IMP 3.1 - en to ro translation catalogue (386 entries)

en:       To:
ro:       Catre:

en:     Date:
ro:     Data:

en:     From:
ro:     De la:

en:  - $nm new message
ro:  - $nm mesaj nou

en:  - $nm new messages
ro:  - $nm mesaje noi

en:  Subject:
ro:  Subiect:

en: %d of %d Messages
ro: %d din %d Mesaje

en: %d to %d of %d Messages
ro: %d - %d din %d Mesaje

en: %s already exists. Your %s folder was not renamed.
ro: %s exista. Directorul %s nu a putut fi redenumit.

en: %s does not appear to be a valid mailbox.
ro: %s nu pare sa fie o casuta postala valida.

en: %s folder being renamed at the start of the month.
ro: Directorul %s va fi redenumit. Inceput de luna.

en: %s is already empty.
ro: %s este deja gol.

en: (Apply these changes and move to next screen.)
ro: (Aplica modificarile si mergi mai departe.)

en: (Discard all changes and return to the compose screen.)
ro: (Renunta la modificari. Inapoi la fereastra de Mesaj Nou.)

en: (Return to the compose screen after applying all changes made thus far.  Changes on the current screen will NOT be applied.)
ro: Aplica schimbarile de pina acum si intoarce-te la fereastra de Mesaj Nou.Schimbarile de pe pagina curenta NU vor fi aplicate.

en: * Add these by clicking OK *
ro: * Adauga astea apasind OK *

en: * Please select address(es) *
ro: * Te rog alege adres(a/ele) *

en: <p><i>This message was written in a character set other than your own. If it is not displayed correctly, %sclick here</a> to open it in a new window.</i></p>
ro: <p><i>Acest mesaj a fost scris cu alt set de caractere decit al tau. Daca nu eafisat corect, %sclick aici</a> pentru a-l deschide intr-o fereastra noua.</i></p>

en: Action
ro: Actiunea

en: Add to Addressbook (%s)
ro: Adauga la Agenda (%s)

en: Added an attachment.
ro: Adauga un atasament.

en: Address Book
ro: Agenda

en: Addressbooks
ro: Agende

en: All messages in the folder(s) will be lost!
ro: Toate mesajele din directo(r/are) se vor pierde!

en: All messages in the following folder(s) will be downloaded into one MBOX file:
ro: Toate mesajele din directo(rul/arele) urmato(r/are) vor fi salvate intr-un fisier MBOX:

en: All messages in your "%s" folder older than %s days will be permanently deleted.
ro: Toate mesajele din directorul "%s", mai vechi de %s zile vor fi stersedefinitiv.

en: All old sent-mail folders more than %s months old will be deleted.
ro: Toate directoarele cu mesaje-trimise mai vechi de %s luni vor fi sterse.

en: All
ro: Toate

en: An illegal value was specified.
ro: S-a specificat o valoare gresita.

en: An unknown error occured adding the new entry.
ro: Eroare de natura necunoscuta! Adaugarea nu a reusit.

en: Answered messages
ro: Mesaje cu Raspuns

en: Answered
ro: Cu Raspuns

en: Apply All Rules
ro: Aplica Toate Filtrele

en: Apply Filters on
ro: Aplica filtrele pe

en: Apply filter rules upon logging on.
ro: Aplica filtrele la Conectare.

en: Apply filter rules when mailbox is refreshed.
ro: Aplica filtrele la Reinprospatare.

en: April
ro: Aprilie

en: Are you SURE you want to continue?
ro: Sigur vrei sa continui ?

en: Are you completely sure you wish to continue?
ro: Esti absolut sigur ca vrei sa continui ?

en: Are you sure you want to do this?
ro: Sigur vrei sa facia asta ?

en: Are you sure you wish to PERMANENTLY delete these messages?
ro: Sigur vrei sa stergi definitiv aceste mesaje ?

