imp - en to fr translation catalogue (1361 entries)

en:  and
fr:  et

en: "%s" is not a valid email address.
fr: "%s" n'est pas une adresse de messagerie valide.

en: "%s" mailbox being renamed at the start of the month.
fr: Le dossier %s est renommé au début du mois.

en: "%s" mailbox no longer polled for new mail.
fr: Le dossier « %s » ne sera plus scrutée pour les nouveaux messages.

en: "%s" mailbox now polled for new mail.
fr: Le dossier « %s » est désormais scrutée pour les nouveaux messages.

en: %.0f%% of %.0f %s
fr: %.0f%% de %.0f %s

en: %.2fMB
fr: %.2fMo

en: %d Attachment | %d Attachments
fr[0]: %d Pièce jointe
fr[1]: %d Pièces jointes

en: %d Attachments
fr: %d Pièces jointes

en: %d Messages
fr: %d message(s)

en: %d contact was successfully added to your address book. | %d contacts were successfully added to your address book.
fr[0]: Ajout réussi de  %d contact dans votre carnet d'adresses.
fr[1]: Ajout réussi de  %d contacts dans votre carnet d'adresses.

en: %d message was purged from "%s". | %d messages were purged from "%s".
fr[0]: %d message a été effacé dans %s
fr[1]: %d messages ont été effacés dans %s

en: %d messages have been deleted.
fr: %d messages ont été supprimé(s).

en: %d messages have been reported as innocent.
fr: %d messages ont été identifiés comme légitime.

en: %d messages have been reported as spam.
fr: %d messages ont été identifiés comme pourriels.

en: %d more unseen message... | %d more unseen messages...
fr[0]: %d autre message non lu ...
fr[1]: %d autres messages non-lus ...

en: %d new | %d new
fr[0]: %d nouveau
fr[1]: %d nouveaux

en: %d of %d
fr: Page %d de %d

en: %d recipients
fr: %d destinataires

en: %d second
fr: %d seconde

en: %d seconds
fr: %d secondes

en: %d unseen
fr: %d non vu

en: %s (Header) for "%s"
fr: %s (En-tête) pour '%s'

en: %s KB
fr: %s Ko

en: %s MB
fr: %s Mo

en: %s for '%s'
fr: %s pour '%s'

en: %s has cancelled "%s".
fr: %s a annulé « %s ».

en: %s has cancelled an instance of the recurring "%s".
fr: %s a annulé une instance de la répétition « %s ».

en: %s has cancelled multiple instances of the recurring "%s".
fr: %s a annulé plusieurs instances de la répétition « %s ».

en: %s has replied to a free/busy request.
fr: %s a répondu à une requête sur ses disponibilités.

en: %s has replied to the invitation to "%s".
fr: %s a répondu à l'invitation de « %s ».

en: %s has sent you free/busy information.
fr: %s vous a envoyé ses disponibilités.

en: %s is: %s.
fr: %s est : %s

en: %s report from %s
fr: %s déclaré depuis %s

en: %s requests your free/busy information.
fr: %s demande vos disponibilités.

en: %s requests your presence at "%s".
fr: %s réclame votre présence à « %s ».

en: %s selected.
fr: %s sélectionné.

en: %s wants to notify you about changes in "%s".
fr: %s souhaite vous informer des changements dans « %s ».

en: %s was successfully added to "%s".
fr: « %s » a bien été ajouté à « %s ».

en: %s was successfully added to your address book.
fr: Ajout réussi de « %s » dans votre carnet d'adresses.

en: %s wishes to amend "%s".
fr: %s souhaite compléter « %s ».

en: %s wishes to make you aware of "%s".
fr: %s souhaite vous informer de « %s ».

en: %s wishes to receive the latest information about "%s".
fr: %s souhaite recevoir les dernières informations sur « %s ».

en: %s: %s
fr: %s : %s

en: %s: This message may not be from whom it claims to be.
fr: %s : ce message ne provient probablement pas de celui qui le prétend.

en: %u Forwarded Messages
fr: %u Messages Transférés

en: %u of %u messages in %s unread.
fr: %u de %u messages parmi %s non lus.

en: (%d of %d)
fr: (%d de %d)

en: (Message %d of %d)
fr: (Message %d de %d)

en: 100 characters
fr: 100 caractères

en: 1000 characters
fr: 1000 caractères

en: 250 characters
fr: 250 caractères

en: 500 characters
fr: 500 caractères

en: A PGP Public Key is attached to the message.
fr: Cette clef PGP publique a été jointe au message.

en: A message you have sent has resulted in a return notification from the recipient.
fr: Un message que vous avez envoyé a provoqué une notification en retour du destinataire.

en: A message you were composing when your session expired has been recovered. You may resume composing your message by going to your Drafts mailbox.
fr: Un message que vous étiez en train de composer quand votre session a expiré a été restauré. Vous pouvez récupérer le message en allant dans le dossier Brouillon.

en: ACL for "%s" successfully created for the mailbox "%s".
fr: Les droits pour « %s » ont été créées pour le dossier « %s ».

en: ACL rights for "%s" updated for the mailbox "%s".
fr: Les droits sur le dossier « %s » ont été mis à jour pour « %s ».

en: Accept and add to my calendar
fr: Accepter et ajouter à mon agenda.

en: Accept and update in my calendar
fr: Accepter et mis à jour dans mon agenda.

en: Accept request
fr: Accepter la requête

en: Accepted
fr: Accepté

en: Accesskey Ctrl-Enter
fr: Touche d'accès Ctrl-Enter

en: Accesskey Esc
fr: Touche d'accès Esc

en: Account "%s" added.
fr: Compte "%s" ajouté.

en: Account "%s" deleted.
fr: Compte "%s" supprimée.

en: Add %s to my Address Book
fr: Ajouter %s à mon carnet d'adresses

en: Add Account
fr: Ajouter un compte

en: Add Attachment
fr: Ajouter une pièce jointe

en: Add Bcc
fr: Ajouter Cci

en: Add Cc
fr: Ajouter Cc

en: Add OR clause
fr: Ajout de la clause OU

en: Add a "Printed By" header to the top of printed messages?
fr: Ajouter un en-tête "Imprimer par" au début de l'impression d'un message ?

en: Add search criteria
fr: Ajouter un critère de recherche

en: Add search mailbox:
fr: Ajouter un dossier de recherche :

en: Add these by clicking OK
fr: Les ajouter en cliquant sur OK

en: Add this to my calendar
fr: Ajouter à mon agenda

en: Add this to my tasklist
fr: Ajouter ceci à ma liste de tâches

en: Add to Address Book
fr: Ajouter à mon carnet d'adresses

en: Add to my calendar
fr: Ajouter à mon agenda

en: Added "%s" as an attachment.
fr: « %s » ajouté en pièce jointe.

en: Added flag "%s".
fr: Ajout de l'étiquette « %s ».

en: Adding group lists not currently supported.
fr: L'ajout de listes de groupe n'est pas actuellement supporté.

en: Additional headers to display when viewing: <em>(enter each header on a new line)</em>
fr: En-têtes additionnels à afficher : <em>(entrez chaque en-tête sur une nouvelle ligne)</em>.

en: Address Book
fr: Carnet d'adresses

en: Address Books
fr: Carnets d'adresses

en: Addresses to BCC all messages: <em>(optional, enter each address on a new line)</em>
fr: Adresser en Cci tous les messages : <em>(optionnel, entrez chaque adresse sur  une nouvelle ligne)</em>.

en: Addresses to explicitly tie to this identity: <em>(optional, enter each address on a new line)</em>
fr: Adresses à attacher explicitement à cette identité : <em>(optionnel, entrer chaque adresse sur une nouvelle ligne)</em>

en: Administer
fr: Administrer

en: Advanced Search...
fr: Recherches avancées...

en: After '%s'
fr: Après '%s'

en: All
fr: Tout

en: All Mailboxes
fr: Toutes les boîtes

en: All Parts
fr: Toutes les parties

en: All messages in the following mailbox(es) will be downloaded into one MBOX file:
fr: Tous les messages de ce(s) dossier(s) seront téléchargés dans un fichier MBOX :

en: All messages in the mailbox "%s" older than %s days will be permanently deleted. | All messages in the mailboxes "%s" older than %s days will be permanently deleted.
fr[0]: Tous les messages de votre dossier « %s » qui ont plus de %s jours seront supprimés.
fr[1]: Tous les messages de vos dossiers « %s » qui ont plus de %s jours seront supprimés.

en: All messages in this mailbox will be downloaded into the format that you choose. Depending on the size of the mailbox, this action may take awhile.
fr: Tous les messages de ce dossier vont être téléchargés dans le format que vousavez choisi. En fonction de la taille du dossier, cette action peut prendre du temps.

en: All messages in your "%s" mailbox older than %s days will be permanently deleted.
fr: Tous les messages de votre dossier « %s » qui ont plus de « %s » jours seront supprimés.

en: All old linked attachments more than %s months old will be deleted.
fr: Toutes les vieilles pièces jointes liées de plus de %s mois seront supprimés.

en: All old sent-mail mailboxes more than %s months old will be deleted.
fr: Tous vos anciens dossiers de messages envoyés de plus de %s mois seront supprimés.

en: All rights on mailbox "%s" successfully removed for "%s".
fr: Tous les droits sur le dossier « %s » ont bien été retirés pour l'utilisateur « %s ».

en: Allow attachments to be stripped from messages?
fr: Autoriser les pièces jointes à être retirées à partir des messages ?

en: Allow filter rules to be applied in any mailbox?
fr: Autoriser les règles de filtrage à s'appliquer à n'importe quelle boîte de courrier ?

en: Allow folder navigation?
fr: Autoriser la navigation du dossier ?

en: Allow mailbox creation?
fr: Autoriser la création de dossiers ?

en: Allow remote account access?
fr: Autoriser l'accès au compte distant ?

en: Always prompt
fr: Toujours demander

en: Always showing images in messages sent by %s.
fr: Toujours montrer les images dans les messages envoyés par %s

en: Ambiguous address found.
fr: Adresse ambiguë trouvée.

en: Ambiguous matches for "%s" (first 5 matches displayed):
fr: Correspondances ambiguës pour « %s » (les 5 premiers affichés) :

en: Ambiguous matches for "%s":
fr: Correspondances ambiguës pour « %s » :

en: An error occured while attempting to strip the attachment.
fr: Une erreur s'est produite lors du retrait de la pièce jointe.

en: An unknown error occured while creating the new note.
fr: Une erreur inconnue est survenue pendant la création de la nouvelle note.

en: An unknown error occured while creating the new task.
fr: Une erreur inconnue est survenue pendant la création de la nouvelle tâche.

en: An unknown person
fr: Une personne inconnue

en: Answered
fr: Répondu

en: Append
fr: Ajouter

en: Apply Filters
fr: Appliquer les filtres

en: Apply filter rules upon logging on?
fr: Appliquer ces filtres lors de la connexion ?

en: Apply filter rules whenever Inbox is displayed?
fr: Appliquer les règles de filtrage à chaque affichage de la boîte de réception ?

en: Are you sure you want to PERMANENTLY delete all attachments?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer définitivement les pièces jointes ?

en: Are you sure you want to PERMANENTLY delete these messages?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer définitivement ces messages ?

en: Are you sure you want to delete all messages in this thread?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer tous les messages de ce fil ?

en: Are you sure you want to delete this Virtual Folder Definition?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cette définition de répertoire virtuel ?

en: Are you sure you want to delete this account?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ce compte ?

en: Are you sure you want to delete this filter?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ce filtre ?

en: Are you sure you want to delete this flag?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cette étiquette ?

en: Are you sure you want to delete this public key?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cette clef publique ?

en: Are you sure you want to delete this virtual folder?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ce répertoire virtuel ?

en: Are you sure you want to delete your keypair? (This is NOT recommended!)
fr: Êtes-vous certain de vouloir détruire cette paire de clefs ? (ce n'est pas recommandé !)

en: Are you sure you want to do this?
fr: Êtes-vous certain de vouloir faire ça ?

en: Are you sure you want to move the message(s)? (Some message information might get lost, like message headers, text formatting or attachments!)
fr: Êtes-vous certain de vouloir déplacer le(s) messages(s) ? (Certaines informations pourraient être perdues, comme les en-têtes, le formatage du texte ou les pièces jointes !)

en: Are you sure you wish to PERMANENTLY delete these messages?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer définitivement ces messages ?

en: Are you sure you wish to PERMANENTLY delete this attachment?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer définitivement cette pièce jointe ?

en: Are you sure you wish to delete all mail in this mailbox?
fr: Êtes-vous certain de vouloir vider tous les messages de ce dossier ?

en: Are you sure you wish to empty your spam mailbox?
fr: Êtes-vous certain de vouloir vider votre dossier de pourriels ?

en: Are you sure you wish to empty your trash mailbox?
fr: Êtes-vous certain de vouloir vider votre corbeille ?

en: Are you sure you wish to report this message as innocent?
fr: Êtes-vous certain de vouloir déclarer ce message comme légitime ?

en: Are you sure you wish to report this message as spam?
fr: Êtes-vous certain de vouloir rapporter ce message comme du pourriel ?

en: Arrival Time
fr: Heure de réception

en: Arrival time on server
fr: Heure de réception sur le serveur

en: As Attachment
fr: En pièce jointe

en: As attachment
fr: En pièce jointe

en: As both body text and an attachment
fr: Les deux, dans le corps du message et comme pièce jointe

en: Ascending
fr: Croissant

en: At least one attachment could not be deleted.
fr: Il y a au moins une pièce jointe non supprimée.

en: Attach Personal PGP Public Key
fr: Attacher votre clef publique PGP personnelle

en: Attach a copy of your PGP public key to the message?
fr: Joindre une copie de votre clef publique PGP à votre message ?

en: Attach contact information
fr: Attacher les informations de contact

en: Attach your contact information to the message?
fr: Joindre vos informations de contact au message ?

en: Attach:
fr: Joindre :

en: Attached file "%s" exceeds the attachment size limits. File NOT attached.
fr: La pièce jointe « %s » dépasse les limites de taille. Fichier NON attaché.

en: Attached file exceeds the attachment size limits. File NOT attached.
fr: La pièce jointe dépasse les limites de taille. Fichier NON attaché.

en: Attached is a reply to a calendar request you sent.
fr: Ci-joint une réponse à une requête vers un agenda.

en: Attachment
fr: Pièce jointe

en: Attachment %s deleted.
fr: Pièce jointe %s supprimée.

en: Attachment and Body Text
fr: Corps du message avec pièces jointes

en: Attachment doesn't exist.
fr: La pièce jointe n'existe pas.

en: Attachment stripped: Original attachment type
fr: Pièce jointe retirée : type d'origine de la pièce jointe

en: Attachment successfully stripped.
fr: La pièce jointe a été supprimée avec succès.

