Horde_Image - en to tr translation catalogue (265 entries)

en: %4f sec
tr: %4f sn

en: %d dots per unit
tr: Birim başına %d nokta

en: %d per unit
tr: Birim başına %d

en: %d pixels
tr: %d piksel

en: %d sec
tr: %d sn

en: %s / %s sec
tr: %s / %s saniye

en: 1-area-focusing
tr: 1 alanlı odak

en: 1-area-focusing (High speed)
tr: 1 alanlı odak (Yüksek hızlı)

en: 1st curtain sync
tr: 1. bölme senkronizasyonu

en: 2nd(rear)-curtain sync used
tr: 2. (arka) -bölme senkronu kullanıldı

en: 3-area-focusing (High speed)
tr: 3 alanlı odak (Yüksek hızlı)

en: 9-area-focusing
tr: 9 alanlı odak (Yüksek hızlı)

en: 90 deg CCW
tr: 90 derece Saat Yönü Tersi

en: 90 deg CCW Mirrored
tr: 90 derece Saat Yönü Tersi Aynalanmış

en: 90 deg CW
tr: 90 derece Saat Yönü

en: 90 deg CW Mirrored
tr: 90 derece Saat Yönü Aynalanmış

en: AE Good
tr: AE İyi

en: AF non D
tr: AF D değiş

en: AI Focus
tr: AI Odak

en: Action
tr: Eylem

en: Aperture
tr: Açıklık

en: Aperture Priority
tr: Diyafram Önceliği

en: Aperture Prority AE
tr: Diyafram Önceliği AE

en: Artist
tr: Sanatçı

en: Auto
tr: Otomatik

en: Auto + Red Eye Reduction
tr: Otomatik + Kırmızı Göz Giderme

en: Auto Focus Good
tr: Otomatik Odaklanma İyi

en: Auto Selected
tr: Otomatik Seçilen

en: Auto bracket
tr: Otomatik ayraç

en: Auto exposure
tr: Otomatik pozlama

en: Auto, Continuous
tr: Otomatik, Sürekli

en: Auto, Focus button
tr: Otomatik, Odak düğmesi

en: Auto-DEP
tr: Otomatik DEP

en: Av
tr: Ort

en: Average
tr: Ortalama

en: Baby
tr: Bebek

en: Black & White
tr: Siyah Beyaz

en: Black and White
tr: Siyah ve Beyaz

en: Bright+
tr: GeceParlak +

en: Bright-
tr: Parlak -

en: Bulb
tr: Ampul

en: By
tr: Tarafından

en: Camera Make
tr: Kamera Yap

en: Camera Model
tr: Kamera Modeli

en: Camera Orientation
tr: Kamera Yönlendirme

en: Caption
tr: Altyazı

en: Center
tr: Merkez

en: Center Weighted Average
tr: Merkez Ağırlıklı Ortalama

en: Center-weighted
tr: Merkez ağırlıklı

en: Centimeter
tr: Santimetre

en: Chroma Saturation High
tr: Kroma Doygunluk Yüksek

en: Chroma Saturation Low(ORG)
tr: Kroma Doygunluk Düşük (ORG)

en: Chroma Saturation Normal(STD)
tr: Kroma Doygunluk Normal (STD)

en: Close-up (Macro)
tr: Yakın Çekim (Makro)

en: Cloudy
tr: Bulutlu

en: Cloudy weather
tr: Bulutlu hava

en: Color
tr: Renk

en: Color Sequential Area Sensor
tr: Renkli Sıradan Alan Sensörü

en: Color Sequential Linear Sensor
tr: Renkli Sıralı Lineer Sensör

en: Color Space
tr: Renk Alanı

en: Compulsory Flash
tr: Zorunlu Flaş

en: Compulsory Flash, Return light detected
tr: Zorunlu Flaş, Geri dönen ışık algılandı

en: Compulsory Flash, Return light not detected
tr: Zorunlu Flaş, Geri dönen ışık algılanmadı

