IMP 4 ALPHA - en to fa translation catalogue (1075 entries)

en:       Cc:
fa:  رونوشت به:

en:       To:
fa: به:

en:     Date:
fa: تاریخ:

en:     From:
fa: از:

en:  (Accesskey %s)
fa: (کلید دسترسی %s)

en:  Subject:
fa: عنوان:

en:  in
fa:  در

en: %d messages have been deleted.
fa: %d پیغام حذف شده است

en: %d messages have been reported as not spam to your system administrator.
fa: %d پیغام بعنوان هرزنامه به سرپرست سامانهٔ شما گزارش شده است

en: %d messages have been reported as not spam.
fa: %d پیغام بعنوان غیر هرزنامه گزارش شده است

en: %d messages have been reported as spam to your system administrator.
fa: %d پیغام بعنوان هرزنامه به سرپرست سامانهٔ شما گزارش شده است

en: %d messages have been reported as spam.
fa: %d پیغام بعنوان هرزنامه گزارش شده است

en: %d to %d of %d Messages
fa: %d تا %d از %d پیغام

en: %s KB
fa: کیلوبایت %s

en: %s Messages
fa: %s پیغام

en: %s already exists. Your %s folder was not renamed.
fa: %s در حال حاضر موجود می‌باشد.پوشه %s شما تفییر نام نیافته است

en: %s does not appear to be a valid mailbox.
fa: %s به نظر نمی‌رسد که نامه‌دان معتبری باشد

en: %s folder being renamed at the start of the month.
fa: پوشه%s در ابتدای ماه تفییر نام یافته است

en: %s has accepted.
fa: %s پذیرفته شده است

en: %s has cancelled %s.
fa: %s %s را لغو کرده است

en: %s has declined.
fa: %s رد شده است

en: %s has replied to a free/busy request.
fa: %s به یک درخواست آزاد/مشغول پاسخ داده است

en: %s has replied to the invitation to %s.
fa: %s به دعوت %s پاسخ داده است

en: %s has sent you free/busy information.
fa: %s اطلاعات آزاد/مشغول را به شما فرستاده است

en: %s has tentatively accepted.
fa: %s بطور آزمایشی پذیرفته شده است

en: %s requests your free/busy information.
fa: %s اطلاعات آزاد/مشغول شما را درخواست دارد

en: %s requests your presence at %s.
fa: %s حضور شما را در %s خواستار است

en: %s was successfully added to %s.
fa: %s با موفّقیّت به %s اضافه شد

en: %s wishes to ammend %s.
fa: %s مایل است  %s را اصلاح سازد

en: %s wishes to make you aware of %s.
fa: %s مایل است شما را از %s باخبر سازد

en: %s wishes to receive the latest information about %s.
fa: %s مایل است آخرین اطلاعات راجع به %s را دریافت کند

en: %s: %s (%d&nbsp;of&nbsp;%d)
fa: %s: %s (%d از %d)

en: (Apply these changes and move to next screen.)
fa: (اعمال این تفییرات و انتقال به صفحه بعد)

en: (Discard all changes and return to the compose screen.)
fa: (ملغی کردن تمامی تغییرات و بازگشت به صفحهٔ ایجاد پیغام)

en: (Plain Text)
fa: (متن ساده)

en: (Return to the compose screen after applying all changes made thus far.  Changes on the current screen will NOT be applied.)
fa: (بازگشت به صفحه ایجاد پیغام بعد از اعمال تمامی تغییراتی که تاکنون انجام شده تغییرات در صفحه کنونی اعمال نخواهد شد(

en: (Send message after applying all changes made thus far.  Changes on the current screen will NOT be applied.)
fa: ارسال پیغام بعد از اعمال تمامی تغییراتی که تاکنون انجام شده تغییرات درصفحه) کنونی اعمال نخواهد شد(

en: * Add these by clicking OK *
fa: * اضافه کردن اینها با فشار دادن دکمه تأیید *

en: * Please select address(es) *
fa: * لطفاً آدرس(ها) را انتخاب کنید *

en: 1 message has been deleted.
fa: یک پیغام حذف شده است

en: 1 message has been reported as not spam to your system administrator.
fa: یک پیغام بعنوان غیر هرزنامه به سرپرست سامانهٔ شما گزارش شده است

en: 1 message has been reported as not spam.
fa: یک پیغام بعنوان غیر هرزنامه گزارش شده است

en: 1 message has been reported as spam to your system administrator.
fa: یک پیغام بعنوان هرزنامه به سرپرست سامانهٔ شما گزارش شده است

en: 1 message has been reported as spam.
fa: یک پیغام بعنوان هرزنامه گزارش شده است

en: 100 characters
fa: ۱۰۰ نویسه

en: 1000 characters
fa: ۱۰۰۰ نویسه

en: 250 characters
fa: ۲۵۰ نویسه

en: 500 characters
fa: ۵۰۰ نویسه

en: A large image named %s is attached to this message.
fa: یک تصویر بزرگ به نام %s به پیغام شما پیوست شده است

en: A message you have sent has resulted in a return notification from the recipient.
fa: نتیجه ارسال پیغام شما یک رسید از دریافت کننده می‌باشد

en: AND
fa: و

en: Accept request
fa: پذیرفتن درخواست

en: Accepted
fa: پذیرفته شده

en: Accepted:
fa: پذیرفته شده:

en: Acco_unts
fa: حسابها

en: Account's name:
fa: نام حساب‌:

en: Actions
fa: فعالیتها

en: Add source
fa: اضافه کردن سرچشمه

en: Add this to my calendar
fa: اضافه کردن این به تقویم من

en: Add to Address book (%s)
fa: اضافه کردن به کتابچهٔ آدرس (%s)

en: Added "%s" as an attachment.
fa: "%s" بعنوان پیوست اضافه شد

en: Additional headers to display when viewing: <em>(optional, enter each header on a new line)</em>
fa: سرآمدهای اضافی برای نمایش به هنگام مشاهده: <em> (هر سرآمد را در یک خط جدید وارد کنید، اختیاری) </em>

en: Additional information can be viewed %s.
fa: اطلاعات اضافی می‌توانند در %s دیده شوند

en: Additional information details
fa: جزئیات اضافی اطلاعات

en: Additional message details
fa: جزئیات اضافی پیغام

en: Additional message details can be viewed %s.
fa: جزئیات اضافی پیغام می‌توانند در %s دیده شوند

en: Additional message error details
fa: جزئیات اضافی خطای پیغام

en: Additional message error details can be viewed %s.
fa: جزئیات اضافی خطای پیغام می‌توانند در %s دیده شوند

en: Address Book
fa: کتابچهٔ آدرس

en: Address Books
fa: کتابچه‌های آدرس

en: Addresses to BCC all messages: <em>(optional, enter each address on a new line)</em>
fa: آدرسهایی برای رونوشت مخفی تمام پیغامها: <em>(هر سرآمد را در یک خط جدید وارد کنید، اختیاری) </em>

en: Addresses to explicitly tie to this identity: <em>(optional, enter each address on a new line)</em>
fa: آدرسهایی برای متصل شدن به این مشخصه: <em>(هر سرآمد را در یک خط جدید وارد کنید، اختیاری)</em>

en: All
fa: همه

en: All messages in the following folder(s) will be downloaded into one MBOX file:
fa: تمامی پیغامها در این پوشه(ها) در یک  نامه‌دان استقرار خواهد یافت

en: All messages in your "%s" folder older than %s days will be permanently deleted.
fa:  تمامی پیغامهای شما در پوشه  "%s"  که قدیمی‌تر‌ از  %s روز باشند به طور همیشگی حذف خواهند شد

en: All old linked attachments more than %s months old will be deleted.
fa: تمامی ضمیمه‌های قدیمی‌تر‌ از  %s  ماه حذف خواهند شد

en: All old sent-mail folders more than %s months old will be deleted.
fa: تمامی نامه‌های ارسال شدهٔ قدیمی‌تر‌ از  %s  ماه حذف خواهند شد

en: All rights on folder '%s' successfully removed for user '%s'.
fa: تمامی حقوق بر پوشه '%s' با موفّقیّت برای کاربر '%s' حذف شد

en: Allow Folder Creation?
fa: ایجاد پوشه مجاز است؟

en: Allow filter rules to be applied in any mailbox?
fa: آیا برای هر نامه‌دان قوانین فیلتر اعمال شود؟

en: Alternative parts for this section:
fa: بخشهای جایگزین برای این قسمت:

en: Always
fa: همیشه

en: Always save attachments
fa: همواره پیوستها حفظ شوند

en: An error occured while attempting to strip the attachment. The IMAP server said:
fa: کارساز IMAP گفته است: خطایی در گرفتن ضمیمه رخ داده است

en: An unknown error occured while creating the new task.
fa: خطایی ناشناس در حین ایجاد یک وظیفهٔ جدید رخ داده است

en: Answered
fa: پاسخ داده شده

en: Answered messages
fa: پیغامهای پاسخ داده شده

en: Apply Filters
fa: اعمال فیلترها

en: Apply Filters to %s
fa: اعمال فیلترها به %s

en: Apply filter rules upon logging on?
fa: آیا قوانین فیلتر به هنگام ورود اعمال شود؟

en: Apply filter rules whenever INBOX is displayed?
fa: آیا قوانین فیلتر در هنگامی که پیغامهای دریافتی نمایش داده می‌شود، اعمال شود؟

en: Are you sure you want to delete this public key?
fa: آیا مطمئنید که می‌خواهید این کلید عمومی را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete your keypair? (This is NOT recommended!)
fa: آیا مطمئنید که می‌خواهید جفت کلید خود را حذف کنید؟ (این کار پیشنهاد نمی‌شود)

en: Are you sure you want to do this?
fa: مطمئنید که می‌خواهید این کار را انجام دهید؟

en: Are you sure you wish to PERMANENTLY delete these messages?
fa: آیا مطمئنید که به طور همیشگی می‌خواهید این پیغامها را حذف کنید؟

en: Are you sure you wish to PERMANENTLY delete this attachment?
fa: آیا مطمئنید که به طور همیشگی می‌خواهید این پیوست را حذف کنید؟

en: Are you sure you wish to empty this folder?
fa: آیا مطمئنید که می‌خواهید این پوشه را خالی کنید؟

en: Are you sure you wish to empty your spam folder?
fa: آیا مطمئنید که می‌خواهید پوشهٔ هرزنامه‌های خود را خالی کنید؟

en: Are you sure you wish to empty your trash folder?
fa: آیا مطمئنید که می‌خواهید پوشهٔ آشغال خود را خالی کنید؟

en: Are you sure you wish to permanently delete these messages?
fa: آیا مطمئنید که به طور همیشگی می‌خواهید این پیغامها را حذف کنید؟

en: Are you sure you wish to report this message as innocent?
fa: آیا مطمئنید که می‌خواهید این پیغام را بعنوان بی‌ضرر گزارش کنید؟

en: Are you sure you wish to report this message as spam?
fa: آیا مطمئنید که می‌خواهید این پیغام را بعنوان هرزنامه گزارش کنید؟

en: Arrival Time
fa: زمان رسیدن

en: Ascending
fa: صعودی

en: Ask
fa: پرسش

en: Attach
fa: پیوست

en: Attach Files
fa: پیوست کردن پرونده‌ها

en: Attach a copy of your PGP public key to your message?
fa: آیا یک رونوشت از کلید عمومی PGP شما به پیغامتان پیوست شود؟

en: Attached File:
fa: پرونده‌های پیوست شده:

en: Attached file "%s" exceeds the attachment size limits. File NOT attached.
fa: پروندهٔ‌ پیوست شدهٔ "%s" از اندازه مجاز بیشتر است. پرونده‌ پیوست نشد

en: Attached is a reply to a calendar request you sent.
fa: پیوست پاسخ به درخواست تقویمی است که شما فرستادید

en: Attachment
fa: پیوست

en: Attachment stripped: Original attachment type
fa: پیوست اخذ شد: نوع اصلی پیوست

en: Attachments
fa: پیوستها

en: Attendees
fa: شرکت کننده‌ها

en: Attention
fa: توجه

en: Auth_imp: Required IMAP extension not found.
fa: Authimp: بسط مورد نیاز IMAP پیدا نشد

