IMP 4.0-cvs - en to nn translation catalogue (657 entries)

en:       To:
nn:      Til:

en:     Date:
nn:     Dato:

en:     From:
nn:      Frå:

en:  - $nm new message
nn:  - $nm ny melding

en:  - $nm new messages
nn:  - $nm nye meldingar

en:  Subject:
nn:     Emne:

en:  in
nn:  i

en: %d of %d Messages
nn: %d av %d meldingar

en: %d to %d of %d Messages
nn: %d til %d av %d meldingar

en: %s already exists. Your %s folder was not renamed.
nn: %s eksisterer allereie. Namnet på mappa %s vart ikkje endra.

en: %s folder being renamed at the start of the month.
nn: Mappa %s får endra namnet ved starten av månaden.

en: %s messages were fetched...
nn: %s meldingar vart henta...

en: %s: %s (%d&nbsp;of&nbsp;%d)
nn: %s: %s (%d&nbsp;av&nbsp;%d)

en: (Apply these changes and move to next screen.)
nn: (Bruk desse endringane og gå til neste skjermbilete.)

en: (Discard all changes and return to the compose screen.)
nn: (Tilbakestill alle endringar og gå tilbake til skjermbiletet for skriv melding.)

en: (Return to the compose screen after applying all changes made thus far.  Changes on the current screen will NOT be applied.)
nn: (Gå tilbake til skjermbiletet for skriv melding etter å ha aktivert alle endringane du har gjort så langt. Endringar i dette skjermbiletet vil IKKJE bli brukt.)

en: * Add these by clicking OK *
nn: * Legg til desse ved å klikke OK *

en: * Please select address(es) *
nn: * Vel adresse(r) *

en: <p><i>This message was written in a character set other than your own. If it is not displayed correctly, %sclick here</a> to open it in a new window.</i></p>
nn: <p><i>Denne meldinga vart skriven i eit anna teiknsett enn ditt eige. Dersom den ikkje blir vist rett, %sklikk her</a> for å opne den i eit nytt vindauge.</i></p>

en: Account's name:
nn: Namn på konto:

en: Action
nn: Handling

en: Add to Addressbook (%s)
nn: Legg til adressebok (%s)

en: Added an attachment.
nn: La til eit vedlegg.

en: Address Book
nn: Adressebok

en: Addressbooks
nn: Adressebøker

en: All messages in the folder(s) will be lost!
nn: Alle meldingar i mappe(r) vil bli tapt!

en: All messages in the following folder(s) will be downloaded into one MBOX file:
nn: Alle meldingar i følgjande mappe(r) vil bli lasta ned til ei MBOX-fil:

en: All messages in your "%s" folder older than %s days will be permanently deleted.
nn: Alle meldingar i mappa "%s" som er eldre enn %s dagar, vil bli sletta permanent.

en: All old sent-mail folders more than %s months old will be deleted.
nn: Alle gamle katalogar med sendt post som er eldre enn %s månader, vil bli sletta.

en: All
nn: Alle

en: An error occurred when deleting messages from server!
nn: Feil ved sletting av meldingar frå tenar!

en: An unknown error occured adding the new entry.
nn: Ukjent feil når oppføringa skulle leggjast til.

en: Answered messages
nn: Meldingar du har svart på

en: Answered
nn: Svart på

en: Apply All Rules
nn: Bruk alle reglar

en: Apply Filters on
nn: Bruk filter på

en: Apply filter rules upon logging on.
nn: Bruk filterreglar ved pålogging.

en: Apply filter rules when mailbox is refreshed.
nn: Bruk filterreglar når postboksa blir friska opp.

en: Are you SURE you want to continue?
nn: Er du SIKKER på at du vil halde fram?

en: Are you completely sure you wish to continue?
nn: Er du heilt sikker på at du vil halde fram?

en: Are you sure you want to delete this public key?
nn: Er du sikker på at du vil slette denne offentlege nøkkelen?

en: Are you sure you want to delete your keypair? (This is NOT recommended!)
nn: Er du sikker på at du vil slette nøkkelparet ditt? (Dette er IKKJE tilrådd!)

en: Are you sure you want to do this?
nn: Er du sikker på at du vil gjere dette?

en: Are you sure you wish to PERMANENTLY delete these messages?
nn: Er du sikker på at du vil slette desse meldingane PERMANENT?

en: Are you sure you wish to empty this folder?
nn: Er du sikker på at du vil tømme denne mappa?

en: Are you sure you wish to empty your trash folder?
nn: Er du sikker på at du vil tømme søppelkorga di?

en: Arrival Time
nn: Tid motteke

en: Ascending
nn: Stigande

en: Ask for confirmation before doing maintenance operations?
nn: Spør om stadfesting før køyring av vedlikehaldsoperasjonar?

en: Attach a copy of your PGP public key to your message?
nn: Legg ved ein kopi av din offentlege PGP-nøkkel i meldinga?

en: Attach
nn: Legg ved

en: Attached File:
nn: Vedlagt fil:

en: Attachment
nn: Vedlegg

en: Attachments
nn: Vedlegg

en: Available Addressbooks:
nn: Tilgjengelege adressebøker:

en: Back to %s
nn: Tilbake til %s

en: Bcc
nn: Blind kopi

en: Blacklist
nn: Svartelist

en: Body
nn: Kropp

en: Both Header Listing and Body of Message
nn: Både vising av meldingshovud og meldingskropp

en: Both
nn: Begge

en: Brown
nn: Brun

en: Burnt Orange
nn: Brent oransje

en: Camouflage
nn: Kamuflasje

en: Can't connect to the Mail Server
nn: Kan ikkje kople til e-posttenaren

en: Cancel Message
nn: Avbryt melding

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Cancelling this message will permanently discard its contents.
nn: Ved å avbryte denne meldinga vil du miste innhaldet for godt.

en: Cc
nn: Kopi

en: Cc:
nn: Kopi:

en: Change All
nn: Endre alle

en: Change display options such as the color scheme, how many messages you see on each page and how messages are sorted.
nn: Endre visingsalternativ, slik som fargeskjema, kro mange meldingar du ser på kvar side, og korleis meldingane blir sorterte.