en: Are you sure you wish to empty this folder?
ro: Sigur vrei sa golesti acest director ?

en: Are you sure you wish to empty your trash folder?
ro: Sigur vrei sa golesti Gunoiul ?

en: Arrival Time
ro: Ora sosirii

en: Ascending
ro: Crescator

en: Attach
ro: Ataseaza

en: Attachment
ro: Atasament

en: Attachments
ro: Atasamente

en: Available Addressbooks:
ro: Agende disponibile:

en: Back to %s
ro: Inapoi la %s

en: Bcc
ro: Copie #2

en: Blacklist
ro: Lista Neagra

en: Body
ro: Corp Mesaj

en: Both
ro: Amindoua

en: Cancel Message
ro: Renunta La Mesaj

en: Cancel
ro: Renunta

en: Cancelling this message will permanently discard its contents.
ro: Daca renunti la acest Raspuns, continutul lui se va pierde.

en: Cc
ro: Copie

en: Cc:
ro: Copie:

en: Change All
ro: Schimba Tot

en: Change display options such as how many messages you see on each page and how messages are sorted.
ro: Optiuni de genul cite mesaje vezi pe o pagina si cum sint ele sortate.

en: Change mail server settings.
ro: Scimba optiunile referitoare la serverul de mail.

en: Change the name, address, and signature that people see when they read and reply to your email.
ro: Specifica numele, adresa si semnatura care vor aparea in Mesajul tau.

en: Change
ro: Schimba

en: Check Folder(s) for New Mail
ro: Verifica daca sint mesaje noi in Directo(r/are)

en: Choose Action:
ro: Alege Actiunea:

en: Choose the addressbook to use when adding addresses.
ro: Alage agenda in care se vor adauga adresele noi.

en: Choose the order of addressbooks to search when expanding addresses.
ro: Alage ordinea de cautare in agende.

en: Cleared all messages from %s.
ro: Au fost sterse toate mesajele din %s.

en: Click on one of your selected addressbooks and then select all fields to search.
ro: Fa Click pe una din agende si selecteaza toate cimpurile in care vrei sa cauti.

en: Closed Folder
ro: Director Inchis

en: Collapse All Folders
ro: Restringe toate directoarele.

en: Collapse All
ro: Restringe tot

en: Collapse Folder
ro: Restringe directorul

en: Compose Message (%s)
ro: Mesaj Nou (%s)

en: Compose a message
ro: Trimite un Mesaj Nou

en: Compose messages in a separate window.
ro: Compune Mesaj Nou in fereastra separata.

en: Compose
ro: Mesaj Nou

en: Contact List
ro: Lisat de Contacte

en: Control when new mail will be checked for, and whether or not to notify you when it arrives.
ro: Controleaza cind se verifica daca sint mesaje noi si daca vei fi sau nu anuntat la sosirea lor.

en: Copy
ro: Copiaza

en: Correct
ro: Corect

en: Corrected Text
ro: Text Corectat

en: Could not delete messages from %s: %s
ro: Nu am putut sterge mesajele de la %s: %s

en: Create Folder
ro: Creaza Director

en: Create a new drafts folder
ro: Creaza director nou pentru Ciorne

en: Create a new sent mail folder
ro: Creaza director nou pentru Mesaje-Trimise

en: Create a new trash folder
ro: Creaza director nou pentru Gunoi

en: Create filtering rules to organize your incoming mail, sort it into folders, and delete spam.
ro: Creaza filtre pentru organizarea mesajelor primite, sortarea lor in directoare si stergerea celor nedorite.

en: Create
ro: Creaza

en: Customize how you send mail and where drafts are saved.
ro: Alege cum trimiti mesajele si unde vor fi salvate Ciornele.

en: Customize maintenance operations run upon login to %s.
ro: Alege operatiunile de mentenanta executate cind te conectezi la %s.

