Ingo H4 (2.0.7) - en to it translation catalogue (270 entries)

en:  and
it:  e

en:  or
it:  o

en: "%s" are not valid email addresses.
it: "%s" non sono indirizzi validi.

en: "%s" is not a valid email address.
it: "%s" non e' un indirizzo email valido.

en: %d users with login %s found, one expected.
it: %d utenti con login %s trovato, ne aspettavo uno

en: %s The driver said: %s
it: %s Il driver ha risposto: %s

en: %s is not supported in the current filtering driver.
it: %s non e' supportato dal driver utilizzato.

en: A target folder is required.
it: La cartella di destinazione è irichiesta

en: ALL of the following
it: Devono essere soddisfatte tutte le regole

en: ANY of the following
it: Una qualunque delle regole deve essere soddisfatta

en: Action for blacklisted addresses:
it: Azione per indirizzi nella lista nera:

en: Activate Script
it: Attiva Script

en: Activating the script for "%s" failed: (%d) %s
it: Attivazione dello script "%s" fallita: (%d) %s

en: Additional Settings
it: Ulteriori Impostazioni

en: Address(es) to forward to:
it: Indirizzi ai quali inoltrare:

en: Addresses to not send responses to:
it: Indirizzi ai quali non rispondere:

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: All of the following
it: Soddisfano tutte le condizioni

en: Answered
it: Risposto

en: Any of the following
it: Soddisfano anche una sola condizione

en: Apply Filters
it: Applica i Filtri

en: Are you sure you want to delete this rule?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa regola?

en: Automatically activate the script after each change?
it: Attiva automaticamente lo script dopo ogni modifica?

en: Basic Settings
it: Impostazioni di Base

en: Begins with
it: Inizia con

en: Bind failed: (%s) %s
it: Connessione fallita: (%s) %s

en: Blacklist
it: Lista nera

en: Blacklist Edit
it: Modifica la Lista Nera

en: Blacklist is not supported in the current filtering driver.
it: La lista nera non è supportata nella configurazione attuale dei filtri.

en: Blacklisted Addresses
it: Indirizzi nella Lista Nera:

en: Body
it: Corpo

en: Case Sensitive
it: Rispetta Maiuscole minuscole

en: Changes saved.
it: Modifiche salvate.

en: Connection failure
it: Connessione Fallita

en: Contains
it: Contiene

en: Copy
it: Copia

en: Copy %s
it: Copia di %s

en: Copy of %s
it: Copia di %s

en: Could not validate IMAP mailbox.
it: Impossibile validare la casella IMAP.

en: Create new folder
it: Crea Nuova Cartella

en: DISABLED:
it: DISABILITATO:

en: Deactivate Script
it: Disattiva Script

en: Delete
it: Cancella

en: Delete %s
it: Cancella %s

en: Delete Condition
it: Elimina la Condizione

en: Delete message completely
it: Elimina messaggio completamente

en: Deleted
it: Eliminato

en: Deliver into my Inbox
it: Consegna nella mia INBOX

en: Deliver into my Inbox and copy to...
it: Consegna nella mia posta in arrivo e copia in...

en: Deliver into my Inbox and redirect to...
it: Consegna nella mia posta in arrivo e reinvia a...

en: Deliver to folder...
it: Consegna nella cartella...

en: Description
it: Descrizione

en: Destination (To, Cc, Bcc, etc.)
it: Destinazione (A, Cc, Ccn, etc.)

en: Disable %s
it: Disattiva %s

en: Disabled
it: Disattivato

en: Display detailed notification when each filter is applied?
it: Notifica dettagliata dopo l'applicazione di ogni filtro

en: Do not send responses to bulk or list messages?
it: Non rispondere a gruppi o a messaggi inviati a liste di indirizzi email

en: Do this:
it: Esegui queste azioni:

en: Doesn't begin with
it: Non inizia con

en: Doesn't contain
it: Non contiene

en: Doesn't end with
it: Non finisce con

en: Doesn't exist
it: Non esiste

en: Doesn't match (with placeholders)
it: Non corrisponde

en: Doesn't match regular expression
it: Non ha incontrato una espressione regolare

en: Edit
it: Modifica

en: Edit %s
it: Modifica %s

en: Enable %s
it: Attiva %s

en: Enabled
it: Attivato

en: End of vacation:
it: Fine del periodo di vacanza:

en: Ends with
it: Finisce con

en: Equal to
it: Uguale a

en: Error retrieving current script: (%d) %s
it: Errore durante l'esecuzione dello script: (%d) %s

en: Existing Rules
it: Regole Esistenti

en: Exists
it: Esiste

en: Expected 1 object, got %d.
it: Previsto 1 oggetto, ottenuto/i %d.