en: Automatically show images in HTML messages when the sender is in my addressbook?
fa: آیا وقتی فرستنده در کتابچهٔ آدرس من باشد تصاویر بطور خودکار در پیغامهای HTML نشان داده شوند؟

en: Available Address books:
fa: کتابچه‌های آدرس در دسترس:

en: Awaiting Response
fa: منتظر پاسخ

en: Bac_k to %s
fa: بازگشت به %s

en: Back to %s
fa: بازگشت به %s

en: Back to Multiple Message View Index
fa: بازگشت به شاخص نمای چندگانهٔ پیغام

en: Back to Thread Display
fa: بازگشت به مد نمایش سلسه‌ایی

en: Bcc
fa: رونوشت مخفی

en: Below is the raw text of the status information message.
fa: در زیر متنی از اطلاعات وضعیت پیغام وجود دارد

en: Blacklist
fa: لیست سیاه

en: Block images in HTML messages unless they are specifically requested?
fa: آیا تصاویر در پیغامهای HTML بجز در مواردی که مشخصاً درخواست نشده‌اند، بلوکه شوند؟

en: Body
fa: بدنه

en: Both
fa: هر دو

en: Both Header Listing and Body of Message
fa: فهرست سرآمد و بدنه پیغام، هردو

en: C_harset
fa: مجموعهٔ نویسه

en: Calendar
fa: تقویم

en: Can not connect to the remote mail server.
fa: نمی‌توان به کارساز پست الکترونیک راه دور وصل شد

en: Can not connect to the remote mail server:
fa: نمی‌توان به کارساز پست الکترونیک راه دور وصل شد:

en: Can not display - found only %s of %s parts of this message in the current mailbox.
fa: نمی‌توان نمایش داد - تنها %s از %s بخش این پیغام در این نامه‌دان پیدا شد

en: Cancel
fa: لغو

en: Cancel Message
fa: لغو پیغام

en: Cancelling this message will permanently discard its contents.
fa: لغو این پیغام بطور کامل تمامی محتوای آن را از بین خواهد برد

en: Cc
fa: رونوشت

en: Certificate import is not available. File upload is not enabled on this server.
fa: درون‌برد گواهی در دسترس نمی‌باشد. ارسال فایل بر روی این کارساز ممکن نیست.

en: Chair Person
fa: مدیر

en: Change
fa: تغییر

en: Change All
fa: تغییر همه

en: Change Folder
fa: تغییر پوشه

en: Change display options such as how many messages you see on each page and how messages are sorted.
fa: تغییر گزینه‌های نمایش مانند تعداد پیغامها در هر صفحه و چگونگی مرتب شدن پیغامها

en: Change mail server and folder settings.
fa: تغییر تنظیمات کارساز پست الکترونیک و پوشه

en: Change the name, address, and signature that people see when they read and reply to your email.
fa: تغییردادن نام و آدرسی که افراد هنگام خواندن و پاسخ دادن به نامهٔ شما خواهند دید

en: Characters to display:
fa: نویسه‌ها برای نمایش:

en: Check Folder(s) for New Mail
fa: بررسی پوشه(ها) برای نامهٔ جدید

en: Check _All/None
fa: بررسی همه/ هیچ‌یک

en: Check all mail servers you want to fetch mail from:
fa: بررسی تمامی کارساز‌های نامهٔ الکترونیکی‌ایی که می‌خواهید نامه‌ از آنها واکشی کنید:

en: Check spelling before sending a message?
fa: آیا قبل از اینکه پیغام فرستاده شود از نظر املایی بررسی شود؟

en: Choose Action:
fa: انتخاب عمل:

en: Choose a mail server:
fa: انتخاب یک کارساز پست الکترونیک:

en: Choose a match or edit the address to the right:
fa: لطفاً انتخاب کنید و یا آدرس را ویرایش کنید:

en: Choose an action:
fa: انتخاب یک عمل:

en: Choose the address book to use when adding addresses.
fa: انتخاب یک کتابچهٔ آدرس برای هنگامی که آدرسها را اضافه می‌کنید

en: Choose the order of address books to search when expanding addresses.
fa: انتخاب ترتیبی برای کتابچه‌های آدرس در هنگام جستجو

en: Click %s to convert the image file into a format your browser can view.
fa: برای تبدیل پروندهٔ‌ تصویر به قالبی که مرورگر شما بتواند آنرا ببیند %s را کلیک کنید

en: Click %s to download the image.
fa: برای گرفتن تصویر %s .را فشار دهید

en: Click %s to go to %s management page.
fa: بر روی %s کلیک کنید تا به صفحه مدیریت %s بروید

en: Click %s to view HTML content in a separate window.
fa: برای دیدن محتوای HTML در یک پنجرهٔ جداگانه، %s را کلیک کنید

en: Click %s to view a thumbnail of this image.
fa:  برای دیدن تصویر کوچک از این تصویر %s را کلیک کنید

en: Click %s to view the attachment in a separate window.
fa: برای دیدن محتوای HTML در یک پنجرهٔ جداگانه %s را کلیک کنید

en: Click %s to view this multipart/related part in a separate window.
fa: برای دیدن قسمتهای مختلف در یک پنجرهٔ جداگانه %s را کلیک کنید

en: Click here to SHOW the Images
fa: اینجا را برای نمایش تصاویر کلیک کنید

en: Click on one of your selected address books and then select all fields to search.
fa: بر روی یکی از کتابچه‌های آدرس انتخاب شده کلیک کنید و سپس  فیلدهای مورد نظر را برای جستجو انتخاب کنید

en: Click to Save PGP Public Key in your Address book
fa: برای حفظ کلیدهای عمومی PGP در کتابچهٔ آدرس خود، کلیک کنید

en: Click to Save S/MIME certificate of %s in your Address Book
fa: برای حفظ گواهی S/MIME %s در کتابچهٔ آدرس خود، کلیک کنید

en: Clicking on the address will compose a new message to the sender
fa:  کلیک کردن روی آدرس، صفحه ایجاد پیغام را بالا می‌آورد

en: Clicking on the address will open the message to be read
fa: کلیک کردن روی آدرس، پیغام را برای خواندن باز می‌کند

en: Close
fa: بستن

en: Close this window
fa: بستن این پنجره

en: Closed Folder
fa: پوشهٔ بسته شده

en: Collapse
fa: بستن

en: Collapse All
fa: بستن همه

en: Collapse All Folders
fa: بستن همهٔ پوشه‌ها

en: Collapse Folder
fa: بستن پوشه

en: Color Indicator:
fa: شاخص رنگ:

en: Comment
fa: توضیح

en: Completed
fa: کامل شده

en: Compose
fa: ایجاد پیغام

en: Compose Message (%s)
fa: ایجاد پیغام (%s)

en: Compose another message
fa: ایجاد یک پیغام دیگر

en: Compose messages in a separate window?
fa: آیا پیغامها در یک پنجرهٔ جداگانه ایجاد شوند؟

en: Compose messages with an HTML GUI by default (if browser supports the feature)?
fa:  آیا پیغامها بطور پیش فرض با یک واسط گرافیکی مبتنی بر HTML ایجاد شود(اگر مرورگر مشخصه را پشتیبانی ‌کند)؟

en: Configure how messages are displayed.
fa: پیکربندی چگونگی نمایش پیغامها

en: Configure mail preview options.
fa: پیکربندی گزینه‌‌های پیش‌نمایش  نامه

en: Connection to server failed
fa: اتصال به کارساز ناموفّق بود

en: Control PGP support for %s.
fa: کنترل پشتیبانی PGP برای %s.

en: Control S/MIME support for %s.
fa: کنترل پشتیبانی S/MIME برای %s

en: Control when new mail will be checked for, and whether or not to notify you when it arrives.
fa: کنترل وصول نامهٔ جدید و ارائهٔ تذکرهای مرتبط

en: Convert textual emoticons into graphical ones?
fa: آیا احساسات نوشتاری به گرافیکی تبدیل شود؟

en: Copy
fa: رونوشت

en: Copy to folder
fa: رونوشت در پوشه

en: Correct
fa: صحیح

en: Corrected Text
fa: متنهای تصحیح شده

en: Could not create the VFS backend: %s
fa: نمی‌توان پشتیان VFS را ایجاد کرد: %s

en: Could not delete messages from %s. The server said: %s
fa: نمی‌توان پیغامها را از %s حذف کرد. کارساز گفته است:%s

en: Could not execute maintenance operations.
fa: نمی‌توان عملیات نگهداری را اجرا کرد

en: Could not extract the requested file from the MS-TNEF attachment.
fa: نمی‌توان پرونده‌ خواسته شده را از پیوست MS-TNEF بازکرد

en: Could not extract the requested file from the Zip archive.
fa: نمی‌توان پرونده‌ خواسته شده را از آرشیو Zip بازکرد

en: Create
fa: ایجاد

en: Create Folder
fa: ایجاد پوشه

en: Create Keys
fa: ایجاد کلیدها

en: Create Virtual Folder
fa: ایجاد پوشه مجازی

en: Create a new Spam folder
fa: ایجاد یک پوشه جدید هرزنامه‌ها

en: Create a new drafts folder
fa: ایجاد یک پوشه جدید پیش نویسها

en: Create a new sent mail folder
fa: ایجاد یک پوشه جدید برای نامه‌های ارسالی

en: Create a new trash folder
fa: ایجاد یک پوشه جدید آشغال

en: Create filtering rules to organize your incoming mail, sort it into folders, and delete spam.
fa:  ایجاد قوانین فیلتر برای سازماندهی نامه‌های دریافتی، مرتب سازی نامه‌ها در پوشه‌ها و حذف هرزنامه‌ها

en: Create new stationery
fa: ایجاد نوشت‌افزار جدید

en: Create stationery and form responses.
fa: ایجاد نوشت‌افزار و فرم پاسخ

en: Current access to %s
fa: دسترسی کنونی به %s

en: Customize accounts for fetching mail from other accounts.
fa: بهینه سازی حسابها برای واکشی نامه‌ها از حسابهای دیگر

en: Customize how you send mail.
fa: بهینه سازی چگونگی ارسال نامه‌ها

en: Customize tasks to run upon logon to %s.
fa: بهینه سازی وظایف برای اجرا به هنگام ورود به %s

en: Dat_e
fa: تاریخ

en: Date
fa: تاریخ

en: Declined
fa: ردشده

en: Declined:
fa: ردشده:

en: Default sorting criteria:
fa: معیارهای پیش فرض مرتب سازی:

en: Default sorting direction:
fa: جهت مرتب سازی پیش فرض:

en: Delegated
fa: نماینده

en: Delete
fa: حذف

en: Delete %s Public Key
fa: حذف کلید عمومی %s

en: Delete Current Keys
fa: حذف کلید‌های کنونی

en: Delete Folder(s)
fa: حذف پوشه(ها)

en: Delete Selected Folders
fa: حذف پوشه‌های انتخاب شده

en: Delete Stationery
fa: حذف نوشت‌افزار

en: Delete Virtual Folder
fa: حذف پوشه مجازی

en: Delete fetched messages from remote server?
fa: آیا پیغامهای واکشی شده از کارساز حذف شود؟

en: Delete from my calendar
fa: از تقویم من حذف شود

en: Delete old linked attachments at beginning of month?
fa: آیا پیوندهای پیوست قدیمی، در ابتدای هر ماه حذف شوند؟

en: Delete old sent-mail folders at beginning of month?
fa: آیا نامه‌های فرستاده شدهٔ قدیمی، در ابتدای هر ماه حذف شوند؟

en: Delete spam messages
fa: حذف هرزنامه‌ها

en: Deleted
fa: حذف شده

en: Deleted messages
fa: پیغامهای حذف شده

en: Deleted the attachment "%s".
fa: پیوست "%s" حذف شده

en: Deleting and Moving Messages
fa: حذف و انتقال پیغامها

en: Deny request
fa: رد تقاضا

en: Deny request for free/busy information
fa: درخواست برای اطلاعات آزاد/مشغول پذیرفته نشد

en: Descending
fa: نزولی

en: Description
fa: توضیح

en: Details
fa: جزئیات

en: Dim signatures?
fa: امضاء‌ها تار شوند؟

en: Display
fa: نمایش

en: Display confirmation after sending a message?
fa: آیا بعد از فرستادن پیغام، تأیید آن نمایش داده شود؟

