Imp 4.1-cvs - en to sv translation catalogue (1348 entries)

en:  (Accesskey %s)
sv:  (snabbtangent %s)

en:  and
sv:  och

en: "%s" mailbox no longer polled for new mail.
sv: brevlådan "%s" uppdateras inte med ny e-post

en: "%s" mailbox now polled for new mail.
sv: "%s" uppdateras med ny e-posrt

en: %.0f%% of %.0f %s
sv: %.0f%% av %.0f %s

en: %d - %d of %d Messages
sv: %d - %d av %d meddelanden

en: %d Attachment | %d Attachments
sv[0]: %d bilaga
sv[1]: %d bilagor

en: %d Messages
sv: %d meddelanden

en: %d message was purged from "%s". | %d messages were purged from "%s".
sv[0]: %d meddelande rensades från "%s".
sv[1]: %d meddeanden rensades från "%s".

en: %d messages have been deleted.
sv: %d meddelande(n) har raderats.

en: %d messages have been reported as innocent.
sv: %d meddelanden har rapporterats som EJ-skräppost.

en: %d messages have been reported as spam.
sv: %d meddelanden har rapporterats som skräppost.

en: %d more messages...
sv: %d fler meddelanden...

en: %d more unseen message... | %d more unseen messages...
sv[0]: %d fler olästa meddelanden
sv[1]: %d fler olästa meddelanden

en: %d new | %d new
sv[0]: %d nytt
sv[1]: %d nya

en: %d of %d
sv: %d av %d

en: %d recipients
sv: %d mottagare

en: %d total
sv: %d totalt

en: %d unseen
sv: %d oläst(a)

en: %s (Header) for '%s'
sv: %s (brevhuvud) for '%s'

en: %s for '%s'
sv: %s för '%s'

en: %s has cancelled "%s".
sv: %s har annullerat "%s".

en: %s has cancelled an instance of the recurring "%s".
sv: %s har annulerat en förekomst av den återkommande "%s".

en: %s has replied to a free/busy request.
sv: %s har svarat på en begäran om information angående ledig/upptagen.

en: %s has replied to the invitation to "%s".
sv: %s har svarat på inbjudan till "%s".

en: %s has sent you free/busy information.
sv: %s har skickat dig information om ledig/upptagen.

en: %s mailbox being renamed at the start of the month.
sv: Mappen %s får nytt namn i början av månaden.

en: %s part
sv: del %s

en: %s report from %s
sv: %s rapport från %s

en: %s requests your free/busy information.
sv: %s efterfrågar information om när du är ledig/upptagen.

en: %s requests your presence at "%s".
sv: %s efterfrågar din närvaro vid "%s".

en: %s wants to notify you about changes of "%s".
sv: %s vill göra dig medveten om ändringar av "%s".

en: %s was successfully added to "%s".
sv: %s lades till "%s".

en: %s was successfully added to your address book.
sv: %s lades till i din adressboke.

en: %s will delete the current message and move to the next message if a single message is selected.
sv: %s kommer att radera markerade meddelandet och visa nästa meddelande om ett enstaka meddelande är markerat.

en: %s wishes to amend "%s".
sv: %s önskar ändra "%s".

en: %s wishes to make you aware of "%s".
sv: %s önskar göra dig medveten om "%s".

en: %s wishes to receive the latest information about "%s".
sv: %s önskar erhålla den senaste informationen om "%s".

en: %s%% of allowed size
sv: %s%% av tillåten storlek

en: %s: This message may not be from whom it claims to be. Beware of following any links in it or of providing the sender with any personal information.
sv: %s: Detta meddelande kanske inte kommer från den som det ser ut att vara från. Var försiktig med att klicka på länkar i det och att lämna ut personlig information till avsändaren.

en: %u Forwarded Messages
sv: %u vidarbefordrade meddelanden

en: %u of %u messages in %s unread.
sv: %u av %u meddelanden i "%s" olästa.

en: (%d&nbsp;of&nbsp;%d)
sv: (%d&nbsp;av&nbsp;%d)

en: (Message %d of %d)
sv: (Meddelande %d av %d)

en: (Plain Text)
sv: (Oformatterad text)

en: * Add these by clicking OK *
sv: * Lägg till dessa genom att klicka OK *

en: * Please select address(es) *
sv: * Välj adress(er) *

en: -- select --
sv: -- välj --

en: 1 day
sv: 1 dag

en: 1 hour
sv: 1 timme

en: 100 characters
sv: 100 tecken

en: 1000 characters
sv: 1000 tecken

en: 15 minutes
sv: 15 minuter

en: 250 characters
sv: 250 tecken

en: 5 minutes
sv: 5 minuter

en: 500 characters
sv: 500 tecken

en: 6 hours
sv: 6 timmar

en: A PGP Public Key is attached to the message.
sv: En publik PGP-nyckel var bifogad till meddelandet.

en: A left click
sv: Ett vänsterklick

en: A message you have sent has resulted in a return notification from the recipient.
sv: Ett meddelande du har skickat har kommit tillbaka med en anmärkningfrån mottagaren.

en: A message you were composing when your session expired has been recovered. You may resume composing your message by going to your Drafts folder.
sv: Ett meddelande du redigerade medan din session löpte ut har återskapats. Du kan fortsätta redigera ditt meddelande genom att gå till mappen Utkast.

en: A popup window could not be opened. Perhaps you have set your browser to block popup windows?
sv: Ett popup-fönster kunde inte öppnas, kanske har du ställt in din webbläsare att blockera popup-fönster?

en: A popup window could not be opened. Your browser may be blocking popups.
sv: Ett popup-fönster kunde inte öppnas, din webläsare kanske blockerar popup-fönster.

en: A right-click on a message or a folder will display available actions.
sv: Ett högerklick på ett meddelande eller en mapp visar tillgängliga åtgärder.

en: ACL for "%s" successfully created for the mailbox "%s".
sv: Behörigheter för "%s" skapades för mappen "%s".

en: ACL rights for "%s" updated for the mailbox "%s".
sv: Behörigheter för "%s" uppdaterade för mappen "%s".

en: ACLs not configured for this server.
sv: Behörigheter ej tillgängliga för denna server.

en: Accept and add to my calendar
sv: Acceptera och lägg till i min kalender

en: Accept and update in my calendar
sv: Acceptera och uppdatera i min kalender

en: Accept request
sv: Acceptera begäran

en: Accepted
sv: Accepterad

en: Action:
sv: Åtgärd:

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Add %s to my Address Book
sv: Lägg till %s i min adressbok

en: Add Bcc
sv: Lägg till blind kopia

en: Add Cc
sv: Lägg till kopie

en: Add OR clause
sv: Lägg till ELLER-sats

en: Add search criteria:
sv: Lägg till sök-kriterium:

en: Add search folder:
sv: Lägg till sök-mapp:

en: Add this to my calendar
sv: Lägg till i min kalender

en: Add this to my tasklist
sv: Lägg till i mina uppgifter

en: Add to Address Book
sv: Lägg till i adressbok

en: Add to my calendar
sv: Lägg till i min kalender

en: Added "%s" as an attachment.
sv: Lade till "%s" som en bilaga.

en: Added flag "%s".
sv: Lade till flagga "%s".

en: Additional headers to display when viewing: <em>(enter each header on a new line)</em>
sv: Ytterligare brevhuvud att visa: <em>(ange varje brevhuvud på en egen rad)</em>

en: Address Book
sv: Adressbok

en: Address Books
sv: Adressböcker

en: Addresses to BCC all messages: <em>(optional, enter each address on a new line)</em>
sv: Adresser att lägga till som BCC till alla meddelanden: <em>(ej obligatoriskt, skriv varje adress på en egen rad)</em>

en: Addresses to explicitly tie to this identity: <em>(optional, enter each address on a new line)</em>
sv: Adresser kopplade till den här identiten: <em>(ej obligatoriskt, skriv varje adress på en egen rad)</em>

en: Administer
sv: Administrera

en: Advanced Search...
sv: Avancerad sökning...

en: Alerts _Log
sv: Varningar

en: All Mailboxes
sv: Alla brevlådor

en: All messages in the folder(s) "%s" older than %s days will be permanently deleted.
sv: Alla meddelanden i din "%s"-mapp äldre än %s dagar kommer att raderas permanent.

en: All messages in the following folder(s) will be downloaded into one MBOX file:
sv: Alla meddelanden i följande mapp(ar) laddas ner till en MBOX-fil:

en: All messages in this mailbox will be downloaded into one MBOX file. This may take some time. Are you sure you want to continue?
sv: Alla meddelanden i denna mapp laddas ner till en MBOX-fil. Det kan ta lite tid, är du säker på att du vill fortsätta?

en: All messages in your "%s" folder older than %s days will be permanently deleted.
sv: Alla meddelanden i din "%s"-mapp äldre än %s dagar kommer att raderas permanent.

en: All old linked attachments more than %s months old will be deleted.
sv: Alla länkade bilagor äldre än %s månader kommer att raderas.

en: All old sent-mail folders more than %s months old will be deleted.
sv: Alla mappar för skickade meddelanden äldre än %s månader kommer att raderas.

en: All rights on mailbox "%s" successfully removed for "%s".
sv: Behörigheter till mappen "%s" raderades för användare "%s".

en: Allow Folder Creation?
sv: Tillåt att mappar skapas?

en: Allow filter rules to be applied in any mailbox?
sv: Tillåt att filter-regler kan tillämpas i alla brevlådor?

en: Always
sv: Alltid

en: Always prompt
sv: Fråga alltid

en: Always save attachments
sv: Spara alltid bilagor

en: Ambiguous address found.
sv: Mångtydig adress funnen.

en: Ambiguous matches for "%s" (first 5 matches displayed):
sv: Mångtydiga träffar för "%s" (första 5 tecknen visas):

en: Ambiguous matches for "%s":
sv: Mångtydiga träffas för "%s":

en: An error occured while attempting to strip the attachment.
sv: Ett fel uppstod när bilagan skulle tas bort.

en: An unknown error occured while creating the new note.
sv: Ett okänt fel uppstod vid skapandet av den nya anteckningen.

en: An unknown error occured while creating the new task.
sv: Ett okänt fel uppstod vid skapandet av den nya uppgiften.

en: An unknown person
sv: En okänd person

en: Answered
sv: Besvarat

en: Applications
sv: Applikationer

en: Apply Filters
sv: Applicera filter

en: Apply filter rules upon logging on?
sv: Applicera filterregler vid inloggning?

en: Apply filter rules whenever Inbox is displayed?
sv: Applicera filterregler när inkorgen visas?

en: Are you sure you want to PERMANENTLY delete all attachments?
sv: Är du säker på att du vill radera bilagan PERMANENT?

en: Are you sure you want to PERMANENTLY delete these messages?
sv: Är du säker på att du vill radera dessa meddelanden PERMANENT?

en: Are you sure you want to delete all messages in this thread?
sv: Är du säker att du vill radera alla meddelande i denna tråd?

en: Are you sure you want to delete this Virtual Folder Definition?
sv: Är du säker att du vill radera dennna virtuella mapp-definitionen?

en: Are you sure you want to delete this filter?
sv: Är du säker att du vill radera detta filter?

en: Are you sure you want to delete this flag?
sv: Är du säker att du vill radera denna flagga?

en: Are you sure you want to delete this public key?
sv: Är du säker att du vill radera den publika nyckeln?

en: Are you sure you want to delete this virtual folder?
sv: Är du säker att du vill radera denna virtualla mapp?

en: Are you sure you want to delete your keypair? (This is NOT recommended!)
sv: Är du säker att du vill radera nyckelparet? (Rekommenderas INTE!)

en: Are you sure you want to do this?
sv: Är du säker?

en: Are you sure you want to move the message(s)? (Some message information might get lost, like message headers, text formatting or attachments!)
sv: Är du säker att du vill flytta meddelandena? (Viss information kan gå förlorad, som brevhuvud, textformattering eller bilagor!)

en: Are you sure you wish to PERMANENTLY delete these messages?
sv: Är du säker på att du vill radera dessa meddelanden PERMANENT?

en: Are you sure you wish to PERMANENTLY delete this attachment?
sv: Är du säker på att du vill radera bilagan PERMANENT?

en: Are you sure you wish to delete all mail in this mailbox?
sv: Är du säker på att du vill radera alla meddelande i denna mapp?

en: Are you sure you wish to empty your spam folder?
sv: Är du säker på att du vill tömma din skräppostskorg?

en: Are you sure you wish to empty your trash folder?
sv: Är du säker på att du vill tömma din papperskorg?

en: Are you sure you wish to report this message as innocent?
sv: Är du säker på att du vill rapportera meddelandet som oskyldigt?

en: Are you sure you wish to report this message as spam?
sv: Är du säker på att du vill rapportera meddelandet som skräppost?

en: Arrival (No Sort)
sv: Ankomst (ingen sortering)

en: Arrival Time
sv: Ankomsttid

en: Arrival time on server
sv: Ankomsttid på servern

en: As Attachment
sv: som bilaga

en: As attachment
sv: som bilaga

en: As both body text and an attachment
sv: Som både meddelandetext och en bilaga.

en: Ascending
sv: Stigande

en: Ask
sv: Fråga

en: Attach
sv: Bifoga

en: Attach Files
sv: Bifoga filer

en: Attach a copy of your PGP public key to the message?
sv: Bifoga en kopia av din publika PGP-nyckel till meddelandet?

en: Attach your contact information to the message?
sv: Bifoga din kontaktinformation till meddelandet?

en: Attached file "%s" exceeds the attachment size limits. File NOT attached.
sv: Bifogad fil "%s" överskrider maxstorlek för bilagor. Filen har ej bifogats.

en: Attached is a reply to a calendar request you sent.
sv: Bifogar svar på kalender-förfrågan du skickade.