en: Failed to read from socket:
it: Impossibile leggere dal socket:

en: Failed to write to socket:
it: Impossibile scrivere sul socket:

en: Failed to write to socket: (connection lost!)
it: Impossibile scrivere sul socket: (connessione persa!)

en: Field
it: Campo

en: Filter All Messages
it: Filtra Tutti i Messaggi

en: Filter Only Seen Messages
it: Filtra Solo Messaggi Letti

en: Filter Only Unseen Messages
it: Filtra Solo Messaggi Non Letti

en: Filter Options
it: Opzioni Filtri

en: Filter Rule
it: Regola del Filtro

en: Filter Rules
it: Regole del Filtro

en: Filter Script Display
it: Visualizzazione Script di Filtro

en: Filter _Rules
it: _Regole del Filtro

en: Filter activity: %s message(s) have been copied to the folder "%s".
it: Attività del filtro: %s messaggio/i spostati nella cartella "%s".

en: Filter activity: %s message(s) have been deleted.
it: Attività del filtro: %s messaggio/i sono stati eliminati.

en: Filter activity: %s message(s) have been moved to the folder "%s".
it: Attività del filtro: %s messaggio/i spostati nella cartella "%s".

en: Filter activity: %s message(s) that matched the blacklist were deleted.
it: Attività del filtro: %s messaggio/i corrispondenti alla lista nera sono stati eliminati.

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been copied to the folder "%s".
it: Attività del filtro: Il messaggio "%s" da "%s" è stato spostato nella cartella "%s".

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been deleted.
it: Attività del filtro: Il messaggio "%s" da "%s" è stato eliminato.

en: Filter activity: The message "%s" from "%s" has been moved to the folder "%s".
it: Attività del filtro: Il messaggio "%s" da "%s" è stato spostato nella cartella "%s".

en: Filter not found.
it: Filtro non trovato.

en: Flagged
it: Contrassegnata

en: Flagged For Followup
it: Marcato per followup

en: Folder to receive spam:
it: Cartella destinata allo spam

en: For an incoming message that matches:
it: Per messaggi in ingresso che :

en: Forward
it: Inoltra

en: Forward Keep Action
it: Inoltra Keep Action

en: Forward is not supported in the current filtering driver.
it: L'inoltro non è supportato

en: Forwards
it: Inoltri

en: Forwards Edit
it: Modifica Inoltro

en: From
it: Da

en: From:
it: Da:

en: Generated by Ingo
it: Generato da Ingo

en: Greater than
it: Più grande di

en: Greater than or equal to
it: Più grande  o uguale a

en: Individual rules are not supported in the current filtering driver.
it: Regole individuali non supportate

en: Inexistant mailbox specified for message delivery.
it: Casella specificata per la consegna del messaggio inesistente.

en: Is
it: E'

en: Isn't
it: Non è

en: Keep a copy of messages in this account?
it: Mantieni una copia dei messaggi in questo account?

en: LDAP support is required but the LDAP module is not available or not loaded.
it: Supporto LDAP richiesto ma il modulo LDAP non è disponibile o non è stato caricato.

en: Label
it: Etichetta

en: Less than
it: Meno di

en: Less than or equal to
it: Meno di o uguale a

en: List-ID
it: ID Lista

en: Login to %s failed.
it: Accesso a %s fallito.

en: Mailbox Search
it: Cartella di Ricerca

en: Mar_k message as deleted
it: Con_trassegna messaggio come eliminato

en: Mark message as:
it: Contrassegna messaggio come:

en: Match type
it: Tipo corrispondente

en: Matches (with placeholders)
it: Combacia (with placeholders)

en: Maximum number of blacklist addresses.
it: Numero massimo di voci da visualizzare

en: Maximum number of blacklisted addresses exceeded (Total addresses: %s, Maximum addresses: %s).  Could not add new addresses to blacklist.
it: E' stato superato il numero massimo di indirizzi in lista Nera(Indirizzi Totali: %s, Numero Massimo di indirizzi: %s).  Impossibile aggiungere altri indirizzi alla lista Nera.

en: Maximum number of forward addresses exceeded (Total addresses: %s, Maximum addresses: %s).
it: E' stato superato il numero massimo di indirizza da inoltrare (Totali: %s, Numero Massimo di indirizzi: %s).  Impossibile aggiungere altri indirizzi.

en: Maximum number of forward addresses.
it: Numero massimo di indirizzi da inoltrare

en: Maximum number of rules (0 to disable rules editing).
it: Numero massimo di regole (0 per disabilitare la modifica delle regole).