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: Attachments...
fr: Pièces jointes...

en: Attendees
fr: Participants

en: Automatic configuration of the account failed. Please check your settings or otherwise use the Advanced Setup to manually enter the remote server configuration.
fr: La configuration automatique du compte a échoué. Vérifiez vos paramètres ou utilisez la Configuration Avancée pour entrer manuellement la configuration du serveur distant.

en: Automatic configuration of the account was successful.
fr: La configuration automatique du compte a réussi.

en: Automatically Generated Messages
fr: Messages générés automatiquement

en: Awaiting Response
fr: En attente d'une réponse

en: Bac_k to %s
fr: Re_venir à %s

en: Back to Multiple Message View Index
fr: Retour à l'index de présentation des messages multiples

en: Basic view only
fr: Affichage basic seulement

en: Bcc
fr: Cci

en: Before '%s'
fr: Avant '%s'

en: Between '%s' and '%s'
fr: Entre '%s' et '%s'

en: Beware of following any links in it or of providing the sender with any personal information.
fr: Méfiez-vous des liens de ce message et des informations privées que l'on peut vous demander.

en: Blacklist
fr: Liste noire

en: Block images in messages unless they are specifically requested to be loaded?
fr: Bloquer les images des messages sauf demande explicite ?

en: Body
fr: Corps

en: Bottom
fr: Bas

en: Built-in Filters cannot be edited.
fr: Les filtres spéciaux ne peuvent pas être édités.

en: Built-in Virtual Folders cannot be edited.
fr: Les dossiers virtuels spéciaux ne peuvent pas être édités.

en: Bulk Messages
fr: Envois massifs

en: Can't attach contact information: %s
fr: Impossible d'attacher les informations du contact : %s

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel Message
fr: Annuler le message

en: Cancelling this message will permanently discard its contents and will delete auto-saved drafts.
    Are you sure you want to do this?
fr: L'annulation du message entraînera la perte définitive de son contenu. Êtes-vous sûr de vouloir faire ça ?

en: Cancelling this message will permanently discard its contents.
fr: L'annulation du message entraînera la perte définitive de son contenu.

en: Cannot display message - found only %s of %s parts of this message in the current mailbox.
fr: Impossible d'afficher le message - seulement %s parties trouvées parmi %s dans la boîte de courriers actuelle.

en: Cannot display message text.
fr: Impossible d'afficher le texte du message.

en: Cannot move messages to Trash - no Trash mailbox set in preferences.
fr: Impossible de déplacer les messages vers la corbeille - aucune corbeille définie dans les préférences.

en: Cannot retrieve calendar data from message.
fr: Ne peut retrouver les données de calendrier depuis le message.

en: Cannot retrieve public key from message.
fr: Ne peut retrouver la clé publique depuis le message.

en: Cannot retrieve vCard data from message.
fr: Ne peut retrouver les données VCard calendrier depuis le message.

en: Cannot save sent-mail message to "%s" as that mailbox is read-only.
fr: Impossible d'enregistrer les messages envoyés dans « %s », le dossier est en lecture seule.

en: Cannot strip the MIME part as the mailbox is read-only.
fr: Impossible de supprimer la partie MIME étant donné que la boîte aux lettres est en lecture seule.

en: Cc:
fr: Cc :

en: Cc:
fr: Cc :

en: Chair Person
fr: Animateur

en: Change
fr: Modifier

en: Change display preferences for viewing the listing of messages in a mailbox.
fr: Modifier les préférences d'affichage de la liste des messages dans une boîte.

en: Change folder navigation display preferences.
fr: Modifier les préférences d'affichage de parcours des dossiers.

en: Change the name, address, and signature that people see when they read and reply to your email.
fr: Changer le nom, l'adresse et la signature que les personnes voient quand elles lisent et répondent à vos messages.

en: Characters to display in preview:
fr: Caractères à afficher dans la pré-visualisation :

en: Check All/None
fr: Vérifier Tout/Rien

en: Check Spelling
fr: Vérifier l'orthographe

en: Check _All/None
fr: Vérifier _Tout/Rien

en: Check for New Mail
fr: Vérifier les nouveaux messages

en: Check for valid recipient PGP public keys while replying?
fr: Vérifier la validité des clés publiques PGP des destinataires tout en répondant ?

en: Check spelling before sending a message?
fr: Vérifier l'orthographe avant l'envoi d'un message ?

en: Checking...
fr: Vérification...

en: Choose Action
fr: Choisir l'action

en: Choose the address book to use when adding addresses.
fr: Choisissez le carnet d'adresses à utiliser lorsque vous ajoutez des adresses.

en: Clear Search
fr: Effacer la recherche

en: Clear Sort
fr: Effacer le tri

en: Click %s to convert the image file into a format your browser can attempt to view.
fr: Cliquer sur %s pour convertir l'image dans un format que votre navigateur peut lire.

en: Click %s to download the data.
fr: Cliquer %s pour télécharger les données.

en: Click %s to go to %s management page.
fr: Cliquer %s pour vous rendre à la page de gestion de %s.

en: Click %s to send the notification message.
fr: Cliquez sur %s pour envoyer un message de notification.

en: Click HERE to verify the data.
fr: Cliquer ICI pour vérifier les données.

en: Click HERE to verify the message.
fr: Cliquer ICI pour vérifier le message.

en: Click HERE to view the message in a new window.
fr: Cliquer ICI pour vérifier le message dans une nouvelle fenêtre.

en: Click here to open all mailto: links using %s.
fr: Cliquer ici pour ouvrir tous les liens avec %s.

en: Click on the following link to permanently delete the attachment:
fr: Cliquer sur le lien suivant pour définitivement supprimer la pièce jointe :

en: Click this box to add the original message as an attachment.
fr: Cliquer sur cette case pour ajouter le message original comme pièce jointe.

en: Click this box to add the original message text to the body.
fr: Cliquer sur cette case pour ajouter le texte du message original au corps.

en: Click to always show images from this sender.
fr: Cliquer pour toujours visualiser les images de cet émetteur.

en: Click to view HTML data in new window; it is possible this will allow you to view the message correctly.
fr: Cliquer pour visualiser les données HTML dans une nouvelle fenêtre. Il est possible que cela permette d'afficher correctement le message.

en: Clicking on the address will compose a new message to the sender
fr: Cliquer sur l'adresse composera un nouveau message à l'expéditeur

en: Clicking on the address will open the message to be read
fr: Cliquer sur l'adresse ouvrira le message pour la lecture

en: Close
fr: Fermer

en: Close the compose window after saving a draft?
fr: Faut-il fermer la fenêtre de rédaction après l'enregistrement d'un brouillon ?

en: Close this window
fr: Fermer cette fenêtre

en: Collapse All
fr: Réduire tout

en: Collapse Headers
fr: Réduire les entêtes

en: Color
fr: Couleur

en: Color Picker
fr: Palette de couleurs

en: Combine all namespaces
fr: Combiner tous les espaces de nommages

en: Comment
fr: Commentaire

en: Completed
fr: Terminé

en: Compose
fr: Rédiger

en: Compose Message
fr: Rédiger un message

en: Compose Templates
fr: Rédaction des modèles

en: Compose Templates mailbox:
fr: Dossier de rédaction des modèles :

en: Compose action completed. You may now safely close this window.
fr: Rédaction terminée. Vous pouvez fermer cette fenêtre.

en: Compose messages in a separate window?
fr: Rédiger les messages dans une fenêtre séparée ?

en: Composition
fr: Rédaction

en: Configure PGP encryption support.
fr: Configuration du support de chiffrement PGP.

en: Configure S/MIME encryption support.
fr: Configuration du support de chiffrement S/MIME.

en: Configure flag highlighting.
fr: Configurer les étiquettes

en: Configure how event or meeting requests should be handled.
fr: Configurer la gestion des RDV ou événements.

en: Configure how messages are displayed.
fr: Configurer l'affichage des messages.

en: Configure how you forward mail.
fr: Définir comment vous transférez les messages .

en: Configure how you reply to mail.
fr: Définir comment vous répondez aux messages .

en: Configure how you send mail.
fr: Définir comment vous envoyez des messages .

en: Configure message printing.
fr: Configurer l'impression des messages.

en: Configure remote mail accounts to display.
fr: Configurer l'affichage des comptes distants.

en: Configure spam reporting.
fr: Configurer les options de pourriels.

en: Contains Attachment(s)
fr: Contient une(des) pièce(s) jointe(s)

en: Control when new mail will be checked for, and whether or not to notify you when it arrives.
fr: Régler la vérification de l'arrivée de nouveaux messages, et s'il faut ou non vous en avertir.

en: Convert HTML data to plain text and view in new window.
fr: Convertir les données HTML en texte brut et les voir dans une nouvelle fenêtre.

en: Convert textual emoticons into graphical ones?
fr: Convertir les émoticônes textuels en graphique ?

en: Copy
fr: Copier

en: Copy %s to %s
fr: Copie de %s vers %s

en: Copy to Clipboard
fr: Copier dans le presse-papiers

en: Copy/Move
fr: Copier/Déplacer

en: Could not add %d file(s) to message: only images are supported.
fr: Impossible d'ajouter %d fichier(s) au message : seules les images sont supportées.

en: Could not add rights for user "%s" for the mailbox "%s".
fr: Impossible d'ajouter des droits pour l'utilisateur « %s » sur la boîte « %s ».

en: Could not attach %s to the message.
fr: Ne peut attacher %s à ce message.

en: Could not authenticate to %s.
fr: Impossible de s'authentifier à %s.

en: Could not auto-determine data type.
fr: Impossible de déterminer automatiquement le type de donnée

en: Could not delete Virtual Folder "%s".
fr: Impossible de détruire le dossier virtuel « %s ».

en: Could not delete messages from %s. This mailbox is read-only.
fr: Impossible de supprimer des messages de %s. Ce dossier est en lecture seule.

en: Could not display attachment data.
fr: Impossible d'afficher les pièces jointes.

en: Could not find remote server configuration.
fr: Impossible de trouver la configuration du serveur distant.

en: Could not load message.
fr: Impossible de charger le message.

en: Could not move all messages between mailboxes, so the original mailbox was not removed.
fr: Impossible de déplacer tous les messages entre les dossiers.Le dossier original n'a donc pas été supprimé.

en: Could not move message to spam mailbox - no spam mailbox defined in preferences.
fr: Impossible de déplacer le message vers le dossier de pourriels - aucun dossier de pourriels défini dans les préférences.

en: Could not open mailbox.
fr: Impossible d'ouvrir le dossier.

en: Could not parse mailbox data.
fr: Impossible d'analyser les données du dossier.

en: Could not paste image as the clipboard data is invalid.
fr: Impossible de copier l'image car les données du presse-papiers ne sont pas valides.

en: Could not remove rights for user "%s" for the mailbox "%s".
fr: Impossible de retirer des droits à l'utilisateur « %s » pour la boîte « %s ».

en: Could not retrieve message data from the mail server.
fr: Impossible de récupérer le message à partir du serveur de messagerie.

en: Could not retrieve public key for %s.
fr: Impossible de retrouver la clé publique pour %s.

en: Create
fr: Créer

en: Create Filter
fr: Créer un filtre

en: Create Keys
fr: Créer des clefs

en: Create Mailbox
fr: Créer un dossier

en: Create New Flag...
fr: Créer une nouvelle étiquette...

en: Create New Template
fr: Créer un nouveau modèle

en: Create Subfolders/Rename Mailbox
fr: Créer des sous-dossiers/Renommer des dossiers

en: Create a new sent-mail mailbox
fr: Créer un nouveau dossier de messages envoyés

en: Create filtering rules to organize your incoming mail, sort it into mailboxes, and delete spam.
fr: Créer des règles de filtrage pour organiser vos arrivées de messages, les trier dans des dossiers, et éliminer les pourriels.

en: Create mailbox:
fr: Créer un dossier :

en: Create new Template
fr: Créer un nouveau modèle

en: Create subfolder
fr: Créer un sous-dossier

en: Create subfolder of %s:
fr: Créer un sous-dossier de %s :

en: Create subfolders and rename mailbox
fr: Créer des sous-dossiers et renommer un dossier

en: Creating New Flag...
fr: Création d'une nouvelle étiquette...

en: Criteria to use when sorting by date:
fr: Critère à utiliser pour le tri par date :

en: Current Attachments
fr: Pièces jointes actuelles

en: Current access to %s
fr: Accès courant à %s

en: Custom Header
fr: En-tête personnalisé

en: Custom Header:
fr: En-tête personnalisé :

en: Dat_e
fr: _Date

en: Date (Arrival)
fr: Date (Réception)

en: Date Equals
fr: Date égale

en: Date Reset
fr: Remise à zéro de la date

en: Date Selection
fr: Date Sélection

en: Date Since
fr: Date Depuis

en: Date Until
fr: Date Jusqu'au

en: Date in message headers
fr: Date dans l'entête du messages

en: Days
fr: Jours

en: Declined
fr: Décliné

en: Default method to compose messages:
fr: Votre méthode de rédaction des messages par défaut :

en: Default sorting criteria:
fr: Critère de tri par défaut :

en: Default sorting direction:
fr: Sens du tri par défaut :

en: Delegated
fr: Délégué

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete %s Public Key
fr: Supprimer la clef publique %s

en: Delete Current Keys
fr: Supprimer les clefs actuelles

en: Delete Personal Certificate
fr: Supprimer le certificat personnel

en: Delete Selected Mailboxes
fr: Supprimer les dossiers sélectionnés

en: Delete Thread
fr: Supprime l'enfilade

en: Delete Virtual Folder
fr: Détruire le dossier virtuel

en: Delete all subfolders of %s?
fr: Supprimer tous les sous-dossiers de %s ?

en: Delete and rename mailbox
fr: Supprimer et renommer le dossier

en: Delete from my calendar
fr: Supprimer de mon agenda

en: Delete linked attachments after this many months (0 to never delete):
fr: Supprimer les anciennes pièces jointes liées après tant de mois (0 pour ne jamais les supprimer) :

en: Delete message
fr: Supprime le message

en: Delete messages
fr: Supprime les messages

en: Delete old sent mail mailboxes after this many months (0 to never delete):
fr: Supprimer les anciens dossiers de messages envoyés après tant de mois (0 pour ne jamais les supprimer) :

en: Delete subfolders
fr: Supprimer les sous-dossiers

en: Delete/Rename Mailbox
fr: Supprimer/Renommer un dossier

en: Delete?
fr: Supprimer ?