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Attachment %s deleted.
sv: Bilaga %s raderad.

en: Attachment Information
sv: bilageinformation

en: Attachment and Body Text
sv: Bilaga och meddelandetext

en: Attachment stripped: Original attachment type
sv: Bilaga borttagen: Typ på ursprungsbilagan

en: Attachment successfully stripped.
sv: Bilaga raderad.

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Attendees
sv: Deltagare

en: Audio part
sv: Ljuddel

en: Automatically Generated Messages
sv: Automatiskt genererade meddelanden

en: Automatically show images in messages when the sender is in my address book?
sv: Visa bilder i meddelanden automatiskt när avsändaren finns i adressboken?

en: Awaiting Response
sv: Väntar på svar

en: Bac_k to %s
sv: Tillba_ka till %s

en: Back
sv: Tillbaka

en: Back to %s
sv: Tillbaka till %s

en: Back to Multiple Message View Index
sv: Tillbaka till flermeddelandevyn

en: Before Signature
sv: Före signatur

en: Blacklist
sv: Spärrlista

en: Block images in messages unless they are specifically requested?
sv: Blockera bilder i meddelanden om de inte särskilt efterfrågas?

en: Body
sv: Meddelandetext

en: Bottom
sv: Botten

en: Built-in Filters cannot be edited.
sv: Inbyggda filter kan inte redigeras.

en: Built-in Virtual Folders cannot be edited.
sv: Inbyggda virtuella mappar kan inte redigeras.

en: Bulk Messages
sv: Bulk-meddelanden

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel Message
sv: Avbyt meddelande

en: Cancelling this message will permanently discard its contents and will delete auto-saved drafts.
    Are you sure you want to do this?
sv: Om du avbryter försvinner allt i meddelandet.

en: Cancelling this message will permanently discard its contents.
sv: Om du avbryter försvinner allt i meddelandet.

en: Cannot directly create mailbox in this folder.
sv: Kan inte skapa mapp i denna mapp

en: Cannot display message - found only %s of %s parts of this message in the current mailbox.
sv: Kan inte visa - hittade bara %s av %s delar av meddelandet i aktuell brevlåda.

en: Cannot move messages to Trash - no Trash mailbox set in preferences.
sv: Kan inte flytta meddelanden till papperskorg - mapp för papperskorg ejangiven i inställningar.

en: Cannot retrieve public key from message.
sv: Kan inte hämta publik nyckel från meddelandet.

en: Cannot save sent-mail message to "%s" as that mailbox is read-only.
sv: Kan inte spara kopia på skickat meddelande till "%s" eftersom denna mapp är skrivskyddad.

en: Cannot strip the MIME part as the mailbox is read-only.
sv: Kan inte radera MIME-delen eftersom mappen är skrivskyddad.

en: Cc:
sv: Cc

en: Chair Person
sv: Ordförande

en: Change
sv: Ändra

en: Change display preferences such as how many messages you see on each page and how messages are sorted.
sv: Ändra inställningar för visning av antal meddelanden och sortering.

en: Change folder navigation display preferences.
sv: Ändra visningsinställningar för mappnavigering

en: Change the name, address, and signature that people see when they read and reply to your email.
sv: Ändra namn, adress och signatur som mottagarna ser när de läser och svarar på din meddelanden.

en: Characters to display in preview:
sv: Antal tecken att visa i förhandsvisning:

en: Check All/None
sv: Markera _Alla/Ingen

en: Check Spelling
sv: Kontrollera stavning

en: Check _All/None
sv: Markera _Alla/Ingen

en: Check for New Mail
sv: Hämta ny e-post

en: Check for valid recipient PGP public keys while replying?
sv: Kontrollera om mottagaren har giltiga PGP-nycklar när du skriver svar?

en: Check spelling before sending a message?
sv: Kontrollera stavning innan meddelande skickas?

en: Checking...
sv: Kontrollerar...

en: Choose Action
sv: Välj åtgärd

en: Choose the address book to use when adding addresses.
sv: Välj adressbok där nya adresser läggs till.

en: Clear Search
sv: Rensa sökning

en: Clear Sort
sv: Rensa sortering

en: Click %s to convert the image file into a format your browser can attempt to view.
sv: Klicka %s för att konvertera bilden till ett format din webbläsare kan
    visa.

en: Click %s to download the data.
sv: Klicka %s för att ladda ner filen.

en: Click %s to go to %s management page.
sv: Klicka %s för att gå till hanteringssidan för %s.

en: Click %s to send the notification message.
sv: Klicka %s för att sända notifieringsmeddelandet.

en: Click HERE to verify the data.
sv: Klicka HÄR för att verifiera datat.

en: Click HERE to verify the message.
sv: Klicka HÄR för att verifiera meddelandet.

en: Click HERE to view the message in a new window.
sv: Klicka HÄR för att visa meddelandet i ett nytt fönster.

en: Click here to open all mailto: links using %s.
sv: Klicka här för att öppna alla mailto:-länkar med Horde %s.

en: Click on a message while holding down the %s key to select multiple messages.  To select a range of messages, click the first message of the range, navigate to the last message of the range, and then click on the last message while holding down the %s key.
sv: Klicka på ett meddelande medan du håller ned %s-knappen för att välja flera meddelanden. För att välja sammanhängande rad meddelanden, klicka på första meddelandet, gå till det sista meddelandet och klicka på det medan då håller ned %s-knappen.

en: Click this box to add the original message as an attachment.
sv: Klicka i denna ruta för att lägga till ursprungsmeddelandet som bilaga.

en: Click this box to add the original message text to the body.
sv: Klicka i denna ruta för att lägga till ursprungsmeddelandet som text.

en: Clicking on the address will compose a new message to the sender
sv: Om du klickar på adressen får du skriva ett nytt meddelande till
    avsändaren

en: Clicking on the address will open the message to be read
sv: Om du klickar på adressen öppnas meddelandet för visning

en: Close
sv: Stäng

en: Close this window
sv: Stäng detta fönster

en: Collapse All
sv: Stäng alla

en: Collapse All Folders
sv: Stäng alla mappar

en: Collapse Headers
sv: Stäng brevhuvud

en: Color
sv: Färg

en: Color Picker
sv: Färgväljare

en: Combine all namespaces
sv: Samanfoga alla namnområden

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Completed
sv: Slutförd

en: Compose
sv: Skriv

en: Compose Message
sv: Skriv meddelande

en: Compose messages in a separate window?
sv: Skriv meddelanden i ett separat fönster?

en: Composition
sv: Komposition

en: Compressed (.zip file)
sv: Komprimerad (.zip-file)

en: Configure flag highlighting.
sv: Inställning för flaggning.

en: Configure how event or meeting requests should be handled.
sv: Inställning för hur händelse- eller mötesbegäran ska hanteras.

en: Configure how messages are displayed.
sv: Inställningar för meddelandevisning.

en: Configure how you forward mail.
sv: Inställning för hur du vidarebefodrar e-post.

en: Configure how you reply to mail.
sv: Inställning för hur du svarar på e-post.

en: Configure how you send mail.
sv: Inställning för hur du skickar meddelanden.

en: Configure preferences for the dynamic view.
sv: Inställningar för dynamiska vyn.

en: Configure preferences for the mobile view.
sv: Inställningar för mobilvyn.

en: Configure preferences for the traditional view.
sv: Inställningar för traditionella vyn.

en: Configure spam reporting.
sv: Inställningar för skräppostrapportering.

en: Contains Attachment(s)
sv: Innehåler bilagor

en: Control PGP support for %s.
sv: Hantering av PGP i %s.

en: Control S/MIME support for %s.
sv: Hantering av S/MIME i %s.

en: Control when new mail will be checked for, and whether or not to notify you when it arrives.
sv: Kontrollera när nya meddelanden anländer och ange om notifiering skall ske när de anländer.

en: Convert HTML data to plain text and view in new window.
sv: Konvertera HTML-data to enbart text och visa i nytt fönster.

en: Convert textual emoticons into graphical ones?
sv: Konvertera känsloikoner i textform till grafiska?

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy %s to %s
sv: Kopiera %s till %s

en: Copy to folder
sv: Kopiera till mapp

en: Could not add rights for user "%s" for the mailbox "%s".
sv: Kunde inte lägga till rättigheter för användare "%s" till brevlåda "%s".

en: Could not attach %s to the message.
sv: Kunde inte bifoga %s till meddelandet.

en: Could not auto-determine data type.
sv: Kunde inte auto-detektera datatypen.

en: Could not connect to public PGP keyserver
sv: Kunde inte ansluta till publik nyckelserver

en: Could not create the VFS backend: %s
sv: Kunde inte skapa VFS-kopplingen: %s

en: Could not delete Virtual Folder "%s".
sv: Kunde inte radera virtuell mapp "%s".

en: Could not delete messages from %s. This mailbox is read-only.
sv: Kunde inte radera meddelanden från %s. Denna brevlåda är skrivskyddad.

en: Could not display attachment data.
sv: Kunde inte visa bilagor.

en: Could not move message to spam mailbox - no spam mailbox defined in preferences.
sv: Kunde inte flytta meddelandet till skräppost - skräppostlåda ej inställd.

en: Could not open mailbox "%s".
sv: Kunde inte öppna brevlåda "%s".

en: Could not open mailbox.
sv: Kunde inte öppna brevlåda.

en: Could not remove rights for user "%s" for the mailbox "%s".
sv: Kunde inte ta bort rättigheter för användare "%s" från brevlåda "%s".

en: Could not retrieve ACL
sv: Kunde inte hämta rättighetslista

en: Could not retrieve message data from the mail server.
sv: Kunde inte hämta e-post från e-postservern.

en: Could not retrieve public key for %s.
sv: Kunde inte hämta publik nyckel för %s

en: Could not save message data because it is too large.
sv: Kunde inte spara meddelandet för det är för stort.

en: Could not save recipients.
sv: Kunde inte spara mottagare.

en: Create
sv: Skapa

en: Create Folders
sv: Skapa mappar

en: Create Keys
sv: Skapa nycklar

en: Create New Mailbox
sv: Skapa ny brevlåda

en: Create a new sent-mail folder
sv: Skapa ny mapp för skickade meddelanden

en: Create filtering rules to organize your incoming mail, sort it into folders, and delete spam.
sv: Skapa filtreringsregler för att organisera inkommande meddelanden, sortera in i mappar och radera skräppost.

en: Create folder:
sv: Skapa mapp:

en: Create new stationery
sv: Skapa ny mall för meddelanden

en: Create subfolder
sv: Skapa undermapp

en: Create subfolder of %s:
sv: Skapa undermapp till %s:

en: Create subfolders
sv: Skapa undermappar

en: Criteria to use when sorting by date:
sv: Kriterium att använda vid sortering efter datum:

en: Current Attachments
sv: Nuvarande bilagor

en: Current access to %s
sv: Nuvarande rättigheter för %s

en: Custom Header
sv: Egen brevhuvudsrad

en: Custom Header:
sv: Egen brevhuvudsrad:

en: Dat_e
sv: Dat_um

en: Date
sv: Datum

en: Date Equals
sv: Datum är lika med

en: Date Equals (=)
sv: Datum är lika med (=)

en: Date Selection
sv: Välj datum

en: Date Since
sv: Datum sedan

en: Date Since (>=)
sv: Datum sedan(>=)

en: Date Until
sv: Datum till

en: Date Until (<)
sv: Datum till (<)

en: Date in message headers
sv: Datum i brevhuvud

en: Days
sv: Dagar

en: Declined
sv: Avböjt

en: Default (US-ASCII)
sv: Förinställt (US-ASCII)

en: Default method to compose messages:
sv: Standardmetod för att skriva meddelanden:

en: Default sorting criteria:
sv: Förvald sorteringsordning:

en: Default sorting direction:
sv: Förvald sorteringsriktning:

en: Del
sv: Radera

en: Delegated
sv: Delegerad

en: Delete
sv: Radera

en: Delete %s Public Key
sv: Radera publik nyckel för %s

en: Delete Current Keys
sv: Radera aktuella nycklar

en: Delete Folders
sv: Radera mappar

en: Delete Personal Certificate
sv: Radera personligt certifikat

en: Delete Selected Folders
sv: Radera valda mappar

en: Delete Stationery
sv: Radera brevmall

en: Delete Thread
sv: Radera tråd

en: Delete Virtual Folder
sv: Radera virtuell mapp

en: Delete from my calendar
sv: Radera från min kalender

en: Delete message
sv: Radera meddelande

en: Delete messages
sv: Radera meddelanden

en: Delete old linked attachments after this many months (0 to never delete)?
sv: Radera länkade bilagor äldre än detta antal månader (0 för att aldrig radera)?