en: Customize tasks to run upon logon to %s.
ro: Alege operatiunile executate la conectarea la %s.

en: Date
ro: Data

en: December
ro: Decembrie

en: Default Identity
ro: Identitate Implicita

en: Default sorting criteria:
ro: Criteriu implicit de sortare:

en: Default sorting direction:
ro: Directie implicita de sortare:

en: Delete Folder(s)
ro: Sterge Directo(rul/arele)

en: Delete messages
ro: Sterge mesajele

en: Delete old sent-mail folders at beginning of month
ro: Sterge directoarele cu Mesaje-Trimise la inceput de luna.

en: Delete
ro: Sterge

en: Deleted an attachment.
ro: Sterge un atasament.

en: Deleted messages
ro: Mesaje Sterse

en: Deleted
ro: Sterse

en: Deleting and Moving Messages
ro: Optiuni Mutare, Copiere, Stergere mesaje.

en: Descending
ro: Descrescator

en: Dim signatures?
ro: Dim signatures - de tradus ?

en: Display Options
ro: Optiuni de afisare

en: Display message when filters have been applied.
ro: Afiseaza un mesaj la aplicarea filtrelor.

en: Display pop-up notification of new mail.
ro: Anunta-ma cind am mesaje noi.

en: Display
ro: Afiseaza

en: Do Not Check Folder(s) for New Mail
ro: Nu verifica daca sint mesaje noi in Directo(r/are)

en: Do you want to open that folder?
ro: Vrei sa deschizi acel Director ?

en: Done
ro: Gata

en: Download %s
ro: Salveaza %s

en: Download Folder(s)
ro: Salveaza Directo(rul/arele)

en: Download
ro: Salveaza

en: Draft
ro: Ciorne

en: Drafts folder:
ro: Director cu Ciorne:

en: Edit your filter rules
ro: Schimba Regulile de Filtrare

en: Edit your identities
ro: Schimba Datele Personale

en: Email Address
ro: Adresa de Email

en: Empty Folder(s)
ro: Goleste Directo(rul/arele)

en: Empty Trash folder
ro: Goleste Gunoiul

en: Empty Trash
ro: Goleste Gunoiul

en: Enter the name for your new drafts folder
ro: Introdu numele noului director cu Ciorne

en: Enter the name for your new sent mail folder
ro: Introdu numele noului director cu Mesaje-Trimise

en: Enter the name for your new trash folder
ro: Introdu numele noului Director Gunoi

en: Entry "%s" was successfully added to the addressbook
ro: Adresa "%s" a fost adaugata cu succes la Agenda.

en: Error
ro: Eroare

en: Every 15 minutes
ro: La 15 minute

en: Every 30 seconds
ro: La 30 secunde

en: Every 5 minutes
ro: La 5 minute

en: Every half hour
ro: La 1/2 ore

en: Every minute
ro: In fiecare minut

en: Expand All Folders
ro: Desfasoara Toate Directoarele

en: Expand All
ro: Desfasoara Tot

en: Expand Folder
ro: Desfasoara Directorul

en: Expand Names
ro: Completeaza adresa din Agenda

en: Expand the entire folder tree by default in the folders view.
ro: Desfasoara Arborele de Directoare in fereastra de Directoare.

en: February
ro: Februarie

en: Field
ro: Cimpul

en: Filename
ro: Nume Fisier

en: Filter Activity: The message "%s" from "%s" has been deleted.
ro: Filtru: Mesajul "%s" de la "%s" a fost sters.

en: Filter Activity: The message "%s" from "%s" has been moved to the folder "%s".
ro: Filtru: Mesajul "%s" de la "%s" a fost mutat in Directorul "%s".

en: Filter Activity: The message "%s" from "%s" has been moved to your Trash folder.
ro: Filtru: Mesajul "%s" de la "%s" a fost aruncat la Gunoi.

en: Filter Rules
ro: Reguli de Filtrare

en: Filter message content for profanity.
ro: Activeaza filtru cuvinte cenzurate !