en: Change mail server settings.
nn: Endre innstillingar for posttenar.

en: Change the name, address, and signature that people see when they read and reply to your email.
nn: Endre namn, adresse og signaturen folk ser når dei les og svarar på e-post frå deg.

en: Change
nn: Endre

en: Check Folder(s) for New Mail
nn: Sjekk mappe(r) for ny e-post

en: Checkbox
nn: Avkryssingsboks

en: Cherry
nn: Kirsebær

en: Choose Action:
nn: Vel handling:

en: Choose the addressbook to use when adding addresses.
nn: Vel adresseboka du vil bruke for å leggje til nye adresser.

en: Choose the order of addressbooks to search when expanding addresses.
nn: Vel rekkefølgje på adressebøker å søke i ved kontroll av adresser.

en: Cleared all messages from %s.
nn: Fjerna alle meldingar frå %s.

en: Click on one of your selected addressbooks and then select all fields to search.
nn: Klikk på ei av dine valde adressebøker og vel alle felta det skal søkast i.

en: Click to Save PGP Public Key in your Addressbook
nn: Klikk for å lagre offentleg PGP-nøkkel i adresseboka di

en: Close this window
nn: Lukk dette vindauget

en: Closed Folder
nn: Lukka mappe

en: Collapse All Folders
nn: Fold saman alle mapper

en: Collapse All
nn: Fold saman alle

en: Collapse Folder
nn: Fold saman mappe

en: Comment
nn: Kommentar

en: Compose Message (%s)
nn: Skriv melding (%s)

en: Compose a message
nn: Skriv ei melding

en: Compose another message
nn: Skriv ei melding til

en: Compose messages in a separate window.
nn: Skriv meldingar i eige vindauge.

en: Compose
nn: Ny melding

en: Contact List
nn: Kontaktliste

en: Control PGP support for IMP.
nn: Kontrollerer PGP-støtte for IMP.

en: Control when new mail will be checked for, and whether or not to notify you when it arrives.
nn: Kontroller når det skal sjekkast for ny post, og om du skal varslast eller ikkje når ny post kjem.

en: Copy
nn: Kopier

en: Correct
nn: Korriger

en: Corrected Text
nn: Korrigert tekst

en: Could not delete messages from %s: %s
nn: Kunne ikkje slette meldingar frå %s: %s

en: Could not extract the requested file from the MS-TNEF attachment.
nn: Kunne ikkje trekke ut den førespurde fila

en: Create Folder
nn: Oppret mappe

en: Create Keys
nn: Opprett nøklar

en: Create a new drafts folder
nn: Opprett ny mappe for kladd

en: Create a new sent mail folder
nn: Opprett ny mappe for sendt post

en: Create a new trash folder
nn: Opprett ny mappe for søppelkorg

en: Create filtering rules to organize your incoming mail, sort it into folders, and delete spam.
nn: Opprett filterreglar

en: Create
nn: Opprett

en: Customize accounts for fetching mail from other POP3/IMAP accounts.
nn: Skreddarsy kontoar for å hente mail frå andre POP3-/IMAP-kontoar.

en: Customize how you send mail and where drafts are saved.
nn: Tilpass korleis du sender post og kvar kladden blir lagra.

en: Customize maintenance operations run upon login to %s.
nn: Tilpass vedlikehaldsoperasjonar som skal køyrast ved pålogging til %s.

en: Customize tasks to run upon logon to %s.
nn: Tilpass oppgåver som skal køyrast ved pålogging til %s.

en: Date
nn: Dato

en: December
nn: Desember

en: Default Identity
nn: Standardidentitet

en: Default sorting criteria:
nn: Standard sorteringskriterium:

en: Default sorting direction:
nn: Standard sorteringsrekkefølgje:

en: Delete %s Public Key
nn: Slett %s offentleg nøkkel

en: Delete Current Keys
nn: Slett noverande nøklar

en: Delete Folder(s)
nn: Slette mappe(r)

en: Delete fetched messages from server
nn: Slett meldingar som hentast frå tenaren

en: Delete messages
nn: Slett meldingar

en: Delete old sent-mail folders at beginning of month
nn: Slett gamle mapper med sendt post ved starten av månaden

en: Delete
nn: Slett

en: Deleted an attachment.
nn: Slett eit vedlegg.

en: Deleted messages
nn: Sletta meldingar

en: Deleted
nn: Sletta

en: Deleting and Moving Messages
nn: Sletting og flytting av meldingar

en: Descending
nn: Synkande

en: Details
nn: Detaljar

en: Dim signatures?
nn: Dim signaturar?

en: Display Options
nn: Visingsalternativ

en: Display confirmation after sending a message?
nn: Vis stadfesting etter å ha sendt ei melding?

en: Display in Body of Message
nn: Vis i meldingskropp

en: Display message when filters have been applied.
nn: Vis melding etter at filter har blitt brukt.

en: Display pop-up notification of new mail.
nn: Vis sprettopp-varsel om ny post.

en: Display the 'Empty Trash' link in the menubar?
nn: Vis 'Tøm søppelkorg'-kopling i menylinje?

en: Display
nn: Vis

en: Do Not Check Folder(s) for New Mail
nn: Ikkje sjekk mappe(r) for ny e-post

en: Do you want to open that folder?
nn: Vil du opne den mappa?

en: Do you want to scan the body of text messages for PGP data?
nn: Vil du søke gjennom meldingskroppen for PGP-data?

en: Do you want your PGP public key to be attached to your messages by default?
nn: Vil du legge ved din offentlege PGP-nøkkel i meldingane dine som standard?

en: Done
nn: Ferdig

en: Download %s
nn: Last ned %s

en: Download Folder(s)
nn: Last ned mappe(r)

en: Download
nn: Last ned

en: Draft
nn: Kladd

en: Drafts folder:
nn: Kladd-mappe:

en: E-Mail
nn: E-post

en: E-mail Address
nn: E-postadresse

en: Edit your IMAP/POP3 accounts.
nn: Endre IMAP-/POP3-kontoar

en: Edit your filter rules
nn: Endre filterreglane dine

en: Edit your identities
nn: Endre identiteten din

en: Edit
nn: Endre

en: Email Address
nn: E-postadresse

en: Empty Folder(s)
nn: Tøm mappe(r)

en: Empty Trash folder
nn: Tøm søppelkorg

en: Empty Trash
nn: Tøm søppelkorg

en: Enable PGP functionality?
nn: Slå på PGP-funksjonalitet?