en: Display in Body of Message
fa: نمایش در بدنهٔ پیغام

en: Display pop-up notification of new mail?
fa: آیا تذکرهای گشودنی برای نامه‌ٔ جدید نمایش داده شود؟

en: Display the "Empty Spam" link in the menubar?
fa: آیا پیوند 'خالی کردن هرزنامه‌ها' در گزینگان نمایش داده شود؟

en: Display the "Empty Trash" link in the menubar?
fa: آیا پیوند 'خالی کردن سطل آشغال' در گزینگان نمایش داده شود؟

en: Disposition
fa: ترتیب

en: Do NOT match
fa: عدم تطابق

en: Do Not Check Folder(s) for New Mail
fa: عدم بررسی پوشه(ها) برای نامهٔ جدید

en: Do not generate a link in the From: column
fa: در ستون فرستنده پیوندی ایجاد نکن

en: Do you want to open that folder?
fa: آیا می‌خواهید آن پوشه را باز کنید؟

en: Don't have an account? Sign up.
fa: آیا حسابی ندارید؟ ثبت نام

en: Done
fa: انجام شده

en: Download %s in .zip Format
fa: استقرار %s در قالب .zip

en: Download All Attachments (in .zip file)
fa: استقرار تمامی پیوستها(در پروندهٔ .zip)

en: Download Folder(s)
fa: استقرار پوشه(ها)

en: Download Folder(s) [.zip format]
fa: استقرار پوشه(ها) [قالب .zip]

en: Download in .zip Format
fa: استقرار در قالب .zip

en: Draft
fa: پیش نویس

en: Draft folder
fa: پوشهٔ پیش نویس

en: Drafts folder:
fa: پوشهٔ پیش نویسها:

en: E-mail Address
fa: آدرس نامهٔ الکترونیکی

en: END
fa: خاتمه

en: ERROR: Your message could not be delivered.
fa: خطا: پیغام شما تحویل داده نشد

en: Edit
fa: ویرایش

en: Edit Blacklist
fa: ویرایش لیست سیاه

en: Edit Filters
fa: ویرایش فیلترها

en: Edit Virtual Folder
fa: ویرایش پوشه‌ٔ مجازی

en: Edit Virtual Folder Definition for %s
fa: ویرایش تعریف پوشهٔ مجازی %s

en: Edit Whitelist
fa: ویرایش فهرست سفید

en: Edit your blacklist
fa: ویرایش فهرست سیاه شما

en: Edit your filter rules
fa: ویرایش قوانین فیلتر شما

en: Edit your preferences for accessing other mail accounts.
fa: ویرایش گزینه‌های شما برای دستیابی به حسابهای نامهٔ دیگر

en: Edit your whitelist
fa: ویرایش فهرست سفید شما

en: Email Address
fa: آدرس نامهٔ الکترونیکی

en: Emptied all messages from %s.
fa: تمامی پیغامها از %s خالی شدند

en: Empty Folder(s)
fa: خالی کردن پوشه(ها)

en: Empty Selected Folders
fa: خالی کردن پوشه‌های انتخاب شده

en: Empty Trash folder
fa: خالی کردن پوشهٔ آشغال

en: Empty _Spam
fa: خالی کردن هرزنامه‌ها

en: Empty _Trash
fa: خالی کردن سطل آشغال

en: Enable PGP functionality?
fa: آیا قابلیت PGP فعال شود؟

en: Enable S/MIME functionality?
fa: آیا قابلیت S/MIME فعال شود؟

en: Enable message previews?
fa: آیا پیش‌نمایشهای پیغام فعال شود؟

en: Encr_yption Options
fa: گزینه‌‌های رمزبندی

en: End
fa: انتها

en: End forwarded message
fa: انتهای پیغام‌ ارجاع شده

en: End message
fa: انتهای پیغام

en: End message from %s
fa: انتهای پیغام از %s

en: Enter Passphrase
fa: واردکردن عبارت گذر

en: Enter the name for your new Spam folder
fa: نام پوشهٔ هرزنامهٔ جدید خود را وارد کنید

en: Enter the name for your new drafts folder
fa: نام پوشهٔ پیش نویس جدید خود را وارد کنید

en: Enter the name for your new sent mail folder
fa: نام پوشهٔ نامه‌های ارسال شده جدید خود را وارد کنید

en: Enter the name for your new trash folder
fa: نام پوشهٔ آشغال جدید خود را وارد کنید

en: Entry "%s" was successfully added to the address book
fa: ورودی %s با موفّقیّت به کتابچهٔ آدرس اضافه شد

en: Error
fa: خطا

en: Error sending reply: %s.
fa: خطا در فرستادن پاسخ:%s

en: Event successfully deleted.
fa: رویداد با موفّقیّت حذف شد

en: Every 15 minutes
fa: هر پانزده دقیقه

en: Every 30 seconds
fa: هر سی دقیقه

en: Every 5 minutes
fa: هر پنج دقیقه

en: Every half hour
fa: هر نیم ساعت

en: Every minute
fa: هر دقیقه

en: Expand
fa: باز کردن

en: Expand All
fa: بازکردن همه

en: Expand All Folders
fa: بازکردن همه پوشه‌ها

en: Expand Folder
fa: بازکردن پوشه

en: Expand Names
fa: بازکردن اسمها

en: Expand names in the compose window automatically in the background?
fa: آیا اسامی بطور خودکار در پس‌زمینهٔ صغحهٔ ایجاد پیغام باز شوند؟

en: Expand the entire folder tree by default in the folders view?
fa: آیا بطور پیش فرض در بخش نمایش پوشه‌ها، تمامی درخت پوشه باز شود؟

en: Expanding
fa: باز کردن

en: Fetch Mail
fa: واکشی نامه

en: Fetch Mail in a separate window?
fa: آیا نامه در پنجرهٔ جداگانه‌ایی واکشی شود؟

en: Fetch messages upon logging on?
fa: آیا پیغامها بمحض ورود واکشی شوند؟

en: Fetched %d messages from %s
fa: %d پیغام از %s واکشی شدند

en: Fetched 1 message from %s
fa: یک پیغام از %s واکشی شد

en: Fetchmail:
fa: واکشی نامه:

en: Fetchmail: no new messages.
fa: واکشی نامه: نامهٔ جدیدی وجود ندارد

en: Fi_lters
fa: فیلترها

en: File
fa: پرونده‌

en: Filter Options
fa: گزینه‌های فیلتر

en: Filter Settings
fa: تنظیمات فیلتر

en: Filter message content for profanity?
fa: آیا مضمون پیغام برای بی‌حرمتی به مقدسات فیلتر شود؟

en: Filter support is disabled on this system.
fa: پشتیبانی فیلتر بر روی این سامانه فعال نیست

en: Filters
fa: فیلترها

en: Filters NOT Active
fa: فیلتر‌ها فعال نیستند

en: Filters: %s management page
fa: فیلترها: %s صفحهٔ مدیریت

en: Find
fa: پیداکردن

en: First Mailbox Page
fa: صفحهٔ اول نامه‌دان

en: First Page
fa: صفحهٔ اول

en: Fo_rward
fa: ارجاع

en: Folder Actions - Confirmation
fa: عملیات پوشه - تأیید

en: Folder Navigator
fa: ناوشگر پوشه

en: Folder Prefix
fa: پیشوند پوشه

en: Folder Summary
fa: خلاصهٔ پوشه

en: Folder sharing is not enabled.
fa: به اشتراک گذاشتن پوشه مقدور نیست

en: Folder use is not enabled.
fa: استفاده از پوشه مقدور نیست

en: Format of message dates in the mailbox view for messages dated today
fa: فرمت تاریخ نامه در نامه‌دان برای نامه‌های امروز

en: Forward
fa: ارجاع

en: Forward:
fa: :ارجاع

en: Forwarded message
fa: پیغام ارجاع شده

en: Forwarded message from %s
fa: پیغام ارجاع شده از %s

en: Free/Busy Information
fa: اطلاعات آزاد/مشغول

en: Free/Busy Reply
fa: پاسخ آزاد/مشغول

en: Free/Busy Request
fa: درخواست آزاد/مشغول

en: Free/Busy Request Response
fa: پاسخ درخواست آزاد/مشغول

en: Fro_m
fa: از

en: From
fa: از

en: From Address
fa: از آدرس

en: Fwd:
fa: ارجاع:

en: Fwd:
fa: ارجاع:

en: Fwd: %u Forwarded Messages
fa: ارجاع: %u پیغامهای ارجاع شده

en: General Options
fa: گزینه‌های عمومی

en: Get only new messages? (IMAP only)
fa: آیا فقط پیغامهای جدید گرفته شوند؟ (فقط IMAP)

en: Go to Message
fa: بازگشت به پیغام

en: Go to address book entry of "%s"
fa: برو به ورودی کتابچهٔ آدرس "%s"

en: Grant access
fa: واگذاری دسترسی

en: HERE
fa: اینجا

en: HTML Version of Message
fa: نسخهٔ HTML از پیغام

en: Headers
fa: سرآمدها

en: Here is the message you were composing:
fa: اینجا پیغامی است که شما نوشته‌ا‌ید:

en: Hidden
fa: پنهان کردن

en: Hidden in Thread View
fa: پنهان کردن در نمایش سلسله‌ایی

en: Hide Deleted
fa: ‍پنهان کردن حذف شده‌ها

en: Hide Unsubscribed
fa: پنهان کردن غیرعضو‌ها

en: High
fa: بالا

en: High Priority
fa: اولویت بالا

en: Highest
fa: بالاترین

en: How do you want to display attachments?
fa: چگونگی نمایش پیوست‌ها

en: How to attribute quoted lines in a reply
fa: چگونگی مشخص کردن خطهای نقل قول در یک پاسخ

en: IMAP (Auto Detect Protocols)
fa: IMAP (پیدا کردن پروتکلها بطور خودکار)

en: IMAP over SSL
fa: IMAP روی SSL

en: IMAP over SSL (self-signed certificate)
fa: IMAP بر SSL (گواهی خودامضاء)

en: IMAP over SSL (self-signed)
fa: IMAP بر SSL(گواهی خودامضاء)

en: IMAP, no TLS
fa: IMAP ،نه TLS

en: IMAP/POP3 Mail Servers
fa: کارسازهای نامه‌های الکترونیکی IMAP/POP3

en: If you continue, all messages in the folder(s) will be lost!
fa: در صورت ادامه، تمامی پیغامها در این پوشه(ها) از بین خواهد رفت!

en: Ignore
fa: نادیده گرفتن

en: Ignore All
fa: نادیده گرفتن همه

en: Image
fa: تصویر

en: Import
fa: درون‌برد

en: Import Key
fa: درون‌برد کلید

en: Import Keypair
fa: درون‌برد جفت کلید

en: Import Messages
fa: درون‌برد پیغامها

en: Import PGP Key
fa: درون‌برد کلید PGP

en: Import Personal Certificate
fa: درون‌برد گواهیهای شخصی

en: Import Personal Private PGP Key
fa: درون‌برد کلید خصوصی شخصی PGP

en: Import Personal Public PGP Key
fa: درون‌برد کلید عمومی شخصی PGP

en: Import Personal S/MIME Certificates
fa: درون‌برد گواهیهای S/MIME شخصی

en: Import Public Key
fa: درون‌برد کلید عمومی

en: Import Public PGP Key
fa: درون‌برد کلید عمومی PGP

en: Import Public S/MIME Key
fa: درون‌برد کلید S/MIME عمومی

en: Import S/MIME Key
fa: درون‌برد کلید S/MIME

en: Import mbox File
fa: درون‌برد پروندهٔ‌ mbox

en: Import mbox file %s into folder %s.
fa: درون‌برد پروندهٔ‌ %s mbox در پوشهٔ %s

en: Important
fa: مهم

en: Important messages
fa: پیغامهای مهم

en: Imported %d messages from %s.
fa: %d پیغام از %s درون‌برد شد

en: In Process
fa: در حال انجام

en: Include a brief summary of the header in a reply?
fa: آیا پاسخ شامل یک خلاصه از سرآمد باشد؟