en: Continuous
tr: Sürekli

en: Contrast High(HARD)
tr: Kontrast Yüksek (HARD)

en: Contrast Low(ORG)
tr: Kontrast Düşük (ORG)

en: Contrast Normal(STD)
tr: Kontrast Normal (STD)

en: Contrast+
tr: Kontrast +

en: Contrast-
tr: Kontrast -

en: Cool
tr: Soğuk

en: Cool white fluorescent
tr: Soğuk beyaz flüoresan

en: Copyright
tr: Telif hakkı

en: Couldnt Find IFD1
tr: IFD1 bulunamadı

en: Couldnt Find InteroperabilityIFD
tr: Birlikte Çalışabilirlik IFD Bulunamadı

en: Couldnt Find SubIFD
tr: AltIFD Bulunamadı

en: Creative
tr: Yaratıcı

en: Custom
tr: Özel

en: Date Photo Digitized
tr: Fotoğraf Tarihi Sayısallaştırılmış

en: Date Photo Modified
tr: Fotoğraf Tarihi Değiştirilmiş

en: Date Photo Taken
tr: Fotoğraf Tarihi Alınmış

en: Day white fluorescent
tr: Gün beyazı floresan

en: Daylight
tr: Günışığı

en: Daylight fluorescent
tr: Günışığı floresan

en: DaylightColor-fluorescence
tr: Günışığı Renk-floresan

en: DaywhiteColor-fluorescence
tr: Gün beyazı Renk-floresan

en: Depth of Field
tr: Alan Derinliği

en: Did Not Fire
tr: Ateşlenmedi

en: Evaluative
tr: Değer Biçen

en: Exposure
tr: Pozlama

en: Exposure Bias
tr: Pozlama Eğilimi

en: Exposure Mode
tr: Pozlama Modu

en: Exposure Program
tr: Pozlama Programı

en: External
tr: Harici

en: External E-TTL
tr: Harici E-TTL

en: External Flash
tr: Harici Flaş

en: F-Number
tr: F-Değeri

en: FP sync used
tr: FP senkronizasyonu kullanıldı

en: Fast Shutter
tr: Şişkin AyHızlı Deklanşör

en: Field of View
tr: Görüş Alanı

en: File Size
tr: Dosya Boyutu

en: Fine
tr: İyi

en: Fine weather
tr: Güzel hava

en: Fireworks
tr: Havai fişek

en: Fisheye
tr: Balık Gözü

en: Flash
tr: Flaş

en: Flash Did Not Fire
tr: Flaş Ateşlenmedi

en: Flash Fired
tr: Flaş Patladı

en: Flash Setting
tr: Flaş Ayarı

en: Flash, Auto-Mode
tr: Flaş, Otomatik Mod

en: Flash, Auto-Mode, Return light detected
tr: Flaş, Otomatik-Mod, Geri dönüş ışığı algılandı

en: Flash, Auto-Mode, Return light not detected
tr: Flaş, Otomatik-Mod, Geri dönüş ışığı aldılanmadı

en: Flash, strobe return light detected
tr: Flaş, strobe dönüş ışığı algılandı

en: Flash, strobe return light not detected
tr: Flaş, strobe dönüş ışığı algılanmadı

en: Flourescence
tr: Floresanlık

en: Fluorescent
tr: Floresan

en: Focal Length
tr: Odak uzaklığı

en: Focal Length (35mm equiv)
tr: Odak Uzaklığı (35mm eşdeğeri)

en: Food
tr: Yemek

en: Full Auto
tr: Tam Otomatik

en: Halogen
tr: Halojen

en: Hard
tr: Sert

en: Height
tr: Yükseklik

en: High
tr: Yüksek

en: High Sensitivity
tr: Yüksek Hassasiyet

en: Horizontal (normal)
tr: Yatay (normal)

