Horde_Image - en to da translation catalogue (250 entries)

en: %4f sec
da: %4f sek.

en: %d dots per unit
da: %d punkter pr. enhed

en: %d per unit
da: %d pr. enhed

en: %d pixels
da: %d pixel

en: %d sec
da: %d sek.

en: %s / %s sec
da: %s / %s sek.

en: 1-area-focusing
da: 1-område-fokus

en: 1-area-focusing (High speed)
da: 1-område-fokus (Høj hastighed)

en: 1st curtain sync
da: 1. lukker synk. (tidlig)

en: 2nd(rear)-curtain sync used
da: 2. lukker synk. (sen) brugt

en: 3-area-focusing (High speed)
da: 3 område fokus (høj hastighed)

en: 9-area-focusing
da: 9 område fokus

en: 90 deg CCW
da: 90 grader mod Venstre

en: 90 deg CCW Mirrored
da: 90 grader mod Venstre, spejlet

en: 90 deg CW
da: 90 grader mod Højre

en: 90 deg CW Mirrored
da: 90 grader mod Højre spejlet

en: AE Good
da: AE God

en: AF non D
da: AF uden D

en: AI Focus
da: AI Fokus

en: Action
da: Handling

en: Aperture
da: Blænde

en: Aperture Priority
da: Blænde prioritet

en: Aperture Prority AE
da: Blænde prioriteret AE

en: Artist
da: Kunstner

en: Auto + Red Eye Reduction
da: Auto - Rød øje reduktion

en: Auto Focus Good
da: Auto Fokus God

en: Auto Selected
da: Auto valgt

en: Auto bracket
da: Auto kategori

en: Auto exposure
da: Auto eksponering

en: Auto, Continuous
da: Auto, Uafbrudt

en: Auto, Focus button
da: Auto, fokus knap

en: Auto-DEP
da: Auto DEP

en: Average
da: Gennemsnit

en: Black & White
da: Sort Hvid

en: Black and White
da: Sort og Hvid

en: Bright+
da: Lyst+

en: Bright-
da: Lyst-

en: Bulb
da: Pære

en: By
da: Af

en: Camera Make
da: Kamera mærke

en: Camera Model
da: Kamera model

en: Camera Orientation
da: Kamera orientering

en: Caption
da: Billedtekst

en: Center
da: Centrum

en: Center Weighted Average
da: Centrum vægtet gennemsnit

en: Center-weighted
da: Centrum vægtet

en: Chroma Saturation High
da: Chroma mætning Høj

en: Chroma Saturation Low(ORG)
da: Chroma mætning Lav (org)

en: Chroma Saturation Normal(STD)
da: Chroma mætning Normal (STD)

en: Close-up (Macro)
da: Tæt på (Macro)

en: Cloudy
da: Skyet

en: Cloudy weather
da: Skyet vejr

en: Color
da: Farve

en: Color Sequential Area Sensor
da: Farve følsom område sensor

en: Color Sequential Linear Sensor
da: Farve følsom liniær sensor

en: Color Space
da: Farve rum

en: Compulsory Flash
da: Tvungen Flash

en: Compulsory Flash, Return light detected
da: Tvungen flash, retur lys detekteret

en: Compulsory Flash, Return light not detected
da: Tvungen flash, retur lys er ikke detekteret

en: Continuous
da: Uafbrudt

en: Contrast High(HARD)
da: Høj kontrast (hård)

en: Contrast Low(ORG)
da: Lav kontrast (ORG)

en: Contrast Normal(STD)
da: Normal kontrast (STD)