en: Include original message in a reply?
fa: آیا پاسخ شامل پیغام اصلی باشد؟

en: Info
fa: اطلاعات

en: Information on %s Public Key
fa: اطلاعات بر روی کلید عمومی %s

en: Information on Personal Private Key
fa: اطلاعات بر روی کلید خصوصی شخصی

en: Information on Personal Public Key
fa: اطلاعات بر روی کلید عمومی شخصی

en: Inline
fa: در خط

en: Insert Certificate Here
fa: گواهی را اینجا درج کنید

en: Insert Personal Private PGP Key Here
fa: کلید محرمانهٔ شخصی PGP را اینجا درج کنید

en: Insert Personal Public PGP Key Here
fa: کلید عمومی شخصی PGP را اینجا درج کنید

en: Insert Public PGP Key Here
fa: کلید عمومی PGP را اینجا درج کنید

en: Invalid Action selected for this component.
fa: عمل غیرمعتبری برای این مؤلفه انتخاب شده است

en: Invalid Address
fa: آدرس غیرمعتبر

en: Invalid Remote Mailbox
fa: نامه‌دان راه دور غیرمعتبر

en: Invalid character in e-mail address: %s.
fa: نویسهٔ غیرمعتبر در آدرس پست الکترونیک : %s

en: Invalid key
fa: کلید غیرمعتبر

en: Invalid personal PGP private key.
fa: کلید غیرمعتبر محرمانهٔ شخصی PGP

en: Invalid personal PGP public key.
fa: کلید غیرمعتبر عمومی شخصی PGP

en: Invert
fa: معکوس

en: KB
fa: کیلوبایت

en: Key Length
fa: طول کلید

en: Key import is not available. File upload is not enabled on this server.
fa: درون‌برد کلید در دسترس نیست. ارسال فایل بر روی این کارساز مقدور نیست

en: Key import is not available. You have no address book defined to add your contacts.
fa: درون‌برد کلید در دسترس نیست. شما کتابچهٔ آدرسی برای تماسهای خود مشخص ننموده‌اید

en: Key successfully sent to the public keyserver.
fa: کلید با موفّقیّت به کارساز کلید عمومی فرستاده شد

en: Language
fa: زبان

en: Last Mailbox Page
fa: صفحهٔ آخر نامه‌دان

en: Last Page
fa: صفحهٔ آخر

en: Li_nk Attachments
fa: پیوند پیوستها

en: Linked attachments are forbidden.
fa: پیوستهای پیوندی مجاز نیست

en: Links will expire on %s
fa: پیوندها بر روی %s منقضی خواهند شد.

en: List all contacts when loading the contacts screen? (if disabled, you will only see contacts that you search for explicitly)
fa: آیا هنگامی که صفحهٔ تماسها بار می‌شود تمامی تماسها فهرست شوند؟ (در غیر اینصورت تنها شما تماسهایی را می‌بینید که بطور صریح جستجو کنید)

en: Listing in the Header
fa: فهرست شدن در سرآمد

en: Local Mailbox:
fa: نامه‌دان محلی:

en: Location
fa: موقعیت

en: Log in
fa: ورود

en: Log in to %s
fa: ورود به %s

en: Login
fa: ورود

en: Login Tasks
fa: وظایف ورود

en: Low
fa: پایین

en: Low Priority
fa: اولویت پایین

en: Lowest
fa: پایین‌تر‌ین

en: Macintosh File
fa: پرونده‌ Macintosh

en: Mail
fa: نامه الکترونیکی

en: Mail Previews
fa: پیش‌نمایشهای نامه

en: Mail server type to connect to:
fa: نوع کارساز نامهٔ الکترونیکی برای متصل شدن به:

en: Mailbox
fa: نامه‌دان

en: Mailbox and Folder Display Options
fa: گزینه‌های نمایش نامه‌دان و پوشه

en: Mark All Messages in Folder as Seen
fa: علامت گذاری تمام پیغامهای پوشه به عنوان مشاهده شده

en: Mark All Messages in Folder as Unseen
fa: علامت گذاری تمام پیغامهای پوشه به عنوان مشاهده نشده

en: Mark as:
fa: علامت گذاری بعنوان:

en: Mark different levels of quoting with different colors?
fa: آیا سطوح مختلف نقل قولها، با رنگهای مختلف علامت گذاری شود؟

en: Mark messages as seen? (IMAP only)
fa: آیا پیغامها بعنوان مشاهده شده علامت گذاری شوند؟ (فقط IMAP)

en: Mark simple markup?
fa: علائم ساده علامت ‌گذاری شوند؟

en: Match All Queries
fa: تطبیق تمامی پرس‌وجوها

en: Match Any Query
fa: تطبیق هر پرس‌وجو

en: Maximum Attachment Size
fa: بیشینهٔ اندازهٔ پیوست

en: Maximum Number of Folders
fa: بیشینهٔ تعداد پوشه‌ها

en: Maximum number of attachments reached.
fa: رسیدن به بیشینهٔ تعداد پیوستها

en: Maximum total attachment size reached.
fa: رسیدن به بیشینهٔ مجموع اندازهٔ پیوست

en: Meeting Cancellation
fa: لغو شدن ملاقات

en: Meeting Information
fa: اطلاعات ملاقات

en: Meeting Proposal
fa: طرح پیشنهادی ملاقات

en: Meeting Reply
fa: پاسخ ملاقات

en: Meeting Update
fa: بروزرسانی ملاقات

en: Meeting Update Request
fa: درخواست بروزرسانی ملاقات

en: Menu Folder List
fa: گزینگان فهرست پوشه

en: Message
fa: پیغام

en: Message Composition
fa: ایجاد پیغام

en: Message Date
fa: تاریخ پیغام

en: Message Options
fa: گزینه‌های پیغام

en: Message Search
fa: جستجوی پیغام

en: Message Size
fa: اندازهٔ پیغام

en: Message Source
fa: سرچشمهٔ پیغام

en: Message Viewing
fa: مشاهدهٔ پیغام

en: Message fields
fa: فیلدهای پیغام

en: Message flags
fa: پرچمهای پیغام

en: Message folders
fa: پوشه‌های پیغام

en: Message from %s
fa: پیغام از %s

en: Message has attachments
fa:  پیغام دارای پیوست است

en: Message is encrypted
fa:  پیغام رمز بندی می‌شود

en: Message is signed
fa:  پیغام امضاء می‌شود

en: Message matches
fa: تطبیقهای پیغام

en: Message redirected successfully.
fa: پیغام با موفّقیّت تغییر مسیر داده شد

en: Message sent successfully, but not saved to %s
fa: پیغام با موفّقیّت ارسال شد، اما در %s حفظ نشد

en: Message sent successfully.
fa: پیغام با موفّقیّت فرستاده شد

en: Messages per page in the mailbox view.
fa: تعداد پیغامها در هر صفحه نمایش نامه‌دان

en: Messages to
fa: پیغامها به

en: Modify
fa: تغییر

en: More than one address found for field '%s'.
fa: برای فیلد '%s' بیش از یک آدرس پیدا شد

en: Move
fa: انتقال

en: Move down
fa: انتقال به پایین

en: Move spam messages to spam folder and innocent messages to INBOX
fa: انتقال هرزنامه‌ها و نامه‌ها به پوشه‌های مربوطه

en: Move to folder
fa: انتقال به پوشه

en: Move up
fa: انتقال به بالا

en: Multipart/alternative
fa: چند بخشی/جایگزین

en: Multiple Message View
fa: نمای چندگانهٔ پیغام

en: NOTE
fa: توجه

en: Name
fa: نام

en: Name and/or email can not be empty
fa: نام و/یا آدرس نامهٔ الکترونیکی نمی‌تواند خالی باشد

en: Needs Action
fa: نیاز به فعالیت

en: Never
fa: هرگز

en: Never save attachments
fa: هرگز پیوستها حفظ نشوند

en: New
fa: جدید

en: New Folder
fa: پوشهٔ جدید

en: New Mail
fa: نامهٔ جدید

en: New messages
fa: پیغامهای جدید

en: Next
fa: بعدی

en: Next Message
fa: پیغام بعدی

en: Next Page
fa: صفحهٔ بعدی

en: No
fa: خیر

en: No Certificate found
fa: گواهی‌ا‌یی پیدا نشد

en: No Encryption
fa: بدون رمزبندی

en: No Keys in Keyring
fa: هیچ کلیدی در حلقهٔ کلید نیست

en: No Messages
fa: پیغامی نیست

en: No PGP public key imported.
fa: هیچ کلید عمومی PGP درون‌برد نشده

en: No Personal Certificate Present
fa: هیچ گواهی شخصی وجود ندارد

en: No Preview Text
fa: بدون پیش‌نمایش متن

en: No Public Keys Found
fa: کلید عمومی‌ا‌یی پیدا نشد

en: No S/MIME public key imported.
fa: هیچ کلید عمومی S/MIME درون‌برد نشده

en: No attachments found.
fa: هیچ پیوستی پیدا نشد

en: No folder selected.
fa: هیچ پوشه‌ای انتخاب نشد

en: No folders are being checked for new mail.
fa: هیچ پوشه‌ای برای نامهٔ جدید جستجو نشد

en: No folders were specified
fa: هیچ پوشه‌ای مشخص نشد

en: No folders with new messages
fa: پوشه‌ای با پیغامهای جدید نیست

en: No folders with unseen messages
fa: پوشه‌ای با پیغام مشاهده نشده نیست

en: No message body text
fa: متن بدنهٔ پیغام نیست

en: No messages matched your search.
fa: هیچ پیغامی با جستجوی شما تطابق ندارد

en: No personal PGP private key imported.
fa: هیچ کلید PGP خصوصی شخصی‌ای درون‌برد نشده

en: No personal PGP public key imported.
fa: هیچ کلید PGP عمومی شخصی درون‌برد نشده

en: No personal S/MIME certificates imported.
fa: هیچ گواهی S/MIME شخصی درون‌برد نشده

en: No spellchecking program configured.
fa: هیچ برنامهٔ خطایاب املایی پیکربندی نشده

en: No spelling errors
fa: هیچ خطای املایی وجود ندارد

en: No suggestions
fa: پیشنهادی نیست

en: No user specified.
fa: هیچ کاربری مشخص نشده

en: Non Participant
fa: بدون شرکت کننده

en: None
fa: هیچکدام

en: Normal
fa: عادی

en: Not Deleted
fa: حذف نشده

en: Not Draft
fa: غیر پیش نویس

en: Not Important
fa: غیر مهم

en: Not Personal
fa: غیر شخصی

en: Not a valid public key.
fa: کلید عمومی نامعتبر

en: Not deleted messages
fa: پیغامهای حذف نشده

en: Not important messages
fa: پیغامهای غیر مهم

en: Note that this can take some time
fa: توجه کنید که این می‌تواند زمان ببرد

en: Nothing
fa: هیچ چیز

en: Number of months to keep old linked attachments if deleting monthly.
fa: تعداد ماه‌های نگهداری نامه‌های قدیمی، اگر آنها ماهیانه حذف شوند

en: Number of old sent-mail folders to keep if deleting monthly.
fa: تعداد پوشه‌های نامه‌های ارسالی قدیمی برای نگهداری، اگر آنها ماهیانه حذف شود

en: OK
fa: صحیح است

en: OR
fa: یا

en: Old messages
fa: پیغامهای قدیمی

en: Old sent-mail folders being purged.
fa: پوشهٔ نامه‌های فرستاده شده خالی شد

en: Only display folders with unread messages in them?
fa: آیا تنها پوشه‌هایی که پیغامهای خوانده نشده دارند نمایش داده شوند؟

en: Only one folder should be selected for this action.
fa: برای این عمل تنها یک پوشه باید انتخاب شود

en: Ope_n Folder
fa: بازکردن پوشه

en: Open Folder
fa: باز کردن پوشه

en: Opened Folder
fa: پوشهٔ باز شده

en: Optional Participant
fa: شریک انتخابی

en: Other Mail Accounts
fa: بقیه حسابهای پستی

en: Other Options
fa: گزینه‌های دیگر

en: PGP Encrypt Message
fa: پیغام رمزبندی شدهٔ PGP

en: PGP Error:
fa: خطای PGP:

en: PGP Error: Need passphrase for personal private key.
fa: خطای PGP: به عبارت گذر برای کلید خصوصی شخصی نیاز می‌باشد

en: PGP Options
fa: گزینه‌های PGP

en: PGP Passphrase Input
fa: واردکردن عبارت گذرPGP

en: PGP Personal Keypair support requires a secure web connection.
fa: پشتیبانی جفت کلید شخصی PGP به یک اتصال امن وب نیاز دارد

