Horde_Image - en to pt translation catalogue (150 entries)

en: %4f sec
pt: %4f seg

en: %d dots per unit
pt: %d pontos por unidade

en: %d per unit
pt: %d por unidade

en: %s / %s sec
pt: %s / %s seg

en: Action
pt: Ação

en: Aperture
pt: Diafragma

en: Auto
pt: Automático

en: Auto + Red Eye Reduction
pt: Automático + Redução de Olho Vermelho

en: Auto Focus Good
pt: Foco Automático Bom

en: Auto Selected
pt: Automático Selecionado

en: Auto, Continuous
pt: Automático, Contínuo

en: Average
pt: Média

en: Baby
pt: Bebê

en: Black & White
pt: Preto & Branco

en: Black and White
pt: Preto e Branco

en: Bright+
pt: Brilho+

en: Bright-
pt: Brilho-

en: Camera Model
pt: Modelo de Câmera

en: Camera Orientation
pt: Orientação de Câmera

en: Center
pt: Centro

en: Centimeter
pt: Centímetro

en: Cloudy
pt: Nebuloso

en: Cloudy weather
pt: Temp nublado

en: Color
pt: Cor

en: Color Sequential Area Sensor
pt: Sensor de Área Sequencial Cor

en: Color Sequential Linear Sensor
pt: Sensor Linear Sequencial de Cor

en: Color Space
pt: Espaço de Cor

en: Compulsory Flash
pt: Flash Obrigatório

en: Continuous
pt: Contínuo

en: Contrast High(HARD)
pt: Contraste Alto(RÍGIDO)

en: Contrast Normal(STD)
pt: Contraste Normal(PADRÃO)

en: Contrast+
pt: Contraste+

en: Contrast-
pt: Contraste-

en: Cool
pt: Frio

en: Cool white fluorescent
pt: Frio com florescência

en: Couldnt Find IFD1
pt: Não Encontrado IFD1

en: Creative
pt: Criativo

en: Custom
pt: Personalizado

en: Daylight
pt: Luz do dia

en: Depth of Field
pt: Profundidade do Campo

en: Description
pt: Descrição

en: Did Not Fire
pt: Não Disparou

en: Exposure
pt: Exposição

en: External
pt: Externo

en: F-Number
pt: Número-F

en: Fast Shutter
pt: Obturador Rápido

en: File Size
pt: Tamnho do Arquivo

en: Fine
pt: Ótimo

en: Fine weather
pt: Clima bom

en: Flash Fired
pt: Flash Disparado

en: Flash Setting
pt: Ajuste de Flash

en: Flourescence
pt: Florescência

en: Fluorescent
pt: Florescente

en: Focal Length
pt: Lente de Foco

en: Food
pt: Comida

en: Full Auto
pt: Automático por Inteiro

en: Height
pt: Altura

en: High
pt: Alta

en: High Sensitivity
pt: Alta Sensibilidade

en: ISO Setting
pt: Ajuste ISO

en: Image Creator
pt: Criador de Imagem

en: Image Title
pt: Título de Imagem

en: Image keywords
pt: Palavras-chaves de imagens

en: Internal Flash
pt: Flash Interno

en: Large
pt: Grande

en: Left
pt: Esquerda

en: Light source
pt: Fonte leve

en: Low
pt: Baixa

en: Medium
pt: médio

en: Mirrored
pt: Espelhado

en: Mode 1
pt: Modo 1

en: Mode 2
pt: Modo 2

en: Monochrome
pt: Monocromático

en: Night
pt: Noite

en: Night Scene
pt: Cena Noturna

en: Night Scenery
pt: Cenário Noturno

en: No
pt: Não

en: No Flash
pt: Nenhum Flash

en: No Warning
pt: Nenhum Aviso

en: None
pt: Nenhuma

en: Not defined
pt: Não definido

en: Off
pt: Desligado

en: On
pt: Ligado

en: Other
pt: Outro

en: Partial
pt: Parcial

en: Pet
pt: Animail de Estimação

en: Photo Description
pt: Descrição de Foto

en: Photo Type
pt: Tipo de Foto

en: Portrait
pt: Retrato

en: Preset
pt: Pré-definição

en: RAW
pt: PURO

en: Red Eye
pt: Olho Vermelho

en: Red Eye Reduction
pt: Redução de Olho Vermelho

en: Red Eye, Auto-Mode
pt: Olho Vermelho, Modo-Automático

en: Red Eye, Auto-Mode, Return light detected
pt: Olho Vermelho, Modo-Automático, Luz de retorno detectada

en: Red Eye, Auto-Mode, Return light not detected
pt: Olho Vermelho, Modo-Automático, Luz de retorno não detectada

en: Red Eye, Compulsory Flash
pt: Olho Vermelho, Flash Obrigatório

en: Red Eye, Compulsory Flash, Return light detected
pt: Olho Vermelho, Flash Obrigatório, Luz de retorno detectada

en: Red Eye, Compulsory Flash, Return light not detected
pt: Olho Vermelho, Flash Obrigatório, Luz de retorno não detectada

en: Red Eye, Return light detected
pt: Olho Vermelho, Luz de retorno detectada

en: Red Eye, Return light not detected
pt: Olho Vermelho, Luz de retorno não detectada

en: Red-Eye Reduction
pt: Redução de Olho-Vermelho

en: Resolution Unit
pt: Unidade de Resolução

en: Right
pt: Direito

en: Rights
pt: Direitos

en: Rotate 270 CW
pt: Girar 270 SH

en: Rotate 90 CW
pt: Girar 90 SH

en: Scene Type
pt: Tipo de Cena

en: Sensing Method
pt: Métido de Sensibilidade

en: Shade
pt: Sombra

en: Shutter Priority
pt: Prioridade de Fechamento

en: Shutter Speed
pt: Velocidade do Obturador

en: Simple
pt: Simples

en: Single
pt: Sozinho

en: Single/Timer
pt: Simples/Temporizador

en: Slow Shutter
pt: Fechamento Vagaroso

en: Slow Synchro
pt: Synchro Devagar

en: Small
pt: pequeno

en: Snow
pt: Neve

en: Soft
pt: Macio

en: Software Version
pt: Versão de Software

en: SpeedLight
pt: Velocidade da Luz

en: Sport
pt: Esporte

en: Sports
pt: Esportes

en: Standard
pt: Padrão

en: Standard light A
pt: Luz padrão A

en: Standard light B
pt: Luz padrão B

en: Standard light C
pt: Luz padrão C

en: Sunny
pt: Ensolarado

en: The file could not be opened.
pt: O arquivo não pôde ser aberto.

en: Title
pt: Título

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown (%s)
pt: Desconhecido (%s)

en: Unknown(%s)
pt: Desconhecido(%s)

en: Unknown:
pt: Desconhecido:

en: Unknown: %s
pt: Desconhecido: %s

en: Unknown: (%s)
pt: Desconhecido: (%s)

en: Usage Terms
pt: Termos de Uso

en: User Comment
pt: Comentário do Usuário

en: VGA Basic
pt: VGA Básico

en: VGA Fine
pt: VGA Ótimo

en: Very High
pt: Muito Alta

en: Warm
pt: Quente

en: Warning
pt: Atenção

en: Width
pt: Largura

en: X Resolution
pt: Resolução X

en: Y Resolution
pt: Resolução Y

en: Yes
pt: Sim

en: other light source
pt: outra fonte de luz

en: version %d
pt: versão %d