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Deleted Virtual Folder "%s".
fr: Détruire le dossier virtuel « %s ».

en: Deleted attachment "%s".
fr: Pièce jointe « %s » supprimée.

en: Deleted flag "%s".
fr: Ajout de l'étiquette « %s ».

en: Deleting and Moving Messages
fr: Supprimer et Déplacer les messages

en: Deny request
fr: Refuser la requête

en: Deny request for free/busy information
fr: Refuser la requête de demande disponibilités

en: Descending
fr: Décroissant

en: Details
fr: Détails

en: Dim signatures?
fr: Estomper les signatures ?

en: Discard Draft
fr: Annuler le brouillon

en: Discard all text formatting information (by converting from HTML to plain text)? This conversion cannot be reversed.
fr: Annuler réellement toutes les informations de mise en forme (par la conversion du HTML en texte brute) ? Cette opération ne peut pas être inversée.

en: Display confirmation in popup window after sending a message?
fr: Afficher une fenêtre de confirmation après l'envoi d'un message ?

en: Display notification when new mail arrives?
fr: Afficher une notification de nouveau courrier ?

en: Display the "Empty Spam" link in the menubar?
fr: Afficher le lien « Vider les pourriels » dans la barre de menu ?

en: Display the "Empty Trash" link in the menubar?
fr: Afficher l'icône "Vider la corbeille" dans la barre de menu ?

en: Do Action
fr: Faire l'action

en: Do NOT Match
fr: Ne correspondent pas

en: Do Not Check for New Mail
fr: Ne pas vérifier les nouveaux messages

en: Do not save attachments
fr: Ne pas sauvegarder les pièces jointes

en: Do not show parts
fr: Ne pas afficher les parties

en: Doing so will discard this message permanently.
fr: Cette action annulera le message définitivement.

en: Don't Show
fr: Ne pas afficher

en: Don't Show:
fr: Ne pas afficher :

en: Download
fr: Télécharger

en: Download %s in .zip Format
fr: Télécharger %s au format .zip

en: Download (.zip format)
fr: Télécharger (format .zip)

en: Download All Attachments (in .zip file)
fr: Sauvegarder les pièces jointes (dans un fichier .zip)

en: Download Attachment
fr: Télécharger la pièce jointe

en: Download attachment:
fr: Télécharger la pièce jointe :

en: Download into a MBOX file
fr: Télécharger dans un fichier MBOX

en: Download into a MBOX file (ZIP compressed)
fr: Télécharger dans un fichier MBOX (compression ZIP)

en: Download link
fr: Télécharger le lien

en: Download link: %s
fr: Télécharger le lien : %s

en: Draft
fr: Brouillon

en: Draft automatically saved.
fr: Le brouillon a été automatiquement sauvegardé.

en: Drafts
fr: Brouillons

en: Drafts mailbox:
fr: Dossier de brouillon :

en: Drop file(s) here to attach.
fr: Déposer le(s) fichier(s) à attacher ici.

en: E-mail Address
fr: Adresse de courriel

en: END
fr: FIN

en: ERROR: Your message could not be delivered.
fr: ERREUR : votre message n'a pas pu être distribué.

en: EXAMPLE LINK
fr: EXEMPLE DE LIEN

en: Edit
fr: Éditer

en: Edit ACL
fr: Éditer les droits

en: Edit Filter
fr: Éditer les Filtres

en: Edit Flags...
fr: Editer les étiquettes...

en: Edit Search
fr: Editer la Recherche

en: Edit Search Query
fr: Éditer le texte de la recherche

en: Edit Template
fr: Éditer les modèles

en: Edit Virtual Folder
fr: Éditer le dossier virtuel

en: Edit Virtual Folders
fr: Éditer les dossiers virtuels

en: Edit as New
fr: Éditer en tant que nouveau

en: Edit compose templates.
fr: Editer les modèles.

en: Edit your Blacklist
fr: Éditer votre liste noire

en: Edit your Filter Rules
fr: Éditer vos règles de filtrage

en: Edit your Whitelist
fr: Éditer votre liste blanche

en: Editing group lists not currently supported.
fr: L'édition de listes de groupe n'est pas actuellement supporté.

en: Emptied all messages from %s.
fr: Tous les messages dans %s ont été supprimés.

en: Emptied all messages from Virtual Trash Folder.
fr: Tous les messages de la corbeille virtuel ont été supprimés.

en: Empty
fr: Vide

en: Empty Mailbox
fr: Vide le dossier

en: Empty Selected Mailboxes
fr: Vider les dossiers sélectionnés

en: Empty _Spam
fr: Vider les _Pourriels

en: Empty _Trash
fr: Vider la _Corbeille

en: Enable PGP functionality?
fr: Activer la fonctionnalité PGP ?

en: Enable S/MIME functionality?
fr: Activer la fonctionnalité S/MIME ?

en: Enable message previews?
fr: Activer la pré-visualisation des messages ?

en: Enabled?
fr: Activer ?

en: Encr_yption Options
fr: O_ptions de chiffrement

en: Encryption
fr: Chiffrement

en: End
fr: Fin

en: End forwarded message
fr: Fin du message transféré

en: End message
fr: Fin du message

en: End message from %s
fr: Fin du message de %s

en: Enter Passphrase
fr: Phrase secrète

en: Enter the name for your new compose templates mailbox.
fr: Veuillez entrer le nom du nouveau dossier des modèles.

en: Enter the name for your new drafts mailbox.
fr: Entrer le nom du nouveau dossier des brouillons.

en: Enter the name for your new spam mailbox.
fr: Veuillez entrer le nom du nouveau dossier Pourriels :

en: Enter the name for your new trash mailbox.
fr: Veuillez entrer le nom du nouveau dossier Corbeille :

en: Enter the passphrase used to encrypt this message.
fr: Entrer la phrase secrète qui a été utilisée pour chiffrer ce message.

en: Enter your personal PGP passphrase.
fr: Entrer votre phrase secrète personnelle PGP.

en: Enter your personal S/MIME passphrase.
fr: Entrer votre phrase secrète personnelle S/MIME.

en: Entire Message
fr: Tout le message

en: Entire Message (including Headers)
fr: Message complet (incluant les en-têtes)

en: Entry "%s" was successfully added to the address book
fr: Ajout réussi de « %s » dans le carnet d'adresses

en: Error
fr: Erreur

en: Error displaying message: message does not exist on server.
fr: Erreur d'affichage du message : celui-ci n'existe pas sur le serveur.

en: Error reading the contact data.
fr: Erreur lors de la lecture des données du contact.

en: Error sending reply: %s.
fr: Erreur lors de l'envoi de la réponse : %s.

en: Error when importing messages; %u messages successfully imported before error.
fr: Erreur lors de l'importation des messages : %u messages ont été correctementimportés avant l'erreur

en: Error when redirecting message.
fr: Erreur lors de la redirection du message.

en: Error! This application requires javascript to be available and enabled in your browser.
fr: Erreur ! Cette application nécessite le support et l'activation de JavaScript dans votre navigateur.

en: Event Requests
fr: Accepter les requêtes

en: Event successfully deleted.
fr: L'événement a été supprimée avec succès.

en: Every 15 minutes
fr: Toutes les 15 minutes

en: Every 30 seconds
fr: Toutes les 30 secondes

en: Every 5 minutes
fr: Toutes les 5 minutes

en: Every half hour
fr: Toutes les &frac12; heures

en: Every minute
fr: Toutes les minutes

en: Exit Search
fr: Arrêter la Recherche

en: Expand All
fr: Tout développer

en: Expand Headers
fr: Montrer les En-têtes

en: Expand Names
fr: Développer les noms

en: Expand the entire folder tree by default in the folders view?
fr: Développer la liste des dossiers par défaut ?

en: Export
fr: Exporter

en: Expunge
fr: Effacer

en: Fi_lters
fr: Fi_ltres

en: File
fr: Fichier

en: Filter
fr: Filtre

en: Filter "%s" created succesfully.
fr: Le filtre « %s » a été créé avec succès.

en: Filter "%s" deleted.
fr: Filtre « %s » supprimé.

en: Filter "%s" edited successfully.
fr: Le filtre « %s » a bien été édité.

en: Filter By
fr: Filtrer par

en: Filter Messages
fr: Filtrer les messages

en: Filter mailboxes...
fr: Filtrer les dossiers...

en: Filter message content for unwanted text (e.g. profanity)?
fr: Filtrer le contenu du message pour du texte non désiré (blasphème, par exemple) ?

en: Filters
fr: Filtres

en: Filters: %s management page
fr: Filtres : page de gestion %s

en: Find
fr: Rechercher

en: First (oldest) Unseen Message
fr: Page avec le premier (le plus ancien) message non lu

en: First Page
fr: Première page

en: Flag Name:
fr: Nom de l'étiquette :

en: Flag name already exists.
fr: Le nom de l'étiquette existe déjà.

en: Flag name must not be empty.
fr: Le nom de l'étiquette ne doit pas être vide

en: Flag:
fr: Étiquette :

en: Flagged for Followup
fr: Marqué pour suivi

en: Flags
fr: Étiquettes

en: Flags were not changed for at least one message in the mailbox "%s" because the flags were altered by another connection to the mailbox prior to this request. You may redo the flag action if desired; this warning is precautionary to ensure you don't overwrite flag changes.
fr: Les étiquettes n'ont pas été modifiées pour au moins un message du dossier "%s" car celles-ci ont été modifiées par une autre connection avant cette requête. Vous pouvez renouveler cette opération si vous le souhaitez. Cet avertissement est préventif pour s'assurer que vous n'allez pas écraser les changements des étiquettes.

en: Fo_rward
fr: T_ransfert

en: Folder
fr: Dossier

en: Folder Actions
fr: Gestion des dossiers

en: Folder Actions - Confirmation
fr: Action sur les dossiers - Confirmation

en: Folder Display
fr: Affichage des dossiers

en: Folder Navigator
fr: Explorateur des dossiers

en: Folders
fr: Dossiers

en: For messages with alternative representations of a text part, which part should be displayed?
fr: Pour les messages avec un présentation alternative du texte, laquelle afficher ?

en: Forward
fr: Transfert

en: Forwarded
fr: Transféré

en: Forwarded Message
fr: Message transféré

en: Forwarded message
fr: Message transféré

en: Forwarded message from %s
fr: Message transféré de %s

en: Forwarded message will be automatically added to your outgoing message.
fr: Les messages transférés seront automatiquement ajoutés à votre dossier d'envois.

en: Forwards
fr: Transferts

en: Found the word %s in the message text although there are no files attached to the message. Did you forget to attach a file? (This check will not be performed again for this message.)
fr: Le mot %s a été trouvé dans le texte du message bien qu'aucun fichier n'y soit attaché. Avez-vous oublié d'attacher un fichier ? (Cette vérification ne sera pas renouveler pour ce message.)

en: Free/Busy Request Response
fr: Réponse à la requête sur les disponibilités

en: Fro_m
fr: D_e

en: From
fr: De

en: From Address
fr: De l'adresse

en: From:
fr: De :

en: Gallery
fr: Album

en: General
fr: Générale

en: Go
fr: Aller

en: Go to Advanced Search Page...
fr: Aller à la page de recherche avancée...

en: Go to Message
fr: Aller au message

en: Go to address book entry of "%s"
fr: Aller à la fiche du carnet d'adresses de « %s »

en: Go to your Inbox...
fr: Aller à la boîte de réception...