en: Delete old sent mail folders after this many months (0 to never delete)?
sv: Radera gamla mappar för skickade meddelanden, äldre än detta antal månader (0 för att aldrig radera)

en: Delete subfolders
sv: Radera undermappar

en: Delete the currently selected message(s).
sv: Radera valda meddelanden

en: Delete?
sv: Radera?

en: Deleted
sv: Raderad

en: Deleted Virtual Folder "%s".
sv: Radera virtuell mapp "%s".

en: Deleted attachment "%s".
sv: Raderade bilagan "%s".

en: Deleted flag "%s".
sv: Raderade flaggan "%s".

en: Deleting and Moving Messages
sv: Radera och flytta meddelanden

en: Deny request
sv: Avslå begäran

en: Deny request for free/busy information
sv: Avslå begäran om ledig/upptagen-information

en: Descending
sv: Fallande

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Details
sv: Detaljer

en: Did not attach "%s" as it was only partially uploaded.
sv: "%s" bifogades inte eftersom den endas delvis blev uppladdad.

en: Did not attach "%s" as the file was empty.
sv: "%s" bifogades inte eftersom det var en tom fil.

en: Did not attach "%s" as the maximum allowed upload size has been exceeded.
sv: "%s" bifogades inte eftersom storleken överskred den maximalt tillåtna.

en: Did not attach "%s" as the server configuration did not allow the file to be uploaded.
sv: "%s" bifogades inte eftersom serverkonfiguration inte tillåter filen att laddas upp.

en: Dim signatures?
sv: Gråmarkera signatur?

en: Display attachment information about a message in the mailbox listing?
sv: Visa information om bilagor i brevlådelistningen?

en: Display confirmation in popup window after sending a message?
sv: Visa bekräftelse i popup-fönster efter att meddelande har skickats?

en: Display notification when new mail arrives?
sv: Visa notifiering när nya meddelanden ankommer?

en: Display only the first 250 characters of a message initially?
sv: Visa endast de första 250 tecknen av ett meddelande?

en: Display the "Empty Spam" link in the menubar?
sv: Visa 'Töm skräppostkorg' i menyn?

en: Display the "Empty Trash" link in the menubar?
sv: Visa 'Töm papperkorg' i menyn?

en: Do Action
sv: Utför åtgärd

en: Do NOT Match
sv: Skall INTE passa

en: Do Not Check for New Mail
sv: Hämta inte nya meddelanden

en: Do not generate a link in the From: column
sv: Skapa ingen länk från Från-fältet

en: Do not show parts
sv: Visa inte delar

en: Doing so will discard this message permanently.
sv: Detta kommer att radera meddelandet permanent

en: Don't Show
sv: Visa inte

en: Don't Show:
sv: Visa inte:

en: Download
sv: Ladda ner

en: Download %s in .zip Format
sv: Hämta %s som en zip-fil

en: Download (.zip format)
sv: Hämta i .zip-format

en: Download All Attachments (in .zip file)
sv: Hämta alla bilagor (som en zip-fil)

en: Download Attachment
sv: Ladda ner bilaga

en: Download attachment
sv: Ladda ner bilaga

en: Draft
sv: Utkast

en: Draft automatically saved.
sv: Utkast sparad automatiskt.

en: Drafts
sv: Utkast

en: Drafts folder:
sv: Utkast-mapp:

en: Dynamic View
sv: Dynamisk vy

en: E-mail Address:
sv: E-postadress:

en: END
sv: SLUT

en: ERROR: Your message could not be delivered.
sv: FEL: Ditt meddelande kunde inte levereras.

en: EXAMPLE
sv: EXEMPEL

en: Edit
sv: Ändra

en: Edit ACL
sv: Redigera rättihetslista

en: Edit Filter
sv: Ändra filter

en: Edit Search Query
sv: Ändra sökfråga

en: Edit Virtual Folder
sv: Ändra virtuell mapp

en: Edit Virtual Folders
sv: Ändra virtuella mappar

en: Edit as New
sv: Redigera som nytt meddelande

en: Edit stationery and form responses.
sv: Redigera brevmallar och standardsvar.

en: Edit your Blacklist
sv: Ändra spärrlista

en: Edit your Filter Rules
sv: Ändra filterregler

en: Edit your Whitelist
sv: Ändra betrodda adresser

en: Emptied all messages from %s.
sv: Rensade alla meddelanden från %s.

en: Emptied all messages from Virtual Trash Folder.
sv: Rensade alla meddelanden virtuella papperskorgen.

en: Empty
sv: Töm

en: Empty Mailbox
sv: Töm brevlåda

en: Empty Selected Folders
sv: Töm valda mappar

en: Empty _Spam
sv: Töm _skräppostkorg

en: Empty _Trash
sv: Töm _papperskorg

en: Enable PGP functionality?
sv: Aktivera PGP-funktionalitet?

en: Enable S/MIME functionality?
sv: Aktivera S/MIME-funktionalitet?

en: Enable message previews?
sv: Aktivera förhandsgranskning av meddelanden?

en: Enabled?
sv: Aktiverad?

en: Encr_yption Options
sv: Kr_ypteringsinställningar

en: Encryption:
sv: Kryptering:

en: End
sv: Slut

en: End forwarded message
sv: Slut på vidarebefordrat meddelande

en: End message
sv: Slut på meddelande

en: End message from %s
sv: Slut på meddelande från %s

en: End:
sv: Slut:

en: Enter
sv: Inmatning

en: Enter Passphrase
sv: Ange lösenord

en: Enter the name for your new drafts folder.
sv: Ange namn på ny mapp för utkast.

en: Enter the name for your new spam folder.
sv: Ange namn på ny skräppostkorg

en: Enter the name for your new trash folder.
sv: Ange namn på ny papperskorg

en: Enter the passphrase used to encrypt this message.
sv: Ange lösenord för att kryptera detta meddelande.

en: Enter your personal PGP passphrase.
sv: Ange ditt PGP-lösenord.

en: Enter your personal S/MIME passphrase.
sv: Ange ditt S/MIME-lösenord.

en: Entire Message
sv: Hela meddelandet

en: Entire Message (including Headers)
sv: Hela meddelandet (inklusive brevhuvud)

en: Entry "%s" was successfully added to the address book
sv: '%s' lades till i adressboken.

en: Error
sv: Fel

en: Error displaying message: message does not exist on server.
sv: Fel vid visning av meddelande: meddelandet finns inte på servern.

en: Error sending reply: %s.
sv: Fel under sändning av svarsmeddelande: %s

en: Error when communicating with the mail server.
sv: Fel vid kontakt med e-postservern.

en: Error when communicating with the server.
sv: Fel vid kontakt med servern.

en: Error when redirecting message.
sv: Fel vid eftersändning av meddelandet.

en: Error! This application requires javascript to be available and enabled in your browser.
sv: Fel! Denna applikation kräver att javascript är tillgängligt och aktiverat i din webläsare.

en: Event Requests
sv: Händelsebegäranden

en: Event successfully deleted.
sv: Händelse raderad.

en: Every 15 minutes
sv: Var 15:e minut

en: Every 30 seconds
sv: Var 30:e sekund

en: Every 5 minutes
sv: Var 5:e minut

en: Every half hour
sv: Varje halvtimme

en: Every minute
sv: Varje minut

en: Exit Search
sv: Avsluta sökning

en: Expand All
sv: Expandera alla

en: Expand All Folders
sv: Expandera alla mappar

en: Expand Headers
sv: Expandera brevhuvud

en: Expand Names
sv: Expandera namn

en: Expand the entire folder tree by default in the folders view?
sv: Expandera alla mappar som förvald inställning i mappvyn?

en: Export
sv: Exportera

en: Fi_lters
sv: Fi_lter

en: File
sv: Fil

en: Filter "%s" created succesfully.
sv: Filtret "%s" skapades.

en: Filter "%s" deleted.
sv: Filtret "%s" raderades.

en: Filter "%s" edited successfully.
sv: Filtret "%s" redigerat.

en: Filter By
sv: Filtrera efter

en: Filter Messages
sv: Filtrera meddelanden

en: Filter message content for unwanted text (e.g. profanity)?
sv: Filtrera meddelandeinnehåll från oönskad text (t.ex. svordomar)?

en: Filters
sv: Filter

en: Filters: %s management page
sv: %s-filterhanteringssida

en: Find:
sv: Sök:

en: First (oldest) Unseen Message
sv: Första (äldsta) olästa meddelande

en: First Page
sv: Första sidan

en: Flag:
sv: Flagga:

en: Flagged for Followup
sv: Flaggat för uppföljning

en: Flags
sv: Flaggor

en: Fo_rward
sv: Vida_rbefordra

en: Folder
sv: Mapp

en: Folder Actions
sv: Mappåtgärder

en: Folder Actions - Confirmation
sv: Mappåtgärder - bekräftelse

en: Folder Display
sv: Mappvisning

en: Folder Navigator
sv: Mappnavigator

en: Folder Sizes
sv: Mappstorlekar

en: Folder Summary
sv: Mappsammanställning

en: Folder use is not enabled.
sv: Mappanvändning är inte tillgångligt.

en: Folders
sv: Mappar

en: For messages with alternative representations of the text part, which part should we display?
sv: För meddelanden med alternativa textdelar, vilken del ska visas?

en: Forward
sv: Vidarbefordra

en: Forwarded
sv: Vidarbefordrad

en: Forwarded Message
sv: Vidarebefordrat meddelande

en: Forwarded message
sv: Vidarebefordrat meddelande

en: Forwarded message from %s
sv: Vidarebefordrat meddelande från %s

en: Forwarded message will be automatically added to your outgoing message.
sv: Vidarebefodrat meddelande kommer autmatiskt add läggas till i ditt utgående meddelande.

en: Forwards
sv: Vidarbefordrade

en: Free/Busy Request Response
sv: Svar på ledig/upptagen-förfrågan

en: Fro_m
sv: Frå_n

en: From
sv: Från

en: From Address
sv: Från-adress

en: From:
sv: Från:

en: Gallery
sv: Galleri

en: General
sv: Allmänt

en: Get Mail
sv: Hämta post

en: Go
sv: Gå

en: Go to Advanced Search Page...
sv: Gå till avancerad söksida...

en: Go to Message
sv: Gå till meddelande

en: Go to address book entry of "%s"
sv: Gå till adressbokspost för "%s"

en: Go to your Inbox...
sv: Gå till din inkorg...

en: HERE
sv: HÄR

en: HTML Message
sv: HTML-meddelande

en: HTML composition
sv: Byt till HTML-läge

en: HTML part
sv: HTML-del

en: Headers
sv: Rubriker

en: Help
sv: Hjälp

en: Hidden
sv: Gömd

en: Hidden in List Messages
sv: Gömd i meddelandelista

en: Hidden in Thread View
sv: Gömd i trådvy

en: Hidden in Thread View and List Messages
sv: Gömd i trådvy och meddelandelista

en: Hide Addresses
sv: Göm adresser

en: Hide Alerts _Log
sv: Göm varningslogg

en: Hide Deleted
sv: Dölj raderade

en: Hide Preview
sv: Göm förhandsvisning

en: Hide Unsubscribed
sv: Göm unsubscribed

en: Hide deleted messages even if using the Trash mailbox?
sv: Göm raderade meddelande även om papperkorgsmappen används?

en: High
sv: Hög

en: High Priority
sv: Hög prioritet

en: Home
sv: Hem

en: Horizontal Layout
sv: Horisontellt layout

en: How should messages be forwarded by default?
sv: Hur skall meddelande vidarebefodras som förvald inställning?

en: How should namespaces be displayed in the folder tree view?
sv: Hur ska nameområden visas till mappträdsvyn?

en: How to attribute quoted lines in a reply
sv: Hur citerade rader visas i ett svar

en: However, no personal private key exists so the message cannot be decrypted.
sv: Dock finns inga privata nycklar så meddelandet kan inte dekrypteras.

en: Icon
sv: Ikon

en: If you continue, all messages in the folder(s) will be lost!
sv: Om du fortsätter kommer alla meddelanden i mappen/mapparna försvinna!

en: Image
sv: Bild

en: Image part
sv: Bilddel

en: Images have been blocked in this message part.
sv: Bilder har blockerats i denna meddelandedel.