en: Filters
ro: Filtre

en: Find
ro: Gaseste

en: First Page
ro: Prima Pagina

en: Folder Navigator
ro: Directoare

en: Folders
ro: Directoare

en: Forward
ro: Trimite Copie

en: Forward:
ro: Trimite Copie

en: Forwarded message from %s
ro: Copie Mesaj trimisa de %s

en: From Address
ro: Expeditor

en: From
ro: De la

en: From:
ro: De la:

en: Help
ro: Ajutor

en: Hide Deleted
ro: Ascunde Mesaje-Sterse

en: How to prefix quoted lines in a reply:
ro: Citatele din Mesajul-Raspun vor fi marcate cu:

en: IMP is not properly configured
ro: IMP nu este configurat corect

en: Identities
ro: Identitati

en: Identity
ro: Identitate

en: Identity's name:
ro: Numele Identitatii:

en: Ignore All
ro: Ignora tot

en: Ignore
ro: Ignora

en: Important messages
ro: Mesaje Importante

en: Important
ro: Importante

en: Include original message in a reply?
ro: Include mesajul original in raspuns.

en: January
ro: Ianuarie

en: July
ro: Iulie

en: June
ro: Iunie

en: Language
ro: Limba

en: Last Page
ro: Ultima Pagina

en: Last login: %s
ro: Ultima conectare: %s

en: Last login: Never
ro: Ultima conectare: Niciodata

en: Log in to %s
ro: Conectare la %s

en: Log in
ro: Conectare

en: Login Tasks
ro: Actiuni la Conectare

en: Login failed for some reason. Most likely your username or password was entered incorrectly.
ro: Conectare imposibila. Nume de Utilizator sau/si Parola gresita.Incearca din nou.

en: Logout
ro: Deconectare

en: Mail Filters
ro: Filtre Mesaje

en: Mail Management
ro: Intretinere Mesaje

en: Mailbox
ro: Casuta de Mesaje

en: Maintenance Operations
ro: Operatiuni de Mentenanta

en: March
ro: Martie

en: Mark as:
ro: Marcheaza:

en: Mark different levels of quoting with different colors?
ro: Marcheaza diferite nivele de citare cu diferite culori.

en: May
ro: Mai

en: Message Composition
ro: Compune Mesaj Nou

en: Message Date
ro: Data Sosirii

en: Message Search
ro: Cauta Mesajul

en: Message Size
ro: Marime Mesaj

en: Message Source
ro: Sursa Mesajului

en: Message Viewing
ro: Filtrare Continut

en: Message fields
ro: Cimpurile Mesajului

en: Message flags
ro: Marcate ca

en: Message folders
ro: In Directoarele

en: Message sent successfully, but not saved to
ro: Mesaj trimis cu succes dar nesalvat in

en: Message
ro: Mesaj

en: Messages per page in the mailbox view.
ro: mesaje pe o pagina.

en: Messages to
ro: Mesaj(ul/ele) in

en: Modify
ro: Modifica

en: Move Down
ro: Mai Jos

en: Move Up
ro: Mai Sus

en: Move messages to the <b>%s</b> folder
ro: Muta Mesajele in <b>%s</b>.

en: Move
ro: Muta

en: Name
ro: Nume

en: Never
ro: Niciodata

en: New Mail
ro: Mesaje Noi

en: New messages
ro: Mesaje Noi

en: New
ro: Noi

en: Next Message
ro: Mesajul Urmator

en: Next Page
ro: Pagina Urmatoare

en: Next
ro: Urmatorul

en: No Subject
ro: Fara Subiect

en: No folders were specified
ro: Nu s-a specificat directorul

en: No messages matched your search
ro: Nu au fost gasite mesaje corespunzatoare

en: No spelling errors
ro: Nu exista greseli de scriere

en: No suggestions
ro: Nu exista sugestii

en: No
ro: Nu

en: None
ro: Nici Una

en: Not Deleted
ro: Nesterse

en: Not Draft
ro: Curate

en: Not Important
ro: Neimportante

en: Not Personal
ro: Ne Personal

en: Not deleted messages
ro: Mesaje Nesterse

en: Not important messages
ro: Mesaje Neimportante

en: November
ro: Noiembrie

en: Number of old sent-mail folders to keep if deleting monthly
ro: directoare cu Mesaje-Trimise se vor pastra la inceputul lunii.