en: HERE
fr: ICI

en: HTML Message
fr: Message HTML

en: HTML composition
fr: Rédaction en HTML

en: HTML part
fr: Partie HTML

en: Headers
fr: En-têtes

en: Hidden
fr: Caché

en: Hidden in List Messages
fr: Caché dans la liste des messages

en: Hidden in Thread View
fr: Caché dans la vue avec les enfilades

en: Hidden in Thread View and List Messages
fr: Caché dans la vue avec les enfilades et liste des messages

en: Hide Addresses
fr: Cacher les adresses

en: Hide Deleted
fr: Cacher les messages supprimés

en: Hide Preview
fr: Masquer la Pré-visualisation

en: Hide Unsubscribed
fr: Souscrits seulement

en: Hide deleted messages even if using the Trash mailbox?
fr: Cacher les messages supprimés même lors de l'utilisation d'un dossier corbeille ?

en: High
fr: Haute

en: High Priority
fr: Priorité élevée

en: Horizontal Layout
fr: Affichage horizontale

en: How should large blocks of quoted text be shown by default? (Toggling the block will always be available).
fr: Comment afficher les grands blocs de texte cité par défaut ?(le basculement du bloc sera toujours disponible).

en: How should messages be forwarded by default?
fr: Comment doit-on transférer les messages par défaut ?

en: How should namespaces be displayed in the folder tree view?
fr: Comment doit-on afficher les espaces de nommages dans l'arborescence des dossiers ?

en: How to attribute quoted lines in a reply?
fr: Comment attribuer les citations dans une réponse ?

en: However, no personal private key exists so the message cannot be decrypted.
fr: Il n'existe aucune clef privée, et le message ne peut donc pas être déchiffré.

en: Icon
fr: Icône

en: If you continue, all messages in the mailbox(es) will be lost!
fr: Si vous continuez, tous les messages de ce(s) dossier(s) seront perdus !

en: Images have been blocked in this message part.
fr: Des images ont été bloquées dans cette partie du message.

en: Import
fr: Importer

en: Import Key
fr: Importer la clef

en: Import Messages
fr: Importer les messages

en: Import PGP Key
fr: Importer la clef PGP

en: Import Personal Certificate
fr: Importer le certificat personnel

en: Import Personal Key
fr: Importer la clef personnelle

en: Import Personal S/MIME Certificate
fr: Importer le certificat S/MIME personnel

en: Import Public Key
fr: Importer la clef publique

en: Import Public PGP Key
fr: Importer la clef publique PGP

en: Import Public S/MIME Key
fr: Importer la clef publique S/MIME

en: Import mbox or .eml file
fr: Importer un fichier mbox ou .eml

en: Imported %d message from %s. | Imported %d messages from %s
fr[0]: %d message importé à partir de %s.
fr[1]: %d messages importés à partir de %s.

en: Imported mailbox contains more than enforced limit of %u messages.
fr: Le dossier importé contient plus que la limite imposée de %u messages.

en: Importing (this may take some time)...
fr: Importation (celà peut prendre du temps) ...

en: In Body Text
fr: Corps du message

en: In Process
fr: En cours

en: In the body text
fr: Dans le texte du corps du message

en: Inbox
fr: Boîte de réception

en: Include a brief summary of the original message's header in a reply?
fr: Inclure un bref rappel des en-têtes du message original dans la réponse ?

en: Include original message in a reply?
fr: Inclure le message d'origine dans les réponses ?

en: Indicate whether attachments exist in a message in the mailbox listing?
fr: Indiquer dans la liste des dossiers l'existance de pièces jointes dans un message ?

en: Information on %s Public Key
fr: Information sur la clef publique %s

en: Information on Personal Private Key
fr: Information sur la clef privée personnelle

en: Information on Personal Public Certificate
fr: Information sur le certificat personnel public

en: Information on Personal Public Key
fr: Information sur la clef publique personnelle

en: Innocent
fr: Légitime

en: Insert
fr: Insérer

en: Insert Certificate Here
fr: Insérer le certificat ici

en: Insert messages
fr: Ajouter des messages

en: Invalid Action selected for this component.
fr: Sélection d'une action invalide pour ce composant.

en: Invalid Address
fr: Adresse invalide

en: Invalid S/MIME data.
fr: Donnée S/MIME invalide.

en: Invalid Subject
fr: Objet non valide

en: Invalid e-mail address (%s).
fr: Adresse de messagerie invalide (%s).

en: Invalid e-mail address.
fr: Adresse de messagerie invalide.

en: Invalid key
fr: Clef invalide

en: Invalid passphrase entered.
fr: Phrase secrète invalide.

en: Junk
fr: Pourriel

en: KB
fr: Ko

en: Key generation may take a long time to complete.  Continue with key generation?
fr: Générer la clef peut être assez long. Continuer la génération de la clef ?

en: Key import is not available. File upload is not enabled on this server.
fr: Importation de la clef non disponible. On ne peut pas déposer de fichier sur ce serveur.

en: Key import is not available. You have no address book defined to add your contacts.
fr: Importation de la clef non disponible. Vous n'avez pas défini de carnet d'adresses où ajouter vos contacts.

en: Key successfully sent to the public keyserver.
fr: La clef a bien été envoyée au serveur de clefs publiques.

en: Label
fr: Étiquette

en: Last (newest) Unseen Message
fr: Page avec le dernier (le plus récent) message non lu

en: Last Page
fr: Dernière page

en: List
fr: Lister

en: List Info
fr: Info Liste

en: List all contacts when loading the contacts screen? (if disabled, you will only see contacts that you search for explicitly)
fr: Lister tous les contacts au chargement de l'écran des contacts ? (si désactivé, vous ne verrez que les contacts explicitement demandés)

en: Load All Addresses
fr: Charger toutes les adresses

en: Load More Messages...
fr: Charger plus de messages...

en: Load Styling?
fr: Chargement du style ?

en: Load a Recent Search
fr: Charger une recherche récente

en: Load message styling...
fr: Chargement du style du message...

en: Loading...
fr: Chargement ...

en: Location
fr: Lieu

en: Log Out
fr: Déconnexion

en: Log out
fr: Déconnexion

en: Logged out of %s.
fr: Déconnecter de %s.

en: Logging Out...
fr: Déconnexion...

en: Low
fr: Faible

en: Low Priority
fr: Priorité faible

en: Macintosh File
fr: Fichier Macintosh

en: Mail
fr: Courrier

en: Mailbox
fr: Boîte de courrier

en: Mailbox "%s" already exists.
fr: Le dossier « %s » existe déjà.

en: Mailbox %s does not exist.
fr: Le dossier %s n'existe pas.

en: Mailbox Display
fr: Dossier d'affichage

en: Mailbox Size
fr: Taille du dossier

en: Mailbox Sizes
fr: Tailles des dossiers

en: Mailbox Summary
fr: Résumé du dossier

en: Mailbox structure on server has changed.
fr: La structure des dossiers a changé sur le serveur.

en: Mailboxes
fr: Dossiers

en: Mailing List Information
fr: Information sur la liste de diffusion

en: Mailing List Message
fr: Message de liste de diffusion

en: Mailing List Messages
fr: Messages listes de diffusion

en: Manage Remote Accounts
fr: Gérer les comptes distants

en: Manage message drafts.
fr: Gestion des brouillons

en: Manage sent mail.
fr: Gestion des dossiers éléments envoyés

en: Manage your saved searches
fr: Gestion des recherches enregistrées

en: Mark (Other)
fr: Marquer (autre)

en: Mark (Seen)
fr: Marquer (Vu)

en: Mark All Messages as Seen
fr: Marquer tous les messages comme lus

en: Mark All Messages as Unseen
fr: Marquer tous les messages comme non-lus

en: Mark Message
fr: Marque le message

en: Mark Messages
fr: Marquer les messages

en: Mark all as
fr: Marquer tout comme

en: Mark as
fr: Marquer comme

en: Mark as:
fr: Marquer comme :

en: Mark different levels of quoting with different colors?
fr: Distinguer les niveaux de citations par des couleurs différentes ?

en: Mark messages as seen when deleting?
fr: Marquer les messages comme lus lors de la suppression ?

en: Mark simple markup?
fr: Marquer avec une étiquette simple ?

en: Mark with Seen/Unseen flags
fr: Marquer comme vu/non vu

en: Mark with other flags (e.g. Important/Answered)
fr: Marquer en utilisant d'autres étiquettes (ex.: Important/Répondu)

en: Maximum Attachment Size
fr: Taille maximale de la pièce jointe

en: Maximum Number of Mailboxes
fr: Nombre maximal de dossiers

en: Maximum Number of Recipients per Message
fr: Nombre maximal de destinataires par message

en: Maximum Number of Recipients per Time Period
fr: Nombre maximal de destinataires par intervalle de temps.

en: Maximum number of attachments reached.
fr: Nombre maximal de pièces jointes atteint.

en: Maximum size (bytes) of compose body
fr: Taille maximum (octets) du corps de rédaction

en: Mbox or .eml file:
fr: Fichier mbox ou .eml :

en: Message "%s" redirected successfully.
fr: Le message "%s" a bien été redirigé.

en: Message "%s" sent successfully.
fr: Le message "%s" a bien été envoyé.

en: Message Body
fr: Corps du message

en: Message Composition
fr: Rédaction de message

en: Message Date
fr: Date du message

en: Message Log
fr: Journal du message

en: Message Size
fr: Taille du message

en: Message Source
fr: Source du message

en: Message Successfully Sent
fr: Le message a bien été envoyé

en: Message from %s
fr: Message de %s

en: Message has Attachments
fr: Message avec pièces jointes

en: Message is Encrypted
fr: Message chiffré

en: Message is Signed
fr: Message signé

en: Message redirected successfully. | Messages redirected successfully
fr[0]: Le message a bien été redirigé.
fr[1]: Les messages ont bien été redirigés.

en: Message sent successfully, but not saved to %s.
fr: Message bien envoyé, mais non enregistré dans %s

en: Message sent successfully.
fr: Le message a bien été envoyé.

en: Message styling has been suppressed in this message part since the style data lives on a remote server.
fr: La mise en page du message a été supprimée car la feuille de style est hébergée sur un serveur distant.

en: Message:
fr: Message :

en: Messages From Personal Contacts
fr: Messages des contacts personnels

en: Messages per page in the mailbox view.
fr: Messages par page lors de l'affichage de la boîte.

en: Messages to
fr: Messages à

en: Messages with Attachments
fr: Messages avec pièces jointes

en: Minutes needed to consider a event as non-conflicting in iTip
fr: Minutes nécessaires pour considérer un événement comme non conflictuel dans iTip

en: Months
fr: Mois

en: More...
fr: Plus ...

en: Move
fr: Déplacer

en: Move %s to %s
fr: Déplacer %s vers %s

en: Move deleted messages to your Trash mailbox instead of marking them as deleted in the current mailbox?
fr: Quand vous détruisez des messages, les déplacer dans votre corbeille au lieu de les marquer comme détruits dans le dossier courant ?

en: Move to Base Level
fr: Aller à la racine

en: Move to Inbox
fr: Déplacer dans la boîte de réception

en: Move to Spam mailbox
fr: Déplacer vers le dossier pourriel

en: Multipart
fr: Partie Multiple

en: Multiple Message View
fr: Affichage des messages multiples

en: Multiple messages can only be forwarded as attachments.
fr: Les messages multiples peuvent seulement être transmis comme des pièces jointes.

en: Must enter a non-empty name for the new destination mailbox.
fr: Veuillez entrer un nom non-vide pour le nouveau dossier de destination.

en: NONE
fr: AUCUN

en: Name
fr: Nom

en: Name and/or email cannot be empty
fr: Le nom et/ou l'adresse ne peuvent pas être vides

en: Name: %s
fr: Nom : %s

en: Need at least one date in the date range search.
fr: Nécessite au moins une date dans la plage de recherche.

en: Need at least one message recipient.
fr: Vous devez avoir au moins un destinataire.

en: Needs Action
fr: Attente d'action

en: Negative Right
fr: Droit négatif

en: Never
fr: Jamais

en: Never send read receipt
fr: Ne jamais envoyer des accusés de lecture

en: New Flag
fr: Nouvelle étiquette

en: New Mail
fr: Nouveau courrier

en: New Message
fr: Nouveau Message

en: New Message to %s
fr: Nouveau message pour %s

en: New Search in %s
fr: Rechercher dans %s

en: New User
fr: Nouvel Utilisateur

en: New mail poll interval on mailbox page:
fr: Intervalle de scrutation des nouveaux courriers :

en: New mailbox name:
fr: Nouveau nom de dossier :

en: Newest Unseen Messages
fr: Messages non lus les plus récents

en: Next
fr: Suivant

en: Next Message
fr: Message suivant

en: Next Page
fr: Page suivante

en: No
fr: Non

en: No Expiration
fr: Pas d'expiration

en: No Keys in Keyring
fr: Aucune clef dans l'anneau

en: No Messages
fr: Pas de messages

en: No PGP public key imported.
fr: Aucune clef publique PGP n'a été importée.

en: No Preview Text
fr: Pas de pré-visualisation

en: No S/MIME public key imported.
fr: Aucune clef publique S/MIME importée.

en: No Saved Searches Defined.
fr: Pas de recherches enregistrées

en: No Search Criteria
fr: Pas de critères de recherche

en: No Search Mailboxes
fr: Pas de dossiers de recherche

en: No Sort
fr: Aucun Tri

en: No Sound
fr: Pas de son

en: No Subject
fr: Pas d'objet

en: No actions available
fr: Pas d'action disponible

en: No email information located in the public key.
fr: Aucune information sur l'adresse dans la clef publique.

en: No limit
fr: Pas de limitation

en: No mailboxes were specified
fr: Aucun dossier spécifié

en: No mailboxes with unseen messages
fr: Aucun dossier avec des messages non-lus

en: No message body text
fr: Pas de texte dans le corps du message

en: No message index given.
fr: Pas d'index de message fourni

en: No messages
fr: Pas de messages

en: No messages matched the search query.
fr: Aucun message ne correspond à votre recherche.