en: PGP Public Key Text
fa: متن کلید عمومی PGP

en: PGP Public Key for "%s (%s)" was successfully added.
fa: کلید عمومی PGP برای "%s (%s)" با موفّقیّت اضافه شد

en: PGP Public Key for "%s" was successfully deleted.
fa: کلید عمومی PGP برای "%s" با موفّقیّت حذف شد

en: PGP Public Keyring
fa: حلقه کلید عمومی PGP

en: PGP Sign Message
fa: پیغام امضاء شدهٔ PGP

en: PGP Sign/Encrypt Message
fa: پیغام امضاء شده/رمزبندی شده PGP

en: PGP private key successfully added.
fa: کلید شخصی PGP با موفّقیّت اضافه شد

en: PGP public key successfully added.
fa: کلید عمومی PGP با موفّقیّت اضافه شد

en: PGP support is disabled on this system.
fa: پشتیبانی PGP روی این سامانه فعال نیست

en: PGP support is not currently active so the digital signature is unable to be verified.
fa: پشتیبانی PGP در حال حاضر فعال نمی‌باشد از اینرو امضای دیجیتالی قابل بازبینی نیست

en: PGP support is not currently active so the message is unable to be decrypted.
fa: پشتیبانی PGP در حال حاضر فعال نمی‌باشد از اینرو پیغام قابل رمزگشایی نیست

en: PGP support requires popup windows to be used.  If your browser is currently set to disable popup windows, you must change this setting or else the PGP features will not work correctly.
fa: PGP برای عملکرد صحیح خود از پنجره‌های گشودنی استفاده می‌کند. مرورگر خود را برای استفاده از این پنجره‌ها تنظیم کنید

en: POP3 (Auto Detect Protocols)
fa: POP3 (تشخیص خودکار پروتکلها)

en: POP3 over SSL
fa: POP3 روی SSL

en: POP3 over SSL (self-signed certificate)
fa: POP3 روی SSL (گواهی خودامضاء)

en: POP3 over SSL (self-signed)
fa: POP3 روی SSL (خودامضاء)

en: POP3, no TLS
fa: POP3، نه TLS

en: Page %d of %d
fa: صفحهٔ %d از %d

en: Page with the First Unseen Message
fa: صفحه با اولین پیغام مشاهده نشده

en: Page with the Last Unseen Message
fa: صفحه با آخرین پیغام مشاهده نشده

en: Part(s)
fa: بخش(ها)

en: Passphrase
fa: عبارت گذر

en: Passphrase (Again)
fa: عبارت گذر (دوباره)

en: Passphrase successfully unloaded.
fa:  عبارت گذر با موفّقیّت ارسال شد

en: Passphrase:
fa: عبارت گذر:

en: Passphrases can not be empty
fa:  عبارت گذر نمی‌تواند خالی باشد

en: Passphrases do not match
fa: عبارات گذر منطبق نیستند

en: Password
fa: اسم رمز

en: Perform maintenance operations on login?
fa: آیا عملیات نگهداری به هنگام ورود اجرا شود؟

en: Permissions for this user can not be changed.
fa: مجوزهای این کاربر را نمی‌توان تغییر داد

en: Personal
fa: شخصی

en: Personal Information
fa: اطلاعات شخصی

en: Personal PGP keypair generated successfully.
fa: جفت کلید شخصی PGP با موفّقیّت تولید شد

en: Personal PGP keys deleted successfully.
fa: کلیدهای شخصی PGP با موفّقیّت حذف شدند

en: Personal S/MIME certificates NOT imported:
fa: گواهیهای شخصی S/MIME درون‌برد نشد:

en: Personal S/MIME keys deleted successfully.
fa: کلیدهای شخصی S/MIME با موفّقیّت حذف شدند

en: Place your signature before replies and forwards?
fa: آیا قبل از پاسخ و ارجاع امضای شما گنجانده شود؟

en: Plaintext Version of Message
fa: نسخهٔ متن معمولی پیغام

en: Play sound on new mail?  This requires your browser to support embedded sound files.  Almost all do on Windows and Mac, but other platforms will require a plugin.
fa: آیا پخش صدا بر روی نامهٔ جدید صورت گیرد؟ برای این منظور می‌بایست مرورگر شما از اینگونه فایلهای صوتی پشتیبانی نماید.

en: Please enter a name for the new folder:
fa: لطفاً نامی برای پوشهٔ جدید وارد کنید:

en: Please enter the name of the new folder:
fa: لطفاً نامی برای پوشهٔ جدید وارد کنید:

en: Please enter the new name:
fa: لطفاً نام جدید را وارد کنید:

en: Please enter the passphrase for your PGP private key. You will only need to enter this passphrase once per %s session.
fa: لطفاً عبارت گذر را برای کلید خصوصی PGP خود وارد کنید. شما به این عمل تنها در هر %s نشست نیاز دارید

en: Please enter the passphrase for your S/MIME private key. You will only need to enter this passphrase once per %s session.
fa: لطفاً عبارت گذر را برای کلید خصوصی S/MIME خود وارد کنید. شما به این عمل تنها در هر %s نشست نیاز دارید

en: Please log in again to resume composing your message. If you are NOT using cookies AND you are composing messages in popup windows, you will have to log in again in your main window as well. This is to keep attackers from hijacking your session ID. We apologize for any inconvenience.
fa: لطفاً برای ادامه عمل ارسال پیغام دوباره وارد شوید. زیرا اگر شما از کوکیها استفاده نکنید و صفحه تولید پیغام شما در یک پنجره گشودنی باشد، شما مجبور به ورود دوباره در پنجرهٔ اصلی خواهید بود و این امر می‌تواند باعث دزدیدن ID نشست  شما توسط نفوذگران شود

en: Please provide your password.
fa: لطفاً اسم رمز خود را آماده کنید

en: Please provide your username.
fa: لطفاً نام کاربری خود را آماده کنید:

en: Please resolve ambiguous or invalid addresses.
fa: لطفاً ابهام یا آدرس غیرمعتبر را برطرف کنید

en: Please review the following information, and then select an action from the menu below.
fa: لطفاً اطلاعات زیر را مرور کرده، و سپس یک فعالیت از گزینگان زیر را برگزینید

en: Please select a folder before you perform any actions.
fa: لطفاً قبل از انجام هر گونه فعالیتی یک پوشه انتخاب کنید

en: Please select an action from the menu below.
fa: لطفاً یک فعالیت از گزینگان زیر را برگزینید

en: Please select at least one folder to search.
fa: لطفاً حداقل یک شاخه برای جستجو انتخاب کنید

en: Please select only one folder for this operation.
fa: لطفاً برای این عمل فقط یک پوشه انتخاب کنید

en: Please select or edit in the box to the right:
fa: لطفاً در جعبهٔ چپ انتخاب و یا ویرایش کنید:

en: Powered by Horde
fa: در اختیار هورد

en: Precede your signature with dashes ('-- ')?
fa: قبل از امضای شما خط فاصله ('-- ') گذاشته شود؟

en: Preferences successfully updated.
fa: گزینه‌ها با موفّقیّت بروزرسانی شدند

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Previous Message
fa: پیغام قبلی

en: Previous Page
fa: صفحهٔ قبلی

en: Print
fa: چاپ

en: Priority
fa: اولویت

en: Private Key Password
fa: اسم رمز کلید خصوصی

en: Prompt every time an attachment is sent; default to NO
fa: اعلان زمانی که یک پیوست ارسال می‌گردد: مقدار پیش فرض نه است

en: Prompt every time an attachment is sent; default to YES
fa: اعلان زمانی که یک پیوست ارسال می‌گردد: مقدار پیش فرض بله است

en: Protocol:
fa: پروتکل:

en: Public PGP keyserver support has been disabled.
fa: پشتیبانی کارساز کلید عمومی ‌PGP غیر فعال شده است

en: Pur_ge Deleted
fa: پاکسازی حذف شده‌ها

en: Purge Deleted
fa: پاکسازی حذف شده‌ها

en: Purge Folder(s)
fa: پاکسازی پوشه(ها)

en: Purge Trash how often:
fa:  پاکسازی سطل آشغال در بازه‌های زمانی:

en: Purge messages in Trash folder older than this amount of days.
fa: پاکسازی پیغامهای پوشهٔ سطل آشغال که از این چند روز قدیمی‌تر‌ باشند

en: Purge old messages in the Trash folder?
fa: آیا پیغامهای قدیمی در پوشهٔ سطل آشغال پاکسازی شوند؟

en: Purging %d messages from Trash folder.
fa: پاکسازی %d پیغام از پوشهٔ سطل آشغال

en: Purging 1 message from Trash folder.
fa: پاکسازی یک پیغام از پوشهٔ سطل آشغال

en: Quota status: %.2fMB / %.2fMB  (%.2f%%)
fa: وضعیت‌ سهمیه: %.2fMB / %.2fMB  (%.2f%%)

en: Quota status: %.2fMB / NO LIMIT
fa: وضعیت سهمیه: %.2f مگابایت/بدون محدودیت

en: Quota status: NO LIMIT
fa: وضعیت‌ سهمیه: بدون محدودیت

en: Quoting %f:
fa: نقل قول %f:

en: Re_quest Delivery Confirmation
fa: درخواست تائیدیهٔ تحویل

en: Received On
fa: دریافت شده بر

en: Received Since
fa: دریافت شده از

en: Received Until
fa: دریافت شده تا

en: Redirec_t
fa: تغییر مسیر

en: Redirect
fa: تغییر مسیر

en: Redirect Message
fa: تغییر مسیر پیغام

en: Redirect this message
fa: تغییر مسیر این پیغام

en: Redirecting failed.
fa: تغییر مسیر ناموفّق بود

en: Refresh
fa: بازآوری

en: Refresh Folder Views:
fa: بازآوری نماهای پوشه:

en: Reload
fa: بارگذاری مجدد

en: Reload View
fa: بارگذاری مجدد نما

en: Remember the free/busy information.
fa: به یادآوری اطلاعات آزاد/مشغول

en: Remember the last view
fa: به ‌یادآوری آخرین فرم نمایش

en: Remote Mailbox:
fa: نامه‌دان راه دور:

en: Remove Field From Search
fa: حذف فیلد از جستجو

en: Remove source
fa: حذف سرچشمه

en: Rename Folder(s)
fa: تغییر نام پوشه(ها)

en: Rename sent-mail folder at beginning of month?
fa: آیا پوشهٔ نامه‌های فرستاده شده در ابتدای ماه تغییر نام داده شود؟

en: Renaming "%s" to "%s" failed. This is what the server said
fa: تغییر نام "%s" به "%s" ناموفّق بود. این چیزی است که کارساز گفته است

en: Repl_y to List
fa: پاسخ به فهرست

en: Replace with:
fa: جایگزین کردن با:

en: Reply
fa: پاسخ

en: Reply Sent.
fa: پاسخ ارسال شد

en: Reply to All
fa: پاسخ به همه

en: Reply to All:
fa: پاسخ به همه:

en: Reply to List
fa: پاسخ به فهرست

en: Reply to List:
fa: :پاسخ به فهرست

en: Reply to _All
fa: پاسخ به همه

en: Reply with Not Supported Message
fa: پاسخ با پیغام پشتیبانی نشده

en: Reply with free/busy for next 2 months.
fa: پاسخ با آزاد/مشغول برای دو ماه آینده

en: Reply with requested free/busy information.
fa: پاسخ با اطلاعات آزاد/مشغول خواسته شده

en: Reply-To
fa: پاسخ به

en: Reply-To:
fa: پاسخ به:

en: Reply:
fa: پاسخ:

en: Report as Innocent
fa: گزارش بعنوان بی‌ضرر

en: Report as Spam
fa: گزارش بعنوان هرزنامه

en: Request a _Read Receipt
fa: درخواست یک رسید مطالعه

en: Request delivery confirmation?
fa:  آیا برای تحویل تائیدیه درخواست شود؟

en: Request read receipts?
fa: آیا رسید مطالعه درخواست شود؟

en: Requested message not found.
fa: پیغام خواسته شده پیدا نشد

en: Required Participant
fa: شریک مورد نیاز

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Respondent Status Updated.
fa: حالات پاسخگویی بروزرسانی شدند