en: Import
sv: Importera

en: Import Key
sv: Importera nyckel

en: Import Keypair
sv: Importera nyckelpar

en: Import Messages
sv: Importera meddelanden

en: Import PGP Key
sv: Importera PGP-nyckel

en: Import Personal Certificate
sv: Importera personligt certifikat

en: Import Personal Private PGP Key
sv: Importera personlig privat PGP-nyckel

en: Import Personal Private PGP Key Here:
sv: Importera personlig privat PGP-nyckel här:

en: Import Personal Public PGP Key
sv: Importera personlig publik PGP-nyckel

en: Import Personal Public PGP Key Here:
sv: Importera personlig publik PGP-nyckel här:

en: Import Personal S/MIME Certificates
sv: Importera personligt S/MIME-certifikat

en: Import Public Key
sv: Importera publik nyckel

en: Import Public PGP Key
sv: Importera publik PGP-nyckel

en: Import Public PGP Key Here:
sv: Importera publik PGP-nyckel här:

en: Import Public S/MIME Key
sv: Importera publik S/MIME-nyckel

en: Import S/MIME Key
sv: Importera S/MIME-nyckel

en: Import mbox or .eml file
sv: Importera mbox eller .eml-file

en: Imported %d message from %s. | Imported %d messages from %s
sv[0]: Importerade %d meddelande från %s.
sv[1]: Importerade %d meddelanden från %s.

en: Imported key contains your PGP private key. Only add your public key in the first step!
sv: Den importerade nyckeln innehåller din privata PGP-nyckel. Lägg endast till din publika nyckel i första steget!

en: In Body Text
sv: I meddelandetext

en: In Process
sv: Pågående

en: In the body text
sv: Ingen meddelandetext

en: Inbox
sv: Inkorg

en: Include a brief summary of the header in a reply?
sv: Inkludera en kort sammanställning av rubrikerna i svar?

en: Include original message in a reply?
sv: Inkludera ursprungsmeddelande i svar?

en: Information on %s Public Key
sv: Information om publik nyckel för %s

en: Information on Personal Private Key
sv: Information om personlig privat nyckel

en: Information on Personal Public Certificate
sv: Information om personlig publikt certifikat

en: Information on Personal Public Key
sv: Information om personlig publik nyckel

en: Innocent
sv: Oskyldigt

en: Insert
sv: Infoga

en: Insert Certificate Here:
sv: Infoga certifikat här:

en: Insert messages
sv: Infoga meddelanden

en: Invalid Action selected for this component.
sv: Ogiltig åtgärd vald för den här komponenten.

en: Invalid Address
sv: Felaktig adress

en: Invalid Subject
sv: Ogiltigt ämne

en: Invalid character in e-mail address: %s.
sv: Ogiltigt tecken i e-postadress: %s.

en: Invalid e-mail address (%s).
sv: Ogiltig e-postadress (%s).

en: Invalid e-mail address: %s.
sv: Ogiltig e-postadress: %s.

en: Invalid key
sv: Felaktig nyckel

en: Invalid passphrase entered.
sv: Ogiltigt lösenord angivet.

en: Invalid personal PGP private key.
sv: Felaktig personlig privat PGP-nyckel.

en: Invalid personal PGP public key.
sv: Felaktig personlig publik PGP-nyckel.

en: Junk
sv: Skräp

en: Key Length:
sv: Nyckellängd:

en: Key generation may take a long time to complete.  Continue with key generation?
sv: Nyckelgenerering kan ta lång tid att slutföra. Fortsätt med nyckelgenerering?

en: Key import is not available. File upload is not enabled on this server.
sv: Nyckelimport ej tillgänglig. Uppladdning är inte tillåtet på denna server.

en: Key import is not available. You have no address book defined to add your contacts.
sv: Nyckelimport ej tillgänglig. Du har ingen adressbok definierad att lägga in kontakter i.

en: Key successfully sent to the public keyserver.
sv: Nyckel skickades till den publika nyckelservern.

en: Label
sv: Etikett

en: Label:
sv: Etikett:

en: Last (newest) Unseen Message
sv: Senaste (nyaste) olästa meddelande

en: Last Page
sv: Sista sidan

en: Link Attachments?
sv: Länka bilagor?

en: Linked attachments are forbidden.
sv: Länka bilagor är inte tillåtet.

en: Links will expire on %s
sv: Länkar kommer att löpa ut %s

en: List
sv: Lista

en: List all contacts when loading the contacts screen? (if disabled, you will only see contacts that you search for explicitly)
sv: Visa alla kontakter när du tar fram kontaktvyn? (Annars ser du bara
    kontakter som du söker efter)

en: Load Styling?
sv: Ladda stil?

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Location
sv: Plats

en: Log out
sv: Logga ut

en: Logging Out...
sv: Loggar ut...

en: Low
sv: Låg

en: Low Priority
sv: Låg prioritet

en: Macintosh File
sv: Macintoshfil

en: Mailbox
sv: Brevlåda

en: Mailbox "%s" already exists.
sv: Mappen "%s" existerar redan.

en: Mailbox %s does not exist.
sv: Brevlådan %s finns inte.

en: Mailbox Display
sv: Brevlådevisning

en: Mailbox listing failed
sv: Listning av brevlåda misslyckades

en: Mailbox structure on server has changed.
sv: Brevlådestrukturen har ändrats på servern.

en: Mailing List Message
sv: Listmeddelande

en: Mailing List Messages
sv: Listmeddelande

en: Manage message drafts.
sv: Hantera utkast.

en: Manage sent mail folders.
sv: Hantera mappar för skickade meddelanden.

en: Manage your saved searches
sv: Hantera dina sparade sökningar

en: Mark (Other)
sv: Markera (Annat)

en: Mark (Seen)
sv: Markera (Läst)

en: Mark All Messages as Seen
sv: Markera alla meddelanden som lästa

en: Mark All Messages as Unseen
sv: Markera alla meddelanden som olästa

en: Mark Message
sv: Markera meddelande

en: Mark Messages
sv: Markera meddelanden

en: Mark all as
sv: Markera alla som

en: Mark as
sv: Markera som

en: Mark as:
sv: Markera som:

en: Mark different levels of quoting with different colors?
sv: Markera olika nivåer av citat med olika färger?

en: Mark messages as Seen when deleting?
sv: Markera meddelanden som lästa när de raderas?

en: Mark simple markup?
sv: Markera enkel textuppmärkning?

en: Mark with Seen/Unseen flags
sv: Markera med Lästa/Olästa flaggor

en: Mark with other flags (e.g. Important/Answered)
sv: Marker med andra flaggor (t.ex. Viktigt/Svarat)

en: Maximum Attachment Size
sv: Maximal bilagestorlek

en: Maximum Number of Folders
sv: Max antal mappar

en: Maximum Number of Recipients per Message
sv: Max antal mottagare per meddelande

en: Maximum Number of Recipients per Time Period
sv: Max antal mottagare per tidsperiod

en: Maximum number of attachments reached.
sv: Max antal bilagor uppnått.

en: Maximum total attachment size reached.
sv: Maxstorlek för samtliga bilagor uppnådd.

en: Mbox or .eml file:
sv: Mbox eller .eml-file:

en: Menu
sv: Meny

en: Message
sv: Meddelande

en: Message "%s" redirected successfully.
sv: Meddelande "%s" eftersänt.

en: Message "%s" sent successfully.
sv: Meddelandet "%s" skickades.

en: Message Body
sv: Meddelandetext

en: Message Composition
sv: Skriv meddelande

en: Message Date
sv: Meddelandedatum

en: Message Log
sv: Meddelandelogg

en: Message Size
sv: Meddelandestorlek

en: Message Source
sv: Meddelandekälla

en: Message from %s
sv: Meddelande från %s

en: Message has Attachments
sv: Meddelandet har bilagor

en: Message is Encrypted
sv: Meddelandet är krypterat

en: Message is Signed
sv: Meddelandet är signerat

en: Message part
sv: Meddelandedel

en: Message redirected successfully. | Messages redirected successfully.
sv[0]: Meddelande eftersänt.
sv[1]: Meddelanden eftersända.

en: Message sent successfully, but not saved to %s.
sv: Meddelandet skickades, men kunde inte sparas till %s.

en: Message sent successfully.
sv: Meddelandet skickades.

en: Message styling has been suppressed in this message part since the style data lives on a remote server.
sv: Meddelandestil visas inte för detta meddelande eftersom stilmallen finns på en fjärrserver.

en: Message:
sv: Meddelande:

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Messages From Personal Contacts
sv: Meddelande från personliga kontakter

en: Messages per page in the mailbox view.
sv: Meddelande per sida i mappvyn.

en: Messages to
sv: Meddelande till

en: Messages with Attachments
sv: Meddelanden med bilagor

en: Mobile Mail
sv: Mobil post

en: Mobile View
sv: Mobilvy

en: Months
sv: Månader

en: Move
sv: Flytta

en: Move %s to %s
sv: Flytta %s till %s

en: Move one page up/down through the message list.
sv: Bläddra en sida up/ner i meddelandelistan.

en: Move to Base Level
sv: Flytta till basnivå

en: Move to Inbox
sv: Flytta till inkorg

en: Move to folder
sv: Flytta till mapp

en: Move to spam folder
sv: Flytta till skräppostmapp

en: Move to the beginning/end of the message list.
sv: Bläddra till början/slutet av meddelandelistan.

en: Move to the next unseen message (non-search folders only).
sv: Bläddra till nästa olästa meddelande (ej sök-mappar).

en: Move up/down through the message list.
sv: Bläddra up/ner genom meddelandelistan.

en: Multipart part
sv: Multipart-del

en: Multiple Message View
sv: Flermeddelandevy

en: Multiple Message View:
sv: Flermeddelandevy:

en: Multiple messages can only be forwarded as attachments.
sv: Multipla meddelande kan endast vidarebefodras som bilagor.

en: NONE
sv: INGA

en: Name
sv: Namn

en: Name and/or email cannot be empty
sv: Namn och/eller e-post får inte vara tomma

en: Need at least one message recipient.
sv: Minst en mottagare behövs.

en: Needs Action
sv: Behöver åtgärd

en: Negative Right
sv: Negativ rättighet

en: Never
sv: Aldrig

en: Never save attachments
sv: Spara aldrig bilagor

en: Never send read receipt
sv: Sänd aldrig läskvitto

en: New Flag
sv: Ny flagga

en: New Folder
sv: Ny mapp

en: New Mail
sv: Nya meddelanden

en: New Message
sv: Nytt meddelande

en: New Message to %s
sv: Nya meddelanden till %s

en: New Search in %s
sv: Ny sökning i %s

en: Newest Unseen Messages
sv: Nyaste olästa meddelanden

en: Next
sv: Nästa

en: Next Message
sv: Nästa meddelande

en: Next Page
sv: Nästa sida

en: No
sv: Nej

en: No Actions Available
sv: Inga åtgärder tillgängliga

en: No Alerts
sv: Inga varningar

en: No Keys in Keyring
sv: Inga nycklar i nyckelringen

en: No Messages
sv: Inga meddelanden

en: No PGP public key imported.
sv: Ingen publik PGP-nyckel importerades.

en: No Preview Text
sv: Ingen förhandsvisning

en: No S/MIME public key imported.
sv: Ingen publik S/MIME-nyckel importerades.

en: No Saved Searches Defined.
sv: Inga sparade sökningar definierade.

en: No Search Criteria
sv: Inga sökkriterium

en: No Search Folders
sv: Inga sökmappar

en: No Sound
sv: Inget ljud

en: No Subject
sv: Inget ärende

en: No actions available
sv: Inga åtgärder tillgängliga

en: No certificate found.
sv: Inget certifikat funnet.

en: No email information located in the public key.
sv: Ingen e-postinformation funnen i den publika nyckeln.

en: No folders were specified
sv: Inga mappar valdes

en: No folders with unseen messages
sv: Inga mappar med olästa meddelanden

en: No limit
sv: Ingen gräns

en: No message body text
sv: Ingen meddelandetext

en: No messages matched the search query.
sv: Inga meddelanden motsvarade din sökfråga.

en: No messages matched your search criteria.
sv: Inga meddelanden motsvarade din sökning.

en: No messages.
sv: Inga meddelanden.

en: No passphrase entered.
sv: Inget lösenord angivet.

en: No personal PGP private key imported.
sv: Ingen personlig privat PGP-nyckel importerades.

en: No personal PGP public key imported.
sv: Ingen personlig publik PGP-nyckel importerades.

en: No personal private key exists so the data is unable to be decrypted.
sv: Ingen privat nyckel finns så datat kan inte dektrypteras.

en: No search criteria specified.
sv: Inget sökkriterium angivet.

en: No spelling errors found.
sv: Inga stavfel funna.

en: No unread messages
sv: Inga olästa meddelanden

en: Non Participant
sv: Icke-deltagare

en: None
sv: Ingen

en: Not %s
sv: Inte %s

en: Not Junk
sv: Ej skräp

en: Not a valid public key.
sv: Ogiltig publik PGP-nyckel.

en: Notepads
sv: Anteckningsblock

en: Nothing
sv: Ingenting

en: Notice
sv: Upplysning

en: Notification: Linked attachment downloaded
sv: Notifiering: Länkad bilaga nerladdad

en: OR
sv: eller

en: Old sent-mail folders being purged.
sv: Gammal mapp för skickade meddelanden rensas.