en: Encrypt Message
nn: Krypter melding

en: End forwarded message
nn: Slutt vidaresendt melding

en: Enter Passphrase
nn: Skriv inn passordfrase

en: Enter the name for your new drafts folder
nn: Skriv inn namnet på di nye kladd-mappe

en: Enter the name for your new sent mail folder
nn: Skriv inn namet på di nye mappe for sendt post

en: Enter the name for your new trash folder
nn: Skriv inn namnet på di nye søppelkorg

en: Entry "%s" was successfully added to the addressbook
nn: Oppføringa "%s" vart lagt til adresseboka

en: Error
nn: Feil

en: Every 15 minutes
nn: Kvart 15. minutt

en: Every 30 seconds
nn: Kvart 30. sekund

en: Every 5 minutes
nn: Kvart 5. minutt

en: Every half hour
nn: Kvar halve time

en: Every minute
nn: Kvart minutt

en: Expand All Folders
nn: Vis alle mapper

en: Expand All
nn: Vis alle

en: Expand Folder
nn: Vis mappe

en: Expand Names
nn: Kontroller namn

en: Expand the entire folder tree by default in the folders view.
nn: Utvid heile mappestrukturen i mappevising som standard.

en: Expiration Date
nn: Utløpsdato

en: Expunge error!
nn: Feil ved tømming!

en: February
nn: Februar

en: Fetch Mail in a separate window?
nn: Hent post i eige vindauge?

en: Fetch Mail
nn: Hent e-post

en: Fetch
nn: Hent

en: Fetching... Please wait...
nn: Hentar... Ver venleg og vent...

en: Field
nn: Felt

en: Filename
nn: Filnamn

en: Filter Activity: The message "%s" from "%s" has been deleted.
nn: Filteraktivitet: Meldinga "%s" frå "%s" var sletta.

en: Filter Activity: The message "%s" from "%s" has been moved to the folder "%s".
nn: Filteraktivitet: Meldinga "%s" frå "%s" vart flytta til mappa "%s".

en: Filter Activity: The message "%s" from "%s" has been moved to your Trash folder.
nn: Filteraktivitet: Meldinga "%s" frå "%s" vart flytta til søppelkorga di.

en: Filter Rules
nn: Filterreglar

en: Filter message content for profanity.
nn: Filtrer meldingsinnhald for ukvemsord.

en: Filters
nn: Filter

en: Find
nn: Finn

en: First Page
nn: Første side

en: Folder Navigator
nn: Mappenavigering

en: Folder Prefix
nn: Mappeprefiks

en: Folders
nn: Mapper

en: Forward
nn: Vidaresend

en: Forward:
nn: Vidaresend:

en: Forwarded message from %s
nn: Vidaresende meldingar frå %s

en: Forwarded message
nn: Vidaresendt melding

en: From Address
nn: Frå-adresse

en: From
nn: Frå

en: From:
nn: Frå:

en: Fwd:
nn: VS:

en: Get only new messages (IMAP only)
nn: Hent berre nye meldingar (berre for IMAP)

en: Green
nn: Grøn

en: Grey
nn: Grå

en: Hash-Algorithm
nn: Hash-algoritme

en: Headers
nn: Meldingshovud

en: Help
nn: Hjelp

en: Hide Deleted
nn: Skjul sletta

en: Hide Unsubscribed
nn: Skjul u/abonnement

en: High Priority
nn: Høg prioritet

en: High
nn: Høg

en: Highest
nn: Høgast

en: How do you want to display attachments?
nn: Korleis vil du vise vedlegg?

en: How to prefix quoted lines in a reply:
nn: Prefiks på siterte linjer i eit svar:

en: IMAP over SSL (self-signed)
nn: IMAP over SSL (sjølv-signert)

en: IMAP, no TLS
nn: IMAP, ikkje TLS

en: IMAP/POP3 Accounts
nn: IMAP-/POP3-kontoar

en: IMP PGP Administration
nn: IMP Administering av PGP

en: IMP is not properly configured
nn: IMP er ikkje ordentleg konfigurert

en: INBOX
nn: Innboks

en: Identities
nn: Identitetar

en: Identity
nn: Identitet

en: Identity's name:
nn: Namn på identitet:

en: Ignore All
nn: Ignorer alle

en: Ignore
nn: Ignorer

en: Import Key
nn: Importer nøkkel

en: Import Keypair
nn: Importer nøkkelpar

en: Import PGP Key
nn: Importer PGP-nøkkel

en: Import Personal Private PGP Key
nn: Importer personleg privat PGP-nøkkel

en: Import Personal Public PGP Key
nn: Importer personleg offentleg PGP-nøkkel

en: Import Public Key
nn: Importer offentleg nøkkel

en: Import Public PGP Key
nn: Importer offentleg PGP-nøkkel

en: Important messages
nn: Viktige meldingar

en: Important
nn: Viktig

en: Include original message in a reply?
nn: Inkludere original melding i svar?

en: Information on %s Public Key
nn: Informasjon om %s offentleg nøkkel

en: Information on Personal Private Key
nn: Informasjon om personleg privat nøkkel

en: Information on Personal Public Key
nn: Informasjon om personleg offentleg nøkkel

en: Insert Key Here
nn: Set inn nøkkel her

en: Invalid PGP Key.
nn: Ugyldig PGP-nøkkel.

en: Invalid Remote Mailbox
nn: Ugyldig ekstern postkasse

en: Invalid Username/Password
nn: Ugyldig brukarnamn/passord

en: Invalid key
nn: Ugyldig PGP-nøkkel.

en: Invalid personal PGP private key.
nn: Ugydlig personleg prvat PGP-nøkkel.

en: Invalid personal PGP public key.
nn: Ugyldig personleg offentleg PGP-nøkkel.