en: No messages matched your search criteria.
fr: Aucun message ne correspond à votre recherche.

en: No messages.
fr: Pas de messages.

en: No passphrase entered.
fr: Pas de phrase secrète saisie.

en: No personal certificate
fr: Pas de certificat personnel

en: No personal private key exists so the data is unable to be decrypted.
fr: Il n'existe aucune clef privée, le message ne peut donc pas être déchiffré.

en: No remote accounts configured
fr: Aucun comptes distants configurés

en: No search criteria specified.
fr: Aucun critère de recherche spécifié.

en: No spelling errors found.
fr: Aucune faute trouvée.

en: No unread messages
fr: Aucun message non lu

en: Non Participant
fr: Non-participant

en: None
fr: Aucun

en: Not %s
fr: Pas %s

en: Not Junk
fr: Légitime

en: Not a valid public key.
fr: Clef publique invalide.

en: Notepads
fr: Bloc-notes

en: Nothing
fr: Rien

en: Notification: Linked attachment downloaded
fr: Notification : les pièces jointes liées ont été téléchargées

en: OR
fr: OU

en: Old sent-mail mailboxes being purged.
fr: Les vieux dossiers de messages envoyés sont en cours de suppression.

en: Older Than
fr: Plus vieux que

en: On '%s'
fr: Sur '%s'

en: Only display mailboxes with unread messages in them?
fr: Afficher seulement les dossiers avec des messages non-lus ?

en: Only one mailbox should be selected for this action.
fr: Vous ne pouvez sélectionner qu'un seul dossier pour cette action.

en: Open in new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Opened Folder
fr: Dossier ouvert

en: Optional Participant
fr: Participant facultatif

en: Other
fr: Autre

en: Other Options
fr: Autres options

en: Other Users
fr: Autres utilisateurs

en: PGP Encrypt Message
fr: Chiffrer le message avec PGP

en: PGP Encrypt Message with passphrase
fr: Chiffrer le message avec la phrase secrète PGP

en: PGP Error:
fr: Erreur PGP :

en: PGP Personal Key support requires a secure web connection.
fr: Le support de la clef PGP personnelle requiert une connexion au web sécurisée.

en: PGP Public Key for "%s (%s)" was successfully added.
fr: La clef publique PGP de « %s (%s) » a bien été ajoutée.

en: PGP Public Key for "%s" was successfully deleted.
fr: La clef publique PGP de « %s » a bien été supprimée.

en: PGP Public Keyring
fr: Anneau de clefs publiques PGP

en: PGP Sign Message
fr: Signer le message avec PGP

en: PGP Sign/Encrypt Message
fr: Signer/chiffrer le message avec PGP

en: PGP Sign/Encrypt Message with passphrase
fr: Signer/chiffrer le message avec la phrase secrète PGP

en: PGP encryption cannot be used by default as public keys cannot be found for all recipients.
fr: Le chiffrement PGP ne peut pas être utilisé par défaut car les clefs publiques n'ont pas été trouvées pour tous les destinataires.

en: PGP passhprase stored in session.
fr: La phrase secrète PGP est stockée en session.

en: PGP passphrase successfully unloaded.
fr: La phrase secrète a bien été déchargée.

en: PGP support requires popup windows to be used.  If your browser is currently set to disable popup windows, you must change this setting or else the PGP features will not work correctly.
fr: PGP utilise des fenêtres surgissantes. Si cette fonction est désactivée dans votre navigateur, il faut l'activer, sans quoi PGP ne fonctionnera pas correctement.

en: PGP: Need passphrase for personal private key.
fr: PGP : la phrase secrète est nécessaire pour la clef privée personnelle.

en: PGP: Need passphrase to encrypt your message with.
fr: PGP : la phrase secrète est nécessaire pour chiffrer votre message.

en: Page %d of %d
fr: Page %d de %d

en: Parts
fr: Parties

en: Passphrase
fr: Phrase secrète

en: Passphrase (Again)
fr: Phrase secrète (à nouveau)

en: Passphrases cannot be empty
fr: La phrase secrète ne doit pas être vide

en: Passphrases do not match
fr: Les phrases secrètes diffèrent

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password for %s:
fr: Mot de passe pour %s :

en: Paste PGP public keys into the textarea, upload a file containing PGP public keys, or combine both methods. Multiple keys are supported.
fr: Coller les clés plubliques PGP dans la zone de texte, télécharger un fichier contenant des clés publiques PGP ou combiner les deux méthodes. Possibilité de plusieurs clés.

en: Paste your PGP private key into the textarea or upload a file containing your key.
fr: Coller votre clé privée PGP dans la zone de texte ou télécharger un fichier votre clé.

en: Permanently delete %s?
fr: Supprimer définitivement %s ?

en: Permanently delete all %d messages in %s?
fr: Effacer définitivement les %d messages de %s ?

en: Personal
fr: Personnel

en: Personal Information
fr: Données personnelles

en: Personal Messages
fr: Messages personnels

en: Personal PGP key not imported.
fr: Votre clé PGP personnelle n'a été importée.

en: Personal PGP key successfully added.
fr: Votre clef PGP personnelle a bien été ajoutée.

en: Personal PGP keypair generated successfully.
fr: Votre paire de clefs PGP personnelle a bien été générée.

en: Personal PGP keys deleted successfully.
fr: Vos clefs PGP personnelles ont bien été supprimées.

en: Personal S/MIME certificates NOT imported.
fr: Certificats personnels S/MIME NON importés.

en: Personal S/MIME certificates NOT imported:
fr: Certificats personnels S/MIME NON importés :

en: Personal S/MIME keys deleted successfully.
fr: Vos clefs S/MIME personnelles ont bien été supprimées.

en: Plain Text
fr: Texte brut

en: Plaintext Message
fr: Message en texte brut

en: Plaintext part
fr: Texte brut

en: Play a sound when receiving new mail? Although most browsers support embedded sound files, some may require a plugin.
fr: Notification sonore de courrier ? Cela suppose que votre navigateur supporte l'incorporation de fichiers sons, une extension peut être nécessaire.

en: Please choose a mail server.
fr: Choisir un serveur de messagerie.

en: Please enter a name for the new mailbox:
fr: Veuillez entrer un nom pour le nouveau dossier :

en: Please enter the label for the new flag:
fr: Veuillez entrer le nom de la nouvelle étiquette :

en: Please enter the name of the new mailbox:
fr: Veuillez entrer le nom du nouveau dossier :

en: Please enter the new name:
fr: Veuillez entrer le nouveau nom :

en: Please select a mailbox before you perform this action.
fr: Veuillez sélectionner un dossier avant d'accomplir cette action.

en: Please select at least one mailbox to search.
fr: Veuillez sélectionner au moins un dossier de recherche.

en: Please select at least one search criteria.
fr: Veuillez sélectionner au moins un critère de recherche.

en: Please wait...
fr: Veuillez attendre...

en: Poll all mailboxes for new mail?
fr: Scruter tous les dossiers pour le nouveau courrier ?

en: Portal
fr: Portail

en: Possible Conflicts
fr: Conflits possibles

en: Post
fr: Envoyer

en: Post to this mailbox (not enforced by IMAP)
fr: Envoyer à ce dossier (non effectué par IMAP)

en: Precede your text signature with dashes ('-- ')?
fr: Faire précéder votre signature de tirets ('-- ') ?

en: Preview
fr: Aperçu

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous Message
fr: Message précédent

en: Previous Page
fr: Page précédente

en: Print
fr: Imprimer

en: Printed By
fr: Imprimé par

en: Printing
fr: Impression

en: Priority
fr: Priorité

en: Private Key Password
fr: Mot de passe de la clef privée

en: Prompt to send read receipt (a/k/a message disposition notification) when requested by the sender?
fr: Envoyer un avis de réception s'il est demandé par l'expéditeur ?

en: Public PGP keyserver support has been disabled.
fr: Le support du serveur de clefs public a été désactivé.

en: Pur_ge Deleted
fr: _Vider la corbeille

en: Purge
fr: Purger

en: Purge Deleted
fr: Vider la corbeille

en: Purge Spam mailbox how often:
fr: Fréquence de purge du dossier de pourriels :

en: Purge Trash how often:
fr: Fréquence de suppression du contenu de la corbeille :

en: Purge messages
fr: Supprime les messages

en: Purge messages in Spam mailbox older than this amount of days.
fr: Supprimer les messages du dossier de pourriels au delà de tant de jours.

en: Purge messages in Trash mailbox older than this amount of days.
fr: Supprimer les messages de la corbeille au delà de tant de jours.

en: Purge messages in sent mail mailbox(es) older than this amount of days.
fr: Supprimer les messages dans le(s) dossier(s) de messages envoyés au delà de tant de jours.

en: Purge sent mail how often:
fr: Fréquence de suppression des messages envoyés :

en: Purging %d message from Spam mailbox. | Purging %d messages from Spam mailbox.
fr[0]: Suppression de %d message du dossier des pourriels.
fr[1]: Suppression de %d messages du dossier des pourriels.

en: Purging %d message from Trash mailbox. | Purging %d messages from Trash mailbox.
fr[0]: Suppression de %d message de la corbeille.
fr[1]: Suppression de %d messages de la corbeille.

en: Purging %d messages from sent-mail mailbox.
fr: Suppression de %d messages du dossier des messages envoyés.

en: Purging 1 message from sent-mail mailbox %s.
fr: Suppression de 1 message du dossier des messsages envoyés %s.

en: Quoting %f:
fr: %f a écrit :

en: Read
fr: Lire

en: Read Receipt
fr: Lire l'accusé de _lecture

en: Read messages
fr: Lecture des messages

en: Read-Only
fr: Lecture Seule

en: Rebuild Folder List
fr: Actualiser la liste des dossiers

en: Rebuild Folder Tree
fr: Reconstruire l'arborescence des dossiers

en: Recent Searches
fr: Recherches récentes

en: Recipient address does not match the currently selected identity.
fr: L'adresse de destination ne correspond pas avec celle de l'identité actuellement sélectionnée.

en: Recipients (To/Cc/Bcc)
fr: Destinataires (A/Cc/Cci)

en: Recipients (To/Cc/Bcc) for '%s'
fr: Destinataires (A/Cc/Cci) pour '%s'

en: Recurrence
fr: Récurrence

en: Redirec_t
fr: Rediri_ger

en: Redirect | Redirect Messages
fr[0]: Rediriger
fr[1]: Rediriger les messages

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Refresh Search Results
fr: Actualiser les résultats de la recherche

en: Remember the free/busy information.
fr: Se souvenir des disponibilités.

en: Remember the last view
fr: Se souvenir du dernier affichage

en: Remote Account
fr: Compte distant

en: Remote Accounts
fr: Comptes distants

en: Remove
fr: Retirer

en: Rename
fr: Renommer

en: Rename %s to:
fr: Renommer %s en :

en: Rename sent mail mailbox at beginning of month?
fr: Renommer le dossier des messages envoyés au début du mois ?

en: Renaming "%s" to "%s" failed. This is what the server said
fr: Le changement de nom de « %s » en « %s » a échoué. Le serveur a répondu

en: Replies
fr: Réponses

en: Reply
fr: Répondre

en: Reply (Auto)
fr: Répondre (Auto)

en: Reply All
fr: Répondre à tous

en: Reply Sent.
fr: Réponse envoyée.

en: Reply To Sender instead
fr: Répondre plutôt à l'expéditeur

en: Reply text will be automatically appended to your outgoing message.
fr: Le texte de réponse sera automatiquement ajouté à la suite de votre message.

en: Reply to All
fr: Répondre à tous

en: Reply to All:
fr: Répondre à tous :

en: Reply to List
fr: Répondre à la liste

en: Reply to List:
fr: Répondre à la liste :

en: Reply to Sender
fr: Répondre à l'expéditeur

en: Reply with Not Supported Message
fr: Renvoyer un message « Non supporté »

en: Reply with free/busy for next 2 months.
fr: Répondre avec les disponibilités des 2 prochains mois.

en: Reply with requested free/busy information.
fr: Répondre avec les disponibilités demandées.

en: Reply-To
fr: Répondre à

en: Reply...
fr: Répondre...

en: Reply:
fr: Répondre :

en: Report
fr: Déclarer

en: Report As Innocent
fr: Déclarer légitime

en: Report As Spam
fr: Déclarer comme pourriel

en: Report as Innocent
fr: Déclarer légitime

en: Report as Spam
fr: Déclarer comme pourriel

en: Request a _Read Receipt
fr: Demander un accusé de _lecture

en: Request read receipts?
fr: Demander des accusés de lecture ?

en: Requested message not found.
fr: Message demandé non trouvé.

en: Required
fr: indispensable

en: Required Participant
fr: Participant indispensable

en: Reset
fr: RÀZ

en: Respondent Status Updated.
fr: Le statut du correspondant a été modifié.

en: Results are %d Minutes Old
fr: Les résultats ont %d minutes

en: Resume
fr: Reprendre

en: Resume Draft
fr: Reprendre le brouillon

en: Resume Editing
fr: Reprendre l'édition

en: Return to %s
fr: Retour aux dossiers %s

en: Return to Folders View
fr: Retour vers la liste des dossiers

en: Return to message view
fr: Retour vers la liste des messages

en: Return to the mailbox listing after deleting, moving, or copying a message?
fr: Retourner au contenu de votre boîte de réception après avoir supprimé, déplacé, ou copié un message ?

en: Rich Text (HTML)
fr: Texte enrichi (HTML)

en: Role
fr: Rôle

en: Run Search
fr: Rechercher

en: S/MIME Encrypt Message
fr: Chiffrer le message en S/MIME

en: S/MIME Error:
fr: Erreur S/MIME :

en: S/MIME Error: Need passphrase for personal private key.
fr: Erreur S/MIME : la phrase secrète est nécessaire pour la clef privée personnelle.