en: October
ro: Octombrie

en: Old messages
ro: Mesaje Vechi

en: Old sent-mail folders being purged.
ro: Directorul de Mesaje-Trimise vechi a fost golit.

en: Open Folder
ro: Deschide

en: Options
ro: Optiuni

en: Other Options
ro: Alte Optiuni

en: Page %d of %d
ro: Pagina %d din %d

en: Part(s)
ro: Atasament(e)

en: Password
ro: Parola

en: Perform maintenance operations on login
ro: Executa operatiuni de mentenanta la Conectare.

en: Personal Information
ro: Date Personale

en: Place your signature before replies and forwards?
ro: Plaseaza semnatura inaintea raspunsurilor.

en: Please enter the name of the new folder:
ro: Introdu numele noului director:

en: Please enter the new name:
ro: Te rog introdu noul nume:

en: Please provide your username and password
ro: Te rog introdu numele de Utilizator si Parola.

en: Please resolve ambiguous or invalid addresses.
ro: Va rog sa verificati adresele introduse. Nu par sa fie corecte.

en: Please select a folder before you perform any actions.
ro: Te rog alege un director inainte de a specifica actiunea.

en: Please select at least one folder to search.
ro: Te rog alege cel putin un director de cautare.

en: Please select only one folder for this operation.
ro: Te rog alege un singur director pentru aceasta actiune.

en: Precede your signature with dashes ('-- ')
ro: Desparte semnatura prin ('-- ')

en: Previous Message
ro: Mesajul Precedent

en: Previous Page
ro: Pagina Precedenta

en: Print
ro: Tipareste

en: Problem with filter rule %d: folder does not exist: %s
ro: Problema cu regula de filtrare %d: directorul nu exista: %s

en: Problem?
ro: Problema ?

en: Purge Deleted
ro: Sterge de Tot

en: Purge Trash how often:
ro: Goleste Gunoiul

en: Purge messages in Trash folder older than this amount of days
ro: Sterge mesajele din directorul Gunoi mai vechi de acest numar de zile.

en: Purge old message in the Trash folder
ro: Sterge mesajele vechi din directorul Gunoi (definitiv).

en: Purging %d message(s) from Trash folder.
ro: Golim %d mesaj(e) din Gunoi.

en: Quoting
ro: Citat

en: Received after
ro: Primite inainte de

en: Received before
ro: Primite dupa

en: Received on
ro: Primite pe

en: Redirect Message
ro: Redirecteaza

en: Redirect this message
ro: Redirecteaza acest mesaj

en: Redirect
ro: Redirecteaza

en: Redirecting failed.
ro: Redirectarea a esuat.

en: Refresh Folder Views:
ro: Reimprospateaza fereastra cu directoare:

en: Refresh
ro: Reimprospateaza

en: Reload View
ro: Reincarca fereastra

en: Remember the last view
ro: Ultima stare

en: Remove Selected
ro: Sterge cele selectate

en: Rename Folder
ro: Redenumeste Directorul

en: Rename sent-mail folder at beginning of month
ro: Redenumeste directorul cu Mesaje-Trimise la inceputul lunii.