en: ISO Setting
tr: ISO Ayarı

en: ISO studio tungsten
tr: ISO stüdyosu tungsten

en: Illegal size for IFD1
tr: IFD1 için yasadışı büyüklük

en: Illegal size for InteroperabilityIFD
tr: Birlikte Çalışabilirlik IFD için Yasa Dışı Boyut

en: Illegal size for SubIFD
tr: Alt IFD için Yasa Dışı Boyut

en: Image Creator
tr: Görüntü Yaratıcısı

en: Image Stabilization
tr: Görüntü Sabitleme

en: Image Title
tr: Görüntü Başlığı

en: Image keywords
tr: Görüntü anahtar kelimeleri

en: Incandescense
tr: Akkorluk

en: Inch
tr: İnç

en: Infinite
tr: Sonsuz

en: Internal Flash
tr: Dahili Flaş

en: Landscape
tr: Peyzaj

en: Large
tr: Geniş

en: Latitude
tr: Enlem

en: Left
tr: Sol

en: Lens
tr: Objektif

en: Light source
tr: Işık kaynağı

en: Locked (Pan Mode)
tr: Kilitli (Pan Modu)

en: Longitude
tr: Boylam

en: Low
tr: Düşük

en: Low/High Quality
tr: Düşük / Yüksek Kalite

en: Macro
tr: Makro

en: Macro/Close-Up
tr: Makro / Yakın Çekim

en: Manual
tr: Manuel

en: Manual Exposure
tr: Manuel Pozlama

en: Manual Focus
tr: Manuel Odaklama

en: Manual exposure
tr: Manuel pozlama

en: Medium
tr: Orta

en: Metering Mode
tr: Ölçme Modu

en: Mirrored
tr: Aynalanmış

en: Mode 1
tr: Mod 1

en: Mode 2
tr: Mod 2

en: Monochrome
tr: Tek Renkli

en: Multi-Segment
tr: Çok Segmentli

en: Multi-Spot
tr: Çok Noktalı

en: Natural
tr: Doğal

en: Night
tr: Gece

en: Night Portrait
tr: Gece Portresi

en: Night Scene
tr: Gece Sahnesi

en: Night Scenery
tr: Gece Manzarası

en: No
tr: Hayır

en: No Flash
tr: Flaş Yok

en: No Warning
tr: Uyarı Yok

en: None
tr: Hiçbiri

en: Normal (O deg)
tr: Normal (O derece)

en: Not defined
tr: Tanımlanmamış

en: Off
tr: Kapalı

en: On
tr: Açık

en: On + Red Eye Reduction
tr: Açık + Kırmızı Göz Giderme

en: On Camera
tr: Kamerada

en: One Chip Color Area Sensor
tr: Tek Kırmızı Renkli Alan Sensörü

en: One-Shot
tr: Tek Çekim

en: Other
tr: Diğer

en: Out of Focus
tr: Odak Dışı

en: Over Exposure
tr: Aşırı Pozlama

en: Pan Focus
tr: Pan Odaklama

en: Panning
tr: Yatay Kaydırma

en: Partial
tr: Kısmi

en: Pet
tr: Evcil Hayvan

en: Photo Description
tr: Fotoğraf Açıklaması

en: Photo Type
tr: Fotoğraf Tipi

en: Pixels
tr: Piksel

en: Portrait
tr: Portre

en: Preset
tr: Ön Ayar

en: Red Eye
tr: Kırmızı Göz

en: Red Eye Reduction
tr: Kırmızı Göz Giderme

en: Red Eye, Auto-Mode
tr: Kırmızı Göz, Otomatik Mod

en: Red Eye, Auto-Mode, Return light detected
tr: Kırmızı Göz, Otomatik Mod, Geri dönen ışık algılandı

en: Red Eye, Auto-Mode, Return light not detected
tr: Kırmızı Göz, Otomatik Mod, Geri dönen ışık algılanmadı