en: Resume
fa: از سرگرفتن

en: Resume your session
fa: از سر گرفتن نشست شما

en: Return to "Message Composition"
fa: بازگشت به ایجاد پیغام

en: Return to Fetch Mail
fa: بازگشت به واکشی نامه

en: Return to Main Preferences Screen
fa: بازگشت به صفحهٔ اصلی گزینه‌ها

en: Return to Options
fa: بازگشت به گزینه‌ها

en: Return to the mailbox listing after deleting, moving, or copying a message?
fa: آیا بعد از حذف، انتقال و یا رونوشت گرفتن از یک پیغام، به فهرست نامه‌دان بازگشت شود؟

en: Role
fa: نقش

en: S/MIME Encrypt Message
fa: پیغام رمزبندی S/MIME

en: S/MIME Error:
fa: خطای S/MIME:

en: S/MIME Error: Need passphrase for personal private key.
fa: خطای S/MIME: نیاز به عبارت گذر برای کلید خصوصی شخصی

en: S/MIME Options
fa: گزینه‌های S/MIME

en: S/MIME Passphrase Input
fa: واردکردن S/MIME عبارت گذر

en: S/MIME Personal Keypair support requires a secure web connection.
fa: پشتیبانی جفت کلید شخصی S/MIME به یک اتصال امن وب نیازمند است

en: S/MIME Public Key for "%s" was successfully deleted.
fa: کلید عمومی S/MIME برای "%s" با موفّقیّت حذف شد

en: S/MIME Public Key successfully added.
fa: کلید عمومی S/MIME با موفّقیّت اضافه شد

en: S/MIME Public Keyring
fa: حلقهٔ کلید عمومی S/MIME

en: S/MIME Public/Private Keypair successfully added.
fa: جفت کلید عمومی/شخصی S/MIME با موفّقیّت اضافه شد

en: S/MIME Sign Message
fa: امضاء شده S/MIME پیغام

en: S/MIME Sign/Encrypt Message
fa: پیغام رمزبندی شده/امضاء شده S/MIME

en: S/MIME support is disabled on this system.
fa: پشتیبانی S/MIME روی این سامانه فعال نیست

en: S/MIME support is not currently enabled so the message is unable to be decrypted.
fa: پشتیبانی S/MIME در حال حاضر فعال نیست از اینرو پیغام قابل رمزگشایی نیست

en: S/MIME support is not enabled so the contents of this signed message can not be displayed.
fa: پشتیبانی S/MIME فعال نیست از اینرو متن پیغام نمی‌تواند نمایش داده شود

en: S/MIME support is not enabled so the digital signature is unable to be verified.
fa: پشتیبانی S/MIME فعال نیست از اینرو امضای دیجیتالی قابل بازبینی نیست

en: S/MIME support requires popup windows to be used.  If your browser is currently set to disable popup windows, you must change this setting or else the S/MIME features will not work correctly.
fa: پشتیبانی S/MIME برای عملکرد صحیح خود نیاز به پنجره‌های گشودنی دارد مرورگرخود را برای استفاده از این پنجره‌ها تنظیم کنید

en: S_ubject
fa: عنوان

en: Sa_ve a copy in
fa: حفظ یک رونوشت در

en: Sa_ve as
fa: حفظ با نام

en: Save
fa: حفظ

en: Save Attachments with message in sent-mail folder?
fa: آیا پیوستهای پیغام در پوشهٔ نامه‌های فرستاده شده حفظ شود؟

en: Save Draft
fa: حفظ پیش نویس

en: Save Image
fa: حفظ تصویر

en: Save Image in Gallery
fa: حفظ تصویر در گالری

en: Save Options
fa: حفظ گزینه‌ها

en: Save Stationery
fa: حفظ نوشت‌افزار

en: Save _Draft
fa: حفظ پیش نویس

en: Save as
fa: حفظ با نام

en: Save drafts as unseen?
fa: آیا پیش نویسها بعنوان پیغامهای مشاهده نشده حفظ شود؟

en: Save recipients automatically to the default address book?
fa: آیا گیرنده‌ها به طور خودکار در کتابچهٔ آدرس حفظ شوند؟

en: Save search as a virtual folder?
fa: آیا جستجو به عنوان یک پوشهٔ مجازی حفظ شود؟

en: Save sent mail?
fa: آیا نامهٔ فرستاده شده حفظ شود؟

en: Saving the draft failed. This is what the server said: %s
fa: حفظ پیش نویس ناموفّق بود. این چیزی است که کارساز گفته است: %s

en: Search
fa: جستجو

en: Search %s
fa: جستجو %s

en: Search Results
fa: نتایج جستجو

en: Seen
fa: مشاهده شده

en: Select
fa: انتخاب

en: Select Another Account
fa: انتخاب یک حساب دیگر

en: Select a date
fa: انتخاب یک تاریخ

en: Select a field
fa: انتخاب یک فیلد

en: Select a stationery:
fa: انتخاب یک نوشت‌افزار:

en: Select address book sources for adding and searching for addresses.
fa: انتخاب کتابچه‌های آدرس اصلی برای جستجو و اضافه کردن آدرسها

en: Select all
fa: انتخاب همه

en: Select all fields to search when expanding addresses.
fa: انتخاب تمامی فیلد‌ها برای جستجو وقتی آدرسها باز می‌شوند

en: Select an account
fa: انتخاب یک حساب

en: Select none
fa: انتخاب هیچ‌یک

en: Select the gallery to save the image in.
fa: انتخاب گالری برای حفظ تصویر

en: Select the mail server type
fa: انتخاب نوع کارساز نامهٔ الکترونیکی

en: Selected Address books:
fa: انتخاب کتابچه‌های آدرس:

en: Send Key to Public Keyserver
fa: ارسال کلید به کارساز کلید عمومی

en: Send Latest Information
fa: ارسال آخرین اطلاعات

en: Send Message
fa: ارسال پیغام

en: Send read receipt when requested by the sender?
fa:  آیارسید مطالعه هنگامی که ارسال کننده درخواست می‌کند، ارسال شود؟

en: Sent mail folder
fa: پوشه پیغامهای فرستاده شده

en: Sent mail folder:
fa: پوشه پیغامهای فرستاده شده:

en: Server
fa: کارساز

en: Server and Folder Information
fa: اطلاعات کارساز و پوشه

en: Server:
fa: کارساز:

en: Set preferences for what happens when you move and delete messages.
fa: تنظیم گزینه‌ها برای زمان حذف و یا انتقال پیغامها

en: Set the X-Priority header when composing messages?
fa: آیا سرآمد X-Priority هنگام ایجاد پیغامها تنظیم شود؟

en: Share Folders
fa: پوشه‌های مشترک

en: Share mail folders
fa: پوشه‌های نامهٔ مشترک

en: Share your mail folders with other users.
fa: اشتراک پوشه‌های نامهٔ شما با کاربران دیگر

en: Should large blocks of quoted text be shown or hidden by default? It can be toggled easily whichever you choose.
fa: آیا بلوکهای بزرگ نقل قول نمایش داده شوند، یا پنهان شوند؟ این  تنظیم به راحتی در هر زمان که بخواهید قابل تغییر است

en: Should the body of text/plain messages be scanned for PGP data?
fa: آیا بدنهٔ پیغامها با متن ساده برای داده PGP پوییده شوند؟

en: Should the compose window be closed after saving a draft?
fa: آیا صفحه ایجاد پیغام باید بعد از حفظ یک پیش نویس بسته شود؟

en: Should your PGP public key to be attached to your messages by default?
fa: آیا کلید عمومی PGP باید بطور خودکار به پیغام شما پیوست شود؟

en: Show All Folders
fa: نمایش همهٔ پوشه‌ها

en: Show All Headers
fa: نمایش همهٔ سرآمدها

en: Show Deleted
fa: نمایش حذف شده‌ها

en: Show Limited Headers
fa: نمایش سرآمدهای محدود شده

en: Show Mailing List Information
fa: نمایش اطلاعات فهرست نامه‌ها

en: Show Only Subscribed Folders
fa: فقط نمایش پوشه‌های عضو

en: Show Unsubscribed
fa: نمایش غیرعضو‌ها

en: Show an icon to allow stripping of attachments from messages?
fa: آیا یک آیکون برای اخذ پیوستها از پیغامها نشان داده شود؟

en: Show legend in the mailbox view?
fa: آیا شرح پیغامها به هنگام نمایش نامه‌دان نشان داده شود؟

en: Show previews for unread messages only?
fa: آیا پیش‌نمایشها فقط برای پیغامهای خوانده نشده نشان داده شوند؟

en: Show previews in tooltips?
fa: آیا پیش نمایشها در راهنمای آنی نمایش داده شوند؟

en: Show the Fetch Mail icon on the menubar?
fa: آیا آیکون واکشی نامه در گزینگان نمایش داده شود؟

en: Show the Images
fa: نمایش تصاویر

en: Show the filter icon on the menubar?
fa: آیا آیکون فیلتر در گزینگان نمایش داده شود؟

en: Show total number of mails in folder?
fa: آیا تعداد کل نامه‌ها در پوشه نشان داده شود؟

en: Shown
fa: نمایش دادن

en: Si_ze
fa: اندازه

en: Signed
fa: امضا شده

en: Size
fa: اندازه

en: Sort Direction
fa: جهت مرتب سازی

en: Sort by Arrival
fa: مرتب سازی بر اساس ورود

en: Sort by Date
fa: مرتب سازی بر اساس تاریخ

en: Sort by From Address
fa: مرتب سازی بر اساس آدرس فرستنده

en: Sort by Message Size
fa: مرتب سازی بر اساس اندازهٔ پیغام

en: Sort by Subject
fa: مرتب سازی بر اساس عنوان

en: Sort by Thread
fa: مرتب سازی سلسله‌ایی

en: Sort by To Address
fa: مرتب سازی براساس آدرس گیرنده

en: Spam folder:
fa: پوشهٔ هرزنامه:

en: Special Characters
fa: نویسه‌های خاص

en: Special Virtual Folders can not be edited.
fa: پوشه‌های مجازی خاص قابل ویرایش نیستند

en: Spell Check
fa: بررسی املایی

en: Spell Checker
fa: خطایاب املایی

en: Spell check complete
fa: بررسی املایی کامل شد

en: Spelling errors per screen when spell checking.
fa: خطاهای املایی در هر صفحه هنگام بررسی املایی

en: Start
fa: شروع

en: Stationery
fa: نوشت‌افزار

en: Stationery name:
fa: نام نوشت‌افزار:

en: Stationery type:
fa: نوع نوشت‌افزار:

en: Stationery:
fa: نوشت‌افزار:

en: Status
fa: وضعیت‌

en: Strip Attachment
fa: حذف پیوست

en: Strip linebreaks?
fa: حذف جداکنندهٔ خطوط

en: Sub_ject
fa: عنوان

en: Subject
fa: عنوان

en: Subject Field
fa: فیلد عنوان

en: Submit
fa: ارائه

en: Subscribe to Folder(s)
fa: عضویت در پوشه(ها)

en: Success
fa: موفّقیّت

en: Suggestions
fa: پیشنهادات

en: Summary
fa: خلاصه

en: Switch Composition Method
fa: تعویض شیوهٔ انشاء

en: Switch to HTML composition
fa: تعویض به مد HTML

en: Switch to plain text composition
fa: تعویض به مد انشای متن ساده

en: Te_xt
fa: متن

en: Tentative:
fa: آزمایشی

en: Tentatively Accept request
fa: درخواست بطور آزمایشی پذیرفته شد

en: Tentatively Accepted
fa: پذیرفته شدهٔ آزمایشی

en: Terms of Service file not specified in conf.php
fa: موارد پروندهٔ‌ سرویس در conf.php مشخص نشده است

en: Text
fa: متن

en: The From: column of the message should be linked:
fa: ستون فرستندهٔ پیغام باید پیوند شود:

en: The account "%s" has been deleted.
fa: حساب "%s" حذف شده است

en: The account "%s" has been saved.
fa: حساب "%s" حفظ شده است

en: The attachment was not found.
fa: پیوست پیدا نشد

en: The calendar data is invalid
fa:  دادهٔ تقویم نامعتبر است

en: The compose window can't be opened. Perhaps you have set your browser to block popup windows?
fa: صفحهٔ تولید پیغام نمی‌تواند باز شود. شاید شما مرورگر خور را برای بازنکردن پنجره‌های گشودنی تنظیم کرده‌ید؟

en: The contents of the Macintosh file are below.
fa: محتویات پروندهٔ‌ Macintosh در ذیل آمده است.