en: Maximum number of whitelist addresses.
it: Numero massimo di indirizzi in Lista Bianca

en: Maximum number of whitelisted addresses exceeded (Total addresses: %s, Maximum addresses: %s).  Could not add new addresses to whitelist.
it: E' stato superato il numero massimo di indirizzi in lista Bianca(Indirizzi Totali: %s, Numero Massimo di indirizzi: %s).  Impossibile aggiungere altri indirizzi alla lista Bianca.

en: Messages with a likely spam score greater than or equal to this number will be treated as spam.
it: Tratta come spam i messaggi con punteggio maggiore o uguale a quello indicato.

en: Missing address to notify
it: Indirizzo a cui inviare la notifica assente

en: Missing address to redirect message to
it: Indirizzo su cui redirigere il messaggio assente

en: Missing reason for reject
it: Informazioni mancante

en: Missing reason in vacation.
it: Informazioni mancante

en: Mobile
it: Smartphone

en: Move
it: Sposta

en: Move Rule Down
it: Sposta la Regola Giù

en: Move Rule Up
it: Sposta la Regola Sù

en: My email addresses:
it: _Miei indirizzi di posta:

en: New Rule
it: Nuova Regola

en: No "%s" element found in backend configuration.
it: '%s' non specificata nella configurazione delle categorie.

en: No Description
it: Nessuna Descrizione

en: No backend configured for this host
it: Nessun backend configurato per questo host

en: No backends configured in backends.php
it: Nessun backend configurato in backends.php

en: No filters. Click "%s" to create a new filter.
it: Nessun filtro presente. Clicca '%s' per creare un nuovo filtro.

en: No headers specified
it: Nessuna intestazione specificata

en: No rules
it: Nessuna regola

en: No script generated.
it: Nessun script generato.

en: No strings specified
it: Nessuna stringa specificata

en: Not equal to
it: Non uguale a

en: Notify email address...
it: Indirizzo a cui inviare la notifica...

en: Number of days between vacation replies:
it: Numero di giorni tra due risposte allo stesso indirizzo

en: Only flag the message
it: Marca il messaggio

en: Other Preferences
it: Altre preferenze

en: Overview
it: Panoramica

en: Participant (From, To, etc.)
it: Partecipante (Da, A, etc.)

en: Permission Denied
it: Permesso Negato

en: Please enter the name of the new folder:
it: Inserisci il nome della nuova cartella:

en: Preferences about script updating.
it: Preferenze riguardo l'aggiornamento degli script.

en: Reason:
it: Motivo

en: Received
it: Ricevuto

en: Redirect to...
it: Redirigi a...

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Reject with reason...
it: Respingi con una motivazione...

en: Removing user data is not supported with the current filter storage backend.
it: Rimozione dei dati utente non supportata con il corrente backend per il salvataggio dei filtri.

en: Resent-From
it: Rispedito Da

en: Resent-To
it: Rispedito A

en: Return to Filters List
it: Torna al Elenco Filtri

en: Return to Rules List
it: Torna al Elenco Filtri

en: Rule
it: Regola

en: Rule "%s" copied.
it: Regola "%s" copiata.

en: Rule "%s" deleted.
it: Regola "%s" eliminata.

en: Rule "%s" disabled.
it: Regola "%s" disattivata.

en: Rule "%s" enabled.
it: Regola "%s" attivata.

en: Rule Disabled
it: Regola Disattivata

en: Rule Enabled
it: Regola Attivata

en: Rule Name:
it: Nome Regola:

en: Rule not found.
it: Regola non trovata.

en: Rule sort not saved.
it: Ordinamento regola non salvato.

en: Rule sort saved successfully.
it: Ordinamento regola salvato con successo.

en: Rule:
it: Regola:

en: Rules
it: Regole

en: Rules Containing Mailbox "%s"
it: Le regole contengono la cartella "%s".

en: Rules Matching Mailbox "%s"
it: Le regole applicate alla cartella "%s".

en: Ruleset
it: Lista Regole

en: STARTTLS failed: (%s) %s
it: STARTTLS fallito: (%s) %s

en: Save
it: Salva

en: Save Settings
it: Salva Impostazioni

en: Save and Disable
it: Salva e Disattiva

en: Save and Enable
it: Salva e Attiva

en: Saving...
it: Salvataggio...

en: Script Updating
it: Aggiornamento Script

en: Script name:
it: Nome Script:

en: Script not updated: %s
it: Script non aggiornato: %s

en: Script successfully activated.
it: Script attivato con successo.

en: Script successfully deactivated.
it: Script disattivato con successo.

