Horde_Image - en to ja translation catalogue (262 entries)

en: %4f sec
ja: %4f 秒

en: %d dots per unit
ja: %d ドット/単位

en: %d mm
ja: %d ミリ

en: %d per unit
ja: %d /単位

en: %d pixels
ja: %d ピクセル

en: %d sec
ja: %d 秒

en: %s / %s sec
ja: %s / %s 秒

en: /10s
ja: /10 秒

en: 1-area-focusing
ja: １領域焦点

en: 1-area-focusing (High speed)
ja: １領域焦点（高速）

en: 10s
ja: 10秒

en: 3-area-focusing (High speed)
ja: ３領域焦点（高速）

en: 9-area-focusing
ja: ９領域焦点

en: 90 deg CCW
ja: 90度反時計回り

en: 90 deg CCW Mirrored
ja: 90度反時計回り反転

en: 90 deg CW
ja: 90度時計回り

en: 90 deg CW Mirrored
ja: 90度時計回り反転

en: AE Good
ja: AE 良好

en: AI Focus
ja: AI 焦点

en: AI Servo
ja: AI サーボ

en: Action
ja: アクション

en: Aperture
ja: 絞り

en: Aperture Priority
ja: 絞り優先

en: Aperture Prority AE
ja: 絞り優先 AE

en: Artist
ja: 芸術家

en: Auto
ja: 自動

en: Auto + Red Eye Reduction
ja: 自動＋赤目緩和

en: Auto Focus Good
ja: 自動焦点良好

en: Auto Selected
ja: 自動選択

en: Auto bracket
ja: 自動ブラケット

en: Auto exposure
ja: 自動露出

en: Auto, Continuous
ja: 自動、継続

en: Auto, Focus button
ja: 自動、焦点ボタン

en: Auto-DEP
ja: 自動 DEP

en: Average
ja: 平均

en: Baby
ja: 赤ちゃん

en: Black & White
ja: 黒と白

en: Black and White
ja: 黒と白

en: Bright+
ja: 明るさ＋

en: Bright-
ja: 明るさ－

en: Bulb
ja: バルブ

en: Camera Make
ja: カメラ製造元

en: Camera Model
ja: カメラ型番

en: Camera Orientation
ja: カメラの向き

en: Caption
ja: 表題

en: Center
ja: 中央

en: Center Weighted Average
ja: 中央重点平均

en: Center-weighted
ja: 中央重点

en: Centimeter
ja: センチメートル

en: Chroma Saturation High
ja: 彩度：高

en: Chroma Saturation Low(ORG)
ja: 彩度：低(ORG)

en: Chroma Saturation Normal(STD)
ja: 彩度：普通(STD)

en: Close-up (Macro)
ja: 接写（マクロ）

en: Cloudy
ja: 曇り

en: Cloudy weather
ja: 天候：曇り

en: Color
ja: 色

en: Color Sequential Area Sensor
ja: 色順次面センサー

en: Color Sequential Linear Sensor
ja: 色順次線センサー

en: Color Space
ja: 色空間

en: Compulsory Flash
ja: 強制フラッシュ

en: Compulsory Flash, Return light detected
ja: 強制フラッシュ、光検出

en: Compulsory Flash, Return light not detected
ja: 強制フラッシュ、光未検出

en: Continuous
ja: 連続

en: Contrast High(HARD)
ja: コントラスト：高(HARD)

en: Contrast Low(ORG)
ja: コントラスト：低(ORG)

en: Contrast Normal(STD)
ja: コントラスト：普通(STD)