en: January
nn: Januar

en: July
nn: Juli

en: June
nn: Juni

en: Key Creation
nn: Nøkkeloppretting

en: Key Fingerprint
nn: Fingeravtrykk for nøkkel

en: Key Length
nn: Nøkkellengde

en: Key Type
nn: Nøkkeltype

en: Language
nn: Språk

en: Last Page
nn: Siste side

en: Last login: %s
nn: Siste innlogging: %s

en: Last login: Never
nn: Siste innlogging: Aldri

en: Light Blue
nn: Lys blå

en: List-Archive
nn: Liste-Arkiv

en: List-Help
nn: Liste-Hjelp

en: List-Owner
nn: Liste-Eigar

en: List-Post
nn: Liste-Post

en: List-Subscribe
nn: Liste-Abonner

en: List-Unsubscribe
nn: Liste-Sei-opp-abonnement

en: Listing in the Header
nn: Listing i meldingshovud

en: Local Mailbox:
nn: Lokal postkasse:

en: Log in to %s
nn: Logg inn til %s

en: Log in
nn: Logg inn

en: Login Tasks
nn: Oppgåver ved innlogging

en: Login failed for some reason. Most likely your username or password was entered incorrectly.
nn: Kunne av ein eller annan grunn ikkje logge inn. Sannsynlegvis er brukarnamn eller passord tasta inn feil.

en: Logout
nn: Logg ut

en: Low Priority
nn: Lav prioritet

en: Low
nn: Lav

en: Lowest
nn: Lavast

en: Mail Filters
nn: E-postfilter

en: Mail Management
nn: E-posthandtering

en: Mailbox
nn: Postkasse

en: Maintenance Operations
nn: Vedlikehaldsoperasjonar

en: Maintenance class did not load successfully.
nn: Klassa Maintenance:: vart ikkje lasta inn

en: March
nn: Mars

en: Mark as:
nn: Marker som:

en: Mark different levels of quoting with different colors?
nn: Merk ulike nivå av sitering med ulike fargar?

en: May
nn: Mai

en: Message Composition
nn: Skriv melding

en: Message Date
nn: Meldingsdato

en: Message Search
nn: Meldingssøk

en: Message Size
nn: Meldingsstorleik

en: Message Source
nn: Meldingskjelde

en: Message Viewing
nn: Meldingsvising

en: Message bounced successfully.
nn: Melding omdirigert.

en: Message fields
nn: Meldingsfelt

en: Message flags
nn: Meldingsflagg

en: Message folders
nn: Meldingsmapper

en: Message sent successfully, but not saved to
nn: Meldinga vart sendt, men ikkje lagra til

en: Message sent successfully.
nn: Melding sendt.

en: Messages per page in the mailbox view.
nn: Meldingar per side i postboksvising.

en: Messages to
nn: meldingar til

en: Mime Type
nn: Mime-typar

en: Modify
nn: Modifisere

en: Move Down
nn: Flytt ned

en: Move Up
nn: Flytt opp

en: Move messages to the <b>%s</b> folder
nn: Flytt meldingar til <b>%s</b>-mappa

en: Move
nn: Flytt

en: Name and/or email can not be empty
nn: Namn og/eller e-postadresse kan ikkje vere tom

en: Name
nn: Namn

en: Never
nn: Aldri

en: New Mail
nn: Ny e-post

en: New messages
nn: Nye meldingar

en: New
nn: Ny

en: Next Message
nn: Neste melding

en: Next Page
nn: Neste side

en: Next
nn: Neste

en: No Keys in Keyring
nn: Ingen nøklar i nøkkelknippe

en: No PGP public key imported.
nn: Ingen offentleg PGP-nøkkel importert.

en: No Subject
nn: Tomt emne

en: No attachments found.
nn: Fann ingen vedlegg

en: No folders were specified
nn: Ingen mappe(r) vart spesifisert

en: No message body text
nn: Inga tekst i meldingskropp

en: No messages matched your search
nn: Ingen meldingar samsvara med søket ditt

en: No messages to fetch...
nn: Ingen meldingar å hente...

en: No personal PGP private key imported.
nn: Ingen personleg privat PGP-nøkkel importert.

en: No personal PGP public key imported.
nn: Ingen personleg offentleg PGP-nøkkel importert.

en: No spelling errors
nn: Ingen stavefeil

en: No suggestions
nn: Ingen forslag

en: No
nn: Nei

en: None
nn: Ingen

en: Not Deleted
nn: Ikkje sletta

en: Not Draft
nn: Ikkje kladd

en: Not Important
nn: Ikkje viktig

en: Not Personal
nn: Ikkje personleg

en: Not a valid public key.
nn: Ikkje ein gyldig offentleg nøkkel.

en: Not deleted messages
nn: Ikkje sletta meldingar

en: Not important messages
nn: Ikkje viktige meldingar

en: Number of old sent-mail folders to keep if deleting monthly
nn: Talet på gamle mapper med sendt post å ta vare på ved månadleg sletting

en: October
nn: Oktober

en: Old messages
nn: Gamle meldingar

en: Old sent-mail folders being purged.
nn: Gamle mapper med sendt post blir sletta.

en: Open Folder
nn: Opne mappe

en: Options
nn: Alternativ

en: Orange
nn: Oransje

en: Other Accounts
nn: Andre kontoar

en: Other Options
nn: Andre alternativ

en: PGP Digital Signature
nn: PGP digital signatur

en: PGP Encrypted Data
nn: PGP-kryptert data

en: PGP Error: %s
nn: PGP-feil: %s

en: PGP Error: For message encryption, there can only be one recipient.
nn: PGP-feil: For meldingskryptering kan det berre vere ein mottakar.

en: PGP Error: Need passphrase for personal private key.
nn: PGP-feil: Treng passordfrase for personleg privat nøkkel.

en: PGP NOT Active
nn: PGP IKKJE aktiv

en: PGP Options
nn: PGP Alternativ

en: PGP Passphrase Input
nn: PGP inntasting av passordfrase

en: PGP Personal Keypair support requires a secure web connection.
nn: Støtte for personleg PGP-nøkkelpar krev ei sikker web-kopling.

en: PGP Public Key for "%s (%s)" was successfully added.
nn: Offentleg PGP-nøkkel for "%s (%s)" vart lagt til.