en: Contrast+
da: Kontrast+

en: Contrast-
da: Kontrast-

en: Cool
da: Kold

en: Cool white fluorescent
da: Kold hvid fluorescerende

en: Couldnt Find IFD1
da: Kunne ikke finde IFD1

en: Couldnt Find InteroperabilityIFD
da: Kunne ikke finde kompatibilitets IFD

en: Couldnt Find SubIFD
da: Kunne ikke finde under IFD

en: Creative
da: Kreativ

en: Custom
da: Bruger

en: Date Photo Digitized
da: Dato Foto er digitaliseret

en: Date Photo Modified
da: Dato billed er modificeret

en: Date Photo Taken
da: Dato foto er taget

en: Day white fluorescent
da: Dag hvid fluorescerende

en: Daylight
da: Dagslys

en: Daylight fluorescent
da: Dagslys fluorescerende

en: DaylightColor-fluorescence
da: Dagslys farver fluorescerende

en: DaywhiteColor-fluorescence
da: Dag hvid farver fluorescerende

en: Depth of Field
da: Dybde på feltet

en: Did Not Fire
da: Fyrede ikke af

en: EasyShoot
da: Hurtig skud

en: Evaluative
da: Evaluerbart

en: Exposure
da: Eksponering

en: Exposure Bias
da: Eksponerings bias

en: Exposure Mode
da: Eksponerings tilstand

en: Exposure Program
da: Eksponerings program

en: External
da: Ekstern

en: External E-TTL
da: Ekstern E-TTL

en: External Flash
da: Ekstern flash

en: F-Number
da: Blænde nummer

en: FP sync used
da: FP synk. brugt

en: Fast Shutter
da: Hurtig lukker

en: Field of View
da: Synsfelt

en: File Size
da: Filstørrelse

en: Fine
da: Fin

en: Fine weather
da: Fint vejr

en: Fireworks
da: Fyrværkeri

en: Fisheye
da: Fiskeøje

en: Flash Did Not Fire
da: Flash fyrede ikke af

en: Flash Fired
da: Flash brugt

en: Flash Setting
da: Flash indstillinger

en: Flash, Auto-Mode
da: Flash, Auto tilstand

en: Flash, Auto-Mode, Return light detected
da: Flash, Auto tilstand, retur lys detekteret

en: Flash, Auto-Mode, Return light not detected
da: Flash, Auto tilstand, retur lys ikke detekteret

en: Flash, strobe return light detected
da: Flash, strobo retur lys detekteret

en: Flash, strobe return light not detected
da: Flash, strobo retur lys ikke detekteret

en: Flourescence
da: Flourescent

en: Fluorescent
da: Fluorescerende

en: Focal Length
da: Brændvidde

en: Focal Length (35mm equiv)
da: Brændvidde (35mm lign.)

en: Food
da: Mad

en: Full Auto
da: Fuld Auto

en: Hard
da: Hård

en: Height
da: Højde

en: High
da: Høj

en: High Sensitivity
da: Høj følsomhed

en: Horizontal (normal)
da: Horisontal (normal)

en: ISO Setting
da: ISO indstillinger

en: ISO studio tungsten
da: ISO studie tungsten

en: Illegal size for IFD1
da: Ugyldig størrelse af IFD1

en: Illegal size for InteroperabilityIFD
da: Ugyldig størrelse af kompatibilitets IFD

en: Illegal size for SubIFD
da: ugyldig størrelse af under IFD

en: Image Creator
da: Billed Skaber

en: Image Stabilization
da: Billed stabilisering

en: Image Title
da: Billed titel

en: Image keywords
da: Bolled nøgleord

en: Inch
da: Tomme

en: Infinite
da: Uendelig

en: Internal Flash
da: intern Flash

en: Landscape
da: Landskab

en: Large
da: Stor

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Left
da: Venstre

en: Lens Id
da: linse Id

en: Light source
da: Lys kilde

en: Locked (Pan Mode)
da: Låst (Låst tilstand)

en: Longitude
da: Længdegrad

en: Low
da: Lav

en: Low/High Quality
da: Lav/Høj kvalitet

en: Macro/Close-Up
da: Macro / Tæt på

en: Manual
da: Manuel

en: Manual Exposure
da: Manuel eksponering

en: Manual Focus
da: Manuel fokus

en: Manual exposure
da: Manuel eksponering

en: Metering Mode
da: Måle tilstand

en: Mirrored
da: Spejlet

en: Mode 1
da: Tilstand 1

en: Mode 2
da: Tilstand 2

en: Monochrome
da: Monokrom

en: Natural
da: Naturlig

en: Night
da: Nat

en: Night Portrait
da: Nat portræt

en: Night Scene
da: Nat motiv

en: Night Scenery
da: Nat motiv

en: No
da: Nej

en: No Flash
da: Ingen flash

en: No Warning
da: Ingen Advarsel

en: None
da: Ingen

en: Normal (O deg)
da: Normal (0 grader)