en: Older Than
sv: Äldre än

en: Only display folders with unread messages in them?
sv: Visa bara mappar med olästa meddelanden?

en: Only one folder should be selected for this action.
sv: Bara en mapp kan vara vald för den här åtgärden.

en: Only show download confirmation page if message part is greater than this size, in bytes. Set to 0 to always require the confirmation page.
sv: Fråga om nedladdning om meddelandedelen är större än denna storlek (i bytes) Välj 0 för att alltid fråga om nedladdning.

en: Open Fo_lder
sv: Öppna mapp

en: Open Folder
sv: Öppna mapp

en: Open in new window
sv: Öppna i nytt fönster

en: Open message in a popup window.
sv: Öppna meddelanden i ett separat fönster.

en: Opened Folder
sv: Öppnade mapp

en: Optional Participant
sv: Icke obligatoriska deltagare

en: Other
sv: Annan

en: Other Users
sv: Andra användare

en: PGP Encrypt Message
sv: PGP-kryptera meddelande

en: PGP Encrypt Message with passphrase
sv: PGP-kryptera meddelande med lösenord

en: PGP Error:
sv: PGP-fel:

en: PGP Personal Keypair support requires a secure web connection.
sv: Personligt PGP-nyckelpar kräver säker förbindelse (HTTPS).

en: PGP Public Key for "%s (%s)" was successfully added.
sv: Publik PGP-nyckel för "%s (%s)" lades till.

en: PGP Public Key for "%s" was successfully deleted.
sv: Publik PGP-nyckel för "%s" raderades.

en: PGP Public Keyring
sv: Publik nyckelring för PGP

en: PGP Sign Message
sv: PHP-signera meddelande

en: PGP Sign/Encrypt Message
sv: PGP-signera/kryptera meddelande

en: PGP Sign/Encrypt Message with passphrase
sv: PGP-signera/kryptera meddelande med lösenord

en: PGP encryption cannot be used by default as public keys cannot be found for all recipients.
sv: Kan inte PGP-kryptera eftersom publika nycklar inte kunde hittar för alla mottagare.

en: PGP passphrase successfully unloaded.
sv: PGP-lösenord frigjort.

en: PGP private key successfully added.
sv: Privat PGP-nyckel lades till.

en: PGP public key successfully added.
sv: Publik PGP-nyckel lades till.

en: PGP support requires popup windows to be used.  If your browser is currently set to disable popup windows, you must change this setting or else the PGP features will not work correctly.
sv: PGP-stödet kräver att popup-fönster fungerar. Om din webbläsare är inställd att blockera popup-fönster måste du ändra den inställningen för att PGP-stödet ska fungera

en: PGP: Need passphrase for personal private key.
sv: PGP-fel: Lösenord för personlig privat nyckel behövs.

en: PGP: Need passphrase to encrypt your message with.
sv: PGP-fel: Lösenord att kryptera meddelandet med behövs.

en: Page %d of %d
sv: Sida %d av %d

en: Page:
sv: Sida:

en: Parts
sv: Delar

en: Passphrase (Again):
sv: Lösenord (igen):

en: Passphrase:
sv: Lösenord:

en: Passphrases cannot be empty
sv: Lösenord får inte vara tomt

en: Passphrases do not match
sv: Lösenorden stämmer inte överrens

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Permanently delete %s?
sv: Radera %s permanent?

en: Permanently delete all %d messages in %s?
sv: Radera alla %d meddelanden i %s permanent?

en: Personal
sv: Personlig

en: Personal Information
sv: Personlig information

en: Personal Messages
sv: Personliga meddelanden

en: Personal PGP keypair generated successfully.
sv: Personligt nyckelpar för PGP skapades.

en: Personal PGP keys deleted successfully.
sv: Personligt nyckelpar för PGP raderades.

en: Personal S/MIME certificates NOT imported.
sv: Personligt S/MIME-certifikat importerades INTE.

en: Personal S/MIME certificates NOT imported:
sv: Personligt S/MIME-certifikat importerades INTE:

en: Personal S/MIME keys deleted successfully.
sv: Personligt nyckelpar för S/MIME raderades.

en: Place your signature before replies and forwards?
sv: Placera din signatur före svar och vidarbefordring?

en: Plain Text
sv: Endast text

en: Plaintext Message
sv: Endast text-meddelande

en: Plaintext part
sv: Endast text-del

en: Play a sound when receiving new mail? Although most browsers support embedded sound files, some may require a plugin.
sv: Spela upp ljud när ny post mottas? De flesta webläsare stöder inbäddade ljudfiler, men vissa kräver ett plugin.

en: Please choose a mail server.
sv: Välj en e-postserver.

en: Please enter a name for the new folder:
sv: Skriv ett namn för den nya mappen:

en: Please enter the label for the new flag:
sv: Ange etiketten för den nya flaggan:

en: Please enter the name of the new folder:
sv: Ange namn på ny mapp:

en: Please enter the new name:
sv: Skriv in det nya namnet:

en: Please provide your password.
sv: Ange ditt lösenord.

en: Please provide your username.
sv: Ange ditt användarnamn.

en: Please select a folder before you perform this action.
sv: Välj en mapp innan du utför denna åtgärd.

en: Please select at least one folder to search.
sv: Välj åtminstone en mapp att söka i.

en: Please select at least one search criteria.
sv: Välj åtminstone ett sökbegrepp.

en: Poll all folders for new mail?
sv: Sök efter ny e-post i alla mappar?

en: Possible Conflicts
sv: Möjliga konflikter

en: Post
sv: Posta

en: Post to this mailbox (not enforced by IMAP)
sv: Posta till denna brevlåda (upprätthåll ej av IMAP)

en: Precede your text signature with dashes ('-- ')?
sv: Föregå signatur med streck ('--')?

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preview
sv: Förhandsvisning

en: Previous
sv: Föregående

en: Previous Message
sv: Föregående meddelande

en: Previous Page
sv: Föregående sida

en: Print
sv: Skriv ut

en: Printed By
sv: Utskriven av

en: Priority
sv: Prioritet

en: Priority:
sv: Prioritet:

en: Private Key Password:
sv: Lösenord för privat nyckel:

en: Prompt every time an attachment is sent; default to NO
sv: Bekräfta varje gång en bilaga skickas, förvalt NEJ

en: Prompt every time an attachment is sent; default to YES
sv: Bekräfta varje gång en bilaga skickas, förvalt JA

en: Prompt to send read receipt (a/k/a message disposition notification) when requested by the sender?
sv: Fråga om läskvitto ska sändas när avsändaren begärt kvitto?

en: Public PGP keyserver support has been disabled.
sv: Support för PGP-nyckelserver är inte aktivt.

en: Pur_ge Deleted
sv: Ren_sa raderade

en: Purge
sv: Rensa

en: Purge Deleted
sv: Rensa raderade

en: Purge Spam how often:
sv: Hur ofta skräppost rensas::

en: Purge Trash how often:
sv: Hur ofta papperkorgen rensas:

en: Purge messages
sv: Rensa meddelanden

en: Purge messages in Spam folder older than this amount of days.
sv: Rensa meddelanden i skräppostmappen äldre än så här många dagar.

en: Purge messages in Trash folder older than this amount of days.
sv: Rensa meddelanden i papperkorgen äldre än så här många dagar.

en: Purge messages in sent mail folder(s) older than this amount of days.
sv: Rensa meddelanden i mappen för skickade meddelanden äldre än så här många dagar.

en: Purge sent mail how often:
sv: Hur ofta rensas skickade meddelanden:

en: Purging %d message from Spam folder. | Purging %d messages from Spam folder.
sv[0]: Rensar %d meddelande från skräppostmappen.
sv[1]: Rensar %d meddelanden från skräppostmappen.

en: Purging %d message from Trash folder. | Purging %d messages from Trash folder.
sv[0]: Rensar %d meddelande från papperkorgen.
sv[1]: Rensar %d meddelanden från papperkorgen.

en: Purging %d messages from sent-mail folder.
sv: Rensar %d meddelanden från skickat-mappen.

en: Purging 1 message from sent-mail folder %s.
sv: Rensar 1 meddelanden från skickat-mappen %s.

en: Quota status: NO LIMIT
sv: Quota status: INGEN BEGRÄNSNING

en: Quoting %f:
sv: Citerar %f:

en: Read
sv: Läsa

en: Read Receipt
sv: Begär kvitto

en: Read messages
sv: Lästa meddelanden

en: Read-Only
sv: Skrivskyddad

en: Really discard all formatting information? This operation cannot be undone.
sv: Vill du verkligen ta bort all formattering? Denna åtgärd går inte att ångra.

en: Rebuild Folder List
sv: Återuppbygg mapplista

en: Rebuild Folder Tree
sv: Återuppbygg mappträd

en: Recent Searches
sv: Senaste sökningar

en: Recent Searches:
sv: Senaste sökningar:

en: Recipient address does not match the currently selected identity.
sv: Mottagaradressen stämmer inte överens med vald identitet.

en: Recipients (To/Cc/Bcc)
sv: Mottagare (Till/CC/BCC)

en: Recipients (To/Cc/Bcc) for '%s'
sv: Mottagare (Till/CC/BCC) för '%s'

en: Redirec_t
sv: Ef_tersänd

en: Redirect
sv: Eftersänd

en: Redirect Messages
sv: Eftersänd meddelanden

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh Folder Views:
sv: Uppdatera mappvyer:

en: Refresh Search Results
sv: Uppdatera sökresultat

en: Reload View
sv: Ladda om vy

en: Remember the free/busy information.
sv: Kom ihåg informationen om ledig/upptagen.

en: Remember the last view
sv: Kom ihåg senaste vyn

en: Remote server is down. Please try again later.
sv: Fjärrservern är nere. Var god försök senare.

en: Remove
sv: Ta bort

en: Rename
sv: Döp om

en: Rename %s to:
sv: Döp om %s till:

en: Rename sent mail folder at beginning of month?
sv: Byt namn på mapp för skickade meddelanden i början av månaden?

en: Renaming "%s" to "%s" failed. This is what the server said
sv: Namnbyte från "%s" till "%s" misslyckades. Servern svarade

en: Replies
sv: Svar

en: Reply
sv: Svara

en: Reply All
sv: Svara alla

en: Reply Sent.
sv: Svar skickat.

en: Reply To Sender instead
sv: Svara till avsändare istället

en: Reply text will be automatically appended to your outgoing message.
sv: Svarstexten kommer bifogas till ditt utgående meddelande automatiskt.

en: Reply to All:
sv: Svara alla:

en: Reply to List
sv: Svara till lista

en: Reply to List:
sv: Svara till lista:

en: Reply with Not Supported Message
sv: Svara att begäran inte stöds

en: Reply with free/busy for next 2 months.
sv: Svara med information om ledig/upptagen för kommande två månader.

en: Reply with requested free/busy information.
sv: Svara med den begärda ledig/upptagen-informationen.

en: Reply-To
sv: Svar till

en: Reply:
sv: Svara:

en: Report As Innocent
sv: Rapportera som oskyldigt

en: Report As Spam
sv: Rapportera som skräppost

en: Report as Innocent
sv: Rapportera som oskyldigt

en: Report as Spam
sv: Rapportera som skräppost

en: Request a _Read Receipt
sv: Begär _läskvitto

en: Request read receipts?
sv: Begär läskvitto?

en: Requested message not found.
sv: Begärt meddelande ej funnet.

en: Required Participant
sv: Obligatorisk deltagare

en: Reset
sv: Återställ

en: Respondent Status Updated.
sv: Svarsstatus uppdaterad.

en: Resume
sv: Återuppta

en: Resume Draft
sv: Återuppta utkast

en: Resume Editing
sv: Återuppta redigering

en: Return to %s
sv: Återvänd till %s

en: Return to Folders
sv: Återvänd till mappar

en: Return to message view
sv: Återvänd till meddelandevy

en: Return to the mailbox listing after deleting, moving, or copying a message?
sv: Återvända till mappvyn efter radering, flyttning eller kopiering av meddelande?

en: Rich Text (HTML)
sv: Formatterad text (HTML)

en: Role
sv: Roll

en: Run Search
sv: Kör sökning

en: S/MIME Encrypt Message
sv: S/MIME-kryptera meddelande

en: S/MIME Error:
sv: S/MIME-fel:

en: S/MIME Error: Need passphrase for personal private key.
sv: S/MIME-fel: Lösenord för personlig privat nyckel behövs.

en: S/MIME Personal Certificate support requires a secure web connection.
sv: S/MIME personligt nyckelpar kräver säker förbindelse (HTTPS).

en: S/MIME Public Key for "%s" was successfully deleted.
sv: Publik S/MIME-nyckel för "%s" raderades.

en: S/MIME Public Keyring
sv: Publik nyckelring för S/MIME

en: S/MIME Public/Private Keypair successfully added.
sv: Publikt/privat nyckelpar för S/MIME lades till.

en: S/MIME Sign Message
sv: S/MIME-signera meddelande

en: S/MIME Sign/Encrypt Message
sv: S/MIME-signera/kryptera

en: S/MIME passphrase successfully unloaded.
sv: S/MIME-lösenord frigjort.