en: PGP Public Key for "%s" was successfully deleted.
nn: Offentleg PGP-nøkkel for "%s" vart sletta.

en: PGP Public Key
nn: Offentleg PGP-nøkkel

en: PGP Public Keyring
nn: Offentleg PGP-nøkkelring

en: PGP Public/Private Keypair successfully added.
nn: Offentleg/private PGP-nøkkelpar vart lagt til.

en: PGP Sign Message
nn: PGP Signer melding

en: PGP Sign/Encrypt Message
nn: PGP-signer/-krypter melding

en: PGP Signed/Encrypted Data
nn: PGP-signert/-kryptert data

en: PGP support is disabled on this system.
nn: PGP-støtte er slått av på dette systemet.

en: PGP support is not currently active so the digital signature is unable to be verified.
nn: PGP-støtte er for tida ikkje aktiv, så den digitale signaturen kan ikkje verifiserast.

en: PGP support is not currently active so the message is unable to be decrypted.
nn: PGP-støtte er for tida ikkje aktiv, så meldinga kan ikkje dekrypterast.

en: POP3 over SSL (self-signed)
nn: POP3 over SSL (sjølv-signert)

en: POP3, no TLS
nn: POP3, ikkje TLS

en: Page %d of %d
nn: Side %d av %d

en: Part(s)
nn: Del(ar)

en: Passphrase (Again)
nn: Passordfrase (igjen)

en: Passphrase successfully unloaded.
nn: Passordfrase vart lasta ut.

en: Passphrase
nn: Passordfrase

en: Passphrase:
nn: Passordfrase:

en: Passphrases can not be empty
nn: Passordfrasar kan ikkje vere tomme

en: Passphrases do not match
nn: Passordfrasar samsvarar ikkje

en: Password
nn: Passord

en: Password:
nn: Passord:

en: Perform maintenance operations on login
nn: Køyr vedlikehaldsoperasjonar ved innlogging

en: Perform maintenance operations on login?
nn: Køyr vedlikehaldsoperasjonar ved innlogging?

en: Personal Information
nn: Personleg informasjon

en: Personal PGP keypair generated successfully.
nn: Personleg PGP-nøkkelpar vart generert.

en: Personal PGP keys deleted successfully.
nn: Personleg PGP-nøklar vart sletta.

en: Personal
nn: Personleg

en: Place your signature before replies and forwards?
nn: Plasser signatur før svar og vidaresendt?

en: Please enter the name of the new folder:
nn: Skriv inn namnet på den nye mappa:

en: Please enter the new name:
nn: Skriv inn det nye namnet:

en: Please enter the passphrase for your PGP private key. You will only need to enter this passphrase once per IMP session.
nn: Skriv inn passordfrasen for din private PGP-nøkkel. Du treng berre å skrive inn denne passordfrasen ein gong per IMP-økt.

en: Please enter valid search criteria.
nn: Skriv inn eit gyldig søkekriterium.

en: Please provide your username and password
nn: Skriv inn ditt brukarnamn og passord

en: Please resolve ambiguous or invalid addresses.
nn: Ordne opp i fleirtydige eller ugyldige adresser.

en: Please select a folder before you perform any actions.
nn: Vel ei mappe før du køyrer ei eller fleire handlingar.

en: Please select at least one folder to search.
nn: Vel minst ei mappe å søke i.

en: Please select only one folder for this operation.
nn: Vel kun ei mappe for denne operasjonen.

en: Please select or edit right next:
nn: Vel eller endre rett neste:

en: Precede your signature with dashes ('-- ')
nn: Bruk strekar ('-- ') før signaturen din.

en: Preferences successfully updated.
nn: Innstillingar vart oppdaterte.

en: Previous Message
nn: Forrige melding

en: Previous Page
nn: Forrige side

en: Print
nn: Skriv ut

en: Priority
nn: Prioritet

en: Private Key
nn: Privat nøkkel

en: Problem with filter rule %d: folder does not exist: %s
nn: Problem med filterregel %d: Mappa eksisterer ikkje: %s

en: Protocol:
nn: Protokoll:

en: Public Key
nn: Offentleg nøkkel

en: Public PGP keyserver support has been disabled.
nn: Støtte for offentleg PGP-nøkkeltenar er slått av.

en: Purge Deleted
nn: Fjern sletta

en: Purge Trash how often:
nn: Tøm søppelkorga kor ofte:

en: Purge messages in Trash folder older than this amount of days
nn: Fjern meldingar i søppelkorga som er eldre enn dette talet på dagar

en: Purge old message in the Trash folder
nn: Fjern gamle meldingar frå søppelkorga

en: Purging %d message(s) from Trash folder.
nn: Fjerner %d melding(ar) frå søppelkorga.

en: Quoting
nn: Siterer

en: Received after
nn: Motteke etter

en: Received before
nn: Motteke før

en: Received on
nn: Motteke på

en: Redirect Message
nn: Omdiriger melding

en: Redirect this message
nn: Omdiriger denne meldinga

en: Redirect
nn: Omdiriger

en: Redirecting failed.
nn: Kunne ikkje omdirigere.

en: Refresh Folder Views:
nn: Frisk opp mappevisingar:

en: Refresh
nn: Frisk opp

en: Reload View
nn: Oppdater vising

en: Remember the last view
nn: Hugs siste vising

en: Remote Mailbox:
nn: Ekstern postkasse:

en: Remove Selected
nn: Fjern valde

en: Rename Folder
nn: Gi nytt namn til mappe

en: Rename sent-mail folder at beginning of month
nn: Endre namn på mappe for sendt post ved starten av månaden

en: Renaming "%s" to "%s" failed. This is what the server said
nn: Kunne ikkje endre namn på "%s" til "%s". Dette er kva tenaren sa

en: Replace with:
nn: Erstatt med:

en: Reply to All
nn: Svar til alle

en: Reply to All:
nn: Svar til alle:

en: Reply to List
nn: Svar til liste

en: Reply to List:
nn: Svar til liste:

en: Reply
nn: Svar

en: Reply-To:
nn: Svar til:

en: Reply-to
nn: Svar-til

en: Reply:
nn: Svar:

en: Report as Spam
nn: Raporter som søppelpost

en: Request a Return Receipt
nn: Be om returkvittering

en: Reset
nn: Nullstill

en: Resume
nn: Gjenoppta

en: Return to Filters Preferences
nn: Tilbake til Filterinnstillingar

en: Return to Main Preferences Screen
nn: Tilbake til hovedskjermbiletet for innstillingar

en: Return to Personal Information
nn: Tilbake til Personleg informasjon

en: Return to Previous Screen
nn: Tilbake til førre skjerm

en: Return to the mailbox listing after deleting, moving, or copying a message?
nn: Gå tilbake til postbokslista etter å ha sletta, flytta eller kopiert ei melding?