en: Renaming "%s" to "%s" failed. This is what the server said
ro: Redenumirea lui "%s" in "%s" a esuat. Iata ce a zis serverul:

en: Replace with:
ro: Inlocuieste cu:

en: Reply to All
ro: Raspunde la Toti

en: Reply to All:
ro: Raspunde la Toti:

en: Reply
ro: Raspunde

en: Reply-To:
ro: Raspuns-Catre:

en: Reply-to
ro: Raspunde la

en: Reply:
ro: Raspunde:

en: Report as Spam
ro: Raporteaza ca Nedorit

en: Request a Return Receipt
ro: Cere Confirmare de Primire

en: Reset
ro: Sterge Tot

en: Return to the mailbox listing after deleting, moving, or copying a message?
ro: Intoarce-te la lista de mesaje dupa stergerea, mutarea sau copierea unui mesaj.

en: Rule Definition
ro: Defineste Regula

en: Save Draft
ro: Salveaza Ciorna

en: Save a copy in
ro: Salveaza o copie in

en: Save as
ro: Salveaza ca

en: Save sent mail
ro: Salveaza Mesaj-Trimis

en: Saving the draft failed. This is what the server said: %s
ro: Salvarea Ciornei a esuat. Iata ce a spus serverul: %s

en: Search Results
ro: Rezultate Cautare

en: Search
ro: Cautare

en: Seen
ro: Citite

en: Select addressbook sources for adding and searching for addresses.
ro: Alege Agendele pentru adrese.

en: Select all
ro: Selecteaza Tot

en: Select an identity
ro: Selecteaza o identitate

en: Select charset:
ro: Selecteaza setul de caractere:

en: Select none
ro: Selecteaza Nimic

en: Select your preferred language:
ro: Selecteaza limba:

en: Select
ro: Selecteaza

en: Selected Addressbooks:
ro: Agende selectate

en: Send Message
ro: Trimite

en: Sent mail folder:
ro: Director Mesaje-Trimise:

en: September
ro: Septembrie

en: Server Information
ro: Optiuni Server

en: Set preferences for filtering messages for unwanted content.
ro: Filtrare Mesaje primite impotriva continutului nedorit.<br />Cuvinte cenzurate.

en: Set preferences for what happens when you move and delete messages.
ro: Alege ce se intimpla atunci cind muti, copiezi sau stergi mesaje.

en: Set the current time zone.
ro: Specifica localizarea geografica (fusul orar).

en: Set the language that menu items, explanations, and help are in.
ro: Alege limba de afisare a meniurilor, explicatiilor si ajutorului.

en: Should the compose window be closed after saving a draft?
ro: Inchidem fereastra de compunere Mesaj Nou la salvarea ciornei.

en: Show Deleted
ro: Arata Mesaje Sterse

en: Show last login time when logging in
ro: Afiseaza data si ora ultimei conectari.

en: Show legend in the mailbox view.
ro: Afiseaza Legenda in lista de mesaje.

en: Size
ro: Marime

en: Some of IMP's configuration files are missing:
ro: Unele fisiere de configurare ale IMP lipsesc.

en: Sort Direction
ro: Directia de Sortare

en: Spam Report from
ro: Mesaj nedorit raportat de

en: Special Characters
ro: Caractere Speciale

en: Spelling errors per screen when spell checking.
ro: greseli de ortografie pe pagina.

en: Subject Field
ro: Subiectul

en: Subject
ro: Subiect

en: Subject:
ro: Subiect:

en: Subscribe to Folder(s)
ro: Subscrie la Directo(r/are)

en: Suggestions
ro: Sugestii

en: Text
ro: Textul

en: The current folder(s) "%s" will be renamed to "%s".
ro: Directo(rul/arele) curent(e) "%s" vor fi redenumite ca "%s".

en: The folder "%s" already exists
ro: Directorul "%s" exista deja.

en: The folder "%s" contains illegal characters in its name. It may cause problems. Please see your system administrator.
ro: Directorul "%s" contine caractere nepermise in numele sau. Ar putea crea probleme. Contacteaza-l pe Administrator

en: The folder "%s" was created but you were not subscribed to it.
ro: Directorul "%s" a fost creat dar tu nu ai subscris la el.