en: S/MIME public key successfully added.
sv: Publik S/MIME-nyckel lades till.

en: S/MIME support is not currently enabled so the data is unable to be decrypted.
sv: Meddelandet kan inte dekrypteras pga att stöd för S/MIME inte är aktiverat.

en: S/MIME support is not enabled so the digital signature is unable to be verified.
sv: Den digitala signaturen kan inte verifieras eftersom att stöd för S/MIME inte är aktiverat.

en: S/MIME support requires popup windows to be used.  If your browser is currently set to disable popup windows, you must change this setting or else the S/MIME features will not work correctly.
sv: S/MIME-stödet använder popup-fönster. Om din webbläsare är inställd att blockera popup-fönster måste du ändra den inställningen för att S/MIME-stödet ska fungera.

en: S_ubject
sv: Ä_rende

en: Sa_ve a copy in
sv: Spa_ra kopia i

en: Sa_ve as
sv: Spa_ra som

en: Save
sv: Spara

en: Save All
sv: Spara alla

en: Save Attachments in sent folder
sv: Spara bilagor i skickat-mappen

en: Save Attachments with message in sent-mail folder?
sv: Spara bilagor med meddelandet i skickat-mappen?

en: Save Certificate in your Address Book
sv: Spara certifikat i din adressbok

en: Save Draft
sv: Spara utkast

en: Save Image
sv: Spara bild

en: Save Image in Gallery
sv: Spara bild i galleri

en: Save Search
sv: Spara sökning

en: Save Stationery
sv: Spara brevmall

en: Save _Draft
sv: Spara _utkast

en: Save as
sv: Spara som

en: Save as Draft
sv: Spara som utkast

en: Save drafts as unseen?
sv: Spara utkast som olästa?

en: Save drafts automatically while composing?
sv: Spara utkast automatiskt medan du skriver?

en: Save in
sv: Spara i

en: Save recipients automatically to the default address book?
sv: Lägg till mottagare till huvudadressboken automatiskt?

en: Save sent mail?
sv: Spara skickade meddelanden?

en: Save the key to your address book.
sv: Spara nyckeln i din adressbok.

en: Saved Searches
sv: Sparade sökningar

en: Saved searches require a label.
sv: Sparade sökningar kräver en etikett.

en: Saving the draft failed. Could not create a drafts folder.
sv: Misslyckades att spara utkast. Utkast-mapp kunde inte skapas.

en: Saving the draft failed. No draft folder specified.
sv: Misslyckades att spara utkast. Ingen utkast-mapp angiven.

en: Saving the draft failed. The %s header contains an invalid e-mail address: %s.
sv: Misslyckades att spara utkast. Brevhuvudet %s innehåller en ogiltig e-postadress:%s.

en: Scroll up/down through the display of the previewed message.
sv: Rulla up/ner genom vyn för det förhandsvisade meddelandet.

en: Search
sv: Sök

en: Search %s
sv: Sök %s

en: Search All Mailboxes
sv: Sök i alla brevlådor

en: Search All Subfolders
sv: Sök i alla undermappar

en: Search By
sv: Sök efter

en: Search Criteria
sv: Sökkriterium

en: Search Criteria:
sv: Sökkriterium:

en: Search Flags:
sv: Sökflaggor:

en: Search Folders
sv: Sök mappar

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Search Term:
sv: Sökbegrepp:

en: Search all subfolders?
sv: Sök i alla undermappar?

en: Search for "%s" failed: no address found.
sv: Sökning efter "%s" misslyckades: ingen adress funnen.

en: Search:
sv: Sök:

en: Searching is not available.
sv: Sökning är inte tillgängligt.

en: Seen
sv: Sedd

en: Select All
sv: Välj alla

en: Select address book sources for adding and searching for addresses.
sv: Välj adressbokskällor för tillägg och sökning av adresser.

en: Select all messages in the current mailbox.
sv: Välj alla meddelanden i mappen.

en: Select stationery:
sv: Välj brevmall:

en: Select the gallery to save the image in.
sv: Välj galleri att spara bilden i.

en: Selected Addresses
sv: Valda adresser:

en: Send
sv: Sänd

en: Send Key to Public Keyserver
sv: Skicka nyckel till publik nyckelserver

en: Send Latest Information
sv: Skicka senaste informationen

en: Send Message
sv: Skicka meddelande

en: Send message without a Subject?
sv: Skicka meddelande utan ämnesrad?

en: Sender: %s
sv: Avsändare: %s

en: Sent
sv: Skickat

en: Sent Mail
sv: Skickad e-post

en: Sent mail folder:
sv: Mapp för skickade meddelanden:

en: Server Suggestion:
sv: Serverförslag

en: Server does not support ACLs.
sv: Denna server stöder inte rättighetslistor.

en: Set a priority header when composing messages?
sv: Ange prioritetsrubrik när meddelanden skickas?

en: Set permissions for other users
sv: Ange rättigheter för andra användare.

en: Set preferences for what happens when you move and delete messages.
sv: Ange inställningar för vad som händer vid flytt och radering av meddelanden.

en: Share Folders
sv: Dela mappar

en: Share your mail folders with other users.
sv: Dela e-postmappar med andra användare.

en: Shared
sv: Delad

en: Shift
sv: Skift

en: Should PGP signed messages automatically be verified when viewed?
sv: Ska PGP-signerade meddelande verifieras automatiskt när de visas?

en: Should S/MIME signed messages automatically be verified when viewed?
sv: Ska S/MINE-signerade meddelanden verifieras automatiskt när de visas?

en: Should large blocks of quoted text be shown or hidden by default? It can be toggled easily whichever you choose.
sv: Ska stora sjok av citerad text visas eller gömmas som standard? Oavsett vilket du väljer är det lätt att ändra.

en: Should the body of text/plain messages be scanned for PGP data?
sv: Vill du söka efter PGP data i "endast text"-meddelanden?

en: Should the compose window be closed after saving a draft?
sv: Skall fönstret 'skriv meddelande' stängas efter att utkast har sparats?

en: Should your PGP public key to be attached to your messages by default?
sv: Vill du, som standard, bifoga din publika PGP-nyckel till meddelanden?

en: Show Addresses - %d recipients
sv: Visa adresser - %d mottagare

en: Show All
sv: Visa alla

en: Show All Folders
sv: Visa alla mappar

en: Show All Headers
sv: Visa alla rubriker

en: Show All Message Parts
sv: Visa alla meddelandedelar

en: Show Common Headers
sv: Visa standardrubriker

en: Show Deleted
sv: Visa raderade

en: Show Images?
sv: Visa bilder?

en: Show Mailing List Information
sv: Visa information om e-postlista

en: Show Only
sv: Visa endast

en: Show Only:
sv: Visa endast:

en: Show Preview
sv: Visa förhandsvisning

en: Show Size
sv: Visa storlek

en: Show Subscribed Folders
sv: Visa mappar som prenumereras på

en: Show Unsubscribed Folders
sv: Visa mappar som inte prenumereras på

en: Show all attachments
sv: Visa alla bilagor

en: Show all flags (including flags set by other mail programs)?
sv: Visa alla flaggor (inklusive flaggor satta av andra e-postprogram)?

en: Show all inline parts by default in message view? If unchecked, will treat all but the first viewable inline part as attachments.
sv: Visa alla inline-delar som standard i meddelandevyn? Om inte, kommer alla utom första visiningbara delen behandlas som bilagor.

en: Show all parts
sv: Visa alla delar

en: Show an icon to allow stripping of attachments from messages?
sv: Visa en ikon för att ta bort bilagor från meddelanden?

en: Show less
sv: Visa mindre

en: Show more
sv: Visa mer

en: Show non-private mailboxes in separate folders
sv: Visa delade brevlådor i separata mappar

en: Show previews for unread messages only?
sv: Visa förhandsgranskningar bara för olästa meddelanden?

en: Show previews in tooltips?
sv: Visa förhandsgranskningar i verktygtips?

en: Show the Bcc: header field when composing mail?
sv: Visa BCC-rubrik när meddelanden skickas?

en: Show the Cc: header field when composing mail?
sv: Visa CC-rubrik när meddelanden skickas?

en: Show the dynamic view by default, if the browser supports it?
sv: Visa den dynamiska vyn som standard om webläsaren stöder det?

en: Show the filter icon on the menubar?
sv: Visa filterikon i menyn?

en: Shown
sv: Visade

en: Si_ze
sv: Sto_rlek

en: Size
sv: Storlek

en: Size (KB) <
sv: Storlek (KB) <

en: Size (KB) >
sv: Storlek (KB) >

en: Size - Greater Than (KB)
sv: Storlek - större än (KB)

en: Size - Less Than (KB)
sv: Storlek - mindre än (KB)

en: Size:
sv: Storlek:

en: Sort
sv: Sortera

en: Sort by Date
sv: Sortera efter datum

en: Sort by From Address
sv: Sortera efter Från-adress

en: Sort by Message Size
sv: Sortera efter meddelandestorlek

en: Sort by Subject
sv: Sortera efter ärende

en: Sort by Thread
sv: Sortera efter tråd

en: Sort by To Address
sv: Sortera efter Till-adress

en: Spam
sv: Skräppost

en: Spam Reporting
sv: Skäppostrapportering

en: Spam folder:
sv: Mapp för skräppost:

en: Spell Check Failed
sv: Stavningskontroll misslyckades

en: Stationery
sv: Brevmallar

en: Stationery name:
sv: Mallnamn:

en: Stationery type:
sv: Malltyp:

en: Stationery:
sv: Brevmall:

en: Strip All Attachments
sv: Ta bort alla bilagor

en: Strip Attachment
sv: Ta bort bilaga

en: Strip linebreaks in preview?
sv: Ta bort radbrytningar i förhandsvisning?

en: Sub_ject
sv: Ä_rende

en: Subject
sv: Ärende

en: Subject:
sv: Ärende:

en: Submit
sv: Skicka

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Success
sv: Lyckat

en: Sum
sv: Summa

en: Summary
sv: Sammanställning

en: Switch
sv: Byt

en: Switch Composition Method
sv: Byt skrivläge

en: Switch to HTML composition
sv: Byt till HTML-läge

en: Switch to plain text composition
sv: Byt till textläge

en: Target Folder
sv: Målmapp

en: Target Mailbox:
sv: Målbrevlåda:

en: Task Lists
sv: Uppgiftslistor

en: Technical details
sv: Tekniska detaljer

en: Technical details can be viewed %s.
sv: Tekniska detaljer kan visas %s.

en: Technical error details can be viewed %s.
sv: Tekniska felmeddelande-detaljer kan visas %s.

en: Technical message details can be viewed %s.
sv: Tekniska detaljer om meddelandet kan visas %s.

en: Tentatively Accept request
sv: Godkänn begäran preliminärt

en: Tentatively Accepted
sv: Preliminärt accepterat

en: Text part
sv: Textdel

en: The From: column of the message should be linked:
sv: Vad ska Från:-kolumnen av meddelandet länka till:

en: The Macintosh resource fork
sv: Macintosh resurs-strömmen

en: The Macintosh resource fork can be downloaded %s.
sv: Macintosh resurs-strömmen kan laddas ner %s.

en: The Message Disposition Notification was not sent. This is what the server said
sv: MDN skickade inte. Servern svarade

en: The Message Disposition Notification was sent successfully.
sv: MDN skickades.

en: The attachment limit has been reached.
sv: Begränsningen för bilagor har uppnåtts.

en: The attachment was not found.
sv: Bilagan ej funnen.

en: The calendar data is invalid
sv: Kalenderinformationen är felaktig

en: The connection to the server has been restored.
sv: Kontakten med servern har återställts.

en: The current sent-mail mailbox(es) "%s" will be renamed.
sv: Namnet på nuvarande skickat-mapp(ar) "%s" kommer att döpas om.

en: The data in this part does not appear to be a valid PGP encrypted message. Error:
sv: Innehållet i denna del verkar inte vara ett riktigt PGP-krypterat meddelande. Fel:

en: The data in this part has been compressed via PGP.
sv: Innehållet i denna del har komprimerats via PGP.

en: The data in this part has been digitally signed via PGP, but the signature cannot be verified.
sv: Innehållet i denna del har signerats digitalt med PGP, men signaturen kan inte verifieras.

en: The data in this part has been digitally signed via PGP.
sv: Innehållet i denna del har signerats digitalt via PGP.

en: The data in this part has been digitally signed via S/MIME.
sv: Innehållet i denna del har signerats digitalt via S/MIME.

en: The data in this part has been encrypted via PGP, however, PGP support is disabled so the message cannot be decrypted.
sv: Innehållet i denna del har krypterats via PGP, men PGP-stöd är inte aktiverat, så meddelande kan inte dekrypteras.

en: The data in this part has been encrypted via PGP.
sv: Innehållet i denna del har krypterats via PGP.

en: The data in this part has been encrypted via S/MIME.
sv: Innehållet i denna del har krypterats via S/MIME.