en: S/MIME Key Information
fr: Information de la clé S/MIME

en: S/MIME Personal Certificate support requires a secure web connection.
fr: Le support de la paire de clefs S/MIME personnelle requiert une connexion au web sécurisée.

en: S/MIME Public Key for "%s" was successfully deleted.
fr: La clef publique S/MIME de « %s » a bien été supprimée.

en: S/MIME Public Keyring
fr: Anneau de clefs publiques S/MIME

en: S/MIME Public/Private Keypair successfully added.
fr: La paire de clefs S/MIME publique/privée a bien été ajoutée.

en: S/MIME Sign Message
fr: Signer le message en S/MIME

en: S/MIME Sign/Encrypt Message
fr: Signer/chiffrer le message en S/MIME

en: S/MIME passphrase stored in session.
fr: La phrase secrète S/MIME a été stockée en session.

en: S/MIME passphrase successfully unloaded.
fr: La phrase secrète S/MIME a bien été déchargée.

en: S/MIME public key successfully added.
fr: La clé publique S/MIME a bien été ajoutée.

en: S/MIME support is not currently enabled so the data is unable to be decrypted.
fr: Le support de S/MIME n'est pas actif actuellement, et le message ne peut donc pas être déchiffré.

en: S/MIME support is not enabled so the digital signature is unable to be verified.
fr: Le support de PGP n'est pas actif actuellement, et la signature numérique ne peut donc pas être vérifiée.

en: S/MIME support requires popup windows to be used.  If your browser is currently set to disable popup windows, you must change this setting or else the S/MIME features will not work correctly.
fr: Le support S/MIME utilise des fenêtres surgissantes. Si cette fonction est désactivée dans votre navigateur, il faut l'activer, sans quoi S/MIME ne fonctionnera pas correctement.

en: S_ubject
fr: O_bjet

en: Sa_ve a copy in
fr: Enre_gistrer une copie dans

en: Sa_ve as
fr: En_registrer sous

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save All
fr: Enregistrer Tout

en: Save Attachments in Sent Mailbox
fr: Sauvegarder les pièces jointes dans le dossier du courrier envoyé

en: Save Draft
fr: Enregistrer le brouillon

en: Save Image
fr: Enregistrer l'image

en: Save Image in Gallery
fr: Enregistrer l'image dans la galerie

en: Save Search
fr: Enregistrement des recherches

en: Save Template
fr: Enregistrer le modèle

en: Save _Draft
fr: Enregistrer le _brouillon

en: Save as Draft
fr: Enregistrer en tant que brouillon

en: Save attachments
fr: Sauvegarder les pièces jointes

en: Save attachments in the sent-mail message?
fr: Sauvegarder les pièces jointes dans le dossier du courrier envoyé ?

en: Save attachments with message in sent-mail mailbox?
fr: Sauvegarder les pièces jointes avec le message dans le dossier du courrier envoyé ?

en: Save drafts as unseen?
fr: Enregistrer les brouillons en tant que non-lus ?

en: Save drafts automatically while composing?
fr: Enregistrer les brouillons automatiquement pendant la rédaction ?

en: Save in
fr: Enregistrer dans

en: Save recipients automatically to the default address book?
fr: Enregistrer les adresses automatiquement dans le carnet d'adresses par défaut ?

en: Save sent mail
fr: Enregistrer le courrier envoyé ?

en: Save sent mail?
fr: Enregistrer le courrier envoyé ?

en: Save the certificate to your Address Book.
fr: Enregistrer le certificat dans votre carnet d'adresses

en: Save the key to your address book.
fr: Enregistrer la clef dans votre carnet d'adresses

en: Saved Searches
fr: Recherches enregistrées

en: Saved searches require a label.
fr: Une étiquette est obligatoire pour les dossiers virtuels.

en: Saving the draft failed. Could not create a drafts mailbox.
fr: Échec de l'enregistrement du brouillon. Impossible de créer un dossier des brouillons.

en: Saving the draft failed. No drafts mailbox specified.
fr: L'enregistrement du brouillon a échoué. Aucun dossier de brouillon spécifié.

en: Saving the message failed because it contains an invalid e-mail address: %s.
fr: L'enregistrement du message a échoué car il contient une adresse de messagerie invalide : %s.

en: Saving the template failed: could not create the templates mailbox.
fr: Échec de l'enregistrement du modèle. Impossible de créer un dossier des modèles.

en: Saving the template failed: no template mailbox exists.
fr: Échec de l'enregistrement du modèle. Pas de dossier des modèles.

en: Search
fr: Recherche

en: Search %s
fr: Recherche %s

en: Search %s in %s
fr: Rechercher %s dans %s

en: Search (%s)
fr: Recherche (%s)

en: Search All Mailboxes
fr: Rechercher toutes les boîtes

en: Search Criteria
fr: Critères de recherche

en: Search Criteria:
fr: Critères de recherche :

en: Search Flags:
fr: Rechercher les étiquettes :

en: Search Mailboxes
fr: Dossiers de recherche

en: Search Results
fr: Résultats de la recherche

en: Search Term:
fr: Texte de la recherche

en: Search all subfolders?
fr: Rechercher tous les sous-dossiers ?

en: Search for "%s" failed: no address found.
fr: La recherche de "%s" n'a pas réussi : pas d'adresse trouvée.

en: Search:
fr: Recherche :

en: Searching is not available.
fr: La recherche n'est pas disponible.

en: Seen
fr: Vu

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select address book sources for adding/searching.
fr: Sélectionnez les carnets d'adresses à utiliser pour l'ajout ou la recherche d'adresses.

en: Select address(es)
fr: Sélectionner une(les) addresse(s)

en: Select the gallery to save the image in.
fr: Sélectionnez la galerie dans laquelle sauvez l'image.

en: Selected Addresses
fr: Adresses sélectionnées :

en: Send
fr: Envoyer

en: Send Key to Public Keyserver
fr: Envoyer la clef au serveur public

en: Send Latest Information
fr: Envoyer l'information la plus récente

en: Send Message
fr: Envoyer le message

en: Send message without a Subject?
fr: Envoyer le message sans objet ?

en: Send message without a subject?
fr: Envoyer le message sans objet ?

en: Sender: %s
fr: Émetteur : %s

en: Sent
fr: Envoyé

en: Sent Date: %s
fr: Date d'émission : %s

en: Sent Mail
fr: Courrier envoyé

en: Sent mail mailbox:
fr: Dossier du courrier envoyé :

en: Server
fr: Serveur

en: Server Suggestion
fr: Suggestion du serveur

en: Set a priority header when composing messages?
fr: Définir l'en-tête X-Priority lors de la rédaction des messages ?

en: Set permissions for other users
fr: Modification des droits d'accès aux autres utilisateurs

en: Set preferences for what happens when you move and delete messages.
fr: Choisir les préférences pour les déplacements et la destruction des messages.

en: Share Mailboxes
fr: Partage de dossiers

en: Share your mailboxes with other users.
fr: Partager vos dossiers de courrier avec d'autres utilisateurs.

en: Shared
fr: Partagé

en: Should PGP signed messages be automatically verified when viewed?
fr: Les messages signés PGP doivent-ils être automatiquement vérifiés à la lecture ?

en: Should S/MIME signed messages be automatically verified when viewed?
fr: Les messages signés S/MIME doivent-ils être automatiquement vérifiés à la lecture ?

en: Should your PGP public key to be attached to your messages by default?
fr: Voulez-vous joindre votre clef publique PGP à vos messages par défaut ?

en: Show Addresses (%d)
fr: Montrer les adresses (%d)

en: Show Advanced Setup
fr: Montrer la configuration avancée

en: Show All
fr: Tout montrer

en: Show All Headers
fr: Montrer tous les en-têtes

en: Show All Mailboxes
fr: Rechercher toutes les boîtes

en: Show All Parts
fr: Montrer tous les parties

en: Show Common Headers
fr: Montrer les en-têtes principaux

en: Show Deleted
fr: Montrer les messages supprimés

en: Show Images?
fr: Montrer les images ?

en: Show Mailing List Information
fr: Montrer les informations sur la liste de diffusion

en: Show Only
fr: Affiché Seulement

en: Show Only:
fr: Montrer seulement :

en: Show Polled
fr: Montrer les scrutés

en: Show Preview
fr: Afficher la pré-visualisation

en: Show Size
fr: Montrer la taille

en: Show Subscribed Mailboxes
fr: Montrer seulement les dossiers auxquels vous êtes abonnés

en: Show Unsubscribed Mailboxes
fr: Montrer seulement les dossiers auxquels vous n'êtes pas abonnés

en: Show all attachments
fr: Montrer toutes les pièces jointes

en: Show all flags (including flags set by other mail programs)?
fr: Montrer tous les marquages (en incluant aussi ceux définis par d'autres logiciels de messagerie) ?

en: Show all parts
fr: Montrer tous les parties

en: Show images...
fr: Montrer les images...

en: Show non-private mailboxes in separate folders
fr: Montrer les boîtes non-privées dans des dossiers distincts

en: Show previews for unread messages only?
fr: Ne pré-visualiser que les messages non ouverts ?

en: Show previews in tooltips?
fr: Montrer les pré-visualisations dans les bulles d'aide ?

en: Show the filter icon on the menubar?
fr: Afficher l'icône du filtrage dans la barre de menu ?

en: Show the signature on the compose screen?
fr: Afficher la signature sur la fenêtre de rédaction ?

en: Shown
fr: Affiché

en: Si_ze
fr: _Taille

en: Size
fr: Taille

en: Size (KB) <
fr: Taille (Ko) <

en: Size (KB) >
fr: Taille (Ko) >

en: Size - Greater Than (KB)
fr: Taille plus grande que (Ko)

en: Size - Less Than (KB)
fr: Taille plus petite que (Ko)

en: Sort
fr: Tri

en: Sort by Date
fr: Tri selon la date

en: Sort by From Address
fr: Tri selon l'adresse de l'expéditeur

en: Sort by Message Size
fr: Tri selon la taille du message

en: Sort by Subject
fr: Tri selon l'objet

en: Sort by Thread
fr: Tri par fil de discussion

en: Sort by To Address
fr: Tri selon l'adresse du destinataire

en: Spam
fr: Pourriel

en: Spam Reporting
fr: Configurer les options de pourriels.

en: Spam mailbox:
fr: Dossier des pourriels :

en: Spell Check Failed
fr: Échec du vérificateur d'orthographe

en: Start
fr: Début

en: Start Search
fr: Démarrer la recherche

en: Status
fr: Statut

en: Strip All Attachments
fr: Retirer toutes les pièces jointes

en: Strip Attachment
fr: Retirer la pièce jointe

en: Strip linebreaks in preview?
fr: Supprimer les sauts de ligne dans la pré-visualisation ?

en: Strip the sender's signature from plaintext replies?
fr: Retirer la signature de l'expéditeur dans les réponses en texte brut ?

en: Sub_ject
fr: Ob_jet

en: Subject
fr: Objet

en: Subject:
fr: Objet :

en: Submit
fr: Envoyer

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Subscribe to %s?
fr: S'abonner à %s ?

en: Subscribe to all subfolders of %s?
fr: S'abonner à tous les sous-dossiers de %s ?

en: Success
fr: Succès

en: Successfully added certificate from message.
fr: Certificat correctement ajouté à partir du message.

en: Successfully added public key from message.
fr: Clé publique correctement ajoutée à partir du message.

en: Successfully authenticated to %s.
fr: Authentification réussie à %s.

en: Sum
fr: Somme

en: Summary
fr: Résumé

en: Switch Composition Method
fr: Basculer les méthodes de rédaction

en: Switch to HTML composition
fr: Basculer vers la rédaction en HTML

en: Switch to plain text composition
fr: Basculer vers la rédaction en texte brut

en: Target Mailbox
fr: Boîte cible

en: Target Mailbox:
fr: Boîte cible :

en: Task Lists
fr: Listes de tâches

en: Te_xt
fr: Te_xte

en: Technical details
fr: Détails techniques

en: Technical details can be viewed %s.
fr: Des détails complémentaires peuvent être consultés %s.

en: Technical error details can be viewed %s.
fr: Des détails complémentaires au message d'erreur peuvent être consultés %s.

en: Technical message details can be viewed %s.
fr: Des détails complémentaires peuvent être consultés %s.

en: Templates
fr: Modèles

en: Tentatively Accept request
fr: Demande acceptée mais à confirmer

en: Tentatively Accepted
fr: Accepté mais à confirmer

en: Text
fr: Texte

en: Text:
fr: Texte :

en: The From: column of the message should be linked:
fr: La colonne « De : » de ce message devrait être liée :

en: The Macintosh resource fork
fr: La palette de ressources Macintosh

en: The Macintosh resource fork can be downloaded %s.
fr: Les ressources Macintosh peuvent être téléchargées %s.

en: The Message Disposition Notification was not sent. This is what the server said
fr: L'avis de livraison (MDN) n'a pas été envoyé. Le serveur a répondu

en: The Message Disposition Notification was sent successfully.
fr: L'avis de livraison (MDN) a bien été envoyé.

en: The attachment limit has been reached.
fr: Le nombre maximum de pièces jointes a été atteint.

en: The calendar data is invalid
fr: Les données du calendrier sont invalides

en: The current sent-mail mailbox(es) "%s" will be renamed.
fr: Le(s) dossier(s) de messages envoyés « %s » sera(ont) renommé(s).

en: The data in this part does not appear to be a valid PGP encrypted message. Error:
fr: Le message ci-dessous ne semble pas être un message chiffré PGP valide. Erreur :

en: The data in this part has been compressed via PGP.
fr: Le message ci-dessous a été chiffré avec PGP.

