Gollem H5 (3.0.2-git) - en to ja translation catalogue (119 entries)

en: "%s" renamed to "%s"
ja: "%s" は "%s"　に名前が変更されました

en: %d item
ja: %d アイテム

en: %d items
ja: %d アイテム

en: %s successfully saved.
ja: %s は保存されました。

en: %s was successfully pasted.
ja: %s は正常に送られました。

en: Access denied to %s
ja: %s へのアクセスが拒否されました

en: Access denied to folder "%s".
ja: フォルダー %s へのアクセスが拒否されました。

en: Add
ja: 追加

en: All
ja: 全て

en: Are you sure you wish to continue?
ja: 本当に操作を続けますか？

en: Are you sure?
ja: 本当ですか？

en: Ascending
ja: 昇順

en: Ask
ja: 尋ねる

en: Backend
ja: バックエンド

en: Backends
ja: バックエンド

en: Below is the current contents of your clipboard.
ja: 以下がクリップボードの内容です。

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Cannot chmod %s: %s
ja: %s を chmod できません：%s

en: Cannot copy items onto clipboard.
ja: クリップボードにコピーできません。

en: Cannot create home directory: %s
ja: ホームディレクトリを作成できません：%s

en: Cannot cut items onto clipboard.
ja: クリップボードに移動できません。

en: Cannot paste "%s" (file cleared from clipboard): %s
ja: "%s" が貼り付けられません（クリップボードからクリアされました）： %s

en: Change Folder
ja: フォルダの変更

en: Change Permissions
ja: 権限の変更

en: Check Quota
ja: クォータ確認

en: Check _All/None
ja: _A全て選択／解除

en: Chmod done:
ja: Chmod 完了：

en: Choose which columns to display, and in what order:
ja: どの欄をどの順序で表示するかを選択：

en: Clear
ja: クリア

en: Clipboard
ja: クリップボード

en: Close
ja: 閉じる

en: Columns that will not be displayed:
ja: 表示させない欄：

en: Copy
ja: コピー

en: Create Folder
ja: フォルダ作成

en: Created empty permissions for "%s". You must explicitly grant access to this backend now.
ja: "%s" への空の権限を作成しました。このバックエンドでのアクセス許可を今すぐ指定して下さい。

en: Current directory:
ja: 現在のディレクトリ：

en: Cut
ja: 切り取り

en: Default sorting criteria:
ja: デフォルトのソート基準：

en: Default sorting direction:
ja: デフォルトのソート方向：

en: Delete
ja: 削除

en: Delete folders recursively?
ja: フォルダの階層を削除しますか？

en: Descending
ja: 降順

en: Done
ja: 完了

en: Download %s
ja: ダウンロード %s

en: ERROR:
ja: エラー：

en: Edit %s
ja: %s を編集

en: Execute
ja: 実行

en: File
ja: ファイル

en: File Actions
ja: ファイル動作

en: File Display
ja: ファイル表示

en: File Modification Time
ja: ファイルの更新日時

en: File Name
ja: ファイルの名前

en: File Size
ja: ファイルの大きさ

en: File Type
ja: ファイルの種類

en: File action settings.
ja: ファイル動作の設定をします。

en: File deleted:
ja: ファイルは削除されました：

en: File display preferences.
ja: ファイル表示の設定をします。

en: File received: %s
ja: ファイルを受け取りました： %s

en: Files must be written inside a VFS backend.
ja: ファイルは VFS バックエンドの内側に書かれなければなりません。

en: Filter
ja: フィルタ

en: Folder removed:
ja: フォルダを削除しました：

en: Folders must be created inside a VFS backend.
ja: フォルダは VFS バックエンドの内側に作成しなければなりません。

en: Group
ja: グループ

en: Invalid backend requested: %s
ja: 無効なバックエンドが要求されました：%s

en: Item copied to clipboard: %s
ja: クリップボードにコピーされました： %s

en: Item cut to clipboard: %s
ja: クリップボードに移動しました： %s

en: Items per page
ja: １ページの項目数

en: List folders first?
ja: フォルダを最初に表示しますか？

en: Modified
ja: 変更日

en: Name
ja: 名前

en: New folder created:
ja: 新しいフォルダが作成されました：

en: No
ja: いいえ

en: No quota found.
ja: クォータが確認できません。

en: Owner
ja: 所有者

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Permission
ja: 権限

en: Permission denied to %s: %s
ja: %s へのアクセスが拒否されました：%s

en: Permission denied to folder "%s": %s
ja: フォルダー "%s" へのアクセスが拒否されました：%s

en: Permission denied to this backend.
ja: このバックエンドへのアクセスが拒否されました。

en: Permissions
ja: 権限

en: Please select an item before this action.
ja: 先ずアイテムを選択して下さい。

en: Please specify at least one file to upload.
ja: 少なくとも１つのファイルを指定して下さい。

en: Quota Display
ja: クォータ表示

en: Read
ja: 読み出し

en: Refresh
ja: 再表示

en: Rename
ja: 名前変更

en: Renaming across backends is not supported.
ja: バックエンド間の名前の変更はサポートされていません。

en: Renaming of backends is not allowed.
ja: バックエンドの名前の変更は許可されていません。

en: Reset
ja: リセット

en: Save
ja: 保存

en: Select All
ja: 全て選択

en: Select None
ja: どれも選択しない

en: Select a backend:
ja: バックエンドを選択：

en: Share Folder
ja: フォルダを共有

en: Shared Folder
ja: 共有フォルダ

en: Show dotfiles?
ja: ドットで始まるファイルを表示しますか？

en: Size
ja: サイズ

en: Start Folder
ja: 先頭フォルダ

en: The application folder can not be deleted.
ja: アプリケーションフォルダは削除できません。

en: The following item(s) are folders:
ja: 以下の項目はフォルダーです：

en: The following items will be permanently deleted:
ja: 以下のアイテムは完全に削除されます：

en: The original opener window has been closed. Exiting.
ja: 元のウインドーが閉じられました。終了します。

en: There are no files in this folder.
ja: このフォルダにファイルはありません。

en: These columns will display in this order:
ja: これらの欄はこの順に表示されます：

en: To clear items from the clipboard, check the box next to the filename and click on &quot;Clear&quot;.
ja: クリップボードからアイテムをクリアするには、以下から選択し、「クリア」をクリックして下さい。

en: To paste items from the clipboard to the current directory, check the box next to the filename and click on &quot;Paste&quot;.
ja: クリップボードから現在のディレクトリに貼り付けるには、以下から選択し、「貼り付け」をクリックして下さい。

en: Type
ja: 種類

en: Unable to create Gollem session
ja: Gollem のセッションを作成できません

en: Unable to create backend permission: %s
ja: バックエンドの権限が作成できません：%s

en: Unable to delete file %s: %s
ja: ファイル %s を削除できません： %s

en: Unable to delete folder %s: %s
ja: フォルダ %s を削除できません： %s

en: Up to %s
ja: 上の %s へ

en: Upload File(s)
ja: ファイルをアップロード

en: User Interface
ja: ユーザインターフェイス

en: Write
ja: 書き込み

en: Yes
ja: はい

en: You are not allowed to share this folder
ja: あなたはこのフォルダーの共有を許可されていません

en: You need at least one backend defined to set permissions.
ja: 権限を設定するには少なくとも１つのバックエンドを定義する必要があります。

en: _Permissions
ja: _P権限