en: The default charset for messages with no charset information:
sv: Förvald teckenuppsättning för meddelanden som inte har information om teckenuppsättning:

en: The default font family to use in the HTML editor.
sv: Förvald typsnittsfamilj att använda vid HTML-redigering.

en: The default font size to use in the HTML editor (in pixels).
sv: Förvald typsnittsstorlek att använda vid HTML-redigering (pixlar).

en: The draft has been saved to the "%s" folder.
sv: Utkastet har sparats i mappen "%s".

en: The draft was not successfully saved.
sv: Utkastet sparades inte.

en: The event was added to your calendar.
sv: Händelsen har lagts till i din kalender.

en: The event was updated in your calendar.
sv: Händelsen har uppdaterades i din kalender.

en: The file %s could not be attached.
sv: Filen %s kunde inte bifogas.

en: The folder "%s" is already empty.
sv: Mappen "%s" är redan tom.

en: The folder "%s" may not be deleted.
sv: Mappen "%s" får inte raderas.

en: The folder "%s" may not be emptied.
sv: Mappen "%s" får inte tömmas.

en: The following keyboard shortcuts are available:
sv: Följande tangentbordsgenvägar är tillgängliga:

en: The initial portion of this text part is displayed below.
sv: Början av denna textdel visas nedan.

en: The links that caused this warning have this background color:
sv: Länkarna som orsakade denna varning har följande bakgrundfärg:

en: The mail server has denied the request. Details have been logged for the administrator.
sv: E-postservern nekade begäran. Detaljer har loggats för administratören.

en: The mail server is reporting corrupt data in your mailbox. Details have been logged for the administrator.
sv: E-postservern rapporterar trasigt innehåll i din brevlåda. Detaljer har loggats för administratören.

en: The mailbox "%s" may not be deleted.
sv: Brevlådan "%s" får inte raderas.

en: The mailbox "%s" may not be renamed.
sv: Brevlådan "%s" får inte döpas om.

en: The mailbox "%s" was not created. This is what the server said
sv: Brevlådan "%s" skapades inte. Servern svarade

en: The mailbox "%s" was not deleted. This is what the server said
sv: Brevlådan "%s" raderades inte. Servern svarade

en: The mailbox "%s" was successfully created.
sv: Brevlådan "%s" skapades.

en: The mailbox "%s" was successfully deleted.
sv: Brevlådan "%s" raderades.

en: The mailbox "%s" was successfully renamed to "%s".
sv: Brevlådan "%s" döptes om till "%s".

en: The mailbox %s is already empty.
sv: Brevlådan %s är redan tom.

en: The message "%s" has been reported as innocent.
sv: Meddelandet "%s" har rapporterats som EJ-skräppost.

en: The message "%s" has been reported as spam.
sv: Meddelandet "%s" har rapporterats som skräppost.

en: The message being composed has been closed.
sv: Meddelandet som skrivs har stängts.

en: The message does not have a Subject entered.
sv: Meddelandet har ingen ämnesrad.

en: The message from "%s" has been reported as innocent.
sv: Meddelandet från "%s" har rapporterats som EJ-skräppost.

en: The message from "%s" has been reported as spam.
sv: Meddelandet från "%s" har rapporterats som skräppost.

en: The message has been deleted.
sv: Meddelandet har raderats.

en: The message you were composing has been saved as a draft. The next time you login, you may resume composing your message.
sv: Meddelandet du skrev har sparats som utkast. Nästa gång du loggar in kan du fortsätta redigera ditt meddelande.

en: The messages have been deleted.
sv: Meddelandena har raderats.

en: The number of unseen messages to show
sv: Antal olästa meddelanden som visas.

en: The object could not be created because it already exists.
sv: Objektet kunde inte skapas eftersom det redan finns.

en: The object could not be deleted because it does not exist.
sv: Objektet kunde inte raderas eftersom det inte finns.

en: The operation failed because you have exceeded your quota on the mail server.
sv: Åtgärden misslyckades eftersom du överskridit din tillåtna storleksgräns på e-postservern.

en: The recipient has indicated that they prefer replies in these languages:
sv: Mottagaren har angivit att de föredrar svar på dessa språk:

en: The sender of this message is requesting a notification from you when you have read this message.
sv: Avsändaren begär läskvitto av dig när du läst detta.

en: The sender of this message is requesting notification from you when you have read this message.
sv: Avsändaren begär läskvitto av dig när du läst detta.

en: The server is still generating the message list.
sv: Servern håller fortfarande på att skapa meddelandelistan.

en: The server was unable to generate the message list.
sv: Servern kunde inta skapa meddelandelistan.

en: The source directory is read-only.
sv: Källkatalogen är skrivskyddat.

en: The specified attachment does not exist. It may have been deleted by the original sender.
sv: Den angivna bilagan finns inte. Den kan ha blivit raderad av ursprungsavsändaren.

en: The specified file cannot be read.
sv: Angiven fil kan inte läsas.

en: The stationery "%s" has been added.
sv: Mallen "%s" har lagts till.

en: The stationery "%s" has been deleted.
sv: Mallen "%s" har raderats.

en: The stationery "%s" has been updated.
sv: Mallen "%s" har uppdaterats.

en: The target directory is read-only.
sv: Målkatalogen är skrivskyddat.

en: The task has been added to your tasklist.
sv: Uppgiften har lagts till i din uppgiftslista.

en: The text of the message
sv: Texten för meddelandet

en: The text of the message can be viewed %s.
sv: Texten för meddelandet kan visas %s.

en: The text of the returned message
sv: Texten för det returnerade meddelandet.

en: The text of the returned message can be viewed %s.
sv: Texten för det returnerade meddelandet kan visas %s.

en: The text of the sent message
sv: Texten för det skickade meddelandet.

en: The text of the sent message can be viewed %s.
sv: Texten för det skickade meddelandet kan visas %s.

en: The uploaded file cannot be opened
sv: Den uppladdade filen kan inte öppnas

en: The user's free/busy information was sucessfully stored.
sv: Ledig/upptagen-information för användaren har sparats.

en: There are no alternative parts that can be displayed inline.
sv: Det finns inga alternativa delar som kan visas inline.

en: There are no messages in this mailbox.
sv: Det finns inga meddelanden i den här brevlådan.

en: There are no parts that can be shown inline.
sv: Det finns inga delar som kan visas inline.

en: There has been no contact with the server for several minutes. The server may be temporarily unavailable or network problems may be interrupting your session. You will not see any updates until the connection is restored.
sv: Det har inte funnits kontakt med servern på flera minuter. Servern kan vara tillfälligt otillgänglig eller nätverksproblem kanske avbryter din session. Du kommer inte se några förändringar förrän kommunikationen är återställd.

en: There is no text that can be displayed inline.
sv: Det finns ingen text som kan visas inline.

en: There was a temporary issue when attempting this operation. Please try again later.
sv: Tillfälligt fel uppstod vid utförande av denna åtgärd. Var god försök senare.

en: There was an error copying messages from "%s" to "%s". This is what the server said
sv: Ett problem uppstod vid kopiering av meddelanden från "%s" till "%s". Servern svarade

en: There was an error deleting messages from the folder "%s".
sv: Det uppstod ett fel vid radering av meddelanden från mappen "%s".

en: There was an error deleting the event:
sv: Det uppstod ett fel vid radering av händelsen:

en: There was an error flagging messages in the folder "%s": %s.
sv: Det uppstod ett fel vid märkning av meddelanden i mappen "%s": %s.

en: There was an error importing %s.
sv: Det uppstod ett fel vid import av %s

en: There was an error importing the event:
sv: Fel vid import av händelsen:

en: There was an error importing the task:
sv: Fel vid import av uppgiften:

en: There was an error importing user's free/busy information:
sv: Fel vid import av användarens information om ledig/upptagen:

en: There was an error moving messages from "%s" to "%s". This is what the server said
sv: Det uppstod problem vid flytt av meddelanden från "%s" till "%s". Servern svarade

en: There was an error sending your message: %s
sv: Det uppstod ett fel när ditt meddelande skickades: %s

en: There was an error updating the event:
sv: Det uppstod ett fel vid uppdatering av händelsen:

en: There was an error viewing the requested message.
sv: Det uppstod ett fel vid visning av det begärda meddelandet.

en: This action is not supported.
sv: Denna åtgärd stöds inte.

en: This action is not yet implemented.
sv: Denna åtgärd är inte implementerad ännu.

en: This audio file is reported to be %d minutes, %d seconds in length.
sv: Denna ljudfil är %d minuter och %d sekunder lång.

en: This folder is read-only.
sv: Denna mapp är skrivskyddad.

en: This folder may not be renamed:
sv: Denna mapp får inte döpas om:

en: This is a thumbnail of a PDF file attachment.
sv: Detta är en miniatyrbild av en PDF-bilaga.

en: This is a thumbnail of an image attachment.
sv: Detta är en miniatyrbild av en bild-bilaga.

en: This is the notification log
sv: Detta är notifieringsloggen

en: This may take some time. Are you sure you want to continue?
sv: Detta kan ta lite tid, är du säker på att du vill fortsätta?

en: This message contains a Macintosh file (named "%s").
sv: Detta meddelande innehåller en Macintosh-fil (namn: "%s").

en: This message part cannot be viewed because it is too large.
sv: Denna meddelandedel kan inte visas eftersom den är för stor.

en: This message part contains HTML data, but inline HTML display is disabled.
sv: Denna meddelandedel innehåller HTML-data, men HTML-visning är avaktiverad.

en: This message part contains HTML data, but this data can not be displayed inline.
sv: Denna meddelandedel innehåller HTML-data, men detta kan inte visas.

en: This message to
sv: Meddelandet till

en: This part contains an attachment that can not be displayed within this part:
sv: Denna del innehåller en bilaga som inte kan visas inom denna del:

en: This part is empty.
sv: Denna del är tom.

en: This video file is reported to be %d minutes, %d seconds in length.
sv: Denna videofil är %d minuter och %d sekunder lång.

en: Thread
sv: Tråd

en: Thread Display:
sv: Trådvisning:

en: Thread List
sv: Trådlista

en: Thread Sort
sv: Trådsortering

en: Thread View
sv: Trådvy

en: To
sv: Till

en: To %s
sv: Till %s

en: To Address
sv: Till adress

en: To All
sv: Till alla

en: To List
sv: Till lista

en: To Sender
sv: Till avsändare

en: To _All
sv: Till _alla

en: To _List
sv: Till _lista

en: To preview a message, select it from the message list.
sv: För att förhandsvisa ett meddelande, välj det i meddelandelistan.

en: To:
sv: Till:

en: To:
sv: Till:

en: Today, %s %s
sv: Idag, %s %s

en: Top
sv: Topp

en: Total Size:
sv: Total storlek:

en: Traditional View
sv: Traditionell vy

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Trash folder:
sv: Papperskorgsmapp:

en: Trying to import the event instead.
sv: Försöker importera händelsen istället.

en: Type:
sv: Typ:

en: Unable to retrieve quota
sv: Kunde inte läsa quota

en: Unable to view message in preview pane.
sv: Kunde inte visa meddelande i förhandspanelen.

en: Uncompressed
sv: Okomprimerad

en: Undelete
sv: Återta

en: Undisclosed Recipients
sv: Ej visade mottagare

en: Unexpectedly disconnected from the mail server.
sv: Oväntad frånkoppling från e-postservern.

en: Unhandled component of type: %s
sv: Icke hanterad komponent av typ: %s

en: Unknown
sv: Okänt

en: Unknown Date
sv: Okänt datum

en: Unknown Meeting
sv: Okänt möte

en: Unknown Task
sv: Okänd uppgift

en: Unload Passphrase
sv: Frigör lösenord

en: Unmark as
sv: Avmarkera som

en: Unmark as:
sv: Avmarkera som:

en: Unseen
sv: Oläst

en: Unsubscribe
sv: Säg upp prenumeration

en: Update
sv: Updatera

en: Update in my calendar
sv: Uppdatera i min kalender

en: Update respondent status
sv: Uppdatera status på svarande

en: Update this event on my calendar
sv: Uppdatera denna händelse i min kalender

en: Upload:
sv: Ladda upp:

en: Uploading...
sv: Laddar upp...

en: Use Default Value
sv: Använd förvalt värde

en: Use IMAP folder subscriptions?
sv: Använd IMAPs mappprenumerationer?

en: Use Virtual Trash
sv: Använd virtuell papperskorg

en: User
sv: Användare

en: User Options
sv: Användarinställningar

en: User can see the mailbox
sv: Användare kan se den här mappen.

en: User is not authenticated.
sv: Användare är inte autenticerad.

en: Verifying...
sv: Verifierar...