en: Contrast+
ja: コントラスト＋

en: Contrast-
ja: コントラスト－

en: Cool
ja: 寒色

en: Cool white fluorescent
ja: クール白色蛍光灯

en: Copyright
ja: 著作権

en: Couldnt Find IFD1
ja: IFD1 が見つけられません

en: Couldnt Find InteroperabilityIFD
ja: InteroperabilityIFD が見つけられません

en: Couldnt Find SubIFD
ja: SubIFD が見つけられません

en: Creative
ja: クリエイティブ

en: Custom
ja: カスタム

en: Date Photo Digitized
ja: 写真をデジタル化した日付

en: Date Photo Modified
ja: 写真を変更した日付

en: Date Photo Taken
ja: 写真を撮った日付

en: Day white fluorescent
ja: 昼白色蛍光灯

en: Daylight
ja: 日光

en: Daylight fluorescent
ja: 昼光色蛍光灯

en: DaylightColor-fluorescence
ja: 昼光色蛍光灯

en: DaywhiteColor-fluorescence
ja: 昼白色蛍光灯

en: Depth of Field
ja: 被写界深度

en: Did Not Fire
ja: 発光せず

en: Exposure
ja: 露出

en: Exposure Bias
ja: 露出バイアス

en: Exposure Mode
ja: 露出モード

en: Exposure Program
ja: 露出プログラム

en: External
ja: 外部

en: External E-TTL
ja: 外部 E-TTL

en: External Flash
ja: 外部フラッシュ

en: F-Number
ja: F 数

en: FP sync used
ja: FP 同期使用

en: Fast Shutter
ja: 高速シャッター

en: Field of View
ja: 被写界深度

en: File Size
ja: ファイルサイズ

en: Fine
ja: 晴れ

en: Fine weather
ja: 晴天

en: Fisheye
ja: 魚眼

en: Flash
ja: フラッシュ

en: Flash Did Not Fire
ja: フラッシュ発光せず

en: Flash Fired
ja: フラッシュ発光

en: Flash Setting
ja: フラッシュ設定

en: Flash, Auto-Mode
ja: フラッシュ、自動

en: Flash, Auto-Mode, Return light detected
ja: フラッシュ、自動、反射光検出

en: Flash, Auto-Mode, Return light not detected
ja: フラッシュ、自動、反射光未検出

en: Flash, strobe return light detected
ja: フラッシュ、ストロボ反射光検出

en: Flash, strobe return light not detected
ja: フラッシュ、ストロボ反射光未検出

en: Flourescence
ja: 蛍光

en: Fluorescent
ja: 蛍光灯

en: Focal Length
ja: 焦点距離

en: Focal Length (35mm equiv)
ja: 焦点距離（35mm 換算）

en: Food
ja: 食べ物

en: Full Auto
ja: 全自動

en: Halogen
ja: ハロゲン

en: Hard
ja: ハード

en: Height
ja: 高さ

en: High
ja: 高

en: High Sensitivity
ja: 高感度

en: Horizontal (normal)
ja: 水平（標準）

en: ISO Setting
ja: ISO 設定

en: ISO studio tungsten
ja: ISO スタジオ・タングステン

en: Illegal size for IFD1
ja: IFD1 のサイズが不正です

en: Illegal size for InteroperabilityIFD
ja: InteroperabilityFD のサイズが不正です

en: Illegal size for SubIFD
ja: SubIFD のサイズが不正です

en: Image Creator
ja: 画像作成者

en: Image Title
ja: 画像の題名

en: Image keywords
ja: 画像のキイワード

en: Incandescense
ja: 白熱灯

en: Inch
ja: インチ

en: Infinite
ja: 無限

en: Internal Flash
ja: 内部フラッシュ

en: Landscape
ja: 風景

en: Large
ja: 特大

en: Latitude
ja: 緯度

en: Left
ja: 左

en: Lens Id
ja: レンズ Id

en: Light source
ja: 光源

en: Locked (Pan Mode)
ja: ロック（パンモード）

en: Longitude
ja: 経度

en: Low
ja: 低

en: Low/High Quality
ja: 低／高品質

en: Macro
ja: マクロ

en: Macro/Close-Up
ja: マクロ／接写

en: Manual
ja: 手動

en: Manual Exposure
ja: 手動露出

en: Manual Focus
ja: 手動焦点

en: Manual exposure
ja: 手動露出

en: Medium
ja: 中

en: Metering Mode
ja: 計測モード

en: Mirrored
ja: 左右反転

en: Mode 1
ja: モード１

en: Mode 2
ja: モード２

en: Monochrome
ja: モノクロ

en: Multi-Segment
ja: マルチセグメント

en: Multi-Spot
ja: マルチスポット

en: Natural
ja: 自然

en: Night
ja: 夜

en: Night Portrait
ja: 夜間ポートレート

en: Night Scene
ja: 夜景

en: Night Scenery
ja: 夜景