en: Rule Definition
nn: Regeldefinisjon

en: Save Draft
nn: Lagre kladd

en: Save Options
nn: Lagre alternativ

en: Save a copy in
nn: Lagre ein kopi i

en: Save as
nn: Lagre som

en: Save sent mail
nn: Lagre sendt post

en: Saving the draft failed. This is what the server said: %s
nn: Kunne ikkje lagre kladd. Dette er kva tenaren sa: %s

en: Search Results
nn: Søkeresultat

en: Search
nn: Søk

en: Seen
nn: Lest

en: Select addressbook sources for adding and searching for addresses.
nn: Vel kjelder for adressebok til å legge til og søke etter adresser i.

en: Select all
nn: Vel alle

en: Select an account
nn: Vel ein konto

en: Select an identity
nn: Vel ein identitet

en: Select charset:
nn: Vel teiknsett:

en: Select none
nn: Vel ingen

en: Select your color scheme.
nn: Vel ditt fargeskjema.

en: Select your preferred language:
nn: Vel ønska språk:

en: Select
nn: Vel

en: Selected Addressbooks:
nn: Valde adressebøker:

en: Send Message
nn: Send melding

en: Sent mail folder:
nn: Mappe for sendt post:

en: Server Information
nn: Tenarinformasjon

en: Server
nn: Tenar

en: Server:
nn: Tenar:

en: Set preferences for filtering messages for unwanted content.
nn: Set innstillingar for å filtrere meldingar for uønska innhald.

en: Set preferences for what happens when you move and delete messages.
nn: Set innstillingar for kva som skjer når du flyttar og slettar meldingar.

en: Set the X-Priority header when composing messages?
nn: Set X-Priority-meldingshovud når ein skriv meldingar?

en: Set the current time zone.
nn: Set gjeldande tidssone.

en: Set the language that menu items, explanations, and help are in.
nn: Vel språk for menyar, forklaringar og hjelp.

en: Should the compose window be closed after saving a draft?
nn: Skal vindauget for skriv melding lukkast etter at du har lagra ein kladd?

en: Show All Headers
nn: Vis alle meldingshovud

en: Show Deleted
nn: Vis sletta

en: Show Limited Headers
nn: Vis avgrensa meldingshovud

en: Show Mailing List Information
nn: Vis informasjon om e-postliste

en: Show Unsubscribed
nn: Vis u/abonnement

en: Show last login time when logging in
nn: Vis sist innlogga tidspunkt ved innlogging

en: Show legend in the mailbox view.
nn: Vis teiknforklaring i postkassevising.

en: Show the Fetch Mail icon on the menubar?
nn: Vis Hent post-ikonet i menylinje?

en: Size
nn: Storleik

en: Some of IMP's configuration files are missing:
nn: Nokre av IMP sine konfigureringsfiler manglar:

en: Sort Direction
nn: Sorteringsrekkefølgje

en: Spam Report from
nn: Søppelpostrapport frå

en: Special Characters
nn: Spesialteikn

en: Spell Check
nn: Stavekontroll

en: Spell Checker
nn: Stavekontroll

en: Spell check complete
nn: Stavekontroll ferdig

en: Spelling errors per screen when spell checking.
nn: Stavefeil per skjermbilete ved stavekontroll.

en: Subject Field
nn: Emnefelt

en: Subject
nn: Emne

en: Subject:
nn: Emne:

en: Submit
nn: Send

en: Subscribe to Folder(s)
nn: Abonnere på mappe(r)

en: Success
nn: Suksess

en: Suggestions
nn: Forslag

en: Sun
nn: Sol

en: Terms of Service file not specified in conf.php
nn: Vilkår for tenesta-fila ikkje spesifisert i conf.php

en: Text
nn: Tekst

en: The account "%s" has been deleted.
nn: Kontoen "%s" vart sletta.

en: The account "%s" has been saved.
nn: Kontoen "%s" vart lagra.

en: The current folder(s) "%s" will be renamed to "%s".
nn: Namnet på gjeldande mappe(r) "%s" vil bli endra til "%s".

en: The folder '%s' was not deleted. This is what the server said
nn: Mappa '%s' vart ikkje sletta. Dette er kva tenaren sa

en: The folder "%s" already exists
nn: Mappa "%s" eksisterer allereie

en: The folder "%s" contains illegal characters in its name. It may cause problems. Please see your system administrator.
nn: Namnet på mappa "%s" inneheld ulovlege teikn. Dette kan skape problem. Kontakt din systemadministrator.

en: The folder "%s" was created but you were not subscribed to it.
nn: Mappa "%s" vart oppretta, men du abonnerer ikkje på den.

en: The folder "%s" was deleted but you were not unsubscribed from it.
nn: Mappa "%s" vart sletta, men du abonnerer framleis på den.

en: The folder "%s" was not created. This is what the server said
nn: Mappa "%s" vart ikkje oppretta. Dette er kva tenaren sa

en: The folder "%s" was successfully created.
nn: Mappa "%s" vart oppretta.

en: The folder "%s" was successfully deleted.
nn: Mappa "%s" vart sletta.

en: The folder "%s" was successfully renamed to "%s".
nn: Mappa "%s" endra namn til "%s".

en: The identity "%s" has been deleted.
nn: Identiteten "%s" vart sletta.

en: The identity "%s" has been saved.
nn: Identiteten "%s" vart lagra.

en: The message being composed has been closed.  Exiting.
nn: Meldinga som blir skriven vart lukka. Avsluttar.