en: Vertical Layout
sv: Vertikal layout

en: Video part
sv: Videodel

en: View
sv: Visa

en: View %s
sv: Visa %s

en: View %s Public Key
sv: Visa publik nyckel för %s

en: View Attachment
sv: Visa bilaga

en: View Certificate
sv: Visa certifikat

en: View Full Message
sv: Visa hela meddelandet

en: View HTML data in new window.
sv: Visa HTML-innehåll i nytt fönster

en: View Message
sv: Visa meddelande

en: View Messages
sv: Visa meddelanden

en: View PDF File
sv: Visa PDF-fil

en: View Personal Private Key
sv: Visa personlig privat nyckel

en: View Personal Public Certificate
sv: Visa personlig publik nyckel

en: View Personal Public Key
sv: Visa personlig publik nyckel

en: View Public Key
sv: Visa publik nyckel

en: View Source
sv: Visa källa

en: View Thread
sv: Visa tråd

en: View event
sv: Visa händelse

en: View messages in %s
sv: Visa meddelanden i %s

en: View or mailbox to display after login:
sv: Vy eller mapp att visa efter inloggning:

en: View task
sv: Visa uppgift

en: View the raw text of the Public Key.
sv: Visa texten i PGP-nyckeln.

en: Viewing
sv: Visning

en: Virtual Folder
sv: Virtuell mapp

en: Virtual Folder "%s" created succesfully.
sv: Virtuell mapp "%s" skapades.

en: Virtual Folder "%s" deleted.
sv: Virtuell mapp "%s" raderad.

en: Virtual Folder "%s" edited successfully.
sv: Virtuell mapp "%s" redigerad.

en: Virtual Folder: %s
sv: Virtuell mapp: %s

en: Virtual Folders
sv: Virtuella mappar

en: Virtual Inbox
sv: Virtuell inkorg

en: Virtual Trash
sv: Virtuell papperskorg

en: Warning
sv: Varning

en: What language(s) do you prefer replies to your messages to be in? (Hold down the CTRL key when clicking to add multiple languages)
sv: På vilket/vilka språk föredrar du att få svar? (Håll ner CRTL-knappen när du klickar för att markera fler)

en: What should we do with messages after they have been reported as innocent?
sv: Vad ska hända med meddelanden när de blivit rapporterade som oskyldiga?

en: What should we do with messages after they have been reported as spam?
sv: Vad ska hända med meddelanden när de blivit rapporterade som skräppost?

en: When deleting messages, move them to your Trash folder instead of marking them as deleted?
sv: När meddelanden raderas, flytta dem till papperskorgen istället för att markera dem som raderade?

en: When forwarding a message in the body text, should we use the same format as the original message?
sv: När meddelanden vidarebefodras i meddelandetexten, ska ursprungsmeddelandets format bevaras?

en: When opening a mailbox for the first time, where do you want to start?
sv: När du öppnar en brevlåda första gången, var vill du börja?

en: When replying to a message, should we use the same format as the original message?
sv: När du svarar på ett meddelande, ska svaret vara i samma format som ursprungsmeddelandet?

en: When saving sent mail, should we save attachment data?
sv: När skickad e-post sparas, ska bilagor sparas?

en: When sending mail or expanding addresses, what domain should we append to unqualified addresses (email addresses without "@")?
sv: När e-post skickas eller adresser expanderas, vilken domän skall bifogas okvalificerade adresser (adresser utan "@")?

en: Where should the cursor be located in the compose text area by default?
sv: Var ska markören placeras i skrivfönstret som förval?

en: Which message parts do you want to display in the summary?
sv: Vilka meddelandedelar vill du visa i sammanfattningen?

en: Whitelist
sv: Betrodda adresser

en: Years
sv: År

en: Yes
sv: Ja

en: You are
sv: Du är

en: You are attempting to delete all messages contained in the following folder(s).
sv: Du försöker raderas alla meddelande i följanden mapp(ar).

en: You are attempting to delete the following folder(s).
sv: Du försöker ta bort följande mapp(ar):

en: You are copying/moving to a new folder.
sv: Du flyttar/kopierar till en ny mapp.

en: You are creating a sub-folder to
sv: Du skapar en undermapp till

en: You are creating a top-level folder.
sv: Du skapar en mapp på toppnivån.

en: You are not allowed to create folders.
sv: Du har inte tillåtelse att skapa mappar.

en: You are not allowed to create more than %d folders.
sv: Du har inte tillåtelse att skapa fler än %d mappar.

en: You are not allowed to send messages to more than %d recipients within %d hours.
sv: Du har inte tillåtelse att skicka meddelanden till fler än %d mottagare inom %d timmar.

en: You are not allowed to send messages to more than %d recipients.
sv: Du har inte tillåtelse att skicka meddelande till fler än %d mottagare.

en: You are renaming the folder:
sv: Du döper om mappen:

en: You are replying to a mailing list
sv: Du svarar till en lista.

en: You can snooze it for %s or %s dismiss %s it entirely
sv: Du kan somna om i %s eller %s avfärda %s det helt

en: You can use the following placeholders in the stationery text: %c for the current message content; %s for the signature.
sv: Du kan använda följande kortkommandon för malltexten: %c för innvarande meddelandeinnehåll; %s för signaturen.

en: You cannot unsubscribe from "%s".
sv: Du kan inte säga upp din prenumeration på "%s".

en: You do not have adequate permissions to carry out this operation.
sv: Du har inte tillräckliga rättigheter för att utföra denna åtgärd.

en: You do not have permission to change access to this folder.
sv: Du har inte rätt att ändra rättigheter för denna mapp.

en: You forwarded this message on %%s to: %s.
sv: Du eftersände meddelandet till: %s den %%s.

en: You have %d new mail message in %s. | You have %d new mail messages in %s.
sv[0]: Du har %d nytt meddelande i %s.
sv[1]: Du har %d nya meddelanden i %s.

en: You have activated move to Trash but no Trash folder is defined. You will be unable to delete messages until you set a Trash folder in the preferences.
sv: Du har aktiverat flytta till papperskort men ingen papperskorgsmapp är definierad. Du kommer inte att kunna radera meddelanden förrän du väljer en papperskorgsmapp i inställningar.

en: You have already submitted this page.
sv: Du har redan skickat denna sida.

en: You may not create child folders in "%s".
sv: Du får inte skapa undermappar i "%s".

en: You may not delete "%s".
sv: Du får inte raderas "%s".

en: You may not rename "%s".
sv: Du får inte döpa om "%s".

en: You must enter the passphrase for your PGP private key to view this message.
sv: Du måste ange lösenordet för din privata PGP-nyckel för att kunna visa detta meddelande.

en: You must enter the passphrase for your S/MIME private key to view this data.
sv: Du måste ange lösenordet för din privata S/MIME-nyckel för att kunna visa det här innehållet.

en: You must enter the passphrase used to encrypt this message to view it.
sv: Du måste ange lösenordet som användes för att kryptera detta meddelande för att kunna visa det.

en: You must select a target mailbox first.
sv: Du måste välja en målbrevlåda först.

en: You must select an address first.
sv: Du måste ange en adress först.

en: You must select at least one message first.
sv: Du måste välja minst ett meddelande först.

en: You must specify a recipient.
sv: Du måste ange en mottagare.

en: You redirected this message to %s on %%s.
sv: Du eftersände meddelandet till %s den %%s.

en: You replied to all recipients of this message on %s.
sv: Du svarade till alla mottagare av detta meddelande den %s.

en: You replied to this message on %s.
sv: Du svarade på detta meddelande den %s.

en: You replied to this message via the mailing list on %s.
sv: Du svarade på detta meddelande via listan %s.

en: You were not subscribed to "%s". Here is what the server said
sv: Du blev inte prenumerant på "%s". Servern svarade

en: You were not unsubscribed from "%s". Here is what the server said
sv: Din prenumeration på "%s" avslutades inte. Servern svarade

en: You were successfully subscribed to "%s".
sv: Prenumeration på "%s" startades.

en: You were successfully unsubscribed from "%s".
sv: Din prenumeration på "%s" avslutades.

en: Younger Than
sv: Yngre än

en: Your From address is not a valid email address. This can be fixed in your Personal Information preferences page.
sv: Din avsändaradress är inte en giltig e-postadress. Detta kan du ställa in på inställningssidan Personlig information.

en: Your Name:
sv: Ditt namn:

en: Your PGP Public/Private Keys
sv: Dina publika/privata PGP-nycklar

en: Your Private Certificate:
sv: Ditt privata certifikat:

en: Your Private Key:
sv: Din privata nyckel:

en: Your Public Certificate:
sv: Ditt publika certifikat:

en: Your Public Key:
sv: Din publika nyckel:

en: Your Reply-to: address: <em>(optional)</em>
sv: Din Svara-till: adress: <em>(valfri)</em>

en: Your S/MIME Public/Private Certificate
sv: Ditt publika/privata S/MIME-certifikat

en: Your alias addresses: <em>(optional, enter each address on a new line)</em>
sv: Dina alias adresser: <em>(ej obligatoriskt, skriv varje adress på en ny rad)</em>

en: Your browser does not support inline display of this image type.
sv: Din webläsare stödjer inte inline-visning av den här bildtypen.

en: Your browser is too old to display the dynamic mode. Using traditional mode instead.
sv: Din webläsare är för gammal för att visa dynamiskt läge. Traditionellt läge används istället.

en: Your default encryption method for sending messages:
sv: Standardmetod för kryptering när du skickar meddelanden:

en: Your identity has been switched to the identity associated with the current recipient address. Click this box to revert to the original identity. The identity will not be checked again during this compose action.
sv: Din identitet har bytts till den identitet kopplad till nuvarande mottagaradress. Klicka i denna ruta för att gå tillbaka till ursprungsidentiteten. Identiteten kommer inte att kontrolleras igen under denna skrivaktivitet.

en: Your identity has been switched to the identity associated with the current recipient address. The identity will not be checked again during this compose action.
sv: Din identitet har bytts till den identitet kopplad till nuvarande mottagaradress. Klicka i denna ruta för att gå tillbaka till ursprungsidentiteten. Identiteten kommer inte att kontrolleras igen under denna skrivaktivitet.

en: Your linked attachment has been downloaded by at least one user.
    
    Attachment name: %s
    Attachment date: %s
    
    Click on the following link to permanently delete the attachment:
    %s
sv: Din länkade bilaga har laddats ner av minst en användare.
    
    Bilagans namn: %s
    Bilagans datum: %s
    
    Klicka på följande länk för att radera bilagan permanent:
    %s

en: Your message was successfully delivered.
sv: Meddelandet levererades.

en: Your signature to use when composing with the HTML editor (if empty, the text signature will be used):
sv: Signatur att användas när HTML-redigeraren används (om tomt, kommer text signaturen att användas):

en: Your signature:
sv: Din signatur:

en: [Attachment stripped: Original attachment type: %s, name: %s]
sv: [Bilaga borttagen: Typ på ursprungsbilagan: %s, namn: %s]

en: [Hide Addresses]
sv: [Göm adress]

en: [No Subject]
sv: [Inget ärende]

en: [Show Addresses - %d recipients]
sv: [Visa adresser - %d mottagare]

en: [Truncated Text]
sv: [Avklippt text]

en: _Blacklist
sv: _Spärra adress

en: _Delete
sv: _Radera

en: _Folders
sv: _Mappar

en: _Get Mail
sv: Hämta e-post

en: _Identity
sv: _Identitet

en: _Inbox
sv: _Inkorg

en: _Log Out
sv: _Logga ut

en: _Message Source
sv: _Meddelandekälla

en: _New Message
sv: _Nytt meddelande

en: _Priority
sv: _Prioritet

en: _Refresh %s
sv: Uppdatera %s

en: _Reply
sv: Sva_ra

en: _Search
sv: _Sök

en: _Send Message
sv: _Skicka meddelande

en: _Thread
sv: _Tråd

en: _To
sv: _Till

en: _Undelete
sv: _Återta

en: _View Thread
sv: _Visa tråd

en: _Whitelist
sv: _Betrodda adresser

en: and
sv: och

en: and %d more mailbox | and %d more mailboxes
sv[0]: och %d till brevlåda
sv[1]: och %d till brevlådor

en: attachment
sv: bilaga

en: attachments.zip
sv: bilagor.zip

en: base level of the folder tree
sv: basnivå för mappträdet

en: bytes
sv: tecken

en: days
sv: dagar

en: flagged "%s"
sv: flaggat "%s"

en: from
sv: från

en: in
sv: i

en: into folder
sv: till mapp

en: key
sv: nyckel

en: loading
sv: laddar

en: mailbox file
sv: brevlådefil

en: messages
sv: meddelanden

en: messages from a personal contact
sv: meddelanden från en personlig kontakt

en: messages not from a personal contact
sv: meddelanden inte från an personlig kontakt

en: messages with attachment(s)
sv: meddelanden med bilagor

en: messages without attachment(s)
sv: meddelanden utan bilagor

en: months
sv: månader

en: name
sv: namn

en: not
sv: inte

en: part %s
sv: del %s

en: recipients
sv: mottagare

en: replying to ALL
sv: svarar till ALLA

en: select...
sv: välj...

en: selected
sv: vald

en: will display available actions.
sv: visar tillgängliga åtgärder

en: years
sv: år

en: your blacklist
sv: dina spärrade adresser

en: your whitelist
sv: dina betrodda adresser