en: Seen
it: Visto

en: Select a field
it: Seleziona un campo

en: Select ruleset to display
it: Seleziona un set di regole da visualizzare

en: Select ruleset to display:
it: Seleziona un set di regole da mostrare:

en: Select target folder
it: Seleziona la cartella di destinazione

en: Select target folder:
it: Seleziona la cartella di destinazione:

en: Self-Defined Header
it: Intestazione definita dall'utente

en: Sender
it: Mittente

en: Settings successfully updated.
it: Impostazioni aggiornate con successo.

en: Show Active Script
it: Mostra Script Attivo

en: Show Current Script
it: Mostra Script Attuale

en: Simple spam filtering is not supported in the current filtering driver.
it: Filtro antispam non supportato dall'attuale configurazione dei filtri.

en: Size
it: Dimensione

en: Source (From, Reply-to, etc.)
it: Sorgente (Da, Rispondi a , etc.)

en: Spam Filter
it: Filtro Antispam

en: Spam Filtering
it: Filtro Antispam

en: Spam Level:
it: Livello di Spam

en: Spam filtering
it: Filtro Antispam

en: Start of vacation:
it: Inizio vacanza:

en: Stop checking if this rule matches?
it: Non applicare altri filtri se questa regola corrisponde

en: Subject
it: Oggetto

en: Subject of vacation message:
it: Oggetto del messaggio da inviare:

en: Subject:
it: Oggetto

en: The address "%s" has been added to your blacklist.
it: L'indirizzo "%s" è stato aggiunto alla Lista Nera

en: The address "%s" has been added to your whitelist.
it: L'indirizzo "%s" è stato aggiunto alla Lista Bianca

en: There was an error activating the script.
it: Errore nel attivazione del script.

en: There was an error deactivating the script.
it: Errore nel disattivazione del script.

en: This field is required.
it: Questa campo e' richiesto

en: To
it: A

en: To:
it: A:

en: Unable to load the script driver "%s".
it: Impossibile caricare il driver dello script "%s".

en: Unable to load the storage driver "%s".
it: Impossibile caricare lo storage driver "%s".

en: Unable to load the transport driver "%s".
it: Impossibile caricare il driver di trasporto "%s".

en: User header
it: Intestazione Utente

en: Vacation
it: Vacanze

en: Vacation Edit
it: Modifica Vacanze

en: Vacation end date is prior to start.
it: La data di fine vacanza e' antecedente rispetto a quella di inizio.

en: Vacation end date is prior to today.
it: La data di fine vacanza e' antecedente a oggi

en: Vacation is not supported in the current filtering driver.
it: Vacanze non sono supportate dall'attuale configurazione dei filtri.

en: Value
it: Valore

en: View Rule
it: Mostra Regola

en: Wh_itelist addresses:
it: Indirizzi della Lista Bianca:

en: Whitelist
it: Lista bianca

en: Whitelist Edit
it: Modifica la Lista Bianca

en: Whitelist is not supported in the current filtering driver.
it: Whitelist non è supportata

en: Whitelisted Addresses
it: Indirizzi nella Lista Bianca:

en: You are not allowed to create more than %d rules.
it: Non ti è permesso creare più di %d regole.

en: You are not allowed to create or edit custom rules.
it: Non ti è permesso creare o modificare regole custom.

en: You can use placeholders like %NAME% in the vacation message. See the online help for details.
it: Puoi usare parole speciali come %NAME% nel messaggio di vacanza. guarda nell'help a lato per tutte le posssibilita'

en: You cannot create empty conditions. Please fill in a value for "%s".
it: Non è possibile creare condizioni vuote. Inserire un valore per "%s".

en: You do not have permission to delete filter rules.
it: Non ti è permesso eliminare regole.

en: You do not have permission to edit filter rules.
it: Non ti è permesso modificare le regole.

en: You have received a new message
it: Hai ricevuto un nuovo messaggio

en: You need to select at least one field to match.
it: Seleziona almeno un campo per il controllo.

en: [No Sender]
it: [Nessun mittente]

en: [No Subject]
it: [Nessun Oggetto]

en: _Blacklist
it: _Lista nera

en: _Delete message completely
it: _Elimina messaggio completamente

en: _Enter each address on a new line:
it: _Inserisci ogni indirizzo su una nuova riga:

en: _Forward
it: _Inoltra

en: _Move message to folder:
it: _Sposta messaggi alla cartella:

en: _Permissions
it: _Permessi

en: _Vacation
it: _Vacanze

en: _Whitelist
it: _Lista bianca

en: active
it: Attivo

en: and
it: e

en: disabled - click to enable
it: Disabilitato - Click per abilitare

en: inactive
it: Inattivo

en: maildrop script generated by Ingo
it: script procmail generato da Ingo

en: or
it: o

en: procmail script generated by Ingo
it: script procmail generato da Ingo