en: The requested file does not exist in the MS-TNEF attachment.
nn: Den førespurde fila eksisterer ikkje i MS-TNEF-vedlegget.

en: The signature couldn't be replaced.
nn: Signaturen kunne ikkje bli erstatta.

en: The signature was successfully replaced.
nn: Signaturen vart erstatta.

en: There are no messages in this mailbox.
nn: Det er ingen meldingar i denne postkassa.

en: There was a problem expunging %s. This is what the server said
nn: Problem ved tømming av %s. Dette er kva tenaren sa

en: There was a problem expunging the mailbox. This is what the server said
nn: Problem ved tømming av postkasse. Dette er kva tenaren sa

en: There was a problem expunging the mailbox. This is what the server said: %s
nn: Problem ved tømming av postkasse. Dette er kva tenaren sa: %s

en: There was a problem with the file upload. The file may have been larger than the maximum allowed size (%d MB).
nn: Problem ved opplasting av fil. Fila er kanskje større enn maksimalt tillaten storleik. (%d MB).

en: There was a problem with the file upload. The file may have been larger than the maximum allowed size.
nn: Problem ved opplasting av fil. Fila er kanskje større enn maksimalt tillaten storleik.

en: There was an error copying messages to "%s". This is what the server said
nn: Problem ved kopiering av melding til "%s". Dette er kva tenaren sa

en: There was an error deleting messages from the folder "%s". This is what the server said
nn: Problem ved sletting av meldingar frå mappa "%s". Dette er kva tenaren sa

en: There was an error deleting messages in the folder "%s". This is what the server said
nn: Problem ved sletting av meldingar i mappa "%s". Dette er kva tenaren sa

en: There was an error deleting messages. This is what the server said: %s
nn: Problem ved sletting av meldingar. Dette er kva tenaren sa: %s

en: There was an error displaying this message part
nn: Problem ved vising av denne meldingsdelen

en: There was an error flagging messages in the folder "%s". This is what the server said
nn: Problem ved flagging av meldingar i mappa "%s". Dette er kva tenaren sa

en: There was an error flagging messages. This is what the server said
nn: Problem ved flagging av meldingar. Dette er kva tenaren sa

en: There was an error moving messages to "%s". This is what the server said
nn: Problem ved flytting av meldingar til "%s". Dette er kva tenaren sa

en: There was an error moving messages to the trash. This is what the server said
nn: Problem ved flytting av meldingar til søppelkorga. Dette er kva tenaren sa

en: There was an error moving messages to the trash. This is what the server said: %s
nn: Problem ved flytting av meldingar til søppelkorga. Dette er kva tenaren sa: %s

en: There was an error saving a draft.
nn: Problem ved lagring av kladd.

en: There was an error sending your message: %s
nn: Problem ved sending av meldinga di: %s

en: There was an error undeleting messages. This is what the server said
nn: Problem med å angre sletting av melding. Dette er kva tenaren sa

en: There was an error viewing the requested message.
nn: Problem med å vise den førespurte meldinga.

en: There were no alternative parts that can be displayed inline.
nn: Det var ingen alternative delar som kunne visast innebygd.

en: This PGP Public Key was attached to the message.
nn: Denne offentlege PGP-nøkkelen var lagt ved meldinga.

en: This file controls local MIME drivers for IMP, specifically what kinds of attachments are viewable and/or downloadable.
nn: Denne fila kontrollerer lokale MIME-modular for IMP, spesielt kva typar vedlegg som kan visast og/eller lastast ned.

en: This file controls the default preferences for IMP, and also controls which preferences users can alter.
nn: Denne fila kontrollerer standardinnstillingane for IMP, og kontrollerer også kva innstillingar brukarane kan endre.

en: This file controls the default settings for IMP, and also defines the list of available servers if you are using the server list.
nn: Denne fila kontrollerer standardvala for IMP, og definerer også lista over tilgjengelege tenarar dersom du brukar tenarlista.

en: This file controls the stylesheet that is used to set colors and fonts in addition to or overriding Horde defaults.
nn: Denne fila kontrollerer stilarket som blir brukt til å definere fargar og skrifttypar, og legg til eller overstyrer standardverdiane til Horde.

en: This is the main IMP configuration file. It contains paths and options for the IMP scripts.
nn: Dette er hovedkonfigurasjonsfila for IMP. Den inneheld katalognamn og alternativ for skripta i IMP.

en: This may take some time. Are you sure you want to continue?
nn: Dette kan ta ein del tid. Er du sikker på at du vil halde fram?

en: This message does not appear to be in the correct PGP format (according to RFC 2015).
nn: Denne meldinga ser ikkje ut til å vere i korrekt PGP-format (i følgje RFC 2015).

en: This message has been digitally signed via PGP.
nn: Denne meldinga er digitalt signert via PGP.

en: This message has been encrypted with PGP.
nn: Denne meldinga er kryptert med PGP.

en: This message has been reported as spam to your system administrator.
nn: Denne meldinga er rapportert som søppelpost til din systemadministrator.

en: This message has been reported as spam.
nn: Denne meldinga er rapportert som søppelpost.

en: This message to
nn: Denne meldinga til

en: This window must be called from compose window
nn: Dette vindauget må kallast frå vindauget for skriv melding

en: Thread View
nn: Trådvising

en: Thread
nn: Tråd

en: Time Zone
nn: Tidssone

en: To
nn: Til

en: To:
nn: Til:

en: Total Size: %s KB
nn: Total storleik: %s KB

en: Trash folder:
nn: Søppelkorg:

en: Unanswered messages
nn: Ubesvarte meldingar

en: Unanswered
nn: Ubesvart

en: Undelete
nn: Angre slett

en: Undisclosed Recipients
nn: Skjult mottakar

en: Unload Passphrase
nn: Last ut passordfrase

en: Unnamed
nn: Utan namn

en: Unread
nn: Ulest

en: Unseen Messages
nn: Uleste meldingar

en: Unseen
nn: Ulest

en: Unsubscribe from Folder(s)
nn: Sei opp abonnement på mappe(r)