en: Normal Program
da: Normal program

en: Not defined
da: Ikke defineret

en: Off
da: Fra

en: On
da: Den

en: On + Red Eye Reduction
da: Til + Rød øje reduktion

en: On Camera
da: Til kamera

en: One Chip Color Area Sensor
da: Et chips farve område sensor

en: One-Shot
da: Et skud

en: Other
da: Anden

en: Out of Focus
da: Ude af fokus

en: Over Exposure
da: Over eksponeret

en: Pan Focus
da: Låst fokus

en: Panning
da: Låsning

en: Partial
da: Delvis

en: Party
da: Fest

en: Pet
da: Kæledyr

en: Photo Description
da: Foto Beskrivelse

en: Photo Type
da: Foto type

en: Pixels
da: Pixler

en: Portrait
da: Portræt

en: Preset
da: Forudindstillet

en: Red Eye
da: Rød øje

en: Red Eye Reduction
da: Rød øje reduktion

en: Red Eye, Auto-Mode
da: Rød øje, Auto tilstand

en: Red Eye, Auto-Mode, Return light detected
da: Rød øje, Auto tilstand, retur lys detekteret

en: Red Eye, Auto-Mode, Return light not detected
da: Rød øje, Auto tilstand, Retur lys ikke detekteret

en: Red Eye, Compulsory Flash
da: Rød øje, Tvungen flash

en: Red Eye, Compulsory Flash, Return light detected
da: Rød øje, Tvungen flash, Retur lys detekteret

en: Red Eye, Compulsory Flash, Return light not detected
da: Rød øje, Tvungen flash, Retur lys ikke detekteret

en: Red Eye, Return light detected
da: Rød øje, Retur lys detekteret

en: Red Eye, Return light not detected
da: Rød øje, Retur lys ikke detekteret

en: Red-Eye Reduction
da: Rød øje reduktion

en: Resolution Unit
da: Opløsnings enhed

en: Right
da: Højre

en: Rights
da: Rettigheder

en: Rotate 270 CW
da: Roter 270 mod højre

en: Rotate 90 CW
da: Roter 90 mod højre

en: SXGA Fine
da: SXGA Fin

en: SXGA Normal
da: SXGA normal

en: Scene Type
da: Motiv Type

en: Scenery
da: Senarie

en: Sensing Method
da: Måle metode

en: Shade
da: Skygge

en: Shutter Priority
da: Lukker prioritet

en: Shutter Speed
da: Lukker hastighed

en: Simple
da: Simpel

en: Single
da: Alene

en: Single/Timer
da: Alene / Timer

en: Slow Shutter
da: Lanfsom lukker

en: Slow Synchro
da: Langsom synkro.

en: Small
da: Lille

en: Snow
da: Sne

en: Soft
da: Blød

en: Sports
da: Sport

en: Spot-focusing
da: Spot fokus

en: Standard light A
da: Standard lys A

en: Standard light B
da: Standard lys B

en: Standard light C
da: Standard lys C

en: Sunny
da: Solrigt

en: Superfine
da: Super fin

en: The file could not be opened.
da: Filen kunne ikke åbnes.

en: Three Chip Color Area Sensor
da: 3 chips farve område sensor

en: Trilinear Sensor
da: Trilineær sensor

en: Two Chip Color Area Sensor
da: 2 chips farve område sensor

en: Uncalibrated
da: ukalibreret

en: Underwater
da: Under vand

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown (%s)
da: Ukendt (%s)

en: Unknown(%s)
da: Ukendt(%s)

en: Unknown:
da: Ukendt:

en: Unknown: %s
da: Ukendt: %s

en: Unknown: (%s)
da: Ukendt: (%s)

en: Upsidedown
da: På hovedet

en: Upsidedown Mirrored
da: På hovedet spejlet

en: Usage Terms
da: Brugsbetingelser

en: User Comment
da: Bruger kommentar

en: VGA Fine
da: VGA fin

en: Very High
da: Meget høj

en: Warm
da: Varm

en: Warning
da: Advarsel

en: White Balance
da: Hvid balance

en: White fluorescent
da: Hvid fluorescerende

en: White-fluorescence
da: Hvid fluorescerende

en: Width
da: Bredde

en: X Resolution
da: X opløsning

en: Y Resolution
da: Y opløsning

en: Yes
da: Ja

en: other light source
da: Anden lys kilde

en: version %d
da: Version %d