en: The folder "%s" was deleted but you were not unsubscribed from it.
ro: Directorul "%s" a fost sters dar tu nu ai anulat subscrierea la el.

en: The folder "%s" was not created. This is what the server said
ro: Directorul "%s" nu a fost creat. Iata ce a spus serverul:

en: The folder "%s" was not deleted. This is what the server said
ro: Directorul "%s" nu a fost sters. Iata ce a spus serverul:

en: The folder "%s" was successfully created.
ro: Directorul "%s" a fost creat cu succes.

en: The folder "%s" was successfully deleted.
ro: Directorul "%s" a fost sters cu succes.

en: The folder "%s" was successfully renamed to "%s".
ro: Directorul "%s" a fost redenumit cu succes ca "%s".

en: The identity "%s" has been deleted.
ro: Identitatea "%s" a fost stearsa.

en: The identity "%s" has been saved.
ro: Identitatea "%s" a fost salvata.

en: There are no messages in this mailbox.
ro: Nu exista Mesaje in aceasta casuta postala.

en: This may take some time. Are you sure you want to continue?
ro: Aceasta operatiune este de durata. Esti sigur ca vrei sa continui ?

en: This message has been reported as spam to your system administrator.
ro: Acest mesaj a fost raportat Administratorului ca fiind Nedorit.

en: This message to
ro: Mesajul in

en: Time Zone
ro: Zona

en: To
ro: Catre

en: To:
ro: Catre:

en: Trash folder:
ro: Gunoi:

en: Unanswered messages
ro: Mesaje fara Raspuns

en: Unanswered
ro: Fara Raspuns

en: Undelete
ro: Recupereaza

en: Unread
ro: Necitite

en: Unseen
ro: Necitite

en: Use Ctrl/Option+Click to select multiple fields
ro: Foloseste Ctrl/Option+Click pentru selestie multipla.

en: Use Default Value
ro: Foloseste Valoarea Implicita

en: Use IMAP folder subscriptions?
ro: Subscrie la directoare IMAP.

en: Username
ro: Utilizator

en: View or mailbox to display after login:
ro: La conectare afiseaza:

en: Warning
ro: Atentie

en: Welcome to %s
ro: Bine ai venit in sistemul %s

en: When deleting messages, move them to your Trash folder instead of marking them as deleted.
ro: Cind stergi un mesaj, muta-l in Gunoi in loc sa-l marchezi ca fiind sters.

en: Wrap text at this many characters.
ro: de caractere pe linie.

en: Yes
ro: Da

en: You are attempting to delete the following folders:
ro: Directorul urmator va fi sters:

en: You are creating a sub-folder to
ro: Creare subdirector la

en: You are creating a top-level folder.
ro: Creare director in radacina.

en: You are renaming the folder:
ro: Redenumeste directorul:

en: You have been logged out.<br />Thank you for using the system.
ro: Ai fost deconectat.<br />Iti multumim ca folosesti sistemul.

en: Your From: address:
ro: Adresa de Expeditor:

en: Your Information
ro: Informatii Personale

en: Your Reply-to: address: <i>(optional)</i>
ro: Raspunde la: <i>(optional)</i>

en: Your current time zone:
ro: Zona geografica:

en: Your default identity:
ro: Identitatea implicita:

en: Your full name:
ro: Numele complet:

en: Your identities:
ro: Identitati:

en: Your options have been updated.
ro: Optiunile au fost salvate.

en: Your signature:
ro: Semnatura:

en: [No Subject]
ro: [Fara Subiect]

en: delete message
ro: sterge mesajul

en: from
ro: de la

en: move message to
ro: muta mesajul in

en: select folder
ro: alege unde

en: where the %s field contains <b>%s</b>
ro: primite %s <b>%s</b>