en: Upload
nn: Last opp

en: Use Ctrl/Option+Click to select multiple fields
nn: Bruk Ctrl-klikk for å velje fleire felt

en: Use Default Value
nn: Bruk standardverdi

en: Use IMAP folder subscriptions
nn: Bruk abonnement på IMAP-mapper

en: User Options
nn: Brukaralternativ

en: Username
nn: Brukarnamn

en: Username:
nn: Brukarnamn:

en: View %s Public Key
nn: Vis %s offentleg nøkkel

en: View %s
nn: Vis %s

en: View Personal Private Key
nn: Vis personleg privat nøkkel

en: View Personal Public Key
nn: Vis personleg offentleg nøkkel

en: View messages in
nn: Vis meldingar i

en: View or mailbox to display after login:
nn: Vising eller postboks som skal visast etter innlogging:

en: View
nn: Vis

en: Welcome to %s
nn: Velkomen til %s

en: When deleting messages, move them to your Trash folder instead of marking them as deleted.
nn: Ved sletting av meldingar, flytt dei til søppelkorga i staden for å markere dei som sletta.

en: Wrap text at this many characters.
nn: Bryt tekst etter så mange teikn.

en: Yes
nn: Ja

en: You are attempting to delete the following folders:
nn: Du prøver å slette følgjande mapper:

en: You are creating a sub-folder to
nn: Du opprettar ei undermappe til

en: You are creating a top-level folder.
nn: Du opprettar ei toppnivå-mappe.

en: You are renaming the folder:
nn: Du endrar namn på mappa:

en: You didn't specify a Mail Server
nn: Du spesifiserte ein e-posttenar

en: You didn't specify the password
nn: Du spesifiserte ikkje passordet

en: You didn't specify the username
nn: Dy spesifiserte ikkje brukarnamnet

en: You have %s new messages.
nn: Du har %s nye meldingar.

en: You have 1 new message.
nn: Du har 1 ny melding.

en: You have been logged out.<br />Thank you for using the system.
nn: Du er logga ut.<br />Takk for at du brukar dette systemet.

en: You have new mail in the following folder:
nn: Du har ny post i følgjande mappe:

en: You have new mail in the following folders:
nn: Du har ny post i følgjande mapper:

en: You must enter the passphrase for your PGP private key to view this message
nn: Du må skrive inn passordfrasa for din private PGP-nøkkel for å vise denne meldinga

en: You must first select the attachment(s) to delete.
nn: Du må først velje vedlegg som skal slettast.

en: You must first specify the file to attach.
nn: Du må først spesifisere fila som skal vedleggast.

en: You must have at least one recipient.
nn: Du må ha minst ein mottakar.

en: You must select a target mailbox first.
nn: Du må først velje ei målmappe.

en: You must select an account to be deleted.
nn: Du må velje ein konto som skal slettast.

en: You must select an address first.
nn: Du må først velje ei adresse.

en: You must select an identity to be deleted.
nn: Du må velje ein identitet som skal slettast.

en: You must select at least one message first.
nn: Du må først velje minst ei melding.

en: You must specify a recipient.
nn: Du må spesifisere ein mottakar.

en: You were not subscribed to "%s". Here is what the server said
nn: Kunne ikkje abonnere på "%s". Dette er kva tenaren sa

en: You were not unsubscribed from "%s". Here is what the server said
nn: Ditt abonnement på "%s" vart ikkje sagt opp. Dette er kva tenaren sa

en: You were successfully subscribed to "%s"
nn: Du abonnerer no på "%s"

en: You were successfully unsubscribed from "%s"
nn: Ditt abonnement på "%s" er sagt opp

en: Your %s session has expired. Please login again.
nn: Økta di (%s) har gått ut på tid. Logg inn på nytt.

en: Your From: address:
nn: Di Frå: adresse:

en: Your Information
nn: Din informasjon

en: Your Name
nn: Ditt namn

en: Your PGP Public/Private Keys
nn: Dine offentlege/private PGP-nøklar

en: Your Private Key
nn: Din private nøkkel

en: Your Public Key
nn: Din offentlege nøkkel

en: Your Reply-to: address: <i>(optional)</i>
nn: Di Svar-til: adresse: <i>(valfritt)</i>

en: Your accounts:
nn: Dine kontoar:

en: Your browser does not support inline display of this image type
nn: Nettlesaren din støttar ikkje vising av bilete av denne typen

en: Your browser does not support this print option. Press Control/Option + P to print.
nn: Nettlesaren din støttar ikkje denne utskriftsfunksjonen. Vel Ctrl+P for å skrive ut.

en: Your current time zone:
nn: Di gjeldande tidssone:

en: Your default identity:
nn: Din standardidentitet:

en: Your full name:
nn: Ditt fulle namn:

en: Your identities:
nn: Dine identitetar:

en: Your session will expire in 1 minute. Do you want to reload the page to prevent losing your work?
nn: Økta di går ut om 1 minutt. Vil du laste inn sida på nytt for å ikkje miste arbeidet ditt?

en: Your session will expire in 5 minutes. Do you want to reload the page to prevent losing your work?
nn: Økta di går ut om 5 minutt. Vil du laste inn sida på nytt for å ikkje miste arbeidet ditt?

en: Your signature:
nn: Din signatur:

en: [No Subject]
nn: [Tomt emne]

en: add source
nn: legg til kjelde

en: cannot move past the beginning
nn: kan ikkje flytte til før starten

en: cannot move past the end
nn: kan ikkje flytte til etter enden

en: delete message
nn: slett melding

en: from
nn: frå

en: move down
nn: flytt ned

en: move message to
nn: flytt melding til

en: move up
nn: flytt opp

en: no folder selected
nn: inga mappe velt

en: no rule selected
nn: ingen regel velt

en: no text specified
nn: tekst er ikkje spesifisert

en: none
nn: ingen

en: or
nn: eller

en: please fill in the text and choose a field and an action
nn: fyll inn tekst og vel eit felt og ei handling

en: remove source
nn: fjern kjelde

en: select folder
nn: Vel mappe

en: spelling error
nn: stavefeil

en: spelling errors
nn: stavefeil

en: where the %s field contains <b>%s</b>
nn: der feltet %s inneheld <b>%s</b>