en: The current folder(s) "%s" will be renamed to "%s".
fa: پوشه(ها)ی جاری "%s" به "%s" تغییر نام یافته است

en: The current list of users with access to this folder could not be retrieved
fa: فهرست کنونی کاربران با اجازهٔ دسترسی به این پوشه قابل بازیابی نیست

en: The draft has been saved to the "%s" folder.
fa: پیش نویس در پوشهٔ "%s" حفظ شده است

en: The event was added to your calendar.
fa: رویداد به تقویم شما اضافه شده بود

en: The field '%s' can't be expanded.
fa: فیلد '%s' قابل باز شدن نیست

en: The folder "%s" already exists
fa: پوشهٔ "%s" از قبل موجود است

en: The folder "%s" contains illegal characters in its name. It may cause problems. Please see your system administrator.
fa: نام پوشهٔ "%s" شامل نویسه‌های غیر مجاز می‌باشد که این مسئله می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. لطفاً با سرپرست سامانهٔ خود تماس بگیرید

en: The folder "%s" was created but you were not subscribed to it.
fa: پوشهٔ "%s" ایجاد شده است اما شما در آن عضو نمی‌باشید

en: The folder "%s" was deleted but you were not unsubscribed from it.
fa: پوشهٔ "%s" حذف شده است اما شما عضویت خود را در آن لغو نکرده‌ید

en: The folder "%s" was not created. This is what the server said
fa: پوشهٔ "%s" ایجاد نشده بود. این چیزی است که کارساز گفته است

en: The folder "%s" was not deleted. This is what the server said
fa: پوشهٔ '%s' حذف نشده بود. این چیزی است که کارساز گفته است

en: The folder "%s" was successfully created.
fa: پوشهٔ "%s" با موفّقیّت ایجاد شد

en: The folder "%s" was successfully deleted.
fa: پوشهٔ "%s" با موفّقیّت حذف شد

en: The folder "%s" was successfully renamed to "%s".
fa: پوشهٔ "%s" با موفّقیّت به "%s" تغییر نام یافته است

en: The following files were attached to this part:
fa: پرونده‌‌های زیر به این قسمت پیوست شده‌ است:

en: The image save window can not be opened. Perhaps you have set your browser to block popup windows?
fa: پنجرهٔ حفظ تصویر نمی‌تواند باز شود. شاید شما مرورگر خور را برای بازنکردن پنجره‌های گشودنی تنظیم کرده‌ید؟

en: The images will be displayed because the sender is present in your addressbook.
fa: تصویرها نمایش داده می‌شوند چون فرستنده در کتابچهٔ آدس شما وجود دارد

en: The mail server generated the following error message:
fa: کارساز نامهٔ الکترونیکی پیغامهای خطای زیر را تولید کرد:

en: The mail server generated the following informational message:
fa: کارساز نامهٔ الکترونیکی پیغامهای اطلاعاتی زیر را تولید کرد:

en: The mail server generated the following message:
fa: کارساز نامهٔ الکترونیکی پیغامهای زیر را تولید کرد:

en: The mailbox %s is already empty.
fa: نامه‌دان %s قبلاً خالی بوده است

en: The message "%s" from "%s" (%d bytes) exceeds fetch size limit.
fa: پیغام "%s" از "%s" (%d بایت) تجاوز از حداکثر اندازه واکشی

en: The message being composed has been closed. Exiting.
fa: پیغام ایجاد شده بسته شده است: خروج

en: The message has been deleted.
fa: پیغام حذف شده است

en: The message has been verified.
fa: پیغام بازبینی شده است

en: The message has been verified. Sender: %s.
fa: پیغام بازبینی شده است. فرستنده: %s

en: The passphrase window can't be opened. Perhaps you have set your browser to block popup windows?
fa: پنجرهٔ عبارت گذر قادر به باز شدن نیست. شاید شما مرورگر خود را اینگونه تنظیم کرده‌ا‌ید؟

en: The raw text of the PGP Public Key can be viewed %s.
fa: متن خام کلید عمومی PGP می‌تواند مشاهده شود %s

en: The requested file does not exist in the MS-TNEF attachment.
fa: پروندهٔ‌ درخواستی در پیوست MS-TNEF وجود ندارد

en: The requested file does not exist in the Zip attachment.
fa: پروندهٔ‌ در خواستی در پیوست Zip وجود ندارد

en: The sender of this message is requesting a Message Disposition Notification from you when you have read this message. Please click %s to send the notification message.
fa: فرستنده این پیغام تقاضا دارد که یک تأئیدیه برای خواندن پیغام دریافت کند لطفاً هنگامی که این پیغام را خواندید بر روی %s کلیک کنید تا این تأئیدیه ارسال شود

en: The server was not able to create a thumbnail of this image.
fa:  کارساز نمی‌تواند تصویر کوچکی از این تصویر را ایجاد کند

en: The signature could not be replaced.
fa: امضاء را نمی‌توان جایگزین کرد

en: The signature was successfully replaced.
fa: امضاء با موفّقیّت جایگزین شد

en: The specified file does not exist.
fa: پروندهٔ‌ مشخص شده وجود ندارد

en: The stationery "%s" has been added.
fa: نوشت‌افزار "%s" اضافه شده است

en: The stationery "%s" has been deleted.
fa: نوشت‌افزار "%s" حذف شده است

en: The stationery "%s" has been updated.
fa: نوشت‌افزار "%s" بروزرسانی شده است

en: The task has been added to your tasklist.
fa: وظیفهٔ مورد نظر به فهرست وظایف شما اضافه شده است

en: The text of the message
fa: متن پیغام

en: The text of the message can be viewed %s.
fa: متن پیغام قابل مشاهده است %s

en: The text of the returned message
fa: متن پیغام برگرندانده شده

en: The text of the returned message can be viewed %s.
fa:  متن پیغام برگرندانده شده می‌تواند مشاهده شود %s

en: The text of the sent message
fa: متن پیغام فرستاده شده

en: The text of the sent message can be viewed %s.
fa: متن پیغام فرستاده شده می‌تواند مشاهده شود %s

en: The user's free/busy information was sucessfully stored.
fa: اطلاعات آزاد/مشغول کاربران با موفّقیّت ذخیره شد

en: There are no alternative parts that can be displayed inline.
fa: بخش جایگزینی که بتواند درخط نمایش داده شود موجود نیست

en: There are no messages in this mailbox.
fa: پیغامی در این نامه‌دان نیست

en: There was a problem expunging %s. This is what the server said
fa: خطایی در پاک کردن %s رخ داده است. این چیزی است که کارساز گفته است:

en: There was a problem expunging the mailbox. The server said: %s
fa: خطایی در پاک کردن نامه‌دان رخ داده است. کارساز گفت: %s

en: There was a problem expunging the mailbox. This is what the server said
fa: خطایی در پاک کردن نامه‌دان رخ داده است. این چیزی است که کارساز گفته است: %s

en: There was an error copying messages from "%s" to "%s". This is what the server said
fa: خطایی در تهیهٔ رونوشت پیغام از "%s" به "%s" رخ داده است. این چیزی است که کارساز گفته است

en: There was an error deleting messages from the folder "%s". This is what the server said
fa: خطایی در حذف پیغامها از پوشهٔ "%s" رخ داده است. این چیزی است که کارساز گفته است

en: There was an error deleting messages in the folder "%s". This is what the server said
fa: خطایی در حذف پیغامها در پوشهٔ "%s" رخ داده است. این چیزی است که کارساز گفته است

en: There was an error deleting messages. This is what the server said: %s
fa: خطایی در حذف پیغامها رخ داده است. این چیزی است که کارساز گفته است: %s

en: There was an error deleting the event: %s.
fa: خطایی در حذف رویداد رخ داده است: %s

en: There was an error displaying this message part
fa: خطایی در نمایش این بخش پیغام رخ داده است

en: There was an error flagging messages in the folder "%s". This is what the server said
fa: خطایی در پرچم‌گذاری پیغامها در پوشهٔ "%s" رخ داده است. این چیزی است که کارساز گفته است

en: There was an error importing %s.
fa: خطایی در درون‌برد کردن %s رخ داده است

en: There was an error importing the event: %s.
fa: خطایی در درون‌برد کردن رویداد رخ داده است: %s

en: There was an error importing the task: %s.
fa: خطایی در درون‌برد کردن کار رخ داده است: %s

en: There was an error importing user's free/busy information: %s.
fa: خطایی در درون‌برد کردن اطلاعات آزاد/مشغول کاربران رخ داده است: %s

en: There was an error moving messages from "%s" to "%s". This is what the server said
fa: خطایی در انتقال پیغامها از "%s" به "%s" رخ داده است. این چیزی است که کارساز گفته است

en: There was an error saving this message as a draft.
fa: خطایی در حفظ پیغام بعنوان یک پیش نویس روی داده است

en: There was an error sending your message: %s
fa: خطایی در فرستادن پیغام شما رخ داده است: %s

en: There was an error updating the event: %s.
fa: خطایی در بروزرسانی رویداد رخ داده است: %s

en: There was no text in this message part
fa: متنی در این بخش پیغام نیست

en: This HTML message has images embedded in it.
fa: این پیغام HTML شامل تصاویر است

en: This HTML message has images embedded in it. Blocked images appear like this:
fa: این پیغام HTML شامل تصاویر است. بلوک تصاویر شبیه به این ظاهر می‌شود:

en: This PGP Public Key was attached to the message.
fa: این کلید عمومی PGP به پیغام پیوست  شده بود

en: This action is not supported.
fa: این عمل پشتیبانی نمی‌شود

en: This action is not yet implemented.
fa: این عمل هنوز پیاده‌سازی نشده است

en: This may take some time. Are you sure you want to continue?
fa: این عمل کمی زمان می‌برد. آیا مطمئنید که می‌خواهید ادامه دهید؟

en: This message contains a Macintosh file.
fa: این پیغام شامل یک پروندهٔ‌ Macintosh است

en: This message contains an attachment that has been digitally signed via S/MIME.
fa: این پیغام شامل یک پیوست است که از طریق S/MIME بطور دیجیتالی امضاء شده است

en: This message contains an attachment that has been encrypted via S/MIME.
fa: این پیغام حاوی یک پیوست است که از طریق S/MIME رمزبندی شده است

en: This message contains mail delivery status information, but the format of this message is unknown.
fa: این پیغام حاوی اطلاعات وضعیت تحویل می‌باشد اما قالب پیغام ناشناخته است

en: This message does not appear to be a valid PGP encrypted message. Error:
fa: این پیغام بنظر نمی‌رسد که یک پیغام معتبر رمزبندی شدهٔ PGP باشد. خطا:

en: This message does not appear to be in the correct PGP format (according to RFC 2015).
fa: بنظر نمی‌رسد که این پیغام در قالب صحیح PGP باشد ( باتوجه بهRFC 2015)

en: This message does not appear to be in the correct S/MIME format.
fa: بنظر نمی‌رسد که این پیغام در قالب صحیح S/MIME باشد

en: This message has been digitally signed via PGP.
fa: این پیغام از طریق PGP بطور دیجیتالی امضاء شده است

en: This message has been digitally signed via S/MIME.
fa: این پیغام از طریق S/MIME بطور دیجیتالی امضاء شده است

en: This message has been encrypted via S/MIME.
fa: این پیغام با S/MIME رمزبندی شده است

en: This message has been encrypted with PGP.
fa: این پیغام با PGP رمزبندی شده است

en: This message to
fa: این پیغام به

en: This server does not support sharing folders.
fa: این کارساز پوشه‌های مشترک را پشتیبانی نمی‌کند

en: This window must be called from a compose window.
fa: این پنجره بابید از طریق یک پنجرهٔ ایجاد پیغام صدا شود

en: Thread Display
fa: نمایش سلسله‌ایی

en: Thread View
fa: نمایش سلسله‌ایی

en: To
fa: به

en: To Address
fa: آدرس گیرنده

en: To select multiple fields, hold down the Control (PC) or Command (Mac) while clicking.
fa: برای انتخاب چند فیلد، دکمه Ctrl را روی (PC) یا Command را را روی (Mac)، در مدت کلیک کردن نگهدارید