en: The data in this part has been digitally signed via PGP.
fr: Ce message a été signé numériquement au format PGP.

en: The data in this part has been digitally signed via S/MIME.
fr: Ce message a été signé numériquement au format S/MIME.

en: The data in this part has been encrypted via PGP, however, PGP support is disabled so the message cannot be decrypted.
fr: Le message ci-dessous a été chiffré au format PGP, mais, PGP étant désactivé, il ne peut pas être déchiffré.

en: The data in this part has been encrypted via PGP.
fr: Ce message a été chiffré au format PGP.

en: The data in this part has been encrypted via S/MIME.
fr: Ce message a été chiffré au format S/MIME.

en: The default font family to use in the HTML editor.
fr: Famille de police à utiliser par défaut dans l'éditeur HTML.

en: The default font size to use in the HTML editor (in pixels).
fr: Taille de police à utiliser par défaut dans l'éditeur HTML (en pixels).

en: The draft has been saved to the "%s" mailbox.
fr: Le brouillon a été enregistré dans le dossier « %s ».

en: The draft was not successfully saved.
fr: Le brouillon n'a été sauvegardé avec succès.

en: The e-mail field cannot be empty.
fr: Le champ e-mail ne peut pas être vide

en: The event was added to your calendar.
fr: Cet événement a bien été ajouté à votre agenda.

en: The event was updated in your calendar.
fr: Cet événement a été mis à jour dans votre agenda.

en: The folder view is not enabled.
fr: L'affichage des dossiers n'est pas activé.

en: The initial portion of this text part is displayed below.
fr: La portion initiale de cette partie de texte est affichée ci-dessous.

en: The linked attachment does not exist. It may have been deleted by the original sender or it may have expired.
fr: La pièce jointe liée n'existe pas. Peut-être a-t-elle été supprimée par l'expéditeur ou expirée.

en: The links that caused this warning have this background color:
fr: Les liens à l'origine de cet avertissement ont cette couleur de fond :

en: The list of addresses that will NOT have their images blocked by default (enter each address on a new line)
fr: La liste des adresses qui n'auront PAS leurs images bloquées par défaut (entrez chaque adresse sur une nouvelle ligne)

en: The mail server is not currently avaliable.
fr: Le serveur de courrier électronique n'est actuellement pas disponible.

en: The mailbox "%s" is already empty.
fr: La boîte %s est déjà vide.

en: The mailbox "%s" may not be deleted.
fr: Suppression impossible du dossier « %s ».

en: The mailbox "%s" may not be emptied.
fr: Impossible de vider le dossier « %s ».

en: The mailbox "%s" may not be renamed.
fr: Impossible de changer le nom du dossier « %s ».

en: The mailbox "%s" was not created. This is what the server said
fr:  Le dossier « %s » n'a pas été créé. C'est ce que le serveur a annoncé

en: The mailbox "%s" was not deleted. This is what the server said
fr: Le dossier « %s » n'a pas été supprimé. C'est ce que le serveur a annoncé

en: The mailbox "%s" was successfully created.
fr: Le dossier « %s » a bien été créé.

en: The mailbox "%s" was successfully deleted.
fr: Le dossier « %s » a bien été détruit.

en: The mailbox "%s" was successfully renamed to "%s".
fr: Le dossier « %s » a bien été renommé en « %s ».

en: The mailbox %s is already empty.
fr: La boîte %s est déjà vide.

en: The message "%s" has been reported as innocent.
fr: Le message "%s" a été identifié comme n'étant pas un pourriel.

en: The message "%s" has been reported as spam.
fr: Le message "%s" a été identifié comme pourriel.

en: The message being composed has been closed.
fr: Le message en cours de rédaction a été fermé.

en: The message does not have a Subject entered.
fr: Le message ne comporte pas d'objet.

en: The message does not have a subject entered.
fr: Le message ne comporte pas d'objet.

en: The message from "%s" has been reported as innocent.
fr: Le message de "%s" a été identifié comme légitime.

en: The message from "%s" has been reported as spam.
fr: Le message de "%s" a été identifié comme pourriel.

en: The message has been deleted. | The messages have been deleted.
fr[0]: Le message a été supprimé.
fr[1]: Les messages ont été supprimés.

en: The message part may contain incorrect character set information preventing correct display.
fr: Cette partie du message peut contenir une information erronée du jeu de caractères empêchant une visualisation correcte.

en: The number of unseen messages to show
fr: Le nombre de messages non-lus à montrer

en: The password field cannot be empty.
fr: Le champ mot de passe ne peut pas être vide

en: The recipient has indicated that they prefer replies in these languages
fr: Le destinataire a indiqué qu'il préférait les réponses dann ces langues

en: The recipient has indicated that they prefer replies in these languages:
fr: Le destinataire a indiqué qu'il préférait les réponses dans ces langues :

en: The sender of this message is requesting a notification from you when you have read this message.
fr: L'expéditeur de ce message vous demande une notification de lecture de ce message

en: The sender of this message is requesting notification from you when you have read this message.
fr: L'expéditeur de ce message vous demande un avis de livraison (MDN) lorsque vous aurez lu ce message.

en: The server is still generating the message list.
fr: Le serveur de messagerie est en train de récupérer la liste des messages.

en: The server was unable to generate the message list.
fr: Le serveur de messagerie n'a pas réussi à récupérer la liste des messages.

en: The source directory is read-only.
fr: Le dossier d'origine est en lecture seul.

en: The target directory is read-only.
fr: Le dossier de destination est en lecture seul.

en: The task has been added to your tasklist.
fr: Cette tâche a bien été ajoutée à votre liste.

en: The template has been saved.
fr: Le modèle a été enregistré.

en: The template was not successfully saved.
fr: Le modèle n'a pas été sauvegardé avec succès.

en: The text of the message
fr: Texte du message

en: The text of the message can be viewed %s.
fr: Le texte du message peut être consulté %s.

en: The text of the returned message
fr: Texte du message retourné

en: The text of the returned message can be viewed %s.
fr: Le texte du message retourné peut être consulté %s.

en: The text of the sent message
fr: Le texte du message envoyé

en: The text of the sent message can be viewed %s.
fr: Le texte du message envoyé peut être consulté %s.

en: The total size of your HTML signature image data has exceeded the maximum allowed.
fr: La taille totale de l'image dans votre signature HTML a dépassé le maximum autorisé.

en: The uploaded file cannot be opened.
fr: Le fichier téléchargé ne peut pas être ouvert.

en: The user's free/busy information was sucessfully stored.
fr: Les disponibilités de l'utilisateur ont bien été enregistrées.

en: There are no alternative parts that can be displayed inline.
fr: Aucune partie alternative n'est affichable.

en: There are no messages in this mailbox.
fr: Il n'y a aucun message dans cette boîte.

en: There are no parts that can be shown inline.
fr: Aucun texte ne peut être affiché en ligne.

en: There is no text that can be displayed inline.
fr: Aucun texte ne peut être affiché en ligne.

en: There was an error copying messages from "%s" to "%s". This is what the server said
fr: Il y a eu une erreur lors de la copie des messages de « %s » vers « %s ». Le serveur a répondu

en: There was an error deleting messages from the mailbox "%s".
fr: Il y a eu une erreur lors de la destruction des messages du dossier « %s ».

en: There was an error deleting the event: %s
fr: Une erreur est apparue lors de la suppression de l'événement : %s

en: There was an error flagging messages in the mailbox "%s": %s.
fr: Il y a eu une erreur lors du marquage des messages du dossier « %s » : %s.

en: There was an error importing %s.
fr: Une erreur est survenue lors de l'importation de %s.

en: There was an error importing the contact data:
fr: Une erreur est survenue lors de l'importation des données du contact :

en: There was an error importing the event: %s
fr: Une erreur est apparue lors de l'importation de l'événement : %s

en: There was an error importing the task: %s
fr: Une erreur est apparue lors de l'importation de la tâche : %s

en: There was an error importing user's free/busy information: %s
fr: Une erreur est survenue lors de l'importation des informations de disponibilité de l'utilisateur : %s

en: There was an error moving messages from "%s" to "%s". This is what the server said
fr: Une erreur est survenue lors du déplacement des messages de « %s » vers « %s ». Le serveur a répondu

en: There was an error sending your message: %s
fr: Une erreur est survenue lors de l'envoi du message : %s

en: There was an error updating the event: %s
fr: Une erreur est apparue lors de la mise à jour de l'événement : %s

en: There was an error updating the event: %s Trying to import the event instead.
fr: Une erreur est apparue lors de la mise à jour de l'événement : %s. Essayer plutôt d'importer l'évènement.

en: There was an error viewing the requested message.
fr: Une erreur est survenue lors de l'affichage de cette partie

en: This action is not supported.
fr: Cette action n'est pas prise en compte.

en: This audio file is reported to be %s in length.
fr: La taille de ce fichier son est donnée pour %s.

en: This digitally signed message is broken.
fr: Ce message signé numériquement est corrompu.

en: This is a thumbnail of a PDF file attachment.
fr: Il s'agit d'une miniature d'un fichier PDF joint à ce message.

en: This is a thumbnail of a video attachment.
fr: Il s'agit d'une miniature d'une vidéo jointe.

en: This is a thumbnail of an image attachment.
fr: Il s'agit d'une miniature d'une image joint à ce message.

en: This mailbox is read-only.
fr: Ce dossier est en lecture seule.

en: This may take some time. Are you sure you want to continue?
fr: Cette opération peut prendre un peu de temps. Êtes-vous certain de vouloir continuer ?

en: This message contains a Macintosh file (named "%s").
fr: Ce message contient un fichier Macintosh (nommé "%s").

en: This message contains corrupt styling data so the message contents may not appear correctly below.
fr: Ce message contient des données de style corrompues. Il se peut donc que les contenusdu message ne s'affichent pas correctement ci-dessous.

en: This message part cannot be viewed because it is too large.
fr: Cette partie du message est trop grande pour être visualisée.

en: This message part contains HTML data, but inline HTML display is disabled.
fr: Cette partie du message contient des données HTML, mais l'affichage en ligne de l'HTML est désactivé.

en: This message part contains HTML data, but this data can not be displayed inline.
fr: Cette partie du message contient des données HTML, mais ces données ne peuvent pas être affichées en ligne.

en: This message to
fr: Ce message à

en: This part contains an attachment that can not be displayed within this part:
fr: Cette partie du message contient une pièce jointe qui ne peut pas être affichée ici :

en: This part is empty.
fr: Cette partie est vide.

en: This video file is reported to be %s in length.
fr: La taille de ce fichier vidéo est donnée pour %s.

en: Thread
fr: Enfilade

en: Thread Display
fr: Affichage des enfilades

en: Thread List
fr: Vue avec les enfilades

en: Thread Sort
fr: Tri en enfilade

en: Thread View
fr: Vue avec les enfilades

en: To
fr: À

en: To %s
fr: À %s

en: To Address
fr: Adresse du destinataire

en: To All
fr: À tous

en: To List
fr: À la liste

en: To Sender
fr: À l'émetteur

en: To _All
fr: À _tous

en: To _List
fr: À la _liste

en: To:
fr: À :

en: To:
fr: À:

en: Today, %s %s
fr: Aujourd'hui, %s %s

en: Top
fr: Haut

en: Trash
fr: Corbeille

en: Trash mailbox:
fr: Dossier corbeille :

en: Type: %s
fr: Type : %s

en: Unable to retrieve quota
fr: Récupération du quota impossible

en: Unable to view message in preview pane.
fr: Impossible de voir le message dans le panneau de prévisualisation.

en: Undelete
fr: Restaurer

en: Undisclosed Recipients
fr: Destinataires cachés

en: Unhandled component of type: %s
fr: Pas de prise en compte du composant de type : %s

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown Date
fr: Date inconnue

en: Unknown Meeting
fr: Réunion inconnue

en: Unknown Task
fr: Tâche inconnue

en: Unload Passphrase
fr: Supprimer la phrase secrète

en: Unmark as
fr: Enlever

en: Unmark as:
fr: Enlever :

en: Unseen
fr: Non vu

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: Unsubscribe to %s?
fr: Se désabonner à %s ?

en: Unsubscribe to all subfolders of %s?
fr: Se désabonner à tous les sous-dossiers de %s ?

en: Update
fr: Modifier

en: Update in my calendar
fr: Modifier cet événement dans mon agenda

en: Update respondent status
fr: Modifier le statut du correspondant

en: Update this event on my calendar
fr: Modifier cet événement dans mon agenda

en: Upload
fr: Charger

en: Uploading attachments has been disabled on this server.
fr: Le chargement des pièces jointes à été désactivé sur ce serveur.

en: Uploading...
fr: Chargement...

en: Use Default Value
fr: Utiliser la valeur par défaut

en: Use IMAP mailbox subscriptions?
fr: Utiliser les abonnements aux dossiers IMAP ?

en: Use Template
fr: Utiliser le modèle

en: Use Virtual Trash
fr: Utiliser la corbeille virtuelle

en: Use if available
fr: Utiliser si disponible

en: Use secure connection?
fr: Utiliser une connection sécurisée ?

en: Use the charset of the original message when replying?
fr: Utiliser l'encodage du message d'origine dans les réponses ?

en: User
fr: Utilisateur

en: User Options
fr: Options utilisateur

en: User can see the mailbox
fr: L'utilisateur peux voir la boîte aux lettres.

en: User is not authenticated.
fr: L'utilisateur n'est pas authentifié.

