підтвердженням

en: Passwords must match.
uk: Пароль має співпадати.

en: Phone number
uk: Номер телефону

en: Please enter a month and a year.
uk: Прошу ввести місяць і рік.

en: Please enter a valid IP address.
uk: Будь-ласка, введіть дійсну IP-адресу.

en: Please enter a valid date, check the number of days in the month.
uk: Будь-ласка, введіть дійсну дату, перевірте кількість днів в місяці.

en: Please enter a valid time.
uk: Введіть дійсний час.

en: Prompt text
uk: Текст підказки

en: Protect address from spammers?
uk: Захистити адресу від спамерів?

en: Relationship browser
uk: Оглядач зв'язків

en: Required Field
uk: Необхідне поле

en: Reset
uk: Очистити

en: Right header
uk: Правий заголовок

en: Right values
uk: Значення справа

en: S/MIME Key
uk: Ключ S/MIME

en: Select Files
uk: Вибрати файли

en: Select all date components.
uk: Виберіть всі елементи дати.

en: Set
uk: Встановити

en: Show icon?
uk: Показати іконку?

en: Show option to keep original?
uk: Показати опцію для збереження оригіналу?

en: Show picker?
uk: Показати піпетку?

en: Show seconds?
uk: Показати секунди?

en: Show upload?
uk: Показати підвантаження?

en: Size
uk: Об'єм

en: Sort order selection
uk: Вибір напрямку сортування

en: Sound selection
uk: Вибір звуку

en: Spacer
uk: Розділювач

en: Start year
uk: Рік початку

en: Storage format
uk: Формат сховища

en: Submit
uk: Відіслати

en: Text
uk: Текст

en: The image file was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
uk: Зображення перевищує максимально дозволений розмір (%d байт).

en: The name to use when linking to the compose page
uk: Назва для використанння при посиланні на сторінку створення.

en: The text you entered did not match the text on the screen.
uk: Текст, який Ви ввели, не співпадає з текстом на екрані.

en: There are too many characters in this field. You have entered %d character;  | There are too many characters in this field. You have entered %d characters;
uk[0]: Забагато символів в цьому полі. Ви ввели %d символ;
uk[1]: Забагато символів в цьому полі. Ви ввели %d символи;
uk[2]: Забагато символів в цьому полі. Ви ввели %d символів;

en: This does not seem to be a valid card number.
uk: Це не схоже на коректний номер картки.

en: This field is required.
uk: Це поле обов'язкове.

en: This field may only contain integers.
uk: Це поле може містити тільки цілі.

en: This field may only contain numbers and the colon.
uk: Це поле може містити тільки номери та двокрапку

en: This field may only contain octal values.
uk: Це поле може містити тільки вісімкові величини.

en: This field must be a comma or space separated list of integers
uk: Це поле має бути списком цілих, розділених комою або пробілом

en: This field must be a valid number.
uk: Це поле має мати дійсний номер.

en: This field must contain a color code in the RGB Hex format, for example '#1234af'.
uk: Це поле має містити код кольору в форматі  HEX RGB, наприклад '#1234af'.

en: This form has already been processed.
uk: Ця форма вже оброблена.

en: Time
uk: Час

en: Time selection
uk: Вибір часу

en: True or false
uk: Істинно чи хибно

en: Value is over the maximum length of %d.
uk: Значення перевищує максимальну довжину %d.

en: Values
uk: Величини

en: Values to select from
uk: Величини для вибору з

en: Width in CSS units
uk: Ширина в одиницях CSS

en: You did not enter a valid email address.
uk: Ви не ввели коректну адресу e-пошти.

en: You must choose a date.
uk: Ви повинні вказати дату.

en: You must choose a time.
uk: Ви повинні вказати час.

en: You must enter a valid phone number, digits only with an optional '+' for the international dialing prefix.
uk: Вам треба ввести дійсний номер телефону, тільки цифри і опціонально '+' для міжнародного набору.

en: You must enter a valid value.
uk: Ви повинні ввести коректне значення.

en: You must enter an email address.
uk: Ви повинні ввести адресу e-пошти.

en: You must enter at least one email address.
uk: Ви повинні ввести хоча б одну адресу е-пошти.

en: you must enter less than %d.
uk: вам слід ввести менше ніж %d.
