Horde_Image - en to uk translation catalogue (115 entries)

en: %d mm
uk: %d мм

en: %d pixels
uk: %d пікселів

en: 90 deg CCW
uk: 90&deg; проти стрілки

en: 90 deg CCW Mirrored
uk: 90&deg; проти стрілки, заркально

en: 90 deg CW
uk: 90&deg; за стрілкою

en: 90 deg CW Mirrored
uk: 90&deg; за стрілкою, зеркально

en: Action
uk: Дія

en: Aperture
uk: Апертура

en: Auto
uk: Авто

en: Auto + Red Eye Reduction
uk: Авто + Усунення Червоних очей

en: Auto exposure
uk: Автоматична витримка

en: Auto, Continuous
uk: Авто, постійний

en: Auto, Focus button
uk: Авто, кнопка Фокусу

en: Black & White
uk: Чорно-білий

en: Black and White
uk: Чорно-білий

en: Bright+
uk: Яскравість+

en: Bright-
uk: Яскравість-

en: Camera Model
uk: Модель камери

en: Camera Orientation
uk: Орієнтація камери

en: Caption
uk: Ремарка

en: Centimeter
uk: Сантиметр

en: Close-up (Macro)
uk: Зблизька (Макро)

en: Cloudy
uk: Хмарно

en: Cloudy weather
uk: Хмарна погода

en: Color
uk: Колір

en: Color Space
uk: Діапазон кольору

en: Continuous
uk: Постійний

en: Contrast High(HARD)
uk: Контраст високий (HARD)

en: Contrast Low(ORG)
uk: Контраст низький(ORG)

en: Contrast Normal(STD)
uk: Контраст нормальний(STD)

en: Contrast+
uk: Контраст+

en: Contrast-
uk: Контраст-

en: Cool
uk: Холодний

en: Cool white fluorescent
uk: Холодний білий флюорисцент

en: Creative
uk: Творчий

en: Custom
uk: Власний

en: Day white fluorescent
uk: Денний білий флюорисцент

en: Daylight
uk: Денне світло

en: Daylight fluorescent
uk: Денне світло, флюорисцент

en: Description
uk: Опис

en: Exposure
uk: Витримка

en: Exposure Mode
uk: Режим витримки

en: Exposure Program
uk: Програма витримки

en: External
uk: Зовнішній

en: External Flash
uk: Зовнішній спалах

en: F-Number
uk: F-Номер

en: File Size
uk: Об'єм файла

en: Fine weather
uk: Гарна погода

en: Fireworks
uk: Салют

en: Flash
uk: Спалах

en: Flash Setting
uk: Настройки спалаху

en: Focal Length
uk: Фокальна відстань

en: Full Auto
uk: Повністю Авто

en: Height
uk: Висота

en: High
uk: Високий

en: ISO Setting
uk: Настройки ISO

en: Image Creator
uk: Творець зображення

en: Image Title
uk: Назва зображення

en: Image keywords
uk: Теги зображення

en: Inch
uk: Дюйм

en: Internal Flash
uk: Вбудований спалах

en: Landscape
uk: Пейзаж

en: Latitude
uk: Широта

en: Lens Id
uk: Id лінзи

en: Light source
uk: Джерело світла

en: Longitude
uk: Довгота

en: Low
uk: Низький

en: Macro
uk: Макро

en: Macro/Close-Up
uk: Макро/Зблизька

en: Manual
uk: Вручну

en: Manual Exposure
uk: Ручна витримка

en: Manual Focus
uk: Ручний фокус

en: Manual exposure
uk: Ручна витримка

en: Mirrored
uk: Зеркальне

en: Mode 1
uk: Режим 1

en: Mode 2
uk: Режим 2

en: Monochrome
uk: Монохромний

en: Night
uk: Ніч

en: Night Portrait
uk: Нічний портрет

en: No
uk: Ні

en: No Flash
uk: Без спалаху

en: No Warning
uk: Без зауважень

en: None
uk: Жодна

en: Normal
uk: Звичайний

en: Not defined
uk: Не визначено

en: Off
uk: Викл

en: On
uk: Вкл

en: Other
uk: Інший

en: Out of Focus
uk: Поза фокусом

en: Photo Description
uk: Опис фото

en: Photo Type
uk: Тип фото

en: Portrait
uk: Портрет

en: Preset
uk: Заготовка

en: Rotate 270 CW
uk: Повернути на 270 за стрілкою

en: Rotate 90 CW
uk: Повернути на 90 за стрілкою

en: Sepia
uk: Сепія

en: Snow
uk: Сніг

en: Software Version
uk: Версія програми

en: Sport
uk: Спорт

en: Sports
uk: Спортивний

en: Standard
uk: Стандарт

en: Sunny
uk: Сонячно

en: The file could not be opened.
uk: Не можу відкрити файл.

en: Title
uk: Назва

en: Unknown
uk: Невідомий

en: Unknown (%s)
uk: Невідомий (%s)

en: Unknown(%s)
uk: Невідомий(%s)

en: Unknown:
uk: Невідомий:

en: Unknown: %s
uk: Невідомий: %s

en: Unknown: (%s)
uk: Невідомий: (%s)

en: User Comment
uk: Коментар користувача

en: Very High
uk: Дуже Високий

en: Warning
uk: Зауваження

en: Yes
uk: Так

en: version %d
uk: Версія %d