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Verifying...
fr: Vérification...

en: Vertical Layout
fr: Affichage vertical

en: Video
fr: Vidéo

en: View
fr: Voir

en: View %s
fr: Voir %s

en: View %s Public Key
fr: Voir la clef publique %s

en: View All Parts
fr: Montrer tous les parties

en: View Attachment
fr: Voir la pièce jointe

en: View Full Message
fr: Voir le message complet

en: View HTML data in new window.
fr: Ouvrir le HTML dans une nouvelle fenêtre.

en: View Message
fr: Voir le message

en: View Messages
fr: Voir les messages

en: View PDF File
fr: Voir le fichier PDF

en: View Personal Private Key
fr: Voir la clef privée personnelle

en: View Personal Public Certificate
fr: Voir la clef publique personnelle

en: View Personal Public Key
fr: Voir la clef publique personnelle

en: View Source
fr: Source du message

en: View Thread
fr: Voir les Enfilades

en: View certificate details
fr: Afficher les détails du certificat

en: View event
fr: Voir les événements

en: View key details.
fr: Voir les détails de la clé.

en: View messages in %s
fr: Voir les messages dans %s

en: View or mailbox to display after login:
fr: Vue ou boîte à afficher après la connexion :

en: View task
fr: Voir la tâche

en: Viewing
fr: Affichage

en: Virtual Folder
fr: Dossier virtuel

en: Virtual Folder "%s" created succesfully.
fr: Le dossier virtuel« %s » a été créé avec succès.

en: Virtual Folder "%s" deleted.
fr: Dossier virtuel « %s » supprimé.

en: Virtual Folder "%s" edited successfully.
fr: Le dossier virtuel « %s » a été modifié avec succès.

en: Virtual Folder: %s
fr: Dossier virtuel : %s

en: Virtual Folders
fr: Dossiers virtuels

en: Virtual Inbox
fr: Boîte de réception virtuelle

en: Virtual Trash
fr: Corbeille virtuelle

en: WARNING
fr: ATTENTION

en: Warning
fr: Attention

en: What language(s) do you prefer replies to your messages to be in? (Hold down the CTRL key when clicking to add multiple languages)
fr: Quelle(s) langue(s) souhaitez-vous pour les réponses à vos messages ? (Appuyer sur la touche CTRL pour ajouter plusieurs langues)

en: What to do with messages after they have been reported as innocent?
fr: Que faire des messages après qu'ils ont été déclarés légitimes ?

en: What to do with messages after they have been reported as spam?
fr: Que faire des messages après qu'ils ont été déclarés comme pourriel ?

en: When forwarding a message in the body text, should the same format as the original message be used?
fr: Faut-il réutiliser le format d'origine pour transférer dans le corps du message ?

en: When opening a mailbox for the first time, where do you want to start?
fr: Quelle page de démarrage à la première ouverture d'une nouvelle boîte ?

en: When replying, use the same format as the original message?
fr: Faut-il réutiliser le format d'origine pour répondre à un message ?

en: Where should the cursor be located in the compose text area by default?
fr: Où positionner le curseur par défaut dans la zone d'édition du texte ?

en: Which message parts do you want to display in the summary?
fr: Quelles parties du message voulez-vous afficher dans le résumé ?

en: Whitelist
fr: Liste blanche

en: Write
fr: Écrire

en: Years
fr: Années

en: Yes
fr: Oui

en: You are
fr: Vous êtes

en: You are attempting to delete all messages contained in the following mailbox(es).
fr: Vous allez détruire tous les messages du(des) dossier(s) suivant(s).

en: You are attempting to delete the following mailbox(es).
fr: Vous allez détruire le(s) dossier(s) suivant(s).

en: You are copying/moving to a new mailbox.
fr: Vous aller copier/déplacer vers un nouveau dossier.

en: You are creating a subfolder to
fr: Vous allez créer un sous-dossier de

en: You are creating a top-level mailbox.
fr: Vous allez créer un dossier au niveau supérieur.

en: You are not allowed to create mailboxes.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à créer des dossiers.

en: You are not allowed to create more than %d mailboxes.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à créer plus de %d dossiers.

en: You are not allowed to send messages to more than %d recipient within %d hours. | You are not allowed to send messages to more than %d recipients within %d hours.
fr[0]: Vous n'êtes pas autorisé à envoyer des messages à plus de %d destinataire en %d heures.
fr[1]: Vous n'êtes pas autorisé à envoyer des messages à plus de %d destinataires en %d heures.

en: You are not allowed to send messages to more than %d recipient. | You are not allowed to send messages to more than %d recipients.
fr[0]: Vous n'êtes pas autorisé à envoyer des messages à plus de %d destinataire.
fr[1]: Vous n'êtes pas autorisé à envoyer des messages à plus de %d destinataires.

en: You are over your quota, so your messages will be permanently deleted instead of moved to the Trash mailbox.
fr: Vous avez dépassé votre quota. Les messages seront donc définitivement supprimés au lieu d'être déplacés dans la corbeille

en: You are renaming the mailbox:
fr: Vous allez renommer le dossier :

en: You are replying to a mailing list
fr: Vous avez répondu à une liste de diffusion

en: You cannot unsubscribe from "%s".
fr: Vous ne pouvez pas vous désabonner de « %s ».

en: You do not have permission to change access to this mailbox.
fr: Vous n'avez pas l'autorisation de modifier l'accès à ce dossier.

en: You do not have permission to view the ACLs on this mailbox.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à consulter les droits sur ce dossier.

en: You forwarded this message on %s to: %s.
fr: Vous avez transféré ce message le %s vers : %s.

en: You have %d new mail message in %s. | You have %d new mail messages in %s.
fr[0]: Vous avez %d nouveau message dans « %s ».
fr[1]: Vous avez %d nouveaux messages dans « %s ».

en: You have activated move to Trash but no Trash mailbox is defined. You will be unable to delete messages until you set a Trash mailbox in the preferences.
fr: Vous avez activé le déplacement vers la corbeille mais aucun dossier corbeille n'est défini. Il ne vous sera pas possible de supprimer des messages tant que vous n'aurez pas défini un dossier corbeille dans vos préférences.

en: You have already submitted this page.
fr: Vous avez déjà envoyé cette page.

en: You have edited your signature. Change the identity and lose your changes?
fr: Vous avez édité votre signature. Changez d'identité et perdre vos changements ?

en: You may not create child mailboxes in "%s".
fr: Vous ne pouvez pas créer de sous-dossier dans « %s ».

en: You may not delete "%s".
fr: Suppression impossible de « %s ».

en: You may not rename "%s".
fr: Vous ne pouvez pas renommer « %s ».

en: You must enter the passphrase for your PGP private key to view this message.
fr: Vous devez entrer la phrase secrète pour votre clef PGP privée afin de voir ce message.

en: You must enter the passphrase for your S/MIME private key to view this data.
fr: Vous devez entrer la phrase secrète pour votre clef S/MIME privée afin de voir ce message.

en: You must enter the passphrase used to encrypt this message to view it.
fr: Vous devez entrer la phrase secrète qui a été utilisée pour chiffrer ce message.

en: You must select a target mailbox first.
fr: Vous devez d'abord sélectionner une boîte.

en: You must select an address first.
fr: Vous devez d'abord sélectionner une adresse.

en: You must select at least one message first.
fr: Vous devez sélectionner au moins un message.

en: You must select only one message for this action.
fr: Vous devez sélectionner au moins un message pour cette action.

en: You must specify a recipient.
fr: Vous devez choisir un destinataire.

en: You need to either use the keyboard (Ctrl/Cmd + C) or right click on the selected address to access the Copy command.
fr: Vous devez soit utiliser le raccourci clavier (Ctrl/Cmd + C) soit clic droitsur l'adresse sélectionnée pour accéder à la commande de copie.

en: You redirected this message on %s to: %s.
fr: Vous avez redirigé ce message le %s vers : %s.

en: You replied to all recipients of this message on %s.
fr: Vous avez répondu à tous les destinataires de ce message le %s.

en: You replied to this message on %s.
fr: Vous avez répondu à ce message le %s.

en: You replied to this message via the mailing list on %s.
fr: Vous avez répondu à ce message via la liste de diffusion le %s.

en: You were not subscribed to "%s". Here is what the server said
fr: Une erreur est survenue lors de la souscription à « %s ». Le serveur a répondu

en: You were not unsubscribed from "%s". Here is what the server said
fr: Vous n'avez pas été désabonné de « %s ». Le serveur a répondu

en: You were successfully subscribed to "%s" and all subfolders.
fr: Vous avez bien été abonné à « %s » et à tous ses sous-dossiers.

en: You were successfully subscribed to "%s".
fr: Vous avez bien été abonné à « %s ».

en: You were successfully unsubscribed from "%s" and all subfolders.
fr: Vous avez bien été désabonné de « %s » et à tous ses sous-dossiers.

en: You were successfully unsubscribed from "%s".
fr: Vous avez bien été désabonné de « %s »

en: Younger Than
fr: Plus jeune que

en: Your Name
fr: Votre nom

en: Your PGP Public/Private Keys
fr: Vos clefs PGP publique/privée

en: Your Private Certificate
fr: Votre certificat privé

en: Your Private Key
fr: Votre clef privée

en: Your Public Certificate
fr: Votre certificat public

en: Your Public Key
fr: Votre clef publique

en: Your Reply-to: address: <em>(optional)</em>
fr: Votre adresse de réponse : <em>(optionnelle)</em>

en: Your S/MIME Personal Certificate
fr: Votre certificat personnel S/MIME

en: Your alias addresses: <em>(optional, enter each address on a new line)</em>
fr: Vos adresses alternatives : <em>(optionnel, entrez chaque adresse sur une nouvelle ligne)</em>.

en: Your attachment was not uploaded. Most likely, the file exceeded the maximum size allowed by the server configuration.
fr: Votre pièce jointe n'a pas été téléchargée. Il est probable que le fichier dépasse la taille maximum autorisée par la configuration du serveur.

en: Your browser does not support inline display of this image type.
fr: Votre navigateur ne supporte pas l'affichage en ligne des images de ce type.

en: Your browser security settings don't permit direct access to the clipboard.
fr: Les configurations de sécurité de votre navigateur ne permettent pas d'accéder au presse-papiers.

en: Your default encryption method for sending messages:
fr: Votre méthode de chiffrement par défaut pour l'envoi des messages :

en: Your identity has been switched to the identity associated with the current recipient address. Click this box to revert to the original identity. The identity will not be checked again during this compose action.
fr: Votre identité a été remplacée par celle associée à l'adresse d'envoi actuelle. Cochez cette case pour rétablir votre identité. L'identité ne sera pas vérifiée à nouveau durant la composition du message.

en: Your identity has been switched to the identity associated with the current recipient address. The identity will not be checked again during this compose action.
fr: Votre identité a été remplacée par celle associée à l'adresse d'envoi actuelle. L'identité ne sera pas vérifiée à nouveau durant la rédaction de ce message.

en: Your linked attachment has been downloaded by at least one user.
fr: Votre piècesjointe liée à été téléchargée par au moins un utilisateur.

en: Your message body has exceeded the limit by body size by %d characters.
fr: Le corps de votre message a dépassé la taille limite par corps de %d caractères.

en: Your message was successfully delivered.
fr: Votre message a bien été distribué.

en: Your signature to use when composing with the HTML editor (if empty, the text signature will be used)
fr: Votre signature à utiliser lors de la composition d'un message avec l'éditeur HTML (si vide, la signature au format texte sera utilisée)

en: Your signature:
fr: Votre signature :

en: [Attachment stripped: Original attachment type: %s, name: %s]
fr: [Pièce jointe retirée : type d'origine de la pièce jointe : %s, nom : %s]

en: [No Subject]
fr: [Pas d'objet]

en: [Truncated Text]
fr: [Texte tronqué]

en: _Bcc
fr: Cc_i

en: _Blacklist
fr: Liste _noire

en: _Delete
fr: Supprimer

en: _Folders
fr: D_ossiers

en: _Identity
fr: Ide_ntité

en: _Message Source
fr: Source du _message

en: _New Message
fr: _Nouveau message

en: _Priority
fr: _Priorité

en: _Refresh
fr: _Rafraîchir

en: _Reply
fr: _Répondre

en: _Search
fr: _Recherche

en: _Send Message
fr: Envo_yer le message

en: _Thread
fr: Enfi_lade

en: _To
fr: _A

en: _Undelete
fr: Resta_urer

en: _View Thread
fr: _Voir les Enfilades

en: _Whitelist
fr: Li_ste blanche

en: and
fr: et

en: and %d more mailbox | and %d more mailboxes
fr[0]: et %d autre dossier
fr[1]: et %d autres dossiers

en: attachment
fr: pièce jointe

en: attachments.zip
fr: pièce jointe.zip

en: base level of the folder tree
fr: Racine de l'arborescence de dossiers.

en: bytes
fr: octets

en: days
fr: jours

en: flagged "%s"
fr: marqué "%s"

en: from
fr: de

en: into mailbox
fr: vers le dossier

en: key
fr: clef

en: links will expire on %s
fr: Les liens expireront le %s

en: mailbox file
fr: fichier de boîte de courrier

en: maximum total image size is %s
fr: Taille maximale totale des images : %s

en: messages from a personal contact
fr: messages d'un contact personnel

en: messages not from a personal contact
fr: messages pas d'un contact personnel

en: messages with attachment(s)
fr: messages avec pièce(s) jointe(s)

en: messages without attachment(s)
fr: messages sans pièce(s) jointe(s)

en: months
fr: mois

en: name
fr: nom

en: not
fr: sauf

en: part %s
fr: partie %s

en: recipients
fr: destinataires

en: replying to ALL
fr: Réponse à TOUS

en: to
fr: à

en: years
fr: années

en: your blacklist
fr: votre liste noire

en: your whitelist
fr: votre liste blanche