en: Red Eye, Compulsory Flash
tr: Kırmızı Göz, Zorunlu Flaş

en: Red Eye, Compulsory Flash, Return light detected
tr: Kırmızı Göz, Zorunlu Flaş, Geri dönen ışık algılandı

en: Red Eye, Compulsory Flash, Return light not detected
tr: Kırmızı Göz, Zorunlu Flaş, Geri dönen ışık algılanmadı

en: Red Eye, Return light detected
tr: Kırmızı Göz, Geri dönen ışık algılandı

en: Red Eye, Return light not detected
tr: Kırmızı Göz, Geri dönen ışık algılanmadı

en: Red-Eye Reduction
tr: Kırmızı Göz Giderme

en: Resolution Unit
tr: Çözünürlük Birimi

en: Right
tr: Sağ

en: Rights
tr: Haklar

en: Rotate 270 CW
tr: 270 Derece Saat Yönünde Döndür

en: Rotate 90 CW
tr: 90 Derece Saat Yönünde Döndür

en: SXGA Basic
tr: SXGA Temel

en: SXGA Fine
tr: SXGA İyi

en: Scene Type
tr: Sahne Türü

en: Scenery
tr: Manzara

en: Sensing Method
tr: Algılama Yöntemi

en: Sepia
tr: Sepya

en: Shade
tr: Gölge

en: Shutter Priority
tr: Deklanşör Önceliği

en: Shutter Speed
tr: Deklanşör Hızı

en: Simple
tr: Basit

en: Single
tr: Tekil

en: Single/Timer
tr: Tek / Zamanlayıcı

en: Slow Shutter
tr: Yavaş Deklanşör

en: Slow Synchro
tr: Yavaş Senkron

en: Small
tr: Küçük

en: Snow
tr: Kar

en: Soft
tr: Yumuşak

en: Software Version
tr: Yazılım Sürümü

en: SpeedLight
tr: Flaş

en: Sport
tr: Spor

en: Sports
tr: Sporlar

en: Spot-focusing
tr: Spor Odaklama

en: Standard
tr: Standart

en: Standard light A
tr: Standart ışık A

en: Standard light B
tr: Standart ışık B

en: Standard light C
tr: Standart ışık C

en: Sunny
tr: Güneşli

en: Superfine
tr: Çok iyi

en: The file could not be opened.
tr: Dosya açılamadı.

en: Three Chip Color Area Sensor
tr: Üç Yonga Renk Alanı Sensörü

en: Trilinear Sensor
tr: Trilinear Sensör

en: Two Chip Color Area Sensor
tr: İki Yonga Renkli Alan Sensörü

en: Uncalibrated
tr: Kalibrasyonsuz

en: Underwater
tr: Sualtı

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unknown (%s)
tr: Bilinmeyen (%s)

en: Unknown(%s)
tr: Bilinmeyen(%s)

en: Unknown:
tr: Bilinmeyen:

en: Unknown: %s
tr: Bilinmeyen: %s

en: Unknown: (%s)
tr: Bilinmeyen: (%s)

en: Upsidedown
tr: Başaşağı

en: Upsidedown Mirrored
tr: Başaşağı Aynalanmış

en: Usage Terms
tr: Kullanım Koşulları

en: User Comment
tr: Kullanıcı Yorumları

en: VGA Basic
tr: VGA Temel

en: VGA Fine
tr: VGA İyi

en: Very High
tr: Çok Yüksek

en: Warm
tr: Sıcak

en: Warning
tr: Uyarı

en: White Balance
tr: Beyaz Dengesi

en: White fluorescent
tr: Beyaz floresan

en: White-fluorescence
tr: Beyaz floresanlık

en: Width
tr: Genişlik

en: X Resolution
tr: X Çözünürlüğü

en: Y Resolution
tr: Y Çözünürlüğü

en: Yes
tr: Evet

en: other light source
tr: diğer ışık kaynağı

en: version %d
tr: sürüm %d