en: Total Attachments Size:
fa: مجموع اندازهٔ پیوستها:

en: Trash folder
fa: پوشهٔ آشغال

en: Trash folder:
fa: پوشهٔ آشغال:

en: Unable to retrieve quota
fa: نمی‌توان مقدار سهمیه را بازیابی کرد

en: Unanswered
fa: پاسخ داده نشده

en: Unanswered messages
fa: پیغامهای پاسخ داده نشده

en: Undelete
fa: بازیابی

en: Undisclosed Recipients
fa: گیرندهٔ ناشناس

en: Unhandled component of type: %s
fa: مؤلفهٔ  بدون پشتیبانی: %s

en: Unknown Date
fa: تاریخ نامعلوم

en: Unknown Meeting
fa: ملاقات نامعلوم

en: Unknown Recipient
fa: گیرندهٔ نامعلوم

en: Unload Passphrase
fa: برداشتن عبارت گذر

en: Unnamed
fa: بی‌نام

en: Unseen
fa: مشاهده نشده

en: Unsubscribe from Folder(s)
fa: لغو عضویت از پوشه(ها)

en: Update Attachment Information
fa: بروزرسانی اطلاعات پیوست

en: Update respondent status
fa: بروزرسانی وضعیت پاسخ

en: Upload
fa: ارسال

en: Use Default Value
fa: استفاده از مقدار پیش فرض

en: Use IMAP folder subscriptions?
fa: آیا از عضویت پوشه‌های IMAP استفاده شود؟

en: Use Virtual Trash Folder?
fa: آیا از پوشهٔ آشغال مجازی استفاده شود؟

en: User
fa: کاربر

en: User '%s' successfully given the specified rights for the folder '%s'.
fa: کاربر '%s' با موفّقیّت دسترسیهای مشخص شده برای پوشه '%s' را داد

en: Username
fa: نام کاربر

en: Username:
fa: نام کاربر:

en: View
fa: نما

en: View %s
fa: نمایش %s

en: View %s Public Key
fa: نمایش کلید عمومی %s

en: View HTML content in a separate window
fa: نمایش متن HTML در یک پنجرهٔ جداگانه

en: View Messages
fa: مشاهدهٔ پیغامها

en: View Personal Private Key
fa: نمایش کلید خصوصی شخصی

en: View Personal Public Key
fa: نمایش کلید عمومی شخصی

en: View Thread
fa: نمایش سلسله‌

en: View Thumbnail
fa: نمایش تصویر کوچک شده

en: View attachment in a separate window
fa: نمایش پیوستها در یک پنجرهٔ جداگانه

en: View content in a separate window
fa: نمایش متن در یک پنجرهٔ جداگانه

en: View event
fa: نمایش رویداد

en: View messages in %s
fa: نمایش پیغامها در %s

en: View or mailbox to display after login:
fa: مشاهده نامه و یا نامه‌دان برای نمایش بعد از ورود

en: View task
fa: مشاهدهٔ وظیفه

en: View the Images
fa: نمایش تصاویر

en: Virtual Folder "%s" created succesfully.
fa: پوشهٔ مجازی "%s" با موفّقیّت ایجاد شد

en: Virtual Folders
fa: پوشه&#x200c;های مجازی

en: Virtual Folders require a label.
fa: پوشهٔ مجازی به یک برچسب نیاز دارد

en: Virtual INBOX
fa: پوشهٔ‌ مجازی نامه‌های دریافتی

en: Virtual INBOX Folder
fa: پوشه‌ٔ مجازی نامه‌های دریافتی

en: Virtual Trash
fa: سطل آشغال مجازی

en: Virtual Trash Folder
fa: پوشه‌ٔ مجازی آشغال

en: Virtual folder label
fa: برچسب پوشهٔ مجازی

en: Warning
fa: اخطار:

en: Welcome to %s
fa: به %s خوش آمدید

en: What should we do with spam messages after they have been reported as spam or innocent?
fa: آیا هرزنامه‌ها بعد از اینکه به عنوان هرزنامه گزارش شدند حذف شوند؟

en: When deleting messages, move them to your Trash folder instead of marking them as deleted?
fa: آیا در هنگام حذف پیغامها، بجای علامت گذاری آنها بعنوان حذف شده به سطل آشغال شما انتقال داده شوند؟

en: When opening a new mailbox, which page do you want to start on?
fa: در هنگام بازکردن یک نامه‌دان جدید، کدام صفحه برای شروع باز شود؟

en: When saving sent-mail, should we save attachment data?
fa: آیا هنگامی که نامهٔ فرستاده شده حفظ می‌شود، باید پیوست هم حفظ شود؟

en: When sending mail or expanding addresses, what domain should we append to unqualified addresses (email addresses without "@")?
fa: به هنگام ارسال پیغام، چه نام حوزه‌ایی را باید به آدرسهای غیر کامل (بدون @) اضافه نمود

en: Whitelist
fa: فهرست سفید

en: Yes
fa: بله

en: You are about to fetch email from the following account(s):
fa: شما در صدد واکشی نامه‌های الکترونیکی از حساب‌(های) زیر هستید:

en: You are attempting to delete all messages contained in the following folder(s).
fa: شما در پی حذف پیغامهای پوشه‌های زیر هستید:

en: You are attempting to delete the following folder(s).
fa: شما در پی حذف پوشه‌های زیر هستید:

en: You are copying/moving to a new folder.
fa: شما در حال رونوشت گرفتن/انتقال به یک پوشه جدید هستید

en: You are creating a sub-folder to
fa: شما در حال ساختن یک زیرپوشه هستید

en: You are creating a top-level folder.
fa: شما در حال ایجاد یک پوشه سطح بالا هستید

en: You are not allowed to create folders.
fa: شما مجوز ایجاد پوشه را ندارید

en: You are not allowed to create more than %d folders.
fa: شما مجوز ایجاد بیش از %d پوشه را ندارید

en: You are renaming the folder:
fa: شما در حال تغییر نام پوشه هستید:

en: You can not unsubscribe from "%s".
fa: لغو عضویت شما از "%s" ممکن نیست

en: You can use the following placeholders in the stationery text: %c for the current message content; %s for the signature.
fa: شما از ترکیبات زیر در نوشت‌افزار می‌توانید استفاده نمایید: %c برای اشاره به متن پیغام فعلی و %s برای امضاء

en: You did not agree to the Terms of Service agreement, so you were not allowed to login.
fa: شما با شریط توافقی خدمتگزار موافقت نکرده‌ا‌ید، بنابراین شما اجازه ورود ندارید

en: You do not have permission to change access to this folder
fa: شما مجوز تغییر دسترسی این پوشه را ندارید

en: You forwarded this message on %%s to the following recipients: %s.
fa: شما این پیغام را بر %%s به گیرندگان زیر ارجاع کردید: %s

en: You have %s new messages.
fa: شما %s پیغام جدید دارید

en: You have 1 new message.
fa: شما یک پیغام جدید دارید

en: You have at least one attachment selected that you didn't upload yet. Are you sure you want to send this message without these attachments?
fa: شما حداقل یک پیوست انتخاب شده دارید که هنوز آنرا ارسال نکرده‌ا‌ید. آیا مطمئنید که می‌خواهید بدون این پیوستها پیغام را بفرستید؟

en: You have new mail in the following folder:
fa: شما در پوشهٔ زیر پیغام جدید دارید:

en: You have new mail in the following folders:
fa: شما در پوشهٔ زیر پیغام جدید دارید:

en: You must enter at least one recipient.
fa: شما باید حداقل یک گیرنده وارد کنید

en: You must enter the passphrase for your PGP private key to view this message
fa: شما باید عبارت گذر را برای کلید خصوصی PGP خود وارد کنید تا پیغام را مشاهده کنید

en: You must enter the passphrase for your S/MIME private key to view this message
fa: شما باید عبارت گذر را برای کلید خصوصی S/MIME خود وارد کنید تا پیغام را مشاهده کنید

en: You must select a target mailbox first.
fa: شما ابتدا باید یک نامه دان مقصد مشخص کنید

en: You must select an account to be deleted.
fa: شما باید یک حساب برای حذف کردن انتخاب کنید

en: You must select an address first.
fa: شما ابتدا باید یک آدرس انتخاب کنید

en: You must select at least one message first.
fa: شما ابتدا باید حداقل یک پیغام انتخاب کنید

en: You must specify a recipient.
fa: شما باید یک گیرنده مشخص کنید

en: You must specify at least one file to attach.
fa: شما حداقل باید یک پرونده‌ برای پیوست کردن مشخص کنید

en: You need to have '%s' enabled in your maintenance options.
fa: شما نیاز دارید که '%s' را در گزینه‌های نگهداری، فعال کنید

en: You redirected this message to %s on %%s.
fa: شما این پیغام را به %s بر %%s تغییر مسیر داده‌ا‌ید

en: You replied to this message on %s.
fa: شما به این پیغام در %s پاسخ داده‌اید

en: You were not subscribed to "%s". Here is what the server said
fa: کارساز گفت که شما عضو "%s" نبود‌ید

en: You were not unsubscribed from "%s". Here is what the server said
fa: کارساز گفت که عضویّت شما در "%s" لغو نشده بود

en: You were successfully subscribed to "%s"
fa: شما با موفّقیّت در "%s" عضو شدید

en: You were successfully unsubscribed from "%s"
fa: عضویت شما با موفّقیّت از "%s" لغو شد

en: Your Name
fa: نام شما

en: Your PGP Public/Private Keys
fa: کلید‌های عمومی/خصوصی PGP شما

en: Your Private Key
fa: کلید شخصی شما

en: Your Public Key
fa: کلید عمومی شما

en: Your Reply-to: address: <em>(optional)</em>
fa: پاسخ شما به: آدرس <em>(اختیاری)</em>

en: Your S/MIME Public/Private Certificates
fa: گواهیهای کلید‌های عمومی/خصوصی S/MIME شما

en: Your accounts:
fa: حسابهای شما:

en: Your alias addresses: <em>(optional, enter each address on a new line)</em>
fa: آدرس مستعار شما: <em>(اختیاری، هر آدرس را در یک خط جدید وارد کنید)</em>

en: Your browser does not support inline display of this image type.
fa: مرورگر شما نمایش درخط این نوع تصویر را پشتیبانی نمی‌کند

en: Your default charset for sending messages:
fa: مجموعه نویسهٔ پیش فرض شما برای ارسال پیغامها:

en: Your default encryption method for sending messages:
fa: شیوهٔ رمزبندی پیش فرض شما برای ارسال پیغام:

en: Your message was successfully delivered.
fa: پیغام شما با موفّقیّت ارسال شد

en: Your signature:
fa: امضای شما:

en: [No Subject]
fa: [بدون عنوان]

en: _Bcc
fa: رونوشت مخفی

en: _Blacklist
fa: فهرست سیاه

en: _Cc
fa: رونوشت

en: _Compose
fa: ایجاد پیغام

en: _Delete
fa: حذف

en: _Folders
fa: پوشه&#x200c;ها

en: _Identity
fa: از

en: _Inbox
fa: Inbox

en: _Log out
fa: خروج

en: _Message Source
fa: سرچشمه پیغام

en: _Print
fa: چاپ

en: _Priority
fa: اولویت

en: _Refresh %s
fa: بازآوری %s

en: _Reply
fa: پاسخ

en: _Search
fa: جستجو

en: _Send Message
fa: فرستادن پیغام

en: _Thread
fa: سلسله

en: _To
fa: به

en: _Undelete
fa: بازیابی

en: _View Thread
fa: نمایش سلسله

en: _Whitelist
fa: فهرست سفید

en: attachment
fa: پیوست

en: attachments.zip
fa: پیوستها.zip

en: bytes
fa: بایت‌

en: from
fa: از

en: key
fa: کلید

en: mailbox file
fa: پروندهٔ‌ نامه‌دان

en: name
fa: نام

en: none
fa: هیچ‌یک

en: or
fa: یا

en: spelling error
fa: خطای املایی

en: spelling errors
fa: خطاهای املایی

en: system error
fa: خطای سامانه

en: temporary failure
fa: شکست موقتی

en: your blacklist
fa: فهرست سیاه شما

en: your whitelist
fa: فهرست سفید شما