en: No
ja: いいえ

en: No Flash
ja: フラッシュなし

en: No Warning
ja: 警告なし

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 標準

en: Normal (O deg)
ja: 標準（0度）

en: Normal Program
ja: 標準プログラム

en: Not defined
ja: 定義されてません

en: Off
ja: オフ

en: On
ja: オン

en: On + Red Eye Reduction
ja: オン＋赤目緩和

en: One Chip Color Area Sensor
ja: 単板カラーセンサー

en: Other
ja: その他

en: Out of Focus
ja: ピント外れ

en: Over Exposure
ja: 露出過多

en: Pan Focus
ja: パンフォーカス

en: Panning
ja: パン

en: Partial
ja: 部分

en: Party
ja: パーティー

en: Pet
ja: ペット

en: Photo Description
ja: 写真の説明

en: Photo Type
ja: 写真の種類

en: Pixels
ja: ピクセル

en: Portrait
ja: 人物

en: Preset
ja: プリセット

en: Program
ja: プログラム

en: Program AE
ja: プログラムAE

en: Red Eye
ja: 赤目

en: Red Eye Reduction
ja: 赤目緩和

en: Red Eye, Auto-Mode
ja: 赤目、自動モード

en: Red Eye, Auto-Mode, Return light detected
ja: 赤目、自動モード、反射光あり

en: Red Eye, Auto-Mode, Return light not detected
ja: 赤目、自動モード、反射光なし

en: Red Eye, Compulsory Flash
ja: 赤目、強制フラッシュ

en: Red Eye, Compulsory Flash, Return light detected
ja: 赤目、強制フラッシュ、反射光あり

en: Red Eye, Compulsory Flash, Return light not detected
ja: 赤目、強制フラッシュ、反射光なし

en: Red Eye, Return light detected
ja: 赤目、反射光あり

en: Red Eye, Return light not detected
ja: 赤目、反射光なし

en: Red-Eye Reduction
ja: 赤目緩和

en: Resolution Unit
ja: 解像度単位

en: Right
ja: 右

en: Rotate 270 CW
ja: 時計回りに270度回転

en: Rotate 90 CW
ja: 時計回りに90度回転

en: SXGA Basic
ja: SXGA 基本

en: SXGA Fine
ja: SXGA 上質

en: SXGA Normal
ja: SXGA 標準

en: Scene Type
ja: 場面の種類

en: Sensing Method
ja: 送信メソッド

en: Sepia
ja: セピア

en: Shade
ja: 影

en: Shutter Priority
ja: シャッター優先

en: Shutter Speed
ja: シャッター速度

en: Slow Shutter
ja: 低速シャッター

en: Slow Synchro
ja: スローシンクロ

en: Small
ja: 小さい

en: Snow
ja: 雪

en: Soft
ja: ソフト

en: Software Version
ja: ソフトウェアバージョン

en: Sport
ja: スポーツ

en: Sports
ja: スポーツ

en: Spot
ja: スポット

en: Spot-focusing
ja: 点焦点

en: Standard
ja: 標準

en: Standard light A
ja: 標準ライトA

en: Standard light B
ja: 標準ライトB

en: Standard light C
ja: 標準ライトC

en: Sunny
ja: 晴れ

en: Superfine
ja: 高精細

en: The file could not be opened.
ja: ファイルが開けませんでした。

en: Three Chip Color Area Sensor
ja: ３板カラーセンサー

en: Trilinear Sensor
ja: ３線センサー

en: Tungsten
ja: タングステン

en: Two Chip Color Area Sensor
ja: ２板カラーセンサー

en: Uncalibrated
ja: 未校正

en: Underwater
ja: 水中

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown (%s)
ja: 不明 (%s)

en: Unknown(%s)
ja: 不明(%s)

en: Unknown:
ja: 不明：

en: Unknown: %s
ja: 不明： %s

en: Unknown: (%s)
ja: 不明： (%s)

en: Upsidedown
ja: 上下反転

en: Upsidedown Mirrored
ja: 上下左右反転

en: Usage Terms
ja: 使用条件

en: User Comment
ja: ユーザのコメント

en: VGA Basic
ja: VGA 基本

en: VGA Fine
ja: VGA 上質

en: VGA Normal
ja: VGA 標準

en: Very High
ja: 非常に高い

en: Warm
ja: 暖色

en: Warning
ja: 警告

en: White Balance
ja: ホワイトバランス

en: White fluorescent
ja: 白色蛍光灯

en: White-fluorescence
ja: 白色蛍光

en: Width
ja: 幅

en: X Resolution
ja: X 解像度

en: Y Resolution
ja: Y 解像度

en: Yes
ja: はい

en: other light source
ja: その他の光源

en: version %d
ja: バージョン %d
